Esileht Pereelu ja suhted Puberteet

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Puberteet

Postitas:
Kägu

Kas teie kogemuse põhjal peab paika teooria, et mida lähedasemad suhted lapsega, seda valulikum on puberteedis vanematest eraldumise protsess? Ideaalsete suhtete puhul ei oleks linnupojal võimalik pesast lahkuda.

Minu jaoks on poja puberteet (algas ca 13-lt) väga raske olnud, sest enne seda polnud praktiliselt mingeid probleeme, aga teismeiga on toonud kaasa muuhulgas soovimatuse mitte midagi vanematega koos teha. Väga valus on, sest maailmas on nii palju lapsi, kes ei saa soovitud armastust ja tähelepanu ja siis need, kellel see olemas on, lihtsalt ei soovi seda.

+7
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No mulle tundub üsna loogiline, et mida klammerduvam on vanem, seda raskem saab olema puberteet. Kui vanem ei suuda lapse eraldumist vanemast võtta loomulikku protsessina ja hakkab iseenda valust rääkima, siis lähebki protsess valulisemalt.

Puberteedi ajal on ikka laps see, kel on raske, tema hormoonid möllavad, tema maailm on pea peal. Vanemal on ka muidugi raske, aga vanemal on elukogemus ja teadmised. Tema peaks keskenduma tulemusele ehk siis sellelel, et laps sellest perioodist võimalikult väikeste kadudega läbi aidata. Ennast tulebsamal ajal ka mudugi hoida, et jaksata, aga lapse ja tema tulevik on siiski kõige oluisem.

+24
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei nõustu, minul on 2 poega ja väga lähedased oleme mõlemaga. Aga täiesti erinevalt käitusid pubeka ajal – üks virises pidevalt – miks me sinna läheme ja miks me seal ära tuleme, Üks pidev vingumine ja rahuolematus. Nüüdki ise  naerab, kui sellest rääkisime. Teine oli hoopis teine tera – tema on targutaja, kõigega on nõus ja aga targutab hirmsasti. Nüüd on mõlemad öelnud, et neil on väga tore lapsepõlv ja toredad vanemad olnud.

Lahti tuleb neist lasta lastel sul endal, ilmselgelt ei soovi pubekas enam käia sugulaste üritustel vms. kohtades.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas on kallistamisega?
Kas kallistate oma mitte kallistada tahtvaid lapsi?

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oh, ära muretse, see soovimatus vanmeatega midagi koos teha on täiesti tavaline. Mul on üks laps juba täiskasnaud, praegu kaksikud murdealised. Õnneks läheb see üle!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks peaks puberteedieas vanematest eralduma? See toimub rohkem ikka täiskasvanuna.

Või mida sa täpsemalt silmas pead, et vahepeal pubekana on vanematega koos millegi tegemine nagu piinlik pubeka jaoks? See on lihtsalt üks faas, läheb mööda. Oleneb muidugi sellest, kui hulluks lapsevanem pubekaperioodi peale läheb. Võta rahulikult ja ära suhtu sellesse nii, et nüüd toimub mingi lõplik eraldumine.

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tulin just psühholoogia loengult, kus räägiti vanematega koos tegutsemise soovi vähenemisest. See on täiesti normaalne protsess. Mõnel väljendub tugevamalt kui teisel. Oleneb ka sellest kui palju iseseisvat tegutsemist eelnevalt on lubatud, tundub muutus vähem või rohkem drastiline. Hiljem see distantseerumise soov jälle väheneb ja kui laps on juba 19 võib juhtuda, et sina soovid vähemate kuludega reisile minna aga sinu 19 aastane ” laps” eeldab, et võtad ta kaasa nagu vanasti.

Igatahes on see distantseerumine normaalne ja lapsel ei ole probleemi. Jah, mingeid traditsioone ja suhteid tasub siiski hoida ja vahel teda siiski endaga kaasa veenda, muidu võib tõesti suhtlus ahtaks jääda.

Kui aga tunned solvununa end seepärast ja pettununa, siis tuleb iseenesega tegeleda.

Ka see pettumustunne on normaalne aga sellesse tuleb teadlikult suhtuda, lugeda puberteediea kohta, lugeda selle kohta, mis mõjutab su enesehinnangut. Sest ka madal enesehinnang paneb kergesti teismelise peale solvuma, kuna arvad, et oled ise halb ja süüdi distantseerimises. Tõsi on see, et kui laps julgeb vastu vaielda, ja sõrgu vastu ajada, on kodus turvatundega kõik korras. Tuleb lihtsalt end uuele eluetapile valmis seada, täita suhtlustühimik kellegi teisega, mõne sõbranna vm- ga ja teadlikult mõelda, et see, et laps saab iseseisvamaks on ju ainult hea.

+16
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen kunagi lugenud ka ühe psühholoogi artiklit teismeliste teemal. Ka seal oli selgitatud, et distantseerumine on normaalne. Selle illustreerimiseks ütles ta väga tabavalt: “Kui vanemad ei ole halvad, tuleb nad halvaks teha, sest heade vanemate juurest ei taha keegi lahkuda.” Mõtle nüüd ise. Sa ju ei taha, et sul 35-aastane titt kodus oleks?

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas on kallistamisega?

Kas kallistate oma mitte kallistada tahtvaid lapsi?

Ega sa teda ju vägisi ei kallista…

????

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas on kallistamisega?

Kas kallistate oma mitte kallistada tahtvaid lapsi?

Psühholoog väitis, et kui teismeline ei soovi, ära väga sageli kallista. Küll aga ei tohiks puudutuse olulisust ära unustada, olgu see siis vahel tunnustav käsi õlal, jalamassaaž või mingi muu viis puudutuseks, mida teismeline talub.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on kolm poega, seega saanud ka kolme erinevat puberteeti nautida. Muidugi on keeruline kõike seda draamateatrit taluda ja mõista, kuid mis teha. Mul üks poeg oli ikka paar aastat täiesti augus, kuid siis kasvas välja, nüüd igati ettevõtlik noor inimene. Suhted on meil suurepärased.

Ühel pojal nagu polnudki puberteeti, kuid nüüd kahekümnedates mõtleb mind pahaks ja sõdib minuga. Jälle harjutan siin kannatlikkust ja tean, et küll kõik üle läheb.

Mulle tundub, et eriti poisid/mehed peavad oma emast eralduma, nemad oskavad oma destesteroonihinnikuga teha seda jõuliselt, mistõttu mingi hetk tõesti kisub suhted kehvaks ning suure kaugenemisega.

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas on kallistamisega?

Kas kallistate oma mitte kallistada tahtvaid lapsi?

Ei, kui laps ei soovi kallistamist, siis ei suru ennast peale. Aga ütlen, kui oled lapsega olnud lähedane enne pubekaiga, on usalduslikud ja head suhted, siis läheb pubeka iga kergelt, pead ainult jälgima, olema olemas õigel ajal ja pakkuma õlga, kui vaja.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kusjuures ma väga pelgasin seda lapse pubekaiga, aga ammu juba tundub, et see eelnev lähedus, suhtlus, arutelud  on selle “pubeka” kuidagi palju lihtsamaks teinud  võrreldes minu enda pubekaaja plärtsumiste jms (ikka naerame, et mine tea, mis vanuses see katus ära keerab, äkki on ” hullud” 20-d hoopis).   Ehk sõltub palju , kas ise oled valmis teistmoodi suhtuma/olema/tegutsema  või  on ilmtingimata soov hoida kinni ainult  sellisest lähedusest, mis sobis väikeealise või algklassiealise lapsega.

Kallistus pubeka/teisemelisega on meil kindlasti vähemaks taandunud, kui väikeealise lapsega, aga on. Enamasti siis väsinuma, õnnetuma, raske oleku  või ülihea emotsiooni toetuseks, mitte igahetke olekus. Kusjuures pakub ise omal algatusel ja võtab vastu minu.  Muidugi ei veeda me enam kõik aega koos, aga on tegevusi, mida teeme endiselt koos (kusjuures ka “pubeka” algatusel või meie välja pakkumisel liitub), on tegevusi, kus oleme eraldi, aga ka siis vahetame tihti  muljeid/arvamusi teineteise tegemistest. Muidugi on ka hetki, kus lahkarvamuste tekkides viskab selle igivana ah sa ei saa aru/sa ei mõista või ei taha liituda või ei taha hetkel mõtteid vahetada,  aga ei midagi katastroofilist.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on kolm poega, seega saanud ka kolme erinevat puberteeti nautida. Muidugi on keeruline kõike seda draamateatrit taluda ja mõista, kuid mis teha. Mul üks poeg oli ikka paar aastat täiesti augus, kuid siis kasvas välja, nüüd igati ettevõtlik noor inimene. Suhted on meil suurepärased.

Ühel pojal nagu polnudki puberteeti, kuid nüüd kahekümnedates mõtleb mind pahaks ja sõdib minuga. Jälle harjutan siin kannatlikkust ja tean, et küll kõik üle läheb.

Mulle tundub, et eriti poisid/mehed peavad oma emast eralduma, nemad oskavad oma destesteroonihinnikuga teha seda jõuliselt, mistõttu mingi hetk tõesti kisub suhted kehvaks ning suure kaugenemisega.

testosteroon

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

testosteroon

[/quote]

Tänan! Ma hiljem nägin seda näpukat küll, kuid tekst oli juba avaldatud. Tead, selliste keelenatside pärast jätab mõni inimene kommenteerimata, kuid mina näiteks loen alati hea meelega mõnda huvitavad kommentaari, kuigi mõned vead sees, kuid täiesti tülgastavad on negatiivsed inimesed, kes siis näpuvigasid korrigeerivad. Edu!

+3
-16
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja toodud väide ei päde absoluutselt (või kui, siis “lähedaste suhete” kaugenemisega lapse teismeperioodil on raskusi ennekõike just klammerduva ema poolt). Mida lähedasemad ja usalduslikumad suhted on lapse ja vanema vahel (sh et vanemal jätkub tarkust laps tasapisi ja tema võimetele vastavalt lahti ja iseseisvaks lasta) seda rahumeelsem on puberteet (eks lisaks kehaline pool on iseasi, puhtalt hormoonid). Kuna teismelised tavad omale õigusi, aga unustavad, et nendega kaasnab alati vastutus, siis SEE on vanema asi tutvustada, mis kõik “suur” olemisega kaasneb.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

testosteroon

Tänan! Ma hiljem nägin seda näpukat küll, kuid tekst oli juba avaldatud. Tead, selliste keelenatside pärast jätab mõni inimene kommenteerimata, kuid mina näiteks loen alati hea meelega mõnda huvitavad kommentaari, kuigi mõned vead sees, kuid täiesti tülgastavad on negatiivsed inimesed, kes siis näpuvigasid korrigeerivad. Edu!

[/quote]
Milles asi? Inimene andis kõigest sõna õige kirjaviisi ja ei lisanud ainsatki negatiivset kommentaari. Sina aga pead vajalikuks tema kohta halbu sõnu öelda. Kumb teist nüüd negatiivne ja tülgastav on õige?

+19
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie pere on siis pigem teemaalgatuse näide.

Üks laps oli väga avatud, temaga sai kõigest rääkida, kallistama tuleb praegugi tihtipeale ise, aga pubekaeas olime nõmedad vanemad, kuidas me oleme kõik pekki keeranud, nii tema kui ka teise lapse elud. Praeguseks on need aastad üle elatud, aga koos me midagi eriti ei tee, temal on oma sõbrad ja tegemised.

Teine oli väiksena kinnisem, ega ma siiani ei tea, mida ta tegelikult mõtleb või arvab, aga seda tormilist pubekaiga nagu pole olnudki. Muutub kogu aeg avatumaks, viitsib teinekord meiega kaasa tulla või teeb ise selleks ettepaneku.

Vabadust oleme neile enda arvates piisavalt andnud, juba põhikoolist peale oleme alati küsinud, kas tulete kaasa ja siis laste otsust aktsepteerinud. Kui enda noorpõlve tagasi mõtlen, siis andsid ka minu vanemad mulle piisavalt vabadust, siiani väga hea suhe.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga ütlen, kui oled lapsega olnud lähedane enne pubekaiga, on usalduslikud ja head suhted, siis läheb pubeka iga kergelt,

No see ei ole küll päris õige. Jah muidugi usalduslikud suhted aitavad palju. Aga see, kui raskelt puberteet läheb sõltub ikka peamiselt hormonaalsüsteemist ja on väga individuaalne, mõnel läheb kergemini, mõnel raskemini. Jah, halvad peresuhted võimendavad niigi rasket puberteeti aga head suhted paraku ei ole tagatis, mis kindlalt tagab, et puberteet ei möödu raskelt.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on samuti praegu 2 teismelist kodus kasvamas.

Üldiselt saame päris kenasti läbi, nad on vahvad tegelased mul. Ühel on pubekaiga rohkem pähe löönud kui teisele, ja see teine mõnes mõttes on eluaeg olnud iseseisvam, esimene seevastu oli emmekas.

Päris kindlasti ei kohtle ma 14-aastast enam samamoodi nagu  4-aastast. Samas piire vajab 14-aastane endiselt. Päris nii ka ei saa, et lubadusi pole vaja pidada, tohib öö läbi kusagil pidutseda, koolitööd tegemata jätta jne.

Jah, loen iga jumala päev igalt poolt, et teismeeas hormoonid möllavad ja siis just nimelt peabki hakkama vanemaid tõrjuma, nende peale plärtsuma, enda nende läheduses näitamist hirmsasti häbenema jne. Okei, ma saan sellest aru.

Samas tekib küsimus, kui kaugele võib pubekas oma plärtsumiste ja vägevate hormoonidega siis minna? Pubekaski on inimene, mitte mingisugune hormoonimasin, et kuni ta lihtsalt töötab, nii kõik teised peavad kikivarvul ringi hiilima ja ainult viimse vindini kannatama ja kannatama.

Pubekas ei ole mingi muust maailmast eraldiseisev täiesti teistmoodi ühik, vaid ta elab endiselt koos perega, kuhu kuuluvad nii temast nooremad kui ka temast vanemad inimesed, ka viimastel on omad perioodid ja ealised kasvuraskused: kolmesel väikevennal võib samal ajal olla jonniiga, 80-sel vanaemal aga dementsus.

Seega olen seda meelt, et ka pubekas on ikkagi inimene ja ka temale kehtivad üldised kooselu- ja viisakusreeglid. Kui ma ei luba oma abikaasal enda peale karjuda, uksi paugutada ja ette teatamata kogu ööks ära jääda, siis ei luba ma sedasama ka oma teismelisele lapsele. Kui anname noorele vahetult enne täiskasvanuikka jõudmist kaasa teadmise, et tal on lubatud maailmaga, eriti aga oma lähedastega, käituda nii vastikult kui aga jaksab, siis – mina küll ei tahaks olla tema tulevase kolleegi või partneri nahas.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

testosteroon

Tänan! Ma hiljem nägin seda näpukat küll, kuid tekst oli juba avaldatud. Tead, selliste keelenatside pärast jätab mõni inimene kommenteerimata, kuid mina näiteks loen alati hea meelega mõnda huvitavad kommentaari, kuigi mõned vead sees, kuid täiesti tülgastavad on negatiivsed inimesed, kes siis näpuvigasid korrigeerivad. Edu!

[/quote]
Kaks viga ühes sõnas (sinu liitsõnas ju tegelikult lausa kolm, aga see i u asemel on tõesti juhuslik) pole mingi näpukas!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Pereelu ja suhted Puberteet