Esileht Ilu ja tervis Puugihirm??

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )

Teema: Puugihirm??

Postitas:
Kägu

Millest see metsik puugihirm inimestel tekkinud on, kas oskab keegi seletada? Nii iseenda kui koduloomade osas. Kardetakse metsa seenele või marjule minna, sest “äkki saan puugi”, ollakse paanikas, kui koeralt või kassilt puuk leitakse, vaat et tormatakse kiirabisse kohe. Just lugesin FB-s koerte grupist, et üks leidis peale jalutuskäiku koeral jalutamas mitukümmend puuki ja postitus lõppes dramaatilise retoorilise küsimusega “aga mis siis, kui kõik need oleks end sisse imenud?!?!”. Miks? Puugid on osa Eesti loodusest, on kogu aeg olnud. Igal suvel on mul mitmeid puuke, samuti koduloomadel. Arstil oleme ka kord puugiga käinud, kui imepisike puuk oli poja silmalaule end kinnitanud, sealt ei julgenud ise tõmbama hakata.

+5
-23
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lyme’ tõve pärast

+10
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lyme’ tõve pärast

So? Kartjate arust on igas puugis borrelioosipisik? Võib-olla tasuks natuke siis infot koguda selle hirmu kohta – pole ju asi nii kohutav midagi. Kui end jälgida ja puugid kiirelt eemaldada on ju tegelikult haigestumise võimalus väike.

https://tervise.geenius.ee/blogi/targa-patsiendi-blogi/dr-kerstin-aimla-puukborrelioos-ei-ole-pikaajaliste-tervisekahjustuste-pohjus-haigust-moistetakse-sageli-valesti/

Entsefaliit on palju raskem võimalik tagajärg – kas vaktsineeritud ollakse?

+2
-19
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lyme’ tõve pärast

So? Kartjate arust on igas puugis borrelioosipisik? Võib-olla tasuks natuke siis infot koguda selle hirmu kohta – pole ju asi nii kohutav midagi. Kui end jälgida ja puugid kiirelt eemaldada on ju tegelikult haigestumise võimalus väike.

https://tervise.geenius.ee/blogi/targa-patsiendi-blogi/dr-kerstin-aimla-puukborrelioos-ei-ole-pikaajaliste-tervisekahjustuste-pohjus-haigust-moistetakse-sageli-valesti/

Entsefaliit on palju raskem võimalik tagajärg – kas vaktsineeritud ollakse?

Pole mingi kartja, aga ei salli mingeid puuke. Miks ma endale lisatööd teen mingite elukatega. Kassilt niigi nopin iga kevad ja suvi, iga nurga vaatan läbi. Viimane kord oli päraku piirkonnas. Aga tõin vaid näite, miks võib karta. Ise küsiksin otse sellelt, kes seenest keeldub mitte siit loomulikult.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sinna koerte gruppi postitaksin sama teema. Kusikud.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Huvitav küll, ka mujal on veidrad inimesed, kes nt malaaria piirkonnas sääski kardavad.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Entsefaliit on palju raskem võimalik tagajärg – kas vaktsineeritud ollakse?

No samas on entsefaliit väga harv haigus. Eestis on umbes 100 juhtu aastas. Suremus sellesse on 1-2 protsent ehk siis 1-2 inimest aastas. Kui palju haiguseid sa üldse tead, mida nii vähe esineb ja millesse nii vähe inimesi sureb? Näiteks kodust trepist alla kukub kordi rohkem inimesi ja sureb nendesse vigastustesse samamoodi kordi rohkem inimesi aastas kui entsefaliiti. Põhimõtteliselt on selle vastu vaktsineerimine suhteliselt raharaisk.

+6
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Entsefaliit on palju raskem võimalik tagajärg – kas vaktsineeritud ollakse?

No samas on entsefaliit väga harv haigus. Eestis on umbes 100 juhtu aastas. Suremus sellesse on 1-2 protsent ehk siis 1-2 inimest aastas. Kui palju haiguseid sa üldse tead, mida nii vähe esineb ja millesse nii vähe inimesi sureb? Näiteks kodust trepist alla kukub kordi rohkem inimesi ja sureb nendesse vigastustesse samamoodi kordi rohkem inimesi aastas kui entsefaliiti. Põhimõtteliselt on selle vastu vaktsineerimine suhteliselt raharaisk.

Aga kuidas sa tead, et just sina sinna 1-2 inimese hulka ei satu? Või mõni sinu lähedane?

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No samas on entsefaliit väga harv haigus. Eestis on umbes 100 juhtu aastas. Suremus sellesse on 1-2 protsent ehk siis 1-2 inimest aastas.

Jah, ok, nõus – aga kui ikkagi jääd haigeks, siis on tulemused raskemad kui täiesti ravitaval borrelioosil. Selles mõttes ei mõista ma seda borrelioosihirmu. Entsefaliidinakkuse võid saada kohe, kui puuk sind hammustab ning haiguse kulg on ettearvamatu, borrelioosi saab nii vältida (lühiajaliselt kinnitunud puuk tõenäoliselt ei nakata sind veel borrelioosi, isegi kui ta seda pisikut kannab) kui ka ravida.

Gripijuhtumeid on aastas meil 4-5-6-7 tuhat, sellesse ka surrakse – keegi ei karda paaniliselt talvel üritusi ega grippi. Kui palju on meil erinevaid luumurde ja vigastusi, mis tekkinud ohtlike spordialade või hobide harrastamisel – kas keegi väldib mäesuusatamist, korvpalli, motoalasid? Puuk on mõttetult demoniseeritud elukas, on minu arvamus 😀 Isegi NATO sõduritele Eestit tutvustavas infomaterjalis on puuki mainitud kui meie kõige ohtlikumat metslooma (no ilmselt on sõnastus teine).

+4
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas sa tead, et just sina sinna 1-2 inimese hulka ei satu? Või mõni sinu lähedane?

Ma ei teagi, aga kui võrrelda teiste haigustega nagu koroona, gripp, mida iganes, millesse haigestumus ja suremus on tunduvalt suurem ja mida ei kardeta üldse, siis see entsefaliidi kartmine pole ju ratsionaalne.

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas sa tead, et just sina sinna 1-2 inimese hulka ei satu? Või mõni sinu lähedane?

Ma ei teagi, aga kui võrrelda teiste haigustega nagu koroona, gripp, mida iganes, millesse haigestumus ja suremus on tunduvalt suurem ja mida ei kardeta üldse, siis see entsefaliidi kartmine pole ju ratsionaalne.

Nõus, ei olegi, ma ju lihtsalt võrdlesin borrelioosikartmisega – see on veel vähem ratsionaalne. On ravitav, on välditav.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, ok, nõus – aga kui ikkagi jääd haigeks, siis on tulemused raskemad kui täiesti ravitaval borrelioosil. Selles mõttes ei mõista ma seda borrelioosihirmu.

No statistika sinu juttu ei kinnita. Borrelleoosi juhtumeid on aastas 400-500 ja suremus samuti kuni 2 protsenti. Seega kumba haigust on sinu arust mõtet rohkem karta?

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No statistika sinu juttu ei kinnita. Borrelleoosi juhtumeid on aastas 400-500 ja suremus samuti kuni 2 protsenti. Seega kumba haigust on sinu arust mõtet rohkem karta?

Borrelioosi suremus??? Tohoh, see on midagi uut. Mis allikas sul on?

0
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, ok, nõus – aga kui ikkagi jääd haigeks, siis on tulemused raskemad kui täiesti ravitaval borrelioosil. Selles mõttes ei mõista ma seda borrelioosihirmu.

No statistika sinu juttu ei kinnita. Borrelleoosi juhtumeid on aastas 400-500 ja suremus samuti kuni 2 protsenti. Seega kumba haigust on sinu arust mõtet rohkem karta?

Lisan veel, et borrelleoosi tõttu haiguslehel olemise aeg ja raviarved on kordi suuremad kui entsefaliidi tõttu tekkinud tüsistused, raviarved ja koormus üldiselt.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Borrelioosi suremus??? Tohoh, see on midagi uut. Mis allikas sul on?

Jah, vanainimesed surevad ka borrellioosi tüsistustesse. Sulle vist midagi uut. Suremus on harukordne nagu ka entsefaliiti, millesse samuti surevad peamised vanad ja nõrgad inimesed.

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Borrelioosi suremus??? Tohoh, see on midagi uut. Mis allikas sul on?

Jah, vanainimesed surevad ka borrellioosi tüsistustesse. Sulle vist midagi uut. Suremus on harukordne nagu ka entsefaliiti, millesse samuti surevad peamised vanad ja nõrgad inimesed.

No see on siis nagu koroonaga suremine, tegelikult pole selge, kas selle südamekahjustuse tekitas borrelioos või kõrgvererõhutõbi. Entsefaliit on siiski otsene surmapõhjus, sellega on selge põhjuse ja tagajärje seos. Nõrk organism muidugi soodustab. Aga mis me vaidleme. Mu küsimus oli, et miks üleüldse puuke kardetakse. Pole ju ükski nende poolt levitatav haigus mingi kohutav surmatõbi tavalise inimese jaoks. Räägiks nüüd teemast 🙂

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Räägiks nüüd teemast ????

Teema on see, et ei borrelleoos ega ka entsefaliit pole nii hullud haigused, et peaks neid kartes oma elu elamata jätma. Entsefaliit pole hullem kui borrelleoos, mida soovisingi öelda. Aga borrelleoosi vastu pole võimalik vaktsineerida. Puukidega seoses kardetakse pigem entsefaliiti, aga see hirm on ebaratsionaalne, borrelleoos pole kuidagi “parem” haigus. Ja kokkuvõttes on ikka palju hullemaid haiguseid, mis meid ohustavad iga päev, seega tasuks mitte loodust ja puhkamist puukidehirmus mitte karta.

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas sa tead, et just sina sinna 1-2 inimese hulka ei satu? Või mõni sinu lähedane?

Ma ei teagi, aga kui võrrelda teiste haigustega nagu koroona, gripp, mida iganes, millesse haigestumus ja suremus on tunduvalt suurem ja mida ei kardeta üldse, siis see entsefaliidi kartmine pole ju ratsionaalne.

Sest puugihaigused on väga lihtsasti välditavad. Tõesti ei tunne vajadust paari kukeseene ja mustika pärast päevi metsas veeta ja ennast igal õhtul eest ja tagant kontrollida. Jõuan need seened ja marjad ka turult osta, elan lihtsalt tervemalt ja kauem.
Olen kolme oma tuttava pealt näinud, mida puugihaigused teevad. Ära jah ei tapa, aga aastaid kestvat jõuetust, pea- ja liigesevalusid küll ei soovi.
Muidugi on ka hullemaid haigusi, aga miks korjata endale külge midagi, mida on nii lihtne vältida. Padrikus ringikondamine küll mingi elu mõte pole.

+12
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest puugihaigused on väga lihtsasti välditavad.

Eriti lihtsalt ka pole. Mina sain borrelleoosi ilma metsas käimata. Ei käinud isegi oma aias sel perioodil, rääkimata metsadest või parkidest, ainult mööda asfalti koduuksest tööukseni Tallinna linnas. Ja oli käe peal puuk, mille eemaldasin kiiresti, hiljem borrelleoos.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest puugihaigused on väga lihtsasti välditavad. Tõesti ei tunne vajadust paari kukeseene ja mustika pärast päevi metsas veeta ja ennast igal õhtul eest ja tagant kontrollida. Jõuan need seened ja marjad ka turult osta, elan lihtsalt tervemalt ja kauem.

Üsna kindlalt ei ela sa tervemalt ega kauem, kui kogu elu looduses viibimist väldid ning aja linnas veedad 🙂

Muide, mu isa sai puugi, kui viis Tallinnas, Mustamäel prügi prügikasti, läks mõned sammud üle muru. Mitte kuskil mujal ta muruga kokku ei puutunud.

+5
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei olekski puukide vastu suurt midagi, lapsepõlves mööda heinamaad joostes sai neid korralikult toidetud. Lihtsalt vastik on enda küljest mingid vereimejad avastada, mis ka kingituse on kaasa toonud.

Alles eile lugesin toredast puugihaigusest – Krimmi-Kongo hemorraagiline viirushaigus:

“Suremus on ravita juhtudel 15%-35% ja puhangute korral 40%. Haigus algab gripi-sarnaste nähtudega, pea-, liiges- ja seljavaluga, esineb iiveldus ja oksendamine, valguskartus. Tekivad verejooksud ninast, nahal, siseelundites (sellele viitab kõhuvalu, millele sageli järgneb kirurgiline vahelesegamine). Võib tekkida kollaps, šokk ja intravaskulaarne koagulopaatia. Kahjustatud on kesknärvisüsteem.”

https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/krimmi-kongo-hemorraagiline-viirushaigus

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest puugihaigused on väga lihtsasti välditavad. Tõesti ei tunne vajadust paari kukeseene ja mustika pärast päevi metsas veeta ja ennast igal õhtul eest ja tagant kontrollida. Jõuan need seened ja marjad ka turult osta, elan lihtsalt tervemalt ja kauem.

Üsna kindlalt ei ela sa tervemalt ega kauem, kui kogu elu looduses viibimist väldid ning aja linnas veedad ????

Muide, mu isa sai puugi, kui viis Tallinnas, Mustamäel prügi prügikasti, läks mõned sammud üle muru. Mitte kuskil mujal ta muruga kokku ei puutunud.

Mina oma niidetud aiamurult pole saanud.
Muidugi, võimalus on alati, aga see ei tähenda, et ma peaks riske suurendama. Et kui juba madal murul käin, siis ronin põlvini heina sisse ka.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Entsefaliit pole hullem kui borrelleoos

Entsefaliidi tagajärjel püsivalt invaliidiks jäämine pole üldse haruldane.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Entsefaliit pole hullem kui borrelleoos

Entsefaliidi tagajärjel püsivalt invaliidiks jäämine pole üldse haruldane.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elu elamata puugihirmus ei jäta aga kuna kahel pereliikmel on borrelioosi tüsistused üsna tõsised siis ettevaatlik olen küll. Samamoodi pööran nt gripihooajal või kõhuviiruste perioodil kätepesule ja hügieenile rohkem tähelepanu. Hulluks ei maksa minna aga ettevaatus kurjast ei ole.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest puugihaigused on väga lihtsasti välditavad. Tõesti ei tunne vajadust paari kukeseene ja mustika pärast päevi metsas veeta ja ennast igal õhtul eest ja tagant kontrollida. Jõuan need seened ja marjad ka turult osta, elan lihtsalt tervemalt ja kauem. Olen kolme oma tuttava pealt näinud, mida puugihaigused teevad. Ära jah ei tapa, aga aastaid kestvat jõuetust, pea- ja liigesevalusid küll ei soovi. Muidugi on ka hullemaid haigusi, aga miks korjata endale külge midagi, mida on nii lihtne vältida. Padrikus ringikondamine küll mingi elu mõte pole.

Kui kõik sinumoodi padrikus ringikondamist väldiksid, siis poleks sul sealt turult ka mingeid seeni osta.

+5
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teema on see, et ei borrelleoos ega ka entsefaliit pole nii hullud haigused, et peaks neid kartes oma elu elamata jätma. Entsefaliit pole hullem kui borrelleoos, mida soovisingi öelda. Aga borrelleoosi vastu pole võimalik vaktsineerida. Puukidega seoses kardetakse pigem entsefaliiti, aga see hirm on ebaratsionaalne, borrelleoos pole kuidagi “parem” haigus. Ja kokkuvõttes on ikka palju hullemaid haiguseid, mis meid ohustavad iga päev, seega tasuks mitte loodust ja puhkamist puukidehirmus mitte karta.

Mina isiklikult kardan küll borrelioosi rohkem. entsefaliidiga on lihtne, kui saad siis saad ja saad sellest aru ka. Borrelioos on lihtsalt ravitav ainult siis kui kohe jaole saada. Väga paljudel juhtudel ei teki punast laiku ja tekivad arusaamatud terviseprobleemid ilma puuki nägemata ning kui lõpuks borrelioosi diagnoos saadakse on see juba krooniliseks muutunud ning päris lahti ei pruugigi sellest haigusest enam saada. Ning lisaks on need antibiootikumid ka üsna karmid.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alles eile lugesin toredast puugihaigusest – Krimmi-Kongo hemorraagiline viirushaigus:

Milleks lugeda haigustest, “mis on levinud Aafrikas, Lähis-Ida maades, Balkanimaades, Krimmis, Venemaal, Iraagis, Pakistanis ja Lääne-Hiinas”???

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest puugihaigused on väga lihtsasti välditavad. Tõesti ei tunne vajadust paari kukeseene ja mustika pärast päevi metsas veeta ja ennast igal õhtul eest ja tagant kontrollida. Jõuan need seened ja marjad ka turult osta, elan lihtsalt tervemalt ja kauem. Olen kolme oma tuttava pealt näinud, mida puugihaigused teevad. Ära jah ei tapa, aga aastaid kestvat jõuetust, pea- ja liigesevalusid küll ei soovi. Muidugi on ka hullemaid haigusi, aga miks korjata endale külge midagi, mida on nii lihtne vältida. Padrikus ringikondamine küll mingi elu mõte pole.

Kui kõik sinumoodi padrikus ringikondamist väldiksid, siis poleks sul sealt turult ka mingeid seeni osta.

Eks metsas käi need, kellel jääb elu elamata, kui seenele ei saa. Nagu kalamehed, kes imeõhukesele jääle ronivad. Ma ei kavatse kõigi lapsehoidja olla.

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks lugeda haigustest, “mis on levinud Aafrikas, Lähis-Ida maades, Balkanimaades, Krimmis, Venemaal, Iraagis, Pakistanis ja Lääne-Hiinas”???

Lugesin sellepärast, et seda esineb juba Hispaanias.

Puugipaanikat mul ei ole. Ja ega elu ka elamata ei jää kui metsa ei saa. Elan juba metsa ääres, on suur aed olemas. Aga teadlikkus ei jookse kunagi mööda külgi maha.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )


Esileht Ilu ja tervis Puugihirm??