Esileht Beebi ja mitmikud Suur kaalutõus (ja motoorne areng)

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Suur kaalutõus (ja motoorne areng)

Postitas:

Pean silmas beebisid, kes võtavad sünnist saati kohe kõvasti juurde. Nii et kaal on kasvukõverate järgi 90+ % juures. Kuidas on olnud nende motoorne areng, oskuste omandamine?

Minu kolmas on eelmistest lastest täiesti erinev. Kõik lapsed on olnud rinnalapsed, aga viimane võtab selle piima peal kohe tohutu hooga juurde – kasv ja kaal on esimesest kuust saati kõverast täiesti väljas (beebi on hetkel 3-kuune ja kaalub ligi 8 kg).

Väikestviisi mainiti arsti juures, et kõiksugused pööramised jmt võivad tulla hiljem – et tahe on, aga suur kere ei tule järele. Pelgan juba, kuidas on nt 6-kuist 10 kg kaaluvat beebit tõsta-tassida… Saan aru, et ette muretseda pole mõtet, aga hetkel viitab kõik sellele, et nii see asi meil paraku läheb.

Ehk loevad seda teemat ka inimesed, kelle suured beebid on juba suuremad lapsed ning jagavad kogemusi, kuidas selle kõigega esimesel (paaril) eluaastal oli.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.06 00:56; 02.04 21:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poiss oli ka kasvukõvera ülemises otsas. Polnud hullu midagi – riided jäid kiiresti väikeseks ja minul hakkasid lihtsalt käed valutama 🙂 Meil oli areng aeglasem, sest beebi jäi sünnitusel hapnikupuudusesse (neuroloog hoiatas kohe, et kiiret arengut ei maksa loota). Aga kõik pööramised-keeramised-roomamised tulid ikka enamvähem õigel ajal. Käputamine jäi vahele, peale 1a hakkas end püsti ajama ja 1a2k kõndima.
Lisaks kaalule tuli pikkust ka – aastasena oli juba 82cm pikk.
Praegu 5-aastane ja kogu aeg teistest kasvust ees – suuruse järgi võib juba 7-8 aastaseks pidada. Mu mees on pikka kasvu – ligi 2m – eks sealt see suur kasva ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Minul on selliseid lapsi 2 ja ühel oli normipärane areng, teisel aeglane. Samas sellel teisel, kes keerama hakaks 6k 3n vanuselt, järgnes kohe väga kiire arenguhüpe ja 2 nädala pärast ta juba oli püsti toe najal. Käpuli liikus väga pikalt, enne kui 1a 2k vanuselt kõndima hakkas. Praegu on ta 15-aastane suur spordimees.
Kolmas, kergekaaluline laps, oli motoorselt kiire arenguga ja hakkas 9,5k juba käima, eks see on teine äärmus, mida ka ei pea tingimata soovima.
Üldiselt on see rinnalaste puhul tavaline, et 6k laps on aastase lapse keskmises kaalus, edaspidi kaalutõus enam nii hoogsalt ei suurene. Ja lapsed on erinevad, igaühel ei käi kaasas motoorse arengu hilistumine ja tegelikult normi piirid on ka väga laiad. 6-kuuselt keerama hakkamine on ka norm, kui eeldused selleks on olemas.
Kõiki lapsi olen kandnud kandelina ja ergonoomilise kõhukotiga ning lapse kaal ei ole probleemiks olnud. Kandevahendeid soovitaksin igale emale sõltumata lapse kaalust. Ja last soovitaksin kindlasti panna põrandale ja kasutada palju kõhuliasendit mänguasendina. Kui last hoitakse pidevalt ainult lamamistoolis, siis tuleb motoorse arengu põhjusi otsida sealt, mitte lapse kaalust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teine laps oli juba sündides suurem ning võttis esimesel poolaastal rinnapiimal olles üle kilo kuus juurde, kaaludes 6-kuuselt kuskil 9kg. Kasvukõveratel jäi 90 protsentiili kanti.
Motoorne areng on olnud aga kiirem kui esimesel lapsel (kes oli ka pigem kiirema arenguga): keerama hakkas 4-kuuselt, istuma ja käputama 6-kuuselt, mööbli najal püsti ajama 7-kuuselt. 8-kuuselt suutis paarkümmend sekundit iseseisvalt seista, varsti hakkab ilmselt kõndima (hetkel 9k). Pärast liikumahakkamist aeglustus kaalutõus märkimisväärselt – viimase paari kuuga on tulnud juurde 200g, aga kuna kaal on napilt alla 10 kg ja pikkust lisandub kenasti, ei ole põhjust muretsemiseks.
Meie arutlesime just, et ilmselt tänu suurele massile on laps nii tugev ja uued oskused tulevad varem.

Pigem ongi lihtsalt nii, et lapsed on erinevad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kolmest lapsest kõige kiirema motoorse arenguga ja ka kõige osavam üleüldse olnud just see kõige paksem. Sündides on kõik lapsed olnud 3kg kanti, aga 6-kuuselt oli see ümar laps mul juba üle 9kg (aga ainult 67cm). Samas aastaselt oli ta 10,5kg ehk et teisel poolaastal tuleb lastel ikka palju vähem kilosid juurde kui esimesel. 🙂
Teised lapsed on mul olnud 6-kuuselt pikemad, aga kergemad. Samas motoorses arengus on üks olnud keskpärane ja teine päris nõrk.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle endale tundub,e t selle suure kaaluga võibki peamiselt seostada keeramahakkamist, kuna see on nagunii füüsiliselt väga raske neile. Ja sisi on tõesti suur kaal veidi takistuseks. Kui aga see juba selge, siis sealt edasi enam ei ole suur kaal kuidagi arengu pidurdaja, pigem ikka lapse loomupärastest omadustes, sh iseloomus asi, kas tahab ruttu-ruttu kõike teha või meeldib ühe koha peal olla ja ringi vaadata.

Laps ei peagi end 3-kkuselt pööram ahakkama. Külla rst vaatab, kui on muretsemisek spõhjust – ja ka siis, kui luude-lihastega on kõik korras, tulebki lihtsalt oodata. Mul sõbrannal hakka slaps kõndima 1a4k – arst vaata ska lapse üle ja kõik oli korras, lihtsalt tuli õige aeg ära oodata (istuma hakkas ka üpris hilja).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps oli nii paks esimestel elukuudel, et põski oli selja tagant näha. Siis aga hakkas keerama ja roomata proovima ja kaal kadus liikumisega, ülejäänud elu on olnud pigem alakaaluline noor neiu.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka kasvukõvera ülemise joone järgi kulgenud laps, esimesel poolaastal võttis juurde nii kilo kuus, mõnel kuul ka rohkem. Peenmotoorika ja areng pigem kiired. Keerama ja käputama hakkas varem kui tema kuu aega noorem väikest kasvu nõbu.
Seega julgen öelda, et kasv ja kaal nüüd küll otseses seoses motoorse arenguga ei ole. Samuti lükkan ümber väite, et lapse kasv aeglustub kui ta rohkem ise liikuma hakkab kuna energia kulub siis mujale. Meie laps kasvas täitsa samas tempos edasi ka peale rohkem liikvele minekut.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul kah megaraske aastane laps(1a2nädalat) 14 kg, 87 cm, ühesõnaga arsti sõnul üle 2 aastase lapse mõõtmed). Sünnist saadik ülikiirelt kosunud, kasvukõvera ülemistel piiridel pidevalt.Korralik pontsik. Istuma, käputama hakkas täpselt 6 kuu vanuselt, 7 kuu vanuselt seisis toe najal, 8,5 kuu vanuselt kõndis iseseisvalt, 9,5 kuu vanuselt jooksis ringi. Ülimalt aktiivne laps, ei püsi absoluutselt paigal, kuigi kaalu järgi võiks muud eeldada. Kuna ma ise arenesin ka lapsena väga väga kiirelt(küll pigem pikkuse, mitte kaalu suhtes, aga vb oli asi tolleaegsetes rpades, mida välja oksendasin), siis ei põe. Las olla trullakas, see eest areng ülikiire ja laps ise ka täielik aktivist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

eelmisele – mu esimene laps oli 4aastaselt 14 kg 😀

Teemasse – meie beebi on hetkel rekordeid löönud, arstid ja imetamisnõustajad ei suuda silmi peast imestada 😀 2kuuselt oli 6.7 kg, 3kuuselt 8kg, areng siiani tundub ka pigem kiire olevat. Haarab, jutustab, paneb asju suhu jne. Keeramist jah veel pole, aga vist ei peagi, ei mäleta.
Kõhuli olles paneb pea maha ja lükkab ennast jalgadega edasi juba mõnda aega.
Mina muretsen just üliaktiivsete käte ja jalgade üle, mõtlesin juba neuroloogile minna, no nii kõvasti vehib ja vahel peaga ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps ka kiire kosuja, 6-kuuselt kaalus 10kg aga justnimelt areneb väga kiiresti. Hakkas kiiresti roomama, 5 päeva hiljem hakkas end käputamisasendisse asjama, siis hakkas varsti istuma ja käputama ning end toe najal püsti ajama, hetkel on 7-kuune ja jalad on all juba päris kindlad ja üritab vaikselt toest lahti lastes seista. Ainuke asi ongi see, et endal on raske kanda süles ???? (minu laps muidugi kasvupoolest ka päris pikk, 6-kuuselt oli 75cm, niiet pontsakas ka ei ole)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu hiidbeebi on juba ammu kooliikka jõudnud, aga kirjutan siis oma lapse arengust:
sündides 4,5 kg
5 nädalat – 6,1 kg
5 kuud – 10 kg (69,5 cm pikk)
12 kuud – 13 kg (81,5 cm pikk)

pead hoidma hakkas 1-2nädalaselt, kõhuli olles pead üles tõstma hakkas umbes kuuselt, asju haarama ja suhu toppima hakkas 14-nädalaselt, vabalt keerama 21-nädalaselt (kuskil 3,5kuuselt sai juba keeramisega mõnikord hakkama), kõhuli roomama hakkas 25-nädalaselt, käpuli ajama 2 nädalat hiljem, püsti tõmbama hakkas 33-nädalaselt, esimesed iseseisvad sammud tegi mõned päevad enne 11. kuu sünnipäeva.

Praegu on laps natuke jämedama kondiga, aga pigem siiski saledapoolne, tähendab, just jalalabad ja käed on suhteliselt suured, pahkluud ja randmed jämedamad kui tema 2 a vanemal vennal. Pikkust on hetkel 142 cm ja kaalu 37 kg, ehk igati normi piires. Oma vanuse kohta on pikemapoolne, kuid ei midagi eriliselt pikk, klassikaaslaste hulgas on palju pikemaidki.

Laps sai esimesed 5,5 kuud ainult rinnapiima, pärast seda hakkasime tasapisi lisatoitu pakkuma. RPAd pole ma vist elus ostnudki, olen väga hea piimaanniga:)
Perearst pole kunagi midagi lapse paksuse kohta öelnud ja laps on ju järjest lahjemaks ka jäänud. Kuigi seda küll mäletan, kuidas arst imestas, et 5-kuune on sama suur kui mõni aastane.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väike täiendus juhuks, kui keegi kunagi sama asja pärast muretseb. Beebist on nüüdseks saanud pisut üle aasta vana mudilane.

Kaal on 10 kg ehk sama, mis 6-kuuselt (poole aastaga tuli juurde mõnisada grammi, mis aga kadus 11-kuuselt). Pikkus 81,5 cm.

Keerama hakkas 4 k 9 p vanuselt
Tagurpidi roomama enne 5. kuu täitumist
Käpuli asendist istuma 7 k 2 p vanuselt
Käputama 7 k 3 n vanuselt
Toe najale püsti tõusis 8,5 k vanuselt
Püsti tõusma ilma toeta hakkas päev enne aastaseks saamist
Kõndima nädal hiljem

Nii et mõned asjad tulid tal varem, mõned asjad hiljem kui teistel sama pere lastel, aga paanika, et laps ei saa seda või teist kaalu pärast tehtud, või et hakkab tegema oluliselt hiljem, oli asjatu. Tõsi, kahe eelmise lapsega võrreldes hakkas ta 2 kuud hiljem kõndima, aga ega keegi meist pole ühe puuga löödud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.06 00:56; 02.04 21:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on laps hetkel 4-kuu vanune ja kaalub pea 9kg, ainult rinnapiimal. Arst midagi kommenteerinud kaalu kohta ekstra pole, ainult vahel mainib et hästi juurde võtnud.
Areneb väga hästi, pöörama hakkas mõlemale poole enne 4-kuu saamist nii nädalake (hetkel meeldib siiski rohkem paremale keerata kui vasakule). Füsiterapeut ütles et areneb hästi ja kiirelt võrreldes sama vanuste laste kohta/nii öelda kirja pandud ajakava järgi. Kui on kõhuli, näitab kehaga et tahab juba edasi minna, seega harjutame füsio poolt ette näidatud harjutustega. Selg on tugev, saaka juba istuda, aga kuna on veel vanuse poolest noor, siis seda me ei tee. Istuli asendis saab olla ainult süles. 🙂
Pead hakkas enne 1-kuu vanust juba hoidma.

Kaalu nagu on, aga ülemäära suur ta ei ole, sest ta on pigem pikk laps ehk kõik on ühtlaselt ära jaotatud. Loodan, et kaal jääb varsti seisma, et ta võtaks vähem juurde. Ma ei tea, kuidas laps end tunneb, aga mul on küll vahel päris raske teda vedada. Eriti annab tunda õues, kui võtan vanktist ära ja tassin koju, raskus on ühel käel/kehapoolel.
Ja vahel mõtlen, et kas mu rinnapiim on vahukoor?! Mõni laps on ka täielikult rinnapiimal ja siis võtab nii vähe juurde, aga mul laps pigem võtab hästi juurde. Isu on tal hea, söögivahed okeid (2-3 tundi, vahel 1 tund vahet hommikuti, oleneb ta tujust), ise söön ka hästi ja olen vältinud liialt magusat ja rämpsu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Just vaatasin järgi, mul teine laps (100% rinnapiimal) kaalus 3kuusena 7920 g 🙂 Areng on olnud igati normis, seljalt kõhule hakkas keerama millalgi 4kuusena, roomamisi-käputamisi peast ei mäleta, aga kõndima hakkas 1a1k vanuselt. Meil esimene laps oli ka pontsakas, aga kaalus ikka vähem, samas füüsiline areng oli tal vastupidi hoopis oluliselt aeglasem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Beebi ja mitmikud Suur kaalutõus (ja motoorne areng)

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.