Esileht Koolilaps Räägime TikTokist ja SnapChatist!

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Räägime TikTokist ja SnapChatist!

Postitas:
Kägu

Tere kallid vanemad. Minul on mure. Miks on TikTok ja Snapchat niivõrd laialt levinud meie eelteismeliste seas! Muret teeb see, et sisu, mida nad seal loovad ja postitused, mida teevad, on nii lapsikud ja mõttetud. Mingid koledad selfid, imelikud postitused oma päevast, kohtadest, mida külastatakse… kõik peab saama postitatud! Kaalus tõsiselt nende appide eemaldamist kooliaasta alguses, sest mina näen, et need mõjuvad kehvasti keskendumisvõimele.

Kõige tipuks on veel Snapchatis streakimine – kohustus iga päev sõbraga seal suhelda, muidu streak katkeb. Täielik sõltuvuse tekitaja ja kasvataja!

Minu 11-aastasel tütrel on päevalimiit telefonis 1h. Kuidas aga piiranguteta lapsed sotsiaalmeedi ja muude rakendustega hakkama saavad? Istuvadki päevad läbi neis? Kas te üldse teate, mid teiel lapsed postitavad? On teil üldse aimu, kuidas need äpid toimivad?

Nii väga tahaks, et lapsevanemad teeks ühise kokkuleppe, et neid rakendusi alla 14-aastane endale ei saa. Sest kui me need lapselt ära võtan, siis ma olen ju maailma kõige nõmedam ja vastikum, sest TEISTEL kõigil on need lubatud! Ja enamusel veel ajapiiranguta! Mitmel mu tütre sõbrannal on Instagram ja no andke andeks, see, mida nad sinna toodavad, on lihtsalt õudne! Ma ju mõistan, et nende aju pole oma arengus veel täiskasvanu tasemel. Aga nende postitused on niivõrd mõttetu maakera saastamine 🙁

Ma imestan ka seda, miks ei räägita ajakirjanduses rohkem neil teemadel, kui hull on sõltuvus ja miks kõik väikestele lastele kättesaadav on.

+17
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 12a poeg vaatab Youtube-’ist videosid teda huvitavatel teemadel, vahel on nendeks ka ajalugu ja geograafia. Snapchatis käib pigem vähe. Suvel on ekraaniga kindlasti rohkem kui 1 tund. Ma ise ka lõõgastun pärast tööpäeva telefonis, vaatan näiteks Instagramist naljakaid videosid või meeme.

+11
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Väga hea teemapüstitus. Tegelikult on nendel keskkondadel palju turvaohte, mis praegu 10-14 aastastele ei pruugi tunduda ülse mingi asi. Sisuliselt peaks olema ka nii, et need keskkonnad säilitavad igasuguse info, mis sealt läbi käib. Mis märk maha jääb ja kuidas seda infot tulevikus kasutatakse on väga muret tekitav.

Tiktoki kohta liikus info, et sisuliselt on seal ka keylogger tarkvara mingil kujul kasutusel, et paroolid ja kontod, mis sealtkaudu kasutatud on neile salvestatud. Arvestades digihügieeni puudulikkust, siis see info on ka väga suurel määral 10 aasta pärast kasutatav.

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 12a poeg vaatab Youtube-’ist videosid teda huvitavatel teemadel, vahel on nendeks ka ajalugu ja geograafia. Snapchatis käib pigem vähe. Suvel on ekraaniga kindlasti rohkem kui 1 tund. Ma ise ka lõõgastun pärast tööpäeva telefonis, vaatan näiteks Instagramist naljakaid videosid või meeme.

Näen, et poiste puhul pole teema üldse hull, nad on palju mõistlikumad ja teiste huvidega. Mingi enda eksponeerimine pole ju üldse teema. Mul enda poisiga ka lihtne selles osas.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul 11a poiss praeguseni ainult youtubeis. Muu tundub, et veel ei huvita. Arvutis roblox.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

11a tüdruk kodus

Ma pole tiktoki ja snapchat lubanud. Ei luba ka, lihtsalt jube, mis seal on. Ise ka ei kasuta, lihtsalt tõmbasin, kuna laps soovis, et tutvuda ja kustutasin sama ruttu.

Lubasime fb ja insta nüüd suvel teha, aga ennem postitamist peab meiega arutama. Niisama ei lubaks. See, mis osad lapsed postitavad ja teevad. Sorry vanemad, kus on teie silmad.

Leia, et koolis peaks seda teemat rohkem kajastama, et mis ohud on ja miks lapsed ei peaks kasutama neid asju.

Kurb on see, et enamusel 1.klassi minevatel lastel on nutitelefon ja vanemad ei vaata  mis nad teevad seal. Neil on kontod kohtades ja postitavad asju, millest pole aimugi.

+11
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

13a tütar kustutas ise TikToki ammu maha pärast Postimehest mingi artikli lugemist. Teda ei seganud, et sõpradel on. SnapChati kasutab, aga oma asukohta jagab ainult parima sõbrannaga. Enamikel tuttavatest on asukoht avalik ja olen ise näinud tema kaudu, et vot need ja need sõbrad on praegu seal ja need hoopis seal ja see sõber hoopis mujal… Ehk siis kõik teavad täpselt, kus keegi hetkel asub. See asi ei meeldi mulle üldse. Meil on ka ajapiirang peal telefonis ja kui kool algab, teeme veel karmimad piirangud. Postitada FB või Instas võib ainult kinnisel kontol ja pilte, mille on mulle enne ette näitanud. Sõpradeks võtab vastu ainult neid inimesi, kes ka päriselt on kuidagi temaga seotud. Võõraid mitte. Sugardadyde kontod saadab otse politseile, sest neid ilmub ikka välja, kuigi avalikke pilte pole – uskumatu. Tean, et osad sõbrad tal ei julge kodus selliseid kirju näidata nt. Minu oma õnneks räägib mulle kõigest veel. Püüan olla mõistev ja laps on siiani aru saanud, et ma piiran teda tema enda tervise ja turvalisuse huvides. Olen teemaalgatajaga täiesti nõus ja püüan ka oma lapse Snapist eemale saada lõpuks. Õnneks ta juba natuke kritiseerib ise ka seda. Kõige parem, kui ise aru saab ja loobub.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tuleb selgitada igakülgseid ohte. Neid nn täiskasvanute muresid – identiteedivargus, kodu röövimine – võibolla lastele ei mõju. Siis tuleb rääkida näiteks Heldin Noolest. Postitas ühe naljavideo, mis tema enda arust oli irooniaga tehtud, aga kiusamine võttis üle-eestilise mastaabi ja kõik võõrad linna peal mõnitasid teda, kuni tüdruk enesetapu tegi. Teine keiss Anterro maffia – tiktokis lollide kommentaaride autorid saadi teada ja vanemad kutsuti kooli. Õppetund, et miski pole anonüümne ja oma sõnade eest pead vastutama nii oma vanemate, õpetajate kui ka sõprade ees lõpuks.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapsel pole ajalist piirangut. Snapchati tal pole, tiktokis ise ei postita vaid vaatab teisi (vahel saadab naljakamaks mullegi), instat tal ka pole. Enamasti on pigem arvutis ja mängib mingit ajaloolist strateegiamängu, vaatab youtube’st ajaloo, geograafia vms huvitavaid videosid. Suvel on ekraani taga istumist vähe, pigem mängib sõpradega korvpalli või hängivad niisama kossuplatsil. Tervet päeva ekraani taga olemist pole kunagi olnud, seega pole tundnud vajadust teda ka hullult piirata sellega. Tegemistel hoian ikka silma peal, ta ise ka tihti näitab mida vaatab või teeb seal. Poiss 13a.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõnes mõttes arusaadav, et selliste varateismeliste maailm ongi tihti selline nagu TikTokis näha – teevad lolle nägusid, itsitavad kaamerasse, mingi totter meem juurde. Ei ole eriti sügavmõtteline filosoofia, no eakohane värk pigem.

Kui lapsel on hobid, trennid, õppimine korras ja muu elu ka olemas, siis mõõdukas annus nutikas vahtimist ei tee kahju.

Kehvaks kisub siis, kui nutisõltuvus muutub juba liiga suureks ja kui laps komistab seal veidrate tüüpide otsa, kes talle lollusi õpetavad. No näiteks eneselõikumist. Või hakkavad talle rääkima elu mõttetusest ja ootavad laike oma rindade amputeerimise fotodele või jagavad nippe, kuidas suitsiidi saab sooritada. Too mentor ise elab kusagil Filipiinidel, aga “tänu” interneti globaalsusele trügib nüüd oma tarkustega Eesti teismelise magamistuppa.

Ja tihti kipub halb noorele kergemini külge hakkama kui hea. Pere läheb pühapäeval jalgratastega sõitma ja kutsuvad loomulikult ka noort kaasa, ent noor keeldub tulemast – sest mingi Filipiinide eneselõikuja oli äsja pannud TikTokki üles uued pildid oma “vägitöödest” ja neid on ju vaja laikida ning teda peab lohutama. See tundub põnev, intrigeeriv,  huvitav – mitte nagu tavaline hall ja igav pereelu, kus käiakse rattamatkadel, teatris, kinos, süüakse ja juteldakse.

Muidugi ei soovi noor selliseid materjale vanematele näidata, taipab ise ka, et vanematele see ei meeldiks. Vanemad algul  usaldavad last ega pressi peale, aga pikapeale tundub, et ikka oleks vaja uurida, mida see laps pimedas toas nutikas teeb. Laps keeldub näitamast. Ja nüüd on seadus ees – et lapsel peab olema privaatsus ning vanematel on keelatud uurida välja, kus ja mis keskkondades nende laps käib. Ka siis, kui need on suitsiidi ja eneselõikumist propageerivad keskkonnad.

Tekib probleem, et lapsevanematel ei ole õigusi, kuid on vastutus.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saanud teemaalgataja sellest mõttest aru, et lapsed teevad nõmedaid pilte, kõik tegevused on ettekantud jne. Ja siis? See ongi nende maailm. Ma ei saa aru, mis selles halba on. See kõik on eakohane. Paari aasta pärast vaatab ta oma ajalugu ja siis itsitab, kui nõmedaid pilte ta ikka tegi ja kui ägedaid praegu teeb. Ta saab aru, et mingi areng on toimunud. Saab omale uue nutika ja juba karbist välja võtted on kõigile sõbrannadele teada, mis ta sai. Meie tüdruk lausa eputas (tema keeles fleksis) minu iPhonega. No ja siis. Nad on kõik ühesugused. 10 aasta pärast ei hakka ükski tööandja välja kaevama nõmedaid selfisid ja sellepärast ei jää ükski töökoht saamata.
Tänapäeva noored FBd küll ei kasuta. Muu sotsiaalmeedia on neil olemas. Mind ausalt öeldes ei huvita, mis tüdruk seal jagab. Olen talle rääkinud netiohtudest, aga ma arvan, et tema on minust oluliselt targem selles osas. Neid loenguid ikka peetakse koolis. Mul endal on ainult FB ja rohkemast ei tea ma midagi. Ei huvita ka. Kui telekast tuleb mõni väga hariv saade noortest, siis paneme lapsed kohustuslikus korras teleka ette istuma.
Hoopis teine teema on sõltuvus ja see on üks kole asi küll. Meil on tüdruk poole ööni netis. Poiss samuti. Poiss vaatab youtube-i või mängib. Tüdruk mängib. Ja ta ei mängi seal üksi ju. Neid on seal terve kari. Aga varsti saab see nali läbi ja kell 10 õhtul on nett väljas. Telos on neil netti vähe ja see on neil juba poole kuu pealt otsas. Nii et varsti hakkab võõrutusprotsess. Alguses on nutt ja hala, siis vaikselt leppimine asjaga.
Poiss 15 ja tüdruk 14.

+2
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul endal on ainult FB ja rohkemast ei tea ma midagi.

No ainult seda oleksidki võinud öelda. Meie ajal olid veel need aegunud ohud, et “mis siis, kui tööandja vaatab”. Tänapäeval on ikka hoopis teised asjad probleemideks. Näiteks soovahetuse promo, tiktokis kiusajate pundiga liitumine ja teised siin teemas välja toodud asjad. Tee endale ja oma lastele teene ning tõmba endale Tiktok, mis siis, et sind ei huvita. Käi natuke eluga kaasas ja mõistad oma laste osas ka uusi ohte paremini.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul endal on ainult FB ja rohkemast ei tea ma midagi.

No ainult seda oleksidki võinud öelda. Meie ajal olid veel need aegunud ohud, et “mis siis, kui tööandja vaatab”. Tänapäeval on ikka hoopis teised asjad probleemideks. Näiteks soovahetuse promo, tiktokis kiusajate pundiga liitumine ja teised siin teemas välja toodud asjad. Tee endale ja oma lastele teene ning tõmba endale Tiktok, mis siis, et sind ei huvita. Käi natuke eluga kaasas ja mõistad oma laste osas ka uusi ohte paremini.

Vaata, meie lapsed on natuke juba liiga suured, et emme hakkaks nende järel nuhkime. Mida mulle annab TikToki tõmbamine. Ok, seal on ohud. Igal pool on ohud. Liiklus on ka ohtlik. Mina neid ohtusid ära likvideerida ei saa. Teemaalgataja ei rääkinud mitte mingitest ohtudest. Tema probleem oli see, et sisu, mida nad loovad, on lapsik ja mõttetu. Koledad selfid jne. Et sellepärast peaks ära keelama. See ei ole ju absoluutselt põhjus, miks ära keelata. Meie tüdruk kasvatas pikad varbaküüned. Mina naersin, et lapsel küüned lõikamata. Siis tuli välja, et nii peabki olema. Ehmatusega vaatasin, et isegi FB-s lõi ette mingi reklaam, kus pikki varbaküüsi värviti. Ma olin tõesti lolli olukorda jäänud, sest ei käi ju ajaga kaasas, mul pole TikToki. Isegi FB tegin alles siis, kui teistel see juba aastaid oli olnud ja siiani kasutan FBd ainult mind huvitavate gruppide postitusi lugedes. Mina endast pilte üles ei pane. Paljud FB sõbrad ei tea isegi, milline mu kauaaegne abikaasa välja näeb, sest temast pole terves interneti avaruseski ühtegi pilti. Ehk siis me pole perekond “edevad” ja pole lapsi ka kasvatanud nii. Ja seda on räägitud küll söögi alla ja peale, et kõik pildid, mis sa kuskile sots.meediasse paned, need ka sinna jäävad. Tasub ettevaatlik olla.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See tundub põnev, intrigeeriv,  huvitav – mitte nagu tavaline hall ja igav pereelu, kus käiakse rattamatkadel, teatris, kinos, süüakse ja juteldakse.

Natuke fiktiivne võte, kuigi ülejäänud mõte oli hea.

Selliste “haigete filipiinlaste” õnge lähevad pigem siiski need, kellel pole kodust seda “halli igavat pereelu võtta”. Kui kodust tähelepanu ei saa, on internetis keegi olemas, kes seda kohe kuhjaga jagab. Kui kodus ei õpeta, on internetis keegi olemas, kes hea meelega õpetab… Ja see tähelepanu ja õpetused ei ole just sellised, mida noorele inimesele sooviks – ikka mingid psühhopaadid, kasutavad abituid noori ära.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See tundub põnev, intrigeeriv, huvitav – mitte nagu tavaline hall ja igav pereelu, kus käiakse rattamatkadel, teatris, kinos, süüakse ja juteldakse.

Natuke fiktiivne võte, kuigi ülejäänud mõte oli hea.

Selliste “haigete filipiinlaste” õnge lähevad pigem siiski need, kellel pole kodust seda “halli igavat pereelu võtta”. Kui kodust tähelepanu ei saa, on internetis keegi olemas, kes seda kohe kuhjaga jagab. Kui kodus ei õpeta, on internetis keegi olemas, kes hea meelega õpetab… Ja see tähelepanu ja õpetused ei ole just sellised, mida noorele inimesele sooviks – ikka mingid psühhopaadid, kasutavad abituid noori ära.

Oh oleks vaid kõik nõnda lihtne. Tegelikkuses tuleb mängu terve hulk muutujaid. Näiteks meie tütar keeras peast ära, kui oli üle elanud seksuaalse ahistamise ühe poisi poolt. Pärast seda hakkas talle tunduma, et tal oleks parem elu, kui ta oleks poiss – lasi oma pikad juuksed maha lõigata, liitus lgbt seltskonnaga, teipis kasvavad rinnad kinni ja hakkas käima netilehtedel, kus propageeritakse rindade amputeerimist.

Meie, vanemad, näeme, mis on tema puhul sellise äkki tekkinud soodüsfooria tegelik põhjus. Aga laps ei näe, vaid otsib nimme selliseid netikeskkondi, mis toetaksid ja soodustaksid enesevigastamist. Oleme küll oma laste jaoks alati olemas olnud ja lapsed on saanud tähelepanu nii palju, kui vajavad – aga probleem tuli sealt poolt, kust oodatagi ei osanud, last ootamatult rünnanud ahistaja tekitatud trauma eest pole kaitstud keegi.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul endal on ainult FB ja rohkemast ei tea ma midagi.

No ainult seda oleksidki võinud öelda. Meie ajal olid veel need aegunud ohud, et “mis siis, kui tööandja vaatab”. Tänapäeval on ikka hoopis teised asjad probleemideks. Näiteks soovahetuse promo, tiktokis kiusajate pundiga liitumine ja teised siin teemas välja toodud asjad. Tee endale ja oma lastele teene ning tõmba endale Tiktok, mis siis, et sind ei huvita. Käi natuke eluga kaasas ja mõistad oma laste osas ka uusi ohte paremini.

Vaata, meie lapsed on natuke juba liiga suured, et emme hakkaks nende järel nuhkime. Mida mulle annab TikToki tõmbamine. Ok, seal on ohud. Igal pool on ohud. Liiklus on ka ohtlik. Mina neid ohtusid ära likvideerida ei saa. Teemaalgataja ei rääkinud mitte mingitest ohtudest. Tema probleem oli see, et sisu, mida nad loovad, on lapsik ja mõttetu. Koledad selfid jne. Et sellepärast peaks ära keelama. See ei ole ju absoluutselt põhjus, miks ära keelata. Meie tüdruk kasvatas pikad varbaküüned. Mina naersin, et lapsel küüned lõikamata. Siis tuli välja, et nii peabki olema. Ehmatusega vaatasin, et isegi FB-s lõi ette mingi reklaam, kus pikki varbaküüsi värviti. Ma olin tõesti lolli olukorda jäänud, sest ei käi ju ajaga kaasas, mul pole TikToki. Isegi FB tegin alles siis, kui teistel see juba aastaid oli olnud ja siiani kasutan FBd ainult mind huvitavate gruppide postitusi lugedes. Mina endast pilte üles ei pane. Paljud FB sõbrad ei tea isegi, milline mu kauaaegne abikaasa välja näeb, sest temast pole terves interneti avaruseski ühtegi pilti. Ehk siis me pole perekond “edevad” ja pole lapsi ka kasvatanud nii. Ja seda on räägitud küll söögi alla ja peale, et kõik pildid, mis sa kuskile sots.meediasse paned, need ka sinna jäävad. Tasub ettevaatlik olla.

Eiei, põhiprobleem on ikka see, et miks enamusele need äpid piiramatult lubatud on ja kuidas lühivideod jm tekitavad keskendumisraskusi. Fomo on ka päris tõsine teema – Snapchatis on paljudel elu eesmärk teisi kadedaks teha. Suur probleem on SÕLTUVUS – iga päev peab kogu aeg vaatama, kas keegi midagi postitanud on jne. Ja miks neid üldse lubatakse lastele. Suurepärane oleks ühine kokkulepe eesti lapsevanemate poolt need kõikidel lastel ära kustutada.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Koolilaps Räägime TikTokist ja SnapChatist!