Esileht Koolilaps Raha küsimine võõrastelt

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Teema: Raha küsimine võõrastelt

Postitas:
Kägu

Kaubamajas käies tuli mu juurde üks u 12-14 aastane poiss, kes pöördus mu poole viisakalt-vabandage, kas te saaksite mulle 4 eurot anda. Kas laps tohib raha küsida? Või miks ta ei tohi? Ta ei näinud küll välja nagu tal poleks süüa. Veidi ülekaalus ja riided olid tavalised. Koolikott või seljakott seljas.   Pigem nägi välja, et kogub raha mingi asja jaoks või kogub kommiraha. niimoodi. Sõber seisis ka kaugemal.  Pärast mehele rääkides, arvas ta et ega ju ei tea, kas oma lapsed ka nii ei katseta. Ma poleks selle pealegi tulnud, et lastele rääkida et selline raha küsimine pole hea komme. Raha ma ei andnud. Aga pärast mõtlesin, et kas oleks pidanud neile selgitama et see tegevus pole ok?

+7
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Poes saab ju kutsuda turvamehe, kes selgitab ise selle lapse käest välja, mis toimub. Miks sa ei pöördunud turvamehe poole? Ei kujuta hästi ette võõraid raha küsimas teiste ostjate käest. Kui raha ei ole, ei mindagi poodi, sellele lapsele oleksid võinud nii öelda. Pöördu poe poole ja lase neil võtta kaamerast välja see olukord ja pood tegelegu sellega edasi, saab ju välja selgitada, kes see laps on ja miks raha küsib.

+5
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis mõttes, lapsed katsetavad? Sina ei tea, millega seal tegu on. Äkki tahtsid sind röövida, oodates, et süda läheb haledaks ja otsidki rahakoti käekotist välja ja jooksevad minema sellega. Mis sa siis oleksid teinud? Poes on turvad tööl põhjusega. Kui seal poes turvasid ei ole, siis saab kutsuda turvafirma, kui pöördud poetöötaja poole.

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Poes saab ju kutsuda turvamehe, kes selgitab ise selle lapse käest välja, mis toimub. Miks sa ei pöördunud turvamehe poole? Ei kujuta hästi ette võõraid raha küsimas teiste ostjate käest. Kui raha ei ole, ei mindagi poodi, sellele lapsele oleksid võinud nii öelda. Pöördu poe poole ja lase neil võtta kaamerast välja see olukord ja pood tegelegu sellega edasi, saab ju välja selgitada, kes see laps on ja miks raha küsib.

Kas tõsiselt mõtled, tegemist pole ju kuriteoga.

Miks just 4 euri, tõenäoliselt jäi millestki puudu see summa. Mõni laps on lihtsalt julgem, nahaalsem. Äkki sõbral oli vaja aga sõber ei julgenud küsida. Ilus see ei ole aga valik on sinu kas annad või ei.

Aasta tagasi mäletan juhtumit mis käis ka uudistest läbi kus 2 väikest poissi ostsid kärutäie toiduaineid. Muidugi sekkusid valvsad kodanikud ja tuli välja, et see oli kõik Ukraina abistamiseks mõeldud.

Oleks võinud vähemalt küsida milleks raha vaja ja siis oleks saanud otsuse teha, mitte siin heietada.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas te usute et turva hakkab sellega kuidagi tegelema? Mul pole küll sellesse usku. Ma oleks pidanud siis minema ütlema müüjale et oli selline juhtum. Edasi kutsuks ta turva oma poe ruumidesse. Selle ajaga on poiss juba kadunud. On see asi nii tõsine lugu, mille peale hakataks vaatama läbi turvalinte? See rahakoti väljavõtmine tundub ka poes nii tavaline asi, et kas saaks rõhuda sellele selle raha küsimise juures? Poes ju võetaksegi rahakott kotist välja…ma mõtlen et kas need argumendid, põhjendused oleks piisavad ikka?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Poes saab ju kutsuda turvamehe, kes selgitab ise selle lapse käest välja, mis toimub. Miks sa ei pöördunud turvamehe poole? Ei kujuta hästi ette võõraid raha küsimas teiste ostjate käest. Kui raha ei ole, ei mindagi poodi, sellele lapsele oleksid võinud nii öelda. Pöördu poe poole ja lase neil võtta kaamerast välja see olukord ja pood tegelegu sellega edasi, saab ju välja selgitada, kes see laps on ja miks raha küsib.

Kas tõsiselt mõtled, tegemist pole ju kuriteoga.

Miks just 4 euri, tõenäoliselt jäi millestki puudu see summa. Mõni laps on lihtsalt julgem, nahaalsem. Äkki sõbral oli vaja aga sõber ei julgenud küsida. Ilus see ei ole aga valik on sinu kas annad või ei.

Aasta tagasi mäletan juhtumit mis käis ka uudistest läbi kus 2 väikest poissi ostsid kärutäie toiduaineid. Muidugi sekkusid valvsad kodanikud ja tuli välja, et see oli kõik Ukraina abistamiseks mõeldud.

Oleks võinud vähemalt küsida milleks raha vaja ja siis oleks saanud otsuse teha, mitte siin heietada.

Aga milles siis küsimus, anna see 4 talle ja milleks siis see teema.

Avalikus kohas minu teada kehtib avaliku korra seadus.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas te usute et turva hakkab sellega kuidagi tegelema? Mul pole küll sellesse usku. Ma oleks pidanud siis minema ütlema müüjale et oli selline juhtum. Edasi kutsuks ta turva oma poe ruumidesse. Selle ajaga on poiss juba kadunud. On see asi nii tõsine lugu, mille peale hakataks vaatama läbi turvalinte? See rahakoti väljavõtmine tundub ka poes nii tavaline asi, et kas saaks rõhuda sellele selle raha küsimise juures? Poes ju võetaksegi rahakott kotist välja…ma mõtlen et kas need argumendid, põhjendused oleks piisavad ikka?

Poiss võib ju kadunud olla, aga kaamerapilt ju temast ei ole kadunud. Selleks ongi poes kaamerad, et sündmusi saaks järgi vaadata. Kui sina teatad turvale, mis juhtus ja on juhus, et mõni teine klient veel, küll siis turva liigutama hakkab. Või arvad, et ainult sinult küsis?

0
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Või arvad, et ainult sinult küsis?

No ei tea jah. Täiskasvanutega saan ma selles olukorras ise hakkama. On küsinud ka täiskasvanud mult raha. Ise otsustan kas annan või mitte. Turvat pole vaja. Ja ega nemad poes küsigi. Ikka tänaval või parklas. Aga laste puhul tegi nõutuks küll. Ta ehk ei teagi, et nii ei ole kombeks. Või on keelatud. On keelatud ikka?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti ei ole keelatud.

Laane-Euroopa suurlinnades on tavaline, et metroos, tanaval, kohvikus ligineb sulle keegi, kes kysib raha. See inimene voib olla vanuses 10 kuni 90.

Mingit kohustust raha anda ei ole samuti. Hakata aga seda poisikest turvameestega jalitama…kas sellised motted tulevad liiga igavast elust voi millestki muust? Mina oleksin lihtsalt kysinud, et milleks sulle seda raha vaja on.

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina oleksin lihtsalt kysinud, et milleks sulle seda raha vaja on.

Jaah, kuna see küsimine toimus raamatupoes, siis ilmselt oleks ta öelnudki et tahab raamatut. Kas oleks paremat põhjust! ?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ilmselt oleks automaatselt vanakooli täiskasvanut mängima hakanud – milleks sul seda vaja on, kas su vanemad teavad, et sa võõrastelt raha küsid jne. Praegu on jah nii, et küsija suu pihta ei lööda, aga…

Turvaohuks ei peaks.

+16
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti ei ole keelatud.

Laane-Euroopa suurlinnades on tavaline, et metroos, tanaval, kohvikus ligineb sulle keegi, kes kysib raha. See inimene voib olla vanuses 10 kuni 90.

Mingit kohustust raha anda ei ole samuti. Hakata aga seda poisikest turvameestega jalitama…kas sellised motted tulevad liiga igavast elust voi millestki muust? Mina oleksin lihtsalt kysinud, et milleks sulle seda raha vaja on.

Avalikus kohas ei või käituda teisi häirival moel. Minu meelest teemaalgataja on loost veidi häiritud.

Pole nii, et ostled ja siis järsku keegi poeb sulle külje alla, et anna raha. Kui poisil endal raha ei ole, siis poiss poodi ei lähe. Nii lihtne ongi.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma oleks ilmselt küsinud alguses, et mille jaoks. Võimalik, et olekski öelnud, et valearvestus – kinopiletiks raha ei jätku, aga seanss hakkab kohe. Võibolla oli see raha enne olemas, aga tõmbas taskust välja ja kaotas ära vmt. Selle järgi siis oleks otsustanud – mõni kord on tõesti kehvasti ja lähebki vaja nt bussipileti jaoks vmt (jäi omast maha ja järgmine buss kallim vmt).

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saaks öelda et ma olen rohkem häiritud kui igast küsimusest järgnevas poes-kas ma saan teid kuidagi aidata:)

Ei ole häiritud. Mõtlen vaid et kas vanemad teavad ka. Või kas see võib sillutada allakäigu teed. Või hoopis näitab julgust. Häiritud olen ma küll nt välismaal olles, kus on igasugu raha küsimine palju sagedasem. Seal nagu tekib veel süütunne kui tekib vestlus ja  ei anna. Siin ma tean et vaeseid on küll, aga ka riigilt saab abi.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hairitud voib ju olla ka kellegi roosast pintsakust, kovast haalest voi higihaisust. Katsuks ikka moistlikkuse piiridesse jaada. Me ei taha ju elada diktatuuris, voi tahame?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saaks öelda et ma olen rohkem häiritud kui igast küsimusest järgnevas poes-kas ma saan teid kuidagi aidata:)

Ei ole häiritud. Mõtlen vaid et kas vanemad teavad ka. Või kas see võib sillutada allakäigu teed. Või hoopis näitab julgust. Häiritud olen ma küll nt välismaal olles, kus on igasugu raha küsimine palju sagedasem. Seal nagu tekib veel süütunne kui tekib vestlus ja ei anna. Siin ma tean et vaeseid on küll, aga ka riigilt saab abi.

Kui nad just hiromandid ei ole, siis nad ei tea. Kuidas nad saakski teada, kes neile seda ütleks või kuidas see välja tuleks? Kas arvad, et vanemad saatsid poisi poodi raha küsima? Seda ma ei usu.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nahaalselt palju küsis.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tuli meelde, et kui ma olin laps, arvan et alla 10 aastane tütarlaps olin,  siis ükskord küsisin ka poe ees mingi sõbraliku olekuga mehe käest 15 kopikat. Limonaadi isu tuli peale, endal raha ei olnud, lihtsalt katsetasin. Onu lahkelt andis ka. Tõesti ei tea, miks mulle selline mõte üldse pähe tuli. Limonaadi ma sain ja rohkem kunagi enam ei küsinud niimoodi raha.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Poes saab ju kutsuda turvamehe, kes selgitab ise selle lapse käest välja, mis toimub. Miks sa ei pöördunud turvamehe poole? Ei kujuta hästi ette võõraid raha küsimas teiste ostjate käest. Kui raha ei ole, ei mindagi poodi, sellele lapsele oleksid võinud nii öelda. Pöördu poe poole ja lase neil võtta kaamerast välja see olukord ja pood tegelegu sellega edasi, saab ju välja selgitada, kes see laps on ja miks raha küsib.

Täitsa lolliks läinud.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tallinnas ilmselt, kui linna pole mainitud?

Mul Tartus eile täpselt sama kogemus, Tasku keskuses. KFC juures. Samuti kaks poissi, samuti 4 eurot. Esimese hooga ütlesin lihtsalt, et mul pole, mis oli tõsi ka, aga poleks ka andnud kindlasti. Ma saan aru, et inflatsioon jne, aga see on päris suur summa. Kui keegi vetsu jaoks sente küsiks või kas või ühte eurot, ja ilusti seletaks et miks, kas või et burksi rahast puudu, ja mul oleks, ja küsija ei paista joobes ega mingis muus kahtlases seisundis, siis ikka ilmselt annaks. Aga 4 on ikka nagu pärisraha juba.

Paar minutit läks mööda, tulid sama küsimusega, nüüd küsis teine poiss. Küsis 2 eurot. Ma ausalt ei osanud jätkuvalt käigu pealt mõelda, mis see kõige õigem reaktsioon oleks. Turvamees küll ei tulnud pähe, ja jätkuvalt tunnen, et see oleks ikka kõva ülereageerimine. Poisid päris tillukesed polnud, minul on lihtsalt võimalik keelduda, pealetükkivad nad otseselt polnud, pigem kuidagi kohmetud ja kössis. Läksid pärast teist küsimist lihtsalt oma teed. Tahaks sellises olukorras ennekõike aru saada, kas neil on mingi päris probleem, ega keegi neid pole kerjama sundinud, kas nad on adekvaatsed, küsivad niisama burgeriraha nalja pärast, või on siin midagi katki kuskil. Küsisin neilt, miks nad võõralt inimeselt raha küsivad, kas neil on kõht tühi ja raha pole, kas vanemad ei anna söögiraha, või milles asi. Seletasid selle peale midagi segast vaikselt, näitasid laua peal burgeri reklaami peale, et näe, see maksab 4 eurot, ja midagi et neil pole sularaha. Ei tea.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ei oska sellises küsimises midagi kriminaalset näha ja seega ei saa aru ka, miks see turva sekkumine vajalik oleks olnud.

Igasugu põhjustel kontaktivõtmisi tuleb avalikus ruumis mitmesuguste inimeste vahel ette alati. Mind ennast häirisid mingi aeg tagasi jubedalt näiteks Jehoovakad – ujusid sulle külje alla, kätlesid, naeratasid, küsisid nime, ja siis – noh pühapäeval kirikusse ikka tuled eks! Vastik ärakasutamise tunne tekkis.

Nii et paljalt kontaktivõtmine ja millegi küsimine on avalikus ruumis paratamatu. Küll aga on sinul omalt poolt vaba voli kas anda või keelduda. Mitte keegi ei saa sind sundida midagi tegema.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arvestades e-sigarettide populaarsust ja hinda mustal turul, kaaluks ühe võimalusena raha just selle jaoks küsimist. Kodudes, kus e-sigareti tarvitamine lapse poolt on ilmsiks tulnud (sh meie kodus), on sularahaga arveldamisel tihti kriips peal. Siis ei jäägi muud üle kui leidlik olla ja võõrastelt küsida, sõltuvus kannustab.
Meil jäi lapsel kaardiga ostmise võimalus alles, sularaha ei saanud ja ei võinud ka välja võtta. Kulmineerus sellega, et ostis poest sõbrale kaardiga, sai vastu sularaha ja jälle oli lahendus leitud. Hakkasin küsima tšekke iga ostu kohta ja panin limiidiks 1 euro päevas.
Kui laps küsib poe ees raha ja temalt põhjust küsida, siis tegelik põhjus ei pruugi avalduda. Mina küsiksin lapse ees- ja perekonnanime ning kooli nime, kus käib. See peaks raha küsimise isu ära võtma.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ilmselt oleks automaatselt vanakooli täiskasvanut mängima hakanud – milleks sul seda vaja on, kas su vanemad teavad, et sa võõrastelt raha küsid jne. Praegu on jah nii, et küsija suu pihta ei lööda, aga…

Turvaohuks ei peaks.

Mina olen nii teinudki. Rahasoov kadus äkitselt ära.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ilmselt oleks automaatselt vanakooli täiskasvanut mängima hakanud – milleks sul seda vaja on, kas su vanemad teavad, et sa võõrastelt raha küsid jne. Praegu on jah nii, et küsija suu pihta ei lööda, aga…

Turvaohuks ei peaks.

Mina samuti. Nt kui päriselt millegi ostmisest veidi raha puudu oleks olnud (ja see “miski” oleks kas söök või mõni ilmselgelt vajalik asi), siis oleks ehk läinud lapsega koos ja andnud puudujääva raha otse müüjale. 4 eur tundub siiski natuke palju, 1-2 eur oleks ehk ok. Aga otse lapse kätte ma seda raha ikkagi ei annaks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks võimalus on minna ja osta lapsele kasvõi mingi burger seal kaubanduskeskuses. Kui raha ei taha anda.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

4 eurot küsida on ikka liiga palju. Küsiks lastelt, et äkki te vajate turvakodu abi. Ma usun, et enamus paneks selle peale jooksu.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui laps küsib poe ees raha ja temalt põhjust küsida, siis tegelik põhjus ei pruugi avalduda. Mina küsiksin lapse ees- ja perekonnanime ning kooli nime, kus käib. See peaks raha küsimise isu ära võtma.

Sa arvad et ta siis kindlasti ütleb oma nime ja kooli?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nahaalselt palju küsis.

Tegu võis olla kogenud kerjajaga. Teadis, et nagunii antakse viiekas.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nahaalselt palju küsis.

Tegu võis olla kogenud kerjajaga. Teadis, et nagunii antakse viiekas.

Kerjaja loodab et saaks ühe mündigi. Nahhaal viiekat. Tavaliselt ootab sellisel puhul kamp teisi eemal v
i käiakse koos küsimas, nii et hargnevad, aga saadakse pärast kokku ja loetakse üle. Või saadetakse üks-kaks nooremat või sellist inimest kerjama, kellel rohkem õnnestub see tegevus.
Kes on üksi ja esimest korda küsib, on teistmoodi.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti ei ole keelatud.

Laane-Euroopa suurlinnades on tavaline, et metroos, tanaval, kohvikus ligineb sulle keegi, kes kysib raha. See inimene voib olla vanuses 10 kuni 90.

Mingit kohustust raha anda ei ole samuti. Hakata aga seda poisikest turvameestega jalitama…kas sellised motted tulevad liiga igavast elust voi millestki muust? Mina oleksin lihtsalt kysinud, et milleks sulle seda raha vaja on.

Avalikus kohas ei või käituda teisi häirival moel. Minu meelest teemaalgataja on loost veidi häiritud.

Pole nii, et ostled ja siis järsku keegi poeb sulle külje alla, et anna raha. Kui poisil endal raha ei ole, siis poiss poodi ei lähe. Nii lihtne ongi.

See on teemaalgataja probleem, et ta häiritud on. Midagi häirivat küsija ju ei teinud. Ei sundinud raha andma, lihtsalt küsos ja aksepteeris viisakalt eitavat vastust.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )


Esileht Koolilaps Raha küsimine võõrastelt