Esileht Tööelu, raha ja seadused. Raha olemasolu teeb mind närviliseks

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 61 )

Teema: Raha olemasolu teeb mind närviliseks

Postitas:
Kägu

Kui inimesel pole väga palju raha, siis on ta tubli kui iga kuu maksab. Sa maksad alati kõigile 5000 ja 7000 korraga tagasi v? Arvestades kommentari ja suhtumist, siis jah.

Sinu ja teemalgataja suhtumine on jälle selline, et emale võlg ei tähenda midagi, selle võib ka põhimõtteliselt üle lasta ja sinusugune näiteks vist ei maksaks emale üldse midagi tagasi. Teemaalgataja räägib, et nüüd on võlgadega korras, raha jääb veel ülegi, saab väljas söömas käia jne, kuigi tal on ju tegelikult veel suur võlg kaelas. Saan aru, et selle raha eest remonditi korterit, seega peaks ka mees ju võla tagasimaksmisest osa võtma ja teemaalgataja võiks sellesse suhtuda tõsisemalt.

Aga selles on sul küll õigus, et kui keegi mulle võlgu on, siis kas ma unustan selle ära (summad pole muidugi suured) või mul on täesti ükskõik kas ta maksab mulle 25, 50 või 250 euro kaupa. Kui inimene on laenanud, siis ma olen arvestanud, et ma saan selle mingi aja jooksul tagasi ja ei eelda igakuist laekumist, sest ma tean, milline elu on, sest see vahel ka lihtsalt juhtub. Ja kui ma seetõttu olen nõme, siis olgu.

0
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja igas peres on omamoodi ja mul tõesti pole nii olnud, et vanem laenab raha, vaid ta on mingitel aegadel andnud.

Jah, sellest ma räägingi, et osad on harjunud, et vanemad muudkui annavad ja tagasi ei pea midagi maksma. See suhtumine on vale ja ongi näiteks sinu rahasse suhtumist ju halvasti mõjutanud. Sinagi ju ütled, et noortel läheb rohkem raha ja siis muudkui andke. Selline suhtumine oma vanematesse pole eriti ilus.

Sry, ma ei vasta sellele süüdistusele, sest ei jõua oma lugu siia kirjutada. Aga valel teel oled.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sry, ma ei vasta sellele süüdistusele, sest ei jõua oma lugu siia kirjutada. Aga valel teel oled.

Aga mind ei huvitagi sinu lugu, lihtsalt sinu suhtumine rahasse on kummaline. Ja need hilisemad kirjutised on veel imelikumad, et kui sina laenad, siis arvestadki, et makstakse tagasi, siis kui inimene saab, sest elu tuleb ju vahele. Tüüpiline võlglase suhtumine, mis ei lasegi kuidagi sellest ringist välja tulla. Ei ole nii, et tuttavatele, sugulastele, vanematele võlgu olevad summad võib vabalt ära unustada, ainult mingid ametlikud võlad tuleb tasuda. Võlg on võlg ja tuleb alati ära maksta võimalikult kiiresti, mitte nii, et tahaks ju endale ka midagi lubada, vanemad peavadki raha andma, sest noortel läheb rohkem vaja vms kummalised vabandused, mis sa siin välja tõid. Sul ongi tõsine probleem võlgadesse suhtumisega, mis selgitabki, miks sa oma rahaasju korda ei saa.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga selles on sul küll õigus, et kui keegi mulle võlgu on, siis kas ma unustan selle ära (summad pole muidugi suured) või mul on täesti ükskõik kas ta maksab mulle 25, 50 või 250 euro kaupa. Kui inimene on laenanud, siis ma olen arvestanud, et ma saan selle mingi aja jooksul tagasi ja ei eelda igakuist laekumist, sest ma tean, milline elu on, sest see vahel ka lihtsalt juhtub. Ja kui ma seetõttu olen nõme, siis olgu.

See jutt on täiesti naeruväärne, kui mitte öelda lausa loll.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meenus ammune lugu kui töökaaslane laenas vihmavarju. Ei toonud ega toonud tagasi, kui küsisin siis vastas: aga sa ei ole ju küsinud, ega siis ilma küsimata tagasi anta…aahh?

Tõi ja lapsed olid mu uue ilusa varju puust otsalt värvi maha tampinud.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ütlesin, et ta on tubli, et maksab. Ma tean väga hästi kui raha on vähe ja tahad endale ka midagi lubada ja samas ka koguda. Mis sa arvad, kuidas minul siis kogumine ja endale lubamine lõppes? Väga halvasti- ei olnud kogutud ja ei olnud endale lubatud. Kindlasti oleksin ka siis paremini saanud majandada, aga see hetk oli nii, et püüdsin hambad ristis koguda. Igal ühel ongi omamoodi, aga inimest tuleb toetada, mitte öelda, et miks sa küll nii vähe tagasi maksad. See, et miks nii vähe on minu arvates õel ja kuri arvamus ja seetõttu ka kommenteerisin. Ja kust üldse võetakse, et neil polnud kokkulepet, et maksab kuidas saab? Ja ka teema oli ju hoopis muus. Ja igas peres on omamoodi ja mul tõesti pole nii olnud, et vanem laenab raha, vaid ta on mingitel aegadel andnud. Andnud, sest nemad teavad, et noortel läheb alati rohkem raha. Mina ei oota midagi, aga nad lihtsalt tahavad ja annavad.

Aga sinu toetav perekond ongi sulle karuteene teinud ja ei ole sulle õpetanud õiget suhtumist võlgadesse. Paljud vanemad teevad selle vea, et muudkui annavad raha, tagasi seda ei küsi, kuigi inimene on täiskasvanu ja peaks ise oma rahaasjade eest vastutama. Nii ongi sul tekkinud eeldus, et vanemad alati annavad, sest nad ju teavad, et noortel läheb alati rohkem raha. Normaalne oleks juba väiksest peale õpetada, et võlg on võlg ja tuleb tagasi maksta lubatud ajal. Ei ole vahet, kellele võlgu ollakse, oluline on distsipliin ja vastutus. Aga kui vanemad seda lapsele maast madalast selgeks ei tee, tekivadki võlglased, kelle suhtumine on sinu omaga sarnane. Ise polegi vaja toime tulla, ise pole vaja vastutada, alati on vanemad, kelle käest võib raha küsida ja seda ei pea tagasi maksma. Ka sõpradelt laenatud raha võib maksta siis, kui “elu võimaldab” ehk siis tavaliselt ei võimaldagi. Ja nii ei saadagi iialgi oma rahaasjadega hakkama, isegi pole vahet, palju teenitakse, sest soovid on alati suuremad kui võimalused.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võtsime minu emalt 8000 laenu, mida ma ise nüüd tagasi maksan.

Võtsime, mis lapseisaga (pk termin) on juhtunud, et tema ei maksa?

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on nüüd küll puhas umbluu. Nõukaajal oli selline tegevus spekulatsioon, mille eest karistati vangistuse ning vara konfiskeerimisega.

Nõukaajal tegid seda kõik, kes said. Mis sa ise arvad, kust kaudu osad inimesed rikastusid?
Altkäemaksu andmine politseile oli tavaline, mis sest, et see polnud lubatud.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sry, ma ei vasta sellele süüdistusele, sest ei jõua oma lugu siia kirjutada. Aga valel teel oled.

Aga mind ei huvitagi sinu lugu, lihtsalt sinu suhtumine rahasse on kummaline. Ja need hilisemad kirjutised on veel imelikumad, et kui sina laenad, siis arvestadki, et makstakse tagasi, siis kui inimene saab, sest elu tuleb ju vahele. Tüüpiline võlglase suhtumine, mis ei lasegi kuidagi sellest ringist välja tulla. Ei ole nii, et tuttavatele, sugulastele, vanematele võlgu olevad summad võib vabalt ära unustada, ainult mingid ametlikud võlad tuleb tasuda. Võlg on võlg ja tuleb alati ära maksta võimalikult kiiresti, mitte nii, et tahaks ju endale ka midagi lubada, vanemad peavadki raha andma, sest noortel läheb rohkem vaja vms kummalised vabandused, mis sa siin välja tõid. Sul ongi tõsine probleem võlgadesse suhtumisega, mis selgitabki, miks sa oma rahaasju korda ei saa.

Mina pole võlgu, kui mulle ollakse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1984-ndal aastal tellisid Soomest kaupa?!

Jah, soomlased käisid tihti Eestis. Ostsin neilt riideid ning talitosse, mis siin oli kõva kaup. Samuti oli mul üle maailma kirjasõpru, kes aeg-ajalt midagi pakiga saatsid.
Ostsin ka hõbedat ning kulda ning müüsin komkas edasi. Parim leid oli üks suhkrutoos, mille eest maksin 100 rubla ning müüdi komisjonis maha 900 rubla eest.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja igas peres on omamoodi ja mul tõesti pole nii olnud, et vanem laenab raha, vaid ta on mingitel aegadel andnud.

Jah, sellest ma räägingi, et osad on harjunud, et vanemad muudkui annavad ja tagasi ei pea midagi maksma. See suhtumine on vale ja ongi näiteks sinu rahasse suhtumist ju halvasti mõjutanud. Sinagi ju ütled, et noortel läheb rohkem raha ja siis muudkui andke. Selline suhtumine oma vanematesse pole eriti ilus.

Küsis kord linnupoeg oma emalt, kuidas ma sulle su vaeva tasun. Ema vastas, tasu see sellega, et hoolitsed oma poegade eest.

Kõik muidugi sõltub suhetest ja majanduslikest võimalustest. 25 aastat tagasi andsid mu isa-ema mulle 35 000 krooni, summa mis jäi meil puudu korteri ostmisest ( kogu korter maksis 125 000). Tahtsime seda tagasi maksta, nad keeldusid. Isa on  nüüdseks surnud, ema saab veel ise hakkama, ka rahaliselt. Mina aga aitan alustada oma laste elu, korterid ja muu taoline. Ema toetan sellega, et viin teda vahel välja üritustele, ostan vajadusel suuremaid asju jne. Ei pea alati kõike sendi pealt arvestama, kõike oma vanematele sa kinni ei maksa niikuinii. Ole lihtsalt inimene oma vanematega ja oma lastega.

+4
-8
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Ole lihtsalt inimene oma vanematega ja oma lastega.

Täpselt. Maksa tagasi oma emalt võetud võlg ja kaasa sellesse ka oma mees, kes samuti kulutamises osales. Mitte ära arva, et emale ei peagi midagi tagasi maksma, tema asi ongi ainult anda.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ole lihtsalt inimene oma vanematega ja oma lastega.

Täpselt. Maksa tagasi oma emalt võetud võlg ja kaasa sellesse ka oma mees, kes samuti kulutamises osales. Mitte ära arva, et emale ei peagi midagi tagasi maksma, tema asi ongi ainult anda.

Kus TA ütles, et ta ei maksa?

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kus TA ütles, et ta ei maksa?

Ütles, et maksab 100 euro kaupa kuus ja mees ei maksa üldse. Samas pole see võlg märkimisväärne, sest tema arust on võlad ju enam-vähem makstud ja jääb juba raha ülegi. Mis raha see ema enam 7 aasta pärast saab sinu arust? Põhimõtteliselt ongi nagu mahakantud raha, kui nii aeglaselt tagasi makstakse.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kus TA ütles, et ta ei maksa?

Ütles, et maksab 100 euro kaupa kuus ja mees ei maksa üldse. Samas pole see võlg märkimisväärne, sest tema arust on võlad ju enam-vähem makstud ja jääb juba raha ülegi. Mis raha see ema enam 7 aasta pärast saab sinu arust? Põhimõtteliselt ongi nagu mahakantud raha, kui nii aeglaselt tagasi makstakse.

Kus TA ütles, et ema tahtis/tahab kogu raha korraga?

+1
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kus TA ütles, et ema tahtis/tahab kogu raha korraga?

Miks ema peab seda ise nõudma? Endal võiks olla viisakust, et kiiremini tagasi maksta, kui raha juba üle on hakanud jääma. Ja ka mees peaks maksma, kui elab selle raha eest remonditud korteris.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kus TA ütles, et ema tahtis/tahab kogu raha korraga?

Miks ema peab seda ise nõudma? Endal võiks olla viisakust, et kiiremini tagasi maksta, kui raha juba üle on hakanud jääma. Ja ka mees peaks maksma, kui elab selle raha eest remonditud korteris.

Mis see õige aeg siis on?

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis see õige aeg siis on?

Võimalikult kiiresti, mitte nii, et see võlg jäetakse kõige viimaseks, kui muu elu kõrvalt üle jääb. Mitte nii, et räägitakse, et võlad kõik tasutud, saab juba väljas söömaski käia jne, kuigi tegelikult on ju endiselt suur laen maksmata. Et ema intersse ei nõua ja inkassosse ei anna, ei tähenda, et võla tagasimaksmisega peaks viivitama rohkem kui hädasti tarvis.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga selles on sul küll õigus, et kui keegi mulle võlgu on, siis kas ma unustan selle ära (summad pole muidugi suured) või mul on täesti ükskõik kas ta maksab mulle 25, 50 või 250 euro kaupa. Kui inimene on laenanud, siis ma olen arvestanud, et ma saan selle mingi aja jooksul tagasi ja ei eelda igakuist laekumist, sest ma tean, milline elu on, sest see vahel ka lihtsalt juhtub. Ja kui ma seetõttu olen nõme, siis olgu.

Ja jah, muinasjutuks hea. Ilmselt oled ise võlglane. Rahalaenajate tüüplause on: kui minul oleks, mina küll annaks! Aga kunagi ei ole, endalegi ei jätku neil.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis see õige aeg siis on?

Võimalikult kiiresti, mitte nii, et see võlg jäetakse kõige viimaseks, kui muu elu kõrvalt üle jääb. Mitte nii, et räägitakse, et võlad kõik tasutud, saab juba väljas söömaski käia jne, kuigi tegelikult on ju endiselt suur laen maksmata. Et ema intersse ei nõua ja inkassosse ei anna, ei tähenda, et võla tagasimaksmisega peaks viivitama rohkem kui hädasti tarvis.

Et nii kaua tuleb vett ja leiba süüa ning pimedas istuda?

0
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et nii kaua tuleb vett ja leiba süüa ning pimedas istuda?

Teemaalgataja ju ütles, et olukord on juba üsna hea, võlad on makstud, saab väljas söömas käia ja koguda. Sellest oligi jutt, et emale võlga ei tohiks võtta kuidagi teisiti kui teisi võlgu, et selle maksmisega pole kiiret kuskile.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga selles on sul küll õigus, et kui keegi mulle võlgu on, siis kas ma unustan selle ära (summad pole muidugi suured) või mul on täesti ükskõik kas ta maksab mulle 25, 50 või 250 euro kaupa. Kui inimene on laenanud, siis ma olen arvestanud, et ma saan selle mingi aja jooksul tagasi ja ei eelda igakuist laekumist, sest ma tean, milline elu on, sest see vahel ka lihtsalt juhtub. Ja kui ma seetõttu olen nõme, siis olgu.

Ja jah, muinasjutuks hea. Ilmselt oled ise võlglane. Rahalaenajate tüüplause on: kui minul oleks, mina küll annaks! Aga kunagi ei ole, endalegi ei jätku neil.

Millest sa räägid? Mul on elu jooksul olnud täpselt kaks järelmaksuga asja ja kaks pangalaenu, millest on kõik makstud. Eraisikutelt ei laena ega ole kunagi laenanud, sest pole lihtsalt vajadust. Sa nii kui nii ei usu, aga ka mind on nii õpetatud, et võlg on võõra oma.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle tundub, et siinsed vastajad ei ole päriselt probleemist aru saanud. Ehk eksin, aga mulle näib, et TA mure ei ole selles, et kuidas raha koguda või emale võlg ära maksta. Küsimus on selles, et kuidas toime tulla või üle saada tundest, et kõik raha tuleb ära kulutada, sest lihtsalt harjumuspärane on see, et konto on tühi.

Esiteks tuleks harjutada end vähem pidevalt raha peale mõtlema ja kulutades järge pidama. Ise arvestasin raskematel aegadel välja, et kui palju ma võin iga päev kulutada, et järgmise sissetulekuni välja veaks. Poes käies püüdsin kas jääda päevanormi piiresse või kui üle läks, siis järgmis(t)el päeva(de)l püüdsin selle võrra vähem kulutada. Sunnid ennast laias laastus mõtlema, et kontol ei ole mitte 300 eurot vaid on 10 eurot, sest just see on päeva norm.

Või kuskilt lugesin raha planeerimisel võtet, et raha jagati erinevate kulude vahel ära (toit, meelelahutus, riided, jne) ning pandi eraldi ümbrikutesse – kui ikka ümbrik tühi, siis rohkem raha ei ole. Sularaha kasutamine on minu jaoks küll tülikam, aga samas kui ikka kodust lahkudes võtad teatud kindla summa kaasa ja pangakaarti ka ei ole, siis lihtsalt füüsiliselt polegi võimalik rohkem kulutada.

Kuidas Sa raha kõrvale paned? Kas kasutad eraldi kontot ja ei suuda ikkagi vastu panna kiusatusele see raha uuesti tagasi kanda? Kui ei ole eraldi kontot, siis soovitan see avada – just selline konto, millel ei ole pangakaarti ja millele on pisut keerulisem ligi pääseda. Ekstreemsema variandina võiks ehk kaaluda seda, et näiteks emaga läbi rääkida, et tema avab eraldi kogumiskonto, kuhu Sa kannad raha ning kui kohe tõesti vaja, siis ta kannab sulle tagasi.

Lisaks võib aidata kui oma ideed ja plaanid kirja paned koos võimalike kuludega (arvesta pigem suuremad kui väiksemad summad). Siis on plaanid selgemalt silma ees ning saad hakata arvestama ja kalkuleerima, kas ja kunas see eelarvesse mahub.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina tean enda kogemusest, et tuleb täita enda “tassi”, sest see aitab pikas persepektiivis rohkem kokku hoida. Olgu selleks nn “tassiks” väljas söömine või midagi muud.

+2
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA, pane palun siia kirja, mis need mustmiljon ideed on, millele sa raha kulutada tahad. Ja need ka, mida oled kulutanud (kirjutad ju, et “ja siis hakkan kulutama”).

Kui kogu seda nimekirja mustvalgel näed, vast jõuad siis ka selgemate mõteteni. Et kas kogu seda värki üldse vaja on.

Sest tegelikult vajab inimene (sh ka laps) asju oma ümber ikka üpris vähe. Igasugust träni ostmist tuleks pigem tõlgendada kui asendustegevust psühholoogiliste murede vaigistamiseks. Üks mu üksikemast tuttav ostis oma lapsele sõna otseses mõttes toatäie mänguasju, ise põhjendades, et see tekitab lapses kindlustunde. Tema meelest olid need vajalikud ostud, mille jaoks viimane penn kulutada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuni oled oma emale võlgu, peadki igasugu ülearuseid väljaskäimiseid võimalikult vähendama ja raha teemal närvilisust tundma. See on normaalne ja peabki nii olema. Ka hiljem tuleb igal kuul esiteks arvestada, palju igakuistest standartsetest kuludest üle jääb, palju igakuiselt vältimatuid erikulusid keskmiselt tekib ja alles siis saad teada, palju sul vaba raha on, mille kulutamine probleeme ei tekita. Ja sellest vabast rahast osa tuleb säästuarvele panna ( või maksta emale korraga suurem kogus võlga ära, sest aja jooksul selle ema antud 8000 euroväärtus langeb ja su ema saab niikuinii selle intressideta järelmaksuga vastu pükse. Õnneks on ta sinu ema ja tahabki ilmselt sind aidata).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kergeim oleks teha endale pangas päevalimiit, üle mille ei saa välja võtta ega kaardiga maksta poes. See peaks olema väga pisike, näiteks 10 eurot. Ka internetis tellimisel saab limiidi panna väga väikese.

Ühtlasi tuleks loobuda kõigist ebavajalikest asjadest. Näiteks väljas käimist võiks lubada endale preemiaks kuu viimasel päeval, juhul kui on suudetud terve kuu näiteks korralik olla ja impulssostudest loobuda.

Sääste ei puutuks mitte mingil juhul, välja arvatud tõesti vaid äärmisel juhul.

 

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Need viimsed kommentarid tunduvad minule liiga radikaalsed. Ja see, kus soovitati ilma pangakaardita kontot, samuti liiga radikaalne. Mis siis saab kui tekib ootamatu väljaminek ja sul on ees see 10 eurone limiit või sa saad selle raha teisest pangast alles 3 päeva pärast kätte? Jätad rohud ostmata v? Või laenad emalt? Ühesõnaga mina soovitan erinevaid kogumise/kokkuhoiu variante katsetada. TA peab leidma endale selle õige viisi, et kuidas ta oma eesmärgi kõige paremini saavutab, ja mitte ühte kinni jääma kui see ei toimi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Väga kurb seis. Paljud inimesed ei rabelegi sellest võlgniku-laristaja mentaliteedist välja. Kui sa tahad enda elu muuta, siis soovitan alustada raamatute lugemisest. Näiteks Kristi Saare “Kuidas alustada investeerimisega” – seal ei ole juttu ainult investeerimisest, vaid väga põhjalikult on kirjutatud ka raha baasoskustest. Säästmine, kuidas alustada säästmisega, mentaliteedi muutmisega rahasse, eelarve pidamine, sissetuleku realistlik tõstmine jne. Jälgi Instagramis “kristiinvesteerib” kontot ja saad inspiratsiooni, kuidas mõtlevad ja tegutsevad paljud rahatargad inimesed. Elu saab olla teistsugune ja parem, kui sul praegu on. Isegi kui sul ei ole päriselus ühtegi positiivset näidet, siis sa saad ise omal jõul selleks inimeseks hakata.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas tänapäeval koolis nelja lihtsalt tehet ei õpetada või kuidas arvutamine nii keeruline saab olla?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 61 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Raha olemasolu teeb mind närviliseks