Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Rasedus Rootsis

Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )

Teema: Rasedus Rootsis

Postitas:

Olen kuulnud jutte kui teistmoodi on Rootsis rase olemine. Kas tõesti ei ole õigus mul teada, keda ootan või nõuda teste, et mu laps on terve? Põhejndus see artsidelt, et kõik on võrdsed. Pole vahet kas tüdruk või poiss, kas terve või haige laps – sest kõik ju võrdsed ja ega see pärst vähem last armasta.
Olen mitme inimese käest kuulnud, et lähevad oma kodumaale rasedust lõpuni kandma.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult sõltub väga palju sellest, millises maakonnas sa elad, sest maakonniti on regulatsioonid erinevad. Samuti on sul õigus võtta ennast arvele erakliinikus ning teha seal igasugu analüüse, mis sulle aga pähe tulevad. Näiteks võid sa ilma igasuguse eelneva näidustuseta nõuda LVUd, kui suudad selle vajaduse oma halva ettenägemuse või muu taolisega ära põhjendada.
Riiklikus muidugi päris niisama lambist uuringuid ei tehta. Seal küsib ämmakas sult perekonnas esinevate haiguste kohta ning sellest lähtuvalt võib tellida lisaanalüüse. Pidevalt jälgitakse pissiproovis põletikunäitajaid ja vereproovis hemoglobiini ja ferritiini taset. Esmakohtumisel ämmakaga tehakse verest suguhaiguste testid, määratakse punetiste antikehade olemasolu veres (günekoloogilist läbivaatust ei ole), kuna mina olin Ida-Euroopast, siis mind saadeti ka tuberkuloosi testi tegema. Lisaks tehti paar analüüsi, mis olid tingitud perekonnas esinevatest haigustest (nt uuriti kilpnäärme talitust, mida Eestis rasedana arvel olles ei tehtud). Ämmakas kuulab alates mingist nädalast lapse südamelööke dopleriga ja mõõdab emakapõhja kõrgust. 16-18. nädalal on looteanatoomia uuring, kui suudad radioloogi ära rääkida (või ise ekraanilt aru saad), siis võib juhtuda, et sugu sulle ikkagi öeldakse, sest ise nad seda tegelikult vaatavad. Kui kõik normaalselt kulgeb, siis kogu raseduse jooksul sa arstiga ei kohtu.

Mina ise käisin Eestis KV ultraheli ja esimese trimestri sõeluuringuks analüüse andmas, sest tuli odavam maksta edasi-tagasi lennupiletid ja tasuline uuring Eestis, kui see uuring erakliinkius Rootsis teha lastes maksnuks. Sünnitama tullakse Eestisse sellepärast, et sageli ei osata piisavalt kohalikku keelt, et selles keeles kogu sünnitusprotsess läbi teha. Kardetakse, et võõrkeeles jääb osa ämmakalt tulevaid juhendeid arusaamatuks või ei suudeta enda enesetunnet adekvaatselt kirjeldada. Samuti ei propageerita siin sellisel määral valutustamisvahendeid kui Eestis. Kui Eestis saad suhteliselt kergelt epiduraali, siis Rootsis sa seda pigem ei saa. (Olen sünnitanud nii Eestis kui Rootsis)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kogemus eelpool vastanuga võrreldes mõnevõrra erinev. Jah, palju sõltub maakonnast, kus elad. Meil näiteks pakutakse riiklikus tasulist võimalust KV tegemiseks, selle hind on alla 35-stele suht utoopiline, üle 35 sümboolne. Pissiproovi soovis ämmakas vaid esmavisiidil, edaspidi võeti igal kohtumisel ainult vereproov (hemoglobiin, veresuhkur, põletikunäitajad, paar korda raseduse jooksul ferritiin). Suguhaiguste teste ei tehtud mitte mingisuguseid, tuberkuloosi ka mitte, punetiste kohta tehti. Regulaarsed ämmakavisiidid algasid (peale rasedusega arvelevõtmist) üldse alles kusagil 24. nädala paiku. LA ultraheli oli ainus riiklikult kinnimakstud ultraheli ning ka selle kohta kinnitati igal sammul, et see on vabatahtlik ja patsiendil pole mingit kohustust seda teha. Lapse soo olen mõlema Rootsis jälgitud rasedusega saanud teada LA ultrahelis; üks kord küsisin ise, mille peale ämmakas (Rootsis teevad ultraheli ämmaemandad) veidi üllatunult ütles, et ta küll ei vaadanud, aga võib järele vaadata, kui soovin. Teisel korral küsis ämmakas peale aparaadi külgepanemist esimese asjana, kas sugu soovin teada, kuna laps näitas seda nii ilmselgelt, et kui ma poleks soovinud teada, oleks ämmakas pidanud ultraheli tehes rohkem vaeva nägema (ringi ümber strateegilise piirkonna). Valutustamisvahendeid pole mul peale naerugaasi kunagi vaja läinud, kuid mulle on just jäänud mulje, et Rootsis antakse epiduraali väga kergekäeliselt. Nii tugev mulje lausa, et pidasin paremaks oma sünnitusplaani sisse kirjutada, et epiduraali ma mingil juhul ei taha.

Olen sünnitanud kolm last Eestis ning ühe Rootsis, samuti Rootsis ühe lapse nurisünnitanud. Minu kogemuse järgi on personali suhtumise erinevus neis kahes riigis suur. Kui Rootsis kohtleb meditsiinitöötaja patsienti kui võrdväärset partnerit, siis Eestis pigem nagu õpetaja õpilast – mina ütlen ja sina teed. Samuti on Eestis kontroll suur – alustuseks juba kasvõi see varajane uh, et kas ikka oled üldse rase – paljugi, mis sa siin seletad. Rootsis tähendab raseduse tuvastamine vaid, et sina ütled, et oled rase ning ämmakas kirjutab selle oma süsteemi üles – ongi “tuvastatud” 🙂 Eriti kurioosseks kujunes mu viimane rasedus, mida jälgisin küll Rootsis, kuid juhuse tahtel sündis laps Eestis ning kogu see napp tund, mille ma sünnitustoas veetsin, ämmakas lihtsalt peedistas mind. Paras šokk Rootsi lugupidava suhtumisega harjunud ning sel hetkel abitus seisus inimesele.

Teemaalgatusest jäi silma kriipima fraas “…ja nõuda teste, et mu laps on terve”. Sa ikka mõistad, et ükski test su last tervemaks ega haigemaks ei tee? Ja jah, Rootsis ongi haiged või puudega inimesed samamoodi ühiskonnas aktsepteeritud kui tervedki – kas see on halb?
Meditsiinilistel põhjustel aborti võib aga Rootsis teha sama kaua kui Eestiski ning ilma põhjuseta kauemgi – kuni 18. nädalani. Eks sellepärast nad sugu öelda ei tahagi, et abort omal soovil nii kaua lubatud on.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.04 00:22; 26.04 11:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õigus jah – see soo valik… neil on ju palju sisserändajaid, sugude tasakaal võib nii paigast minna.
Aga arvaksin, et siiski on normaalne looteanatoomia igal juhul ära teha ja nt downi puhul emale valikuvõimalus pakkuda. See ongi ju kogu selle asja point.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen sünnitanud küll ainult ühe lapse, aga kiidan Pelgu arste-õdesid. Loomulikult satub mõni tilk tõrva meepotti, aga mina ei saa kuidagi toetada väidet, et Eestis ei ole rasedasse inimlik suhtumine.

See selleks, aga päris teemasse: huvitav, miks siis Rootsis ei tehta põhjalikke uuringuid? Kummaline on see minu jaoks, sest olgu puudega inimesed kuitahes aktsepteeritud ühiskonnas, elu on nende jaoks raske ja ka nende hooldajate jaoks. OK; Rootsi on rikas riik ja võib endale lubada toetamist, aga sellegipoolest on jba emotsionaalselt ju raske, kui nt laps on väga oodatud ja siis sünnitusel selgub, et tal pole käsi ega jalgu… Või ilmneb Downi sündroom vms. See on ikkagi kohutavalt suur hoop minu arvates. Kui mul ikka valida on, kas sünnitada puudega laps või kõigi testide järgi eeldatavalt täiesti terve laps, siis minu arvates väga valikut polegi. Aga see on muidugi minu isiklik arvamus. Võib-olla kui ma elaksin Rootsis, oleks elu nii hea, et poleks tõesti vahet…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ilmselt ei väljendanud end päris selgelt. Rootsis tehakse ikka uuringuid küll ja probleemide korral katkestamine on täiesti ok. Seda võetakse lihtsalt rahulikumalt ja lastakse patsiendil endal rohkem otsustada. Mul nt oli viimase lapsega Downi risk piiripealne, ning soovi korral oleksin ma saanud tasuta looteveeanalüüsi. Oleks risk olnud veidi kõrgem, oleks seda mulle lausa pakutud, kuid kuna oli piiripealne, siis pidin ise küsima (ma ei teinud seda). LA ultrahelis otsis ämmakas spetsiaalselt Downile viitavaid jooni jne. Rootsi idee on rohkem see, et eluks kõlbulikke kõrvalekaldeid ei üritata iga hinna eest elimineerida, ehk teisisõnu, inimesed ei pea olema võimalikult täiuslikud nagu Eesti ühiskonnas. Sest elu on elu. Loomulikult on ka Rootsis vahe, kas laps on terve või puudega, aga puudega inimese eluõigus lihtsalt ei erine terve inimese omast (keegi ei kisa nt, et aga meie ju peame neid oma maksudest üleval, milleks neid muidusööjaid vaja on). Loomulikult ei sunnita kedagi sünnitama väga haiget last piinlema, aga nt Down üldiselt ei piinle midagi ja kuidas tema elu siis raskem oleks kui tema surm?

Ma ei soovinud ka jätta muljet, nagu oleks Eestis meditsiinitöötajate suhtumine kuidagi ebainimlik (ammugi mitte spetsiaalselt rasedatesse). Ei ole, ja poleks ma vahepeal Rootsis sünnitanud, poleks ka oma viimase sünnituse kohta midagi halba ütlenud. Nüüd aga hakkas silma just see õpetajalik suhtumine. Aga selge, et sellega harjub ja siis ei tundu see imelik. Vaadake siin kasvõi üht teemat, kus inimene küsib, kas tal on õigus loobuda varajasest ultrahelist (=või paneb õpetaja selle eest halva hinde). Rootsis on patsient see, kes ütleb, mida temaga teha võib ja mida mitte, mitte med.personal. Sama nt sünnitusmajas toiduga: Eestis pannakse sulle kindlal kellaajal ports ette, söö või ära söö, aga muud ei ole ja kõik, juurde võtta ka ei saa. Rootsis on sünnitusjärgsete palatite kõrval köök, kust inimene võib endale süüa võtta seda, mida soovib ja millal soovib. Ma ei räägi hetkel võimalusest oma toit ise kaasa võtta, see on loomulikult olemas mõlemas riigis. Eestis tuleb peale sünnitust ämmakas ja teatab, et tal on vaja sinu voolust (ja rebendite korral õmblusi) kontrollida. Rootsis palud sa end kontrollida, kui ise tunned, et midagi on valesti (või tahad lihtsalt kindel olla). Jne. Neid näiteid on palju, kõik sellised pisiasjad, mis tükki küljest ei võta, kuid kinnitavad minu jaoks siiski seda, et Eestis on kontrolli- ja käsuühiskond. Aga ega see välja ei paista, kui võrdlumomenti pole. Või ütleme siis nii, et Rootsis lähtutakse eeldusest, et kõik on hästi, Eestis aga, et tuleb kontrollida, ega midagi halvasti pole.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.04 00:22; 26.04 11:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas kellelgi on kogemusi raseduse kandmisega rootsis kui tegemist ei ole tavapärase rasedusega vaid emakakaela õmblusega?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )


Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Rasedus Rootsis

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.