Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Raseduse planeerimine ebaregulaarse tsükliga

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Raseduse planeerimine ebaregulaarse tsükliga

Postitas:

Tere!

Kirjutan siia, kuna siin on koos palju naisi erinevate kogemustega. Loodan,  et ehk keegi jagab oma kogemust sellisest olukorrast.

Nimelt olen 22 a ja proovime elukaaslasega parasjagu esimest last saada (alustasime juuni 2020). Probleem on aga selles, et päevad käivad mul küllaltki ebaregulaarselt (viimati olid päevad mai alguses, enne seda aprillis ning omakorda enne seda oktoobris 2020).

Olen käinud mitmeid kordi ka erinevate arstide juures, viimati selle aasta juunis, kuid alati on kõik näidud ja analüüsid korras olnud – ükski arst ei ole osanud öelda millest päevade puudumine võib olla. Kaks korda on arstid ka öelnud, et päevad peaksid kohe-kohe hakkama, kuna limaskest on väga paks, kuid mida järgnevad kuud pole olnud, on päevad..

Olen ka üle kuu teinud igapäev OV teste, kuid kordagi pole joon olnud tugevam kui kontrolljoon, see on pigem alati väga hele. Kas see tähendab, et OV-d ei ole?

Kas kõige mõistlikum ongi lihtsalt ~ülepäeva asjatada ja loota parimat? OV järgi planeerida ju ei saa.

Kas on ehk keegi, kellel on samasugune teekond läbitud ja tahaks jagada oma kogemust – kaua läks aega, et rasestuda? Kas kasutasite ka mingeid rasestumisele kaasa aitavaid vitamiine? Jne.

Soovin kõigile toredat suve jätku!

M.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.07 23:31; 21.07 00:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen sarnase asja läbi teinud. Mul diagnoositi PCOS. Mu analüüsid ei olnud korras.
Abi sain ITK viljatusravi keskusest. Kokku läks aastaid aga tänaseks rase.

Soovitan sul ka viljatusravi keskusesse minna. Ja kuna sa yle aasta proovinud siis ära lase endale öelda, et “sa oled noor, proovige veel”

Edu!

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan sul samuti pöörduda viljatusraviarsti vastuvõtule. Mina käisin TÜK A. Ehrenbergi juures. Kodulinna tava günekoloogias öeldi ka mulle, et proovid korras ja ei suunatud ka pöörduma viljatusraviarsti poole . Viljatusravis soovitati koheselt LAP-i, kus selgus põhjus, miks 4a jooksul ei olnud rasedaks jäänud. Nüüd kõik hästi ????.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli sarnane olukord- päevad käisid vääga ebaregulaarselt ja mingi aeg oli võibolla vaid kord-kaks aastas.. arstid enamvähem soovitasid ainult kas pillide peale minna et regulaarseks saada või et kui otseselt rasestumisplaani pole siis vaata äkki loksuvad paika (ühesõnaga sellele väga tähelepanu ei pööratudki). Sel ajal mul ei olnudki konkreetset rasestumisplaani, aga mida aeg edasi seda rohkem ikka mõtlesin et no mingi aeg ju nagu tahaks, et midagi peab ette võtma. + regulaarsed päevad on ka üldiselt tervise mõttes olulised.

Laias laastus mis mul aitas oli kontrollitum trennitegemine (st minupuhul pigem koormuse vähendamine, et üle ei pingutaks) ja regulaarne ning rohkem sööma hakkamine. Terve eelmise aasta tegelesin sellega teadlikult, päevad hakkasid regulaarsemalt käima (st mitte kohe iga kuu, aga vahe läks aina väiksemaks) ja detsembris rasestusin. Me isegi sellesmõttes aktiivselt ei proovinud rasestuda, et olime küll rääkinud et see võiks millalgi juhtuda ja kaitsevahendeid ei kasutanud, aga ovulatsiooniaega ma ei järginud selle mõttega et kindlasti sel ajal/enne seda siis vahekord toimuks. Sellesmõttes oli natuke nagu üllatus ka, et nüüd jäingi rasedaks 😀

Ma järgisin oma tsükleid ka basaaltemperatuuri mõõtes, et oma keha ovulatsiooniaegsetest märkidest paremini aru saada ja jälgida kas luteaalfaas on normaalse pikkusega (st aeg ovulatsioonist päevadeni). See, et tsükkel ise on pikk, ei tähenda et rasestuda ei või, küll aga on see keerulisem siis kui luteaalfaas on liiga lühike (kui ma nüüd ei eksi, siis sellisel juhul isegi kui pesastumine toimub, siis kehas on liiga vähe progesterooni et rasedust kinni hoida vms). Mul oligi enamasti follikulaarfaas keskmisest pikem, aga rasestusin ikkagi.

See basaaltemperatuuri mõõtmine võib mõne jaoks olla liiga stressirikas, eriti kui kohe suur soov rasestuda, aga ma soovitaks mõnda aega proovida. Mina tahtsin eelkõige jälgida, kas olen oma tegevusega õigel teel.

Aga muidugi kui tsükleid pikka aega ei ole siis see basaaltemperatuuri mõõtmine väga mingit infot ei anna. Kui proovid on korras olnud, siis mina soovitaks oma elustiil just ka selle mõttega üle vaadata et kas on mingeid suuri stressifaktoreid, milline on aktiivsustase ja toitumine. Vahepeal muutub trenni tegemine kehale piisavalt suureks stressifaktoriks (seda eriti juhul kui koormus on pikaajaline ja toitumine ka ebapiisav) et päevad jäävadki ära või on väga ebaregulaarsed. Kindlasti ei tee paha ka mõne spetsialisti poole oma murega pöörduda

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu esimene soovitud on ka esimese asjana viljatusraviarstile pöörduda, kes vaatab asja natuke teisest küljest, kui tavaline naistearst. Esiteks on viljatusravi arsti eesmärk saavutada oodatud tulemus ehk rasedus. Naistearst aga vaatab üldist tervist ja kui silmnähtavat probleemi ei tuvastata, siis tema poolt justkui ongi töö tehtud, sest viljatusega tema ju edasi ei tegele.

Viljatusraviarst saadab esimese asjana ka mehe meestearstile, sest kui probleeme on ka mehe poolt, võib sinu ravimitega toitmine ja surkimine olla täiesti asjatud. Vereproove näiteks tuleb võtta kindlatel aegadel (mida tihti naistearstid ei jälgi), aga lisaks on veel mitmeid uuringuid, mida tehakse. Nt munajuhade läbitavuse uuringud.

Pikkade ja ebaregulaarsete tsüklite regulaarsemaks muutmiseks on ka mitmeid lahendusi. Üks tavapärasemaid on näiteks lisaprogesterooni süsteemne tarvitamine. Näitena: Alustad tarvitamist, 10 päeva võtad (peale OVi, kui seda ei tea, siis tuleb kuulata arsti, kunasest võtma hakata) ja u 4 päeva peale lisaproge võtmist võiks eeldada päevade algust. Samuti on aidanud mõnel ka inofolicu tarvitamine tsüklit ühtlustada.

Kõik aga oleneb ikkagi probleemi tuumast, et mis põhjusel tsüklid selliselt käituvad ja just sulle parima ravi ja võimalused aitabki leida viljatusraviarst.

PS! Siin on eelnevalt juba välja toodud, et ära lase endale öelda, et oled nii noor ja “ootame veel”. Ütle julgelt, et üle aasta on “oodatud ja vaadatud” ning tsükkel on olnud ebaregulaarne veelgi pikemat aega ehk et ootamine tõenäoliselt tsüklit ikka regulaarsemaks ei muuda.

Soovin edu ja rahulikku meelt sellel närvesööval teekonnal!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas kõige mõistlikum ongi lihtsalt ~ülepäeva asjatada ja loota parimat? OV järgi planeerida ju ei saa.

Kui mehe  viljakusega on kõik korras ja nende ülipikkade tsüklitega sul tegelikult ov üldse toimub, siis jah, sellega mööda panna ju ei saa. Aga kuna olete aasta aega juba püüdnud, siis esiteks muidugi on sul üliharved ovulatsioonid, tavalisel naisel on võimalusi ca 11x aastas (anovulatoorseid tsükleid esineb kõigil), sul ainult 2-3 päeva aastas (munarakk elab 24t). Kas arstid ikka on kindlaks teinud, kas ja kuna sul ov aeg on?

Üks vana ja lihtne viis teada (küll tagantjärele), kuna su ov toimus, on basaali mõõtmine. https://www.ovulatsioonitestid.ee/et/p/mis-on-basaaltemperatuur-ja-kuidas-seda-moota selleks on äppe või võid endale välja trükkida baasaalikalendri, kuhu näidud märkida ja hüpe peaks olema nähtav, sel ajal ov toimuski. Mõõdad paar korda ja edaspidi saad vähemalt umbes aimata, kuna ov aeg on.

Viljatusarsti soovitan minagi, naistearstid teavada üllatavalt vähe hormoonihädadest jne, näiteks PCOSist (mis on ka kindlasti harvade ja ebaregulaarsete menseste põhjus number 1, sul pole seda diagnoositud?). Lisaprogesteroon aitab tõenäoliselt tsüklit lühendada tõesti (ja kui tekib rasedus, on see rasedusele ainult hea).

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

tsükkliga?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

21-aastaselt rasedust planeerima hakata väheke varavõitu pole või? Selle ajaga ei ole ju jõutud normaalset haridust omandada ega end üles töötada. Sul ilmselt pole keskharidustki, kuna sellise kirjaoskusega ei ole võimalik eksamit ära sooritada. Ei ole vaja põhiharidusega sarisigijaks hakata.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul olid enne esimese lapse ootele jäämis päevad 2 korda aastas. Lugesin internetist looduslike vahendite kohta ja otsustasin punast macat võtma hakata, aga tundus, et see midagi ei muutnud ja kuskil kuu aega võtsin ja lõpetasin ära ja üllatuslikult kuu aja pärast sain rasedustestile 2 triipu, enne olime päris pikalt niisama proovinud rasedaks jääda. Nüüd teist last planeerima hakates võtsin kuu aega punase maca pulbrit ja lõpetasin ära ja kuu aega hiljem sain jälle rasedustestile 2 triipu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

21-aastaselt rasedust planeerima hakata väheke varavõitu pole või? Selle ajaga ei ole ju jõutud normaalset haridust omandada ega end üles töötada. Sul ilmselt pole keskharidustki, kuna sellise kirjaoskusega ei ole võimalik eksamit ära sooritada. Ei ole vaja põhiharidusega sarisigijaks hakata.

Tänan muretsemast!

Keskharidus on omandatud (samuti olen lõpetanud Tallinna Majanduskooli). Küll aga elasin 12 aastat välismaal, mille tõttu võib tõesti mõni kirjaviga sees olla, vabandust kui need Sulle ette jäid.
Lisaks teenin juba pikemat aega tublisti üle Eesti keskmise palka erialasel tööl ning mul on kõrval ka pikaajaline partner.

Ma ei tulnud siia kellegi arvamust küsima, kui vanalt peaksin emaks saama, vaid sarnaste kogemustega naiste nõu saama. Aitäh teistele vastajatele! Võtamegi järgmiseks suuna viljatuskliinikusse. ????

 

M.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.07 23:31; 21.07 00:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Anna siis teada, kuidas viljatusarsti juures läks. Olen ise ka sama probleemiga ning ootan oma augustikuist arstiaega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul oli prolaktiin kõrge. Vaata, kas Sul vereprooviga on prolaktiin määratud. Kui see hormoon on kõrge, siis ei jää rasedaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Raseduse planeerimine ebaregulaarse tsükliga