Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ratastooli-Tiia

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 86 )

Teema: Ratastooli-Tiia

Postitas:
Kägu

Appi. Appi. Appi. Ma hoian kahe käega peast kinni, kui ma seda loen.
Minu tutvusringkonnas on väga palju arukaid liikumispuudega noori naisi, kes elavad täisväärtuslikku elu. Tekib tunne, nagu ei tohiks neil võimalustki olla emaks saada. Vägisi tekib tunne, nagu lajataks keegi automaatselt templi “SÜÜDIMATU!” otsaette, tahtmata ja viitsimata asjadesse süveneda.

Ja siis me reklaamime end heaoluriigina, Põhjamaana, aga paljudel on suhtumine ikka nagu kusagil Kesk-Aafrika külakeses.

Vaata, sa oled natuke valesti aru saanud. See, kui inimesel on kehapuue, ei tähenda loomulikult nagu oleks tegemist süüdimatu või kuidagi ajupuudega inimesega! Ei, seda mitte.
Ka liikumispuudega inimesed võivad (ja saavadki!) lapsevanemateks ja tulevad suurepäraselt toime. Mul on tutvuskonnas väga mitu ratastoolikut, kes abielus ja lapsevanemad. Nende laste elu on minu meelest kogunisti rikkam, kui n.ö tervete vanemate lastena. Näevad maailma eri tahke, õpivad maast madalast märkama pisut teistsuguseid inimesi…

Ratastoolis veeredes saab kõike laste eest hoolitsemisega seonduvat üsna vabalt teha juhul, kui vähemalt käed ikka liiguvad- need on vajalikud lapse tõstmiseks ja talle söögi andmiseks. Ka pimedad, kurdid jne saavad olla suurepärased emad. Tean, millest räägin, kuna olen ise ka puudega.

Paraku aga on olemas ka niivõrd suuri kehapuudeid, mis ei võimalda oma lapsi ise kasvatada. Kujutle näiteks naist, kes on halvatud. Mismoodi ta oma lastele putru keedab? Mismoodi vahetab neil mähkmeid? Mismoodi läheb oma beebi juurde ja tõstab beebi rinnale? Mismoodi näitab neile pildiraamatut? Mismoodi vestleb lapsega, kui ta ei saa kõneledagi? Näiteks kurt vajab kõrvalist abi vaid mõnedes üksikutes toimingutes, nt kui vaja lasteaeda vanemate koosolekule minna, siis kutsub sinna viipekeeletõlgi appi. Igapäevaselt tuleb ta oma lapse/ laste eest hoolitsemisega vabalt ka ise toime. Ent halvatud inimene selle tööga toime ei tule, vaid tema eest kasvatavad ta lapsi tegelikult teised. Igapäevaselt, iga tund. Tema lihtsalt vaatab. Siin on vahe sees.

Tiia on raudselt tubli ja tugev naine. Mis teha, kui elu on sedasi läinud; igatahes oleks tal võinud minna ka hullemini. Aga jah, puue on tal kahjuks üpris tõsine, mitte mingi lihtne “liikumispuue”.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Jah, on vaga palju isasid, kes oleksid voimelised lapsi kantseldama kuid ei tee seda. Tiina tahaks ise oma lapsi sulle votma kuid ei saa. Materdage neid!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ka liikumispuudega inimesed võivad (ja saavadki!) lapsevanemateks ja tulevad suurepäraselt toime. Mul on tutvuskonnas väga mitu ratastoolikut, kes abielus ja lapsevanemad. Nende laste elu on minu meelest kogunisti rikkam, kui n.ö tervete vanemate lastena. Näevad maailma eri tahke, õpivad maast madalast märkama pisut teistsuguseid inimesi…

Paraku aga on olemas ka niivõrd suuri kehapuudeid, mis ei võimalda oma lapsi ise kasvatada. Kujutle näiteks naist, kes on halvatud. Mismoodi ta oma lastele putru keedab? Mismoodi vahetab neil mähkmeid? Mismoodi läheb oma beebi juurde ja tõstab beebi rinnale? Mismoodi näitab neile pildiraamatut? Mismoodi vestleb lapsega, kui ta ei saa kõneledagi? Näiteks kurt vajab kõrvalist abi vaid mõnedes üksikutes toimingutes, nt kui vaja lasteaeda vanemate koosolekule minna, siis kutsub sinna viipekeeletõlgi appi. Igapäevaselt tuleb ta oma lapse/ laste eest hoolitsemisega vabalt ka ise toime. Ent halvatud inimene selle tööga toime ei tule, vaid tema eest kasvatavad ta lapsi tegelikult teised. Igapäevaselt, iga tund. Tema lihtsalt vaatab. Siin on vahe sees.

Appi-appi ja uskumatu on pigem see, et niisugust asja tuleb täiskasvanud perekoolikägudele puust-punaseks selgitada ja siis nad veel ei usu ka.
Vat see on tõesti uskumatu.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 17 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Laps ei ole mänguasi, et ainult vaatan kui ilus ja tore ta on. Kindlasti ei poolda, et halvatud inimene hakkaks lapsi sünnitama, kui ta neid ikka pole võimeline ise kasvatama füüsiliselt ega ka materiaalselt. Tunded ja soovid on ka halvatud inimesel aga kannataja on ju laps ja seda ma kindlasti õigeks ei pea. Tiia ei saanud ju ühelgi tegevusega iseseisvalt hakkama, ta oli ju 24/7 aidata ja hooldada, mida ta lapsega teeks. Hooldajale laps ka veel. Selge ju et ämm võttis oma poja lapsed ja kasvatas neid, aga ei hakanud Tiiale hooldajaks, mida siin Tiial nõuda oligi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mina olen see Kägu, kes appi hüüdis.
Juhuslikult ma tean sellest teemast üpris palju ning olen näinud, kuidas mujal maailmas sel puhul toimetatakse. Ka tean ma suurepäraselt, mida tähendab erivajadus ja selle erinevad aspektid.

Küsimus jääb siiski suhtumisse. Ja eriti selle koha peal, kus raskema liikumispuudega inimest automaatselt vaimust vaeseks kiputakse pidama.
Minuteada on Tiia vaimse võimekusega kõik kombes, kokku sattusid lihtsalt eriti nadid asjaolud, mis meil kõigil (mitte ainult temal) olud keeruliseks teevad.

Samahästi, antagu mulle nüüd meelevaldsus andeks, tuleks siis kõik vähegi silmale-kõrvale ebasündsamad erivajadusega inimesed kusagile hooldekottu ära paigutada?
Inimese potensiaali ei tea kunagi. Ja parem läbi kukkuda, kui jääda unistama, et aga mis siis, kui…?
Ja abistamisega on eesti rahval paljuski veidralt – väga paljudel juhtudel peetakse mujal seda inimlikuks, mis meil mingil juhul ei toimiks. Ka inimeselt inimesele tasandil. See on koht, mille üle tasuks mõelda.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt
Postitas:
rotsik

Ja muide on täiesti normaalne, et riik teeb kõik selleks, et tagada puudega inimesele nii inimväärne elu, kui see on võimalik. See ei ole mingi ekspluateerimine.

Tean 80% nägemisvõime langusega (-11 on sellega võrreldes kotkapilk) noormeest, kelle nägemist oleks võimalik operatsiooni abil hakkamasaamise tasemele parandada… aga… silmaarstid keelduvad teda opereerimast, sest ta hambad on lagunenud ja põletikus ja see on lisarisk.
Aga hambaravi talle ei kompenseerita.
Ja oma napist invaliidsustoetusest ta seda maksta ei jõua. Sest üür ja mingi hädapärane toit ja…

Eesti riik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

olen näinud, kuidas mujal maailmas sel puhul toimetatakse

Ole hea, kirjelda, tahaksin ka tõsiselt teada. Kuidas on mujal maailmas korraldatud füüsiliselt 100% võimetu, kuid vaimselt korras inimese abielu ja lastekasvatus? Kui palju on sellistel abilisi ja mida kõike nad teevad.

Sest Tiia puhul on point just SELLES. Keegi pole nimetanud teda vaimselt alaväärseks.

Aitäh.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja muide on täiesti normaalne, et riik teeb kõik selleks, et tagada puudega inimesele nii inimväärne elu, kui see on võimalik. See ei ole mingi ekspluateerimine.

Tean 80% nägemisvõime langusega (-11 on sellega võrreldes kotkapilk) noormeest, kelle nägemist oleks võimalik operatsiooni abil hakkamasaamise tasemele parandada… aga… silmaarstid keelduvad teda opereerimast, sest ta hambad on lagunenud ja põletikus ja see on lisarisk.
Ja oma napist invaliidsustoetusest ta seda maksta ei jõua. Sest üür ja mingi hädapärane toit ja…

Eesti riik.

Mida see Eesti riik JÄLLE valesti teinud on. Miks mõni iriseb kogu aeg? Appi-appi tõesti ka siinkohal.

Alla 19-aastaste patsientide hambaravi (ka osad proteesid) on Eesti RIIGIS TASUTA.

Miks noormees oma hambaid lapsest saadik ei ole hooldanud? Kas riik pidid ta käekõrvale võtma ja arsti juurde viima?! Kui ise ei hoolitse enda eest siis ei saa riik mitte midagi teha. Loll saab kirikus ka peksa, teadis juba vanarahvaski.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mida see Eesti riik JÄLLE valesti teinud on. Miks mõni iriseb kogu aeg? Appi-appi tõesti ka siinkohal.

Alla 19-aastaste patsientide hambaravi (ka osad proteesid) on Eesti RIIGIS TASUTA.

Miks noormees oma hambaid lapsest saadik ei ole hooldanud? Kas riik pidid ta käekõrvale võtma ja arsti juurde viima?! Kui ise ei hoolitse enda eest siis ei saa riik mitte midagi teha. Loll saab kirikus ka peksa, teadis juba vanarahvaski.

Tasuta küll, kuid ega keegi seda tõesti ise pakkuma ei tule. Kui noormees ise seda ei tea, või ka tema vanemad ei teadnud, siis pole ju midagi teha. Laps ei oska seda nõuda ja noorukina ei pruugi sellest ka midagi teada. Ei saa otsida informatsiooni võimaluse kohta, millest keegi sulle kunagi rääkinud ei ole. Vanemad on selles suhtes küll väga hoolimatult käitunud, kas siis teadmatusest või hoolimatusest. Isegi rotsik teab noormeest, aga näed tasuta hambaravi soovitanud ei ole.

Hammaste hooldus on Eestis üldse väga kehval tasemel. Üks asi on ravi kõrge maksumus, kuid teine on see, et inimesed lihtsalt ei oska hammaste hooldust oluliseks pidada enne kui asi on juba väga halb. Riik ise pole kunagi teinud mingit laiaulatuslikku kampaaniat, et hammaste hooldus on organismi tervise seisukohalt väga oluline või et lastele on hambaravi tasuta. Kes ei tea, selle eest pole ju vaja maksta, eks.

Kui mina koolis käisin, siis kooliarst küll vaatas hambaid ja ütles et mõned on katki, kuid kunagi ei öelnud, et hambaravi on kuni 19-aastastele tasuta. Isegi mu puseriti hammaste kohta, mille oleks samuti saanud tasuta korda teha, ei öelnud midagi ka ükski hambaarst kelle juures käisin. Perearst ei ole kunagi mu hambaid vaadanud. Vanemaid ei huvitanud. Kui mõistus lõpuks 20ndates pähe tuli, siis lasin kõik ise oma raha eest korda teha ja nüüd käin korralikult kontrollimas.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Eesti riik.

Minuarvates tasuks Eesti riigil erandkorras tasuda noormehe hambaravikulud. Inimene saaks siis ka silmad korda ja puudest vabaks. Kuigi hambaravi on ilmselt küllaltki kulukas, on see ikkagi odavam kui maksta aastaid invaliidsustoetust, rääkimata sellest, et taastunud nägemisega noorest mehest saaks ise maksumaksja. Seega tasuks ju investeering end ära?

Teeks ise korjanduse?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eesti riik.

Minuarvates tasuks Eesti riigil erandkorras tasuda noormehe hambaravikulud. Inimene saaks siis ka silmad korda ja puudest vabaks. Kuigi hambaravi on ilmselt küllaltki kulukas, on see ikkagi odavam kui maksta aastaid invaliidsustoetust, rääkimata sellest, et taastunud nägemisega noorest mehest saaks ise maksumaksja. Seega tasuks ju investeering end ära?

Teeks ise korjanduse?

Minul on kahtlus, et siin taga peitub siiski veel mingeid konkse. Et nii hõlpsalt, et teed aga hambad korda, siis opile ja siis saadki nägemise vähemalt piisaval hulgal tagasi, nii lihtne see võib-olla siiski pole. Vastasel juhul oleks tollele noormehele vajalikud summad juba leitud ja asi ära tehtud. Äkki tolle opi õnnestumisprotsent ei ole nii suur, et noormeest seda tegema julgustaks?

Teiseks. Olles ka ise puudeinimene ja vajades ka ise vahel summasid endale eluks vajalike abivahendite hankimiseks, julgen öelda et piisava tahtmise korral enamasti ikka saab. On võimalik koguda, on võimalik kasutada projektide, fondide abi, on võimalik pöörduda kodukoha sots.-hoolekande poole jne. Riigipoolsed toetused on siin kõigest hoolimata siiski olemas ja kes küsib ning piisavalt argumenteeriv ja järjekindel on, see üldiselt mõistlikud elementaarsed abivahendid ikka saab.

Paraku olen kohanud väga paljusid puudeinimesi, kes on lihtsalt ülipassiivsed. Nad ainult kurdavad, aga ise ei viitsi, ei tee, ei lähe. Sorri, et olen oma “saatusekaaslaste” suhtes kohati kriitiline, aga nii see on. Sama ka tolle noormehega- hambaravi on ju kuni 19-a tasuta, tema aga pole seni sinna ikkagi läinud. Ei tea, ei jõua, on targemat tegemist… Isegi kui tehtaks korjandus, valitseb suur risk et noormees keeldub ikkagi minemast, tuues põhjenduseks, et bussipilet või taksosõit on kallis. Ning kui pakute transaks oma autot ning lubate ise taksojuhti mängida, teatab ta, et õues sajab vihma. Nad justkui ei taju, et nende keha ja tervise eest hoolitsemine on siiski eeskätt nende endi ülesanne, spetsialistid vaid aitavad selles. Ükski hambaarst ei tule lambist puudeinimese koju ega vinna teda nagu kartulikotti õla peale, et oma töökabinetti viia.

Tiia ilmselt kaldub ses osas pisut jällegi teise äärmusse, nõudes üliaktiivselt abi mitte ainult iseendale, vaid ka oma laste kasvatamiseks. Kuid suurem osa puudeinimestest on siiski pigem passiivsed- kohati liigagi. Ideaalne oleks leida siin kuldne kesktee.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui mina koolis käisin, siis kooliarst küll vaatas hambaid ja ütles et mõned on katki, kuid kunagi ei öelnud, et hambaravi on kuni 19-aastastele tasuta. Isegi mu puseriti hammaste kohta, mille oleks samuti saanud tasuta korda teha, ei öelnud midagi ka ükski hambaarst kelle juures käisin.

lihtsalt puseriti hammaste sirgeks ajamist haigekassa ei kompenseeri ka lapsel, selleks peab suus ikka paras anomaalia olema, et tasuta abi saajaks kvalifitseeruda

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ausalt öelda, ma ootan ikka veel neid näiteid “mujalt maailmast”, kus tegutsemis- ja kõnevõimetud isikud riigi tugipersonali kaasabil oma avarates korterites lasterikast ja iseseisvat pereelu elavad.
Miks neid ei tule sellelt väidetavalt asjatundjalt?

Please wait...
Postitas:
Kägu

lihtsalt puseriti hammaste sirgeks ajamist haigekassa ei kompenseeri ka lapsel, selleks peab suus ikka paras anomaalia olema, et tasuta abi saajaks kvalifitseeruda

Mul on kitsas hambakaar ja silmahambad olid paari esihambaid nii tagasi surunud, et eest oli kõik praktiliselt kahes reas. Ortodont hiljem ütleski, et selle oleks teismelisena saanud tasuta korda lasta teha. Ei jõudnud end ära kiruda, et teismelisena ei osanud enda eest seista ja korralikku ravi nõuda. Nüüd kestab ravi veel aastaid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ausalt öelda, ma ootan ikka veel neid näiteid “mujalt maailmast”, kus tegutsemis- ja kõnevõimetud isikud riigi tugipersonali kaasabil oma avarates korterites lasterikast ja iseseisvat pereelu elavad.
Miks neid ei tule sellelt väidetavalt asjatundjalt?

Sina oled ilmselt see kägu, kes kirjutas kuidas puudega inimesed hakkava nõudma eraldi abistajaid tikkimise hobiks ja raamatute ettelugemiseks? Ja mina ootan nüüd seda viidet, millises postituses keegi kirjutas, et “mujal maailmas” elavad tegutsemis- ja kõnevõimetud isikud riigi tugipersonali kaasabil oma avarates korterites lasterikast ja iseseisvat pereelu? Kus see koht oli? Ei leidnud kusagilt üles. Täpselt nii kohe kirjutaski keegi? See on jälle sinu liialdus ja fantaasia vili.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja mina ootan nüüd seda viidet, millises postituses keegi kirjutas, et “mujal maailmas” elavad tegutsemis- ja kõnevõimetud isikud riigi tugipersonali kaasabil oma avarates korterites lasterikast ja iseseisvat pereelu?

See on siiski täiesti asjakohane ootus, sest appikarjuv ja asjatundlik kägu kritiseeris just nimelt neid, kes leidsid, et Tiia poleks pidanud endale nii ägedasti kõiksugu eriteenuseid nõudma nagu näiteks lastekasvatuse tugipersonal, ükskõik siis, kelle näol. Ta hüüdis nördimusest appi ja ütles, et mujal maailmas küll on asjad ära korraldatud. Ei ole võimalik oletada muud, kui et ära korraldatud on Tiia-suguste invaliidide pereelu, sest lihtsama puudega ratastooliinimestest, kel paljud olulised funktsioonid alles, ju juttu ei olnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja mina ootan nüüd seda viidet, millises postituses keegi kirjutas, et “mujal maailmas” elavad tegutsemis- ja kõnevõimetud isikud riigi tugipersonali kaasabil oma avarates korterites lasterikast ja iseseisvat pereelu?

See on siiski täiesti asjakohane ootus, sest appikarjuv ja asjatundlik kägu kritiseeris just nimelt neid, kes leidsid, et Tiia poleks pidanud endale nii ägedasti kõiksugu eriteenuseid nõudma nagu näiteks lastekasvatuse tugipersonal, ükskõik siis, kelle näol. Ta hüüdis nördimusest appi ja ütles, et mujal maailmas küll on asjad ära korraldatud. Ei ole võimalik oletada muud, kui et ära korraldatud on Tiia-suguste invaliidide pereelu, sest lihtsama puudega ratastooliinimestest, kel paljud olulised funktsioonid alles, ju juttu ei olnud.

Valesti oletad. Pole mõtet siia neid liialdusi juurde toppida. Ilmselgelt pidas ta silmas seda, et mujal on asjad PAREMINI korraldatud, kui siin riigis. See, et sa mingi jura “avarad korterid ja tugipersionali lastekasvatmiseks” sinna ise juurde mõtlesid on sinu probleem. Sellist asja pole küll keegi öelnud. Selle mõtlesid sa ise välja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kuidas saab juhtuda, et igati hooliv ja armastav ema ütleb ühel päeval oma tütrest niimoodi lahti, et isegi tänaval tütre terele enam ei vasta?! Kas emaarmastus ei peaks tingimusteta olema?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ilmselgelt pidas ta silmas seda, et mujal on asjad PAREMINI korraldatud, kui siin riigis.

Mille peale ta siis appi karjus? Lihtsalt tuli lambist lagedale, haaras peast ja karjus appi, kui halvasti on meie riigis kõik asjad korraldatud? Täiesti teemaväliselt?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Appikarjuja Kägu olen.
Ja vabandan, mul tõesti pole mahti pidevalt Perekoolis passida, muu elu vajab ka elamist 🙂
Kägu 22:25 ütles ära täpselt selle, mida ma öelda tahtsin.
Ning jah, ka väga raske puudega inimeste elu on paremini ära korraldatud. Neil ongi palju paremad elamistingimused ja neil on mitu abistajat, kes käivad vahetustega tööl. Vahel lausa 4-5 inimest. See ongi normaalne ja inimesed saavadki osaleda aktiivselt töö- ja eraelus. Ning lapsi saavad nii väga raske liikumispuudega inimesed, kui ka mõõduka intellektipuudega inimesed. Taani on üks näide, mis kohe meenub, ja see oli seal juba üpris mitu aastat tagasi.

Meil on lihtsalt veel väga pikk tee sinna minna. Ja ma ei räägi ainult rahalistest vahenditest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tasuta küll, kuid ega keegi seda tõesti ise pakkuma ei tule. Kui noormees ise seda ei tea, või ka tema vanemad ei teadnud, siis pole ju midagi teha. Laps ei oska seda nõuda ja noorukina ei pruugi sellest ka midagi teada. Ei saa otsida informatsiooni võimaluse kohta, millest keegi sulle kunagi rääkinud ei ole. Vanemad on selles suhtes küll väga hoolimatult käitunud, kas siis teadmatusest või hoolimatusest. Isegi rotsik teab noormeest, aga näed tasuta hambaravi soovitanud ei ole.

Hammaste hooldus on Eestis üldse väga kehval tasemel. Üks asi on ravi kõrge maksumus, kuid teine on see, et inimesed lihtsalt ei oska hammaste hooldust oluliseks pidada enne kui asi on juba väga halb. Riik ise pole kunagi teinud mingit laiaulatuslikku kampaaniat, et hammaste hooldus on organismi tervise seisukohalt väga oluline või et lastele on hambaravi tasuta. Kes ei tea, selle eest pole ju vaja maksta, eks.

Kui mina koolis käisin, siis kooliarst küll vaatas hambaid ja ütles et mõned on katki, kuid kunagi ei öelnud, et hambaravi on kuni 19-aastastele tasuta. Isegi mu puseriti hammaste kohta, mille oleks samuti saanud tasuta korda teha, ei öelnud midagi ka ükski hambaarst kelle juures käisin. Perearst ei ole kunagi mu hambaid vaadanud. Vanemaid ei huvitanud. Kui mõistus lõpuks 20ndates pähe tuli, siis lasin kõik ise oma raha eest korda teha ja nüüd käin korralikult kontrollimas.

ja kuidas see riik siis ikkagi täpsemalt süüdi on? keegi oleks pidanud sind vägisi hambaarsti juurde lohistama ja hooldamiskampaaniad kõva häälega ette lugema?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ning jah, ka väga raske puudega inimeste elu on paremini ära korraldatud. Neil ongi palju paremad elamistingimused ja neil on mitu abistajat, kes käivad vahetustega tööl. Vahel lausa 4-5 inimest. See ongi normaalne ja inimesed saavadki osaleda aktiivselt töö- ja eraelus. Ning lapsi saavad nii väga raske liikumispuudega inimesed, kui ka mõõduka intellektipuudega inimesed. Taani on üks näide, mis kohe meenub, ja see oli seal juba üpris mitu aastat tagasi.

Meil on lihtsalt veel väga pikk tee sinna minna. Ja ma ei räägi ainult rahalistest vahenditest.

Nõustun eelkõnelejaga. Rootsi on teine selline riik, kus ka raske puudega inimene saab riigi ja tugipersonali toel normaalset elu elada. Ja küsimus ei ole mitte niivõrd rahas, kui kaasinimeste suhtumises, mis on väga toetav ja arvestav. Siinmail ei peeta puudega inimesi kodus/hooldusasutuses luku taga vaid nad on täielised ühiskonna liikmed.

Minu meelest teeb see Tiia õigesti, et endale tähelepanu nõuab. Keegi ju peab pretsedendi looma ja kui tema ja teised temasugused ise enda eest ei seisa, siis ei hakkagi Eestis puuetega inimeste suhtes midagi muutuma.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Appikarjuja Kägu olen.
Ja vabandan, mul tõesti pole mahti pidevalt Perekoolis passida, muu elu vajab ka elamist :)

Sa räägid just nimelt rahalistest vahenditest. Või töötavad need 4-5 inimest kõik tasuta? Samuti maksavad raha need paremad elutingimused. Meil lihtsalt ei ole nii rikas riik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ja kuidas see riik siis ikkagi täpsemalt süüdi on? keegi oleks pidanud sind vägisi hambaarsti juurde lohistama ja hooldamiskampaaniad kõva häälega ette lugema?

Point on ju selles, et kui ei ole infot, et saab tasuta, siis kuidas oskab inimene üldse sellist infot otsida? Ta ei tule ju selle pealegi. Riik ise kellelegi seda ju ka ütlema ei tule. Üks ei tea ja teist ei huvita, nii ei saagi keegi vajalikku ravi.

Muidugi peavad inimesed ise olema aktiivsemad oma õiguste osas info otsimises, kuid kui ei ole seda harjumust, siis oleks tõesti vaja kedagi, kes neid suunaks. Aga riigile ei ole see ju kasulik, et inimesed oleksid oma õigustest teadlikud, eriti veel siis kui sellega kaasneb kulu riigile.

Ja tõesti, kui vanemad on teadlikud sellest, et lapsed saavad tasuta hambaravi, siis peavadki nad lapsed hambaarsti juurde lohistama, kui muud moodi ei ole võimalik. Kui lapsed ise nõuda ei oska, siis peavad vanemad selle eest hoolitsema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Appikarjuja Kägu olen.
Ja vabandan, mul tõesti pole mahti pidevalt Perekoolis passida, muu elu vajab ka elamist :)

Lihtne on idealiseerida, et igalühel olenemata tema tervislikust seisukorrast on õigus isiklikule elule, abielule, lastele jne. Kes sinu arust selle kinni maksab. Maksumaksja. Praegu kakeldakse, et kas riik või omavalitsus peab maksma erakoolis käivatele lastele sama palju kui munitsipaalkoolides käivale lapsele, need summad on võrreldes nii raske puudega inimese hoidmises ideaaltingimustes ikka väga tühised, aga ka ei leita ja aetakse mingit häma. Meditsiin on alarahastatud. Raha pole/ ei leita. Kus leitakse raha et halvatut inimest tuleb hooldada 24/7 iga viimastki tema liigutust. Pereelu ka veel, tema kolme last peab ka hooldaja(d) kasvatama, laste kasvatamine ei ole teadupärast nukuga mängimine, materiaalseltki üsna kallis, kes selle kõik kinni maksab, lastele on vaja ju palgata ka lapsehoidjad jne. Kas maksumaksja peab selle kõik kinni maksma? Praegu vähemalt kasvatas vanaema. Mis oli tõesti väga normaalne tegu. Hooldaja kulu Tiiale 24/7 maksab niikuinii kinni maksumaksja. Tiia vaatab neid lapsi ainult kui ilusaid ja toredaid lapsi või nüüd juba täiskasvanud inimesi. Lastele on vaja ema, aga mitte riigile sünnitusmasinat rahvastiku taastootmiseks, Kahjuks Tiia seda täna ju on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No see on nüüd küll üllatav, et leidub inimesi, kes ei tea laste tasuta hambaravist.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui nüüd teema juurde tagasi minna, siis paar aastat tagasi nägin Tiia isikliku abistaja otsimise kuulutust. Vajan isiklikku abistajat, kes aitaks mind täpselt selles, mida mul vaja on, täpselt siis, kui ma seda tahan. No ei teki tahtmist aidata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siinmail ei peeta puudega inimesi kodus/hooldusasutuses luku taga vaid nad on täielised ühiskonna liikmed.

Igaühel oma korter ja ööpäevaringsed personaalsed abistajad? Mitu nina peale on – nad peavad ju vahetustega töötama ja millalgi ka puhkama. Kui nii, siis müts maha tõesti.

Aga äärmustesse ei maksa minna. Luku taha panemisest pole keegi rääkinud. Miks te devalveerite omaenda ütlusi? Neid “suhtumisi” pole tarvis absoluutselt materdada, suhtumisega on kõik korras. Pole kunagi kuulnud, et keegi halvustaks puudelisi inimesi, selle te mõtlete endale ise välja, et õilis ja läänelik paista – kõik muudkui põlgavad puudelisi, aga mina armastan neid, ma olen teistsugune!
Kui see lapsik lällamine kõrvale jätta, siis on selge, et asi on just nimelt rahas. Ega see rootsi meeskondki – vähemalt viis inimest iga (Tiia raskusastme) puudelise peale pole väike raha mitte.

Raha eest leiduks siingi tegijaid küll ja küll. Ilma eest ei lähe isegi teiesugused Tiiale appi iga päev, iga tund.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui nüüd teema juurde tagasi minna, siis paar aastat tagasi nägin Tiia isikliku abistaja otsimise kuulutust. Vajan isiklikku abistajat, kes aitaks mind täpselt selles, mida mul vaja on, täpselt siis, kui ma seda tahan. No ei teki tahtmist aidata.

Neid ilmub tal regulaarselt. Töö on raske ja Tiia ise kurnav. Ma ei saa aru, miks siinsed läänelikke väärtusi promovad käod Tiia heaks midagi ette ei võta? Ja siis kõigi teiste heaks ka, kes temaga sarnanevad. Ega siis ainult andekad, nagu Tiia oma kirjutamise ja Meelis oma maalimisega abistamist vääri. Neid on arvatavasti sadu samasuguseid. Igaühele isiklik korter ja meeskond, loomulikult, eks ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Raha võiks ju osaliselt tulla ka nende enda taskust, kui neid tööturul saab rakendada?

Igatahes on mul ääretult kurb seda laias laastus väga kibestunud teemat lugeda.
Mõned asjad saavad ilmselt selgeks alles siis, kui olla ise aivajaja rollis. Mõned ei saa siiski.

Ja nagu näha, tuuleveski-kägudega ei ole mõtet võidelda. Ma võiks siia ju linkida youtube-filme jne, aga vaevalt see aitaks. Mõni päev tahasi oli ERRistki taolise sisuga dokk, aga…
Kui ikka on tahtmine näidata, et Eestis ei ole võimalik ja on kõik halvasti ja mis need “sandid” nõuavad, kui meil endilgi on vaesus majas, siis ei saa positiivemalt mõtlev inimene suurt midagi teha.
Aga seda, et kui aidata saada ka raskema puudega inimene rajale, võiks inimene kodus vegeteerimise asemel käia tööl, suhelda aktiivselt ja luua pere… Seda on tänase Eesti jaoks veel liiga palju.
Mulle näib, et see lihtsalt ei mahu mõne inimese hinge. Ja ometigi ei maksa toetav suhtumine raha.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 86 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ratastooli-Tiia

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.