Esileht Ilu ja tervis Refluksi tekke seos ärevushäirega

Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: Refluksi tekke seos ärevushäirega

Postitas:

Olen elus esimest korda hädas pikemalt kestva ja häiriva refluksiga. Kõrvetised väga hullud ei ole, lihtsalt ebamugav ja suruv tunne kaela piirkonnast, aga köhides tuleb vahel hapukat-soolast maitset suhu ja hommikuti on hääl ära ja kurk hell. Magan veidi kõrgema peaalusega ka, aga palju pole aidanud. Mäletan, et raseduse ajal paaril korral olnud kõrvetised ei lubanud magadagi, praegu nii hull ei ole. Tollal aitas Rennie, nüüd pole sellest abi saanud ja alustasin omal algatusel omeprasooliga (20 mg), hetkel algas kolmas päev. Kõditav ja häiriv köha on vähemaks jäänud, kuigi pärast sööki ajab ikka aeg-ajalt köhatama, aga see on nüüd nö tagasihoitav. Ei saagi täpselt aru, kas rohi mõjub või ei. Kohvist ja šokolaadist olen loobunud, hommikuti hakkasin taas korralikult putru sööma, piparmünditeed ja alkoholi ei joo, aga paremaks ei lähe. Kokku ca kaks nädalat peaaegu kestnud see jama.

Maovalusid otseselt nagu ei tunneta, kuigi kui keskendun ja mõtlen, et kas on maos ebamugav, siis muidugi varsti hakkab ka. Olen ärevusega ka kimpus ja stressi ei suuda maandada. Kas see kõik võib refluksi vallandada, kuigi varem pole probleemi olnud?

Perearstile minna ei julge ega taha, sest ma tean, et ta kahtlustab koheselt vähki. Alati on nii. Ma olen neid “igaks juhuks” röntgeneid ja ultrahelisid iga murega juba nii palju saanud, et enam väga ei tahaks. Gastroskoopia oleks ilmselt tema esimene mõte ja see ajab hirmujudinad peale, sest mu lähedane (mitte veresugulane) sai just seal käies halva uudise (meil oli sama perearst ja sellest ka tema suur murelikkus ilmselt), millega enam midagi eriti teha ei õnnestunud ja teda enam ei ole. Psühholoogiline probleem, tean, aga mis teha.

Kui mõtlen oma hiljutisele eluperioodile ja ajale vahetult enne refluksi algust, siis sinna jäi üks kesköine söömine (rasvane ja praetud ja suur ports pluss õlu), enne seda olen pikalt olnud kohvisõltlane (joonud ka tühja kõhu peale), piparmünditeed teinud uinumiseks, koos kohviga maiustanud tumeda šokolaadiga ja unustanud päeva jooksul pidevalt piisavalt vett juua. Tihti oligi kohvi ainus vedelik, mida manustasin. Lisandus ka üks väga stressirikas ja hirmutav periood. See ju võib kogu asja põhjus olla? Mitte mingi hirmus haigus…

Ühesõnaga, kas ärevushäire võib tekitada refluksi ja kas on lootust, et mu tervis läheb paremaks, kui ärevuse (ja toitumise) kontrolli alla saan?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul tekkisid ka vaevused pingelisel eluperioodil, pingeid leevendasin söömise ja alkoga. Sain arstilt ka omeprasooli, aga see ei aidanud karvavõrdki. Siis käisin mõõka neelamas, polnudki nii hull, ning saades teada, et mul pole refluksi ja kõik tundub ilus olevat, kadusid mul ka sümptomid. Kui aus olla, siis vahepeal ikka tunnen ebamugavust, tükitunnet ja valu, kui olen rasvast söönud või liialdanud söögiga, kuid mitte igapäevaselt enam. Siit ka vastus sinu küsimusele: jah, ärevus võib tekitada refluksi ja vaevused kaduda. Sul on väga tubli perearst muide, paljud hüpohondrikud ja ka need, kes tegelikult abi vajavad seda tihtilugu ei saa, sina võid end vähemalt tervena tunda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Ärevus ja refluks on väga tihedalt seotud. Küll aga ma ei mõista, miks sa ärevikuna kohvist ei loobu, vaid seda sisse lahmid?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul sai refluks alguse ärevushäirest ja kui enne gastroskoopiat olulisi vaevusi peale tükitunde ja röhatiste polnud, siis peale gastroskoopiat, kui arst pani diagnoosiks refluksi, kogu jama maoga alles algas. Siis ma muidugi e patsientist lugesin oma epikriise ja proovide vastuseid ja selgus, et vastustes oli kirjas ka kerge gastriit, peale selle teada saamist hakkasin tundma ka maos valusid ja tunnen siiani kergeid torkeid, arstilt aru pärides, ütles et see normileid ja väga kerge, et see ei anna mul tunda, et proov võeti helicobakterile, mida ei leitud. Mul pole elus maoga probleeme olnud, ärevushäirega seoses tükitundega kurgus kogu jama algas, mingi aeg sõin antidepressante aga siis hakkasin tundma, et need ärritavad magu või kujutasin ette ja loobusin. Olen teinud ka mitu korda omeprosooli kuuri, aga aru ei saa kas aitab võui mitte. Kuna mul sellest 2 aastat juba olen õppinud sellega elama, ongi pidevalt tükitunne kurgus, röhatised ja vahest rinnakuvalud ning torked ülakõhus, hapukas maitse suus ja keel valge. Mõõka olen kaks korda neelanud aastase vahega, vastused samasugused. Enam mind gastroskoopia ei saadeta, arst ütles, et see oleks mõttetu, et nii kiiresti ei teki muutusi, tuleb jälgida elustiili ja toitumist ning tegeldea ärevushäire raviga. Mina muideks kohvist loobunud pole, kui algselt jälgisin toitumist, ei saand ma midagi aru, et muutunud midagi oleks, joon kohvi aga nüüd piimaga. Mina olen kindel, et mina sain tänu ärevushäirele ka füüsilise haiguse- refluksi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://minu.synlab.ee/toode/korvetiste-pakett/

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ärevus ja refluks on väga tihedalt seotud. Küll aga ma ei mõista, miks sa ärevikuna kohvist ei loobu, vaid seda sisse lahmid?

Aga mida sa siis kohvi asemel soovitad? Muidu ei saa ju voodistki püsti. Kohv paneb vähemalt südame veidi kiiremini tööle. Ma olen kaalunud ka trenniga asendamist, aga kahjuks tundub, et see tahab liiga palju aega, tass kohvi on kiirem lahendus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen väga põhjaliku praktika järel saanud aru, et asi on hoopis vastupidi – refluks põhjustab ärevushäiret. Kui saad refluksi kontrolli alla, siis väga tihti vaibub ka ärevus. Sellel on ka meditsiiniline, st füsioloogiline seos, mida praegu ei jõua pikemalt seletada. Kuna refluks on alguses väga kaua vaikne, st inimene ei tunne midagi, siis jäuabki ärevus kui sümptom esimesena välja lüüa. Loomulikult ei ole refluks kõikide, ilmselt isegi mitte enamike ärevuste põhjus, kuid üllatavalt tihti on see siiski nii.

Kõik prootonpumba inhibiitorid (omeoprasool, pantpoprasool, esomeprasool ehk Nexium, mis on neist vast tõhusaim kuid kallis) on muidugi head, kuid omapead ei tohi neid võtta rohkem kui 2 nädalat, siis tuleb tingimata perearsti või spetsialistiga rääkida. Põhjuseks on see, et maohappe tootmise vähenemisel ei imendu puuduliku maohappe tõttu paljud mikroelemendid, neist esimesena näiteks raud ja magneesium, ning paljud seede- ja imendumisprotsessid on takistatud. Pikaajaliste maohapet vähendavate vahendite võtjatel on täheldatud näiteks oluliselt suurenenud luumurdude teket, sest kaltsium vajab imendumiseks magneeesiumi. Jne.

Üks hea ja süütu asi refluksihoo vähendamiseks (mis tihti võtab maha ka ärevuse ja südamepekslemise), mida võiks kindlasti proovida, on käsimüügist saadav Smecta pulber. Sisuliselt on tegu lihtsalt absorbendiga, teatud savi pulbriga, mis ise ei imendu soolestikust üldse (selles mõttes ei ole ravim), kuid mis absorbeerib aineid seedetraktist, nii maost kui soolestikust. See ei aita kõiki inimesi, kuid väga paljusid aitab kõrvetiste korral (vahel on vaja tunnikese pärast veel teine kotike võtta, alles siis mõjub). Ja üllatavalt tihti täheldab inimene, et ka ärevus vaibub. Smecta puhul tuleb teada, et ta absorbeerib kõike, kaasa arvatud siis ka ravimid, nii et tund enne ja tund pärast selle võtmist pole mõtet ravimeid tarvitada, nad ei pruugi piisavalt imenduda. Samuti ei tohi Smectaga liialdada ega seda regulaarse ravimina tarvitada. Kuid sümptomaatiliselt tarvitades võib ta abiks olla. Igal juhul lugege enne Smecta tarvitamist selle infolehte, et välistada sobimatused. Apteekri käest võiks ka nõu küsida. Või arsti. Oeh, ma kõlan täpselt nagu reklaam, aga nii see lihtsalt on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muidugi on õige, et prootonpumba inhibiitoreid omapead üle 2 nädala ei tohiks võtta. Põhjus pole see, et maohappe muudatuste tõttu enam mineraalained ei imendu. See on mingi teadmatute välja mõeldud linnalegend. Toitainete imendumine toimub soolestikus mitte maos. Seda kinnitas mulle nii perearst kui ka toitumisterapeut.
Miks ei võeta üle 2 ndl omapead – sest ühtegi ravimit ei võeta, sest võib olla on juba vaja uuringuid. Minul on tehtud erinevad uuringud lapsel ning ikkagi on nii, et niipea kui kool algab, hakkab võtma pantpoprasooli ning niipea kui suvevaheaeg algab, saab sellest loobuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )


Esileht Ilu ja tervis Refluksi tekke seos ärevushäirega

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.