Kui sa ei tea, mis küsimus sul on või millele sa vastust soovid, siis on suht keeruline ka mingit vastust saada. A no ma proovin.
Tööealistel (16- vanaduspensioniiga) hinnatakse nii töövõimet kui puuet. Sünnist kuni 16a ja vanaduspensionäridel on võimalik ainult puude hindamine. Töövõimehindamisel on küsimus, kas soovid ka puude hindamist (enamik taotlejaid soovivad). Taotluse esitad (etöötukassast, büroos intervjuul või paberkandjal) Töötukassasse, kes hindab töövõimet. Kui märgid puude hindamise soovi, siis Töötukassa edastab sama taotluse Sotsiaalkindlustusametile, kes hindab siis puude raskusastme. Lapsevanem on enda lapse eestkostja kuni lapse 18a saamiseni, st piisab sinu allkirjast taotlusel. Seega peale taotlust saad mõlemast asutusest otsused + rahaotsused + kaardid. Ja need tulevad ühekaupa.
Kui mõne otsusega rahul pole, siis saab seda vaidlustada, aga siis selles asutuses, mis konkreetse otsuse on teinud.
Kui töövõime hinnatakse osaliseks, on võimalik saada rehabilitatsiooni Töötukassast (vestlus Töötukassa büroos). Kui sealt noogutatakse, siis valid välja rehaasutuse Töötukassa kodulehe partnerite hulgast, võtad nendega ühendust. Rehaasutus teeb rehaplaani. Mh tuleks arvestada, et rehateenus on kompleksteenus. Ei saa ainult füsioterapeuditeenust või psühholoogi. Kui töövõime on puuduv, siis tegeleb rehabilitatsiooniga Sotsiaalkindlustusamet. Tallatoed liigituvad igapäevasteks abivahenditeks, mis on seotud puudega. Kui on vajalik abivahendeid töötamiseks, siis neid saab Töötukassast taotleda.