Esileht Hobinurk Reisimine 20 aastat tagasi

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Reisimine 20 aastat tagasi

Postitas:

Tekkis selline küsimus, kuidas toimus reisimine kaugematesse riikidesse 90. aastatel (või varem)?

Kaasajal reisimine lihtne, broneerid ise hotelli ja lennufirma lehelt piletid. Üldiselt reisibürood vaja ei lähe, sest miks peaks neile 10-50% reisi hinnast juurde maksma.
Aga 20+ aastat tagasi internetti ei olnud ja siis sedasi teha ei saanud.
Usun, et siis olid reisibürood vajalikud, kui tahtsid kuhugi kaugemale minna.
Näiteks küsimus, et kui ma 1995. aastal oleksin tahtnud minna Tokyosse ja reisibüroo kaudu lendu ja majutust jms broneerin, siis kuidas reisibüroo broneeris lennupiletid ja hotelli? Kust teati, kes kuhu ja kuidas lendab ja millised on kohalikud hotellid?
Äkki keegi, kes sellel ajal või varem mõnes reisibüroos töötas, oskab sellele teemale valgust heita?

+1
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.01 21:06; 26.01 08:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina lendasin 1995 Austraaliasse sugulaste juurde , piletitel käisin Tallinnas järgi (Pärnu mnt, asus lennufirma, sealt kontorist sain). Viisa sain Rootsist nii, et saatsin passi postiga sinna ja tuli posti teel koos viisaga tagasi.

1996 käisime reisibürooga Kanaaridel, kas siis tuli isiklikult Tallinna kohale minna, pass sinna jätta ja siis hiljem passile järgi minna. Ka Rootsi reise sai läbi turismibüroode tellitud, mitte nii, et lähed ja ostad  laevale piletid.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.01 21:23; 28.01 18:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kuidas reisibüroo broneeris lennupiletid ja hotelli? Kust teati, kes kuhu ja kuidas lendab ja millised on kohalikud hotellid?

Ma pakun, et telefoni teel: reisibüroo agent helistas lennufirmasse ja hotellidesse. Kohalikest hotellidest oli tal vast mingi nimekiri. Aga võibolla et bürool olid sidemed ka kohalike reisibüroodega ja ta sai lasta kohaliku asjaajamise seal teha.

Aga jah, mõni asjaosaline ise võiks täpsustada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga 20+ aastat tagasi internetti ei olnud ja siis sedasi teha ei saanud.

hmm, 20 a tagasi oli internet ikka vägagi olemas. ma kolisin eestist ära aastal 1998 ja selleks ajaks olin juba mitu aastat netis toimetanud. sajandivahetuse paiku oli kõigi reisibüroodes, kellega mul pistmist oli, ikkagi netiühendus ja kasutati amadeus programmi lennupiletite broneerimiseks. ise tõesti pileteid osta ei saanud ja reisibüroo abi oli enamasti vaja ka viisa saamiseks.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.01 10:46; 26.01 00:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Reisifirma pani paketi kokku, broneeris, organiseeris, kogus rahad (vajadusel järelmaksuga) jne
Väga levinud olid bussireisid (mandri-Euroopas) sh ka mõne öö bussis ööbimisega.
Siis ei käinud iga teine pere Egiptuses ja iga kolmas Balil regulaarselt puhkamas.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.01 13:02; 26.01 10:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen praegu suvalises riigis suvalises suurlinnas autoga ringi sõites imestanud, kuidas pagan küll vanasti ilma gps-ita reisiti! Ja ometi käidi ka NLi ajal väga palju oma autodega ringsõitudel –  Musta mere ääres puhkamas, Murmanskis, Thbilisis,  Moskvast ja Leningradist rääkimata. Ka Riias kaubareisidel.
Maanteede kaardid olid viletsad, linnade kaartide järgi majutuskoha leidmine ju suht võimatu. Aga hakkama saadi 🙂
Nüüd ei kujuta enam ettegi, kuidas ilma gps-ta mõne pisikese Hispaania rannikulinna hotellike  või Berliini muuseum leida.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen praegu suvalises riigis suvalises suurlinnas autoga ringi sõites imestanud, kuidas pagan küll vanasti ilma gps-ita reisiti! Ja ometi käidi ka NLi ajal väga palju oma autodega ringsõitudel – Musta mere ääres puhkamas, Murmanskis, Thbilisis, Moskvast ja Leningradist rääkimata. Ka Riias kaubareisidel.

Maanteede kaardid olid viletsad, linnade kaartide järgi majutuskoha leidmine ju suht võimatu. Aga hakkama saadi ????

Nüüd ei kujuta enam ettegi, kuidas ilma gps-ta mõne pisikese Hispaania rannikulinna hotellike või Berliini muuseum leida.

kuna laps sai hiljuti juhiloa, siis rääkisime talle just oma kogemusi, kuidas kunagi sai renditud auto ja ilma mingi gps-ita liigeldud jumala võõral maal ja ka vasakpoolse liiklusega. kõige ekstreemsemad korrad olid muidugi need, kui oli vaja üksi paberkaardiga nt lennujaama jõuda õigeks ajaks. praegu ei kujuta ettegi sellist jama. sedasama last sai 20 a tagasi imetatud uus-meremaal tagaistmel, nii et laps turvatoolis ja mina praktiliselt käpuli tema kohal, sest see oli ainus võimalus õigeks ajaks lennukile jõuda… kuubal lõppes kaardi peal veel sadu kilomeetreid jätkunud maantee tegelikkuses ühel hetkel lihtsalt ära. kohalikud teadsid öelda, et sel hetkel oli lõppenud rahavool nõukogude liidust, aga kaardid olid juba trükitud.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.01 10:46; 26.01 00:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja olen.

1998 oli jah nett juba olemas, aga no airbnb-ni oli veel pikk maa minna. Amadeuse nime olen tegelt kuulnud ka.

Mind just huvitav reiskorraldajate aeg enne internetti ja eriti kaugemate reiside kohta, kus väikesel Eesti bürool vast otse isiklikke tutvusi pole. Et huvitav, mis info põhjal nad reise kokku panid.
Mingi aeg tagasi nägin huvitavat reklaami 1930. aastatest, kus müüdi Eestis ümbermailma reisi (mingi Saksamaa reisi edasimüümine oli), aga kuna sellest ajast keegi midagi ei mäleta, siis 1990. aastad enne internetti kõlasid nagu huvitav aeg, mille kohta oleks põnevam rohkem teada.

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.01 21:06; 26.01 08:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

1990. aastad enne internetti kõlasid nagu huvitav aeg, mille kohta oleks põnevam rohkem teada.

Jah, see on tõsi ja see uurimine ei tohiks sul piirduda reisimise teemaga.
Võta mõni lähi- (või kaugema) ajalooraamat kätte, saad palju huvitavat teada.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.01 13:02; 26.01 10:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

1998a broneerisin pulmareisi nii, et läksin suvalisse reisbüroosse ja lasin neil broneerida.

mis aga kaartide järgi sõitmisse puuutub, siis mul on ka tänapäeval alati maanteede atlas autos, sest kunagi ei tea, millal mingi tehniline tõrge tekib ja gpsid ei tööta. viimati juhtus meil selline gpsi-auk rootsis, kui kummagi telefoni gps ca 15 min jooksul ühendust ei saanud ja pidime kaardi põhjal sõitma. oodata ei saanud, sest kiirustasime laevale.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu elu esimene välismaale sõitmine oli 1991. a augustis Soome, ma olin siis 9-aastane.

Vanemad sõitsid teist aastat järjest sama soome pere juurde tööle (farmi) üheks kuuks, selleks tuli hankida viisad, eraldi olid välispassid (minu andmed kanti ühe vanema passi), siis lisaks viisa saamise eelduseks oli nn küllakutse dokument sellelt perelt.

Laevapiletid Georg Otsale osteti Tallinnas kas mingi reisibüroo või laevafirma büroo kaudu, täpselt ei tea.

Helsingist edasi sõitsime rongiga (ööbimisega) Põhja-Soome.

Mäletan, et kogu seda asja-ajamist alustati kevadel – selleks, et augustis sõita saaks. Nt käidi soome keele kursustel.

Kuna soome lapsed läksid augustis kooli, siis mina läksin ka pere lastega kooli kaasa. Peale matemaatika ma midagi kaasa teha ei osanud, sest ei saanud soome keelest aru (lõuna-eestlasele kohaselt).

Kõige lahedam oli reisi juures see, et septembris tagasi sõites ootas ees taasiseseisvunud Eesti Vabariik. Ma siiani mõtlen, et kui selle asjaga oleks siin midagi valesti läinud, kas minu pere oleks Soome jäänud?

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

1995 oli internet juba olemas. Töötasin sekretärina ja mäletan.

Aga enamus suhtlusest käis telefonis ja faksi teel.

Ja nii toimetatigi. Mis seal keerulist.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma lõpetasin põhikooli 1998. aastal. Mäletan selgelt, kuidas me keskkoolis vahetundide ajal ja peale tunde seisime arvutiklassi järjekorras, et internetti kasutada 😀 2001 läksin ülikooli, mõnel üksikul polnud mobiiltelefoni (rohkem põhimõtte pärast) ja siis samamoodi seisime arvutiklassi järjekorras, et Rate.ee-d kasutada, st 20 aastat tagasi oli juba moes inimestele internetis piltide eest hindeid panna (tänases mõistes siis “laigid”). 2001. aastal hakkas ka igavikku vajuma Nokia 5110 ja moodi tulid väiksemad antennita telefonid, 3210 võidukäik koos oma imeliku helinaga, mis kõigil oli.

Turismibüroodel olid 1995+ kindlasti internetilehed juba olemas. Jah, ehk ei saanud online broneeringut teha, aga infot sihtkohtade kohta ja siis telefoni või e-kirjaga broneerida. sest ega kuskilt Räpinast keegi ekstra Tartusse või Tallinnasse selleks ei sõitnud, aga reisibüroo esindust igal pool ju ka polnud.

20 aastat tagasi oli aasta 2000, tuletame selle korraks meelde. Eestis oli tiigrihüpe juba ära olnud (see ikka toimus seal 1995-1998). Ühikas olid 2001-2004 osadel juba oma arvutid. 2004. a olin ma natuke veider, et mul kodus arvutit ei olnud (tööl sain nagunii kasutada). Nutitelefonide võidukäik hakkas vist umbes 2010. aasta paiku ehk 10 aastat tagasi juba.

Ma tean, et 20 aastat tundub pikk aeg ja tahaks sellega NL aega tähistada, aga NL jaoks on kohane siiski 40 aastat!

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina hakkasin tööl töötama arvutiga 1992-93, aga siis ole see ühes toas, kus olid võretatud aknad ja uks käis lukus, kuskil 1995-6 sain endale arvuti, oma kabinetti. Mäletan, et sõbrad käisid peale tööd mängimas. Koju ostsime 1997? Jube kallis oli, 25 000 krooni. Vot aga millal tuli internet ei mäleta, küll aga kuskil 99 oli meil kodus sissehelistamisega st maksime minutipõhiselt ning samal ajal ei saanud telefoni kasutada.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.01 21:23; 28.01 18:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Mina lõpetasin gümnaasiumi 1997 ja mäletan, et midagi nagu räägiti internetist ja elektronpostist, aga kuna sellest nagu hästi aru ei saanud, siis ei osanud midagi arvata. Nagunii kodus ju kellelegi arvutit polnud. Algul nähti arvuteid pigem mänguautomaadina. Kõik tahtsid eelkõige mängida. Kui internet juba levima hakkas, siis polnud sealt midagi nii väga vaadata. Nüüd tundub naljakas, et nädalavahetusel näiteks uudiseid ei värskendatud, ootasid esmaspäevani.

1991 jõudsin veel nõuka ajal Rootsis ära käia ja selleks tuli teha  välispass.

Edasi sai juba Eesti passiga reisida, aga viisa tuli enne vormistada ja see oli pikk protsess.  Aasta varem hakkasid planeerima oma reisi. Fotod tuli teha ja avaldus, mis käis läbi mitme asutuse.

Euroopasse mindi pigem bussiga. Ja oh kui palju piire enne Lääne-Euroopat, kus pidi passima ja passi näitama. Poola piiri loeti kõige tüütumaks. Pikk järjekord, turtsakad ja ülbed piirivalvurid.  Mäletan, kuidas üks lühikeste juustega tüdruk veeti bussist välja ülekuulamisele, sest piirivalvuri arvates oli ta poisi moodi.

Söök veeti pigem ise reisile kaasa ja keedeti vett keeduspiraaliga. Pakisupid, kuivikuid ja selline kraam. Ööbiti odavates hotellides. Valge paksu inimese moodi mööda restosid käimine tundus kättesaamatu teine planeet.

Lennufirmadel olid Tallinnas oma kontorid, kust pileteid ostsid. Reisibürood müüsid vist pigem pakettreise, kus kõik oli juba paigas. Niisama minekuks vist viisat vist ei pruukinudki saada, kui sa ei osanud märkida, kus sa ööbid ja kas sul on üldse raha oma kulude katteks. Välismaa tuttavate juurde minekuks pidi too viisakutse tegema, kus kinnitas, et majutab ja katab kulud.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.01 21:28; 29.01 17:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie olime siis vaesed üliõpilased, lennupiletid seega meie jaoks kohutavalt kallid. Reisisime siis häälega, isegi ühel teaduskonverentsil käisime Prantsusmaal. See oli veidi ekstreemne, kuna meil seekord vedas hääletades ja jõudsime kohale mitu päeva varem; ööbisime siis kuskil äärelinna võsas ja jõime päevad läbi odavat veini, kuna see maksis umbes sama palju kui vesi.
Bussiga Saksamaale sõitu mäletan ka, selle bussipileti vist ostsin tõesti reisibüroost.
Internet oli ülikoolis üheksakümnendate keskel kindlasti olemas, aga arvuteid oli vähe ja netiühendusega arvuteid veel vähem. Bakatöö kirjutasin igatahes arvutis (et arvutisse pääseda, tuli passida, millal professor või keegi oma töökohalt lahkub ja see aeg ära kasutada). Isegi mingid teadusandmebaasid olid juba olemas ja väga abiks.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Siin artikkel aastast 1998, kuhu eestlased reisivad.

https://www.postimees.ee/2534345/eestlase-puhkuse-eelistused-1997-joukam-keskklass-peesitas-kanaaridel-rikkad-lobutsesid-tais-ja-vaesed-oobisid-pariisis-bussis

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.01 21:28; 29.01 17:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga populaarne oli 90ndate keskpaigast käia Soomes Serena veepargis, aga siis vist mingit viisavabadus üheks päevaks, ka ise sai käidud – kohutavalt vägev tundus, siis meil veeparke ei olnud. Otselende eriti ei olnud,  läksime laevaga või lennukiga Soome ja sealt edasi lendasime soovitud riiki. Populaarsed oli bussireisid, need olid odavad ja inimestel tekkis võimalus lõpuks ka maailma näha. Visati nalja – et on  reisireklaam – ühtegi ööd hotellis (muidu oli – ühtegi ööd bussis, sest oli ka reise kus sõideti öösiti).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kaardid ei olnud nii hullud midagi ja siis oli ka oskus neist aru saada. Mäletan, et sõitsime ema ja isaga, isa juhtis, ema oli kaardilugeja. Meil oli suur teede atlas. Ja jõudis küll õigesse kohta. Mina ise ei saa kaartidest mitte midagi aru. Kui oleks pidanud õppima, küllap siis oleks ka õppinud neid lugema.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mäletan elavalt, kuidas Thbilisis sai navigeerimiseks kioskist linna kaart ostetud, millest ei olnud mitte midagi kasu – kaardil olid kõik tänavanimed ladina tähestikuga, aga tänavasildid olid gruusiakeelsed, ehk siis meie jaoks täpselt sama loetavad nagu see, kui keegi oleks vastu seina spagette visanud. Kuidagi siiski hakkama saime – mingi rohelise lapi abil panime paika pargi ja siis hakkasime tänavate kuju ja suundade järgi enda hotelli navigeerima.

Maanteede atlase ja paberkaartidega on sõidetud pool maailma läbi. Eks mõningaid ebameeldivusi kaasnes, aga kui ikka üks on autojuht ja teine kõrval kaarti loeb, siis saab hakkama. Kõige ekstreemsem kogemus oli see, kui kaardilugeja (minu) vea tõttu jõudsime hoopis valesse riiki. No ei pannud öösel pimedas tähele, et oleksime pidanud kiirteelt maha keerama ja jõudsime Ungari asemel Austriasse. Kuna aeg oli juba hiline ja ööbimiskoht pidi ikka Ungaris olema, siis oli väga nüri seal Austria piirijärjekorras passida selleks, et teisel pool piiri ots ringi keerata ja korrata kohe sama riigist väljumiseks. Aasta parima kaardilugeja tiitlit see mulle loomulikult kaasa ei toonud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Internet oli olemas juba 1993, küll üsna algeline kui nüüd tagasi mõelda. Vahetasin sel aastal töökohta ja uues töökohas tutvusin teemaga. Kasutada tohtis ainult üks töötaja, tema arvutis see ainsana võimalik oli. Reisisime täitsa iseseisvalt, siis ei olnud piirid veel nii kinni idasuunas ja vene välispasside teema veel nagu kehtis ja nagu mitte. Läti ja Leedu olid ka veel algusjärgus. Kaardid autosse ja minek. Mingite reisibüroode kohta polnud aimugi ja igaüks vastavalt oma julgusele ja ettevõtlikkusele reisis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina reisisin enamasti nii, et sõitsin buss nr 10 lõpp-peatusesse ja sealt edai hääletasin – kogu maailm oli ees lahti!

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Hobinurk Reisimine 20 aastat tagasi