Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ringvaade, põletada saanud Maare ja nõmedad lapsed

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 39 )

Teema: Ringvaade, põletada saanud Maare ja nõmedad lapsed

Postitas:
Kägu

Esiteks wow, uudishimust läksin tema pilte vaatama ja nägin, et ta oli ka enda teekonnast kirjutanud. Soovitan lugeda, sest no tõesti wow, kui sihikindlalt ta tegutsenud on – https://uusmaare.wordpress.com/2018/09/09/uus-peatukk/

Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida, vaid hakkasin mõtlema, kas mind kasvatati kuidagi karmimalt kui teisi lapsi? Mul ei oleks ükskõik millises vanuses pähegi tulnud, et ma ütlen võõrale inimesele KOLETIS..

Müstika minu jaoks. Siit ka see teema, kuidas teie arvate, kas lapsi saab igas vanuses nii kasvatada, et nad ei oleks ebaviisakad või pooldate seda, et ”laps on laps”?

Teise näitena võib tuua need TLC lilliputid, kellest üks mainis, et kannab ainult selle pärast kõrvaklappe poodi minnes, et mitte sattuda olukorda, kus mõni laps talle nõmedalt midagi ütleb. Kurb ju.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Aga need ongi need vabakasvatuse viljad. “Minu tibu tohib kõike teha, teda ei tohi keelata, sest et muidu ta ei arene isiksuseks. Minu tibu teab kõike kõige paremini”. “Tibu on lihtsalt siiras, aus ja otsekohene – see on voorus! – minu tibu ei ole üldse taktitundetu, õel ega kasvatamatu”.
Tead ilmselt küll selliseid emmesid.

Ja kui kasvataja või õpetaja neid tibusid ikkagi keelama peaks või neile kehvasti ütlema, siis joostakse ruttu lasteaia/kooli juhataja juurde karistust nõudma. Kasvatajale ikka, mitte üliandekale tibule. Tänapäeval on võimalus ka Facebooki postitada, kus siis teised samasugused tibuemmed kaasa kaagutavad, kaak-kaak-kaak.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul ilmselt ka, aga tegelikult oligi kasvatus nööri mööda kõndimine mul. Siiani ei oska end lõdvaks lastagi. Isegi, kui oleks lõdvem olnud, poleks mu loomuses ikkagi midagi sellist mõeldagi ja veel vähem öelda.
Maaret olen näinud. Ei ole küll uurinud, aga nii korraks pealtnäha ei saa aru, et midagi teistmoodi oleks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mõttetu blogi. Ei ole mingit mõistlikku kogemusejagamise võimalust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ah? Mine vala oma kibestumust mujal välja 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teema räägib sellest, et tänapäeva lastel puuduvad igasugused filtrid, mitte sellest, kas ja kui hea blogi Maarel on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina jällegi imestan, miks ta selle lapse ütlemist niiväga üle elas. Jah, see laps ei oleks pidanud seda ütlema, see on tõesti see vabakasvatus, aga see on ikkagi laps. Lapsed ütlevadki igasuguseid asju. Kahjuks osa neist jäävad neid asju ütlema ka täiskasvanutena. Ma olen ise ka saanud võõralt lapselt “komplimendi”, aga see ajas pigem naerma. Läksin lapsele eelkooli vastu ja istusin seal koos ühe u 60aastane mehega, kes ka kedagi ootas. Ise olin siis 48. Nonii, ja siis kõõlus koridoris keegi eelkooli laps ja nägi meid ja hõikas uksest sisse kellelegi: “Ei, sinu ema veel ei paista, aga üks vanaema ja vanaisa ootavad oma lapsi!”. Nojaa, omast arust ma ei näe välja nagu vanaema, aga no ju siis tema nii ei arvanud. Kuidas ma siis vihastada saaksin. Nii et jah, igal juhul laste öeldut ei saa üheselt südamesse võtta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina jällegi imestan, miks ta selle lapse ütlemist niiväga üle elas. Jah, see laps ei oleks pidanud seda ütlema, see on tõesti see vabakasvatus, aga see on ikkagi laps. Lapsed ütlevadki igasuguseid asju. Kahjuks osa neist jäävad neid asju ütlema ka täiskasvanutena. Ma olen ise ka saanud võõralt lapselt “komplimendi”, aga see ajas pigem naerma. Läksin lapsele eelkooli vastu ja istusin seal koos ühe u 60aastane mehega, kes ka kedagi ootas. Ise olin siis 48. Nonii, ja siis kõõlus koridoris keegi eelkooli laps ja nägi meid ja hõikas uksest sisse kellelegi: “Ei, sinu ema veel ei paista, aga üks vanaema ja vanaisa ootavad oma lapsi!”. Nojaa, omast arust ma ei näe välja nagu vanaema, aga no ju siis tema nii ei arvanud. Kuidas ma siis vihastada saaksin. Nii et jah, igal juhul laste öeldut ei saa üheselt südamesse võtta.

No 40+ sünnitavad emad peaksid sellega ometi arvestama, et nad selliseid “komplimente” hakkavad saama. Oma meelest on kõik muidugi nii nooruslikud ja vitaalsed, aga nagu öeldakse: lapsesuu ei valeta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siit ka see teema, kuidas teie arvate, kas lapsi saab igas vanuses nii kasvatada, et nad ei oleks ebaviisakad või pooldate seda, et ”laps on laps”?

Võimalik, et minu postitus jäi ehk mõnevõrra ebaselgeks, aga siiski.
Kui minu äraopitud keha ka nii hea välja näeks, oleksin ka õnnelik.

Eks lapsesuu on lapsesuu, nagu ütleb kõnekäänd, aga eks näitab ka last kasvatavate inimeste intellekti.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei taha hakata blogi lugema, seega kas keegi ütleks, mis temaga juhus?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui mul nüüd õigesti meelde jäi, siis tegid sõpradega lõket, aga lõkke juures oli ka mingisugune piiritusepudel või asi? Siis keegi otsustas, et viskab seda tulele juurde, aga tema oli seal ligiduses, ümber pleed, mis eriti hästi tuld võttis ja nii see juhtuski. Süttis põlema. Ise kirjeldas, et arvaski, et nüüd on lõpp.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui mul nüüd õigesti meelde jäi, siis tegid sõpradega lõket, aga lõkke juures oli ka mingisugune piiritusepudel või asi? Siis keegi otsustas, et viskab seda tulele juurde, aga tema oli seal ligiduses, ümber pleed, mis eriti hästi tuld võttis ja nii see juhtuski. Süttis põlema. Ise kirjeldas, et arvaski, et nüüd on lõpp.

Pudel plahvatas tules ja lõi leegid laiali.

Please wait...
Postitas:
chernobyl

Puudega inimese kogemus

Ma olen erivajadustega noor naine. Olen ka pidanud pilkamist taluma aga suureks sirgudes ma ei võta hinge mingi 5-6 aastase jõmpsika ütlemisi. Lapsed on lapsed. Hoopis teine lugu on siis kui debiilikuks või koletiseks nimetab mind hilisteismeline või täiskasvanu. Ma kuidagi olen õppinud mitte kartma. Olgu öeldud,et mu puuded on hästi nähtavad.. Kogemusnõustaja hoiak peaks olema selgitada,et nii pole ilus mitte hakata 5-6 aastasi kartma. Mul kehapuue ja psüühika mis näha.. Kõige muuga olen päri ning Maare lugu muus osas inspireeriv.. 5-6 aastastega ju ei räägita erivajaduste või põlenud inimeste teemal ning tuleb harida koheselt kasvatamatuks pidamiseta.

Please wait...
Postitas:
chernobyl

ÜKS paraujuja kes täna lehes ei pea paljuks nagadele seletada lihtsas keeles ja uudishimu ok. Lapsed väikses eas ei tea ega mõista miks see halb.. Kord oli Downiga lapse venna kiusamisega teema tavalises algkoolis. Ema tuli kooli piltidega ja seletas mis on Downi sündroom ja miks tekkinud ning see kius lõppes kohe..

Please wait...
Postitas:
Kägu

Laps on laps, aga siinsamas teemas näitavad oma vabakasvatust ju (eeldatavasti) täiskasvanud. Juba pealkirjast hakkab pihta. Kuidas need lapsed siis paremad saavad olla?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mind liigutas see lugu eile südamepõhjani. Ainult jõudu ja vastupidavust talle!
Mis lastesse puutub siis kuni u neljanda eluaastani puudub lastel tihti viisakusfilter ja nad ikka suht kiirelt ütlevad välja kõik mis meelel. Vanemate kohus on aiis teha selgitustööd, mis sobib mis mitte. Endalgi olnud piinlikkusest silmad maas kui laps kõva häälega mõnda paksusest kommenteeris kuskil. 🙁 aga koolilapsed jne ei tohiks kyll enam nii valimatult kõva häälega kedagi solvata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täpsustan:
ei, mingi pudel ei plahvatanud lõkkes. Nende nn lõke oli suures pajas põlev tehniline piiritus…kui leek hakkas vaibuma, otsustas keegi lihtsalt piiritust juurde valada, sellest tekkiski tohutu leek, kuna tuul oli M suunas siis lõi ta üleni leegitsema(leek tabas teda).

Vägagi mõtlemapanev lugu läbi armiravi, depressiooni jne

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas seda vabakasvatuse viljaks nimetada?
Mida me peaksime siis kasvatama? Ära ütle oma arvamust välja, kui ütled, siis valeta.
Me ise valetame päevast päeva ja siis tahame, et lapsed ka seda teeks.
Aga miks me ei talu tõde? Miks ei või öelda, mida ma arvan? See on ju minu arvamus, mul on sellele õigus. Vähem silmakirjalikkust. Tõde ongi karm, aga mulle meeldivad kordades rohkem inimesed, kes tõtt ütlevad, kui need soselejad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teatud vanuses lapselt ootaks tõesti, et on olemas juba arusaam, mida sobib öelda ja mida mitte. Ise olen oma lastele pidanud korduvalt selgitama, miks on mõni inimene ratastoolis, miks teine kõnnib imelikult jne. Aga praeguseks (5 a ja 7 a) on nad ikkagi juba selgeks saanud, et ei näidata kellegi suunas näpuga, et siis veel kõva häälega oma küsimus esitada vmt. Ammugi ei ole lubatud kellegi kohta öelda nt “paks”, “kole” vmt. Loodan, et kogu see senine selgitamine (väikelapsel loomulikult tekivad küsimused, kui ta näeb kedagi teistsugust) on neis tekitanud arusaama, kuidas võib käituda ja mil määral uudishimulik olla. Solvata kedagi kindlasti ei või. Seda, et “laps on laps” ja seetõttu on talle kõik lubatud, ma ei poolda. Laps on tõesti laps selles mõttes, et ta vajab oma küsimustele vastuseid ja selgitusi, aga siin tulebki mängu vanem, kes peab talle neid jagama ja ka rääkima, kuidas käituda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mida me peaksime siis kasvatama? Ära ütle oma arvamust välja, kui ütled, siis valeta.

Aga miks me ei talu tõde? Miks ei või öelda, mida ma arvan? See on ju minu arvamus, mul on sellele õigus. Vähem silmakirjalikkust. Tõde ongi karm, aga mulle meeldivad kordades rohkem inimesed, kes tõtt ütlevad, kui need soselejad.

See on jah sinu õigus, kuulutada tõde. Minu ema õpetas mulle, et kui midagi ilusat pole öelda, ole parem vait. Teoreetiliselt, kui armidega inimene minu käest küsiks, kas paistavad välja, vastan jah aga mind see ei sega.

Please wait...
Postitas:
Metsik Meeta

Aga need ongi need vabakasvatuse viljad. “Minu tibu tohib kõike teha, teda ei tohi keelata, sest et muidu ta ei arene isiksuseks.

See pole mitte vabakasvatus vaid lihtlabane kasvatamatus. Lisaks harimatus ja ülbus.

Laps käitub ikka enamasti nii, nagu ta oma vanemaid on näinud käitumas. Veelkord– see käitumine on puhtalt harimatuse tulemus, minu arust, sest nõukaajal peideti kõik vähegi erivajadusega inimesed teiste silma alt ära ja see käitumine on paljudel veel sees. Sest puudega või teistsugused inimesed ei sulandunud ühiskonda ja kui näiteks tsiteerida minu lähedast: “no milleks me peame seda jama vaatama?” (möödusime sügava puudega lapsest).

Osadele ongi vaja rääkida, nagu lastele, et ka sellistel inimestel on tunded, mõistus ja nad tahavad samamoodi elada oma elu nii normaalselt, kui vähegi võimalik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No 40+ sünnitavad emad peaksid sellega ometi arvestama, et nad selliseid “komplimente” hakkavad saama. Oma meelest on kõik muidugi nii nooruslikud ja vitaalsed, aga nagu öeldakse: lapsesuu ei valeta.

See ongi hea näide – soov öelda teistel (kasvõi anonüümselt) õelalt. Sellised ületvadki Maarele havlasti. Perekoolis on selliseid palju.
See ei ole ainult meie aja probleem, et lastele ei õpetata piisavalt sallivust, viisakust, teiste (tunnetega) arvestamist.

Kuna olen vanem naine (50) – siis ei julgenud puuetega lapsi kodust välja tuuagi. See oli häbiasi, sest räägiti, et vaid joodikutel on puudega lapsed. Väga kurb ja raske aeg oli nende laste vanematele, kes tihti pididki lapsed hoolekandeasutusse ära andma. Kuna meil on ka suguvõsas puudega laps, siis minu lapsed teavad, et selliseid asju juhtub, kuidas käituda jne.

Veel sellele, kes siin sähvas 40-selt sünnitanute aadressil – mõtle natuke oma sõnade üle. Kas on ikka vaja sedasi klähvida? Tunned ennast nüüd paremini? Või on väheke piinlik?

Please wait...
Postitas:
Kägu

laste puhul on raske see enesekontrolli puudumine. ta näeb midagi, mis on teistest inimestest erinev ja tahab seda kohe välja öelda. Võib-olla et isegi ehmatab kui näeb ja tahab kohe vanema käest teada, miks nii on.
Muidugi ei tee ta seda kahjuks vaiksemalt, kui muidu räägib. Ta ei tee ka veel vahet, mida võib kõvasti rääkida ja mida mitte.
Igasugused armid ja moondused võivad ka täiskasvanutel tekitada õõvastust(õhtulehe väljend). Ja ongi lugu lehes, pilt juures ja kõik tunnevad õõvastust ja arutavad mingi armi või moonduse kohta kommentaariumis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et laps mõtles sõna koletis all koledat inimest, mida armidega nägu siiski on. Ma siiralt usun, et alla 5aastane ei mõtle ega tea sõna koletis tegelikku tähendust väga sügavalt ja ei tunneta.
Aga eks 4-5aastaselt on kõige hiljem lapsele ikka seletada, miks ei sobi kõva häälega lõuata “see tädi on paks” jne, millega minu laps ükskord ühte naist “õnnistas”. Ja siis seleta lapsele, et üks asi on fakt, et tädi tõesti on paks ja iseasi, et seda ei sobi kõva häälega ütelda, sest tädi saab kurvaks.
Kardetavasti on enamus nähtava puudega inimesi saanud mõnedki halvustavad sõnad kuulda elus enda kohta- ja mitte ainult lastelt!-, meie ühiskond on nii nagu ta on, elamisõigus oleks ju ainult rikastel ja ilusatel, nagu mõnikord tundub.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vahe on ikka see, kui 3-4 aastane sedasi reageerib, aga koolilaps peaks juba teadma, kuidas käituda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

“üks väke poiss ütles lasteaias mulle “koletis””. Tegu ei olnud koolilapsega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Veel sellele, kes siin sähvas 40-selt sünnitanute aadressil – mõtle natuke oma sõnade üle. Kas on ikka vaja sedasi klähvida? Tunned ennast nüüd paremini? Või on väheke piinlik?

Miks peaks minul piinlik olema, kui mutid on otsustanud vanas eas lapse saada ja siis on siiralt imestunud, et neid ei peetagi noorteks emadeks. Selles vanuses võiks ku aru peas juba olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks peaks minul piinlik olema, kui mutid on otsustanud vanas eas lapse saada ja siis on siiralt imestunud, et neid ei peetagi noorteks emadeks. Selles vanuses võiks ku aru peas juba olla.

Kuna sulle segaseks jäi, millele su tähelepanu juhiti, siis sõnastan ringi – asi pole selles, *mida* sa ütlesid, vaid selles, et sul puudub filter mõtte ja suu vahel. Kui sa oma lapsele sama eeskuju annad, siis tema ongi täpselt see, kellega Maare kokku puutus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

minu laps on Asperger ja kipub ütlema otse ilustamata seda, mida sülg suhu toob, nii meeldivaid komplimente, kui mitte nii meeldivat arvamust. Nooremana valmistas tihti seetõttu piinlikust. Ma olen talle öelda, kui sul teisele inimesele, midagi ilusat, head öelda ei ole, ära ütle midagi, hoia suu kinni. Enne kui ütled, mõtle, kas sulle endale meeldiks, kui keegi sedasi sind kommneteeriks. Asi on läinud tuntavalt paremaks, kuid vahel ikka viskab ebaviiskust sisse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jälle üks enda meelest otsekohene tõekuulutaja, kes ei tee vahet, mis on otsekohesus ja mis taktitundetus. Kas sa arvad, et taolise õnnetuse ohver ise ei tea seda tõde? Pead talle seda ikka oma suures aususes ja otsekohesuses nina ette hõõruma? Sinutaolised “otsekohesed” inimesed on ääretult ebameeldivad!

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 39 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ringvaade, põletada saanud Maare ja nõmedad lapsed