Esileht Kodunurk Seapraad – peolaua toit

Näitan 6 postitust - vahemik 31 kuni 36 (kokku 36 )

Teema: Seapraad – peolaua toit

Postitas:

Mis väljapoole raame mõtlemine ja et muud ei oska?

Ma pole veel 35, aga ka armastan jõululaual seapraadi, hapukapsast ja kartuleid näha (tõsi küll, kartuleid ma ise ei taha). Meil ei ole igal aastal selline jõulumenüü, aga kui on, siis miks mitte? Minu ema on samuti kõik need muud peened road läbi proovinud (ok, kammkarpe vist mitte, kuigi rannakarpe on ta söönud küll) ja nüüd tahab tihti traditsioonilisemat. Meie peres käib selle prae kõrvale veel muidugi ohtralt aurutatud aedvilju ja neid söövad mu vanemad kõige rohkem.

Aastavahetuseks on meil kombeks olnud mõnda lindu teha. Part on minu eriline lemmik, kuigi muul ajal ma parti eriti ei söö. Ja igapäevaselt me keegi seapraadi ka ei vitsuta.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

seapraadi ka ei vitsuta.

Aga kas oskad öelda, miks sa seapraadi vitsutad, aga parti sööd?

Seapraadi võib ju samuti tagasihoidlikult süüa ja selle, mis üle jääb, võlud näiteks järgmisel päeval sujuvalt lihasalatiks.
Jälle uus ja huvitav asi.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 09.12 15:39; 09.12 19:04; 09.12 21:26; 10.12 07:22; 10.12 10:10; 10.12 13:14; 10.12 17:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kust või miks on meie kultuuri imbunud traditsioon, et peolaudadel (mitte ainult jõululaual) on enamasti soojaks pearoaks seapraad, kartul, kapsas, praeleem (kaste)? See oli vanaemadel nii ja on ka praegu. Isiklikult mina ei leia ses kolmainsuses mitte midagi pidulikku.

Nagu sa ehk oled praeguseks aru saanud – teised inimesed ei söö seapraadi nii tihti, ja seetõttu on nende jaoks see piduroog.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 34 ja väga meeldib kaelakarbonaadi. Hapukapsas ka. Ei suuda üldse süüa lammast ega ahjulõhe, ei maitse ega hakka ka vägisi sööma lihtsalt sellepärast, et on moes. Jõuludeks oleme ka smooritud jänest teinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enda perest juurutasin selle kombe välja. Nõme, kuidas kõik ägisesid ebatervislikust ja raskest toidust. Üks raskem toit laual, ülejäänud laud kaetud värskema, taimsema ja huvitavama toiduga. Sealajalgu saavad jõulude puhul koerad. Neile on see liigiomane toit. Inimesed ei peaks sellist jama endale sisse sööma.

Huvitav, ma olen 50kg naine ning seaprae söömine ei pane mind ägisema ega tekita mitte mingisugust ebameeldivat tunnet pärast söömist… Ilmselt on asi koguses – süüa normaalne kogus, mitte kahe eest.

Ja tänaste kehakaalutrendide, kus light ehk toidurasvade põlastamine pole enam kombeks ning ning ruulib LCHF (“süsivesikud madalad, rasv kõrge”) on ju seapraad ja hapukapsad igati kaalusõbralik toit. Ainult kartulit (sisaldab palju süsivesikuid) ei tohi lchf-lased juurde võtta, kellel kaaluprobleemi pole, need muidugi ei pea põdema. Samuti Hiina meditsiini arst Bürkland esines hiljuti arvamusega, et meie pika ja pimeda talvega ei sobi hästi kokku liiga kerge toit ehk palju toortoitu (toortoit toob külma kehasse – aga külmas/niiskes elades oleks inimesel sooja vaja) või troopilisi puuvilju, küll aga sobivad kuumtöödeldud mugul- ja juurviljad (kartul, porgand – nad näitavad oma talviseks toiduks sobivust juba sellega, et säilivad ületalve), hapendatud kapsas, soolakas (aga mitte liiga vürtsine, kuna väga vürtsine toit kah külma/päikesevaesesse aega hästi ei sobi) liha…

Muidugi, tervise seisukohast ei ole eriti tähtis, mida sa ühel õhtul (jõuluõhtul) sööd, vaid ikka see, mida sa igapäevaselt sööd. Ja loomulikult igaüks ise teab, mida ta pidulikuks söögiks peab ja mida mitte. Mõnele, jällegi, ei sobi mingi üldse mitte mistahes liha ega kala maailmavaatelistel põhjustel.

Aga ei tasu seda seapraadi hapukapsaga ka demoniseerida ja igasugu halvustavaid silte -“ebatervislik”, “jama” – sellele külge toppida. Seda enam, et need ajad, mil tervislikuks ja kaalujälgijalikuks toiduks peeti ainult mitterasvast (light) kraami, on minevik.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle meeldib selline klassikaline jõululaud ja ma tõesti söön aastas korra sellist täiskomplekti. Et raske poleks olla, siis ei pea üle sööma ju. Ma ei vaarita selliseid koguseid, et küla söönuks saaks. Liha teen veidi rohkem, sest see on külmana järgmisel päeval ka hea.
Kartulit söön muidu paar korda kuus, sealiha samamoodi, aga jõulude ajal olgu see klassika, mida tegi mu vanaema, ema ja nüüd mina.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 6 postitust - vahemik 31 kuni 36 (kokku 36 )


Esileht Kodunurk Seapraad – peolaua toit