Esileht Koolilaps See erkaan…

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Teema: See erkaan…

Postitas:

Soovitage head nõustajat, kes oskaks mind ja minu 9a last ekraanist võõrutada nii, et see poleks lapsele rünnak. Mind võõrutama ei pea muidugi, mind peab õpetama,kuidas seda kodus teha/jätkata.
Võta seade ära ei ole lahendus. Seda mitte pakkuda edaspidistes kommentaarides.
Me tööl 9-17 tööl, vahest ka 18.00. Laps üksi kodus. Mõned päevad on vanaemaga, 1 päev nädalas. Kokkuleppeid erkaani osas teeme, kuid peab kinni 1 päeva, edasi on unustatud. Karistus kokkuleppe murmise eest teda ei heiduta. On ka olnud nädal-kaks-kolm ilma ekraanita, kuid see ei peata teda taas kokkulepet rikkuma. Muidugi TERVE see aeg, kus on ilma, küsib seda nii 135 korda päevas, nurub, vihastab jne. Isegi siis, kui sõbrad on külas. Lubab tea, mida KUI nüüd annan. Lubadus kestab 1 päeva maks. Graafikud ei aita.
Ainus,mis hoiab eemale, on seadmete konkreetne peitmine, mis on ajuvaba ja abusrdne. Ta kas leaib need või lihstalt ei jäta järgi seda küsimast. Jah, vahest murdun ja annan, kuid vahest ei anna ning kannatan päevi seda jauramist, lõputut. Siis istub ja vaatab multikaid. Simposneid:( Ajuvaba multikas. Seda kinni ka ei saa panna. Harva võtab kuulda,et see pole ok multikas ja paneb teisele. Ei tahaks hakata TV pulti ka peita. See on äärmiselt väsitav tegevus- pidevalt millegi varjamine. See pole lahendus ka, mida otsin. Otsin tema enda soovi.
Ekraan on siis telefonist videote vaatamine ja Play Stationis mängimine. Mänge telefonis pole. Sõpradel, kes külla tulevad, muidugi on. Palun neil tel. käest panna ja suhelda. See on viinud selleni, et nad lihstalt ei tule meile, sest mina olen kuri ema, kes ei luba telefonis istuda.
Ei tahagi täiesti keelata, austan ka lapse soovi, kuid tahaks, et laps muud ka midagi tahaks,
ja seda ise. Ilma, et seisan varjuna tema kohal. Meil on oma hoov, kus saab igasugu tegevust mõelda, kui vaid oleks soovi.
Nädalavahetusel oli matk metsas. Lapsi kokku 12 ja minnu poiss aina soigus, et nii igav, et anna me talle telefon. Kiiged, hüpekad jne- ei, telefon! Tunnen,et olen täiesti mõtetu lapsevanem, kes ei suuda end kehtestada. 🙁
Oleme mehega kõike proovinud. Nüüd mõtleme lausa nõustamise peale.
Üks meie pere tuttav, kes on hetkel 13a. poiss, ütles, et ma ei peaks keelama, et see asi läheb ise üle, ammendub. Kas ikka ammendub ning millal, kas siis kui puhta ekraanistunud on aju ja keha? See sama poiss ütles, et ta ka mängis igal võimalusel,kuid nüüd, kui ta 13, enam ei taha. Aga no see ka pole väga adekvaatne lahendus- lase mängida nii palju kui soovib sest 4a pärast jätab järgi.
Laps koolis 4-5ne. Käitumisega probleeme pole. Viisakas teistega. Kodus aga võib väga vihastada, kui keelan ekraani, mis ei tähenda muidugi, et ma alla annan. Ei, võtan ikka ära, kuid selle hind on pidev vingumine ja jauramine, kisa vahest. Nii väsitav. Lihstalt sooviks, et laps ISE sooviks midagi muud ka teha.

Ootaksin soovitusi neilt, kes on ise midagi rakendanud ja mis on teie laste peal ka toiminud.
PS. laps ei ole erkaanis ammu, s.t ei ole kasutanud seda titest alates nn lapsehoidjana. Nii 3a tagasi sai PS ja telefoni sai 2a tagasi, 7 aastselt.

+5
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.08 18:23; 01.08 20:00; 01.08 20:02; 01.08 20:05; 01.08 22:39; 01.08 23:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võta seade ära ei ole lahendus. Seda mitte pakkuda edaspidistes kommentaarides.

Huvitav, miks? See ongi ainuke lahendus. Kogu pere, kõik ekraanid kinni, st telefonid ja televiisorid. Teete koos muid tegevusi nii kodus kui väljaspoole kodu. Kui sõltuvusest vaba, siis mõistlikult taas kasutama hakata. Usu või ära usu, sulle võib see olla raskem, kui lapsele.
Muud lahendust ei ole, need ei toimi lihtsalt. Oled ju proovinud.

+12
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 19:04; 02.08 06:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Telefoniga on lihtne- screentime parental control äpp peale. Meil juba aastaid (vanem laps 11a) ja toimib. Ekraaniaja määrad sina ja kui see läbi, siis läbi. Jääb ära see lõputu vaidlemine ja kemplemine. Playstationi puldi olen mina kusjuures võtnud tööle kaasa, kui mängimine kontrolli alt väljus.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võta seade ära ei ole lahendus. Seda mitte pakkuda edaspidistes kommentaarides.

Huvitav, miks? See ongi ainuke lahendus. Kogu pere, kõik ekraanid kinni, st telefonid ja televiisorid. Teete koos muid tegevusi nii kodus kui väljaspoole kodu. Kui sõltuvusest vaba, siis mõistlikult taas kasutama hakata. Usu või ära usu, sulle võib see olla raskem, kui lapsele.

Muud lahendust ei ole, need ei toimi lihtsalt. Oled ju proovinud.

Õhtul teeme aga päeval, kui me tööl? Jutt pole vaid õhtutest ja L ja P. Ma ei taha pidevalt kõike peita. See ei ole ok. Pole enam kusagile ka peita. Pulte olen tööle võtnud tõesti. Siis aina helstab ja helstab. Vahest ei võta vastu, kuid siis mõtlen,et ta üksi kodus ja nagu peaks vastu võtma.

+3
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.08 18:23; 01.08 20:00; 01.08 20:02; 01.08 20:05; 01.08 22:39; 01.08 23:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Telefoniga on lihtne- screentime parental control äpp peale. Meil juba aastaid (vanem laps 11a) ja toimib. Ekraaniaja määrad sina ja kui see läbi, siis läbi. Jääb ära see lõputu vaidlemine ja kemplemine. Playstationi puldi olen mina kusjuures võtnud tööle kaasa, kui mängimine kontrolli alt väljus.

Kas see toimib ka jutuubi puhul? Mänge pole telefonis. Oleme selle kinni keeranud.
Üks inimene vihjas, et mida enam keelan, seda enam tahab, sest see on signaal talle, et ollakse tema vastu. Mis arvate?

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.08 18:23; 01.08 20:00; 01.08 20:02; 01.08 20:05; 01.08 22:39; 01.08 23:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võta seade ära ei ole lahendus. Seda mitte pakkuda edaspidistes kommentaarides.

Huvitav, miks? See ongi ainuke lahendus. Kogu pere, kõik ekraanid kinni, st telefonid ja televiisorid. Teete koos muid tegevusi nii kodus kui väljaspoole kodu. Kui sõltuvusest vaba, siis mõistlikult taas kasutama hakata. Usu või ära usu, sulle võib see olla raskem, kui lapsele.

Muud lahendust ei ole, need ei toimi lihtsalt. Oled ju proovinud.

seetõttu pole lahendus,et siis ta VAID sellest räägibki ja küsib seda päris ausalt 100 x päevas. Siis pean vaid kannatama kogu aja lapse pahameelt. Kui tal nn karistuspäevad, mis on kestnud ka nädalaid, on nii olnud. Kohutav piin kõigile. Lapsel koguaeg paha tuju. Ise otsib seda ja mangub, mangub, mangub. Heaga ja halvaga mangub. See ekraani lembus ei lõppegi vist?
🙁

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.08 18:23; 01.08 20:00; 01.08 20:02; 01.08 20:05; 01.08 22:39; 01.08 23:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et enamus lapsi on nutiseadmetes, sest neil on igav. Pole sõpru, pole tegevust…
Tuleb siis leida tegevusi, ringe, laagreid, …

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et enamus lapsi on nutiseadmetes, sest neil on igav. Pole sõpru, pole tegevust…

Tuleb siis leida tegevusi, ringe, laagreid, …

Ringid on aga mitte iga päev ja 2h vaid kestvus. Laager ajutine nähe, nädalake. Tegevusi päeval ei saa otsida,kuna oleme tööl. Jutt pole vaid suvest ega korraks perioodist. Alalist seisust.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.08 18:23; 01.08 20:00; 01.08 20:02; 01.08 20:05; 01.08 22:39; 01.08 23:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on nüüd küll naiivne suhtumine. Kuidas teha nii, et kodus on nutiseadmed, aga nutisõltuvuses laps vabatahtlikult loobub nende kasutamisest.

Aga kuidas teha nii, et kodus on igal pool heroiinipakikesed, aga narkomaanist laps ei puuduta neid?
Aga kuidas teha nii, et kodu on üleni šokolaadi ja komme täis, aga ülekaaluline laps peab vabatahtlikult dieeti ja närib kapsast ning porgandit?

Kui laps on nutisõltuvuses,siis te võite ju nõustaja juurde minna, aga see ütleb teile täpselt samaoodi, et loobuge ekraanidest. Sellega te toetate tema sõltuvusest vabanemist. Täpselt nii, nagu rasvunud lapse puhul peab kogu pere hakkama tervislikult toituma ja koju ei tohi enam rämpsu osta.

+13
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 23:06; 02.08 10:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on nüüd küll naiivne suhtumine. Kuidas teha nii, et kodus on nutiseadmed, aga nutisõltuvuses laps vabatahtlikult loobub nende kasutamisest.

Aga kuidas teha nii, et kodus on igal pool heroiinipakikesed, aga narkomaanist laps ei puuduta neid?

Aga kuidas teha nii, et kodu on üleni šokolaadi ja komme täis, aga ülekaaluline laps peab vabatahtlikult dieeti ja närib kapsast ning porgandit?

Kui laps on nutisõltuvuses,siis te võite ju nõustaja juurde minna, aga see ütleb teile täpselt samaoodi, et loobuge ekraanidest. Sellega te toetate tema sõltuvusest vabanemist. Täpselt nii, nagu rasvunud lapse puhul peab kogu pere hakkama tervislikult toituma ja koju ei tohi enam rämpsu osta.

Ära pannud ju oleme seadmed ja kõige rohkem 1,5 kuuks. Ja korduvalt, kord nädal, kord kaks, kord kolm nädalat. Mitte midagi ei muutunud.
Sõbrad käivad külas telefonidega, kus samuti mängitakse. Sõbrad ka keelama? Ei saa ju. Samuti käib ta ise ka külas. Keelata külla talle, teda külla? Ei ole reaalne. Mida teevad teie lapsed üksi 8-9h kodus?
Te ei saagi aru,mida pidasin silmas tehes seda teemat. Küsisin nõu neilt, kes on sellega tegelenud ja leidnud lahenduse. Kui soovitajad kõik ära võtta on need, kes on seda ka reaalselt läbi teinud, on teine asi, aga arvan,et see pole nii. Või siiski?

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.08 18:23; 01.08 20:00; 01.08 20:02; 01.08 20:05; 01.08 22:39; 01.08 23:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõbrad käivad külas telefonidega, kus samuti mängitakse. Sõbrad ka keelama? Ei saa ju.

Saab ikka, teie pool on teie reeglid. Tulevad sõbrad ka siis, kui teie pool ei saa internetis olla. Teavad seda ette ja mõtlevad ise tegevusi välja. Tehke mingi ajurünnak, kuidas oleks elu internetita, mida võiks teha. Meil oli reegel, et külla tulles panid sõbrad telefoni nähtavale kohale, et kuuleks, kui nt vanem helistab. See saigi alguse sellest, et lapsed, tookord 7-8 aastased, mängivad lauamängu ja külaline muudkui näpib telefoni ekraani. Nii väikestega polnud probleemi. Praegu on 13 ja muidugi vahest on ninapidi koos telefonis. Meil on nii läinud, et ei ole sõltuvust tekkinud, sest piirangud on algusest peale olnud, ka sai laps nutitelefoni alles neljandas klassis. Mõelge, mida saaks sõpradega koos teha? Mul on tüdruk, ei oska poiste kohta nõu anda. Pannkooke?
Üksi olles laps luges, meisterdas-värvis-kleepis-lõikas, talle tõesti meeldis(b) nokitseda. Sulle pole sellest nõuandest enam kasu, aga mine tea. Leidke, mis võiks last huvitada, sõltuvusest lahti saada on raske. Sina ise ole konkreetsem, ära lase tal 100 korda manguda. Laps teab, et lõpuks annad järgi ja käibki sulle närvidele.

+4
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 19:04; 02.08 06:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Telefoniga on lihtne- screentime parental control äpp peale.

Minu meelest on see screentime’i äpp ebainimlik. Kujutaksid ette, kui sulle endale see peale pannakse? Filmi lõpp jääks vaatamata, vestlus katkestatakse poole pealt jne. Kokkulepped on siiski need, mis inimsuhetes toimivad. Ja kui sõltuvus on nii suur, et ei toimi, hakatakse petma, siis ekraani ära võtmine mõneks ajaks üldse. Viimase puhul laps tunneb, et ta ise tõi selle omale kaela petmisega ning pole kedagi süüdistada ka.

Ning loomulikult peab kokkuleppeid tehes vanem selgitada suutma, miks ekraaniaja piiramine vajalik on, selle mõju tervisele.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis Simpsonitel viga on? 🙂
9-aastase jaoks jah ehk suures osas mõistetamatu sisu
Aga et probleemikäsitlusega edasi minna, tahaks täpsustada, mis su eesmärk on teemaalgataja? Saan aru, et päris ära võtta telefoni lapselt ei taha. Soovid siis piirata aega (või kasutustingimusi, nt söögi ajal ei kasuta vm?) Kui ise kontrollida ei saa, siis ongi ainsaks lahenduseks kasutusaega piirav äpp telefoni tõmmata. Teine variant – päevaks seadmed käest ja õhtul võib kasutada näiteks tund aega.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen sama probleemiga hädas. Keskmine, 11-aastane laps on täielik ekraanisõltlane. Vanem ja noorem suudavad oma telekavaatamise ja telefonis olemise aega kuidagi reguleerida, väikese meeldetuletamisega muidugi. Keskmine laps aga näib olevat selline inimene, kellel sõltuvused tekivad ülikergesti ja kes on ekraanide ees täiesti abitu.

Aitabki ainult see, kui kõik ekraanid ära korjata. Ostsin lapsele helistamiseks nuppudega telefoni. Kui tööle lähen, võtan ruuteri juhtme kaasa nii et telekat vaadata ja internetti kasutada ta ei saa. Laps saab olla maksimaalselt 1 tund päevas minu telefonis, kui ma töölt tulen ja tal on õpitud ning tuba korras. Kodune arvuti on parooliga kaitstud ja ilma minuta ta sinna ei saa.
Muidugi ta mangub, palub ja ähvardab. Oma telefoni pean kogu kodusolemise aja peitma nagu narkomaani eest. Muidu võtab ära, paneb ennast sellega vetsu luku taha või jookseb õue. Muidugi, kui ta nii teeb, siis järgmisel päeval ta telefoni ei saa. On olnud juhtumeid, kus ta hiilib öösel minu magamistuppa, et salaja telefoni võtta.

Mõned võibolla arvavad, et me oleme liiga karmid ja laps peaks saama oma isu täis mängida, siis läheb see hullus üle. Aga ei lähe, oleme proovinud. Kui laps sai olla telefonis või arvutis nii palju kui tahtis, siis lõpuks läks ta täiesti segaseks, hakkas iseendaga rääkima ja mingeid hääli kuulma jms. Kui lõpuks peale 8-9 tundi telefonis olemist või telekavaatamist talt ekraani ära võtsime, siis hakkas märatsema, tuli kallale, peksis meid jalgadega ja sõimas. Ei ole mul vaja selliseid asju. Mina olen aru saanud, et mõned lapsed ongi ekraanide vastu eriti nõrgad ja nende puhul ei aita muu, kui neid võimalikult kaua eemal hoida.

Kui ekraane ei ole, siis laps algul mossitab natuke, aga leiab endale ise tegevust. Loeb, joonistab, meisterdab, käib õues, mängib teiste lastega. On rahulik, sõbralik, ei peksa ega sõima. Ma ei saa üldse aru sellest paanikast, et lapsel pole midagi teha üksi kodus, kui ekraane ei ole.
Alguses, kui me ekraanisõltuvusega võitlesime, siis mu mees tõi täpselt samu argumente, mida teemaalgataja. Et lapsel pole ju mitte midagi teha, kui ta ei saa telekat vaadata ja telefonis olla ja ta hakkab meid vihkama, kui me keelame.
See on rumal jutt. Kuidas lapsed enne interneti ja nutitelefoni leiutamist endale ise tegevust suutsid leida? Ja see ei ole hea ema, kes suurest hirmust lapse viha ees oma lapsele kahjulikke asju lubab. Aga kui laps oleks heroiinisõltlane, kas sa siis ostaksid talle heroiini, peaasi, et ta vihaseks ei saaks?

+14
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.08 23:06; 02.08 10:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on tõsine probleem ja teemaalgataja räägib nagu minu lapsest, olen teemaalgatajaga ühes paadis. Võin öelda et huviringid ei aita, ei saa ju lapse päevast aega 100% ära organiseerida, peab ju jääma kasvõi näiline õppimise aeg ja puhkeaeg, aga meil kasutati seda ainult mängimisele. Õhtul kui töölt tulin, siis oli poisil kõik õppimata, heal juhul just võeti mingi õpik ette ja kui laps oli terve päeva mänginud, siis sain sellest kohe aru kuna poisi pea ei võtnud õhtul enam ühtegi õppetükki, räägi või seinale, ehtne kivipallur, tulidki ka esimesed kahed.
Võtsingi kõik nutiseadmed käest ära asemele ostsin 10 eurose kasutatud telefoni. Matas olid lüngad, pidin kõik ise lapsele üle seletama, aga saime hakkama, ühes õppeaines võtsime ka koduõpetaja, saime joonele kevadeks, klass lõpetati neljade viitega, mata tasemetöö sai nelja, aga miks mitte viie, poisil on hea pea, taiplik, aga need nutiseadmed.
Poisil on kolm huviringi, ka ühes tekkisid tal lüngad, õnneks kevadel sai edasi, aga järele aitamist on natsa tarvis. Saame ka sellega hakkama.
Praegu suvel ehitab robotit, Fichettehniku radu ühendab ise juhtmed ja isegi raamatu on läbi lugenud, teine on pooleli ( eriti ei edene)

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.08 10:14; 09.08 10:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Telefoniga on lihtne- screentime parental control äpp peale.

Minu meelest on see screentime’i äpp ebainimlik. Kujutaksid ette, kui sulle endale see peale pannakse? Filmi lõpp jääks vaatamata, vestlus katkestatakse poole pealt jne. Kokkulepped on siiski need, mis inimsuhetes toimivad. Ja kui sõltuvus on nii suur, et ei toimi, hakatakse petma, siis ekraani ära võtmine mõneks ajaks üldse. Viimase puhul laps tunneb, et ta ise tõi selle omale kaela petmisega ning pole kedagi süüdistada ka.

Ning loomulikult peab kokkuleppeid tehes vanem selgitada suutma, miks ekraaniaja piiramine vajalik on, selle mõju tervisele.

Screentime app on just inimlik ja eluks ettevalmistav, õpetades lapsele lepingutest kokkupidamist. Loomulikult ei keerata telefoni kinni eelneva hoiatuseta. Tark oleks lapselt eelnevalt küsida kuidas ta soovib oma ekraaniaega kasutada. Kas mängib tund aega järjest või jagab aja 15 min lõikudeks ja mis kell täpselt. Ja kui ta ette teab, et tal läheb täpselt kell 4 telefon kinni, siis on see tema asi ette planeerida, et film saaks läbi või mäng mängitud. Mul on sama vana poiss kodus ja tean, et lapsed saavad aja planeerimisega väga hästi hakkama kui seda harjutada.
Nutisõltuvus on korralik sõltuvus ja arvestada tuleb sellega, et paar esimest päeva esinevad korralikud võõrutusnähud. Sealt edasi läheb aga asi lihtsamaks, leitakse uusi tegevusi jne. Kui on tahtmine sõpradega koos arvutis olla, on see lapse asi oma nutiaega selleks ajaks varuda. Telekas läheb meil ka nutiaja sisse, välja arvatud harivad saated.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui nädalavahetuseti enda koostegemisetel juba tegevustel probleeme, siis teekisn kindlasti nii ekraanivabad päevad (nädal, kaks..), kui vähegi suudaksin organiseerida. Need ekraanid, mida saab kodus kõrvaldada, kõrvaldaksin päevaseks ajaks ja/või kasutaksin piiranguid. Üritaksin lapsega arutada, miks minu jaoks ainult ekraanis oleks kehv (õhtuti ka pahur, ei saa hakkama mingite käskude, kohustustega, suhtlemine vanematega/sõpradega jääb puudulikuks, tulevikus ei osata probleeme enam sõnadega lahendada, silmad peaksid saama ka puhata vms). Ning üritaksin lapsega arutledes järgmisteks päevadeks ekraanivaba tegevust leida (raamatud, legod, onni tegmised, meisterdamised, sõpradega ratastega sõitmine, trikitamine tõuksidega, vanaemga ujuma välja või sisekohtadesse kui võimalusi on, mingi päevane kohustus toimetada/käia kuskil, mis temale jõukohane, aga sind ka aitab ja aega sisustab jne). Kui laps on nõus siiski ka muudes tegevustes olema (vaja rohkem koostegevusega toetust), siis mõne maal suvitava/puhkava lapse sõbra vanemaga saab ka koostööd arutada ja lastel maal ehk tegevusi rohkem ja sõbraga lõbusam. Aga sellitesse kohtadesse pole minu arust mõtet saata last, kes ekraanis tahab olla ka maal ja pahurdab teiste tegevuste peale ning tekitab sellega võõrustajatele lisaprobleeme. Kui ise ekraanivabalt siiski tegutseda ei suuda/ei taha, siis otsiksin veel ka päevaste linnalaagrite võimalusi ehk mõnesse veel saaks ja mõni tegevus pakuks lapsele ka huvi.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.08 11:30; 09.08 10:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ega ekraan polekski nii halb, kui laps seal midagi juurde õpiks, huvituks millestki asjalikust, saaks, otsiks uusi teadmisi.
aga ta on nagu mina. teen lahti perekooli ja võin siis end istuma unustadagi. selle asemel võiks ma ju õppida või huvituda mingist tööalasesest asjast arvutis, õppida mõnd keelt. aga ei. ikka olen siin.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võtke neilt ekraanid ära! Laste enda pärast. Punkt.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vahel on nii, et keelamisest efektiivsem on asendamine. Küsi mida ta arvab, äkki võtta koer? Palju positiivseid emotsioone, jalutamist. Aga miks mitte lausa agility, panete hoovi raja püsti ja tervel perel tegevust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et enamus lapsi on nutiseadmetes, sest neil on igav. Pole sõpru, pole tegevust…

Tuleb siis leida tegevusi, ringe, laagreid, …

Kuidas me küll lapsena täiesti ise suutsime tegevusi leida? Aega oli kogu aeg puudu…

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on 9-aastased lapsed. Telefonid on neil loomulikult ja palju mänge seal ka. Vahepeal oli palju telefoniga seonduvaid probleeme, nüüd enam mitte. Mida ma tegin?

1. Seadsin sisse lugemise-mängimise süsteemi. Loed tund aega raamatut (hiljem vestleme loetust ehk et saan aru, kas on loetud, või niisama raamatut ees lahti hoitud), saad mängida tund aega telefonis. Iga päev on lubatud mängida max 2 tundi, lugemisel piiranguid pole.

2. Telekas. Selle vaatamine on seotud liikumisega. Sõidad tund aega rattaga, jalutad tund aega koeraga, oled tund aega sõpradega väljas – saad sama kaua telekat vaadata. Ülimalt hästi motiveerib. Need punktid on trükitud paberile ning paber ripub seinal. Kellel lähevad reeglid meelest ära või tekib nende üle mingi vaidlus, see loeb mustvalgelt, kuidas on.

3. Tekkisin probleemid telefonimängudega, lapsed kippusid nendesse kaduma. MInu eest varjati telefone, mulle valetati nende kasutamise kohta. Kuni sinnamaani välja, et magamamineku asemel mängiti telefonis. Lahendus – magamaminekuajal telefonid ei ole enam laste toas. Äratuskellana ei kasuta telefoni, vaid ongi eraldi äratuskell.

4. Valetamiseteema muutus väga valdavaks ning telefonimängude tõttu ei olnud enam aega vanemaid aidata ega üldse midagi muud kodus teha kui ainult telefonis kükitada. Pärast ühte inetu vale ilmsikstulemist võtsin telefonid ära kuuks ajaks. Said selleks ajaks oma nuputelefonid, et saaks helistada. Oi, milline kiun esimesed kolm päeva. Jah, mul oli tunne, et ma rikun inimõigusi. Vingumine lõppes 4. päeval. Mu lapsed hakkasid lugema raamatuid, meisterdama, õues käima, sõpradega suhtlema, kodutöödes kaasa lööma. Kuu aega möödus väga kiiresti. Sellest keeluajast on nüüd omakorda 1,5 kuud möödas ning meil ei ole enam tekkinud probleemi, mis viis keeluni.

Teemaalgataja, sa ei saa oma last nutist võõrutada, kui sa tegelikult ei võõruta. See on nagu lutivõõrutus. Ei ole võimalik teha seda ilma kisa, lärmi ja pettumuseta. Ning ei ole võimalik seda teha nii, kui vanem ei jää endale kindlaks. Võibolla saad veel päästa oma last, aga võibolla ka mitte. Ütlen nii, et hämmastusin sügavalt, kui kohtasin üht 11-aastast tugeva nutisõltuvusega last – tema elus olid vaid telefonimängud. Mitte miski muu teda ei huvitanud, ei päeval, ei öösel. Kõige jubedam ongi see, et neid sõltlasi ei huvita päriselu. Sa võid seista pea peal või pakkuda kuitahes vinget meelelahutust, see ei suuda iialgi nutiga konkureerida. Ja kui sellelt tütarlapselt telefon eemaldada, siis oli tulemuseks ärevushoog, mida sai rahustada vaid telefoni tagasi andes.

+6
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 06.08 14:26; 09.08 09:53; 09.08 13:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühinen soovitustega. Paar aastat juba kasutusel ja lapsed ammu harjunud. Mõnikord küll esineb lunimist, et rohkem ekraaniaega saada, aga harva.
Seal saab ise määrata millised mängud ja äppid lähevad piirangu alla ja millised mitte (helistamine, kontaktid) kõik uued installitud äppid saab panna nii, et lähevad automaatselt piirangu alla.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on 9-aastased lapsed. Telefonid on neil loomulikult ja palju mänge seal ka. Vahepeal oli palju telefoniga seonduvaid probleeme, nüüd enam mitte. Mida ma tegin?

1. Seadsin sisse lugemise-mängimise süsteemi. Loed tund aega raamatut (hiljem vestleme loetust ehk et saan aru, kas on loetud, või niisama raamatut ees lahti hoitud), saad mängida tund aega telefonis. Iga päev on lubatud mängida max 2 tundi, lugemisel piiranguid pole.

2. Telekas. Selle vaatamine on seotud liikumisega. Sõidad tund aega rattaga, jalutad tund aega koeraga, oled tund aega sõpradega väljas – saad sama kaua telekat vaadata. Ülimalt hästi motiveerib. Need punktid on trükitud paberile ning paber ripub seinal. Kellel lähevad reeglid meelest ära või tekib nende üle mingi vaidlus, see loeb mustvalgelt, kuidas on.

3. Tekkisin probleemid telefonimängudega, lapsed kippusid nendesse kaduma. MInu eest varjati telefone, mulle valetati nende kasutamise kohta. Kuni sinnamaani välja, et magamamineku asemel mängiti telefonis. Lahendus – magamaminekuajal telefonid ei ole enam laste toas. Äratuskellana ei kasuta telefoni, vaid ongi eraldi äratuskell.

4. Valetamiseteema muutus väga valdavaks ning telefonimängude tõttu ei olnud enam aega vanemaid aidata ega üldse midagi muud kodus teha kui ainult telefonis kükitada. Pärast ühte inetu vale ilmsikstulemist võtsin telefonid ära kuuks ajaks. Said selleks ajaks oma nuputelefonid, et saaks helistada. Oi, milline kiun esimesed kolm päeva. Jah, mul oli tunne, et ma rikun inimõigusi. Vingumine lõppes 4. päeval. Mu lapsed hakkasid lugema raamatuid, meisterdama, õues käima, sõpradega suhtlema, kodutöödes kaasa lööma. Kuu aega möödus väga kiiresti. Sellest keeluajast on nüüd omakorda 1,5 kuud möödas ning meil ei ole enam tekkinud probleemi, mis viis keeluni.

Teemaalgataja, sa ei saa oma last nutist võõrutada, kui sa tegelikult ei võõruta. See on nagu lutivõõrutus. Ei ole võimalik teha seda ilma kisa, lärmi ja pettumuseta. Ning ei ole võimalik seda teha nii, kui vanem ei jää endale kindlaks. Võibolla saad veel päästa oma last, aga võibolla ka mitte. Ütlen nii, et hämmastusin sügavalt, kui kohtasin üht 11-aastast tugeva nutisõltuvusega last – tema elus olid vaid telefonimängud. Mitte miski muu teda ei huvitanud, ei päeval, ei öösel. Kõige jubedam ongi see, et neid sõltlasi ei huvita päriselu. Sa võid seista pea peal või pakkuda kuitahes vinget meelelahutust, see ei suuda iialgi nutiga konkureerida. Ja kui sellelt tütarlapselt telefon eemaldada, siis oli tulemuseks ärevushoog, mida sai rahustada vaid telefoni tagasi andes.

Mul ei ole midagi teemasse lisada, kuid tahtsin postitajat kiita nende suurepäraste lahenduste eest. Väga hea süsteem laste ekraanikasutamise piiramiseks.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on 9-aastased lapsed. Telefonid on neil loomulikult ja palju mänge seal ka. Vahepeal oli palju telefoniga seonduvaid probleeme, nüüd enam mitte. Mida ma tegin?

1. Seadsin sisse lugemise-mängimise süsteemi. Loed tund aega raamatut (hiljem vestleme loetust ehk et saan aru, kas on loetud, või niisama raamatut ees lahti hoitud), saad mängida tund aega telefonis. Iga päev on lubatud mängida max 2 tundi, lugemisel piiranguid pole.

2. Telekas. Selle vaatamine on seotud liikumisega. Sõidad tund aega rattaga, jalutad tund aega koeraga, oled tund aega sõpradega väljas – saad sama kaua telekat vaadata. Ülimalt hästi motiveerib. Need punktid on trükitud paberile ning paber ripub seinal. Kellel lähevad reeglid meelest ära või tekib nende üle mingi vaidlus, see loeb mustvalgelt, kuidas on.

3. Tekkisin probleemid telefonimängudega, lapsed kippusid nendesse kaduma. MInu eest varjati telefone, mulle valetati nende kasutamise kohta. Kuni sinnamaani välja, et magamamineku asemel mängiti telefonis. Lahendus – magamaminekuajal telefonid ei ole enam laste toas. Äratuskellana ei kasuta telefoni, vaid ongi eraldi äratuskell.

4. Valetamiseteema muutus väga valdavaks ning telefonimängude tõttu ei olnud enam aega vanemaid aidata ega üldse midagi muud kodus teha kui ainult telefonis kükitada. Pärast ühte inetu vale ilmsikstulemist võtsin telefonid ära kuuks ajaks. Said selleks ajaks oma nuputelefonid, et saaks helistada. Oi, milline kiun esimesed kolm päeva. Jah, mul oli tunne, et ma rikun inimõigusi. Vingumine lõppes 4. päeval. Mu lapsed hakkasid lugema raamatuid, meisterdama, õues käima, sõpradega suhtlema, kodutöödes kaasa lööma. Kuu aega möödus väga kiiresti. Sellest keeluajast on nüüd omakorda 1,5 kuud möödas ning meil ei ole enam tekkinud probleemi, mis viis keeluni.

Teemaalgataja, sa ei saa oma last nutist võõrutada, kui sa tegelikult ei võõruta. See on nagu lutivõõrutus. Ei ole võimalik teha seda ilma kisa, lärmi ja pettumuseta. Ning ei ole võimalik seda teha nii, kui vanem ei jää endale kindlaks. Võibolla saad veel päästa oma last, aga võibolla ka mitte. Ütlen nii, et hämmastusin sügavalt, kui kohtasin üht 11-aastast tugeva nutisõltuvusega last – tema elus olid vaid telefonimängud. Mitte miski muu teda ei huvitanud, ei päeval, ei öösel. Kõige jubedam ongi see, et neid sõltlasi ei huvita päriselu. Sa võid seista pea peal või pakkuda kuitahes vinget meelelahutust, see ei suuda iialgi nutiga konkureerida. Ja kui sellelt tütarlapselt telefon eemaldada, siis oli tulemuseks ärevushoog, mida sai rahustada vaid telefoni tagasi andes.

Kas oled kodune ema ja saad jälgida, et kokkulepetest kinni peetakse? Nt ütlevad lapsed, et olid tund aega õues, aga tegelikult 10 min. Ja vastupidi, et arvutis tund aega, aga tegelikult kolm?
Mul on 10-aastane laps ja ta on valmis mida iganes sulle ütlema, et ainult oma tahtmist kätte saada. Töötavale vanemale jääb vist ainult screentime app, kuigi mulle meeldiks see kirjeldatud süsteem palju rohkem.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks laps ei vöiks mängida/videoid vaadata? Liivalosside aeg on enamuselt läbi ja tehnika surub peale, tahad vöi ei. Lapsi ilma ekraanita on siiski väga väike protsent. Ise kardaks rohkem, et laps jääb nii ilma söpradeta, sest millest 9a pöhiliselt räägivad – online mängud ja youtube videod. Aga sinu lapsel pole midagi kaasa öelda. Teised narrivad ja naeravad. Äkki sa jätad oma lapse sedasi hoopis yksikuks ja körvale jäetuks? Internet on tänapäeval lihtsalt nii oluline suhtlus vahend noortele, et seda ei peaks piirama. Las naudib, täiskasvanuna on juba hoopis teised huvid.

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks laps ei vöiks mängida/videoid vaadata? Liivalosside aeg on enamuselt läbi ja tehnika surub peale, tahad vöi ei. Lapsi ilma ekraanita on siiski väga väike protsent. Ise kardaks rohkem, et laps jääb nii ilma söpradeta, sest millest 9a pöhiliselt räägivad – online mängud ja youtube videod. Aga sinu lapsel pole midagi kaasa öelda. Teised narrivad ja naeravad. Äkki sa jätad oma lapse sedasi hoopis yksikuks ja körvale jäetuks? Internet on tänapäeval lihtsalt nii oluline suhtlus vahend noortele, et seda ei peaks piirama. Las naudib, täiskasvanuna on juba hoopis teised huvid.

just, täiskasvanuna jookseb prillipoe vahet ja ravib/ohjab skolioosi. Ja rääkida ei saa ikka millestki, sest sõnavara ei ole enam ammu, mis lubaks keerulisemat mõtet väljendada.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on 9-aastased lapsed. Telefonid on neil loomulikult ja palju mänge seal ka. Vahepeal oli palju telefoniga seonduvaid probleeme, nüüd enam mitte. Mida ma tegin?

1. Seadsin sisse lugemise-mängimise süsteemi. Loed tund aega raamatut (hiljem vestleme loetust ehk et saan aru, kas on loetud, või niisama raamatut ees lahti hoitud), saad mängida tund aega telefonis. Iga päev on lubatud mängida max 2 tundi, lugemisel piiranguid pole.

2. Telekas. Selle vaatamine on seotud liikumisega. Sõidad tund aega rattaga, jalutad tund aega koeraga, oled tund aega sõpradega väljas – saad sama kaua telekat vaadata. Ülimalt hästi motiveerib. Need punktid on trükitud paberile ning paber ripub seinal. Kellel lähevad reeglid meelest ära või tekib nende üle mingi vaidlus, see loeb mustvalgelt, kuidas on.

3. Tekkisin probleemid telefonimängudega, lapsed kippusid nendesse kaduma. MInu eest varjati telefone, mulle valetati nende kasutamise kohta. Kuni sinnamaani välja, et magamamineku asemel mängiti telefonis. Lahendus – magamaminekuajal telefonid ei ole enam laste toas. Äratuskellana ei kasuta telefoni, vaid ongi eraldi äratuskell.

4. Valetamiseteema muutus väga valdavaks ning telefonimängude tõttu ei olnud enam aega vanemaid aidata ega üldse midagi muud kodus teha kui ainult telefonis kükitada. Pärast ühte inetu vale ilmsikstulemist võtsin telefonid ära kuuks ajaks. Said selleks ajaks oma nuputelefonid, et saaks helistada. Oi, milline kiun esimesed kolm päeva. Jah, mul oli tunne, et ma rikun inimõigusi. Vingumine lõppes 4. päeval. Mu lapsed hakkasid lugema raamatuid, meisterdama, õues käima, sõpradega suhtlema, kodutöödes kaasa lööma. Kuu aega möödus väga kiiresti. Sellest keeluajast on nüüd omakorda 1,5 kuud möödas ning meil ei ole enam tekkinud probleemi, mis viis keeluni.

Teemaalgataja, sa ei saa oma last nutist võõrutada, kui sa tegelikult ei võõruta. See on nagu lutivõõrutus. Ei ole võimalik teha seda ilma kisa, lärmi ja pettumuseta. Ning ei ole võimalik seda teha nii, kui vanem ei jää endale kindlaks. Võibolla saad veel päästa oma last, aga võibolla ka mitte. Ütlen nii, et hämmastusin sügavalt, kui kohtasin üht 11-aastast tugeva nutisõltuvusega last – tema elus olid vaid telefonimängud. Mitte miski muu teda ei huvitanud, ei päeval, ei öösel. Kõige jubedam ongi see, et neid sõltlasi ei huvita päriselu. Sa võid seista pea peal või pakkuda kuitahes vinget meelelahutust, see ei suuda iialgi nutiga konkureerida. Ja kui sellelt tütarlapselt telefon eemaldada, siis oli tulemuseks ärevushoog, mida sai rahustada vaid telefoni tagasi andes.

Kas oled kodune ema ja saad jälgida, et kokkulepetest kinni peetakse? Nt ütlevad lapsed, et olid tund aega õues, aga tegelikult 10 min. Ja vastupidi, et arvutis tund aega, aga tegelikult kolm?

Mul on 10-aastane laps ja ta on valmis mida iganes sulle ütlema, et ainult oma tahtmist kätte saada. Töötavale vanemale jääb vist ainult screentime app, kuigi mulle meeldiks see kirjeldatud süsteem palju rohkem.

Kokkulepetest kinni pidamist tuleb lapsele samuti õpetada. Seda saab teha ainult selle kaudu, et nende rikkumine toob kaasa sanktsioonid ning et kokkulepetest kinni pidamine ongi elu loomulik osa, mis puudutab nii suuri kui väikesi. Seda ma oma postituses kirjeldasingi.

Mis puutub minusse kui kodusesse emasse, siis ei tea, mida sellega on mõeldud, aga mul on rõõm teha oma tööd kodus, olen ettevõtja, endale ise tööandja. See eeldab aga, et lapsed saavad oma meelelahutamisega hakkama ise ning vanemad neid pidevalt ei jälgi. Samas õpivad mu lapsed, et arvuti ei ole mitte vaba aja veetmise vidin, vaid töötegemisvahend.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 06.08 14:26; 09.08 09:53; 09.08 13:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks laps ei vöiks mängida/videoid vaadata? Liivalosside aeg on enamuselt läbi ja tehnika surub peale, tahad vöi ei. Lapsi ilma ekraanita on siiski väga väike protsent. Ise kardaks rohkem, et laps jääb nii ilma söpradeta, sest millest 9a pöhiliselt räägivad – online mängud ja youtube videod. Aga sinu lapsel pole midagi kaasa öelda. Teised narrivad ja naeravad. Äkki sa jätad oma lapse sedasi hoopis yksikuks ja körvale jäetuks? Internet on tänapäeval lihtsalt nii oluline suhtlus vahend noortele, et seda ei peaks piirama. Las naudib, täiskasvanuna on juba hoopis teised huvid.

Siin teemas ei ole juttu sellest, et üleüldse ei lubata lastel ekraanides olla, vaid pigem ikka sellest, et laps istub üsna noorest peast suuremosa oma (vabamast) ajast ekraanis ning ei suuda/ei taha enam ka teistes tegevstes olla. Sulle sobiks tõesti, kui õhtul koju lähed ja su mees, laps oleksite igaüks omaette omas (ja ainult ekraanis) ning peresisesed koostegevused (reisid, väljasõidud, sünnipäevad), abistamised ja suhtlused (kodused omavahelised arutamised, suhtlused) oleksid olemata.
Kuidas tekivad täiskasvanuna teised huvid, kui suhtlust, koosmängimist, koostegevust ei ole ja muudes tegeuvste ei suuda ka koos teistega olla juba üsna noorest peast. See ei teki ka automaatselt 20-ks saades. Restoranis istusid meie kõrvallauas 20. dates noormees ja neiu ja sisuliselt ka söögi ajal olid omaette telefonis. Lühikeste fraaside järgi üritasid arendada kohtingut, mis muidugi kuskile ei jõudnudki, sest otsavaatamist suhtluse ajal ja ka omavahelist pikemat suhtlust nad arendada ei osanud

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.08 11:30; 09.08 10:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks laps ei vöiks mängida/videoid vaadata? Liivalosside aeg on enamuselt läbi ja tehnika surub peale, tahad vöi ei. Lapsi ilma ekraanita on siiski väga väike protsent. Ise kardaks rohkem, et laps jääb nii ilma söpradeta, sest millest 9a pöhiliselt räägivad – online mängud ja youtube videod. Aga sinu lapsel pole midagi kaasa öelda. Teised narrivad ja naeravad. Äkki sa jätad oma lapse sedasi hoopis yksikuks ja körvale jäetuks? Internet on tänapäeval lihtsalt nii oluline suhtlus vahend noortele, et seda ei peaks piirama. Las naudib, täiskasvanuna on juba hoopis teised huvid.

Keegi ei räägi ju et üldse ei tohi lapsele ekraane anda, kooliski võiks rohkem IT alast õpetust olla, jutt käib sellest et lapsed veedavad liiga kaua aega mõtetult mängides ekraanide ees. Mängides ekraani pildid vahetuvad väga kiiresti, laps läheb hasati ja see kõik kokku tekitab tal tähelepanuhäireid. Kui soovid võid testida, lase lapsel päevläbi mängida ja õhtul anna talle raamat kätte las loeb ja jutustab sulle loetut.
Mida sa ise tegid sellises vanuses ei ehitanud ju samuti liivalosse liivakastis?

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.08 10:14; 09.08 10:32;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )


Esileht Koolilaps See erkaan…

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.