Esileht Ajaviite- ja muud jutud Shampus, shampanja?

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 67 )

Teema: Shampus, shampanja?

Postitas:
AmandaRosaalie

Ega ei ole üks parem kui teine. Kui kellegi jaoks on matslik šampuse kasutamine siis võiks samamoodi tulla ütlema, et no ei ole ju teler, telekas, tv vaid televiisor. Ei ole külmik, külmkapp, vaid külmutuskapp jne. Kindlasti leiab neid väiteid veel.

Mida juttu?

https://kaup24.ee/et/search?q=k%C3%BClmik

https://kaup24.ee/et/search?q=teler

Need on küll täiesti ametlikult heakskiidetud sõnad.

Ja  samamoodi on šampus täiesti ametlikult heakskiidetud sõna.

http://www.eki.ee/dict/sys/index.cgi?Q=sampus

http://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=%C5%A1ampus

See sõna võib mitte meeldida. Samamoodi võib osadele mitte meeldida sõnad külmik või teler.

+10
0
Please wait...

Postitas:
km70

Ega ei ole üks parem kui teine. Kui kellegi jaoks on matslik šampuse kasutamine siis võiks samamoodi tulla ütlema, et no ei ole ju teler, telekas, tv vaid televiisor. Ei ole külmik, külmkapp, vaid külmutuskapp jne. Kindlasti leiab neid väiteid veel.

Mida juttu?

Ja šampus ei ole? https://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=%C5%A1ampus&F=M

+3
-2
Please wait...

Postitas:
triin265

Mida juttu?

See kommentaar on nüüd küll täiesti arusaamatu.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Vassikati

Sest nii on õige. Šampus on samade inimeste sõnavaras, kes konjaki kohta konn ja naise kohta lehm või tutt ütlevad. Parandama ei kipu, sest võõraid inimesi ma ei paranda, sõbrad-sugulased aga nii ei räägi.

Kas tõesti see peen seltskond soovib sõja ajal mähkmeid ja hügieenisidemeid kuldhammaste vastu vahetada?

+1
0
Please wait...

Postitas:
seliiina

Šampus on samade inimeste sõnavaras, kes konjaki kohta konn

Aga tegelikult on neil õigus, suva mulliga lake ongi sampus ja Ibis või Aramis ongi konn (ega nad ju paremat ei joo ega saa eluski). Ega sa ometi ei arva, et selliseid ollusi ongi õige sampanjaks ja konjakiks nimetada? Jätaks ikka vast väärikamad nimed õigetele asjadele.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
lumememm

Šampus kõlab nagu Sovetskoje Slatkoje ( mis on vahuvein muidugi ).
Šampanja kõlab nagu Dom Perignon, Lanson või Veuve Clicquot.

+10
-2
Please wait...

Postitas:
seliiina

Õeh, Sladkoje ei kõlvanud juua isegi nõukaajal, siirup ju! 😉 Igristoje ja Shampanskoje veel, vaese üliõpilase asi…

+1
-2
Please wait...

Postitas:
freyafefa

Jah lugesin ka siit, et šampus on matslik kasutada ja ei tohi seda kasutada.

Nüüd olengi viimased kuud üritanud siis öelda šampanja, aga ma ju joon 10€ suvalist šampust. Vahuvein ka nagu veider öelda, aga igastahes iga kord kui ütlesin, et jõin eile šampanjat, siis see oli nii vale sest ma jõin ju tavalist šampust/vahuveini. Vahuvein otseselt ma ise ei taha alati öelda, see tundub mulle pigem selline 3-5€ magus limps nagu a’la see Cosmopolitan või Mulin või Rabarbra vms. Pole harjunud ütlema.

Aga tore kuulda, et võin ikkagi šampus edasi kasutada. Palju lihtsam.

Appi, mõni ei saa ikka pihta, et šampus on kõnekeelne väljend šampanja kohta, mitte igasuguse mulliga joogi kohta. Minu kõrva häiribki see “šampus” kõige rohkem, kui mõni seda mingi suvalise mulli kohta kasutab. Et hakkame nüüd šampust jooma ja siis tõmbab mingi Törley välja.

+2
-13
Please wait...

Postitas:
Montserrat

Appi, mõni ei saa ikka pihta, et šampus on kõnekeelne väljend šampanja kohta, mitte igasuguse mulliga joogi kohta.

Jah, see on erinev, kuidas inimesed mingeid sõnu mõistavad, aga kui tekib küsimus, kas sinul või teisel on “õigus”, siis tasub vaadata sõnaraamatut. Selleks pidevalt ajakohastatavaks abivahendiks on meil Sõnaveeb. Mis ütleb šampuse kohta:

St et limonaadi või mineraalvee kohta jah ei saa šampus öelda (kui igasugustest mulliga jookidest rääkida). Aga seda ju ei teegi keegi.
+8
-1
Please wait...

Postitas:
seliiina

Appi, mõni ei saa ikka pihta, et šampus on kõnekeelne väljend šampanja kohta

Mõni ei saa ikka pihta, et šampus on “šampanjalaadsete toodete” kohta ja šampanja on Champagne. Niiet su Törley ongi “šampus”, vahuveinid on nad kõik. Vähemalt mina defineerin ja kasutan nii, sina tee mis tahad. Keegi ei räägi siin mulliveest ja limonaadist ometigi (isegi kui öeldakse “mulliga jook”, mõeldakse vahuveini selles teemas), milleks mõttetult tarka panna.

Mul oleks imelik Bollingeri või Mummi kohta öelda šampus, see oleks labastamine, samamoodi ainult oss nimetaks Remy Martini konniks…*

* OK, parandus: MINA pean sellist inimest harimatuks ossiks, kes hea konjaki kohta konn ütleb. Õnneks me järgmise vastajaga ei kohtu nagunii, niiet pole vaja ennast torgatuna tunda.

+4
-6
Please wait...

Postitas:
km70

Mõni ei saa ikka pihta, et šampus on “šampanjalaadsete toodete” kohta ja šampanja on Champagne. Niiet su Törley ongi “šampus”, vahuveinid on nad kõik. Vähemalt mina defineerin ja kasutan nii, sina tee mis tahad. Keegi ei räägi siin mulliveest ja limonaadist ometigi (isegi kui öeldakse “mulliga jook”, mõeldakse vahuveini selles teemas), milleks mõttetult tarka panna. Mul oleks imelik Bollingeri või Mummi kohta öelda šampus, see oleks labastamine, samamoodi ainult oss nimetaks Remy Martini konniks

Ühesõnaga sina võid välja mõelda omaenda mõistete süsteeme ning kasutada neid nagu tahad, aga kui teistel on omad mõistesüsteemid (milles näiteks konn=cognac ja šampus=Champagne), siis on ta oss. Tõmba hoogu nati maha, ole hea. Kasuta, mida tahad, aga ära sõimle teisi ossideks, kes teistmoodi soovivad jooke nimetada.

+5
-4
Please wait...

Postitas:
freyafefa

Appi, mõni ei saa ikka pihta, et šampus on kõnekeelne väljend šampanja kohta, mitte igasuguse mulliga joogi kohta.

Jah, see on erinev, kuidas inimesed mingeid sõnu mõistavad, aga kui tekib küsimus, kas sinul või teisel on “õigus”, siis tasub vaadata sõnaraamatut. Selleks pidevalt ajakohastatavaks abivahendiks on meil Sõnaveeb. Mis ütleb šampuse kohta:

St et limonaadi või mineraalvee kohta jah ei saa šampus öelda (kui igasugustest mulliga jookidest rääkida). Aga seda ju ei teegi keegi.

ÕS vähemalt nii ei ütle.
Aga mis häda sul on igasugust vahuveini šampuseks kutsuda? Brändisid nimetad ka konjakiks? Kõiki punaseid veine barolodeks ei taha nimetada?

+2
-3
Please wait...

Postitas:
karmauhh

Austusest. Austusest selle traditsioonidega ja ajalooga joogi vastu. Umbes samal põhjusel, miks ei pöördu sinu rohked magistrid ega doktorandid professorite või rektori poole, öeldes: “Kle (sest miks raisata tähti, nagu sa ütled), prohv!” või “Omk, reks!”.

“Omk, reks” ei ütle loomulikult keegi. Haritud inimene valdab võõrkeeli ja teab, et õige on OMG ning ütleb seda.

See hääl, mis kostub, kui tarka panev kägu end ise veega alla laseb, kas sellest on ka mingi lühend või pean täisversiooni transkribeerima?

+3
-3
Please wait...

Postitas:
km70

“Omk, reks” ei ütle loomulikult keegi. Haritud inimene valdab võõrkeeli ja teab, et õige on OMG ning ütleb seda.

Ta mõtles tõenäoliselt hommikust tervitust (“Hommikust”), seda on kombeks väänata igatmoodi. Paralleelist ma siiski aru ei saa – kuidas on võõraste lugupeetud inimeste joviaalne kõnetamine võrdne kõnekeelsete “konn” ja “šampa” kasutamisega näiteks sõpradega suhtlemises?

+6
0
Please wait...

Postitas:
Alfa

Mul oleks imelik Bollingeri või Mummi kohta öelda šampus, see oleks labastamine, samamoodi ainult oss nimetaks Remy Martini konniks…*

Sa oled peenutsev snoob.

Lihtsalt minu arvamus.

+11
-1
Please wait...

Postitas:
seliiina

Sa oled peenutsev snoob. Lihtsalt minu arvamus.

Eks ma vist natuke olen ka (panin plussi nõustumise märgiks 🙂 ), aga enamasti avaldub see ainult siin ja sellistes teemades. Reaalelus ma ennast sellega nüüd küll ei vaeva. Ja kui mu vanaema aastavahetusel tuleb oma Törleyga, et “noh, võtame natuke šampust ka!”, siis ei tule mul meeldegi teda parandada või mõttes silmi pööritada. See on lihtsalt nii juurdunud kõnekeelne sõna.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
km70

* OK, parandus: MINA pean sellist inimest harimatuks ossiks, kes hea konjaki kohta konn ütleb. Õnneks me järgmise vastajaga ei kohtu nagunii, niiet pole vaja ennast torgatuna tunda.

Sa ei muutnud ju sugugi oma mõtet. Mind ei torgigi su öeldu. Ma tõin välja ebaloogilisuse sinu jutus – sina võid nimetada asju nagu tahad ja pead seda enda õiguseks (mida see ka on), aga et teisi inimesi jagad sa jookide nimetamise järgi lahtritesse ja silm ka ei pilgu. Vanaema on sul siis ka sinu enda reeglite järgi oss ju, nagu tuleb välja. Mis sellest, et sulle ei tule meeldegi talle seda öelda.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
seliiina

Vanaema on sul siis ka sinu enda reeglite järgi oss ju, nagu tuleb välja.

Loe palun veelkord läbi, mis sa ise tsiteerid ja vaata, kas su järeldused sellega kokku lähevad. Rumal oss on see, kes nimetab HEAD konjakit konniks, sest see on väärt asja labastamine. Kui vanaema nimetab oma Törleyt šampuseks, siis nii ongi, sest sampanja see ju pole. Minu jaoks ongi asti jms “šampus”. Oleks õige imelik, kui ta hakkaks peenutsema “šampanjaga” mingi odava mulliveini kohta, milles šampanjast pole haisugi. Kõige kohta oleks õige öeda vahuvein, see on kõige laiem mõiste. Milles õigupoolest probleem on? Lehekülg eespool räägivad mitu kägu sama juttu- suva vahuvein on šampus kõnekeeles ja nii lihtsalt on. Aga kes ei tee vahet hea, kvaliteetse joogi vahel ja suva odava asja vahel ja nimetab neid kõiki mingi labase nimega (“konn” pole labane või?), see näitab midagi ka. Ka kõiki sigareid võiks “pläruks” kutsuda, Ferrarit “käulaks” jnejne, no lase käia, aga mulje ütlejast  ei jää suurem asi. 

+5
-6
Please wait...

Postitas:
km70

Aga kes ei tee vahet hea, kvaliteetse joogi vahel ja suva odava asja vahel ja nimetab neid kõiki mingi labase nimega (“konn” pole labane või?), see näitab midagi ka. Ka kõiki sigareid võiks “pläruks” kutsuda, Ferrarit “käulaks” jnejne, no lase käia, aga mulje ütlejast ei jää suurem asi.

Mul on küll labasusest erinev arusaam. Jah, omas kontekstis ja sobivas seltskonnas võibki kõiki sinu nimetatud asju nii nimetada ja seepärast pole ütleja veel labane. Labane on neid sõnu kasutada ametlikus kõnes või mittesobivas õhkkonnas.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Alfa

Minule tundub, et väljend ‘ vanaema tuleb oma Törleyga’ on samuti labane. Ja sisimas halvustav. Kuigi nähtavat silmapööritust ei järgne, on sisemine silmapööritus täitsa olemas ja tiksub lapselapsel kuklas.

+3
-6
Please wait...

Postitas:
freyafefa

Minule tundub, et väljend ‘ vanaema tuleb oma Törleyga’ on samuti labane. Ja sisimas halvustav. Kuigi nähtavat silmapööritust ei järgne, on sisemine silmapööritus täitsa olemas ja tiksub lapselapsel kuklas.

Ei tiksu seal midagi. Vanaemalt ei oota keegi mingit veiniasjatundmist. Nooremad inimesed võiksid aga küll veidi tedlikumad olla.

+4
-6
Please wait...

Postitas:
km70

Ei tiksu seal midagi. Vanaemalt ei oota keegi mingit veiniasjatundmist. Nooremad inimesed võiksid aga küll veidi tedlikumad olla.

Mis paneb sind arvama, et need, keda siin põlastavalt ossiks nimetati, on noored inimesed, mitte vanaema-ealised? Netisuhtlus on veider asi küll.

+3
-2
Please wait...

Postitas:
maarjaline

Sest nii on õige. Šampus on samade inimeste sõnavaras, kes konjaki kohta konn ja naise kohta lehm või tutt ütlevad. Parandama ei kipu, sest võõraid inimesi ma ei paranda, sõbrad-sugulased aga nii ei räägi.

Ma pidevalt mõtlen, et kus sellised inimesed elavad, millega tegelevad jne. Paralleelmaailmas? Mul on enamikul tutvusringkonnast vähemalt magister, suurel osal doktorikraad ning ma tõesti ei tea kedagi, kes viitsiks tähti niimoodi raisata ning šampanja välja hääldaks. Milleks?

mul jälle on ka ilma kraadita sõpru, kes ei ole laisad ja viitsivad kõik tähed korralikult välja hääldada ja räägivad korrektset keelt

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Montserrat

mul jälle on ka ilma kraadita sõpru, kes ei ole laisad ja viitsivad kõik tähed korralikult välja hääldada ja räägivad korrektset keelt

Seda uuris juba 1970. aastatel Ameerika keeleteadlane William Labov ja leidis, et kõige korrektsemat keelt räägib nn kõrgem keskklass ja eriti naised. Eestis niisuguseid kindlaid sotsiaalseid klasse ei saa eristada. On küll teatud vahe selles, kuidas inimesed ennast määratlevad sissetuleku, elatustaseme, suhtlusringkonna jmt järgi. Aga näiteks kumb on kõrgemal positsioonil, kas doktorikraadiga oma ala tippspetsialistist teadustöötaja või temast kümneid kordi rohkem teeniv ärimees/poliitik, kelle silmaring ja haridustase ei pruugi olla suurem asi?

Ma refereerin Hennostet: “Inimesed, kes on tõusnud oma klassist kõrgemale, kasutavad vähem mittestandardseid variante kui nende lähteklass, aga ka vähem kui see kiht, kuhu nad pürivad. Teisisõnu, nad on eriti normikeelsed. Normikeel annab kasutajatele kõrge staatuse, sest on kuulutatud õigeks. Kuidas aga seletada, miks madalad vormid ikkagi säilivad ja neid lausa hinnatakse? Arvatavasti on mittenormilistel vormidel paljude kõnelejate jaoks nn varjatud prestiiž, mis annab grupikuuluvuse tunde, osutab sõbralikkusele ja lojaalsusele.” (No mina oma arust kasutan kõnekeelseid vorme esiteks sellepärast, et asjad kiiremini öeldud saaks, teiseks, et minu kõne oleks mängulisem, mitte kuiv ja üheülbaline, kolmandaks ehk sellepärast, et minu sugulased ja sõbrad räägivad ka nii.) Aga: “Kogutud tekstid ei luba väita, et kõrgema sotsiaalse taustaga inimesed kasutaks enam prestiižihääldust kui muud inimrühmad.”

Ma arvan, see viimane on just sellepärast, et meil on see “kõrgem sotsiaalne taust” nii ebamäärane asi. Võibolla saaks meil teha hoopiski vastupidiseid järeldusi: eriti korrektselt räägivad need, kes on oma staatuse osas ebakindlad või vähemalt ei taha “positsioone käest anda”. Rohkem murdekeelt, slängiväljendeid ja häälduslikke lühivorme kasutavad igapäevasuhtluses esiteks need, kes ei vaevugi sotsiaalsel redelil ülespoole ronima, teiseks aga need, kes on kindlad oma piisavalt kõrges positsioonis. Need viimased (üldjuhul) aga tunnevad hästi ka keelelist viisakust ning kaaslase suhtes alandavalt ja labaselt ei väljendu.

+4
0
Please wait...

Postitas:
K4gu

Kallis inimene!

varjatud prestiiž, mis annab grupikuuluvuse tunde, osutab sõbralikkusele ja lojaalsusele.

ongi sama, mis:

teiseks, et minu kõne oleks mängulisem, mitte kuiv ja üheülbaline, kolmandaks ehk sellepärast, et minu sugulased ja sõbrad räägivad ka nii.

Igas muus mõttes – kõnekeelsed väljendid ei ole enamasti täpsemad kui normkeelsed. Enamasti.

Samamoodi, nagu ka ingliskeelsed ja otselaenudena sisse toodud väljendid ei ole täpsemad kui eestikeelsed.

0
0
Please wait...

Postitas:
K4gu

Alkohoolsete jookide nimede täpne väljaütlemine ei seostu ei viisakuse ega täpsusega muudes valdkondades. Kui inimene pole alkoholist ja sellega seonduvast eriliselt huvitatud või kui see huvi on olude sunnil peamiselt meditsiiniline (lähedase alkoholismist tingitud, ametialane) siis puudub tal ka huvi jookide nimepeensustega kursis olla.

Võtame näiteks mõne teise valdkonna – kui palju teie teate skulptuuriga seotud väljendeid? Kas te ütlete “kivi raiuma” või “kivi raiduma”? Kas te üldse teate, mis nendel sõnadel vahet on? Mis on alternatiivid? Ma võiksin ka väita, et valesti kasutatud väljend võrdub üleüldise labasusega, aga vaat mis… ma pole nii lühinägelik, et neid kahte asja jäigalt seostada.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
K4gu

Sa oled peenutsev snoob. Lihtsalt minu arvamus.

Eks ma vist natuke olen ka (panin plussi nõustumise märgiks 🙂 ), aga enamasti avaldub see ainult siin ja sellistes teemades. Reaalelus ma ennast sellega nüüd küll ei vaeva. Ja kui mu vanaema aastavahetusel tuleb oma Törleyga, et “noh, võtame natuke šampust ka!”, siis ei tule mul meeldegi teda parandada või mõttes silmi pööritada. See on lihtsalt nii juurdunud kõnekeelne sõna.

No kui sa oled nõus, et see on juurdunud kõnekeelne sõna, siis miks sa siin silmi pööritad? Või kui sul on selle sõna väärkasutamisest nii tõsine trauma, miks sa sellega siis ei tegele?

0
-2
Please wait...

Postitas:
timberland

Ma pidevalt mõtlen, et kus sellised inimesed elavad, millega tegelevad jne. Paralleelmaailmas? Mul on enamikul tutvusringkonnast vähemalt magister, suurel osal doktorikraad ning ma tõesti ei tea kedagi, kes viitsiks tähti niimoodi raisata ning šampanja välja hääldaks. Milleks?

kas maitse muutub sellest? Et kui vanem põlvkond ei nimeta nii nagu pepsid soovivad, siis oleme matsid?

0
0
Please wait...

Postitas:
maarjaline

kas maitse muutub sellest? Et kui vanem põlvkond ei nimeta nii nagu pepsid soovivad, siis oleme matsid?

mis sellel siin mingi põlvkonnaga seos on ja mis pepsid ja matsid, ei saa aru

0
0
Please wait...

Postitas:
JuuliaB

Mina ei paranda kedagi. Lihtsalt kui kuulen kedagi ütlevat šampus millegi muu kui Shovetskoje kohta, siis automaatselt liigitub minu jaoks see inimene kuhugi allapoole. Ma ei saa sinna midagi parata, see toimub automaatselt.

Alati võib öelda vahuvein kõige kihiseva kohta.

+3
-2
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 67 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Shampus, shampanja?