Esileht Väikelaps skolioos ja küfoos- kas kellelegi määratud puue selle tõttu?

Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )

Teema: skolioos ja küfoos- kas kellelegi määratud puue selle tõttu?

Postitas:
Possake

Täna käisin järjekordelt oma 5 aastase pojaga taastusravi arsti juures. Taheti tega röntgenpilti tema selgroost. Kuna ma ei tahtnud seda ja leidsin, et see asja ei paranda, siis jäi ära. Määrati jälle 5 võimlemist ja ujumist, mis on minu meelest üsna mõtetu. Selle 5 võimlemisega asja ei paranda, seda enam, et eelmisel korral olid harjutused sellised, mis minu võhiku pilgu läbi küll väga tõhusad selgroole polnud. Näiteks sule puhumine ja varvastega nööpide korjamine. Ujumisega on asi jälle kurb seetõttu, et mu laps sinna basseini ei lähe, kuna seal jalad tal põhja ei ulatu ja ta ei usalda nii vette tulla, et tal jalad põhja ei lähe. Seega jäid need pool aastat tagasi ära ja karta on, et ka seekord.

Ühesõnaga, kas kellelegi on määratud selliste diagnoosidega (umbes samas vanuses) puue. Äkki peaksin seda taotlema. Mõtlen, et siis saaks võibolla reha plaaniga pöörduda kusagile mujale, kust saaks efektiivsemat ja pikemaaaegset abi selle probleemi puhul. Arst ütles, et pole eriti tavaline, et nii noores eas selline probleem on. Miks see tekkinud on, ei oska keegi öelda. Mul on ka kaks nooremat last, kel selliseid probleeme pole. Laps pole eriline mürgeldaja, aga kaugeltki mitte ka arvutis või teleka taga istuja.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: skoljoos ja küfoos- kas kellelegi määratud puue selle tõttu?

Milleks sulle ja su lapsele puue. Ainuke ravi ongi füsioteraapia, mdia peab tegema iga päev, st. võimelda-võiemlda. Ja kuna ta tõesti noor, siis oleks ikka tulevikus vajalik röntgenpilt ja tegelikult soovitaks juba praegu lasteortopeedi konsutlatsiooni. SEst raskematel juhtudel opereeritakse selg sirgeks.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vot just nimelt puue ongi vaja vormistada.
Rehabilitatsiooniteenusega saad palju efektiivsemat ravi, kui praegu.
Skolioos ja küfoos on piisav, et taotleda puuet.
Hakka asjaga KOHE tegelema.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

kas skolioosiga saab puuet taodelda? mul on endal skolioos, juba lapsepõlvest.

0
0
Please wait...

Postitas:
kairit69

RE: skolioos ja küfoos- kas kellelegi määratud puue selle tõttu?

Kui jääb arusaamatuks, miks ühte või teist harjutust tegema peaks, siis tuleks seda küsida. Esimestel visiitidel tehakse palju harjutusi hindamiseks, mis on füsioterapeudi töö üks osa. Sellest tulevad välja lapse probleemid. Peenmotoorsete tegevuste aluseks on jämemotoorsed oskused ja kui neid pole, siis saab edasi uurida, mis puudu on. Kui Sinu lapsel on skolioos, siis tõenäoliselt on tal ühe kehapoole lihased pinges, pinge võib mõjutada kõnnimustrit, kiirgudes vaagnapiirkonnast jalga mööda alla- varvastega nööpe korjates on näha, mis lihased lapsel töötavad ja kas mõlemal jalal võrdselt, samuti kuidas laps jalga hoiab- kas painutab hüppe- ja põlveliigesest vms.
Need 5 võimlemist peaksid tegelikult andma ainult juhised kätte, mille alusel hakata iga päev harjutusi tegema. Need 5 võimlemiskorda ei tee ju lapse selga veel sirgeks. Kui te ei käinud kohal või tulemuseks ei olnud teile mõlemale mõistetav harjutuskava, siis pool aastat on kaotsi läinud ning kindlasti peaks uuesti pöörduma, ükskõik kas rehaplaani kaudu või muud moodi. Aga võib-olla et oligi tegelikult kõik tasemel, te ise ei suutnud lihtsalt kaasa minna. Võtame või hingamisharjutused- küfoosi ja skolioosi korral kannatab eelkõige rindkere, mis on kokku surutud. Siit tulenevalt püütakse sissehingamise kaudu soodustada roiete nihkumist ning eelduse sissehingamiseks annab just väljahingamine- sellest siis see sule puhumise harjutus. Lastele tehakse need harjutused mänguliseks. Üks häid tulemusi andnud teraapia skolioosi puhul on Schroth meetod (guugelda), mis ongi suures osas üles ehitatud hingamisharjutustele (nii Tallinnas, kui Tartus on füsioterapeute, kes on seda õppinud).
Ujumisest ka. Ujumine ei ole ka lihtsalt niisama, see leevendab lihaspingeid. Kui jalad ei ulatu põhja, siis saab kasutada erinevaid abivahendeid või mõnes kohas ka ise basseini minna (erivajadustega lapsed käivadki basseinis tihti tugiisikutega). Ütleme, et nendest 5 korrast 4 kulubki lapse harjutamiseks, aga need on siiski täiesti asja ette läinud korrad. Praegu on need ju kõik raisus, sest te pole kohal käinud ega püüdnud lahendusi leida.
Siin mainiti, et \”opereeritakse selg sirgeks\”. Saage aru, see pole imelahendus, operatsioon mõjutab last kogu elu ning tal on elu lõpuni metall keres. Skolioosi juhtumid on veel eriti rasked, sest kasvaval lapsel tehakse korduvaid operatsioone, et \”kruvisid\” vastavalt lapse kasvamisele õigsse kohta saada. Teatud liikumied (hüppamine) jneon piiratud ning kruvid võivad ka lahti tulla. Nii et kõik oleneb konkreetsest lapsest ja tema juhtumist. Neid operatsioone teostab Tallinna Lastehaiglas Tiit Härma, tema konsultatsioonile saab ka perearsti saatekirjaga. Võite tema juures nö märgi maha panna, röntgeni teha. Kui on asi tõsine, siis röntgeni ikka võiks teha, et jälgida edaspidi protsessi- saab täpselt teada, kas teraapia mõjub või kas läheb hullemaks-paremaks. Kui kaalute operatsiooni, on võrdluse teadmine üli-oluline, sest tegemist on ikkagi elu otsusega. Röntgenilt on näha nurgad, mida saab mõõta ning ka lülide rotatsioon, mida muidu võimatu märgata. Röntgen annab informatsiooni ka füsioterapeudile ning võimaldab daignoosida teatud haigusi (näiteks minu pojal on küfoosiga diagnoositud haigus, mille puhul võimlemine tegelikult üldse ei aita).

Ilmselt on mu jutt pisut kallutatud, aga seda sellepärast, et õpin ise füsiot paegu ja oma lapsel ka olnud küfoos. Pead natuke muutma oma suhtumist, sest ükskõik kas pöördud reha plaaniga või niisama, Sind ju püütakse aidata, aga kui Sa arvad, et seda pole vaja, ei saa ka keegi midagi teha. Põhitöö tuleb niikuinii endal kodus. Ja soovitaksin pöörduda ka mõne kiropraktiku või manuaalterapeudi juurde, kellel on lastega kogemusi. Kuni veel on sellest kasu, tegutse! Sest laps kasvab ja probleem süveneb.

0
0
Please wait...

Postitas:
Possake

Suur tänu põhjaliku vastuse eest kairit64!
Aga ilmselt ei väljandanud ma end piisavalt selgelt! Just nimelt, ma olen väga mures oma poja tervise tõttu. Aga probleem on selles, et ma ei ole siiani tõhusat abi saanud. Kuna mul on 2 väikest last veel, siis ise eelmisel 4 võimlemisel ei käinud (käis abikaasa). Kui ütlesin talle, et vähemalt viimasel korral peab küsima kodused harjutused kaasa, siis abikaasale neid ei antud. Üks võimlemine jäi ära lapse haiguse tõttu. Laps haigestus reede õhtul ja esmaspäeval kell 8 helistasin, et laps kell 9 füsioteraapiasse ei tule. Nõudsin, et abikaasa läheks ja küsiks uue aja. Füsioterapeut tegi selle peale suured silmad ja ütles, et sellist asja nüüd küll ei ole, et kui on tund ära jäänud, siis jääb lihtsalt ära!

Ma olen kõigi kolme lapsega käinud ujumas ja võimlemas, alati olen haiguste tõttu ära jäänud tunnid teinud tagasi ja siiani on seda ka võimaldatud. Nüüd on aga 5 aastane juba nii suur, et käib suurte inimeste füsioteraapias. Suhtumine on seal teine.

OK. Kuna ise olen väga seda usku, et enda füüsilise liigutamisega tuleb tegelda, siis kutsusin poisi kaasa endaga joogasse. Ta käis seal hea meelega kuni päevani, mil juhuslikult sain teada, et ta ei tohiks üldse enamik harjutusi seal kaasa teha! Näiteks kobra, kolmnurk, turiseis, adara asana jne. Ma olin hämmingus, kui kuulsin seda. Kas ei oleks olnud füsioterapeudi kohus rääkida sellest, missugusi harjutusi teha ei tohi! Aga seda oli ilmselt palju nõutud, kuna isegi neid harjutusi, mida oleks tulnud teha- me sealt ei saanud.

Ujumise koha pealt sama jutt- mõtlesin, et ehk saab füsioterapeut mind kuidagi aidata, et laps vette tuleks- ise olin juba basseinis ees ootamas. Aga ta ei osanud kohe mitte midagi selle probleemi lahendamiseks ette võtta. Ujumas oli sama füsioterapeut, kelle juures mees käis pojaga võimlemas. Ilmekas näide selle kohta, et tal puuduvad elementaarsed oskused lastega suhtlemiseks oli minu meelest see, et ta pani köie maha ja ütles lapsele, et hüppa üle. Poiss mul vaatas seda tükk aega ja mõtles midagi. ( Ta on mul pika toimega võõrastes situatsioonides). Mees siis ise demonstreeris- kuidas tuleb üle köie hüpata 😉

Puuet mõtlesingi taotleda seetõttu, et siis saaks reh plaaniga pöörduda kusagile mujale, kus on efektiivsem töö. Kahjuks ei võimalda pere majanduslik seis seda praegu teha. Siis tuleks näiteks tunduvalt kehvemini toituma hakata, mis ei ole ka ju eriti mõtekas.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

mul on suur skolioos alates 7.eluaastast. Kirjutan oma kogemusest.
Käisin iga aasta ortopeedil, mil tehti ka röntgenit, et jälgida dünaamikat. Mu skolioos iga aastaga ainult süvenes. Mäletan ka seda, et arstile tegime kingitusi, ilmselt selleks, et neid suunamisi saada ja et arst oleks tähelepanelikum.Kehalisest kasvatusest olin terve kooliaja vabastatud. Hüppata ei tohtinud eriti, raskusi kanda, eriti ühes käes (koolikott!!) muid piiranguid eriti ei mäleta.

Terve kooliaja käisin tasuta 2 x nädalas ravivõimlemises ja 2x ujumises. Vajalikud on ka massaa¸, kiropraktik, manuaalne taraapia. Sain enamasti iga aasta kasvõi väikese kuuri. Need olid tol ajal ja praegu tasulised. Ema ise otsis häid spetsialiste, massööre, kiropraktikuid. 90-ndates oli väga raske elu, kuid ema-isa ikka pingutasid, et võimaldada sellist ravi.
Mäletan ka seda, et füsipterapeudid, mis minuga polikliinikus tegelesid ei olnud eriti motiveeritud/huvitatud, ei jälginud eriti, kas laps õigesti teeb või niisama looderdab. Arvan, et kui ema-isa ise õppiks selgeks vajalikud harjutused ja teeksid neid minuga ning rangelt kontrolliksid, oleks tulemus parem. Laps ei oska ise ennast sundida.

Küsi ortopeedilt, kiropraktikult soovitusi, harjutusi, otsi internetist seljale harjutusi. Kui ise ei küsi, siis ega need arstid ja füsioterapeudid ise ei räägi midagi.

Arvan, et lisaks sellele on väga vajalik kuhugile normaalsesse kliimasse kasvõi kuuks ajaks iga aasta ära sõita, nt vahemere äärde, kus päike-merevesi-värsked puuviljad iseenesest ravivad, tugevdavad organismi. Annaks lapsele D-vitamiini pidevalt, kalaõli, tee Ca kuure. Karastamine. Peaks toit olema väga tervislik. Sest skolioos viitab organismi nõrkusele. Skolioos on väga kaval haigus, koos lapse kasvamisega, suureneb ka skolioos. Opp ei ole lahendus. Tuleb meeletult palju KOOS lapsega aktiivselt tegeleda, tugevdamaks füüsilist poolt. Ning seest poolt siis tervislik eluviis. Lisaks vanemate armastus, kannatus ja järjepidevus.

0
0
Please wait...

Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )

Esileht Väikelaps skolioos ja küfoos- kas kellelegi määratud puue selle tõttu?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.