Esileht Koolilaps Sõbrad külla või ööseks

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 65 )

Teema: Sõbrad külla või ööseks

Postitas:
Kägu

RE: Sõbrad külla või ööseks

[small]agneriin kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]agneriin kirjutas:[/small]

Ja ära tembelda mind asotsiaalseks. Asotsiaalid on teatavasti inimesed, kellel pole kindlat elu-ja töökohta. Minul on mõlemad olemas, nii, et asotsiaalne ma kindlasti ei ole.
Arvan, et mõtlesid siinkohal siiski sõna antisotsiaalne, mis tähendab vähese suhtlusoskusega inimest. Aga ma ei ole ka antisotsiaalne, kuna mul on suhtlemisoskus täiesti olemas. Suhtlen pidevalt inimestega vabalt ja probleemideta, üldiselt olen avatud suhtlemisega inimene. Kui olen kuskil külas või koosistumisel, siis ei kössita ma kuskil omaette nurgas, vaid suhtlen aktiivselt inimestega, samuti ka igapäevastes suhtlussituatsioonides. Küsimus on ainult selle suhtlemise mahus, ajas ja kohas. Ei soovi pidevalt inimestega suhelda, vaid aeg-ajalt, kuna vajan aega ka iseenda ja oma perega olemiseks. Samuti ei saa aru, miks peaks tingimata suhtlema öösel. Olen nõus suhtlema päeval, aga öösel sooviks jah privaatsust oma perega olemiseks.
Samuti ei saa aru, miks ma pean suhtlemiseks pidevalt inimesi oma koju kutsuma, kuna suhelda võib ka mujal. Minu kodu ei ole läbikäiguhoov, kus peaksid pidevalt inimesed sisse-välja voorima. Mäletan minevikust, et kunagi, kui veel oma eksmehega koos elasin ja lapsi veel ei olnud, oli meil selline aeg, kus paar päeva järjest käisid meil külalised. Ühed lahkusid ja teised tulid ja siis jälle järgmised ja järgmised ja nii edasi. Lõpuks tekkis ühel õhtul väike vaheaeg, nii, et kedagi polnudki külas. Vaatasime üksteisele otsa ja olime õnnelikud, et saime lõpuks ometi kahekesi olla. Kuid seda rõõmu ei olnud kauaks, kuna jälle kostis uksele koputus… Jälle külalised. Võtsime nad siis vastu ja veetsime natuke aega koos nendega ja, kui nad lahkusid, siis olime surmväsinud ja õnneks jäid nad ka tookord viimasteks külalisteks selkorral.
Nüüd õnneks sellist asja pole juhtunud, et pidevalt järjest külalisi tuleks ja võib-olla mõnede inimeste jaoks on see normaalne, et nende kodu on pidevalt külalisi täis, aga mina eelistan siiski külalisi vastu võtta aeg-ajalt, mitte pidevalt, sest mul on ka oma pere ja muud tegemised kui külalistega kohvilauas jutu vestmine.
See ei tähenda, et mul üldse külalisi ei käi ja ma kellegiga ei suhtlen. Suhtlen ikka, aga mõõdukalt ja mitte alati minu kodus ja enamasti mitte öösel.[/tsitaat]

Tutvu asotsiaalse ja antisotsiaalse tähendusega ja sa näed, et need on sünonüümid. See, et inimesed kodutuid ja töökohata elu hammasrataste vahele jäänud inimesi igal juhul asotsiaalseiks tembeldavad, et tähenda, et nad tegelikult asotsiaalsed on.
Ma arvan, et mitte keegi siin ei pea oma kodu läbikäiguhooviks ja kellelgi ei voori võõrad uksest pidevalt sisse-välja. Siin oli küsimus põhimõttes, kas lastel võivad vahel käia külalised, kes jäävad ka ööseks või mitte. Ja enamik peab seda õnneks normaalse suhtluse osaks. Kui see lapse õnnelikuks teeb ja on midagi sellist, millele laps kunagi täiskasvanuna siira soojusega tagasi vaatab, siis normaalne ema ei näe teist võimalust, kui see heaks kiita.
See, et sul praegu pole võimalusi/tingimusi kedagi majutada, on hoopis teine teema. Seda ei vaidlustagi keegi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minu meelest ei saa laps korralikult sõbrustada, kui sõprussuhe ei ole piisavalt intensiivne, külla ei tohi ja peab leppima vahetunnisuhtlusega. Siis on see nagu kolleegide suhe – neid ju sõpradeks ei peeta, kellega suheldakse vaid tööl, sõber on ikka see, kellega veedetakse ka vaba aega. Siis ei ole lapsel mitte sõbrad, on tuttavad, ja see on hoopis teine asi. Miskipärast kipuvad vanemad laste ‘sõpradeks’ kutsuma kõiki, kellega laps vähegi pikemalt juttu räägib. Endal on küll latt kõrgemal ja sõber sügavama tähendusega.

Sellepärast on mu mõlemal lapsel 2-3 head SÕPRA, kes käivad meil tihti külas, on külas olles nagu pereliikmed ja jäävad aeg-ajalt ka ööseks. Vanemal lapsel järjest vähem, tema kasvab sellest ööbimisperioodist juba välja, aga noorem, hetkel kaheksane, tunneb küll nendest öösel pimedas toas salaja sosistamistest täit rõõmu.

Ei ööbita meil liiga tihti ja kindel reegel on, et järgmisel päeval ei oleks kooli. Kui hommikul saab magada, siis õudne asi, et nii suur laps on õhtul kauem üleval.

Ta suhtleb loomulikult klassis rohkematega ja aeg-ajalt maandub meile külla mõni vähem tuttav klassiõde, aga ma näen, kuidas tõelised sõbrad on ikkagi need, kellega suheldakse tihedalt, läbi ühiste tegevuste. Kuidas neil omavahel ‘haagib’.

Jube kurb, kui vanemad oma ego (mugavuse) pärast keelavad lapsele sügavamat sõbrustamist. Selle lapsepõlve sõpruse kaudu õpitakse tulevikus suhteid looma ja hoidma, teise inimesega arvestama. Minu kohus vanemana ei ole ainult lapse materiaalse heaolu eest hoolitseda, ma pean ka ta ‘hinge eest hoolt kandma’.

Lisaks see, et kui külla ei tohi, aga tahaks siiski koos olla, siis hakatakse ühel hetkel olema mujal. Kui vanem ei luba ka seda, siis hakatakse talle valetama.

Ma arvan, et antisotsiaalseid lapsi on ikkagi vähe, see ei ole nende loomuses. Vähemalt ÜHTE head sõpra igatseb iga laps. Küll aga kopeerivad lapsed vanemaid juba pisikesest peale ja kui laps näeb, et vanem kellegagi ei suhtle, siis võib ta võtta seda vaikiva normina. Ja arvan, et see ei ole lapse arengule hea.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Minu meelest ei saa laps korralikult sõbrustada, kui sõprussuhe ei ole piisavalt intensiivne, külla ei tohi ja peab leppima vahetunnisuhtlusega. Siis on see nagu kolleegide suhe – neid ju sõpradeks ei peeta, kellega suheldakse vaid tööl, sõber on ikka see, kellega veedetakse ka vaba aega. Siis ei ole lapsel mitte sõbrad, on tuttavad, ja see on hoopis teine asi.

Sellepärast on mu mõlemal lapsel 2-3 HEAD sõpra, kes käivad meil tihti külas, on külas olles nagu pereliikmed ja jäävad aeg-ajalt ka ööseks. Vanemal lapsel järjest vähem, tema kasvab sellest juba välja, aga noorem, hetkel kaheksane, tunneb küll nendest öösel pimedas toas salaja sosistamistest täit rõõmu.

Ei ööbita meil liiga tihti ja kindel reegel on, et järgmisel päeval ei oleks kooli. Kui hommikul saab magada, siis õudne asi, et nii suur laps on õhtul kauem üleval.

Ta suhtleb ka klassis paljudega ja aeg-ajalt maandub meile külla mõni vähem tuttav klassiõde, aga ma näen, kuidas tõelised sõbrad on ikkagi need, kellega suheldakse tihedalt, läbi ühiste tegevuste. Kuidas neil omavahel ‘haagib’.

Jube kurb, kui vanemad oma ego (mugavuse) pärast keelavad lapsele sügavamat sõbrustamist. Selle lapsepõlve sõpruse kaudu õpitakse tulevikus suhteid looma ja hoidma, teise inimesega arvestama. Minu kohus vanemana ei ole ainult lapse materiaalse heaolu eest hoolitseda, ma pean ka ta ‘hinge eest hoolt kandma’.

Lisaks see, et kui külla ei tohi, aga tahaks siiski koos olla, siis hakatakse ühel hetkel olema mujal. Kui vanem ei luba ka seda, siis hakatakse talle valetama.

Ma arvan, et antisotsiaalseid lapsi on ikkagi vähe, see ei ole nende loomuses. Vähemalt ÜHTE head sõpra igatseb iga laps. Küll aga kopeerivad lapsed vanemaid juba pisikesest peale ja kui laps näeb, et vanem kellegagi ei suhtle, siis võib ta võtta seda vaikiva normina. Ja arvan, et see ei ole lapse arengule hea.[/tsitaat]

No on ju inimesed , nii suured kui väiksed, erinevad.
Teine tahab rohkem omaette olla ja teine tunneb rõõmu ka ainult koolis suhtlemisest.
üks otsib sügavamaid suhteid alles puberteedi eas , teine juba varem ja kolmas leiab alles head sõbrad ülikoolis näiteks.
lapsele kes tahab omaette olla käib raskelt pinda et tal on vanemad kellel kogu aeg keegi külas ja suhtlevale lapsele on raske kogu aeg vaikses kodus olla, eks ole.
Sellest sümbiootikast kasvavad ka erinevad inimesed, minu arust polegi siin nii palju juttu kes lubab või ei luba vaid inimeste erinevusest ja mõningate mitte arusaamisest et inimesed on erinevad.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

No on ju inimesed , nii suured kui väiksed, erinevad.
Teine tahab rohkem omaette olla ja teine tunneb rõõmu ka ainult koolis suhtlemisest.
üks otsib sügavamaid suhteid alles puberteedi eas , teine juba varem ja kolmas leiab alles head sõbrad ülikoolis näiteks.
lapsele kes tahab omaette olla käib raskelt pinda et tal on vanemad kellel kogu aeg keegi külas ja suhtlevale lapsele on raske kogu aeg vaikses kodus olla, eks ole.
Sellest sümbiootikast kasvavad ka erinevad inimesed, minu arust polegi siin nii palju juttu kes lubab või ei luba vaid inimeste erinevusest ja mõningate mitte arusaamisest et inimesed on erinevad.[/tsitaat]

Kuule, selles teemas siin on küsimus selles, et lapsed TAHAVAD, aga vanemad ei luba.

Järelikult ei ole selline külaskäimist välistav suhtlemisviis mitte laste vaba valik, vaid vanemate poolt neile pealesurutud elu.

Kui minu laps ei tahaks, siis ma talle loomulikult kedagi vägisi ööseks külla ei veaks, aga kui ma näen, et see lapsele meeldib, siis oleks minust egoistlik seda keelata. See ei oleks kuidagi lapse aregu huvides, see oleks minu mugavuse huvides. Mugav saan ma olla enne ja pärast, lapsel on üks ja ainumas lapsepõlv. Ja tema sünnitamine oli minu vaba valik, millega ma võtsin endale tema ees kohustused, täiesti teades, et ma pean hakkama nüüd elama elu, mis ei ole mulle enam 100% nii mugav kui enne.

Kompromiss teemaalgatuses võiks olla mõlemapoolne – hetkel sõidavad vanavanemad tugevama õigusega teistest üle. Kodu peaks olema koduks kõigile, kes seal elavad, mitte ainult neile, kelle omanduses see on..

Please wait...
Postitas:
PiretTK

Mina küll ei imesta miks vanavanemad ei luba (see ei luba on muidugi siis võrdeline ei tahaga) lapsi nende juurde ööbima kui laekuvad mõlemad töö juurest õhtul väsinuna ja tahavad rahulikult telekat vahtida vms.
Täitsa õigus muide, nemad arvavad et lapsel saavad külalised käija päeval küll miks veel ööbima jääda.
Siin ülal keegi vahutab oma pikkade kirjadega et näe ÜLDSE ei luba külalisi lapse juurde aga LUBATAKSE küll aga õhtul peab rahu olema.
Nii kaua kui teemaalgataja elab oma vanemate või ämma-äia juures siis peab nendega ka arvestama.
Ja pole vaja siin hõigata et mis need lapsed seal õhtul ja öösel ikka teevad, teevad ikka küll, jooksevad, mängivad, vadistavad poole ööni jne.
Lähevad õue mängima ja siis jälle tuppa ja vaatavad kööki jne.
Minu arust on kompromiss neil ka saavutatud, külalised tohivad küll tulla kuid õhtul enam ei tohi sest nemad tulevad töölt ja tahavad rahu.
Alati tuleb keegi oma mingite avaldustega platsi aga kui OMA elamine vot siis järgi oma seisukohti ja ela omamoodi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

lapse sõbra vanavanemad aga ehitavad lastega onni poole ööni ja vanaema toob neile sinna poole öö aegu pannkooke. [/tsitaat]
Kadestan! Paluks meile ka selliseid vanavanemaid!

Please wait...
Postitas:
tuuli botik

[small]PiretTK kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina küll ei imesta miks vanavanemad ei luba (see ei luba on muidugi siis võrdeline ei tahaga) lapsi nende juurde ööbima kui laekuvad mõlemad töö juurest õhtul väsinuna ja tahavad rahulikult telekat vahtida vms.
Täitsa õigus muide, nemad arvavad et lapsel saavad külalised käija päeval küll miks veel ööbima jääda.
Siin ülal keegi vahutab oma pikkade kirjadega et näe ÜLDSE ei luba külalisi lapse juurde aga LUBATAKSE küll aga õhtul peab rahu olema.
Nii kaua kui teemaalgataja elab oma vanemate või ämma-äia juures siis peab nendega ka arvestama.
Ja pole vaja siin hõigata et mis need lapsed seal õhtul ja öösel ikka teevad, teevad ikka küll, jooksevad, mängivad, vadistavad poole ööni jne.
Lähevad õue mängima ja siis jälle tuppa ja vaatavad kööki jne.
Minu arust on kompromiss neil ka saavutatud, külalised tohivad küll tulla kuid õhtul enam ei tohi sest nemad tulevad töölt ja tahavad rahu.
Alati tuleb keegi oma mingite avaldustega platsi aga kui OMA elamine vot siis järgi oma seisukohti ja ela omamoodi.[/tsitaat]

Minu meelest üks hirmsamaid asju, mida lastele (ükskõik, mis vanuses) öeda annab, on seesama: kui sul on ükskord OMA elamine, siis tee, mida tahad, aga seni, kuni jalad minu laua all, räägid siis, kui kana pissib. Ja punkt. Sõnastus võib varieeruda, sõnum on selge.

Siis ei maksa pärast imestada, et kui oled vana, ootad pikkisilmi lapsi külla, aga neil on kusagil see OMA elu ja neile ei lähe korda, kas ja kuidas sina saad. Ole siis rahus kui see sulle nii tähtis on.

Kodu peaks ennekõike olema soe koht, kus on kõigil võimalikult hea olla, Niipea, kui keegi hakkab ennast teistest ülemaks pidama, ei ole kodu enam soe.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapsepõlves ei tohtinud mu sõbrannad enamasti mulle külla tulla, sest vanaemale see ei meeldinud. Elasime ema ja vanaemaga ja kord oli eestiaegne ja üsna range.

Mulle meeldib väga sõpradega aega veeta ja varem olen seda rohkem saanud teha, aga nüüd olen abielus mehega, kelle kohta seda teemat lugedes hakkasin õudusega (vabandan, kui see peaks kedagi solvama) mõtlema, et ta vist mõtleb nagu agneriin. Et tuleb töölt ja tahaks rahu ja teised segavad.
Küll ma pakun, et kutsuks kedagi külla, meie ühiseid sõpru näiteks, aga ikka ei sobi päev või ei ole tuju või ei sobi need inimesed vms. Temal on paar sõpra, kellega suhtleme ja minu sõbrad on puha unarusse jäänud.

Lastel olen ikka küllakutsumist lubanud, enamasti siiski, et plats oleks puhas, kui isa koju tuleb. Paar korda on ka lapse sõbrannad meil ööbinud. Rohkem küll tema teiste pool. Samas eelistaksin, et teised käiksid meie pool, kui et tema käib teiste pool, nii oleksin rohkem kursis, kellega ta suhtleb ja mida nad teevad. Kardan just seda, kui mingil hetkel midagi keelan, siis ikka minnakse ja valetatakse jms.

Please wait...
Postitas:
amatöör

angeriinile – läbikäig hoovist käivad läbi võõrad, kodus käivad ikka sõbrad. ka laste puhul – külla kutsutakse, ööseks jäävad sõbrad. Tõesti – kuulsin ise, kui lapse sõber ütles – küll sul on ikka hea ema!
Sama ütlesid minu sõbrad ka minu ema kohta (ütlevad seda praegugi, kui näeme – ikka küsitakse, kuidas emal läheb)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma saan aru, et see meeldib rohkem neile, kel 1 laps või on pesamuna, kellel pole mängukaaslast.

Mul on 3 last, väga palju käivad sõbrad külas, käivad ka nemad aga harvem. Sel suvel oli terve 3 kuu peale ehk 10 päeva kokku kui meil kedagi sõpradest/sõbrannadest ei ööbinud. Kogu aeg tahetakse jääda aga ma tõmbasin ka pidurit. Ja mis meeletutes kogustes toitu läheb sest tullakse hommikul ja ära ajan õhtul kui kell on juba palju! Keegi ei viitsi koju minna sööma kuigi elatakse lähedal. Keelasin selle ka ära – kui tuled külla siis mine koju vahepeal sööma!

Jube väsitav on. Olgu külas kui ma tööl aga vot kui mina tulen töölt koju siis ma tahan RAHU JA VAIKUST. Jah, suuremad lapsed on vait aga seda siis kui nad on ninapidi arvutis või nutitelefonis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]tuuli botik kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]PiretTK kirjutas:[/small]

Minu meelest üks hirmsamaid asju, mida lastele (ükskõik, mis vanuses) öeda annab, on seesama: kui sul on ükskord OMA elamine, siis tee, mida tahad, aga seni, kuni jalad minu laua all, räägid siis, kui kana pissib. Ja punkt. Sõnastus võib varieeruda, sõnum on selge.

Siis ei maksa pärast imestada, et kui oled vana, ootad pikkisilmi lapsi külla, aga neil on kusagil see OMA elu ja neile ei lähe korda, kas ja kuidas sina saad. Ole siis rahus kui see sulle nii tähtis on.

Kodu peaks ennekõike olema soe koht, kus on kõigil võimalikult hea olla, Niipea, kui keegi hakkab ennast teistest ülemaks pidama, ei ole kodu enam soe. [/tsitaat]

Mina, lapsevanem, olen ikka ülem küll. Võrdsed saavad olla vaid need, kel on ka võrdsed kohustused ja võrdne vastutus.
See ei tähenda, et mu lastel sõbrad külas ei käi ja nad ööseks ei jää. Aga kes, millal ja kuidas, otsustan ikka mina (ja mees).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kodu peaks ennekõike olema soe koht, kus on kõigil võimalikult hea olla, Niipea, kui keegi hakkab ennast teistest ülemaks pidama, ei ole kodu enam soe. [/tsitaat]
Olen oma lastele seda korduvalt öelnud, et kui neil on tulevikus oma elamine, siis tehku minu pärast, mis tahavad, aga minu majas on minu reeglid ja mõtlen seda vägagi tõsiselt. Eelkõige on see teemaks olnud koristamise ja muu sellisega seoses.

Please wait...
Postitas:
tuuli botik

[tsitaat] [small]tuuli botik kirjutas:[/small]

Mina, lapsevanem, olen ikka ülem küll. Võrdsed saavad olla vaid need, kel on ka võrdsed kohustused ja võrdne vastutus.
See ei tähenda, et mu lastel sõbrad külas ei käi ja nad ööseks ei jää.Aaga kes, millal ja kuidas, otsustan ikka mina (ja mees).[/tsitaat]

Lomulikult oled sa ‘ülem’ – juba elukogemisest ja vastutusastmest lähtuvalt. Aga see ei peaks tähendama, et laps on automaatselt ‘alam’, või et ta peaks ennast sellena tundma, et see pole nagu tema ‘päris’ kodu, et ta elab sinu arnust.

Inimestena oleme meie mehe ja lastega igatahes võrdsed, st, et kõigi soovidega arvestatakse võrdselt kõigi teiste soovidega, kõik tulevad kõigile vastu ja kõik annavad milleski järele.

Aga üks küsimus kerkis mul veel – kui kõik on õhtul nii väsinud ja tahavad rahu ja vaikust ja lapsed segavad, siis kas perekond õhtul omavahel üldse ei suhtle? Igaüks passib oma nurgas, oma teleka ja arvuti ees? Kui õhtu sisaldab siiski ka suhtlemist, siis kuidas saab olla nii, et lapse sõber segab? Ok, iga päev läheks tüütuks, aga kui keegi on korra või kaks nädalas nt 7-8ni külas? Mind see küll ei sega. Ma vestlen siis mõlemaga, mängime nupumängu, mida me lapsega niikuinii teeks või räägime kuidas päev läks. Enamasti toimetavad nad siiski lapse toas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Ma saan aru, et see meeldib rohkem neile, kel 1 laps või on pesamuna, kellel pole mängukaaslast.

Mul on 3 last, väga palju käivad sõbrad külas, käivad ka nemad aga harvem. Sel suvel oli terve 3 kuu peale ehk 10 päeva kokku kui meil kedagi sõpradest/sõbrannadest ei ööbinud. Kogu aeg tahetakse jääda aga ma tõmbasin ka pidurit. Ja mis meeletutes kogustes toitu läheb sest tullakse hommikul ja ära ajan õhtul kui kell on juba palju! Keegi ei viitsi koju minna sööma kuigi elatakse lähedal. Keelasin selle ka ära – kui tuled külla siis mine koju vahepeal sööma!

Jube väsitav on. Olgu külas kui ma tööl aga vot kui mina tulen töölt koju siis ma tahan RAHU JA VAIKUST. Jah, suuremad lapsed on vait aga seda siis kui nad on ninapidi arvutis või nutitelefonis. [/tsitaat]

Ma ei kujuta ette lapse nägu, kellele ema töölt tulles ütleb, et ma tahan vaikust ja rahu ja ära sega mind. Oma lapsed tohivad sul õhtuti hiirvaikselt ainult teleka ja arvuti taga olla? On ikka jubedaid kodusid olemas! Mis te neist lastest treite, kui vaikus ja rahu on olulisemad kui lapsed?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei kujuta ette lapse nägu, kellele ema töölt tulles ütleb, et ma tahan vaikust ja rahu ja ära sega mind. Oma lapsed tohivad sul õhtuti hiirvaikselt ainult teleka ja arvuti taga olla? On ikka jubedaid kodusid olemas! Mis te neist lastest treite, kui vaikus ja rahu on olulisemad kui lapsed?[/tsitaat]

Eks ikka sellepärast treime, et sina oma inglitiibadega saaksid üksinda pjedestaalil seista ja teisi oma ainuõige arvamusega valgustada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei kujuta ette lapse nägu, kellele ema töölt tulles ütleb, et ma tahan vaikust ja rahu ja ära sega mind. Oma lapsed tohivad sul õhtuti hiirvaikselt ainult teleka ja arvuti taga olla? On ikka jubedaid kodusid olemas! Mis te neist lastest treite, kui vaikus ja rahu on olulisemad kui lapsed?[/tsitaat]
nt minu kodu lapsena oli selline. ema tuli töölt, sõi ja tahtis magada. läks magama. tunniks.
pärast sain ma sõimata, et polnud vaikselt, et kõndisin, läksin õue, tulin tuppa, uks käis.
kui ma praegu mõtlen, milline haige elu mul oli.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
agneriin

[small]amatöör kirjutas:[/small]
[tsitaat]angeriinile – läbikäig hoovist käivad läbi võõrad, kodus käivad ikka sõbrad. ka laste puhul – külla kutsutakse, ööseks jäävad sõbrad. Tõesti – kuulsin ise, kui lapse sõber ütles – küll sul on ikka hea ema!
Sama ütlesid minu sõbrad ka minu ema kohta (ütlevad seda praegugi, kui näeme – ikka küsitakse, kuidas emal läheb)[/tsitaat]
No eespool ma kirjeldasin seda olukorda, kui mul käidi järjest mitu päeva külas ja siis oli tõesti selline tunne, et tegemist on läbikäiguhooviga, kuna külalisi käis pidevalt ilma vaheaegadeta nagu ma kirjutasin, et ühed läksid ja teised tulid. Aga kõik need inimesed, kes meil tol korral külas käisid, olid meie sõbrad, mitte ühtegi võõrast ei olnud, vastasel korral ma ei oleks ju neid vastu võtnud. Ma kannatasin need külaskäigud välja just sellepärast, et tegemist oli sõpradega ja ei tahtnud kedagi sõpradest minema saata ja solvata. Aga läbikäiguhooviks muutus minu kodu tol korral seetõttu, et neid sõpru sai lihtsalt liiga palju järjest, ilma, et oleks mingit vaheaega olnud. Aga sellist olukorda tõesti rohkem ei soovi, olgugi, et tegemist oli sõpradega.

Please wait...
Postitas:
agneriin

Tutvu asotsiaalse ja antisotsiaalse tähendusega ja sa näed, et need on sünonüümid. See, et inimesed kodutuid ja töökohata elu hammasrataste vahele jäänud inimesi igal juhul asotsiaalseiks tembeldavad, et tähenda, et nad tegelikult asotsiaalsed on.
Ma arvan, et mitte keegi siin ei pea oma kodu läbikäiguhooviks ja kellelgi ei voori võõrad uksest pidevalt sisse-välja. Siin oli küsimus põhimõttes, kas lastel võivad vahel käia külalised, kes jäävad ka ööseks või mitte. Ja enamik peab seda õnneks normaalse suhtluse osaks. Kui see lapse õnnelikuks teeb ja on midagi sellist, millele laps kunagi täiskasvanuna siira soojusega tagasi vaatab, siis normaalne ema ei näe teist võimalust, kui see heaks kiita.
See, et sul praegu pole võimalusi/tingimusi kedagi majutada, on hoopis teine teema. Seda ei vaidlustagi keegi.[/tsitaat]
Uurisin sõnade asotsiaalne ja antisotsiaalne tähendust ja tuleb välja, et nad on jah sünonüümid. Eksisin, kui arvasin, et antisotsiaalsus tähendab vähest suhtlemisoskust. Mõlemad tähendavad ühiskonnas heakskiidetud normide eiramist. Asotsiaalne on küll tavakasutuses rohkem elu hammasrataste vahele jäänud inimeste kohta käivana, kuid tegelikult see sõna otseselt seda ei tähenda.
Mina mingeid ühiskondlikke norme ei riku ja käitun lähtudes üldistest viisakusnormidest. See, et ma ei soovi pidevaid külalisi ja väga suurt suhtlusringkonda, ei tähenda, et ma oleksin asotsiaalne või antisotsiaalne.
Nagu ma juba kirjutasin, ei ole ma külaliste käimist ära keelanud, ainult ei soovi seda pidevalt ja öisel ajal. Tõesti ei saa sellest aru, miks peaksid lastel olema öösel külalised või mida see lapsepõlve õnnelikumaks tegemiseks juurde annab. Minu arvates peaksid lapsed öisel ajal ikkagi magama, mitte millegi muuga tegelema, aga mida annab magavale lapsele see, et tal on külalised, kes samuti magavad. Külalistega veedetud aeg peaks samuti olema kvaliteetaeg, mis annab midagi nii külalisele kui ka võõrustajale. Aga, kui mõlemad sel ajal magavad, mis mõttes see siis parem on, kui ilma külalisteta magamine? Palju parem võimalus on ju külalisi kutsuda päevasel ajal, kui keegi ei maga ja saab seda aega kasutada omavahel suhtlemiseks.
Oma lapsepõlvest ei mäleta samuti seda, et oleksin sõprade pool ööbinud või, et sõbrad oleksid minu pool ööbinud. Ja seda mitte sellepärast, et see vanemate poolt keelatud oleks olnud, vaid kellelgi ei tulnud selline asi pähegi ja ei tunne, et oleksin selle tõttu lapsepõlves millestki ilma jäänud.

Please wait...
Postitas:
agneriin

Kuule, selles teemas siin on küsimus selles, et lapsed TAHAVAD, aga vanemad ei luba.

Järelikult ei ole selline külaskäimist välistav suhtlemisviis mitte laste vaba valik, vaid vanemate poolt neile pealesurutud elu.

Kui minu laps ei tahaks, siis ma talle loomulikult kedagi vägisi ööseks külla ei veaks, aga kui ma näen, et see lapsele meeldib, siis oleks minust egoistlik seda keelata. See ei oleks kuidagi lapse aregu huvides, see oleks minu mugavuse huvides. Mugav saan ma olla enne ja pärast, lapsel on üks ja ainumas lapsepõlv. Ja tema sünnitamine oli minu vaba valik, millega ma võtsin endale tema ees kohustused, täiesti teades, et ma pean hakkama nüüd elama elu, mis ei ole mulle enam 100% nii mugav kui enne.

Kompromiss teemaalgatuses võiks olla mõlemapoolne – hetkel sõidavad vanavanemad tugevama õigusega teistest üle. Kodu peaks olema koduks kõigile, kes seal elavad, mitte ainult neile, kelle omanduses see on..[/tsitaat]
Kas siis lapsed peaksid saama kõiki asju, mida nad tahavad? On ju selge, et kõiki laste soove ei saa alati tahta. Ka laps peab siiski aru saama, et teiste inimestega tuleb arvestada, mitte pidevalt oma tahtmist saama. Seda enam, kui elatakse vanavanemate juures, kes on siiski vanad inimesed ja vajavad rahulikku elu, mitte pidevat tramburaid enda kodus. Ja eelkõige on see just vanavanemate kodu, see tähendab, et neil on eesõigus otsustada kodukorra üle. Kui lapsevanemad tahavad oma lapsele võimaldada rohkem sõprade külaskäike kui vanavanemad seda soovivad, siis peaksid nad oma perele muretsema omaette elamise. Ja ka sel juhul ei peaks oma elukorraldust ainult laste soovide järgi sättima. Kui lapsed jõuavad teismeliseikka, siis soovivad nad võib-olla oma kodus pidada labrakaid ja pummelunge sõpradega ja kui teha kõike laste soovi kohaselt, siis peaks ka seda lubama, sest lapsed tahavad ju.

Please wait...
Postitas:
agneriin

Nii see paraku on, et, kui laps elab lapsevanema elamises ja on tema ülalpidamisel, siis peab ta alluma lapsevanema poolt kehtestatud nõuetele ja normidele. Ja, mis puudutab täiskasvanud inimesi, kes elavad oma vanemate juures, siis, kui ei meeldi vanemate elukorraldus ja nõuded, siis miski ei takista neil ära kolida ja ise oma elu korraldada vastavalt oma soovile. Kui täiskasvanud inimene ei ole ise võimeline endale korterit ostma või üürima ja ilma vanemate toeta eluga hakkama saama, siis peab ta leppima sellega, et allub vanemate kodus kehtestatud reeglitele.

Please wait...
Postitas:
agneriin

[tsitaat]Minu lapsepõlves ei tohtinud mu sõbrannad enamasti mulle külla tulla, sest vanaemale see ei meeldinud. Elasime ema ja vanaemaga ja kord oli eestiaegne ja üsna range.

Mulle meeldib väga sõpradega aega veeta ja varem olen seda rohkem saanud teha, aga nüüd olen abielus mehega, kelle kohta seda teemat lugedes hakkasin õudusega (vabandan, kui see peaks kedagi solvama) mõtlema, et ta vist mõtleb nagu agneriin. Et tuleb töölt ja tahaks rahu ja teised segavad.
Küll ma pakun, et kutsuks kedagi külla, meie ühiseid sõpru näiteks, aga ikka ei sobi päev või ei ole tuju või ei sobi need inimesed vms. Temal on paar sõpra, kellega suhtleme ja minu sõbrad on puha unarusse jäänud.

Lastel olen ikka küllakutsumist lubanud, enamasti siiski, et plats oleks puhas, kui isa koju tuleb. Paar korda on ka lapse sõbrannad meil ööbinud. Rohkem küll tema teiste pool. Samas eelistaksin, et teised käiksid meie pool, kui et tema käib teiste pool, nii oleksin rohkem kursis, kellega ta suhtleb ja mida nad teevad. Kardan just seda, kui mingil hetkel midagi keelan, siis ikka minnakse ja valetatakse jms.
[/tsitaat]
Minul siiski vahel käivad külalised, ma ei öelnud ju, et olen täielikult külaliste vastane, aga mulle ei meeldi, kui külalised käivad pidevalt ja kui nad jäävad ööseks. Samuti käivad külalised vahel ka minu mehel, kuna suhtun tolerantselt ka mehe sõpradesse nagu tema minu omadessegi.
Ei saagi nagu sellest aru, et, miks siis mehe sõbrad võivad teil külas käia, aga sinu omad mitte. Meil näiteks ei ole sellist vahetegemist minu ja mehe sõprade vahel. Mina sinu asemel küll ütleks mehele, et, kuna tema sõbrad võivad teil külas käia, siis sinul on ka õigus oma sõpru külla kutsuda.

Please wait...
Postitas:
agneriin

Lomulikult oled sa ‘ülem’ – juba elukogemisest ja vastutusastmest lähtuvalt. Aga see ei peaks tähendama, et laps on automaatselt ‘alam’, või et ta peaks ennast sellena tundma, et see pole nagu tema ‘päris’ kodu, et ta elab sinu arnust.

Inimestena oleme meie mehe ja lastega igatahes võrdsed, st, et kõigi soovidega arvestatakse võrdselt kõigi teiste soovidega, kõik tulevad kõigile vastu ja kõik annavad milleski järele.

Aga üks küsimus kerkis mul veel – kui kõik on õhtul nii väsinud ja tahavad rahu ja vaikust ja lapsed segavad, siis kas perekond õhtul omavahel üldse ei suhtle? Igaüks passib oma nurgas, oma teleka ja arvuti ees? Kui õhtu sisaldab siiski ka suhtlemist, siis kuidas saab olla nii, et lapse sõber segab? Ok, iga päev läheks tüütuks, aga kui keegi on korra või kaks nädalas nt 7-8ni külas? Mind see küll ei sega. Ma vestlen siis mõlemaga, mängime nupumängu, mida me lapsega niikuinii teeks või räägime kuidas päev läks. Enamasti toimetavad nad siiski lapse toas.[/tsitaat]
Loomulikult tuleb arvestada ka lapse soovidega ja heaoluga, aga see ei tähenda seda, et kõik lapse soovid ja tahtmised täidetakse arvestamata teiste pereliikmete huve.
Kui lapse sõber on külas korra või kaks nädalas tund aega, siis see on normaalne ja ei sega. Aga, kui elamises viibib pidevalt mitmeid lapse sõpru, kes soovivad ka ööseks jääda, siis see on juba häiriv.
Ja, kui ei ole kedagi külas, siis see ei tähenda, et keegi omavahel ei suhtle. Vastupidi, siis saab pere omavahel suhelda ilma, et võõrad segaksid. Mina näiteks ei taha, et võõrad, ükskõik, kas lapsed või täiskasvanud, kuulaksid pealt meie peresiseseid jutuajamisi. Kui ei ole külalisi, siis saab pere omavahel vabalt tunda ja vabalt suhelda.

Please wait...
Postitas:
agneriin

Mina ei nõua oma lapse käest hiirvaikselt olemist ja ei ütle talle, et ta mind segab. Vastupidi, suhtlen hea meelega oma lapsega, aga mind häirivad võõrad lapsed, kellega loomulikult ka suhtlen, aga see on palju väsitavam kui oma lapsega suhtlemine. Ja, kui lapsi on palju, siis on paratamatult seda kära ja lärmi rohkem kui siis, kui teisi lapsi külas pole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat] [small]tuuli botik kirjutas:[/small]

Loomulikult tuleb arvestada ka lapse soovidega ja heaoluga, aga see ei tähenda seda, et kõik lapse soovid ja tahtmised täidetakse arvestamata teiste pereliikmete huve.
Kui lapse sõber on külas korra või kaks nädalas tund aega, siis see on normaalne ja ei sega. Aga, kui elamises viibib pidevalt mitmeid lapse sõpru, kes soovivad ka ööseks jääda, siis see on juba häiriv.
Ja, kui ei ole kedagi külas, siis see ei tähenda, et keegi omavahel ei suhtle. Vastupidi, siis saab pere omavahel suhelda ilma, et võõrad segaksid. Mina näiteks ei taha, et võõrad, ükskõik, kas lapsed või täiskasvanud, kuulaksid pealt meie peresiseseid jutuajamisi. Kui ei ole külalisi, siis saab pere omavahel vabalt tunda ja vabalt suhelda.[/tsitaat]

Te ei oska lugeda või? Kus on keegi rääkinud pidevast külas viibimisest? Enamik mainib siin üksikuid kordi. Kui nendel neljal-viiel korral (niipalju vbl kokku ei tulegi) aastas on ka kahju oma aega ja \”rahu\” lapse heaks loovutada, siis on selgelt tegemist lapsevanematega, kellele isiklik heaolu on tähtsm kui laste heaolu ja lapsed on taolistele vanematele kõigest aksessuaarid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]

Ei saagi nagu sellest aru, et, miks siis mehe sõbrad võivad teil külas käia, aga sinu omad mitte. Meil näiteks ei ole sellist vahetegemist minu ja mehe sõprade vahel. Mina sinu asemel küll ütleks mehele, et, kuna tema sõbrad võivad teil külas käia, siis sinul on ka õigus oma sõpru külla kutsuda.[/tsitaat]

Jah, ilmselt ma võiksin peale pressida, et peab saama ja kutsun ja kõik, aga kuna tahan, et ka tema oleks sel õhtul külalistest huvitatud ja suhtlemisaldis, siis pole ultimaatumit esitanud.

Kui mul on näiteks mõni sõbranna külas olnud, siis mees on teretanud ja paar sõna rääkinud ja siis läinud meie magamistuppa, arvutisse, pikutama või magama. Sõbrannal on muidugi imelik hakanud, et ma vist segan ja ma peaksin ära minema.
Ma ei tuleks selle pealegi, et kui mehe sõber või sõber koos naisega meile tulevad, siis lähen magama või istun teises toas. Aga tema arvates on see normaalne käitumine. Põhjendab vahel ka sellega, et ta ei tunne mu sõpru nii hästi. Aga ei saa ka kunagi tundma ju, kui ise ei suhtle. Sellepärast me suhtlemegi rohkem tema sõpradega, et kui ta tahab, siis ma olen alati nõus neile külla minema või midagi organiseerima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, ilmselt ma võiksin peale pressida, et peab saama ja kutsun ja kõik, aga kuna tahan, et ka tema oleks sel õhtul külalistest huvitatud ja suhtlemisaldis, siis pole ultimaatumit esitanud.

Kui mul on näiteks mõni sõbranna külas olnud, siis mees on teretanud ja paar sõna rääkinud ja siis läinud meie magamistuppa, arvutisse, pikutama või magama. Sõbrannal on muidugi imelik hakanud, et ma vist segan ja ma peaksin ära minema.
Ma ei tuleks selle pealegi, et kui mehe sõber või sõber koos naisega meile tulevad, siis lähen magama või istun teises toas. Aga tema arvates on see normaalne käitumine. Põhjendab vahel ka sellega, et ta ei tunne mu sõpru nii hästi. Aga ei saa ka kunagi tundma ju, kui ise ei suhtle. Sellepärast me suhtlemegi rohkem tema sõpradega, et kui ta tahab, siis ma olen alati nõus neile külla minema või midagi organiseerima.

[/tsitaat]

Kuulge, võtke vabalt. Kui meile tulevad külla ühised sõbrad paariti, siis loomulikult vestleme kõik koos pundis. Aga on selge, et kui mulle tuleb külla mõni minu sõbranna, kellega me tahame vahel ajada ka nn tibijuttu, siis oleks lausa imelik, kui mees kõrval passiks ja kuulaks, kuidas me arutame viimaseid moetrende, jagame ilunippe või plaanime ühist shoppamisretke või teise sõbrannaga arutame laulmistehnikate ja hääleseade mõju muusikakollektiivi arengule. Minu mees läheb sel juhul ka hea meelega teisele korrusele oma tuppa ja surfab netis või vaatab telekat või loeb raamatut.
Ma ausalt öelda ei kujutaks ka hästi ette olukorda, kus ma kuulaksin kõrv kikkis juures ja teeskleksin suurt huvi, kui mees oma sõbraga arutab ühise fotograafiahobi teemasid või küberturvalisuse uuemaid aspekte. Me elame koos juba 13 aasta ja ei arva, et meie sõbrad peaksid ilmstingimata olema ühised sõbrad, kellega tuleb ilmtingmata rääkida kõigile ühist huvi pakkuvatel teemadel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mul pole küll laste sõprade vastu midagi, aga mõne pere elu, või lapsekasvatus tundub mulle siiski kummaline. meie lapse 1klassis käib mari, kes käib meil külas 2 päeva nädalas, peale kooli. teise emaga rääkides tuli välja et mari käib ka neil külas 2 päeva nädalas, kuni ema järgi tuleb. 5-6aegu. seega mari on 4 päeva nädalas külas kindlasti. ja ilmselt on ta see 1 koolipäev veel kellegi pool.
kas see pole nagu imelik? mina nii mari emana ei lubaks küll oma last iga päev külla. kuigi mari ema süda võib olla rahul. mina kösin lastel ära õppida, annan süüa ja siis lähevad mängivad õues.
sama ilmselt ka teise ema pool on nii, sest tema on titega kodus.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

kui see Mari oleks mu lapse hea sõber, siis mul ei oleks selle vastu midagi, et see Mari meil 2 x nädalas peale kooli külas käib. pigem oleks selle Mari seisukohast väga tore, et keegi tema eest sel ajal kui ema on tööl, nö hoolitseb. kui see Mari oleks aga mingitpidi selline laps, kellega sõprust ma ei soosiks, ei toimuks neid külaskäimisi.

eks inimesed on erinevad, meie pere elus mängivad sõbrad suurt rolli. ühised reisid, koosistumised, no kasvõi seenelkäigud jne. tore on. ja laps on ka suhtleja tüüp, kellele meeldib külalisi vastu võtta ja ise külas käia. mäletan oma lapsepõlvest, et nii lahedad olid õhtud kui vanemate sõbrad koos oma lastega külla tulid. ema hakkas juba varakult vaaritama, katsime laua, süütasime küünlad, panime mingi hea muusika mängima. tõeliselt mõnus oli see ootusärevus. sama lahe oli ise nädalalõpuks peresõprade suvilasse (näiteks) sõita. või külla minna, koos klegutama, metsa piknikule, mida iganes. vanematel olid head sõbrad, palju fantaasiat ja rõõmus meel. sama pakun oma lapsele. ja mitte miskit pidi ei häiri see meie pere privaatsust ega koosolemist.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

ma just mõtlesin siin eelmise suve peale. kui rõõmus ja vahva suvi oli. ja paljuski tänu sõpradele. vaevalt, et meil vaid oma peregagi koos olles igav oleks olnud aga koostoimetamised peresõpradega on alati vahvad. telkimised, jaanipäev, grillimised, mere ääres käimised – no mida kõike veel. ma tõesti loodan, et ka mu lapsel on kunagi sellised sõbrad, nagu meil mehega.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[tsitaat]mul pole küll laste sõprade vastu midagi, aga mõne pere elu, või lapsekasvatus tundub mulle siiski kummaline. meie lapse 1klassis käib mari, kes käib meil külas 2 päeva nädalas, peale kooli. teise emaga rääkides tuli välja et mari käib ka neil külas 2 päeva nädalas, kuni ema järgi tuleb. 5-6aegu. seega mari on 4 päeva nädalas külas kindlasti. ja ilmselt on ta see 1 koolipäev veel kellegi pool.
kas see pole nagu imelik? mina nii mari emana ei lubaks küll oma last iga päev külla. kuigi mari ema süda võib olla rahul. mina kösin lastel ära õppida, annan süüa ja siis lähevad mängivad õues.
sama ilmselt ka teise ema pool on nii, sest tema on titega kodus. [/tsitaat]

Aga kas sa siis tahaks, et see Mari oleks kõik 5 päeva nt üksi kodus? Kas koolis pikapäevarühm üldse on kella kuueni? Kui Mari on igati tore tüdruk ja teie laps ka niikuinii kodus on, siis see ei võta ju tükki küljest. Kui see hakkab segama teie käimisi, on teine asi, siis saab öelda, et täna ei sobi. Või kui kaks päeva ei sobi, saab öelda, et tulgu kord nädalas. Aga lihtsalt selle pärast mossitada, et mõni ema saab siis nagu sinu meelest kergemini – rohkem empaatiat võiks olla ja just lapse suhtes. Või sa tahaks, et Mari ema sind tänaks kuidagi eriliselt või maksaks lapsehoidmise eest ?

Mul on üksikemast tuttav, eriline sõbranna polegi, aga lapsed klapivad väga hästi, kuigi ühes koolis ei käi. See tüdruk on meil lasteaiaealisena mitmel korral lausa terve nädala olnud, kui ta ema oli töö pärast teises linnas. Ja mitte niiväga ema pärast, kui tüdruku pärast, kes muidu oleks pidanud olema ei tea kus hoida. Tore tüdruk ja väga hea, kui ma saan nende elu kergemaks teha ja oma lapse rõõmsaks, sest nad tahaks tegelikult VEEL rohkem aega koos veeta. Ma pean ütlema, et minul on vastupidi – kui lapsel on keegi külas, siis on minu elu kordades lihtsam – nad asjatavad omaette ja minusse üldse ei puutu.

Ma ei saa saamagi aru, mis värk siin mönel nende laste ja laste sõpradega on. Et oma lapse sõbrad ei meeldi.

Meie noorema lapse klassi sõpruskond (3 tüdrukut) ja ka paar muud (üks hea sõbranna on jäänud lasteaiast + siis veel see eelnimetatud) käivad küll nii läbi, et ollakse probleemideta nädalas korra vähemalt pärast tunde vastastikku külas. Aeg-ajalt võetakse keegi teine laps, vahel ka lausa kaks, uisutama-suusatama-ratsutama-jalutama-näitusele-teatrisse oma perele lisaks kaasa, et lastel lõbusam oleks. Vanemad tunnevad üksteist. Pereti küll ei suhelda, aga vastastikku on positiivne meelestatus ja lapsed on alati oodatud. Ei kujutaks muud moodi ette ka, lapsed on täisväärtuslik osa perest.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 65 )

Esileht Koolilaps Sõbrad külla või ööseks

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.