Esileht Väikelaps sõjateemad

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Teema: sõjateemad

Postitas:
Kägu

Lapse lasteaiarühmas mängitakse sõjateemalisi mänge. Jutuks plahvatused, püssiga laskmised. Kas olete ka märganud, et lasteaedades on sõjateemat rohkem?

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Poiste puhul on see juba pikemat aega teemaks. Kahjuks. Ja päris ära elimineerida seda teemat ka kuidagi ei saa, sest ikka kuuleb ju siit ja sealt…

Kui uurisin, et kes siis lasteaias räägivad sel teemal, vastas, et poisid omavahel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kultuuri küsimus. Mina elan riigis, kus lapsed sõjamänge ei mängi. Selline asi, et lapsed lasteaias täiskasvanute silma all mängivad sõda ja seda lubataks, ei tuleks kõne allagi.

Praegune sõda on siin muideks sama aktuaalne kui Eestis, põgenikke on palju ja täiskasvanud igati kursis ja frustreeitud. Aga lastele seda üle ei kanta ja ei toimu mingeid sõjamänge.

Eraldi probleem on muidugi, kui lasteaeda laekuvad põgenike lapsed, kes päriselus ühtteist üle elanud ja seda läbi mängima hakkavad. Küllap kasvatajad saavad mingid juhised, kuidas sel juhul käituda. Igatahes ei tohiks tekkida sellist olukorda, et vägivalla all kannatanud lapsed tulevad ja ka teised vägivalda mängima õpetavad.

Soovitaksin selle teema lapsevanematega ja kasvatajatega jutuks võtta ning selgitada, et teie vanematena leiate, et sellised mängud pole kohased ning kasvatajad professionaalidena peaksid neid asju märkama ning lapsed muudele tegevustele suunama. Pole absoluutselt mingit põhjust, miks lasteaiaealine laps peaks mängima sõda, ükskõik, mis maailmas ka parajasti toimub.

+4
-16
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleneb. Muuhulgas on mängu funktsioon aidata hirmudega toime tulla. Mul on koolieelik: nad kotis ei ela ja loodavad Ukraina võitu, aga selliste aruteludega asi piirdub. Rühmas on ka ukraina laps.

“Sõda on lahe”-mängu peaks küll õpetaja muule rajale suunama ja vestlema nii laste kui vanematega.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii keeruline teema!
Meil on püssid ja noad vms relvad keelatud rühmas, kuid nad teevad “püssid” siis mistahes muudest jublakatest, kasvõi sõrmedest, ja kui õpetaja muule tegevusele suunab, väidavad, et see polegi püss, vaid kiiruskaamera või veepump või fotoaparaat. Keelame sõjamänge ja kedagi sihtida, seletame ka, miks, kuid tegelikult tundub see mulle täiesti mõttetu tuuleveskitega võitlemisena, mida teen lihtsalt seetõttu, et mulle endale on sõda midagi kohutavat ja tajun, et ka vanemate ootus on keelamine, kuid mäng ise lastele sellest tänitamisest üldse vähemahvatlevamaks ei muutu, pigem tundub suisa vastupidi. Keelatud ja seega veel põnevam. Ja samad lapsed, keda lasteaias keelan legodest püsse ehitamast, lähevad peale lasteaeda koju vägivaldseid multikaid vahtima või ekraani taha sõjamänge plõnnima.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jeerum, laske lastel olla lapsed. Sõjamängud olid omal ajal ühes parimad mängud, mida üle küla mängisime.

Täitsa absurdne keelata mängu….

+11
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täitsa absurdne keelata mängu….

Vau, päriselt? Et kohe absoluutselt kõik mängud on ok ja pole üldse vaja keelata?

Nii et kui kamp jõmpsikaid otsustab nt sinu lapse peal mängida mõnd suvalise igal õhtul telekast tuleva põnevusfilmi või politseiseriaali stsenaariumi, kus üksteist pekstakse ja tapetakse, siis on ka kõik ok, mängu ei tohi ju keelata.

+2
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täitsa absurdne keelata mängu….

Vau, päriselt? Et kohe absoluutselt kõik mängud on ok ja pole üldse vaja keelata?

Nii et kui kamp jõmpsikaid otsustab nt sinu lapse peal mängida mõnd suvalise igal õhtul telekast tuleva põnevusfilmi või politseiseriaali stsenaariumi, kus üksteist pekstakse ja tapetakse, siis on ka kõik ok, mängu ei tohi ju keelata.

Sul on veider arusaamine mängust.

Ja kui arvad, et sõjamänge mängitakse tulirelvade ja teravmoonaga, siis eksid.

+12
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täitsa absurdne keelata mängu….

Vau, päriselt? Et kohe absoluutselt kõik mängud on ok ja pole üldse vaja keelata?

Nii et kui kamp jõmpsikaid otsustab nt sinu lapse peal mängida mõnd suvalise igal õhtul telekast tuleva põnevusfilmi või politseiseriaali stsenaariumi, kus üksteist pekstakse ja tapetakse, siis on ka kõik ok, mängu ei tohi ju keelata.

Peksmist ja tapmist vaadata on ok, aga mängupüssidega või roigastega sõja mängimine paha-paha?

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täitsa absurdne keelata mängu….

Vau, päriselt? Et kohe absoluutselt kõik mängud on ok ja pole üldse vaja keelata?

Nii et kui kamp jõmpsikaid otsustab nt sinu lapse peal mängida mõnd suvalise igal õhtul telekast tuleva põnevusfilmi või politseiseriaali stsenaariumi, kus üksteist pekstakse ja tapetakse, siis on ka kõik ok, mängu ei tohi ju keelata.

Peksmist ja tapmist vaadata on ok, aga mängupüssidega või roigastega sõja mängimine paha-paha?

Mida sa täpsemalt silmas pead? Kellele see sinu meelest ok on? Minu lasteaiaealine laps ei vaata midagi sellist ja ei mängi ka sõda ei roigaste ega millegi muuga. Jah, see et lapsed sõda mängivad on just nimelt paha.

+4
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, see et lapsed sõda mängivad on just nimelt paha.

Miks?

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

On poisid sõjamänge mänginud mitmeid sadu aastaid tagasi ja mängivad siiani ja mängivad edasi ka. See on neil sees lihtsalt. Ja ongi jube ja  vastik vaadata selliseid mänge ja emad üritavad neid keelata, ja mängupüsse mitte osta ja kätte lubada , aga nad  teevad need püssid, kas või puuokstest või muudest püssi sarnastest tükkidest ja ikka tulistavad teine teise suunas. Nii on ja nii jääb. Nõme muidugi, aga nii on. Ei aita sellest, et sa oma pojale püssi ei osta või sõjamänge mängida ei luba, kui ta seda tahab. Ta teeb need mängud läbi  nagunii ja võib oma elus hiljem karjääri  teha ka üldse sõjaväes. Hoia ja keela palju tahad.

+10
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina puutun palju lastega kokku ja poisid mängivad tõesti sõjamänge. Ma peaksin mainima, et mind üllatavad nende teadmised ajaloost. Eriti Punaarmee ja Sakslaste puhul.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii, ja kust need teadmised siis pärit on? Mis tähendab, “see on neil sees”? Mis põhjusel peaks u 3-6-aastane laps Eestis teadma, mis on tulirelv ja mida sellega teha saab? Miks peaks ta sõja kohta omandama nii üksikasjalikke teadmisi, et oskab seda järele ahvida? Mõni lausa siin väidab, poisslastele on need teadmised juba kaasa sündinud, irv.

Ise õpetate ja võimaldate oma lastele selle info ja vaatate pealt, kuidas väikesed lapsed vägivalda harjutavad.

+2
-18
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas siis eelkooliealist kotis hoida, nii et ta mitte midagi sõjast ei kuuleks? Kui on ainus laps, siis kujutan veel kuidagi ette, raadiot-telekat lihtsat lapse kuuldes ei tarbiks, siis vast õnnestuks. Aga kui peres on vanemaid lapsi ka, kooliealisi, kes vaatavad uudiseid, arutlevad nii sõoradega, tunnis kui kodus ka sõja teemal, küsivad küsimusi, mis neil on täiesti arusaadavalt tekkinud ja vajavad vastuseid, et oma hirme ja ärevust maandada? Kas pisematel peaks siis kõrva- ja silmaklappe kasutama? Kui eluvõõras saab olla?

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jeerum, laske lastel olla lapsed. Sõjamängud olid omal ajal ühes parimad mängud, mida üle küla mängisime.

Täitsa absurdne keelata mängu….

Et kui näed lapsi mängu käigus imiteerimas tapmist või vägistamist, siis on see ok – laske lastel lapsed olla ja mängida?

0
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jeerum, laske lastel olla lapsed. Sõjamängud olid omal ajal ühes parimad mängud, mida üle küla mängisime.

Täitsa absurdne keelata mängu….

Et kui näed lapsi mängu käigus imiteerimas tapmist või vägistamist, siis on see ok – laske lastel lapsed olla ja mängida?

Ja mis vanuses siis võib hakata sõjamänge mängima? Lapsed saavad 18 ja kõik emad ohivad kooris, kui tähtis on minna kaitseväkke, õppida tapmist ja hävitamist ja oma maa kaitsmist. Et kõik need püssidega nolgid on tõelised mehed ja suured kangelased. Milline rõve silmakirjalikkus.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jeerum, laske lastel olla lapsed. Sõjamängud olid omal ajal ühes parimad mängud, mida üle küla mängisime.

Jeerum, see nõukaaegne kasvatus oligi üsnagi mööda. Praeguses olukorras mingeid sõjamänge küll soosida ei tohiks.

+3
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et kui näed lapsi mängu käigus imiteerimas tapmist või vägistamist, siis on see ok – laske lastel lapsed olla ja mängida?

Olen näinud lapsi tulistamise- ja/või sõjamängu mängimas, aga neid nimetatud asju mitte kunagi. Laps ei teagi mis on vägistamine. Sõjamäng on enamasti laste jaoks Nerf püssiga tulistamine või puupulgaga piu-piu tegemine.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et kui näed lapsi mängu käigus imiteerimas tapmist või vägistamist, siis on see ok – laske lastel lapsed olla ja mängida?

Pole elus näinud ühtki last tapmist või lausa vägistamist(!) mängimas. Sa oled tõesti? Ma olin laps 50 aastat tagasi, sain poistega peetud õuelahingus lausa haavata ja traumapunktis õmmelda – no küll oli äge kogemus! Armike on siiani näos ja kui naabripoistega kokku saame, siis ikka aasime sel teemal. Sõjakangelane ja puha.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esiteks- lapsed mängivad seda mida kuulevad ja näevad, sellest piisab õhtustest Aktuaalse Kaamera ülevaadetest. Lisaks on neil ju ka sellega seoses küsimusi ja hirme, mis tahavd läbitöötamist. Endisaegsete sõja “uraaaaa!” filmidega ülekasvanud poistel oli hoopis teistsugune kasvatus. Lastega tuleb rääkida sõjast, mitte jätta neid omapead läbi protsessima seda, misasi on sõda jne.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kultuuri küsimus. Mina elan riigis, kus lapsed sõjamänge ei mängi. Selline asi, et lapsed lasteaias täiskasvanute silma all mängivad sõda ja seda lubataks, ei tuleks kõne allagi.

Praegune sõda on siin muideks sama aktuaalne kui Eestis, põgenikke on palju ja täiskasvanud igati kursis ja frustreeitud. Aga lastele seda üle ei kanta ja ei toimu mingeid sõjamänge.

Põhjamaa?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja niimoodi need lumehelbed kasvavadki.

Kultuuri küsimus. Mina elan riigis, kus lapsed sõjamänge ei mängi. Selline asi, et lapsed lasteaias täiskasvanute silma all mängivad sõda ja seda lubataks, ei tuleks kõne allagi.

Praegune sõda on siin muideks sama aktuaalne kui Eestis, põgenikke on palju ja täiskasvanud igati kursis ja frustreeitud. Aga lastele seda üle ei kanta ja ei toimu mingeid sõjamänge.

Eraldi probleem on muidugi, kui lasteaeda laekuvad põgenike lapsed, kes päriselus ühtteist üle elanud ja seda läbi mängima hakkavad. Küllap kasvatajad saavad mingid juhised, kuidas sel juhul käituda. Igatahes ei tohiks tekkida sellist olukorda, et vägivalla all kannatanud lapsed tulevad ja ka teised vägivalda mängima õpetavad.

Soovitaksin selle teema lapsevanematega ja kasvatajatega jutuks võtta ning selgitada, et teie vanematena leiate, et sellised mängud pole kohased ning kasvatajad professionaalidena peaksid neid asju märkama ning lapsed muudele tegevustele suunama. Pole absoluutselt mingit põhjust, miks lasteaiaealine laps peaks mängima sõda, ükskõik, mis maailmas ka parajasti toimub.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii, ja kust need teadmised siis pärit on? Mis tähendab, “see on neil sees”? Mis põhjusel peaks u 3-6-aastane laps Eestis teadma, mis on tulirelv ja mida sellega teha saab? Miks peaks ta sõja kohta omandama nii üksikasjalikke teadmisi, et oskab seda järele ahvida? Mõni lausa siin väidab, poisslastele on need teadmised juba kaasa sündinud, irv.

Ise õpetate ja võimaldate oma lastele selle info ja vaatate pealt, kuidas väikesed lapsed vägivalda harjutavad.

Ma ei saa aru kuidas ajaloo tundmine nüüd halb on?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja niimoodi need lumehelbed kasvavadki.

Jah, nii nad kasvavad. Tutvu Maailma Majandusfoorumi statistikaga õnneliku lapsepõlve ja laste heaolu kohta. Eesti on noorukite enesetappude arvult auväärsel kolmandal kohal. Vaata teisi tabeleid ka, pole kilgata millegagi eriti.

https://www.weforum.org/agenda/2020/09/child-well-being-health-happiness-unicef-report/

Aga kasvatage muidugi edasi lapsi ossikultuuri vaimus, tutvustage 4-aastastele sõjaajalugu, laske neil üksteise tapmist ja tulistamist mängida, pööritage silmi, et see on ju igati kasulik treening täiskasvanueluks ja mina ei saa ju midagi teha, telekast ise tuleb!

+2
-13
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Ja niimoodi need lumehelbed kasvavadki.

Jah, nii nad kasvavad. Tutvu Maailma Majandusfoorumi statistikaga õnneliku lapsepõlve ja laste heaolu kohta. Eesti on noorukite enesetappude arvult auväärsel kolmandal kohal. Vaata teisi tabeleid ka, pole kilgata millegagi eriti.

https://www.weforum.org/agenda/2020/09/child-well-being-health-happiness-unicef-report/

Aga kasvatage muidugi edasi lapsi ossikultuuri vaimus, tutvustage 4-aastastele sõjaajalugu, laske neil üksteise tapmist ja tulistamist mängida, pööritage silmi, et see on ju igati kasulik treening täiskasvanueluks ja mina ei saa ju midagi teha, telekast ise tuleb!

Aa, sa arvad, et noorukid teevad enesetappe, sest mängisid lapsena sõda?

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No päris keelata ei saa. Küll aga olen mina ISE selgitustööd teinud kõvasti kodus, mis ikkagi juhtub kui päriselt on sõda ja kedagi püssist tulistatakse. Seda ei saa jätta lasteaiaõpetajale. Lapsed peavad vahet oskama teha reaalsusel ja mittereaalsusel. Ja rohkem olen ma just seda tähele pannud, et mingite vanemate jaoks on sõda ja püssid nagu tabuteema ja siis kahjuks lapsed mängivadki nii nagu oskavad, sest keegi pole midagi selgitanud. Minu laps teab, et kellegi poole ei sihita. Minu laps teab, et relv on väga ohtlik asi tegelikult. Minu laps teab, et sõda on vale ja kurb. Ja eelistabki mängimise käigus näiteks rohkem mõõka (nagu rüütel või nii). Aga siis tulevad mingid vati sees või jumalteab kus hoitud poisid, kes esimesel võimalusel kohe haaravad puuoksa järgi ja hakkavad täristama. Ja siis olen mina see, kes ilusti selgitab, et teise inimese pihta ei sihita. Ja laps küsib mult, aga miks? Õige küsimus ju, eks ma siis selgitan ka. Enamus vaatavad suu ammuli ja kuulavad kikkis kõrvadega ja üllatus-üllatus, korrigeerivad ka oma käitumist, sest tegelikult ei taha ükski laps olla ju paha. Seega, selle asemel, et silmi ja kõrvu vatiga lastel kinni toppida, selgitage, rääkige ja aidake neil mõista. Ainult keelamisest pole kasu. Mis teha, tänapäeval ei tohi ja ei saa olla sõda ja relvad tabuteema.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võimalik, et paljud pered elavad vati sees: ei kuula, ei vaata, ei loe (vähemalt laste kuuldes/nähes). Mingite uuringute järgi vähenes lehetellijate arv tugevalt, kui sõda algas. Seda on isegi psühholoogid soovitanud ja eks osale inimestest see sobib või on vajalik.

 

Lasteaias aga imbub see teema teiste laste kaudu ning siin olekski ehk koht, kus just rühma õpetajad peaksid teema üles võtma ja selgitama, et teist ei sihita jne. Käsitlema teemat kohe, kui mäng toimub. Võib-olla peaks üle riigi õpetajatele selles vallas mingi infotunni korraldama ja juhised andma.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja niimoodi need lumehelbed kasvavadki.

Jah, nii nad kasvavad. Tutvu Maailma Majandusfoorumi statistikaga õnneliku lapsepõlve ja laste heaolu kohta. Eesti on noorukite enesetappude arvult auväärsel kolmandal kohal. Vaata teisi tabeleid ka, pole kilgata millegagi eriti.

https://www.weforum.org/agenda/2020/09/child-well-being-health-happiness-unicef-report/

Aga kasvatage muidugi edasi lapsi ossikultuuri vaimus, tutvustage 4-aastastele sõjaajalugu, laske neil üksteise tapmist ja tulistamist mängida, pööritage silmi, et see on ju igati kasulik treening täiskasvanueluks ja mina ei saa ju midagi teha, telekast ise tuleb!

Napakas!

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kasvatage muidugi edasi lapsi ossikultuuri vaimus, tutvustage 4-aastastele sõjaajalugu,

Hmm, niimoodi pole küll osanud mõelda, et sõjaajaloo tutvustamine näitab ossikultuuri. Meil ka laps teadis üsna varakult, et olid igasugu sõjad ja kes seal võitlesid ja kuhumaani nad välja jõudsid ja kust joonelt löödi keegi tagasi jms. Kusjuures, ise ma kõike seda nii hästi enam ei teagi (ära unustanud), aga veider, et lapsele (värske pea?) jäid igasugu ajaloofaktid väga hästi meelde. Samas on teda alati huvitanud õigluse pool  – kes oli sõjas jõhker kallaletungija ja kes kaitses ennast jne. Teise riigi sõjaga vallutama minekut peab ta täiesti ebaõiglaseks ja lubamatuks. Keppide või mu sarnasega tulistamismängude mängija või vehklema kippuja ta pole olnud (teiste lastega pigem ajab taga, maadleb). Koolis olevat küll agressiivseid poisse, kellele meeldib tüli norida, kähmlusi algatada või/ja ähvardada või ka sõnaliselt kiusata, kuid  need kuuldavasti sõdadest suurt midagi ei tea (pigem mängivad arvutis).

Seega, selle asemel, et silmi ja kõrvu vatiga lastel kinni toppida, selgitage, rääkige ja aidake neil mõista. Ainult keelamisest pole kasu. Mis teha, tänapäeval ei tohi ja ei saa olla sõda ja relvad tabuteema.

Arvan ka nii.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )


Esileht Väikelaps sõjateemad