Esileht Ajaviite- ja muud jutud Söön ennast surnuks

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 80 )

Teema: Söön ennast surnuks

Postitas:
Kägu

Trennis käia mulle ei meeldi, aga käin niisama jalutamas, see aitas ka, sest samal ajal ma ei saa süüa.

No ma valetan kodus, et lähen jalutama, tegelikult suskan kaardi taskusse ja lähen kiirkõnnil lähimasse putkasse burksi või krõpse ostma. Nii et saab küll.

Aga proovi täna nii, et ei suska? Proovi niisama jalutada.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

See on küll tõsi, et pole vaja hakata oma mõtetes toiduaineid piirama. See tähendab, et pole vaja jagada toite tervislikeks, headeks ja halbadeks. Niimoodi mõtled ainult endale tervisliku ja hea toidu lubamise peale, aga tunned vajadust süüa “halbu” toite ja see lisabki ellu stressi juurde, mis varem või hiljem väljendub ülesöömisena.

Elan põhimõtte järgi, et kõike võib täiesti vabalt süüa, ei ole keelatud toiduaineid. Kuid kui mingit väga kalorirohket asja saab süüa väga vähe (sest päevane kalorinorm saab muidu liiga kiiresti täis), nii et see kõhtu ei täida, siis miks mitte valida kõigepealt hoopis midagi hästi maitsvat aga ka kõhtu täitvat asja? Burgerit ja friikartuleid saab teha nii, et need ei oleks tohutud kaloripommid. Ka jäätist saab ise teha nii, et su keha sind tänab. Võib süüa ka seda väga kalorirohket asja väikese portsu, kuid ainult lisaks suuremas koguses vähekalorilisele toidule nii, et kõht püsib kauem täis.

Mõtlen, et kas saan mingist toidust palju vitamiine, mineraale ja toitaineid, et mu enesetunne on hea? Kui mingist toidust neid ei saa ja mu enesetunne pärast söömist ei ole hea, siis mis tegelikult mind neid sööma sunnib? Et kas tõesti on see füüsiline nälg või hoopis emotsionaalne nälg?

Nt on müügil INOVO nimeline asi mis neid sisaldab, võta 2x päevas tühja kõhu peale ja vaata kas püsib isu stabiilsemana.

Selle annustamine on ju 1 tablett päevas?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

On üks selline psühholoogia valdkonda kuuluv tehnika nagu perekonstellatsioon. Seal on võimalik välja selgitada suure isu varjatumaid põhjuseid. Mõnikord on see päris lihtne, teinekord mitte nii selge kuid see annab vastuseid. Kui otsida, siis leiab infot, kuidas saab liituda. Gruppe tegutseb nii Tallinnas, Tartus, Viljandis kui mujalgi.
Kui midagi muud ei aita, siis mina küll prooviksin selle ära – võid ka ise üllatuda, mis välja koorub.
Olen ise abi saanud konfliktiolukorra lahendamisel sellest tehnikast.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul oli väga madal vererõhk ja see oli ka põhjus, miks ma sõin palju. Ma vajasin energiat. Nüüd mul on vererõhk enamvähem korras ja isusi pole.
Minu kogu jutu mõte on see, et lase oma tervist kontrollida.

Vererõhk on mul madal küll. Tavaline on mingi 96/60 vms. Igal juhul alla saja. Perearst ei ole sõnagi maininud, et see võib midagi mõjutada. Ütleb ainult, et kui elamist ei sega, siis ta ei tahaks rohtu kirjutada, siis peaks seda elu lõpuni võtma…

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Nt on müügil INOVO nimeline asi mis neid sisaldab, võta 2x päevas tühja kõhu peale ja vaata kas püsib isu stabiilsemana.

Selle annustamine on ju 1 tablett päevas?

kroom ja biotiin on vesilahustuvad, neid üleanustada ei saa phmst.
inositooli võtakse päris ravi korral ikka mitu grammi päevas.

ehk siis tegelikult võib neid mitu päevas võtta kuni isu normaliseerub

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Trennis käia mulle ei meeldi, aga käin niisama jalutamas, see aitas ka, sest samal ajal ma ei saa süüa.

No ma valetan kodus, et lähen jalutama, tegelikult suskan kaardi taskusse ja lähen kiirkõnnil lähimasse putkasse burksi või krõpse ostma. Nii et saab küll.

Aga proovi täna nii, et ei suska? Proovi niisama jalutada.

Just nimelt, see kaardi tasku suskamine on see käivitav tegevus millest ma kirjutasin. Mine edaspidi ilma rahata ja ilma kaardita välja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

PALUN kas mõnel teist, kel REAALSELT väga palju ülekaalu/või see seljatatud, pole aega teha virtuaaltugigruppi? (meililist? FB salagrupp?)

Maadlen ise kõige sellega ja suur tugi oleks samade kogemustega inimestega samas paadis olemine (no ikka virtuaalselt- ükski paat ei peaks seda ülekoormust vastu).

Aga miks keegi teine peaks tegema? Palud küll ilusti, aga tee ise! FB’s on grupi moodustsmine ju ülilihtne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mõtle lapsele ja mehele. Sedasi jätkates sa ei sure nii pea vaid muutud äärmuslikult suureks. Jääd koju voodisse, varsti on jalad nagu pakud, tekivad haavandid, oma suure kõhu tõttu sa seda ei näe, tuharatele, seljale, rindade alla saad lamatised. Laps ja mees on siis sinu hooldajateks. Kiirabiga sind haiglasse viia ei saa, vaja on päästeameti autot. Haiglas võtavad hooldajad haiguslehe, kuna sellise patsiendi kangutamine käib üle jõu, voodi laguneb, riideid sellises suuruses ei ole. Lõpuks võib olla sarnane probleem nagu Austrias oli – krematoorium plahvatas rängalt ülekaalulise lahkunu põletamisel. Sul on veel väga head numbrid, sa liigud ise, sul on võimalus end ise aidata. Räägi mehele kõigest, ära jää sel õhtusel ohtlikul ajal üksi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui pereelu lubab, siis püüa õhtuti trennides käia. Midagi lihtsat – vesiaeroobika näiteks.
Kodus sööd koos teistega kell 19. Kella 20ks leia endale trenn, kell 22 oled kodus ja siis kohe magama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Võib-olla tobedalt lihtne idee, aga kas oled proovinud varakult hambad ära pesta? Ma kohe ei suuda süüa, kui hambad pestud.

Please wait...
Postitas:
annamaal

Teemaalgatajale.
Kui hakkad spetsialistilt abi otsima, siis äta kohku tagasi, kui tunned, et ta ei sobi inimesena või tema räägitu-soovitatu ei ole sinu jaoks ok. Siin kehtib samasugune inimestevaheline keemia, nagu ikka: üks juuksur sobib, teine mitte, üks hambaarst sobib, teine mitte, poes lähed selle kassapidaja kassasse, kuna ta on sinu jaoks meeldiv. See, et ei meeldi, ei tähenda, et nad on halvad teenindajad või inimesed, nad lihtsalt ei sobi sulle – kellelgi teisele on nad suurepärased.
Mul oli hiljuti kogemus ühes riiklikus kliinikus töötava toitumisnõustajaga, kes kõigepealt ütles, et: “Teie vanuses peaksid sellised asjad möödas olema”, ma olen 52, ta on minuvanune, siis tõi iseennast eeskujuks näidates veetassi oma laual. Lõpetuseks pani ta mulle paika toitumiskava, mis oli päevaste toidukoguste miinimumi viimine. Sellega käis kaasa gluteeni, laktoosi ja kaseiini toidusedelist välja viimine. Olen eluaegsete söömishäiretega ja tean, mida nälgimine endaga kaasa toob. Tean mitut inimest, kes on tema juures käinud ja ta soovitabki kõigile sama, ainult vahel jääb kaseiin sisse, vahel mitte.
Olen siit-sealt ka teiste toitumisnõustajate tausta uurinud ja võin õelda, et nii toitumisnõustajate kursuse läbinutele, kui meditsiiniharidusega toitumisnõustajatele õpetatakse, kuidas koostada dieeti, kui inimesel on füüsilised probleemid. Kui asi puudutab psüühilisi teemasid, siis ei oska nad midagi peale hakata, kuid ei ütle ka, et ei oska.

See jällekord ei tähenda, et sulle selline meetod ei võiks sobida.
Proovi, katseta, ära kanguta, kui inimene või teraapia ei sobi. Astu edasi, leia sobiv ja ole tubli.

Please wait...
Postitas:
Kägu

AD-d on selle jaoks olemas. Aitavad väga hästi, söömasööstud kaovad ja isu muutub normaalseks. Olen endine buliimik ja need päästsid mu elu. Kas tõesti psühhiaater neid ei kirjutanud?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Proovi kroomi tablette ja Omega 3. Võib olla ka heade rasvade puudus.
Minul väheneb isu, kui lisan veele natuke soodat ja himaalaja soola.

Please wait...
Postitas:
Kägu

AD-d on selle jaoks olemas. Aitavad väga hästi, söömasööstud kaovad ja isu muutub normaalseks. Olen endine buliimik ja need päästsid mu elu. Kas tõesti psühhiaater neid ei kirjutanud?

Tahtsin sama soovitada. Minul aitas näiteks Fluoksetiin söömahoogudele pidureid tõmmata, isud vähenesid märkimisväärselt, kaal hakkas langema ja energiat tuli juurde. Olin ka selline, kes viitsis “jalutada” ainult selleks et poest burksi või krõpsu tuua. Kasvõi keset ööd.

Kahjuks pidin lõpuks neist siiski loobuma ühe ebameeldiva kõrvaltoime tõttu ja 1,5 aastat hiljem olen taas alguspunktis tagasi 🙁 Aga äkki kellelgi teisel aitab…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tahtsin sama soovitada. Minul aitas näiteks Fluoksetiin söömahoogudele pidureid tõmmata, isud vähenesid märkimisväärselt, kaal hakkas langema ja energiat tuli juurde. Olin ka selline, kes viitsis “jalutada” ainult selleks et poest burksi või krõpsu tuua. Kasvõi keset ööd.

Kahjuks pidin lõpuks neist siiski loobuma ühe ebameeldiva kõrvaltoime tõttu ja 1,5 aastat hiljem olen taas alguspunktis tagasi 🙁 Aga äkki kellelgi teisel aitab…

Mis kõrvaltoime oli?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja kui tõepoolest on asi ajukeemiast(nt mingi füsioloogiline häire isukeskuse töös ja tagasisidesüsteemi rike), siis selle jaoks on rohud (kuigi Eestis laialtkasutatavaid isupärssijaid peale Reductili polegi). Retseptiravimid võivad aidata nõrgad ad-d Zyban ja Wellbutrin, aga seda kõike reguleerib ja teab paremini arst, kes sind ravib (ja ei kehita vast õlgu). Oled sa midagi ravimitest proovinud või oled siiani ainult teraapiaga üritanud hakkama saada?
Kui asi on naissuguhormoonides(eriti kui ka menopausile lähened), siis nt apteegis proBalance toidulisand.

Oot, mis maa ravimeid sa siin pakud? Eestis sellenimelisi registreeritud pole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mingi enesedistsipliin peab ikka olema. No ei saa Hessi minna ja mitu burgerit korraga osta. Ühest piisab ju ometi. Ja sinna juurde siis midagi tervislikku. Juurvilja, puuvilja näiteks. Et kõht täis saaks. Jah, ma saan väga hästi aru, et see on raske, sest ma ise pole ka reeglina normkaalus, vaid 10+ ülekaalus. Aga kui mu kaal jõuab 85kg (175cm), siis see on minu jaoks viimane piir. Sealt edasi see ei tõuse mitte kunagi, siis võtan end tõsiselt kokku ja hakkan toitumist piirama. Tugev peab olema ja mitte alla andma. Saan mina sellega hakkama, saavad teised ka. Magusast saab täielikult loobuda tegelikult või viia selle tarbimine miinimumini. Ka minul tuleb aeg-ajalt õhtuti vastupandamatu isu palju süüa, aga sellisteks söömishoogudeks on mul siis koju varutud näkileiba, mille peale panen veidi võid, et paremini alla läheks ja joon suuremas koguses teed peale. Lisaks võib olla kodus arbuusi ja muid puuvilju (banaan pole eriti hea mõte), hapukurki, värsket kurki, porgandeid. Võingi ära süüa näiteks pool kilo hapukurki ja pool kilo porgandeid kuni kurguauguni. Aga Hessi või Maci minna, no ma ei tea… Ah ja siis minu nälga kustutavad hästi ka konservherned. Terve purk korraga pole probleem. Asi on ikka toiduvalikus kinni. Enesedistsipliin ja veelkord enesedistsipliin. Enda ihadega tuleb võidelda. TULEB!

Please wait...
Postitas:
Kägu

No aga söö siis. Mis seal ikka põdeda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No aga söö siis. Mis seal ikka põdeda.

Mina mõtlen sama, miks ennast piirata ja endale keelata. Kui isu on, siis söö.
Ainult, et püüa minna ka trenni, nt hakka 3-4 korda nädalas käima My Fitnessi rühmatrennides.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Enesedistsipliin ja veelkord enesedistsipliin. Enda ihadega tuleb võidelda. TULEB!

Muidugi tuleb võidelda, iga päev ongi võitlus. Selle enesedistsipliiniga on aga minu kogemusel nii, et mida pikemalt end distsiplineerid, seda raskem on hiljem langus. Elu ei ole pidev sõjadrill. Mingil hetkel võib üks täiesti tühine asi selle enesedistsipliini valju pauguga õhku lasta.

Sinu viimase piiri kaal on 85, minul 150. Iga paari aasta järel võtan 40-50 kg maha ja kogun siis selle uuesti tagasi. Ei aita ütlemine, et võta kahe burgeri asemel üks. Ma ei tohi seda ühtegi võtta, muidu on mitmeks kuuks täielik tsükliõgimine, oksendamiseni. Muidugi ma võitlen sellega. Kuni surmani.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Enesedistsipliin ja veelkord enesedistsipliin. Enda ihadega tuleb võidelda. TULEB!

Muidugi tuleb võidelda, iga päev ongi võitlus. Selle enesedistsipliiniga on aga minu kogemusel nii, et mida pikemalt end distsiplineerid, seda raskem on hiljem langus. Elu ei ole pidev sõjadrill. Mingil hetkel võib üks täiesti tühine asi selle enesedistsipliini valju pauguga õhku lasta.

Sinu viimase piiri kaal on 85, minul 150. Iga paari aasta järel võtan 40-50 kg maha ja kogun siis selle uuesti tagasi. Ei aita ütlemine, et võta kahe burgeri asemel üks. Ma ei tohi seda ühtegi võtta, muidu on mitmeks kuuks täielik tsükliõgimine, oksendamiseni. Muidugi ma võitlen sellega. Kuni surmani.

Ja praegu oled mis kaalus?
(Ma otsin ka tugigruppi – olen küll hetkel normaalkaalust isegi veidi alla, aga ennast tundes on kevadeks +45 kilo). 7-8 kilo kuus juurde võtta pole mingi küsimus. Enim on 13 lisakilo kuus. Aga enim maha pärast 42. eluaastat on õnnestunud võtta 5,2 kilo kuus. Ja see oli jube enesepiiramine.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

see toimib küll, see magusaga isu ärarikkumine nagu sulle soovitati proovida.
Ma võitlen ka vahel just enne päevi suure isuga. Ükspäev mõtlesin et ei söö seda shokolaadi vaid söön tervislikult. No sõin tervislikut ja palju, mis koguseliselt polnud muidugi enam üldse tervislik. ja lõpetasin ikka shokolaadiga. ma oleks võinud alustada juba sellest shokolaadist, siis poleks end nii punni söönud soolasest.
Vaata kuidas lapsed suudavad oma isu mahla või kommiga ära rikkuda. ei ole arstil halb soovitus. riku isu ära. ja pärast sa ei söö enam 7 saia ja 2kaussi suppi. sest aju saab kiire signaali suhrutõusust niimoodi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina sain ennast peaaegu joonele intervall söömisega (googelda intermittent fasting). Olen ka püüdnud eelkõige magusast loobuda, aga ei suuda. Siis proovisin intervall-söömist – söön kella 9.00-st kuni 16.00-ni. Söön pea kõike, mida tahan. Ja peale 16.00 joon ainult vett. 2 esimest nädalat oli veidi raske, aga tõmbasin nagu suure rasvase punase joone selle kella-aja alla. Tööpäevadel sobib hästi, saan tööl süüa viimase söögikorra ja kodus ei söögi. Puhkepäevadel on raskem, siis ei ole sellist režiimi. Plaanin ka minna Aigi Vahingu “söögisõltuvusest vabanemise” kursusele, sest pidevat söögile mõtlemist see ajaline piirang ikkagi ei ole muutnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

135. Viimased kuud ongi olnud täielik hullumeelsus, põhimõtteliselt hommikust õhtuni õgimine, ma ei olegi varem nii hullusti käitunud kuigi mingit otsest põhjust nii teha nagu ei tohiks olla.

Mul ei ole kahjuks selliste isiklike tugigruppidega häid kogemusi. Lõppude lõpuks peab ikkagi üksi hakkama saama. Mind on parematel aegadel aidanud näiteks niisama Instagramis või Tumblr’is teiste minusuguste võitlejate jälgimine. Tegelen ju iseendaga pidevalt, teiste pingutustele kaasaelamine haarab ka mind kaasa. Kahjuks mingit püsivat lahendust veel leidnud ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Paar võimalust isuga toimetulekuks: kui iu tuleb, istu maha, ja mõtle, kus täpselt sa oma kehas seda isu siis tunned. Kõhus, peas, jalgades – kus füüsiliselt?
Teine võimalus end tahtejõuga ohjeldada, kuni isu läheb lihtsalt üle. Korrutada endale, et see soov sööma söösta ei ole igavene, see läheb üle, nagu ka sügelus, kui sügada ei saa. Ei jää ju igavesti sügelema? Ilmselt tuleb neid asju korduvalt teha, aga kui oled end suutnud juba mitmeid kordi kontrollida, hakkab ka sööstude sagedus tasapisi vähenema. Kui tõepoolest tahad asjale piiri panna, siis see aitab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

135. Viimased kuud ongi olnud täielik hullumeelsus, põhimõtteliselt hommikust õhtuni õgimine, ma ei olegi varem nii hullusti käitunud kuigi mingit otsest põhjust nii teha nagu ei tohiks olla.

Mul ei ole kahjuks selliste isiklike tugigruppidega häid kogemusi. Lõppude lõpuks peab ikkagi üksi hakkama saama. Mind on parematel aegadel aidanud näiteks niisama Instagramis või Tumblr’is teiste minusuguste võitlejate jälgimine. Tegelen ju iseendaga pidevalt, teiste pingutustele kaasaelamine haarab ka mind kaasa. Kahjuks mingit püsivat lahendust veel leidnud ei ole.

Aga ei oksenda kunagi toitu välja?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina sain ennast peaaegu joonele intervall söömisega (googelda intermittent fasting). Olen ka püüdnud eelkõige magusast loobuda, aga ei suuda. Siis proovisin intervall-söömist – söön kella 9.00-st kuni 16.00-ni. Söön pea kõike, mida tahan. Ja peale 16.00 joon ainult vett. 2 esimest nädalat oli veidi raske, aga tõmbasin nagu suure rasvase punase joone selle kella-aja alla. Tööpäevadel sobib hästi, saan tööl süüa viimase söögikorra ja kodus ei söögi. Puhkepäevadel on raskem, siis ei ole sellist režiimi. Plaanin ka minna Aigi Vahingu “söögisõltuvusest vabanemise” kursusele, sest pidevat söögile mõtlemist see ajaline piirang ikkagi ei ole muutnud.

Jah, see on Väga Hea kaalust mahavõtmise viis tööpäeviti. Ja kasulik. Aga kui reedel söögiaken “sulgub” kell 19, aga pärast seda võtad abikaasaga veel paar klaasi veini või on mingi sünnipäev, siis laupäeval saab sööma hakata alles umbes kell 16.. Ja kui laupäeval saad sööma hakata kell 16, siis isegi kui teha ainult 4-tunnine söögiaken, siis on perelõuna mokas ja õhtusööki peab kiirelt sisse kühveldama, et kell 20.05 enam mitte meega teetassi võtta. Ja no sinna nädalavahetustesse see mul takerdub. Söögiaknad venivad hilisemaks ja ei klapi näiteks kojusaabumise aegadega. Jah, 4 päeva ma saan süüa ainult tööl (ütleme, et 7 tunnine aken), aga siis hakkab igasugune töö-söök närvidele ja kuidas perega koos õhtul lauda ei istu.
Ühesõnaga – super abivahend superenesekontrolliga ja täiskarsketele inimestele (no kui nad just keset päeva ei joo).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, ise peab hakkama saama. Mina küll sooviksin sinuga suhelda. Ma hatemaili ei taha saada, seega ma e-posti (ka uut) ei tahaks anda. No loodame, et elu viskab meid kokku. Kõige hiljem kevadel, kui sina oled 100 ja mina mitte üle 108 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, see on Väga Hea kaalust mahavõtmise viis tööpäeviti. Ja kasulik. Aga kui reedel söögiaken “sulgub” kell 19, aga pärast seda võtad abikaasaga veel paar klaasi veini või on mingi sünnipäev, siis laupäeval saab sööma hakata alles umbes kell 16.. Ja kui laupäeval saad sööma hakata kell 16, siis isegi kui teha ainult 4-tunnine söögiaken, siis on perelõuna mokas ja õhtusööki peab kiirelt sisse kühveldama, et kell 20.05 enam mitte meega teetassi võtta. Ja no sinna nädalavahetustesse see mul takerdub. Söögiaknad venivad hilisemaks ja ei klapi näiteks kojusaabumise aegadega. Jah, 4 päeva ma saan süüa ainult tööl (ütleme, et 7 tunnine aken), aga siis hakkab igasugune töö-söök närvidele ja kuidas perega koos õhtul lauda ei istu.

Ühesõnaga – super abivahend superenesekontrolliga ja täiskarsketele inimestele (no kui nad just keset päeva ei joo).

Aga juba see on suur samm, kui sa tööpäeviti tubli oled ja paastu pead. Las need nädalavahetused lähevad lappama, see pole veel maailmalõpp!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mu meelest ka on suur asi, kui suudad 5 või 6 päeva nädalas paastuda õhtuti. Lubagi endale laupäeval tavaline päev, pühapäeval võid siis ju jälle normaalselt paastuda. Mina ei nihutaks paastuakent, vaid lihtsalt elaks laupäeval abikaasaga samas rütmis ja pühapäeval jätkaks oma 9-16-ni graafikut, see oleks ka kehale (psüühikast rääkimata) selgem rütm kui paastuakna sõidutamine.

Muidu minul on sama probleem, hetkel küll “alaäge”, st suudan normaalselt toituda, aga tean, et kui puhkusejärgne töörutiin ja sügiskaamos saabuvad, siis läheb kõik jälle pekki (pun intended). Minul pole söömine lapsepõlvetraumast vms, olen üsna enesekindel, rõõmsameelne ja toetava turvavõrgustikuga inimene, aga minul on vallandajateks igavus ja väsimus.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 80 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Söön ennast surnuks