Esileht Kodunurk Soovitage, mida maha panna

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Soovitage, mida maha panna

Postitas:

Mul on pisike peenar (vaid 1x3m), kuhu olen erinevatel aastatel erinevaid asju maha külvanud/istutanud. Kuna paaril aastal järjest on saanud kaunalisi, siis peaks maa neist natuke puhkama.

Soovitage midagi huvitavat, mis palju võimlemist (katmist jne) ei taha ja mis sellisele pisikesele peenrale võiks sobida. Ilutaimede soovitust ei oota, võiks söödav kraam olla.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.03 09:03; 22.03 21:42;
To report this post you need to login first.

mul veidi suurem peenramaa (4 viiemeetrist peenart), ja aastate jooksul katsetatud igasugu kraamiga. Kuna peenrad maakodus, siis lõpuks taandub ikkagi kõik kastmisele – ellu jäävad need, mis kannatavad nädal-kaks ilma kastmiseta olla. No ja peavad maitsema ka!
Jäänud on maasikad, sibul, küüslauk, metsik ruccola (püsik), suvikõrvits, kartul, murulauk, petersell, vahemerelised ürdid nagu tüümian, salvei, oregano.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitaks ideede saamiseks vaadata mingeid raamatuid või veebilehekülgi väikeaiapidamisest. Nt saab pisikese peenra suuremaks, kui ehitada sellest astmeline kõrgpeenar. Ilmselt on mitmeid variante, mida täidiseks kasutada, mul endal kogemusi pole. Nt et keskmine osa on ca 30 cm lai ja äärtest 20 cm kõrgem. Jah, kasta tahab see siis muidugi hoolikamalt. Kõrgemale osale sobivad nt maasikad, sibul ja küüslauk. Servaossa mahuks igasugust salatikraami, aga miks mitte ka mõni porgand, seller, pastinaak, peet – ainult kapsad tahavad tõesti rohkem ruumi. Kuigi lehtkapsaid, mis on ühtlasi väga kenad, võiks istutada paar tükki sinna kõrgemale osale (siis maasikad muidugi enam ei mahu). Taimed võib ju osta turult, paari taime pärast pole suurt mõtet ise seemnetega mässata.
Ah ja kastmisest – minul on maakodus suurem köögiviljamaa ja ma kastan ainult neid, mida taimest istutan – ühe korra istutamise järel. Hiljem peavad nad ise hakkama saama. Multši olen ka kasutanud, puiduhaket vmt, aga mitte igal pool. Eks oleneb aastast, kuidas miski edeneb, aga kuiva pärast pole küll saak saamata jäänud. Kõige suuremaks vaenlaseks on hoopis kapsaussid.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna paaril aastal järjest on saanud kaunalisi, siis peaks maa neist natuke puhkama.

Lihtsalt infoks, et kaunalised on sellised taimed mis hoopis maad ennast kosutavad. Kehva, kurnatud ja lahja põllu tervendamiseks pannakse sinna herneid ja ube kasvama. Nüüd võid sa vastavalt soovitustele ja oma soovile panna sinna mõne nõudlikuma vilja kasvama.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna paaril aastal järjest on saanud kaunalisi, siis peaks maa neist natuke puhkama.

Lihtsalt infoks, et kaunalised on sellised taimed mis hoopis maad ennast kosutavad. Kehva, kurnatud ja lahja põllu tervendamiseks pannakse sinna herneid ja ube kasvama. Nüüd võid sa vastavalt soovitustele ja oma soovile panna sinna mõne nõudlikuma vilja kasvama.

Jah, aga ise nad ei taha samal kohal mitu aastat järjest kasvamist.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.03 09:03; 22.03 21:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alguses sai ka suure õhinaga teha suured peenramaad, aga nüüd olen neid oluliselt kahandanud ja jäänud on 2 maasikapeenart + 1 peenar. Peenar on püsikuna talvesibul, murulauk. Külvan sedasi – 1 rida on salat, teine porgand, siis redis, siis mugulsibul. Salat ja redis tulevad ruttu ja süüakse ruttu (no seda salatit jääb alati järgi), porgandi, sibula sööme sügise poole. Suvikõrvits on igavesti hea taim- noored viljad grillitult on megahead.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.03 08:37; 24.03 16:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nt saab pisikese peenra suuremaks, kui ehitada sellest astmeline kõrgpeenar. Ilmselt on mitmeid variante, mida täidiseks kasutada, mul endal kogemusi pole. Nt et keskmine osa on ca 30 cm lai ja äärtest 20 cm kõrgem.

Kuidas need eri kõrgustega tasemed pinda juurde annavad? Istutad midagi horisontaalselt või?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nt saab pisikese peenra suuremaks, kui ehitada sellest astmeline kõrgpeenar. Ilmselt on mitmeid variante, mida täidiseks kasutada, mul endal kogemusi pole. Nt et keskmine osa on ca 30 cm lai ja äärtest 20 cm kõrgem.

Kuidas need eri kõrgustega tasemed pinda juurde annavad? Istutad midagi horisontaalselt või?

Saad tihedamalt istutada – taimed ei nügi üksteist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust nõuavad väga vähe tööd sibulad ja suvikõrvitsad. Porgandit üldiselt ka. Juhul, muidugi, kui teie pere sööb seliseid asju.

Minu tähelepaneku järgi saab üsna väikesel alal kasvatada suure koguse. Mul on peenar 8 meetrit. Veerand peenart on porgandid. Ülejäänud osa sibulaid. Ja sellest tuleb nii suur kogus, et rohelisi sibulapealseid saan töökaaslastele viia. Enda jaoks jätkub ja lisaks saan veel terve talvevaru sügavkülma panna. Mugulaid on meie 4-liikmelisele perele jätkunud sügisest siiani. Usun, et jätkub vähemalt juunini. Porgandeid jagus märtsini. Oleks veelgi jätkunud, aga säilitamistingimused polnud piisavalt head ning viimased porgandid tuli lihtsalt ära visata.

Suvikõrvits on selles suhtes tänuväärne, et paned 2 taime maha ja sellest saagist, mis sealt tuleb, saab terve pere söönuks. Kuni järgmise suveni jagub sügavkülmast võtta. Lisaks, hooajal viin hunnikute kaupa kolleegidele.

Sibul ja suvikõrvits on sellest suhtes lihtne kasvatada, et need ei umbrohtu eriti kergesti. Samuti ei ole vaja neid katta. Suvikõrvitsaid peab katma vaid siis, kui juunis veel mõni öö on väga külm.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.03 15:34; 24.03 14:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu mõneruutmeetrisel peenral on asjad, mida ise süüa armastame. Kindlasti paar taime õue kirsstomatit (madalad taimed), porru, redis, sibul, till, mõned kuumaasika taimed on maas, salateid paari liiki (tavaline lehtsalat, jääsalat nt), porgandit. Brokolit, lillkapsast ja nuikapsast olen ka varasemalt mõne taime pannud.
Eks oleneb, mis kellele maitseb, mulle meeldib maitsetaimed ja salatilehed oma peenralt tuua ja lapsel on hea kuumaasikad noppida kuna need annavad saaki juulist oktoobrini.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

pane amet maha ja mine pensile 😛

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasvatan alati tilli, basiilikut, küüslauku, sibulat, erinevaid salateid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina paneks sellisele tillukesele peenrale vähemalt osaliselt kaared ja kile peale ning kasvataks kõigepealt salatit ja redist. Võib lisaks kile alla ka katteloori panna. Salati ja redise vahele paneks tilli ka, till tärkab aeglaselt, aga selleks ajaks, kui redis ja salat otsas, võib tilli üles võtta ja peeneks hakituna kas soola või sügavkülma panna. Kui redis ja salat söödud, siis paneks suvikõrvitsa maha. Suvikõrvits võtab sul seal vähemalt kolmandiku ära, aga ma ahne inimesena topiks peenraotsale kõrvuti kaks taime. See on hea nii toorelt kui toiduna ja hoidistes ka, kui liiga pehmeks ei keeda (pehme suvikõrvits on mu meelest vastik). Siis võid sellele peenrale panna veel püsikuid, näiteks talisibulat ja murulauku. Kui armastad rabarbrit, siis võiks mingit jämedavarrelist rabarbrit olla üks taim (võib ka kile alla panna kevadel). Tilli võiks ka suveks panna ja mõne õuetingimusi taluva madalakasvulise tomati.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, salat on ka hea soovitus. Tärkab kevadel juba üsna vara ja on suht vähenõudlik.

Rabarber aga mu meelest peenart ei nõua. Vähemalt mul kasvavad õue peal täitsa suvalises kohas. Pole vist eluski neid rohinud, kastnud või midagi muud nendega teinud. Ise kasvavad ja annavad saaki kõvasti. Sööjaid ainult ei ole.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.03 15:34; 24.03 14:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemast välja – aga kasvuhoones katteloori all on mahakülvatud nii redis, till, kui kresssalat!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.03 08:37; 24.03 16:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul oli üks umbes sama suur peenar kunagi. Seal oli lilli, tilli, murulauku, paar kurgitaime, üks suvikõrvitsa taim. Peterselli, sidrunmelissi, tüümianit ja paar maasikataime. Hea, kui rohelise omast peenrast suvel saab, kõik muu juba puhtalt boonus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma paneks maitsetaimi, mida muud sinna ikka panna.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Kodunurk Soovitage, mida maha panna

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.