Autistidel sageli nende piiritletud toiduvikutega veel täiendavad kiiksud sees: teatud asjad peavad olema teatud värvi, õiges pakendis, rangelt eraldatult serveeritud, prqvad läbi paistma vmt. Kui nüansiga huumorit, keelemänge, situatsioonikoomikat jmt mõistab, on see hea märk. Valetamise osas on autist pigem alati lapsikult aus, sest ta lihtsalt ei oskagi valetada, manipuleerida ja omakasu taotleda.
Siukest asja kohe pole üldse.
See siis tähendab, kui laps on nn. autismispektri häirete skaala alguses, võivadki tal olla vaid vähesed jooned.
Täitsa tavaline, suht nutikas, väga sportlik ja osav poiss, aga ei taha juukseid lõigata, kammida, hambaid pesta, võõraste täiskasvanutega rääkida (kusjuures spordisaalis saab jutu peale ka suurtemate lastega), keeldub igasugu esinemistest (k.a. tunnis lugemisest), keeldub osalemast igasugu seltskonnaüritustest (mis pole seotud spordiga). Tõsi, ka kõne areng oli hiline.
Kas psühhiaater võib ka diagnoosiga mööda panna, kuigi teeb kõik testid ära?
Kuigi need uuringud meil seisavad veel ees. Pole kindel, et kliiniline psühholoog temaga üldse kontakti saab. Aga kui ma palju seletan, et talle endale on need kasulikud ja koolis lihtsam, ehk siis õnnestub.
Kas kahtlused tekkisid alles kooliealisena? Autisimile viitavad tunnused on reeglina olemas juba väikelapsena: ebatavaline mängimine, kehv silma vaatamine, vähene huvi eakaaslaste vastu jmt. Kas ta pisikesena oli aktiivne, uudishimulik, uuris maailma suurte silmadega või pigem kapseldus, hoidis omaette ja vältis seltskonda. Mõni autistlik laps on väga rahutu, valiv ja pahur, samas teine on väga flegmaatiline ja pigem ükskõikne – aga tavalapsega võrreldes isemoodi on nad alati. Teil peres rohkem lapsi pole, et tekiks võrdlus?
Diagnoosimisel pigem ei eksita, sest nõrkade üksikute tunnuste peale ei määra keegi talle häiret. Eriti veel tänastes tingimustes, kus diagnooside/puuete määramine on suure luubi all.
Spetsialistid vaatlevad komplekssete tunnuste üheaegset olemasolu, mis autismi puhul on näiteks suhtlemisraskused ja oskus suhteid tõlgendada, kitsad huvid ja piiratud eluterve huvi ümbritseva vastu, korduvad käitumismustrid, limiteeritus kiirel ümberhäälestusel, jäik rutiinivajadus. Diagnoosimine on ajamahukas ja keerukas sellest hoolimata, sest ei eksisteeri kahte ühesugust autisti, detailides ja oma kiiksudes on nad sama erinevad nagu tavainimesed. Aga neil kõigil on teatavad stereotüüpsed sarnasused – seda isegi kõrge intellektiga autistidel ja arengus mahajäänuil.
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 25.01 13:27; 26.01 08:40; 27.01 12:07; 09.02 11:33; 28.06 19:06; 29.06 00:09; 30.06 00:59;