Esileht Tööelu, raha ja seadused. Sotsiaalteenuste andmeregister STAR – kas näen kui päring tehtud minu kohta?

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Sotsiaalteenuste andmeregister STAR – kas näen kui päring tehtud minu kohta?

Postitas:
Kägu

Tere!

Kas ma näen kui ametnik on minu sissetulekute jms kohta Star registrisse päringu esitanud? Ütleme, et kui mu sõbranna on ametnik, kes selle süsteemiga igapäevaselt töötab, siis kas tal on võimalik sealt mu andmeid vaadata nii, et ma seda eesti.ee andmejälgijast ei näe? Kas Star päringud on üldse andmejälgijas tavakodanikule nähtavad?

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellele kes miinuse pani – tahaks teada miks? Mõni KOV/LOV ametnik ilmselt? 🙂

Mõni kuu tagasi oli juhus, kus sattusin üle aastate suhtlema tuttavaga kes töötab päästeametis. Paar päeva hiljem nägin juhuslikult andmejälgijast, et minu kohta oli tehtud päring päästeametist. Ei ole ju raske üks ja kaks kokku panna? Kuna ma inimesele halba ei taha, siis ei hakanud asjale ka ametlikku käiku andma ega öelnud ka inimesele, et tean, et ta minu kohta nii öelda luuras.

+4
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimusele vastata ei oska. Küll aga hakkas huvitama, mis andmeid Päästeamet uurib kodanike kohta? Mis andmeid neil on?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimusele vastata ei oska. Küll aga hakkas huvitama, mis andmeid Päästeamet uurib kodanike kohta? Mis andmeid neil on?

Ma kujutan ette, et Päästeametil on vaja infot inimese kontaktide ja elukoha kohta. See ei tähendagi, et nad kogu aeg neid andmeid vaatavad, aga neil peab olema see võimalus. Seda võimalust kuritarvitav töötaja on hoopis teine teema ja sellest tuleks alati teada anda

Jälg peaks ikka maha jääma, selleks andnejälgija on

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu teada STARi päringud eesti.ee-s ei kajastu, aga selleks, et sealt sinu andmeid pärida, peab konkreetne ametnik tegema sinu kohta menetluse, kuhu jääb tema nimi korraldava töötaja juurde automaatselt sisse, seega peaks ikka väga rumal olema, kui keegi lihtsalt haiglasest uudishimust algatab enda tuttavate kohta menetlusi, sest kõik algatatud menetlused jäävad sinna sisse, ka siis kui need ära lõpetada. Kustutada neid enam ei saa.

Teine asi on see, kui sinu kohta on juba mingil põhjusel STARi menetlus algatatud ja tuttav seda vaatab, sest siis otseselt nähtavat jälge ei jää, aga STARi IT adminnid saavad selle vajadusel ikkagi välja võtta, kes mis klientide andmeid vaadanud on. Küll aga peab siis olema see menetlus algatatud samas asutuses, kus see konkreetne ametnik töötab, kuna nt Paide KOVi ametnik ei näe ilma omalt poolt menetlust algatamata Tartu KOVi poolt algatatud menetlusi. Lisaks ei näe kõik asutusesisesed töötajad ka kõike. Mina olen KOVis lastekaitses töötanud ja ma ei näinud nt enda klientide kohta tehtud erihoolekandealaste menetluste sisu, ka siis kui selle kliendi kohta oli minul algatatud lastekaitsemenetlus. Ja vastupidi ka – lastekaitsemenetlusi kõik sotsiaaltöötajad ei näinud.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu teada STARi päringud eesti.ee-s ei kajastu, aga selleks, et sealt sinu andmeid pärida, peab konkreetne ametnik tegema sinu kohta menetluse, kuhu jääb tema nimi korraldava töötaja juurde automaatselt sisse, seega peaks ikka väga rumal olema, kui keegi lihtsalt haiglasest uudishimust algatab enda tuttavate kohta menetlusi, sest kõik algatatud menetlused jäävad sinna sisse, ka siis kui need ära lõpetada. Kustutada neid enam ei saa.

Teine asi on see, kui sinu kohta on juba mingil põhjusel STARi menetlus algatatud ja tuttav seda vaatab, sest siis otseselt nähtavat jälge ei jää, aga STARi IT adminnid saavad selle vajadusel ikkagi välja võtta, kes mis klientide andmeid vaadanud on. Küll aga peab siis olema see menetlus algatatud samas asutuses, kus see konkreetne ametnik töötab, kuna nt Paide KOVi ametnik ei näe ilma omalt poolt menetlust algatamata Tartu KOVi poolt algatatud menetlusi. Lisaks ei näe kõik asutusesisesed töötajad ka kõike. Mina olen KOVis lastekaitses töötanud ja ma ei näinud nt enda klientide kohta tehtud erihoolekandealaste menetluste sisu, ka siis kui selle kliendi kohta oli minul algatatud lastekaitsemenetlus. Ja vastupidi ka – lastekaitsemenetlusi kõik sotsiaaltöötajad ei näinud.

Lisan veel eelmisele jutule, et päris niisama see STARi menetluste algatamine ei käi ka, et panen nime sisse ja aga algatan. Iga menetluse puhul tuleb algatamisel märkida ära pöördumise sisu, kuupäev, pöörduja andmed jms. Lisaks peab pöördumisele ka midagi järgnema, nt toetuste taotlemise puhul märgivad sotsiaaltöötajad ära, kas toetus on määratud või määramisest keeldutud. Päris selliseid menetlusi ei saa õhku jätta, et lihtsalt algatan ja lõpetan ilma igasuguste selgitusteta. Arvan, et kui su sõbranna juba KOVis töötab, siis ta ehk on piisavalt arukas, et selliseid asju teada, aga kui sul on tõesti põhjendatud kahtlus, et ta on sinu kohta selles keskkonnas päringuid teinud, siis soovitan pöörduda selle KOVi poole, kus ta töötab ja teha järelepärimine väljastamaks andmed, kas sinu kohta on STARi keskkonnas selle KOVi poolt midagi algatatud (kliendil on õigus enda kohta STARi väljavõtet küsida). Kui sellest abi ei ole, siis pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole, kes STAR süsteemi haldab.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

väga hästi selgitasid.

lisa veel, kui KOV ja eaka lähedased ei ole alustanud kiireeskoste tegemist, siis kas seda võis algatada perearst kauge sugulase plaani põhjal.

suvel oli selline asi, et eakas taheti vastu tema tahtmist hooldekodusse. ska enne ei reageerinud, kui sai saadetud kiri peadirektorile. peale   seda jäeti eakas rahule ja ta elab oma soovi kohaselt.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu teada STARi päringud eesti.ee-s ei kajastu, aga selleks, et sealt sinu andmeid pärida, peab konkreetne ametnik tegema sinu kohta menetluse, kuhu jääb tema nimi korraldava töötaja juurde automaatselt sisse, seega peaks ikka väga rumal olema, kui keegi lihtsalt haiglasest uudishimust algatab enda tuttavate kohta menetlusi, sest kõik algatatud menetlused jäävad sinna sisse, ka siis kui need ära lõpetada. Kustutada neid enam ei saa.

Teine asi on see, kui sinu kohta on juba mingil põhjusel STARi menetlus algatatud ja tuttav seda vaatab, sest siis otseselt nähtavat jälge ei jää, aga STARi IT adminnid saavad selle vajadusel ikkagi välja võtta, kes mis klientide andmeid vaadanud on. Küll aga peab siis olema see menetlus algatatud samas asutuses, kus see konkreetne ametnik töötab, kuna nt Paide KOVi ametnik ei näe ilma omalt poolt menetlust algatamata Tartu KOVi poolt algatatud menetlusi. Lisaks ei näe kõik asutusesisesed töötajad ka kõike. Mina olen KOVis lastekaitses töötanud ja ma ei näinud nt enda klientide kohta tehtud erihoolekandealaste menetluste sisu, ka siis kui selle kliendi kohta oli minul algatatud lastekaitsemenetlus. Ja vastupidi ka – lastekaitsemenetlusi kõik sotsiaaltöötajad ei näinud.

Lisan veel eelmisele jutule, et päris niisama see STARi menetluste algatamine ei käi ka, et panen nime sisse ja aga algatan. Iga menetluse puhul tuleb algatamisel märkida ära pöördumise sisu, kuupäev, pöörduja andmed jms. Lisaks peab pöördumisele ka midagi järgnema, nt toetuste taotlemise puhul märgivad sotsiaaltöötajad ära, kas toetus on määratud või määramisest keeldutud. Päris selliseid menetlusi ei saa õhku jätta, et lihtsalt algatan ja lõpetan ilma igasuguste selgitusteta. Arvan, et kui su sõbranna juba KOVis töötab, siis ta ehk on piisavalt arukas, et selliseid asju teada, aga kui sul on tõesti põhjendatud kahtlus, et ta on sinu kohta selles keskkonnas päringuid teinud, siis soovitan pöörduda selle KOVi poole, kus ta töötab ja teha järelepärimine väljastamaks andmed, kas sinu kohta on STARi keskkonnas selle KOVi poolt midagi algatatud (kliendil on õigus enda kohta STARi väljavõtet küsida). Kui sellest abi ei ole, siis pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole, kes STAR süsteemi haldab.

 

Suur tänu nii põhjaliku seletuse eest. Ma arvan, et see sõbranna minu kohta päringuid teinud ei ole, või noh, ma loodan, et ei ole. Tahtsingi teada kuidas see protsess välja näeb, et kas ongi lihtsalt nii lihtne, et toksib nime sisse ja kõik andmed isiku kohta on näha. Kui sellele päringule ikkagi eelneb menetlemine ja päring tuleb muude andmetega tõendada, siis ma usun, et ilmselt enamik ametnike lihtsalt oma uudishimu tõttu siiski oma tööga ei riski.

Ma olen ka kusagilt justkui lugenud, et Star päringud eesti.ee-s ei kajastu. Huvitav miks see nii on. Kui kõik käib nagunii eeskirjade järgi, siis milleks neid päringuid inimeste eest varjata, kõik võiks ju olla nö läbipaistev.

Sain Teie vastustega vastused oma teemapüstitusele. Tänan veelkord!

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tallinna linn väga hoolib oma invaliididest: iga hommik Transpordiamet kontrollib, kas olen ikka elus, kui ei siis kohe tühistatakse invaparkimiskaart. Tehik ka midagi kontrollib pidevalt, pole viitsinud uurida, mis automaatne päring on.

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu teada STARi päringud eesti.ee-s ei kajastu, aga selleks, et sealt sinu andmeid pärida, peab konkreetne ametnik tegema sinu kohta menetluse, kuhu jääb tema nimi korraldava töötaja juurde automaatselt sisse, seega peaks ikka väga rumal olema, kui keegi lihtsalt haiglasest uudishimust algatab enda tuttavate kohta menetlusi, sest kõik algatatud menetlused jäävad sinna sisse, ka siis kui need ära lõpetada. Kustutada neid enam ei saa.

Teine asi on see, kui sinu kohta on juba mingil põhjusel STARi menetlus algatatud ja tuttav seda vaatab, sest siis otseselt nähtavat jälge ei jää, aga STARi IT adminnid saavad selle vajadusel ikkagi välja võtta, kes mis klientide andmeid vaadanud on. Küll aga peab siis olema see menetlus algatatud samas asutuses, kus see konkreetne ametnik töötab, kuna nt Paide KOVi ametnik ei näe ilma omalt poolt menetlust algatamata Tartu KOVi poolt algatatud menetlusi. Lisaks ei näe kõik asutusesisesed töötajad ka kõike. Mina olen KOVis lastekaitses töötanud ja ma ei näinud nt enda klientide kohta tehtud erihoolekandealaste menetluste sisu, ka siis kui selle kliendi kohta oli minul algatatud lastekaitsemenetlus. Ja vastupidi ka – lastekaitsemenetlusi kõik sotsiaaltöötajad ei näinud.

Lisan veel eelmisele jutule, et päris niisama see STARi menetluste algatamine ei käi ka, et panen nime sisse ja aga algatan. Iga menetluse puhul tuleb algatamisel märkida ära pöördumise sisu, kuupäev, pöörduja andmed jms. Lisaks peab pöördumisele ka midagi järgnema, nt toetuste taotlemise puhul märgivad sotsiaaltöötajad ära, kas toetus on määratud või määramisest keeldutud. Päris selliseid menetlusi ei saa õhku jätta, et lihtsalt algatan ja lõpetan ilma igasuguste selgitusteta. Arvan, et kui su sõbranna juba KOVis töötab, siis ta ehk on piisavalt arukas, et selliseid asju teada, aga kui sul on tõesti põhjendatud kahtlus, et ta on sinu kohta selles keskkonnas päringuid teinud, siis soovitan pöörduda selle KOVi poole, kus ta töötab ja teha järelepärimine väljastamaks andmed, kas sinu kohta on STARi keskkonnas selle KOVi poolt midagi algatatud (kliendil on õigus enda kohta STARi väljavõtet küsida). Kui sellest abi ei ole, siis pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole, kes STAR süsteemi haldab.

Suur tänu nii põhjaliku seletuse eest. Ma arvan, et see sõbranna minu kohta päringuid teinud ei ole, või noh, ma loodan, et ei ole. Tahtsingi teada kuidas see protsess välja näeb, et kas ongi lihtsalt nii lihtne, et toksib nime sisse ja kõik andmed isiku kohta on näha. Kui sellele päringule ikkagi eelneb menetlemine ja päring tuleb muude andmetega tõendada, siis ma usun, et ilmselt enamik ametnike lihtsalt oma uudishimu tõttu siiski oma tööga ei riski.

Ma olen ka kusagilt justkui lugenud, et Star päringud eesti.ee-s ei kajastu. Huvitav miks see nii on. Kui kõik käib nagunii eeskirjade järgi, siis milleks neid päringuid inimeste eest varjata, kõik võiks ju olla nö läbipaistev.

Sain Teie vastustega vastused oma teemapüstitusele. Tänan veelkord!

Töötades andmekaitse valdkonnas võin lisaks selgitada 2 asja. Esiteks, andmejälgijas ei kajastu täna veel väga suur osa riigi poolset andmetöötlust, sest see eeldab teatavat tehnilist lahendust ja piiratud ressursside juures võtab see aega kuni kõik sinna saab. Teiseks, see kui andmejälgijas seda infot ei ole, ei tähenda, et midagi varjatakse. Kui on soov teada, kas Teie andmed on STAR-is, tuleb pöörduda vastutava töötleja poole ning nad on kohustatud (üldjuhul) teile selgitama, mis andmeid teie kohta kogutud on ning mis eesmärkidel neid töödeldud on jms.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tere!

Kas ma näen kui ametnik on minu sissetulekute jms kohta Star registrisse päringu esitanud? Ütleme, et kui mu sõbranna on ametnik, kes selle süsteemiga igapäevaselt töötab, siis kas tal on võimalik sealt mu andmeid vaadata nii, et ma seda eesti.ee andmejälgijast ei näe? Kas Star päringud on üldse andmejälgijas tavakodanikule nähtavad?

Kas su sõbranna teab, et sa teda seadusevastases nuhkimises kahtlustad või miks te üldse sõbrannad olete, kui teineteist usaldada ei saa?

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on veidi teistmoodi küsimus seoses elukohapäringutega. Nimelt panin tähele, et pilet.ee teeb igakuiseid päringuid minu elukoha kohta, ometi ei oma ma ühtegi kuupiletit ega ka sõida ühistranspordiga (viimati vast 5-6 aastat tagasi). Millest see võib veel olla?

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Müni su laps sõidab?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on veidi teistmoodi küsimus seoses elukohapäringutega. Nimelt panin tähele, et pilet.ee teeb igakuiseid päringuid minu elukoha kohta, ometi ei oma ma ühtegi kuupiletit ega ka sõida ühistranspordiga (viimati vast 5-6 aastat tagasi). Millest see võib veel olla?

Tallinlane? Tasuta sõiduõigus ehk.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on veidi teistmoodi küsimus seoses elukohapäringutega. Nimelt panin tähele, et pilet.ee teeb igakuiseid päringuid minu elukoha kohta, ometi ei oma ma ühtegi kuupiletit ega ka sõida ühistranspordiga (viimati vast 5-6 aastat tagasi). Millest see võib veel olla?

Tõenäiliselt kontrollib, kas teil endiselt elukoht Tallinnas ja seega omate tasuta sõiduõigust. Juhul, kui on soov kindlalt teada saada, siis tasub pöörduda Tallinna Transpordiameti poole.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahjuks Lõuna-Eestist, kus linnaliinid tasulised. Lisaks elan ametlikult lastest erineval aadressil, mis tegelikult ei omagi korralikku ühistranspordivõimalust (maapiirkond, lähim bussipeatus 3.5km).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahjuks Lõuna-Eestist, kus linnaliinid tasulised. Lisaks elan ametlikult lastest erineval aadressil, mis tegelikult ei omagi korralikku ühistranspordivõimalust (maapiirkond, lähim bussipeatus 3.5km).

Tee päring neile! Mul on Ridango teinud regulaarselt päringuid ja küsisingi üle. Vastasid kenasti ja rahuldusin.

Üldiselt need regulaarsez päringud on süsteemi päringud, st neid ei tee inimene, vaid süsteem on seadistatud mingit x asja perioodiliselt kontrollima. St süsteem uuendab oma andmeid ja nt oletame kuna sul on isinustatud ühiskaart, siis ta kontrollibki kord kuus sinu elukohta, kas on mingi sõiduõigus (ja saabki teada, et sa ei ela sellises kohas, mis anbaks tasuta sõiduõiguse kusagil).

Kui sind ettevõtte vastus ei rahulda, nt sa ei pea õigeks selliste päringute tegemist, siis pöördu AKIsse. Nemad siis suhtlevad ettevõttega ja otsustavad, kas vaja ettekirjutus teha, et süsteem pmber teha, või siiski mitte.

Lisan veel, olles natuke tööalaselt kursus nende automaatsete päeingute hingeeluga – alati ei saagi päringut teostav ettevõte piirata päritavate andmete hulka. Palju sõltub, kuidas on see register, kuhu päring tehakse, oma vastusteenuse üles ehitanud. Näiteks – päringus on vaja mingi x toetuse saamiseks taotleja kuni 3aastaseid lapsi, aga rahvastikuregister ei hakka ükiskjuhuks sellist teenust arendama, vaid kuvab pärivale registrile kõik alaealised lapsed. Päriv register tohib sealt maha salvestada ainult kuni 3aastaste andmed, st päriva registri omanik peab oma registrit arendama. Aga riik.ee kuvabki, et päriti ka 17aastase andmeid, kuigineid kuhugi maha ei salvestata.

Sest liiga detailsete arenduste tegemine igaks elujuhtumiks oleks meeletult kallis

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Just avastasin ka, et vallast kinnisasja registri päring tehtud, minu elukohabkohta siis, kinnistutegistri numbri järgi.

Huvitav mis vajadus neil peaks selleks olema?

Mõtlen, ka kas keegi uudishimutsenud?

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Enamus päringuid on automaati tehtud. Ma pole kindel, et see tegelikult on hea, et inimesed neid näevad. Nagu näha tekitab palju asjatut kahtlustamist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Just avastasin ka, et vallast kinnisasja registri päring tehtud, minu elukohabkohta siis, kinnistutegistri numbri järgi.

Huvitav mis vajadus neil peaks selleks olema?

Mõtlen, ka kas keegi uudishimutsenud?

Maamaksu arvutamine?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

PS nt kui näete, et haigekassa teeb päringuid, siis ei, ei tee. Päringu teeb nt hambaarst läbi haigekassa süsteemi, et kontrollida hambaravihüvitise suurust.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Sotsiaalteenuste andmeregister STAR – kas näen kui päring tehtud minu kohta?