Esileht Koolilaps Sügisel kooli aga r puudu.

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Sügisel kooli aga r puudu.

Postitas:

Mure siis selline, et laps läheb sügisel esimesse klassi, aga kahjuks pole tal veel r tähte. Mure suur, et kuidas koolis teised sellesse suhtuvad. Lasteaias käib küll logopeedi juures ja kodus teeme ka harjutusi, aga seda ikka vähe. Kuna elame väikses kohas ja siin on kõik logopeedid tohutult ülekoormatud, siis ei ole isegi tasulist logopeedi võtta. Olen mõelnud ehk peaks Tallinnast otsima. Kas oskate äkki kedagi konkreetset soovitada? Kas kellelgi on veel laps läinud ilma r kooli või on selline asi ikka väga erandlik? Saan muidugi aru, et tegelikult ju veel pool aastat aega, aga ei taha seda nii viimasele hetkele ka jätta. Kõik soovitused teretulnud 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere! Minu poeg käib 1. klassis. Kooli minnes ei olnud tal R-täht täiesti olemas, ühesõnaga ei põristanud tähte üksikult, oli küll olemas midagi sarnast r-ile sõna keskel ja vahetevahel selline vahepealne r. Põristama hakkas alles detsembri alguses. Logopeedil (tegi keele tõstmise harjutusi) käisime õppimas juba mitu aastat, siis vahetasime logopeedi ja hakkas asi arenema. Teine logopeed hakkas sõnadega harjutama ja lühenditega. Jätan oma tel. numbri 58094299, kui soovite, siis annaksin meie logopeedi nõuandeid teile. Ilma täheta mingeid erilisi raskusi ei olnud, keegi ei norinud. Lugedes lihtsalt polnud seda tähte. Kirjutamisel pidi mõtlema, et kas L või R (kas see, mis põriseb või see, mis mitte). Aga R-tähega on ikkagi lihtsam. Tuleb aga harjutada igal ajal. 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna ei ela Tallinnas, siis ei oska konkreetset logopeedi soovitada. Kui praegu asi tõsiselt käsile võtta, siis peaks kooliminekuks korda saama. Kas R on kurgu R või ei ole seda üldse? Kurgus olevat R-i on väidetavalt raskem korda saada.
Lasteaia logopeedist tavaliselt ei piisa kui ei ole just tegu väga pühendunud inimesega. Selles vanuses R-i puudumine vajab põhjalikumat tegutsemist. Minu poiss oli 6,3 aastane ja ka ei olnud R tulnud hoolimata sellest, et oli mitu aastat lasteaia logopeedi juures käinud. Tegime ka neid logopeedi etteantud harjutusi, aga mitte iga päev. Kuna lasteaias logopeed vahetus ja mul oli mure juba suur, siis läksime eralogopeedi juurde (Tartus). Kokku käisime tema juures 7 korda (1 kord nädalas 45 minutit) kahe kuu jooksul. Tema kindel \”käsk\” oli teha iga päev 30 minutit harjutusi. R-i harjutamiseks siis pidime tegema väikese pulgaga keele all sellist värinat ning laps pidi ütlema logopeedi etteantud sõnu. See 30 minutit oli tegelikult väga pikk ja väsitav aeg. Laps oli tüdinenud ning ausalt öeldes oli see üsna raske aeg. Kui olime 3-4 nädalat teinud, siis jäi laps natuke haigeks ning oli nädal aega kodus. Kuna logopeed soovitas nädalavahetusel isegi 2 korda päevas teha harjutusi, siis tegin selle koduse nädala jooksul 2 korda päevas harjutusi. Ja see toimis! Nädala lõpus saime R-i põrisema. Logopeedi juures käisime veel 2-3 nädalat, et R-i kinnistada ja erinevates tähekombinatsioonides see selgeks saada. Aga kokku läks esimesest logopeedi visiidist alates 2 kuud selle tralli peale. See oli tõesti raske iga päev neid harjutusi teha, kuid see oli seda väärt. Tahan lihtsalt öelda, et sellega tuleb tõsiselt tegeleda ning 10-15 minutist harjutustest päevas ei piisa kui laps logopeedil juba käinud on ning sellises vanuses on. Vähemalt meil ei piisanud ning ega ma iga päev ei teinud ka neid harjutusi. Seega soovitan otsida hea logopeed (kui võimalik, siis kasvõi eralogopeed) ja teha 2-3 kuud tõsist tööd ja korralikult harjutusi ning ma usun, et selle R-i peaks selle ajaga kätte saama kindlasti. Rohkem on siin siiski vanemate enda teha. Logopeed annab ainult harjutused ja suunised koju kätte. Jõudu!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil lasteaia logopeed soovitab teha vähemalt 5min.päevas neid harjutusi. Proovime ikka teha ka. Vahest nagu jutu sees tuleks juba midagi r taolist. Õnneks ei tee ta seda kurgu r, logopeed ütleb, et las parem ütleb siis r asemel l, et tõesti pärast väga raske ümber õpetada. Kuna meil logopeed lasteaias ainult veerand kohaga, siis käib poiss tema juures vaid nädalas korra. Samas siiani oli tal nn. kausi tegemine keelega raske , aga nüüd juba tuleb, et tal pidigi olema nõrk keel. Aga tõesti tänud Teile, proovin Teie kogemustest õpetust võtta. Samas olen otsustanud otsida veel üks logopeed kõrvale, vaatame mis tema arvab, ja samas on ju ka erinevatel logopeedidel erinevad töövõtted.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötan lasteaias ja lisaks sellele on mul omal koolieelikust poeg ilma r-ita.
Üldjuhul koolide logopeedid ei jõua enam häälikuseadega tegeleda. Oleks väga soovitav võimalikult palju tööd enne kooli ära teha.

Kuna mul endal tuli r hilja ja mu lastel ka, siis tean, et harjutusi tuleb teha iga päev, muidu läheb keel kiiresti uuesti laisaks. Lisaks sellele, kui r on käes, järgneb sellele veel kinnistamisperiood.

Soovitan kindlasti lisaks lasteaia logopeedile otsida veel teine logopeed ja küsida konkreetsed harjutused kodus tegemiseks. Need ei ole tegelikult üldse keerulised- iga ema saab tüüpharjutustega hakkama, kui logopeed need teile annab.

Koolis on nii palju muud õppimist ja kohustusi, et isegi, kui kaaslased puuduvale r- ile tähelepanu ei pööra, oleks parem, kui see probleem enne kooli seljatatud on.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.01 12:22; 14.01 08:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina soovitaksin Tallinnast Magdaleena polikliinikust dr Babenkot, minu poisile pani ta r-tähe suht kiiresti suhu.
Üldiselt tuleks sellega kiiresti tegeleda, kuna probleem mõjutab lapsel nii kõnelemist kui ka kirjutamist (häälikuanalüüsi).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.01 12:55; 14.01 11:27;
To report this post you need to login first.

Meie logopeed rääkis veel niisugust asja (mis oli minu jaoks uus), et mõnel võibki R alles 3. klassis tulla. Nimelt olevat see seotud ka suu ehituse ja hammaste vahetumisega. Et mõnel lihtsalt ei tuleGI piimahammastega, aga kui jäävhambad suus, siis tuleb lupsti.

Muidu siin eelpool antud soovitustest tahan rõhutada seda IGA PÄEV harjutamist. Endal mul 5,5 a tüdruk näeb vaeva ja väga aeglaselt tuleb. Aga tuleb. Nii kui mõni päev vahele jääb, on tagasilöök, aga kui iga päev teeb, näeb ise ka arengut. Meil on siis see etapp, kus tuleb teha ¸¸¸¸¸¸¸ ja siis sõrmega keeleotsa vibratsiooni lisaks tekitada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Panen siia ka kirja meile antud harjutused, võibolla on need abiks. Pulgaga keele väristamist tegime ka meie, aga sellest nagu ei edenenud r tulemine. Teine logopeed töötab koolis ja tema ütles, et on kui keele harjutustest abi pole, siis on võimalik ka sõnade hääldamisega aidata r-il tulla. Näiteks tegime kodus selliseid hajutusi, kus laps ütles tre-tre-tre ja tra-tra-tra, drm-drm-drm. Sai ka välja kirjutatud sõnu, kus r-täht on alguses ja keskel ja lõpus ning neid sõnu lihtsalt öelda. Lasin pojal hääldada neid sõnu rohkem, kus oli juba miskit r-i laadset kuulda. Samuti soovitas logopeed harjutada nii, et öelda r-tähega algava sõna ette t-tähte, näiteks traamat, trebane. T-häälik pidi aitama r tähel paremini tulla. Minu pojal igatahes niimoodi tegemine aitas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keeleline võimekus on kahjuks kaasasündinud asi, ja seda ei anna muuta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Keeleline võimekus on kahjuks kaasasündinud asi, ja seda ei anna muuta. [/tsitaat]

Ei tea, mida sa selle all küll mõtlesid? Kas inimese lingvistilisi võimeid?

Häälikuseadet on võimalik teha, aga see võtab aega, aga tehakse edukalt koguaeg. Pidev harjutamine treenib keele- ja muid suulihaseid täpselt nagu treenitakse ka muud lihaskonda kehas.

Minul tuli r 30- aastaselt, sest pole kunagi logopeedil käinud varem. Õppisin ise harjutused selgeks täiskasvanuna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.01 12:22; 14.01 08:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie poiss läks ka kooli ilma r-täheta. Ta oli väikesest peale öelnud r-i keel esihammaste vahel (nagu ingl.k this). Viimasel koolieelsel aastal käis ikka ka korra nädalas lasteaia logopeedi juures, aga ega eriti asja ei saanud, sest poiss väga ei viitsinud neid harjutusi teha, kuigi tuletasin koguaeg meelde ja tegime ikka koos jne. Aga läks esimese õppeaasta jõuluni ja äkki ühel päeval tuli rõõmuga koolist koju ja hüüdis koridoris \”trrrrrenn!\” Eks korraliku r-ni läks veel pisut aega, et suu harjuks korralikult tähekombinatsioone ütlema, aga selline lugu siis meil. Meelt ei tasu heita. Ilmselt on sageli asi ka lapse enda motivatsioonis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

käisin lapsega pikalt r-tähe pärast logopeedil, kuid tulemusi polnud. Kord tuli üks teine tuttav logopeed koridoris vastu, vestlesime veidi ja järsku palus ta minu lapsel öelda trrr- nagu hobust peatades. Ja tuligi r-täht. Proovige harjutada seda trrr-sõnades nagu tõesti trenn, traat, trikk, just r-tähel pidama jäädes.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.01 12:55; 14.01 11:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõltub tihti vist logopeedist, kuidas ta oskab lapsele leida õiget harjutust. Poiss mul möllas lasteaias 3a, no lootusetu, läksime polikliiniku logopeedile ja 3 visiidiga tuli r. Täiesti uskumatu.
Tütrel läks kiiremini, lasteaeda tuli uus logopeed, r ja s tulid suht kiirelt. Küll on lapsel probleem lugemise ja häälimisega, mille puhul nooruke logopeed palus meil minna kogenuma logopeedi juurde, et tema ei saa hetkel hakkama selle lapsega. Ja jälle polikliiniku logopeed on saanud lapse tegema, mis vaja. Ju on omad nipid ja trikid, mis on logopeedidel erinevad, kes leiab õige nipi üles just selle lapsega…
Lihtsalt selline tunne on minul jäänud, et kui üks ei saa, siis teine võib saada. See ei tähenda, et see kes ei saa hakkama oleks kehva.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka meil aitab, kui ‘t’ ette öelda. R-tähe areng jäi meil kunagi selle taha, et just siis, kui r-tähe ja keele lihase areng oleks pidanud toimuma, tulid meil eest mõlemad hambad ära 🙂 ja no ei tulnud kuidagi… Ei hakanud ka L-tähte kasutama, hoopis sellist inglise keele hääldusega kurgu-R’i. Praegu 2. klassis Tallinna kesklinna koolis ja kohati ikka veel raskusi võib ette tulla, aga siis kui väga ei pinguta, tuleb kogemata iseenesest :). Läbinisti viieline, vaata et parim klassis keeletunnetuselt, inglise keele kõnes R-täht muidugi perfektne :D. Logopeed koolis ei pidanud asja üldse tähtsaks, ütles, et väga vähe on veel jäänud ja õppimist see päris kindlasti ei sega. Lapsed koolis ei nori ja ei teinud seda ka eelmisel aastal. \”Pannkoogi pidu\” on tore raamat harjutuste tegemiseks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsele aitas selline harjutus, et pani keele sellesse asendisse, nagu \”r\” puhul on, ja siis puhus õhku suust välja ja samal ajal liigutas samal ajal nimetissõrme keele all kiiresti edasi-tagasi, et keelt vibreerima panna nagu \”r\”-i põristades vaja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] Ei hakanud ka L-tähte kasutama, hoopis sellist inglise keele hääldusega kurgu-R’i. [/tsitaat]

no inglise keeles küll kurgu-r-i ei ole. prantslastel on kurgu-r, inglastel tuleb r hammaste vahelt, nagu keegi juba kirjeldas.

enda poeg on praegu kaheksaseks saamas ja korralik r tuli alles kuu aega tagasi. seni ütles ka just sellist poolhelilist r-i nagu inglise keeles. temal tuli see ka talle endalegi ootamatult ühel päeval kr-i kombinatsioonis. sel hetkel sai ise nipi kätte ja hakkas kohe proovima, paari tunniga oligi õige r korralikult suus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Koolilaps Sügisel kooli aga r puudu.

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.