Esileht Pereelu ja suhted Suhe emaga

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 115 )

Teema: Suhe emaga

Postitas:

Käole, kes soovitas minna ja ema kallistada ning asjad selgeks rääkida.

Selline asi toimib üksnes mingi arusaamatuste korral, mitte aga ema iseloomust, olemusest vms tuleneva süsteemse ja aastaid aset leidnud käitumise tagajärjel tekkinud probleemide korral.

Olen 40 ja tundsin, et ma olen omalt poolt kõik teinud, et suhteid parandada: kallistanud ja tänanud, rääkinud sellest kuidas tema käitumine mulle mõjub, palunud tal minuga pereteraapiasse tulla ja käinud ise teraapias, et ema mõista ja osata temaga käituda. Kõige selle tulemuse on 0. Ema arvates võiksin ma ennast “korda” teha ja mitte teda kurnata oma probleemidega. Suhet ei saa üksi parandada. Ema on isa nii ära manipuleerinud, et isa sööb juba aastaid antidepressante ja konkreetselt kardab ema (st tema ütlemisi, ähvardamisi, etteheiteid). Miks ta ära ei lähe? Tõenäoliselt tüüpiline vaimse perevägivalla juhtum, kus vägivallatsejaks on aga naine ja mees suhtesõltlane.

Ja veelkord käole, kes soovitas minna, kallistada ja asjad selgeks rääkida. Olles seda viimase 15 aasta jooksul korduvalt erinevate nurkade alt lähenedes püüdnud teha – selleks peab teine pool seda tahtma. Kui ta ei taha, siis sa võid kas või käte peal seista, kuid see ei vii kuhugi.

Ma tõmbasin emaga suhtlemise nii väheseks kui minu jaoks tundus õige. Ma ei leia, et ma peaksin hirmus, et lapsed võivad pärast hakata minuga samamoodi käituma, oma vaimset tervist sedavõrd ruineerida laskma aastakümneid. Kurb, kuid nii see on.

Mõtle sellele siis, kui sul enam ema pole..
Mõtle sellele, miks on olud kujunenud teievaheliselt nii halvaks, et sa oled selle vähendanud miinimumini.
Probleemid pole kunagi ühepoolsed, kuid neid saab tavaliselt lahendada.
Loen sinu postitusest välja jonnakuse ja “ise tean paremini” oleku.
Küsi emalt, mis on see tema arvates “korda tegemine” ja miks ta nii arvab, et sa ei ela oma elu õigesti.

Väga lähedased inimesed, kes on meid emotsionaalselt “ära tampinud” on meie jaoks juba ammu surnud, selles mõttes, et kui laps on vanema peale veel vihanegi, siis on lootust asju veel parandada. Kui aga lapsel on juba ükskõiksus, selles mõttes, et kui majanduslikult on abi vaja, siis ma jah aitan, paljas ja nälgas ei lase olla, aga muidu palun ela enda elu, siis on suhe juba pöördumatu. Need inimesed on meie jaoks juba ammu surnud.
Inimesed, kes ei ole reaalselt pidanud selliste suhetega kokku puutuma, ei peaks mingit paatost ajama, me kõik sureme kunagi, küll ma saan aga küsida, kas ma pean enda elust nii palju ohverdama? Miks ma pean? Mina ka ju suren kunagi!
Kas ma pean taluma neid välja elamisi, sildistamist, ohkimist, a la kuna mul jäi enne diplomi kaitsmist kool pooleli, siis mu ema on siiani imestunud, et ma ei elagi Kopli kööktoas ja ei ole Maximas kassapidaja, sest see on ju koht, kuhu ma enda ankeedi poolest kuulun.
Kas ma pean kasutama ära enda kunagist tuttavat (ok, 3 a tagust seksisõpra, kellega ma ei soovi suhelda), kes töötab politseis, et minu ema saaks enda abikaasa mobiiltelefonide kõne väljavõtte, sest mu emale tundub, et ta mees petab teda… Kuidas ma peaksin selle talle küll hankima? jne. jne.
Täiesti võimatu oli saada enda ema tähelepanu mõne minu probleemi lahendamiseks siis kui ma veel olin temast sõltuv, sest tema analoogilised probleemid ei lõppenudki kunagi ära… Kuidas saab täiskasvanud naine arutada enda lapsega, et kumb kannatas valesti valitud abikaasa (ehk minu isa) tõttu rohkem? Kas mina valisin talle abikaasa? Olin kuidagi osaline selles protsessis? Jne. jne.
Nii et lõpetage enda lineaarsed mõttekäigud, et kallistamised lahendavad omavahelised probleemid. Korraks jah võib-olla…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

To 14.09

Jäid emast ilma juba väiksena. Kas kasvasid lastekodus? Või oli sul kodu, toit laual, riided seljas ja võib’olla ka mänguasju? Kas ema käis tööl või istus kodus diivanil?
Oled sa kindel, et ta ei pidamud millestki loobuma, et sinu eest hoolitseda?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 24.03 10:31; 24.03 16:09; 25.03 13:12; 25.03 15:32; 01.04 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

To 14.09

Jäid emast ilma juba väiksena. Kas kasvasid lastekodus? Või oli sul kodu, toit laual, riided seljas ja võib’olla ka mänguasju? Kas ema käis tööl või istus kodus diivanil?
Oled sa kindel, et ta ei pidamud millestki loobuma, et sinu eest hoolitseda?

Mida sa jaurad? Toit laual, riided seljas ja mänguasjad ei ole hoolimine ja armastus. Need on olemas ka lastekodus. Arvad, et ma olen mingi mässav teismeline, kes ei suuda oma olukorda piisavalt adekvaatselt hinnata? Arvad, et ma pole nende asjade üle sadu kordi mõelnud, teraapias tundide kaupa lahanud, üritanud oma emaga korduvalt rääkida? Arvad, et sa oma naiivsete küsimustega paned mind mõtlema? Astu korraks oma kitsast maailmapildist välja ja lihtsalt püüa korraks mõista, et sinu kogemused ja arusaam maailmast ei ole ainuõiged ja universaalsed ja kui inimesed teevad mingeid asju teistmoodi kui sina õigeks pead, siis ju neil on selleks mõjuvad põhjused.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 24.03 14:09; 24.03 16:13; 25.03 16:16; 28.03 07:49; 30.03 14:28; 30.03 15:17; 30.03 15:39; 30.03 22:19; 30.03 23:40; 30.03 23:44; 31.03 09:42; 31.03 09:47; 01.04 12:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

To 14.09

Jäid emast ilma juba väiksena. Kas kasvasid lastekodus? Või oli sul kodu, toit laual, riided seljas ja võib’olla ka mänguasju? Kas ema käis tööl või istus kodus diivanil?
Oled sa kindel, et ta ei pidamud millestki loobuma, et sinu eest hoolitseda?

Mida sa jaurad? Toit laual, riided seljas ja mänguasjad ei ole hoolimine ja armastus. Need on olemas ka lastekodus. Arvad, et ma olen mingi mässav teismeline, kes ei suuda oma olukorda piisavalt adekvaatselt hinnata? Arvad, et ma pole nende asjade üle sadu kordi mõelnud, teraapias tundide kaupa lahanud, üritanud oma emaga korduvalt rääkida? Arvad, et sa oma naiivsete küsimustega paned mind mõtlema? Astu korraks oma kitsast maailmapildist välja ja lihtsalt püüa korraks mõista, et sinu kogemused ja arusaam maailmast ei ole ainuõiged ja universaalsed ja kui inimesed teevad mingeid asju teistmoodi kui sina õigeks pead, siis ju neil on selleks mõjuvad põhjused.

Ning siinsed inimesed soovitavadki teemaalgatajale omade kogemuste põhjal erinevaid lahendusi/võimalusi.
On olemas kehvasid emasid, aga kui jääda vaatama, mis selle nö põhjustanud on, siis on ka lapse vaatevinklist asjad natuke nihkes.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 24.03 08:04; 24.03 13:00; 24.03 16:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

To 14.09

Jäid emast ilma juba väiksena. Kas kasvasid lastekodus? Või oli sul kodu, toit laual, riided seljas ja võib’olla ka mänguasju? Kas ema käis tööl või istus kodus diivanil?
Oled sa kindel, et ta ei pidamud millestki loobuma, et sinu eest hoolitseda?

Täiskasvanud inimene ju peaks teadma, et laps vajab kodu, toitu ja ka mänguasju.
Tööl käivad inimesed ka ju siis, kui neil pole lapsi. Kas keegi peab käima ekstra sellepärast tööl, et on lapsed? Muidu ei käiks?
Lapse ja vanema suhe ei ole kunagi võrdväärne, nagu Sa üritad enda küsimusega paika panna. Umbes, et ma näed lükkasin Sinu trepikoja eest ka lume ära, ole tänulik! Täiskasvanud inimene peaks teadma, et lapsel puuduvad üldiselt oskused/võimalused endale ise hankida enda elementaarseks eksistentsiks toitu ja peavarju ja fakt, et vanem selle lapsele andis, mitte laps ei elanud tänaval/ei kerjanud toitu, ei tee last vanema ees tänuvõlglaseks. Sinu küsimuste alusel, siis kõik lapsed, kellele võimaldati elementaarne füüsiline ellujäämine, peavad olema enda vanematele tänulikud, vahet pole, mida nendega kahe söögikorra vahel tehti. Küsimus on selles, kui paljud lapsed peavad elu lõpuni seisma silmitsi nende kahjudega, mida nende isiklikud vanemad on neile põhjustanud.
Vanemaks saamist kahjuks ei õpetata kusagil, seetõttu ma saan aru, et iga asja eest enda vanemate peale vihane olla ei olegi normaalne. Küsimus on selles, kas vanem suudab enda tehtud vigu lapsele tunnistada. See parandaks nii mõnedki haavad. Minu isa tunnistas, et ta kahetseb, et ta mind füüsiliselt karistas, muuhulgas on ta mulle mitu korda öelnud, et ma ei teeks samu vigu, mida tema on teinud ja ma pean temast palju rohkem lugu kui enda emast:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Braavo! Diagnooside panemine oma vanematele algas! See ju kõige lihtsam, kuid vastutustundetum viis neist lahti öelda.

Diagnooside panemine?
Toon kaks väga lihtsat näidet.
Ma sain lapsena reaalselt peksa enda vanemate käest kaks korda. Võib-olla tutistada ka, aga peksu mäletan kaks korda. Mille eest? Selle eest, et nõukaajal, väikeses alevikus ei tulnud õigeks ajaks koju, tulin tund aega hiljem. Mul oli väga vähe sõpru, mind ei võetud eriti kampa, sest ma olin selline teistsugune, natuke imelik ja kui siis juhtus, et võetigi, siis ma loomulikult kaotasin ajataju.
Ühel korral oli peksjaks isa, kes tegi veel korteri aknad ka lahti, et kõik kuuleks kuidas ma kisan. Ehk et sellest on vähe, et oma isa last alandab, kaasame ka naabrid ja muud möödakäijad!
Teine kord oli peksjaks ema, tolmuimeja juhtmega sain samuti selle eest, et ei tulnud õigeks ajaks koju.
Mõlemil korral olin ma umbes 8 aasta vanune.
Ma ei unusta iialgi neid kahte korda. Mitte seda valu, vaid seda alandust, mida mulle pakkusid inimesed, keda ma tingimusteta armastasin! Mul on ka selline keha, et sinikad tulevad kergesti, peksu tagajärjel olid mul nädalaid vermed. Mõlemal korral.
Nüüd, kui ma isaga sellest olukorrast täiskasvanuks saades rääkisin, siis ma ei pidanud pikalt seletama enda tundeid, ta sai kohe aru ja palus siiralt vabandust. Ütles, et tema käitumine ei olnud ok ja ta vabandab. Ütles, et laste peksmine ei ole normaalne!
Kui ma emaga rääkisin, siis ta hakkas hämama, ärritus jne. ja hakkas tooma põhjendusi, et tema on ikka väga palju kannatanud. Jah, ma tean seda, mu vanemate kooselu oligi üks suur kannatus (ka MULLE muide, aga neil oli võimalik natukenegi valida, et nad lähevad varem lahku, minul ei olnud, mul polnud üldse mingeid valikuid, ma olin täiesti nendest sõltuv!), samuti kogu see trall, mida nad pärast lahutust korraldasid.
Seega, mis diognoosi me siin panna saame?
Mille need inimesed unustavad, kes nii ägedalt reageerivad “diagnooside panemisele”, siis teie laps on absoluutselt, täielikult teist sõltuv absoluutselt igas asjas. Alustades kõige lihtsamatest asjadest, alates sellest, mida ta sööb, kus ta elab kuni tema maailmapildini ja kellena ta end näeb. Võib-olla tuleb tal pärast aastaid enda kallal tööd teha, et enesepilti parandada. See pole just lihtne töö, muide! Seega, selle äärmusliku sõltuvuse baasilt last kuritarvitada ja olla rahulolematu, et seda teile pahaks pannakse?

Mõistan Sind suurepäraselt. Mõistan seda, mida inimene tunneb, kui inimesed, kes väidavad et armastavad ja tahavad sulle parimat, lihtsalt peksvad su läbi. Lapsed ei ole oma vanematele midagi võlgu, nad pole palunud siia ilma sündimist. Millise jälje jätab inimese psüühikale kasvamine keskkonnas, kus ta sõltub inimestest, kes teda pidevalt alandavad.
Vanemad ikka peavad püüdma oma last kaitsta ja kindlustama terve enesehinnangu ning positiivse ellusuhtumise. Vaadake juba meie eesti rahvusromaani “Tõde ja õigust”, kas ilma armastuseta on õnne, inimene sureb ilma armastuseta. Samas armastada ja hoolida tuleb koheselt, hiljem on tekitatud pöördumatu kahju ning igal inimesel on õigus eemale hoida temas halbu emotsioone tekitavatest inimestest, isegi kui need on juhtumisi tema enda vanemad. Siis tuleb lastesse pandu tagasi. Mis sellel vanainimesel ikka vaja on? Katus peakohal, süüa saab, las olla seal vanadekodus. Armastage oma lapsi kohe, kui ei oska, õppige, kuidas seda teha nii, et on tunda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.03 13:05; 24.03 16:53; 25.03 20:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et siin liigub inimene, kes “võimaldas” oma lapsele miinimumprogrammi ja proovib omasuguste ellusuhtumist ja suhtlusviise õigustada. Loodab, et ühel päeval tahab ta laps temaga taas suhelda ning oleks valmis emale andestama.

Hilja, peremees, hilja. Nende teiste laste südametunnistusele rõhumisest pole kasu, sest ka nemad on aru saanud, et emaga suhtlemisest on rohkem kahju kui kasu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.03 08:24; 24.03 17:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks eelmine kägu kommenteeris, et tõenäoliselt on ema käitumise taga lapsepõlves täitmata jäänud vajadus olla armastatud, mis on tulnud tema täiskasvanu ikka kaasa. Mina jõudsin oma ema puhul samasuguse järelduseni, et tema lapsepõlv oli inimsuhete osas keeruline. Samas sain ma aru ka sellest, et see vajadus on nüüd nagu põhjatu kaev, mida ükski tema lähedane lihtsalt ei suuda täita kui ta ise oma vajaduste algpõhjusega ei tegele. Ma sain aru, et mulle on pandud võimatu kohustus kompenseerida emale tema saamata jäänud armastus, tulla toime enda saamata jäänud armastusega ning seejuures hoolitseda selle eest, et see jada ei kanduks edasi minu tütrele. Ja ütlen ausalt, ma seadsin esikohale oma tütre vajadused.
Ja nagu üks teine kägu kommenteeris, ka mina olen juba ära leinanud ema kaotuse kui ma sain aru, et ükskõik mida mina teen, siis ema on endaga nii puntras, et tema maailma keegi teine ei mahu, v.ä. tema vajaduste rahuldajana. Seega ma olen valmis tagama, et tema vajadused on rahuldatud (toit, peavari jne), kuid tema lõputuid emotsionaalseid vajadusi ma ei rahulda enam.
Ja armastuse osas – jälle sama, mida üks varasem kägu ütles. Ma armastasin oma ema väga. Kuid ta on kõik ära kulutanud. Kõik. Mul lihtsalt pole talle enam mitte midagi anda. Ja see pole lihtsalt hetke emotsioon. Üks inimene on võtnud kõik, mis tal on võtta olnud ja rohkem. Ning nüüd on kõik.
Ja sellised suhted emaga võivad kaasa tuua ärevushäired. Olnud ja kogenud. Ja ärevushäire on selline, et see hakkab ühes või teises valdkonnas sinu arengut pärssima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.03 11:49; 25.03 12:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei ole kunagi teraapias käinud sest olen lähtunud põhimõttest, et asjad tuleb proovida asjaosaliste vahel selgeks rääkida. Võib-olla sellepärast mul ei olegi neid vaimseid probleeme, mida paljud siinkirjutajad enda jutu järgi kogenud on.
Siinseid tekste lugedes hakkab tekkima tunne, et mitte ainult ema ei ole olnud halb, vaid pahameeletormi alla satuvad ka võhivõõrad, kes sinu probleemile lahendusi proovivad pakkuda. Igal konfliktil on kaks osapoolt. Ja kui ise lastekodus kasvanud ei ole, siis ei ole mõtet ka elu lastekodus heroiseerida.
Paljud asjad ongi lihtsad. Üksik inimene saab arvestada ainult iseenda soovide ja tahtmistega, lapsevanemal seda võimalust ei ole.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 24.03 10:31; 24.03 16:09; 25.03 13:12; 25.03 15:32; 01.04 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks eelmine kägu kommenteeris, et tõenäoliselt on ema käitumise taga lapsepõlves täitmata jäänud vajadus olla armastatud, mis on tulnud tema täiskasvanu ikka kaasa. Mina jõudsin oma ema puhul samasuguse järelduseni, et tema lapsepõlv oli inimsuhete osas keeruline. Samas sain ma aru ka sellest, et see vajadus on nüüd nagu põhjatu kaev, mida ükski tema lähedane lihtsalt ei suuda täita kui ta ise oma vajaduste algpõhjusega ei tegele. Ma sain aru, et mulle on pandud võimatu kohustus kompenseerida emale tema saamata jäänud armastus, tulla toime enda saamata jäänud armastusega ning seejuures hoolitseda selle eest, et see jada ei kanduks edasi minu tütrele. Ja ütlen ausalt, ma seadsin esikohale oma tütre vajadused.
Ja nagu üks teine kägu kommenteeris, ka mina olen juba ära leinanud ema kaotuse kui ma sain aru, et ükskõik mida mina teen, siis ema on endaga nii puntras, et tema maailma keegi teine ei mahu, v.ä. tema vajaduste rahuldajana. Seega ma olen valmis tagama, et tema vajadused on rahuldatud (toit, peavari jne), kuid tema lõputuid emotsionaalseid vajadusi ma ei rahulda enam.
Ja armastuse osas – jälle sama, mida üks varasem kägu ütles. Ma armastasin oma ema väga. Kuid ta on kõik ära kulutanud. Kõik. Mul lihtsalt pole talle enam mitte midagi anda. Ja see pole lihtsalt hetke emotsioon. Üks inimene on võtnud kõik, mis tal on võtta olnud ja rohkem. Ning nüüd on kõik.
Ja sellised suhted emaga võivad kaasa tuua ärevushäired. Olnud ja kogenud. Ja ärevushäire on selline, et see hakkab ühes või teises valdkonnas sinu arengut pärssima.

Ma olen täiesti sõnatu hetkel!
Ma oleks nagu ise selle kõik kirjutanud. Täpselt minu elu! Ärevushäired pärsivad väga räigelt inimeste kognitiivseid võimeid. Ärevushäire ei tähenda seda, et Sa oled kogu aeg pinges ja närviline ja “närid küüsi pidevalt”, vaid ka seda, et väga raske on millessegi süveneda, sest kogu aeg aju oleks nagu elektrifitseeritud, tunned, et kogu aeg toimub ajus mingi imelik liikumine, mille üle on väga raske kontrolli saavutada. Kogu aeg on selline ebaturvaline tunne, mida ei oska seletada.
Mul on näiteks väga, äärmiselt raske, kui mitte võimatu saavutada emotsionaalseid lähedussuhteid. Ma olen sisuliselt peksnud inimesi enda elust eemale, niipea kui ma tunnen, et ma hakkan kellegisse emotsionaalselt kiinduma. Koheselt kui ma tunnen, et ma hakkan tundma emotsionaalset sõltuvust kellegist, siis ma teen mida iganes, et see suhe lõpetada. Kõik võib olla väga ilus, seks väga hea, aga ma pean selle inimese endast kaugele saama. See toimub täiesti automaatselt, nii nagu alkohoolik ei suuda lõpetada joomist või narkomaan tarbimist. Ma saan reaalselt aru, et mida ma teen, on rumal ja teine inimene ei pruugi mind üldse emotsionaalselt ära kasutada, aga see hirm olla samasuguses suhtes uuesti, midagi sarnast uuesti läbi teha, on lihtsalt nii suur. Ma ei taha mitte kunagi enam läbi elada lähedases suhtes emotsionaalset kuritarvitamist. Ma sain alles siis aru enda käitumise mustrist, kui ma reaalselt kaotasin inimese, keda ma tõepoolest armastasin. Ma ei siiani, kas ma kunagi saan ta enda ellu tagasi:(
Kahjuks ongi nii, et täiskasvanuna meie lapsepõlve rahuldamata vajadusi ei suuda mitte keegi kompenseerida. Me peame ise ka midagi nende rahuldamiseks tegema! Alustaks näiteks sellest, et hakkaks ennast ise armastama ja väärtustama (mis meie ühiskonnas on veel suur tabu, me alles harjume sellega ja õpime seda!).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei ole kunagi teraapias käinud sest olen lähtunud põhimõttest, et asjad tuleb proovida asjaosaliste vahel selgeks rääkida. Võib-olla sellepärast mul ei olegi neid vaimseid probleeme, mida paljud siinkirjutajad enda jutu järgi kogenud on.
Siinseid tekste lugedes hakkab tekkima tunne, et mitte ainult ema ei ole olnud halb, vaid pahameeletormi alla satuvad ka võhivõõrad, kes sinu probleemile lahendusi proovivad pakkuda. Igal konfliktil on kaks osapoolt. Ja kui ise lastekodus kasvanud ei ole, siis ei ole mõtet ka elu lastekodus heroiseerida.
Paljud asjad ongi lihtsad. Üksik inimene saab arvestada ainult iseenda soovide ja tahtmistega, lapsevanemal seda võimalust ei ole.

Parem käia teraapias, mis näitab, et inimene tahab enda probleeme lahendada kui et lajatada nende probleemidega inimestele, kes pole üldse asjaga seotud.
Siin teemas on väga palju toonitatud seda, et läbi rääkida saab inimeste vahel, kes mõlemad on probleemi lahendamisest huvitatud, ei saa läbi rääkida inimesega, kelle arvates probleemi pole või see kuulub ainult ühe poole vastutusvaldkonda.
Lastekodus kasvamist ei heroiseerita. Öeldi, et kui mõlemis kohas, nii lastekodus kui ka kodus on ainukesteks vajadusteks, mida rahuldatakse ainult toit ja peavari, siis pole sisulist vahet, kus kasvatakse. Kas me peaksime tõepoolest piirduma nii väheste nõudmistega kodule, kui ainult füüsiliste vajaduste rahuldamine?
Lisaks, siin teemas räägitaksegi sellest, kuidas vanemad ei arvesta laste vajadustega. Kui oleks arvestanud (aga mitte liigitanud lapsi asjade vms. alla), siis meid ju siin poleks rääkimas enda probleemidest. Kõik meie probleemid ju tulevad sellest, et meie elementaarsete vajadustega ei arvestatud ega võetud/ ei võetagi vastutust.
Proovi nüüd aru saada, et me ei räägi siin sellest, et keegi ei saanud mingit mänguasja, mida ta tahtis või et ema ei olnudki superema või et ei olnud nii palju raha kui oleks tahtnud, viimase peal nätsupabereid, teksaseid, välismaa reise jne. Me räägime emotsionaalsest hooletusse jätmisest ja lapse emotsionaalsest ära kasutamisest. See ei ole ühekordne pahandamine, tutistamine, väsinuna kähvamine jne. See on süsteemaatiline teise inimese psüühika kahjustamine, millega teine inimene peab terve elu maadlema. Minu ema pidas seda suureks hoolitsuseks, kui ta tegi mulle hommikuti võileiva (oli jah väga mugav aga ma oleks väga hästi sellega ise hakkama saanud), mul on selles mõttes nii ükskõik sellest võileivast, kui ma poleks pidanud lapsena tema probleeme lahendama. Veelkord: laps ja vanem ei ole võrdväärsed, laps on sõltuv enda vanemast ja vanema asi on vaadata, et ta ei kuritarvitaks seda sõltuvust. Nii lihtne see asi ongi.
Kas oli arusaadav või seletan veel pikemalt?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

olen teemaalgataja, ausalt öeldes ma ei kujutaks ette kui ma peaks iga päev üle elama oma ema sõnu või käitumist või paigutama ennast kogu aeg “ohvrirolli”. kogu ta jutt läheb mul nn ühest kõrvast sisse ja teisest välja ja mul ei meenu praegu isegi ühtegi näidet, mida tuua tema sõnadest, mis võiksid teha haiget. nagu ma ütlesin, siis ma pean ennast suhteliselt tugevaks inimeseks, ma usun, et osaliselt on ka see kasvatanud mulle nn paksu naha. ma ei haletse ennast, ega mõtle, miks mu ema mind ei armasta või isa maha jättis. pikemas perspektiivis ma olen siiski oma lapsepõlvega rahul. ma arvan, et elu ongi raske ja alati võiks olla hullemini, seega ma olen tänulik, et mul on olemas koht, kuhu tulla ja söök laual. ma tunnen rõõmu väikestest asjadest. ma ei ole kogenud, mis on head peresuhteid ega ole olnud tugevat toetavat perekonda, ma tahangi olla iseseisev inimene ja kujundada ise oma elu, teised ei oma nii suurt võimu minu elus, et nad suudaksid mind õnnetuks teha või endast välja viia.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 15.03 14:31; 15.03 23:44; 15.03 23:45; 25.03 15:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja – tubli oled! Sa saadki hakkama. Elus on ikka raskusi ja keerulisi situatsioone. Mitte keegi meist ei ole eksimatu. Aga alati on olemas väljapääs.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 24.03 10:31; 24.03 16:09; 25.03 13:12; 25.03 15:32; 01.04 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

To 14.09

Jäid emast ilma juba väiksena. Kas kasvasid lastekodus? Või oli sul kodu, toit laual, riided seljas ja võib’olla ka mänguasju? Kas ema käis tööl või istus kodus diivanil?
Oled sa kindel, et ta ei pidamud millestki loobuma, et sinu eest hoolitseda?

Miks sa seda küsid? Kas sul on andmeid, et selle käo ema oleks paljas, näljas, katuseta või kägu ei käiks tööl ja istuks kodus diivanil? Ei ole ju. Ta ainult ütleb, et ta ei suhtle emaga. Aga seda polegi ju vaja, piisab katusest, toidust ja riietest, nii nagu sinu arvates lapsele pidi kunagi piisama katusest, toidust ja riietest.

Ma arvan, et emad, kes oma lapsi järjekindlalt füüsiliselt ja vaimselt väärkohtlesid, võiksid olla õnnelikud, kui lapsed neile samaga ei vasta. Ja selle asemel, et oma vanu vanemaid peksta (nagu need vanemad kunagi oma lapsi peksid) ja vaimselt mahatampida (nagu nad ise kunagi oma lapsi maha tampisid) lihtsalt on suhtluse miinimumini viinud. Ju ka need väärkoheldud lapsed hoolitsevad selle eest, et vanemad nälga ei sure, kui vanemad ise enam toidulaua eest hoolitseda ei suuda. Sellest ju piisab sinu arvates, eksole.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.03 15:32; 01.04 14:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

olen teemaalgataja, ausalt öeldes ma ei kujutaks ette kui ma peaks iga päev üle elama oma ema sõnu või käitumist või paigutama ennast kogu aeg “ohvrirolli”. kogu ta jutt läheb mul nn ühest kõrvast sisse ja teisest välja ja mul ei meenu praegu isegi ühtegi näidet, mida tuua tema sõnadest, mis võiksid teha haiget. nagu ma ütlesin, siis ma pean ennast suhteliselt tugevaks inimeseks, ma usun, et osaliselt on ka see kasvatanud mulle nn paksu naha. ma ei haletse ennast, ega mõtle, miks mu ema mind ei armasta või isa maha jättis. pikemas perspektiivis ma olen siiski oma lapsepõlvega rahul. ma arvan, et elu ongi raske ja alati võiks olla hullemini, seega ma olen tänulik, et mul on olemas koht, kuhu tulla ja söök laual. ma tunnen rõõmu väikestest asjadest. ma ei ole kogenud, mis on head peresuhteid ega ole olnud tugevat toetavat perekonda, ma tahangi olla iseseisev inimene ja kujundada ise oma elu, teised ei oma nii suurt võimu minu elus, et nad suudaksid mind õnnetuks teha või endast välja viia.

See, et me räägime, mida meiega see käitumine on teinud, ei tee meist “ohvreid”. Me ei haletse endid. Mina küll mitte. Ma/me räägin/räägime sellest, mis tulemused on säärastel läbielamistel, sõltuvalt inimesest.
Ma olen ka tugev inimene, enda arvates väga tugev. Ma ka tegin ennast kurdiks kõige selle suhtes, mida ma igapäevaselt kuulsin. Üritasin välja lülitada kõik enda emotsioonid. Kui ma loen enda gümnaasiumiaja päevikuid, mida ma pidasin, siis on seal läbiv joon, et ma ei tunne mitte midagi, ma andsin endale mõttes auhindu, kui mu päev möödus nii, et ma midagi ei tundnud, ma olen tugev, ma kannatan ära, sellest pole midagi, ma saan siit minema. Kui ma lõpuks saingi minema, siis ma ei tundunud end ära, mul tekkisid raevuhood, peksin puruks nõusid, kellasid ja mööblit, olin igapäevaselt pinges, nii pinges, et ma ei suutnud end isegi lõdvaks lasta inimesega, keda ma seksuaalselt väga tahtsin. Erinevad emotsioonid olid mulle võõrad, ma vajasin reaalselt raamatuid selle jaoks, et aru saada, mis asi on rõõm, millisel puhul on lubatud olla rõõmus, mis asi on kurbus, millal on ok olla kurb, mis on kiindumus, milline on normaalne, mitte kahjustav kiindumussuhe, siiani õpin muide:)
Kui ma mingi hetk enda elus poleks kohanud inimest, kellest kõigest hoolimata sai minu väga hea sõber (ajasin teda ka väga pikalt ära), kes on kuulanud mind tundide, päevade, aastate kaupa, aidanud mul lahti mõtestatada enda lapsepõlve, siis ma ausõna ei tea, kus ma oleksin. Võib-olla süstiksin ennast (sest alkohol mind üldse ei eruta), võib-olla kusagil kinnises, patjadega ruumis, võib-olla magaksin kõikidega, kes ette juhtuvad, ma ei tea, kuhu mind see raev ja jõuetusetunne oleks viinud, kas ma oleksin suutnud seda kontrollida! Täiesti tõsiselt räägin.
Nii et ma saan aru, et me oleme siin kõik hirmutanud Sind ja Sa selle jaoks,et selliseid tulemusi mitte näha, üritad enda olukorda normaliseerida, tehes nägu, et Sa oled väga tugev ja Sind see ei puuduta. Võib-olla tõesti ei puuduta, meie kõikide olukorrad on erinevad!
Seda, kas see Sind puudutas ja kui palju, saad Sa alles mõne aasta pärast teada. See ei pruugigi kohe avalduda. Hiljem Sa lihtsalt ei suuda uskuda, millest Sul teatud käitumismustrid tulevad.
Öeldakse, et seda kui hästi Sa enda lapsi kasvatasid, saad Sa teada enda lastelaste pealt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen ka tugev inimene, enda arvates väga tugev. Ma ka tegin ennast kurdiks kõige selle suhtes, mida ma igapäevaselt kuulsin. Üritasin välja lülitada kõik enda emotsioonid. Kui ma loen enda gümnaasiumiaja päevikuid, mida ma pidasin, siis on seal läbiv joon, et ma ei tunne mitte midagi, ma andsin endale mõttes auhindu, kui mu päev möödus nii, et ma midagi ei tundnud, ma olen tugev, ma kannatan ära, sellest pole midagi, ma saan siit minema. Kui ma lõpuks saingi minema, siis ma ei tundunud end ära, mul tekkisid raevuhood, peksin puruks nõusid, kellasid ja mööblit, olin igapäevaselt pinges, nii pinges, et ma ei suutnud end isegi lõdvaks lasta inimesega, keda ma seksuaalselt väga tahtsin. Erinevad emotsioonid olid mulle võõrad, ma vajasin reaalselt raamatuid selle jaoks, et aru saada, mis asi on rõõm, millisel puhul on lubatud olla rõõmus, mis asi on kurbus, millal on ok olla kurb, mis on kiindumus, milline on normaalne, mitte kahjustav kiindumussuhe, siiani õpin muide:)

Vau, see on väga lähedane minu kogemusega. Ma sain alles siis kui teraapiat alustasin (olles 30+) teada, et tunnete ja emotsioonide tundmine on NORMAALNE. Et kõik tunnevad neid ja eesmärk ei olegi neist iga hinna eest lahti saada. Enne seda ma arvasin täiesti siiralt, et inimene, kes väljendas mingit emotsiooni, ei ole lihtsalt piisavalt tugev ega suuda end piisavalt kontrollida ja mul oli temast kahju.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 24.03 14:09; 24.03 16:13; 25.03 16:16; 28.03 07:49; 30.03 14:28; 30.03 15:17; 30.03 15:39; 30.03 22:19; 30.03 23:40; 30.03 23:44; 31.03 09:42; 31.03 09:47; 01.04 12:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma olen omalt poolt kõik teinud, et suhteid parandada: kallistanud ja tänanud, rääkinud sellest kuidas tema käitumine mulle mõjub, palunud tal minuga pereteraapiasse tulla ja käinud ise teraapias, et teda mõista ja osata temaga käituda. Kõige selle tulemuse on 0. Tema arvates võiksin ma ennast “korda” teha ja mitte teda kurnata oma probleemidega. Suhet ei saa üksi parandada.

See ei kehti mitte üksnes vanemate-laste suhetes, vaid igasugustes suhetes: partneriga, kolleegiga, sõbraga.
Minu ema on samasugune. TEMA on maailma õigeim inimene 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.03 18:22; 25.03 19:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen ka tugev inimene, enda arvates väga tugev. Ma ka tegin ennast kurdiks kõige selle suhtes, mida ma igapäevaselt kuulsin. Üritasin välja lülitada kõik enda emotsioonid. Kui ma loen enda gümnaasiumiaja päevikuid, mida ma pidasin, siis on seal läbiv joon, et ma ei tunne mitte midagi, ma andsin endale mõttes auhindu, kui mu päev möödus nii, et ma midagi ei tundnud, ma olen tugev, ma kannatan ära, sellest pole midagi, ma saan siit minema. Kui ma lõpuks saingi minema, siis ma ei tundunud end ära, mul tekkisid raevuhood, peksin puruks nõusid, kellasid ja mööblit, olin igapäevaselt pinges, nii pinges, et ma ei suutnud end isegi lõdvaks lasta inimesega, keda ma seksuaalselt väga tahtsin. Erinevad emotsioonid olid mulle võõrad, ma vajasin reaalselt raamatuid selle jaoks, et aru saada, mis asi on rõõm, millisel puhul on lubatud olla rõõmus, mis asi on kurbus, millal on ok olla kurb, mis on kiindumus, milline on normaalne, mitte kahjustav kiindumussuhe, siiani õpin muide:)

Vau, see on väga lähedane minu kogemusega. Ma sain alles siis kui teraapiat alustasin (olles 30+) teada, et tunnete ja emotsioonide tundmine on NORMAALNE. Et kõik tunnevad neid ja eesmärk ei olegi neist iga hinna eest lahti saada. Enne seda ma arvasin täiesti siiralt, et inimene, kes väljendas mingit emotsiooni, ei ole lihtsalt piisavalt tugev ega suuda end piisavalt kontrollida ja mul oli temast kahju.

Ma olin vist mingi 13 a kui ma otsustasin, et kui ma pean kogu aeg emotsionaalset valu tundma ja mul ei ole võimeid ega võimalusi seda lahendada, seda kontrollida, siis ma pigem ei tunne üldse mitte midagi. Ja sellest hetkest sai sellest minu eesmärk, mitte üheski situatsioonis tunda mitte midagi.
Üldiselt juba väga varases lapsepõlves meil näiteks emale vastu jooksmine kui ta töölt koju tuli, enda rõõmu ja igatsuse välja näitamine oli märk tasakaalutusest, et normaalsed lapsed nii ei tee:)
Ma suutsin isegi enda esimeses pikaajalises suhtes nii olla, et ma midagi ei tundnud. Suutsin isegi rääkida teisele poolele mitu korda, et ma armastan teda, hoolimata sellest, et mul polnud mitte mingit huvi ta vastu. Inimeste sotsiaalseid norme ma ikka püüdsin jäljendada. Hahhaa, tavaliselt saavad seriaalides minusugustest inimestest sarimõrvarid:)
Enda emotsioonidega hakkasin tegelema kohe kui enda kodust lahkusin (hulgaliselt eneseabi raamatuid), aga nö läbimurre tuli siis kui ma 10 a tagasi olin just tulnud tagasi Eestisse, istusin niisama internetis ja sattusin vist Tartu Naistevastase vägivalla teabelehele, kus räägiti vaimsest vägivallast kui sellisest, toodi ka raamatud, mida peaks lugema, et osata seda ära tunda ja end ravida jne. Ma siiani arvasin, et perevägivald on ainult see, kui kellegil on silm sinine, ülejäänud on kõik lihtsalt arusaamatused:) Ostsin raamatud, lugesin neid ja nutsin sisuliselt 5 päeva järjest. Istusin köögipõrandal, lugesin, ulgusin ja röökisin täiest kõrist, sest kõik oli nii tuttav. Nii krd valus oli.
Enda emotsioonide ära tundmine ja juhtimine pole ju midagi muud kui enda juhtimine. Ilma selleta tegelikke ja suuri saavutusi ei tule. Sisemine motivatsioon kui selline põhineb samamoodi enesejuhtimisel. Tahtejõud pole samuti mitte midagi muud, kui enda juhtimine, rääkimata veel sellest, et tänapäeval on EQ (emotsionaalne intelligentsus) saanud olulisemaks kui puhas IQ. Kui inimene pole enda emotsioonidega kooskõlas, siis on enesejuhtimine väga raske, kui mitte öelda piinarikas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

olen teemaalgataja, ausalt öeldes ma ei kujutaks ette kui ma peaks iga päev üle elama oma ema sõnu või käitumist või paigutama ennast kogu aeg “ohvrirolli”. kogu ta jutt läheb mul nn ühest kõrvast sisse ja teisest välja ja mul ei meenu praegu isegi ühtegi näidet, mida tuua tema sõnadest, mis võiksid teha haiget. nagu ma ütlesin, siis ma pean ennast suhteliselt tugevaks inimeseks, ma usun, et osaliselt on ka see kasvatanud mulle nn paksu naha. ma ei haletse ennast, ega mõtle, miks mu ema mind ei armasta või isa maha jättis. pikemas perspektiivis ma olen siiski oma lapsepõlvega rahul. ma arvan, et elu ongi raske ja alati võiks olla hullemini, seega ma olen tänulik, et mul on olemas koht, kuhu tulla ja söök laual. ma tunnen rõõmu väikestest asjadest. ma ei ole kogenud, mis on head peresuhteid ega ole olnud tugevat toetavat perekonda, ma tahangi olla iseseisev inimene ja kujundada ise oma elu, teised ei oma nii suurt võimu minu elus, et nad suudaksid mind õnnetuks teha või endast välja viia.

See, et me räägime, mida meiega see käitumine on teinud, ei tee meist “ohvreid”. Me ei haletse endid. Mina küll mitte. Ma/me räägin/räägime sellest, mis tulemused on säärastel läbielamistel, sõltuvalt inimesest.
Ma olen ka tugev inimene, enda arvates väga tugev. Ma ka tegin ennast kurdiks kõige selle suhtes, mida ma igapäevaselt kuulsin. Üritasin välja lülitada kõik enda emotsioonid. Kui ma loen enda gümnaasiumiaja päevikuid, mida ma pidasin, siis on seal läbiv joon, et ma ei tunne mitte midagi, ma andsin endale mõttes auhindu, kui mu päev möödus nii, et ma midagi ei tundnud, ma olen tugev, ma kannatan ära, sellest pole midagi, ma saan siit minema. Kui ma lõpuks saingi minema, siis ma ei tundunud end ära, mul tekkisid raevuhood, peksin puruks nõusid, kellasid ja mööblit, olin igapäevaselt pinges, nii pinges, et ma ei suutnud end isegi lõdvaks lasta inimesega, keda ma seksuaalselt väga tahtsin. Erinevad emotsioonid olid mulle võõrad, ma vajasin reaalselt raamatuid selle jaoks, et aru saada, mis asi on rõõm, millisel puhul on lubatud olla rõõmus, mis asi on kurbus, millal on ok olla kurb, mis on kiindumus, milline on normaalne, mitte kahjustav kiindumussuhe, siiani õpin muide:)
Kui ma mingi hetk enda elus poleks kohanud inimest, kellest kõigest hoolimata sai minu väga hea sõber (ajasin teda ka väga pikalt ära), kes on kuulanud mind tundide, päevade, aastate kaupa, aidanud mul lahti mõtestatada enda lapsepõlve, siis ma ausõna ei tea, kus ma oleksin. Võib-olla süstiksin ennast (sest alkohol mind üldse ei eruta), võib-olla kusagil kinnises, patjadega ruumis, võib-olla magaksin kõikidega, kes ette juhtuvad, ma ei tea, kuhu mind see raev ja jõuetusetunne oleks viinud, kas ma oleksin suutnud seda kontrollida! Täiesti tõsiselt räägin.
Nii et ma saan aru, et me oleme siin kõik hirmutanud Sind ja Sa selle jaoks,et selliseid tulemusi mitte näha, üritad enda olukorda normaliseerida, tehes nägu, et Sa oled väga tugev ja Sind see ei puuduta. Võib-olla tõesti ei puuduta, meie kõikide olukorrad on erinevad!
Seda, kas see Sind puudutas ja kui palju, saad Sa alles mõne aasta pärast teada. See ei pruugigi kohe avalduda. Hiljem Sa lihtsalt ei suuda uskuda, millest Sul teatud käitumismustrid tulevad.
Öeldakse, et seda kui hästi Sa enda lapsi kasvatasid, saad Sa teada enda lastelaste pealt.

Kui õige see on. Ka mina tõmbusin
põhikooli lõpus, keskkoolis endasse. Ehitasin endale kapsli ümber, solvangud ja alandused neelasin alla. Mind peeti väga tugevaks ja ma olingi. Aga siis pärast keskkooli ma enam ei suutnud, kõik vallandus, selline ebamäärane halb ja ärev tunne. Ma sattusin väga raskesse suhtesse, sain lapse, ehitasin kodu. Jäin kodust ilma. Ja alles aastakümneid hiljem võitlesin ennast sellest välja. Mis on hoolimine, seda sain teada pärast 30ndaid, leides hooliva suhte. Ma olen õnnelik lõpuks. Hea, et ma ei hakanud jooma, narkootikume tarbima vms.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.03 13:05; 24.03 16:53; 25.03 20:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elu on karm. Mul ei ole õnnestunud kohata inimest, kes ütleb, et tal pole olnud ühtki rasket üleelamist… Igaüks katsub omal kombel tänase päevaga toime tulla. Nii kuis oskab.

Lapsevanem ollakse elus alati esimest korda. Kõigest südamest soovitakse parimat. Isegi ajal, kui ei saada iseendagagi hakkama… Võta või jäta – selline su ema on, paremat pole kuskilt olnud võtta.

Õnneks saavad need inimesed, kes mõistavad ükskord, kus nad on olnud, seda ahelat muuta. Ja mitte ainult iseendast edasiviivat liini, ka eelnenud põlvkonda on võimalik tervendada.

Kõige tähtsam küsimus siinkohal – mida sa tegelikult tahad?

Kes saab sinu elus puudujääva sulle kõige tõenäolisemalt anda? Kust peaks ammutama see andja oma jõu…?

Öeldakse, et tahtmine võib küll taevariik olla, kuid saamine iseasi. Ja seda seetõttu, et saamiseks tuleb iseendal midagi liigutama hakata…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 22.03 01:11; 22.03 22:27; 27.03 22:26; 30.03 10:57; 30.03 15:25; 30.03 22:46; 31.03 00:19; 04.04 00:11; 11.04 18:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õnneks saavad need inimesed, kes mõistavad ükskord, kus nad on olnud, seda ahelat muuta. Ja mitte ainult iseendast edasiviivat liini, ka eelnenud põlvkonda on võimalik tervendada.

Esimene lause on väga õige ja seda on paljud inimesed siin teemas ka kirjutanud. Vahel on vaja ahela murdmiseks too eelmine ahela lüli oma elust välja heita. Siis võib ka teine lause õigeks muutuda – see võib eelnevat põlvkonda, keda muidu miski eriti ei raputa, piisavalt raputada, et ta hakkaks ka lõpuks iseenda ja oma asjade peale mõtlema, mis võib lõpuks viia ka tervenemiseni.

Öeldakse, et tahtmine võib küll taevariik olla, kuid saamine iseasi. Ja seda seetõttu, et saamiseks tuleb iseendal midagi liigutama hakata…

Just, õige. Seepärast ei saagi lapsed ühepoolselt suhteid vanematega muuta. Vanem võib küll tahta, et tal oleks lapsega head suhted, aga kui ta ise selles osas midagi liigutada ei taha, siis ongi nii, et tahtmine on taevariik ja saamine on iseasi … Eriti kui lapse ja vanema senised suhted on viinud selleni, et lapse jaoks nende suhete säilitamine üleüldse eriti oluline ei olegi. Siis peab ikka pingutama see, kes neid suhteid tahab.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 24.03 14:09; 24.03 16:13; 25.03 16:16; 28.03 07:49; 30.03 14:28; 30.03 15:17; 30.03 15:39; 30.03 22:19; 30.03 23:40; 30.03 23:44; 31.03 09:42; 31.03 09:47; 01.04 12:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õnneks ma olen selles suhtes tugev inimene ja neid asju ma ei võta hinge. Ja ma üritan teda ka mõista samas, sest ta on elanud lastekodus sünnist saati ja kõik tema 5 õde-venda, ainult ühe lapse jättis tema ema omale alles. Ja ta on räägib kogu aeg, kuidas 16-aastasena anti aint tekk ja padi ja saadeti minema lastekodust ja et tema võiks olla l’ts ja joodik, aga pole. On mitme kõrgharidusega, praegu korralik töö ja sissetulek jne.

Tuli pikk ja võib olla ka seosetu jutt, aga mingeid mõtteid, kuidas elada või kuidas võiks paremini läbi saada temaga.

On tõsi, et lastekodutaust mõjub inimese psüühikale rängalt. Väga paljud katkise lapsepõlvega inimesed ei tule hiljem oma eluga toime. See muidugi ei tähenda, et solvangud oleks õigustatud – sisuliselt ta ju nuhtleb nende inimeste patte, kes temaga ülekohtused olid, sinu peale välja.
Lisaks, üks asi, kui sa oma isa ei tunne, siis sa ju ei tea ka, kuidas oli isa ja ema läbisaamine omal ajal – võibolla sa oled välimuselt isa moodi, nüüd suurena, ja emale tulevad valusad mälestused meelde.

Aga ega sinu olukorras muud ravi ei ole, kui omaette elama kolida. Võid ka emale öelda, kuidas tema ebaõiglus sulle haiget teeb. Või siis võid kõik vaikides välja kannatada. Mingid kavalused siin ei aita.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.03 13:35; 28.03 13:48; 03.04 17:55; 03.04 18:00; 03.04 20:46; 05.04 09:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teiseks, ma soovitan väga tungivalt ära kolida.

Igati tore, las kolib. Kuid kuna ta ei oska omal töökohti pidada, siis kes ta korteri üürikulud kinni maksab, kui teemaalgataja ise õpib ja ka tööl ei käi? Teadaolevalt tuleb enne üürimist veel ka ettemaks teha. Muidugi ainus variant on ennast vastassoo külje alla pugeda ja lasta temal kinni maksta. Kuid siis võib ju kohe ka lapsuke sündida ning võib tekkida olukord, kus partner jookseb minema.

Sa oled teemaalgataja ema siin räuskamas või?
See, et noored inimesed töökohti vahetavad, on normaalne. Kõik ei leia kohe alguses seda ideaalset.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.03 13:35; 28.03 13:48; 03.04 17:55; 03.04 18:00; 03.04 20:46; 05.04 09:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õnneks saavad need inimesed, kes mõistavad ükskord, kus nad on olnud, seda ahelat muuta. Ja mitte ainult iseendast edasiviivat liini, ka eelnenud põlvkonda on võimalik tervendada.

Esimene lause on väga õige ja seda on paljud inimesed siin teemas ka kirjutanud. Vahel on vaja ahela murdmiseks too eelmine ahela lüli oma elust välja heita. Siis võib ka teine lause õigeks muutuda – see võib eelnevat põlvkonda, keda muidu miski eriti ei raputa, piisavalt raputada, et ta hakkaks ka lõpuks iseenda ja oma asjade peale mõtlema, mis võib lõpuks viia ka tervenemiseni.

Öeldakse, et tahtmine võib küll taevariik olla, kuid saamine iseasi. Ja seda seetõttu, et saamiseks tuleb iseendal midagi liigutama hakata…

Just, õige. Seepärast ei saagi lapsed ühepoolselt suhteid vanematega muuta. Vanem võib küll tahta, et tal oleks lapsega head suhted, aga kui ta ise selles osas midagi liigutada ei taha, siis ongi nii, et tahtmine on taevariik ja saamine on iseasi … Eriti kui lapse ja vanema senised suhted on viinud selleni, et lapse jaoks nende suhete säilitamine üleüldse eriti oluline ei olegi. Siis peab ikka pingutama see, kes neid suhteid tahab.

Tead, nukker on lugu ka siis, kui täiskasvanud laps paneb kogu vastutuse suhte paranemiseks ainult vanemale. Tangot üksi ei tantsi kuidagimoodi. Pealegi jääb kahte sugupõlve nii või teisiti eraldama täiesti erinevad eluväärtused, mis kujunevad täisealiseks sirgudes sel hetkel ühiskonnas valitsevate normidega. Sama olulised on ka kujunevat inimest ümbritsevate lähedaste tugi ja mõju.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 22.03 01:11; 22.03 22:27; 27.03 22:26; 30.03 10:57; 30.03 15:25; 30.03 22:46; 31.03 00:19; 04.04 00:11; 11.04 18:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tead, nukker on lugu ka siis, kui täiskasvanud laps paneb kogu vastutuse suhte paranemiseks ainult vanemale. Tangot üksi ei tantsi kuidagimoodi.

Nukker on, kui kogu teemale üldse pihta ei saa. Kliśee ei ole asjakohane.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 15.03 21:17; 24.03 13:06; 30.03 11:35; 04.04 08:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tead, nukker on lugu ka siis, kui täiskasvanud laps paneb kogu vastutuse suhte paranemiseks ainult vanemale. Tangot üksi ei tantsi kuidagimoodi. Pealegi jääb kahte sugupõlve nii või teisiti eraldama täiesti erinevad eluväärtused, mis kujunevad täisealiseks sirgudes sel hetkel ühiskonnas valitsevate normidega. Sama olulised on ka kujunevat inimest ümbritsevate lähedaste tugi ja mõju.

Millest sa räägid? Mina vastutangi oma poole eest – mina ei soovi oma emaga suhet, kui tema olulist enesearenduslikku hüpet ei tee. Ma ei nõua seda temalt, minu poolest ta võib elu lõpuni jääda selliseks nagu ta on, aga sellisel juhul ei ole mul mitte mingit soovi temaga tangot tantsida. Kui tema soovib minuga tangot tantsida, siis ta peab paraku omalt poolt pingutama.

Ja teiseks, minu emast ei olnud mulle ei lapsepõlves ega sirgumise ajal mingit emotsionaalset tuge. Mõju oli kindlasti ja selle mõju minimeerimisega on teraapias väga palju tegemist olnud. Aga tuge – vot seda küll ei olnud. Ma olen leppinud, et mul ei ole olnud ega saa kunagi olema nn vanemakuju, kelle juurde ma alati minna saan ja kes mind alati toetab. Õnneks on mul ämm, kes on valmis seda lünka suures osas täitma ja keda ma olen lõpuks ometi suutnud natuke endale ka lähedale lasta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 24.03 14:09; 24.03 16:13; 25.03 16:16; 28.03 07:49; 30.03 14:28; 30.03 15:17; 30.03 15:39; 30.03 22:19; 30.03 23:40; 30.03 23:44; 31.03 09:42; 31.03 09:47; 01.04 12:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav keskustelu. Mitte keegi emavihkajatest ei maini oma isa. Kuhu isa on jäänud lapse kasvatamisel ja miks teda ei süüdistata et ta on oma lapsele moraalse toe andmisest kõrvale hiilinud? Ilmselt on tegemist üksikvanemate lastega, kus kogu lapsekasvatamise koorma on oma õlgadele võtnud ema ja selle all lausa vaimselt murdunud.

Kui see sind lohutab, siis ma ei suhtle ka oma isaga, sest ta on mu emaga paras paar, hoolimata sellest, et nad on ammu lahutatud. Lihtsalt käesoleva teema sisuks on suhe emaga ning suhe isaga jääb praegusel juhul teemast välja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 24.03 14:09; 24.03 16:13; 25.03 16:16; 28.03 07:49; 30.03 14:28; 30.03 15:17; 30.03 15:39; 30.03 22:19; 30.03 23:40; 30.03 23:44; 31.03 09:42; 31.03 09:47; 01.04 12:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millest sa räägid? Mina vastutangi oma poole eest – mina ei soovi oma emaga suhet, kui tema olulist enesearenduslikku hüpet ei tee. … Kui tema soovib minuga tangot tantsida, siis ta peab paraku omalt poolt pingutama.

Ja teiseks, minu emast ei olnud mulle ei lapsepõlves ega sirgumise ajal mingit emotsionaalset tuge. Mõju oli kindlasti ja selle mõju minimeerimisega on teraapias väga palju tegemist olnud. ….Õnneks on mul ämm, kes on valmis seda lünka suures osas täitma ja keda ma olen lõpuks ometi suutnud natuke endale ka lähedale lasta.

Inimese sisemine maailmapilt peegeldub tema välistes suhetes. See võib kulgeda positiivses, kui negatiivses rütmis. On väga palju tegureid miks üks inimene saab rohkem mõjutatud, kui teine. Kuid minu kogemuste järgi on võimalik mõlemaid pooluseid välise mõjutaja poolt vastassuunda liigutada. Mõtle, kui su ämm oleks reageerinud sinu esmasele vaoshoitusele omapoolse tagasitõmbumisega?

Praegu meenuvad mulle ühed tuttavad (ema ja tütar), kelle omavaheline suhtlemine pani algul kulme kergitama. Õigemini viis, mismoodi tütar ema maailmakriitikalaviiniga toime tuli. Tõsisematest madinatest sain hiljem poole kõrvaga osa, kui ema tütre positiivsete seisukohtade üle imestades mõttesse oli jäänud. Lõpuks võttis mind juba muigama. Niipalju kui aru olen saanud, on ema nooruses kunagi olnud kõva tegija. Mingil ajal on depressiivsus tema elus miskipärast valitsevaks suunaks saanud. Tütart aga ei paista ema soigumised häirivat. Aga see selleks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 22.03 01:11; 22.03 22:27; 27.03 22:26; 30.03 10:57; 30.03 15:25; 30.03 22:46; 31.03 00:19; 04.04 00:11; 11.04 18:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inimese sisemine maailmapilt peegeldub tema välistes suhetes. See võib kulgeda positiivses, kui negatiivses rütmis. On väga palju tegureid miks üks inimene saab rohkem mõjutatud, kui teine. Kuid minu kogemuste järgi on võimalik mõlemaid pooluseid välise mõjutaja poolt vastassuunda liigutada. Mõtle, kui su ämm oleks reageerinud sinu esmasele vaoshoitusele omapoolse tagasitõmbumisega?

Praegu meenuvad mulle ühed tuttavad (ema ja tütar), kelle omavaheline suhtlemine pani algul kulme kergitama. Õigemini viis, mismoodi tütar ema maailmakriitikalaviiniga toime tuli. Tõsisematest madinatest sain hiljem poole kõrvaga osa, kui ema tütre positiivsete seisukohtade üle imestades mõttesse oli jäänud. Lõpuks võttis mind juba muigama. Niipalju kui aru olen saanud, on ema nooruses kunagi olnud kõva tegija. Mingil ajal on depressiivsus tema elus miskipärast valitsevaks suunaks saanud. Tütart aga ei paista ema soigumised häirivat. Aga see selleks.

Mulle jääb arusaamatuks, mida sa üritad öelda. Mulle jääb mulje, et sa oma jutus lähtud mingist konkreetset ajahetkest, adumata, et suhetel on ajalugu. Kui seda tütart ei mõjutanud ema negatiivsuse laviin, siis ju on nende suhte taustaks mingi teistsugune ajalugu. Kui terve suhte ajalugu ongi ema ükskõiksus, huvi puudus oma lapse vastu ning ainult iseenda tähtsustamine, siis see on ju hoopis teine situatsioon, kas pole? Sina aga paned kõik ühte patta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 24.03 14:09; 24.03 16:13; 25.03 16:16; 28.03 07:49; 30.03 14:28; 30.03 15:17; 30.03 15:39; 30.03 22:19; 30.03 23:40; 30.03 23:44; 31.03 09:42; 31.03 09:47; 01.04 12:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks suhe isaga peaks teemast välja jääma? Isadel on sama suur kohustus ja vastutus tunda huvi lapse käekäigu vastu ja olla toetav vanem, nii nagu emal. Kui emad peavad seda koormat üksi kandma, siis loomulikult võib see koorem osutuda liiga raskeks ja talle mõjuda. Milles sinu probleem seisneb? Et polnud lapsepõlves piisavalt taskuraha ja seetõttu koolis kiusati, süüdi aga jäi ema sest ta ei suutnud sind kaitsta? Kaasaegne new-age’lik “teraapia” oma “psühholoogiaga” aga on sulle korralikku ajupesu teinud, et ignoreeri, jäta suhtlemata, ole edukas, lase üle laipade, kiiremini ja kõrgemale ning hoidu nende poole, kelle rahakott priskem ja paksem, sest nemad teavad, kuidas õiget elu elada. Internetist aga saab sarnastelt julgust juurde. Kapitalistlik agoonia, kus oma ego on alati tähtsam kui teiste mõistmine.

Ma soovitan sul heita pilk selle teema pealkirjale – see võiks anda sulle aimu, miks siin räägitakse suhtest emaga ja mitte isaga, vanaemaga või lehma lellepojaga. Tee uus teema “Suhe isaga” ja siis tulevad inimesed sinna just sellest rääkima. Elementaarne ju.

Muus osas on sul aga ilmselt kas oma lastega suhted sassis ning püüad süütundeid eemale hoida või pole sa oma isiklikke traumasid oma vanematega seoses veel avastanud ning püüad end nende eest meeleheitlikult kaitsta – muud põhjust ma ei näe, miks peaks sul olema vajalik hakata esitama mingeid halvakspanevaid väljamõeldisi inimeste kohta, keda sa ei tunne ning kelle lugu sa ei mõista ning ilmselgelt ei tahagi mõista.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 24.03 14:09; 24.03 16:13; 25.03 16:16; 28.03 07:49; 30.03 14:28; 30.03 15:17; 30.03 15:39; 30.03 22:19; 30.03 23:40; 30.03 23:44; 31.03 09:42; 31.03 09:47; 01.04 12:16;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 115 )


Esileht Pereelu ja suhted Suhe emaga

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.