Esileht Pereelu ja suhted Suhe teismelisega

Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )

Teema: Suhe teismelisega

Postitas:

Ma ütlen et tahab minna eripeadagoogikat õppima seepeale ütleb töökaaslane et see nii raske ala. Raha ei saa ja muudkui anna endast kõik.

On teil kummalgi üldse reaalset kogemust selle alaga või lähtutegi ainult enda ettekujutustest?

Eripedagoogiks hakkamine ei pruugi olla üldse nii halb valik – neist on Eestis tõsiselt puudus seega töö leiab kindlasti, samuti annab see eelise palgaläbirääkimistel (ka koolis annab palgas tegelikult läbi rääkida). Samuti võib olla üsna kindel, et vajadus eripedagoogide järgi ei kao, arvestades kuidas erivajadustega laste hulk pigem kasvab. Riigi palgal olles on ka kindel see, et tööd ei ohusta ka majanduskriisid vms asjad.
Ning kui see on tõesti inimese südamesoov ja tahtmine, siis võib see töö teda väga õnnelikuks teha.

+ pedagoogiline haridus ei jookse mööda külgi maha ükskõik millises valdkonnas, sest tänapäeval keskendutakse õpetajahariduses väga palju psühholoogiale, motiveerimisele, juhtimisele, suhtlemisele ja muudele asjadele, mis on kasuks ükskõik millisel elualal.

+10
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.06 13:03; 19.06 17:13; 22.06 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Su laps tahab lihtsalt sinuga manipuleerida ja viriseda. Midagi muud ma küll välja ei loe sellest käitumisest. 17a tuleb emme juurde oiguma, et ema ei hooli temast ja ainult hoolib eiteamillest=puhas manipulatsioon. 17 on juba liiga suur, et sellist titejuttu üldse ajada. Sõbrad ees ja sõbrad taga. Kui mu laps sedasi hädaldaks oma pseudoprobleemide üle, käseksin jalamaid ära lõpetada ja suure inimese moodi käituma hakata. Mul nimelt pole aega nonsensi kuulata ja veelvähem huvitab mind, mida mõtleb naabri-Jüri või üleaedne-Mari.

+3
-11
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.06 19:25; 20.06 10:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ütlen et tahab minna eripeadagoogikat õppima seepeale ütleb töökaaslane et see nii raske ala. Raha ei saa ja muudkui anna endast kõik.

Nonäed, kui eluvõõras sa oled! Mitte midagi ise antud eriala kohta ei tea, aga kritiseerima oled kohe kõva käsi.

Juhuslikult olen mina just eripedagoog. Ei tee tasuta tööd, vaid saan õpetajapalka. Kui olen mõne eriklassi juhataja, siis saan ka klassijuhataja tasu. Eks minu kolleegid ka ohhetavad ja ahhetavad, et oi ma vaeseke, küll mul on raske. Ausalt, ei ole raskem kui mistahes muul õpetajal. Ma ei kujutaks ette, et ma iial midagi muud teha tahaks, kui just erivajadusega lastega tegeleda, leida uusi viise, kuidas neid paremini õpetada. Iga väike edasiminek on suur võit. Mu töö on väga huvitav ja annab palju hingele tagasi. Ja nagu ka keegi välja tõi, pole töötuks jäämist karta. Eripedagooge otsitakse järjest rohkem. Paar aastat tagasi kirjutas mulle üks minust üsna kaugele jääva kooli direktor ja kutsus mind enda kooli tööle. Kui ütlesin, et see on liiga kauge, siis vastas, et tal on lausa üks maja seal kooli lähedal üle, mille ta vabalt uuele eripedagoogile loovutab.

Mina kiidan su lapse valiku kahe käega heaks ja sa võid oma arvamuse ja vinguviiuli naabri kassile esitada.

+9
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.06 00:28; 19.06 19:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõigepealt tasuks 17-aastase lapseksnimetamine ära lõpetada, vähemalt tema enda kuuldes, sest enda arust on ta täiskasvanu nagu iga teinegi, aga ema räägib temaga ikka nagu lapsega.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.06 02:34; 20.06 16:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõigepealt tasuks 17-aastase lapseksnimetamine ära lõpetada, vähemalt tema enda kuuldes, sest enda arust on ta täiskasvanu nagu iga teinegi, aga ema räägib temaga ikka nagu lapsega.

17 ei ole täiskasvanu. Inimese aju areneb ju väga kaua, 30selt on alles küps. Samuti ei ole 17a nagu iga teine inimene, sest tal puudub igasugune elukogemus.

+4
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.06 19:25; 20.06 10:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõigepealt tasuks 17-aastase lapseksnimetamine ära lõpetada, vähemalt tema enda kuuldes, sest enda arust on ta täiskasvanu nagu iga teinegi, aga ema räägib temaga ikka nagu lapsega.

17 ei ole täiskasvanu. Inimese aju areneb ju väga kaua, 30selt on alles küps. Samuti ei ole 17a nagu iga teine inimene, sest tal puudub igasugune elukogemus.

Aga ise ta nii ei arva. Ise ta on veendunud, et ta on perekonnas ja terves suguseltsis kõige targem, teised on kas seniilsed või tattninad. Elukogemus on isase veise väljaheide, tegelikult on vanemad absoluutselt eluvõõrad.

Teemaalgataja, ega sa ei saagi midagi teha, kui teismelisel on oma seisukoht kujunenud. Ta mõtleb su jutule pool juurde. Üks mu lastest otsustas, et vanaema on täielik idioot, ja käitus aastaid täiesti nõmedalt. Isega kahekümnendates. Polnud vahet, mida vanaema ütles või kuidas, kõik oli vale. Siin on antud päris head nõu, võid proovida seda mõlema lapse peal rakendada, siis pole suuremal nii lihtne väiksemat oma paati meelitada.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teema-algataja, Sul on kas teadlik või alateadlik hirm, et Su laps ebaõnnestub. Ja seda hirmu laps tunnebki, see hirm muudab ta ebakindlaks. Kui Sul ei oleks seda hirmu, siis Sa räägiksid oma lapsega, mis talle selle või tolle elukutse juures meeldib, mis köidab, kuidas seda töö-eluna ette kujutab. Küsides, kas seda ja toda oled mõelnud, näitabki, et arvad, et Su laps ei oska ise valida ja võib äkki valesti valida.
Mis siis juhtub kui ta valib valesti? Kas Sa oma sõbrannasid ka kogu aeg juhendad või? Suhtu oma pea täiskasvanud lapsesse nagu sõbrannasse – siis saad ka suhted korda. Ja ei pea vaid kiitma last, vaid lihtsalt huvi kõigi tema elu külgede vastu tundma. See muidugi eeldab, et Su laps meeldib Sulle inimesena, ta ongi huvitav isiksus, temaga ongi tore koos olla, tal on põnevad ja lahedad mõtted. Kui Sa nii oma lapsest ei mõtle – miks Sa peaksid siis talle meeldima??? Mulle ka ei meeldi inimesed, kellele mina ei meeldi.
Veel lapse valiku ebaõnnestumisest. Minu jaoks oli peamine, mida oma suurtele lastele teada anda, see, et nad võivadki ebaõnnestuda. Kodu ja vanemad aitavad alati, keegi ei jää kunagi peavarjuta ega nälga. Tänu sellele alatisele, tavaliselt nähtamatule toele (mida on vajatud vast paar korda väga väikest aega) on mu lastel töö ja amet, mis neid tõeliselt köidab ja ka piisavalt (Eesti kontekstis tunduvalt üle keskmise palga) sisse toob.
Kunagi kirjutasin sellest ühes teises teemas, et mul on hea meel, et elu on nii läinud, et olen saanud oma täiskasvanud lapsi vajadusel toetada piisava aja, et nad jõuaksid selgusele, mida nad tegelikult siin elus teha tahavad. Sain muidugi tohutult miinuseid. Mäletan Karukellukese vastust, et tema kupataks oma täiskasvanud lapsed jalahoopidega välja sellises olukorras. Tõenäoliselt nõuabki selline suhtumine ühelt poolt veidi suuremat kui minimaalset finants-poolt ja teistpidi ka teatud küpsust. Aru saada, et töö võibki olla nauding ja põnevus, mitte lihtsalt sunnitud tegevus leiva lauale toomiseks.
Üleoleva suhtumisega a la mida sina ka elust tead, elukogemus on isase veise väljaheide, jne saavutad selle, et laps 18a saades suleb koduukse jäädavalt. Küll siin sellest kirjutatud.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

17 ei ole täiskasvanu. Inimese aju areneb ju väga kaua, 30selt on alles küps. Samuti ei ole 17a nagu iga teine inimene, sest tal puudub igasugune elukogemus.

Mitte mingit vahet ei ole, mis TEGELIKULT on. 17-aastast kui last koheldes ei saa muud, kui pahandust.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.06 02:34; 20.06 16:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui mina keskkooli lõpetasin, siis mind küll ei huvitanud, mis erialasid mu vanemad perspektiivikaks peavad. Arvestasin ainult sellega, et minu õppimine neile rahaliselt väga koormav ei oleks (valisin kõige rotima ühika Tartus Narva mnt-l).

Isa soovitas minna geenitehnoloogiat õppima, õpetajad juurat (kuna lõpetasin kooli väga heade tulemustega). Mind köitsid aga hoopis humanitaarialad ja tegin nende seast valiku.

See, et laps tahab minna eripedagoogikat õppima, näitab ju, et lapsele on õigeid väärtusi edasi antud ja ta ei ole ainult raha peal väljas, tahab maailma muuta ja laste arengusse panustada. Se on väga tänuväärt!

Ma üldse imestan, et TA laps veel üldse end talle avab. Ma mingist hetkest ei arutanud midagi enam oma vanematega, kui nad mu otsuseid ei toetanud ja nendes midagi head ei näinud.

+9
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.06 22:07; 20.06 22:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

17 ei ole täiskasvanu. Inimese aju areneb ju väga kaua, 30selt on alles küps. Samuti ei ole 17a nagu iga teine inimene, sest tal puudub igasugune elukogemus.

Mitte mingit vahet ei ole, mis TEGELIKULT on. 17-aastast kui last koheldes ei saa muud, kui pahandust.

Ma arvestan isegi 10a lapse arvamusega, aga mõni kohtleb 17-aastast nagu 2-aastast.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.06 22:07; 20.06 22:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul endal ka selline vähetasustatatud eriala. Masendav amet ajani, kuni mees hakkas hästi teenima. Nüüd mu amet mulle meeldib, sest see polegi nagu töö vaid heategevus ja raha mis ma selle eest saan mind ei huvitagi.
Aga kui masendunud ma olin kunagi sellest valikust just tasu pärast. Noor inimene, kõike oleks vaja osta. Aga kõike saab osta kõhukõrvalt sest see on ainus koht kust kokkuhoida saab peale maksude maksmist.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 19.06 08:35; 19.06 13:47; 19.06 14:22; 19.06 14:30; 20.06 23:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja jutust kumab läbi tõesti suur lapse kaitsmise soov, et ta valesid valikuid ei teeks. Ema süda ???? aga välja kukub see kahjuks kriitikana. Et sa ei suuda, saa, oska. Sa ei pane seda isegi tähele, kuidas see mõjub.

Minu abikaasa käitub minuga ja meie lastega samamoodi. Ta nii kardab, et me saame haiget ja ta enda meelest tahab head. Ja me teame, et tema muretsevat südant muuta ei saa. Aga tulemusena me enam ei räägi talle oma tulevikuplaane ega läbikukkumisi.

See vaba mängu kujund siin oli väga hea. Kulge kaasa ja kuula. Ja kaks valikut, kuhu tark lapsevanem end kunagi ei sega, on elukutse ja elukaaslase valik.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vabandage, et pole mahti olnud kommenteerida. Ma tunnistan endale, et palju asju oleks võinud ütlemata jätta, aga ma kahtlen, kas on lapsevanemaid, kes selle eriala kohta oleks vaikida suutnud. Sest tegemist erialaga, kus hea palk, aga seal on tarvis läbida kõrgema matemaatika eksamid ja matemaatika on üldse väga tihedalt seotud selle alaga. Kuid matemaatikaga on tal iga aastaga üha raskem suhe olnud. Eripedagoogika eriala on siin näiteks toodud kui eriala, mida vanem võiks karta, aga mul poleks selle vastu mitte midagi.
Lisaks, ma ei nimeta teda muidu lapseks, aga siin foorumis ei pidanud kohatuks, sest isegi täisealisena ta ju mu laps ja siis mitte selle mõttega, nagu laps võrduks lapsik olemisega.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 13:25; 22.06 00:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sest tegemist erialaga, kus hea palk, aga seal on tarvis läbida kõrgema matemaatika eksamid ja matemaatika on üldse väga tihedalt seotud selle alaga. Kuid matemaatikaga on tal iga aastaga üha raskem suhe olnud.

IT? Kui on motivatsiooni, teeb ka matemaatika endale sellele erialale vajalikul tasemel selgeks. Ja kui motivatsiooni ja võimeid ei ole, siis veendub selles ise ning valib mõne aja pärast mõne teise eriala ning pole ka maailm seepeale kummuli. Alustuseks muidugi see, et kui ta matemaatika väga kehv on, siis ta ei saa sissegi. Kui juba sisse saab, siis on tegelikult võimeline ennast erialaks vajalikust matemaatiakst läbi ka närima. Ja juhuks, kui ikka sisse ei saa, võiks kandideerida mitmesse kohta korraga. Aga seda ta teab ka kindlasti isegi. Mitte mingit mõtet ei ole oma last maha teha.

PS. Minu laps õpib edukalt IT-d Tartus. Tal oli kooli ajal vahepeal puberteet üle pea ning kõik ained, ka matemaatika, olid alla igasugust arvestust. Kui ta ühel hetkel teatas, et tahab IT-d õppima minna, siis ma selle asemel, et teda maha teha ja rääkida, kuidas ta niikuinii hakkama ei saa, toetasin teda. Ta läks riigeksamite ettevalmistamise kursusele, tegi endale matemaatika mingil taseml selgeks ja saab edukalt hakkama. Jah, oli raskem, kui inimesel, kes kogu aeg korralikult õppinud on, aga kui motivatsiooni on, saab hakkama.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.06 12:47; 22.06 10:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma punnitasin oma matemaatika riigieksami omal ajal aastaga 36 punkti pealt 75 peale, sest see oli nõutud erialal, mis oli minu suur unistus tol hetkel.
Läks küll nii, et läksin õppima ikkagi hoopis midagi muud ja perspektiivikamat, lõpetasin tolle eriala, tegin mõned aastad tööd ja avastasin, et see ala ikka üldse mulle ei sobi ja lõpuks läksin ikkagi seda esialgselt soovitud eriala õppima ning nüüd olen väga rahul.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.06 13:03; 19.06 17:13; 22.06 10:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina sain suhte sama vana lapsega korda, kui lisasin iga enda arvamuse lõppu lause – aga peaasi, et Sa ise oled rahul või küsimuse – kas Sa ise oled rahul.
See välistas automaatselt kõik vaidlustesse laskumised ja süüdistused. Ta hakkas hoopis ise mõtlema, kas ta ikka on rahul ja nii mõnigi kord muutis lõpuks oma esialgset mõtet.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 11:35; 22.06 11:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vabandage, et pole mahti olnud kommenteerida. Ma tunnistan endale, et palju asju oleks võinud ütlemata jätta, aga ma kahtlen, kas on lapsevanemaid, kes selle eriala kohta oleks vaikida suutnud. Sest tegemist erialaga, kus hea palk, aga seal on tarvis läbida kõrgema matemaatika eksamid ja matemaatika on üldse väga tihedalt seotud selle alaga. Kuid matemaatikaga on tal iga aastaga üha raskem suhe olnud. Eripedagoogika eriala on siin näiteks toodud kui eriala, mida vanem võiks karta, aga mul poleks selle vastu mitte midagi.

Lisaks, ma ei nimeta teda muidu lapseks, aga siin foorumis ei pidanud kohatuks, sest isegi täisealisena ta ju mu laps ja siis mitte selle mõttega, nagu laps võrduks lapsik olemisega.

Pigem utsita teda tagant selle erialaga ja tekita motivatsioon rohkem matemaatikaga tegeleda ja tunnusta teda, et ta nii vapper on, et püüab seda õppima saada, mitte ära tee teda maha mõttega, et tal on matemaatikaga raske suhe. See on puhas eelarvamus Sul ju temast ja tegelikult vägagi lapse võimetes kahtlev.
Las ta püüab, äkki saabki seda eriala õppima. Pole vaja negatiivne olla.
See on tema elu, miks ta peaks oma unistusest loobuma, kuna Sina arvad nii.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 11:35; 22.06 11:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina räägiks lapsega lihtsalt muudel, neutraalsetel teemadel. Mitte niivõrd tema elust ja kuidas temal midagi läinud on. Tänapäeva lapsed on üllatavalt targad ja teadlikud mõnedes asjades, millest minuvanused (olen 50) ei ole nii hästi kursis. Näiteks ma olen oma lastelt küsinud nende arvamust veganluse kohta, Greta Thunbergi kohta, blackface kohta viimati. Kas kliima soojenemine on inimtekkeline v mitte? Ma küsin seda mitte et juttu teha, vaid mind tõesti huvitabki, mida mu lapsed, 19 ja 23-aastased, neist asjust arvavad. Ja kui ma kunagi mõtlesin, et nad midagi ei tea, kuna nad ju ajaleht ei loe ja AK-d ei vaata, siis tegelikult nad teavad (ma ei olegi aru saanud, mis kanalitest) hoopis muudest asjadest väga palju. Ma pidin pikali kukkuma, kui mu tolla 18-aastane minu arvates täielik ignorant pidas mulle pika loengu Greta Thunbergi fenomenist. Või kliimasoojenemist.
Küsi mõnikord nõu või lapselt. Mina küsin, ja jällegi täiesti asja pärast, lastelt nõu arvutiküsimustes. Võib-olla saad sina (sinul vist tütar?) küsida lapselt nõu näiteks rõivastumise küsimustes? Mis on tema huvi või hobi, küsi tema käest nende asjade kohta! Näita talle, et sa väärtustad teda. Aga see peab olema aus. Leia üles oma lapse tugevad küljed ja proovi talle läheneda sealtkaudu. Võib-olla see valdkond, mis su last huvitab ja milles ta tugev on, sind eriti ei huvitagi. Aga katsu see tütre abil selgeks teha ja võid leida, et tegelikult on see päris huvitav.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga ma kahtlen, kas on lapsevanemaid, kes selle eriala kohta oleks vaikida suutnud. Sest tegemist erialaga, kus hea palk, aga seal on tarvis läbida kõrgema matemaatika eksamid ja matemaatika on üldse väga tihedalt seotud selle alaga.

Loomulikult on siin lapsevanemaid, kes oleks ja on vaikida suutnud. Sina käitud oma ütlemistega hetkel nagu elevant portselanipoes, sisuliselt tammudes lapse unistustel ja sellega seoses automaatselt ka enesehinnangul.

Kui sul pole öelda midagi toetavat, siis ole lihtsalt kuss! Kui inimesel on unistus, mis nõuab matemaatikateadmisi, siis see on ju parim motivaator üleüldse, mis võiks aidata tal end kokku võtta. Sina kas toeta, kui oskad, aga ära vähemalt takista oma arvamuste ja kommentaaridega.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.06 23:49; 19.06 09:43; 19.06 16:05; 22.06 14:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on teismeline tütar (17 a), kellel on palju psühholoogilisi probleeme. Kui kõik see välja tulema hakkas, siis avastasin, et kuigi ma ilmselt ei ole probleemide põhjustaja, siis emana ma ei ole lapsega õigesti käitunud. Ma olen tegutseja tüüp, aga mu laps on väga tundlik tüüp. Tal on olnud vaja kedagi kellega rääkida ilma lahendusi otsimata. Kedagi, kes kuulab ja aru saab, et nii on raske. Mitte ei paku lahendusi. Olen ka liiga palju maininud talle, et ta on tark ja kiitnud tema häid tulemusi. See kõlab hästi, aga tegelikult on see tekitanud temas tunde, et ta peabki kogu aeg selline olema, et teda tunnustataks. See on tektanud temas tunde, et ta peab perfektne olema (muidugi ka muud välised mõjud sotsiaalmeediast) ja keegi ei ole ju perfektne. Tulemus – madal enesehinnang 🙁

Ma arvan, et su tütrel on vaja tunda, et Sa teda tunnustad ja austad inimesena, mitte ei hinda teda tema tulemuste järgi. Mina olen oma tütre ees vabandanud ja teen tööd enda kallal. Õpin kuulama ilma lahendusi pakkumata. Meil on kokkulepe, et mu laps ütleb mulle, kui tal on abi vaja lahenduste leidmisel. Kui ta lihtsalt kurdab, siis ma kuulan ja näitan, et saan aru, et tal on raske.

Mina Sinu asemel vabandaks oma tütre ees. Rääkige avameelselt omavahel, milline vajadus on Sinu tütrel Sinu suhtes. Ära otsi õigustusi, kuula, mis on tema vajadused. Selgita, et see pole olnud sinu kavatsus selliseid tundeid temas tekitada ja, et Sa armastad teda. Ja oled valmis enda kallal tööd tegema. Minu ja mu tütre suhe on palju lähedasemaks muutunud. Nüüd peame koos kuidagi tema haigusest välja võitlema.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )


Esileht Pereelu ja suhted Suhe teismelisega