Esileht Pereelu ja suhted Suhe vananeva emaga

Näitan 15 postitust - vahemik 31 kuni 45 (kokku 45 )

Teema: Suhe vananeva emaga

Postitas:

Polegi vahet mul sellest, sest ma enamasti kokku saamisest pole nagunii ise huvitatud. Sellepärast ilmselt tekitabki küsimusi, et milleks see näitemäng vajalik veel on.

Ehk sina valetad, et tahaks kokku saada ja ema valetab, et sellest mööda pääseda. Mõlemad käitute täpselt samamoodi ja sinu probleem on nüüd milles?

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 15:55; 29.07 15:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tahtmatult meenub üks ammune perekooli teema, kus käod nokkisid surnuks üht kägu, kes julges öelda, et lapsed on kodus külalised.

Ma olen ammu otsinud seda või mõnda teist sellelaadset teemat “lapsed on meie külalised”, aga pole leidnud. Kas keegi oskaks viidata mõnele sellelaadsele teemale? Kui võimalik, siis paluks linki.

Kahjuks ei oska kohe viidata, aga mäletan ka üht sarnast teemat ja selle ema jutt oli ülimalt mõistlik. Käin ise ka vanematel külas, mitte ei astu ette teatamata sisse (kuigi võti on olemas)

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 15:55; 29.07 15:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu ema ei ole veel väga vana, 67 ja ei kannata pealtnäha dementsuse käes ega pole tal muid vaimseid diagnoositud häireid, aga mida aasta edasi, seda enam viskab suhtluses sisse imelikke reageeringuid.

Ka mul viskaks “imelikke reageeringuid” kui tütar elaks endselt minu juures, pole endale siiani meest leidnud ja jõlgub vabal ajal perekoolis.

Mina ja mu naine ometigi pole nii koledad, et meie tehtud produkti keegi omale päriseks ei taha?

Tahavad ja kuidas veel…

Tegelikult siis just ongi see koht, kus vanemad peaksid peeglisse vaatama ja mõtlema oma kasvatusmeetodite üle.

ja mis sellest siis kasu peaks olema, kui nad nende üle mõtlevad?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

oh kui tuttav tunne… kõik mida teed pole hea, laidusõnu puistatakse lausa varrukast
iga asja kohta on midagi negatiivset öelda, oskab jube hästi manipuleerida, teinekord kuulen kõrvalt kuidas ühte situatsiooni kirjeldatakse erinevatele inimestele erinevalt
vanema vanus 70

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

oh kui tuttav tunne… kõik mida teed pole hea, laidusõnu puistatakse lausa varrukast

iga asja kohta on midagi negatiivset öelda, oskab jube hästi manipuleerida, teinekord kuulen kõrvalt kuidas ühte situatsiooni kirjeldatakse erinevatele inimestele erinevalt

vanema vanus 70

liitun kluppi. isa, 82.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas on ikka tingimata dementsus? Minu meelest vananevadki selliselt huvideta sisutühjad vaimust vaesed inimesed. Kuidas see ütlus oligi: vanadus ja tarkus ei tule alati käsikäes, vahel tuleb ainult vanadus …

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.07 21:45; 29.07 22:02; 30.07 10:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas on ikka tingimata dementsus? Minu meelest vananevadki selliselt huvideta sisutühjad vaimust vaesed inimesed. Kuidas see ütlus oligi: vanadus ja tarkus ei tule alati käsikäes, vahel tuleb ainult vanadus …

On dementsus või ajukeemia muutus. See kohta ka palju teadusuuringuid tehtud ja ca 80-90%-l üle 85 aasastest on ajukeemia muutunud (võib kaasneda dementsus aga ei pruugi. Üks hea indikaator on ajukeemia muutuse kohta lõhnade või helide tundlikkus (kuid mitte alati). Kui nt eakas hakkab tajuma lõhnu teistmoodi või on mõnele helile tundlikum, siis suure tõenäosusega on ajukeemias toimunud muutus. Vananemine on nõme, aga eks see ootab meid kõiki ees 🙂

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.07 11:42; 29.07 21:55; 29.07 22:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas on ikka tingimata dementsus? Minu meelest vananevadki selliselt huvideta sisutühjad vaimust vaesed inimesed. Kuidas see ütlus oligi: vanadus ja tarkus ei tule alati käsikäes, vahel tuleb ainult vanadus …

On dementsus või ajukeemia muutus. See kohta ka palju teadusuuringuid tehtud ja ca 80-90%-l üle 85 aasastest on ajukeemia muutunud (võib kaasneda dementsus aga ei pruugi. Üks hea indikaator on ajukeemia muutuse kohta lõhnade või helide tundlikkus (kuid mitte alati). Kui nt eakas hakkab tajuma lõhnu teistmoodi või on mõnele helile tundlikum, siis suure tõenäosusega on ajukeemias toimunud muutus. Vananemine on nõme, aga eks see ootab meid kõiki ees ????

Mu vastus oli teemaalgatusele, seal oli ema ikka noorem.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.07 21:45; 29.07 22:02; 30.07 10:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga mida aasta edasi, seda enam viskab suhtluses sisse imelikke reageeringuid.

Mina kahtlustaksin algavat dementsust, minu emal hakkas ka viskama imelikke asju sisse.
Kui saab diagnoosi, saaks ka rohtu, mis nt minu emal on haigust kõvasti aeglustanud. Hea on kasutada ka meeleolu tõstvaid toidulisandeid, siis pole need reageeringud nii ägedad.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga näiteks ämm, tema on saamas 63. Temaga ei saa selliseid vestluseid pidada. Ta veel töötab ja muidu kõbus aga viimasel ajal on näha, et ta unustab asju. Näiteks külas olles küsib ta alati mu mehelt 5x, et ,, kas sa tahad ka kohvi? ,,. Näiteks paar päeva tagasi küsisin ühe asja kohta tema käest, et mis nimeline see on ja kuskohast ta selle ostis. Varasemalt ta oli näidanud mulle ka selle pakendit, mille ta alles hoiab ja ütles ka koha kust see ostetud oli. Kui ma nüüd küsisin selle kohta siis ta ei mäletanud sellest midagi. Ei mäletanud nime ja ka seda, et tal pakend alles on. Ja ka muude asjadega olen täheldanud unustamist. Aga temaga on väga raske, vähemalt minul, leida nö ühist jututeemat. Ta enamuse ajast ei tea ega pole kuulnud teatud asjadest midagi, millest mulle meeldiks rääkida. Kui hakkan mingit jututeemat arendama siis ainukesed asjad mida ta ütleb, on ,, aaa ,, või ,, okei ,,.

Kohvi küsimisest – paljud inimesed joovad päris palju kohvi ja seepärast pakuvad seda ka teistele keskmisest sagedamini, eriti kui teised veel üldse võtnud pole.

Unustatud pakendist – inimesed kipuvad unustama asju, mis nende jaoks ebaoluliseks on muutunud. Pea ei ole prügikast. ????

Ebamäärased vastused tulevad siis, kui inimese mõtted on muuga hõivatud. Äkki on ämmal mõni mure (nt enda või pereliikme tervisega seotud) ja ta ei suuda hetkel mingile small talk’ile keskenduda.

Sellest kohvi küsimisest. Mees vastas oma emale, et jaa tahan küll kohvi. Ja siis küsiti veel 5x järjest, et kas tahad ka kohvi. Mu mees ka imestas, et mis ta emal küll viga on, mitmeid kordi küsib kas ta kohvi tahab. Mehele esimesed 2x ei tundunud imelikud aga kui sama küsimust küsitakse ka 3-4-5x järjest siis paneb see küll kukalt sügama. Viiendal korral juba teised ka küsisid, et mis viga on, et inimene on juba mitmeid kordi vastanud, et jah tahab küll aga ikka küsitakse muudkui, et kas tahad. Ta ise ütles ka, et ta üldse ei mäleta.

Sellest kohvi küsimisest. Mees vastas oma emale, et jaa tahan küll kohvi. Ja siis küsiti veel 5x järjest, et kas tahad ka kohvi. Mu mees ka imestas, et mis ta emal küll viga on, mitmeid kordi küsib kas ta kohvi tahab. Mehele esimesed 2x ei tundunud imelikud aga kui sama küsimust küsitakse ka 3-4-5x järjest siis paneb see küll kukalt sügama. Viiendal korral juba teised ka küsisid, et mis viga on, et inimene on juba mitmeid kordi vastanud, et jah tahab küll aga ikka küsitakse muudkui, et kas tahad. Ta ise ütles ka, et ta üldse ei mäleta.

Imestamise asemel viige ämm arsti juurde! Kuna alles 63, siis võib nii Alzaimer olla, kui ka miniinsult. Kui see unustamine järsku tekkinud, siis insult ilmselt ja võib ka kerge ajuturse olla.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.07 11:42; 29.07 21:55; 29.07 22:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga näiteks ämm, tema on saamas 63. Temaga ei saa selliseid vestluseid pidada. Ta veel töötab ja muidu kõbus aga viimasel ajal on näha, et ta unustab asju. Näiteks külas olles küsib ta alati mu mehelt 5x, et ,, kas sa tahad ka kohvi? ,,. Näiteks paar päeva tagasi küsisin ühe asja kohta tema käest, et mis nimeline see on ja kuskohast ta selle ostis. Varasemalt ta oli näidanud mulle ka selle pakendit, mille ta alles hoiab ja ütles ka koha kust see ostetud oli. Kui ma nüüd küsisin selle kohta siis ta ei mäletanud sellest midagi. Ei mäletanud nime ja ka seda, et tal pakend alles on. Ja ka muude asjadega olen täheldanud unustamist. Aga temaga on väga raske, vähemalt minul, leida nö ühist jututeemat. Ta enamuse ajast ei tea ega pole kuulnud teatud asjadest midagi, millest mulle meeldiks rääkida. Kui hakkan mingit jututeemat arendama siis ainukesed asjad mida ta ütleb, on ,, aaa ,, või ,, okei ,,.

Siin on küll täiesti kaheldamatult tegu mingi neurodegeneratiivse haigusega, kõik kirjeldatud sümptomid räägivad sellest kõva häälega. Võib alata kahjuks ka juba selles vanuses. Kuna veel ämm ise ka tunnistab, et ei mäleta asju, siis on ehk võimalik tarida ta kiiresti arsti juurde. See 5x kohvi kohta küsimine näitab, et lühimälu on ikka kõvasti pihta saanud juba, seega rohud peaks kiiresti peale saama. Kahjuks ei ole veel olemas rohtusid mis dementsust raviksid, kuid nad võivad oluliselt aeglustada haiguse kulgu, enesega hakkamasaamist, funktsionaalsust ja elukvaliteeti.
Kurb on siinjuures see, et ka sinu mees, tema vennad-õed ja kõik nende järeltulijad (s.t. ka sinu lapsed temaga) peavad endale aru andma, et neilgi on oluline geeneetiline eelsoodumus varajasele dementsusele. Karm värk.
Palun ärge jätke ämma abita, viige ta arsti juurde.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 01:33; 30.07 01:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu ema ei ole veel väga vana, 67 ja ei kannata pealtnäha dementsuse käes ega pole tal muid vaimseid diagnoositud häireid, aga mida aasta edasi, seda enam viskab suhtluses sisse imelikke reageeringuid. Näiteks kui tema arust on asjad teisiti, kui mina mäletan, siis kui sellest rääkida, kukub karjuma, et ema ei austata ja tehakse lolliks või siis kui ma räägin millegi reaalsetest hindadest, nagu näiteks veterinaaria- või ehitushinnad, siis ma liialdan ja tegelikult maksab kõik 10 korda vähem ehk et ma valetan talle. Vaielda ei tohi, siis võetakse jutt kokku nii, nagu ma oleks teda lolliks ja idioodiks sõimanud, kuigi selliseid sõnu ma kunagi ei kasuta, vaid üritan ainult rääkida nii nagu asi minu jaoks on. Kuidas teil vanematega suhted? On see paratamatu, et inimene nagu kaotab adekvaatsuse? Kui ma räägiks ainult ilmast ja ühtegi tõsisemat teemat ei puudutaks, vaidlusi ei tekiks, aga kuidagi läheb meelest nagu ära, et enam ei saa emaga asju arutada ja ikka hakkad rääkima nagu normaalse inimesega ja siis tuleb mingi absurdne süüistus vastuseks jälle, mille peale pole mitte midagi muud mõistlikku arvata, kui et vanadus teeb vist oma töö ????

Teemaalgatuses kirjeldatui võib küll vastata dementsuse esimestele sümptomitele. Selline ebaadekvaatsus ei ole normaalne ja terve.
Tema viha ja vaidlemine tuleneb sellest, et aju ei saa enam hakkama n.ö. maailma koos hoidmisega, asjade adekvaatse ja tervikliku tajumisega. Kuna inimese enesetunnetuse üks väga oluline komponent on aga taju ja vajadus tervikliku maailmapildi järgi, siis hakkab aju otsima seoseid ja seletusi, mis kõik jälle üheks pildiks kokku paneks. Viha ja ärritus tulevad (alateadlikust) jõuetustundest ja hirmust, kuna inimene (võibolla mitteteadlikult) tajub, et tal n.ö. libiseb maailm ja selle mõistmine käest.
Seda ei ole õige nimetada “vanadus teeb oma töö”. See pole lihtsalt vananemine, vaid tõenäoliselt siiski juba alanud haigus. Seega jah, peaksid sa seda niimoodi ka võtma, ja kahjuks tõepoolest harjutama end mõttega, et sa ei saa enam emaga rääkida nii nagu vanasti. Kahjuks pead jah vestlusi vastavalt kujundama, et teda ärritavad teemad üles ei kerkiks. See on kohutavalt kurb, ja kahjuks läheb tõenäoliselt üha halvemaks. Sa pead meeles pidama, et see ei ole sinu ema “tõeline pale, mis vanaduses välja paistma hakkab”, vaid see on üsna tõenäoliselt füüsiline haigus, ajukoe vähenemine (põhjuseid võib siin olla mitmeid), kusjuures kahjuks ühena esimestest hakkavad hävinema ajuosad kus paikneb inimese isiksus, kõrgem ajutegevus. Ära pahanda ta peale ja ära mõista hukka, sest see ei ole enam see tema, kes ta nooremana oli.
Jällegi: äärmiselt vajalik oleks ema arsti juurde saada, et teda diagnoosida ja vajadusel ravimid peale saada. Niimoodi võid sa tema isiksuse ja hakkamasaamise kadu veel pikalt aeglustada ja edasi lükata (kahjuks küll ei mõju need ravimid päris kõigile). Kuidas sul õnnestub arsti juurde mineku vajadus emale selgeks teha, seda ma ei tea. Võibolla räägid ise kõigepealt perearstiga ja mõtlete midagi välja.
Samuti pead arvestama, et kõik sinu ema otsesed järeltulijad (s.h. sina ja su lapsed jne) omavad oluliselt kõrgendatud riski varajasele dementsusele.
Hea tütar oled, et oma ema niimoodi jälgid ja tema muutuste pärast muretsed. Su mure on täiesti asjakohane ja ema vajaks kindlasti arsti kontrolli.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 01:33; 30.07 01:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tahtmatult meenub üks ammune perekooli teema, kus käod nokkisid surnuks üht kägu, kes julges öelda, et lapsed on kodus külalised.

Ma olen ammu otsinud seda või mõnda teist sellelaadset teemat “lapsed on meie külalised”, aga pole leidnud. Kas keegi oskaks viidata mõnele sellelaadsele teemale? Kui võimalik, siis paluks linki.

Kahjuks ei oska kohe viidata, aga mäletan ka üht sarnast teemat ja selle ema jutt oli ülimalt mõistlik. Käin ise ka vanematel külas, mitte ei astu ette teatamata sisse (kuigi võti on olemas)

Ma ei mõelnud seda teemat. See, millest mina rääkisin, oli üks ammune. Ja seal käis jutt väikestest lastest – et kas neil on kodus midagi ütlemist või teevad vanemad reegleid. Seal oli üks kägu, kes ütles, et lapsed on kodus külalised, ühel päeval lähevad nad sealt minema ja loovad oma kodu ja omad reeglid. Selle peale nokiti teda surnuks, et tema suhtumine omaenda lastesse olevat ikka nii kohutav, ja kas lastel polegi kodu ja õudne, kuidas üks ema võib niimoodi rääkida ja lapsed on elu lõpuni alati koju oodatud ja kas sa viskad nad välja ja nii edasi. Muidugi oli nokitaval käol ka poolehoidjaid, aga vähe. Mina olin üks neist.
See teema jäi kuidagi väga haigena meelde. Enamiku meelest pidi laps olema kodus kuningas ja täieõiguslik kaasarääkija kui mitte enam.
Aga ka mina ei leia seda enam.
Edit: leidsin aga ühe vastuse, mis seda teemat meenutas. Vastus on ka minu oma ja keegi vastas mulle, et mäletab samuti:

Minul ikka ei lähe meelest see teema, kus üks kägu julges öelda, et lapsed on kodus külalised, ja kogu käoparv tahtis teda ja tema paari mõttekaaslast surnuks nokkida.

Minul ka ei lähe ja ei saa siiamaani aru, miks peaks laps oma sünnikodus külalisena tundma ennast. Aga sa vast adud, et see polnud selle teema teema.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 13:34; 30.07 09:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

suhtlen oma “vananeva emaga” tihedalt. helistame ülepäeva, korra nädalas sõidan ma 100 km kaugusele vanemate juurde kohvile. paar korda aastas sõidavad vanemad minu maakoju 200 km kaugusele külla. lobiseme niisama, käime emaga koos taimi ostmas, vaatame teineteise aedasid ja räägime raamatutest, filmidest ja inimestest. kolame kaltsuskates ja käime kohvikus kooki söömas. isa meisterdab mulle lahedaid asju – minu viimaseks juubeliks tegi mulle ise kiige ???? mul on imelised vanemad. aa – nad veel noored, pole kaheksakümmndki täis ????

Vaat, kus sul ikka vedanud on, et emal veel aru peas. Pole küll teemasse, aga vaat kus sul on vedanud. Teemaalgataja, vaata ka kuidas sellel käol emaga vedanud on, soola sulle kohe haava peale. ????

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.07 21:45; 29.07 22:02; 30.07 10:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

67 aastane ei ole nii vana et sellised suhtlusprobleemid tuleneksid vanusest, arvatavasti on ta selline dominant olnud ka noorena ja sina kui tema järeltulija pole tohtinud talle kunagi vastu öelda midagi. Emal sul ilmselt pole nendest hindadest ja probleemidest erilisi teadmisi, aga oma arvamus ja kindel arvamus on tal olemas ja sellele vastu vaielda ei tohi. Inimese iseloom. Minul ämm on sarnane ta on küll 25 aastat sinu emast vanem, aga oma kindel arvamus on olemas ja kui vastu vaielda siis solvub ka laste kasvatusega olid meil täiesti erinevad arvamused. Oma pojaga eriti ei suhtlegi just sellesama iseloomu tõttu.
Selline suhtumine aina süveneb mitte ei leebu seoses vanusega.
Katsu temaga mitte arendada teemasid millest tead et teil väga erinevad arusaamad, las tegutseb rohkem ise.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 31 kuni 45 (kokku 45 )


Esileht Pereelu ja suhted Suhe vananeva emaga