Esileht Ilu ja tervis Suhkrusõltuvus

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 73 )

Teema: Suhkrusõltuvus

Postitas:
Kägu

Tere!

Mul on mure, nimelt mul on tugev suhkrusõltuvus. Ilma liialdamata – tõesti see on tugev. Mul tugevad magusaisud ja ainult magusa, mitte millegi muu. Kui ma magusat ei saa, siis hakkab füüsiliselt kehv ja tuju läheb ka alla. Kuidagi närviliseks muutun. Ma olen proovinud ikka pikalt mitte tarbida – nädal aega saan hakkama, siis tuleb jälle libastumine ning ma olen alguses tagasi. Ükskord oli isu nii suur, et läksin keset ööd kööki ja võtsin korraliku klõmaka vahtrasiirupit. Enne seda jama ma tarbisin seda väikses koguses pannkookidel, sest see on uskumatult magus, aga tol hetkel oli see hea. Ma vihkan seda ja ma vihkan ennast, et ma olen nii nõrk.
See kõik mõjub mu emotsioonidele ja ka näole – mu nägu on punne täis. See on kohutav.

Kas on meie hulgas endiseid sõltlasi ja kuidas te sellest välja tulite? On ehk mingeid nippe, mis pisut aitavad.

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on ka magusasõltuvus. Kui olen omal käel selles proovinud jagu saada, siis pole õnnestunud. Nädal olen samuti vastu pidanud ja siis nägin kapis kommi ja ma ei liialda, kui mul hakkasid käed värisema. Ehtne sõltlane noh.

Siis aga hakkasin FITLAPi jälgima ja ma sain oma magusaisust võitu. Pool aastat jälgisin ja pidasin vastu. Hetkel ei jälgi ja hakkab see magus vaikselt tagasi hiilima, kuna söömine ei ole enam korras. Aga pead ilmselt ise enda jaoks sobiva asja leidma. 🙂

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olen ka Fitlapi proovinud, magusasõltuvusest ikka jagu pole saanud. Õigupoolest on see üks põhjus, miks mul ei õnnestu kavast kinni pidada, teine põhjus on see, et kõht jääb tühjaks. Aga magusast rääkides – no ausalt on tunne, et miski ei aita. Mul lihtsalt ei ole iseloomu, et mitte peale sööki suutäit magusat otsida.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul ka suhkrusõltuvus ja arvan, et see on lapsest saati. Lahti pole saanud ja alates teismeeast on ka kaaluga probleeme.

praegu teen Simeonsi dieeti ja see on vist üks pikem aeg ilma magusata (kui tegin esimese rngu) ja võtsin teisest oluliselt rohkem cm vähemaks, kui teised, sest teistel polnud sellist probleemi.

 

peale dieeti tulid hood tagasi – hea kui 3-4 p suursin ilma ja siis ikka 2 snikersit ja terve pk komme jne. Nüüd teen uut Simeonsi tingi.

 

selle dieediga pole tulnud suhkru võõrutus peavalu jne

+2
-7
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Mina lisasin oma menüüsse rohkem ravu ja valku ning see aitas mind palju. Veresuhkur oli koguaeg stabiilne, ei kõikunud ja sellest tulenevalt minu magusa tung vähenes.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tühja kõhuga tekibki suur magusavajadus. Normaalne reaktsioon.  vaja kõht täis kõvasti süüa, mitte näljutada ja piirata, siis jätab suhkur suht külmaks.

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tühja kõhuga tekibki suur magusavajadus. Normaalne reaktsioon. vaja kõht täis kõvasti süüa, mitte näljutada ja piirata, siis jätab suhkur suht külmaks.

Mul ei teki see tühja kõhuga. Ma ei näljuta ennast vaid söön normaalselt.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma küsiks hoopis, et mis probleem sul magusaga üldse on, kas sõltuvus tähendab, et kui sööma hakkad, siis enam pidama ei saa? Või on mingi terviseprobleem, mille tõttu ei tohi magusat süüa?

Normaalselt toituv inimene ei pea minu meelest paaniliselt magusat vältima.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisage oma menüüsse rohkem valku. See hoiab kõhu kauem täis ja magusaisu väheneb ka.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tsingipuudus?

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma küsiks hoopis, et mis probleem sul magusaga üldse on, kas sõltuvus tähendab, et kui sööma hakkad, siis enam pidama ei saa? Või on mingi terviseprobleem, mille tõttu ei tohi magusat süüa?

Normaalselt toituv inimene ei pea minu meelest paaniliselt magusat vältima.

Ma ei saa pidama. Lisaks, mul on tugevad magusaisud ja kui ma magusat ei saa siis ma muutun närviliseks.
Muidu mul polekski probleemi, kui see ei mõjuks mu näole ja soolestikule. Ja ega ka nägu puutumata ei ole – nägu on punne täis.
Ja olgem ausad – ega see normaalne ei ole, et isud on nii tugevad, et see segab tavapärast elu.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on olnud ka maguisaisuga probleeme, aga viimases paar aastat on kontrolli all. Vahel harva lööb ka välja, kuid õnneks mitte enam igapäevaselt või -nädalaselt.

Esiteks ma arvan, et iseloom kõige tähtsam. Kui ei võta, siis lihtsalt ei tule ka seda nii hullu isu.

Hea nipp pidi olema ka jalutama minek sel hetkel kui isu tuleb. Kindlasti aitab kaasa ka piisav uni, vee joomine, korralik toitumine (+ välistada vitamiinide puudus). Ei teagi mis samm konkreetselt mind aitas, võib-olla nende kombo. Kuid kõige tõhusam ehk see siiski siis, et lihtsalt ei võta rohkem kui 1-2 kommi päevas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks võetakse eksamile kaasa shokolaadi ja komme?
Kui eksam kestab 4 tundi, peaks olema see ju norm aeg olla söömata?

+5
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

oi, mul ka, ikka iga päev pean kindlasti kooki või magustoitu saama, ja paar shokolaaditükki sinna otsa. Ma ei võitle, naudin 🙂  õnneks pole ka muret ei naga ega kaaluga. 50+.

 

+4
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, see, et “kui mingi magusa maitsega (= kaloririkas, energiarikas) suutäis on käeulatuses – siis pista see kohe nahka!”  on tegelikult inimese evolutsiooniline kohastumus. Enamusel meist on see, vähesemad inimesed on sellised, kellel tõmmet magusa poole nagu üldse pole. Mis enne suhkrutööstuse tekkimist oli igati otstarbekas, sest ega suhkrutööstuse-eelne inimene seda magusat nii palju kuskilt kätte ei saanudki, et sellega pidevalt liialdada oleks olnud võimalik.

Samas, see “kui ma magusat ei saa, siis muutun kuidagi närviliseks” on see osa, mis on pigem ise endale sisendatud.

Sest kui me kujutame ette suhkrutööstuse-eelse inimese toidulauda – siis oli see ju päevast päeva ikka täiesti magustamata. Oli loomne toit, näit. liha, kala (mis ei ole magus) ning põhiliselt ikka magustamata taimne kraam – teravili leiva või pudru kujul, juurvili… Keegi ei osanud ni mõelda, et “oi, kui ma suhkrut ei saa, siis ma muutun kuidagi närviliseks!” vms. Kuigi, tolleaegsele inimesele võis iga natukenegi suhkrud sisaldav ja magusa maitsenüansiga asi – näiteks leib, (sarapuu)pähkel, hernes või naeris/kaalikas tunduda ka “hea magus asi”, muidugi.

See kõik mõjub mu emotsioonidele ja ka näole – mu nägu on punne täis. See on kohutav.

Mul oli sama lugu ja see sai ka põhjuseks, miks ma vabanesin nn. “suhkrusõltuvusest” (tegelikult: magusate asjade söömise HARJUMUSEST) sisuliselt päevapealt. Kusjuures – ma ei söönudki komme, saikesi, kooke jms. Aga ma näksisin peale sööki loodslikku magusat: datleid jms. Ja nägu oli vinniline – ja tundus, et kuigi ma pole enam ammu teismeline, siis vistrikutest ma kunagi lahti ei saagi.

Nimelt – mul võttis suhkruisu ära see, kui ma sain teada, milline seos võib olla vistrikute tekkimise ja punnide tekkimise vahel. Nimelt – inimese seedesüsteemi võime omastada erinevaid suhkruid on erinev. Kergesti imendub ja omastub glükoos. Mida on mingil määral puuviljades. Aga mis mis tekib põhiliselt näiteks tärklise (teravili, kartul) lõhustamisel. Keerulisem on aga lugu fruktoosiga. Normaalseks fruktoosi koguseks, mille inimese soolestik on võimeline päevas ära “imendama”, peetakse 25-40g  (ettekujutuse andmiseks: see on mingi 2/3/4 värsket õuna (oleneb, kas hapum õun või magusam õun) päevas). Samas – on ka halvema fruktoosi imendumisega inimesi, kelle jaoks peaks päevane fruktoosi kogus jääma alla selle koguse, mingi 5-10g fruktoosi päevas (mis on 1-2 õuna, näiteks). Õnnetuseks on tavaline sahharoos (roosuhkur) pooleldi glükoos/pooleldi fuktoos. Ja kui seda kasutatakse toidu magustamiseks – siis saab inimene päevas meeletu koguse fruktoosi. Reeglina igasugu magusa kraamiga süüakse fruktoosi endale sisse määratult suuremad kogused kui (veisise) puuviljaga (erandik ehk banaan, mis on vähem vesisem). Mida kõigi inimeste soolestik pole võimeline ära imendama. Ja siis läheb imendumata fruktoos toiduks inimese mikrooorganismidele, näiteks pärmidele. Pärmide olemasolu inimeses on normaalne (neid ei pea paaniliselt kartma) – aga kui ära imendumata fruktoosi “toidul” võib minna mikrofrloora lihtsalt tasakaalust välja. Üheks tulemuseks on näiteks vistrikud näol – neid võib ju väliste vahenditega (kuni vistrikuvastaste antibiootikumikuurideni) püüda tappa, aga nad tulevad jälle.

Ühasõnaga – ma sain äkki teadlikuks, et pidevalt maiustades ma lihtsalt ajan endale täiesti mittevajalikke üleliigse fruktoosi koguseid sisse, millega minu organism ei saa normaalselt hakkama  – vaid ma löön tasakaalust välja oma normaalse mikrofloora ning kurnan oma õnnetut näonahka – mis peab kannatama tobedate vistrike käes!

Päevapealt viskasin menüüst välja datlid – ma sain aru, et need on liiga magusad ja neid pole mulle tegelikult vaja. Sokolaadikommid (ja vahel ka magusad küpsised) seisavad meil kodus kapi otsas – sealt annan lastele jaopärast, ise ma neid ei söö. Kui tekib peale sööki “tahaks midagi näksida” – siis selle tarvis on mandlid/pähklid kodus. Näksin kuni 10 mandlit/pähklit korraga, sellest nii suurt suhkrukogust ei saa.

On veel nn. sotsiaalne söömine – näit. sünnipäeva tähistamine. Seal ma siis söön pidulikult tüki torti/kooki, näiteks Lohutan ennast sellega, et ma ei söö seda torti ju iga päev.

Kuidas elab näonahk? Hästi. Esimestel magusa söömise piiramise kuudel oli veel nii, et muidu oli nahk korras, aga enne päevi siis nö. andsid  päevade lähenemisest teada mõned üksikud punnid… Sellega ma olin rahul. Nüüd, novembris aga oleks ma äärepealt oma päevade alguse maha maganud (hea, et olid vahendid kodus) – sest verejooks algas nö. puhta näoga, ühtki punni ei tekkinudki.

Ja nüüd tagantjärele tundub nii imelik, et ma üldse raiskasin oma eluaastaid selle punnilise näoga. Lootsin mingitele välispidistele vahenditele – appi! Rumal.

Nüüd olen veendunud, et normaalne magusakogus ongi mõned magusad porgandid prae juurde. Ja paar (kodumaist) õuna päevas. Natuke pähkleid.

Närvisüsteem saab oma süsikad juba teraviljadest, köögiviljadest (porgand, tomat jne.) ilusti kätte – ei teki mingit “aju nälga jäämist” tegelikult. Kui regulaarselt sööd – ma ei räägi näljutamisest, muidugi. Väga magusaid asju mitte süües kõigub veresuhkur vähem üles-alla – ja see tegelikult pigem just stabiliseerib meeleolu, mitte ei soodusta meeleolu kõikumisi.

+13
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Soovitan vaadata Aigi Vahingu loengut Suhkrusõltuvus.

Ise olen ka suhkruhoolik. Võin söömata jätta prae, aga sokolaadi mitte. Pole lihtsalt tahtejõudu. Nädal suudan olla ilma, siis ostan ja läheb jälle kõik lappama.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tere!

Mul on mure, nimelt mul on tugev suhkrusõltuvus. Ilma liialdamata – tõesti see on tugev. Mul tugevad magusaisud ja ainult magusa, mitte millegi muu. Kui ma magusat ei saa, siis hakkab füüsiliselt kehv ja tuju läheb ka alla. Kuidagi närviliseks muutun. Ma olen proovinud ikka pikalt mitte tarbida – nädal aega saan hakkama, siis tuleb jälle libastumine ning ma olen alguses tagasi. Ükskord oli isu nii suur, et läksin keset ööd kööki ja võtsin korraliku klõmaka vahtrasiirupit. Enne seda jama ma tarbisin seda väikses koguses pannkookidel, sest see on uskumatult magus, aga tol hetkel oli see hea. Ma vihkan seda ja ma vihkan ennast, et ma olen nii nõrk.

See kõik mõjub mu emotsioonidele ja ka näole – mu nägu on punne täis. See on kohutav.

Kas on meie hulgas endiseid sõltlasi ja kuidas te sellest välja tulite? On ehk mingeid nippe, mis pisut aitavad.

No sinu suhkrusõltuvus on ikka poisike. Võibolla tunned end paremini, kui loed järgnevat. Mul mees võib keset ööd niiviisi suure tahvli šokolaadi ära süüa, et hommikul ei mäleta. Hulluhoona, noh. Ja kui magusat sööb, siis isu ei saa kunagi täis. Kunagi ei hakka halb, ega aja lõpuks iiveldama. 2l jäätist + tahvel (suur, 200g!) šokolaadi otsa, pole probleem. Võiks veelgi süüa. Põhimõtteliselt võiks teha katse, et kui palju ta suudab, aga see tõenäoliselt lõppeks surmaga.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle magus meeldib. Seepärast et meeldib püüan süüa lihtsalt suhkrut või mett. Kommides on rasvad ja kookides jahu juures. Lisaks muud ebatervislikud lisandid. Aga suhkrus on ainult suhkur. Punne küll sellest mul ei teki. Kui twkib midagi, siis vaid pekki. Aga ikkagi on suhkur vähem pekki tekitav üksi, kui et ta moodustab koos rasva ja valgu ja muuga koos koogi.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga ikkagi on suhkur vähem pekki tekitav üksi, kui et ta moodustab koos rasva ja valgu ja muuga koos koogi.

Selles mõttes on õige, et ainult magus on ehk vähem liigset kehakaalu tekitav, aga…

minu lipukiri on nüüd: “Mittemagusa toidu söömine ongi normaalsus.”

St. ma ei mõtle nii, et ma jään väga magusa/magustatud toidu mittetarbimisega millestki normaalsest ja vajalikust ilma. Vaid mõtlen nii, et tegelikult see magus toit seal poeriiulitel… see ongi nagu mingi eksitus, tegelikult pole seda üldse vaja.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas poest ei lasta välja ilma magusat ostmata? Või on teil laste jaoks ostetud ja ise sööte nahka? Kui ikka magusat kapis pole, siis jääb ta söömata ka. Ei ole neid ahvatlusi vaja osta. Siirupit pole ka vaja.

+2
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas poest ei lasta välja ilma magusat ostmata? Või on teil laste jaoks ostetud ja ise sööte nahka? Kui ikka magusat kapis pole, siis jääb ta söömata ka. Ei ole neid ahvatlusi vaja osta. Siirupit pole ka vaja.

Mulle koguaeg tuuakse seda, kuigi ma koguaeg palun mitte tuua, siis külakostiks tuuakse. See siirup on mul ajast, kui ma nii hullulr magusat ei tarbinud.
Aga praegu olen teinud vahelduvat paastu ja olen suutnud täiesti ei öelda. Kuigi jah, alles viies päev on.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas poest ei lasta välja ilma magusat ostmata? Või on teil laste jaoks ostetud ja ise sööte nahka? Kui ikka magusat kapis pole, siis jääb ta söömata ka. Ei ole neid ahvatlusi vaja osta. Siirupit pole ka vaja.

Ilmselgelt sa ei tea seda tunnet, kui oled isuga päev otsa võidelnud, aga kell 10 õhtul ajad ennast diivanilt üles ja lähed poodi šokolaadi tooma.

+12
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselgelt sa ei tea seda tunnet, kui oled isuga päev otsa võidelnud, aga kell 10 õhtul ajad ennast diivanilt üles ja lähed poodi šokolaadi tooma.

Kahjuks tean küll, ainult et alkoholi suhtes. Samuti ajasin 15min enne 22.00 ruttu jope selga ja tõin poest veini. Tervis ütles üles, nüüd surun ennast vägisi diivanile ja ei tõtta poodi. Päeval poes käies ka võitlen endaga, aga ei osta alkoholi. Kui ikka võtta pole kodus ahvatlusi, siis jääb võtmata. Ma olen kuu aega tubli olnud!

+19
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See ongi alkoholismiga võrreldav. Suhkrusõltuvusega samamoodi ei saa nii, et hoiad tagasi ja vahest lubad mõne magusa söögi. Kui sellest sõltuvusest lahti tahad saada, ei tohi ka seda natukest omale lubada kuna see ajab hamba verele ja oledki jälle alguses tagasi. Kui mõnda aega ilma magusata hakkama saada siis kaob kehal ka vajadus selle järele.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Peaks uue kroomi kuuri tegema, eelmine kord aitas päris palju.

Üldiselt olen hetkel suhkru sõltuvuse pepsi max sõltuvusega asendanud, nii kui pepsi ära jätan on magusahood tagasi.

Teine variant oleks töötuks hakata, sest nädalavahetustel probleeme pole, aga kui vähegi tähtaeg kukil on kipup lõunasöök šokolaaditahvliga asenduma.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Päris paljusid, kuigi muidugi mitte kõiki, aitab kroomi tarbimine kuuridena, ja magusavajaduse hoo hetkel päevalilleseemnete söömine. Millegipärast just need aitavad paremini kui muud pähklid/seemned.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki prooviks LCHF (ehk keto) toitumist? Tõsi – ketoosiga harjumise ajal on mõnel ilgelt paha olla. Minul ei olnud häda midagi, aga see-eest nüüd pole isusid. Kuna süsivesikuid praktiliselt ei tarbi (olen range keto peal), siis veresuhkur on stabiilne ja seepärast on üsna lihtne ennast magusast eemal hoida.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas väike tükike tumedat (vähemalt 80%) shoksi ei aita?

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas väike tükike tumedat (vähemalt 80%) shoksi ei aita?

väkk, seda ma ei taha, seega mind ei aita 🙂 Ma ka magusahoolik.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas väike tükike tumedat (vähemalt 80%) shoksi ei aita?

Täpselt samapalju aitab nagu alkohoolikule 1 pitsike. Sa vist ei saa sõltuvuse olemusest üldse aru.

+10
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 73 )


Esileht Ilu ja tervis Suhkrusõltuvus