Esileht Pereelu ja suhted Suhted sugulastega pingelised

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 76 )

Teema: Suhted sugulastega pingelised

Postitas:

Oh jah, probleem vanavanematega, täpselt vanaemaga. Mõlemad on 80+. Neil on kaks tütart ja mitu täiskasvanud lapselast. Nad on olnud väga hoolivad ja toetavad. Mina olen vanim ja nendega kõige rohkem aega veetnud nii lapsena kui ka täiskasvanuna. Samuti on nad minu lastega väga lähedased. Üks tütar on neil selline konkreetne, ütleb kõik välja, aga samas abistab ja rohkem selline tegude inimene. Temaga on pidevad sõnelused, aga samas kui abi vaja, siis pöördutakse tema poole ning temaga suheldakse ka rohkem.

Teine tütar on selline distantne, oma arvamust välja ei ütle, noogutab ja ei sekku. Käib külas, aga vanavanemad tema juures ei käi. Viimasel ajal on suhtlus tihenenud.

Probleem selles, et vanaisa on väga krapsakas, suudab tahab ja  teeb kõike. Elavad suures majas ja vanaisa saab hakkama. Vanaema on olnud raske iseloomuga alati, kahepalgeline ja probleemide eitaja, sinult rahale mõtlev, samas lapselaste osas toetav st maksab trennid ja hariduse jne. Nüüdseks on tal probleeme vaimse tervisega. Mina märkasin edimesena, et tal mälu veab alt, aega arvestab valesti, hügieen langeb ja ei korista ega tee süüa. Kavalusega sain ta arstile ja uuringutele. Kuna tema distantne tütar pidas kavalust manipuleerimiseks, siis muidugi rääkis vanaemale kõik mu mõtted välja, et kahtlustan dementsust jne. Nüüdseks on uuringu tulemus käes, ajus on vastavad leiud, vaja veel kognitiivseid võimdid testida, et haiguse ulatus teada saada ja toetav ravi paika panna. Vanaema keeldub minemast sest arvab, et just mina tahan teda hulluks teha. Tunnen, et meie suhted on rikutud ja hoiab nüüd väga oma tütre piole, kes noogutab vaid vanaema jutu peale. Samal ajal vanaisa on väsinud ja palub abi, et aitaksin majas koristada. Kui seda teen, siis vanaema ärritub. Täna vanaisa palus lambipirni vahetada. Vahetasin ära ja pesin kupplid ka puhtaks. Vanaema hiljem ütles, et ta ei taha, et ma seal midagi teen ning et ma jätku ta rahule, et temal on kõik korras ja tal pole midagi vaja. Nt tal voodi põhi õäks katki, madratsi üks ots vajus läbi ja ta ei öelnud midagi. Lõpuks avastasin ja vansisa tegi korda, aga tema on tige, sest polnud viga midagi.

Vanaisa järjest rohkem palub abi just remondi osas, sest maja plaanib mulle pärandada ja ta on väga puhtusearmastaja olnud ning tal on tolmu tõttu köha. Mina teeks ja ka aitaks, aga vanaemaga lähevad duhted hullemaks ja tema distantne tütsr ja tolle lapsed ka ründavad mind ja käsevad vansinimest rahule jätta. Vanaisa on ka neilt abi palunyd, aga ka tal kästakse maha rahuneda stiilis, et nii vana inimene ei peagi midagi tegema, kuigi vanaisa hoiabki end tegutsedes krapsakana. Ja nüüd siis jälle olen etteheidetest väsinud ja isegi lambipirnist tuleb tüli, kuigi muud ma ei teinud (varem pesin pesu ja põrandaid jms)

+14
-19
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 04.04 22:58; 05.04 00:11; 05.04 12:06; 05.04 15:45; 05.04 21:26; 06.04 14:20; 07.04 09:55; 10.04 22:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oled sa lapselaps või üks nendest tütardest? Väga raske on aru saada kas oled üks nendest tütardest, lihtsalt räägid kohati endast kolmandas isikus. Või oled hoopis vanim lapselaps?

+15
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.04 23:04; 05.04 13:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas maja on ainult vanaisa oma, et tema plaanib, kellele pärandada?

+14
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.04 23:57; 05.04 00:57; 09.04 15:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ka ei saa aru, kas oled laps või lapselaps. Kui lapselaps, siis peavad selle probleemi lahendama lapsed. Praegu on lugu segane, täpsustaksid üle. Vanaisa võib alati oma poole pärandada kellele tahab, aga kahtlen, et kas notar enam testamenti teeb (tegelikult tundub, et vanaema ei tahagi teha).

+8
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.04 00:03; 07.04 10:01; 07.04 14:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuni pärandust pole, siis hea tahe ja plaan ei tähenda midagi. See, kas pärandus on ja kellele, see selgub siis kui pärand avatakse. Enne võib inimene teha mis tahab oma raha ja elamisega. Parim mida teha saad ongi käsitleda seda kui nende vara, mitte kui enda oma. Ja kui aitad, siis mitte selleks, et kiitust saada, vaid selleks, et aitad. Räägid, et sul on vanaema haige, noo aga suhtugi niimoodi, mitte ära tuleb kaebama haige inimesele peale, kellel on peas juba leitud kolded. Sinule on ilmselt seda arsti vaja, et arusaada, et kui ei ole asjad peas korras, siis ei ole. Ja äkki lased ennast ka uurida, sest pidada haige inimese sõnu endale solvavaks ja pingeliseks, siis ei saa ju inimene olla täie mõistuse juures. Haige inimese sõnade peale solvub ainult haige inimene.

+6
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui sa oled üks tütardest, siis räägi oma õega. kui aga üks lapselastest, siis hoia üldse eemale, las ema ja tädi tegelevad.

+14
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen vanim lapselaps. Maja on vanaisa oma ja testament tehtud. Muidu oli ühisvara, aga nad 10a ragasi plaanisid laiali minna ja siis jagasid vara ära. Muidu on nril kõik terve elu ühine olnud. Täna õhtul veel vanaisa helistas ja kurtis, et vanaemal halb tuju ja ei luba uut boilerit seina panna. Vanaema oli boilerit jalaga tagunud. Neil on pliidiga ühendatud boiler, aga vanaisa tahtis elektrilist, et soe vedi oleks ka kütmata.

+21
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 04.04 22:58; 05.04 00:11; 05.04 12:06; 05.04 15:45; 05.04 21:26; 06.04 14:20; 07.04 09:55; 10.04 22:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult käid ja abistad, et maja sulle kingitaks?

Ohh, lapseke. Need asjad ei käi nii. Ära susi sinna vahele, ema ja tädi toimetavad oma emaga, mis teha annab.
Mine tööle ja arenda ennast ning hangi endale selline maja nagu hing ihkab.

+9
-25
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et asi on ikka selles, et tegelikult on maja nende ühisvara (kuigi perekoolis võid muidugi mida iganes väita) ja nüüd on vesi ahjus, et äkki jääd pärandusest ilma. Kui vanaemal majale mingeid õiguseid ei ole, poleks ka boileri paigaldamine küsimus.

Kui mind keegi valedega manipuleerides uuringutele meelitaks (ilmselgelt sa talle tõtt ei rääkinud, tunnistad ju isegi), oleksin samuti solvunud. Mida see uuringutulemus sulle annab? Praegu saab vanaema ju oma eluga kenasti ise hakkama, see, et mälu ja hügieen kohati kannatavad, ei ole maailma lõpp. Tal ei pruugi nii palju enam elupäevi ollagi, et haigus kuskile areneda jõuaks ja tõsisemaks läheks.

+10
-28
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.04 00:30; 05.04 00:40; 05.04 18:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks tütar on neil selline konkreetne, ütleb kõik välja, aga samas abistab ja rohkem selline tegude inimene. Temaga on pidevad sõnelused, aga samas kui abi vaja, siis pöördutakse tema poole ning temaga suheldakse ka rohkem.

Teine tütar on selline distantne, oma arvamust välja ei ütle, noogutab ja ei sekku. Käib külas, aga vanavanemad tema juures ei käi. Viimasel ajal on suhtlus tihenenud.

Vanaema on olnud raske iseloomuga alati, kahepalgeline ja probleemide eitaja, sinult rahale mõtlev, samas lapselaste osas toetav st maksab trennid ja hariduse jne.

Kui maja sulle pärandatakse, peaksid tegelikult sina olema see, kes vanasid seal aitamas käib. Sul on aitamise eest kõige suurem tasu saada. Aga käib esimene tütar. Nüüd on suhted ka teise tütrega soojenenud, ilmselt oled mures, et vanakesed hakkavad varsti ka ise mõtlema, et miks mitte kõigile võrdselt vara jätta, selle asemel, et kõik vanimale lapselapsele jätta. Seda enam, et vanaema kohta on sul ainult halba öelda. “Rahale mõtlev” ei ole muideks just puudus kui see on aidanud tal kõiki oma lapselapsi koolitada ja trennitada.

+11
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.04 00:30; 05.04 00:40; 05.04 18:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Probleem selles, et vanaisa on väga krapsakas, suudab tahab ja  teeb kõike. Elavad suures majas ja vanaisa saab hakkama. Vanaema on olnud raske iseloomuga alati, kahepalgeline ja probleemide eitaja, sinult rahale mõtlev, samas lapselaste osas toetav st maksab trennid ja hariduse jne. Nüüdseks on tal probleeme vaimse tervisega. Mina märkasin edimesena, et tal mälu veab alt, aega arvestab valesti, hügieen langeb ja ei korista ega tee süüa. Kavalusega sain ta arstile ja uuringutele. Kuna tema distantne tütar pidas kavalust manipuleerimiseks, siis muidugi rääkis vanaemale kõik mu mõtted välja, et kahtlustan dementsust jne. Nüüdseks on uuringu tulemus käes, ajus on vastavad leiud, vaja veel kognitiivseid võimdid testida, et haiguse ulatus teada saada ja toetav ravi paika panna. Vanaema keeldub minemast sest arvab, et just mina tahan teda hulluks teha. Tunnen, et meie suhted on rikutud ja hoiab nüüd väga oma tütre piole, kes noogutab vaid vanaema jutu peale. Samal ajal vanaisa on väsinud ja palub abi, et aitaksin majas koristada. Kui seda teen, siis vanaema ärritub. Täna vanaisa palus lambipirni vahetada. Vahetasin ära ja pesin kupplid ka puhtaks. Vanaema hiljem ütles, et ta ei taha, et ma seal midagi teen ning et ma jätku ta rahule, et temal on kõik korras ja tal pole midagi vaja. Nt tal voodi põhi õäks katki, madratsi üks ots vajus läbi ja ta ei öelnud midagi. Lõpuks avastasin ja vansisa tegi korda, aga tema on tige, sest polnud viga midagi. Vanaisa järjest rohkem palub abi just remondi osas, sest maja plaanib mulle pärandada ja ta on väga puhtusearmastaja olnud ning tal on tolmu tõttu köha. Mina teeks ja ka aitaks, aga vanaemaga lähevad duhted hullemaks ja tema distantne tütsr ja tolle lapsed ka ründavad mind ja käsevad vansinimest rahule jätta. Vanaisa on ka neilt abi palunyd, aga ka tal kästakse maha rahuneda stiilis, et nii vana inimene ei peagi midagi tegema, kuigi vanaisa hoiabki end tegutsedes krapsakana. Ja nüüd siis jälle olen etteheidetest väsinud ja isegi lambipirnist tuleb tüli, kuigi muud ma ei teinud (varem pesin pesu ja põrandaid jms)

Ei saa hästi aru. Vanaema on dementne, sest ei korista ega tee süüa. Mälu veab selles vanuses inimesi ikka alt. Vanaisa on krapsakas, aga ka ei korista. Põhiline vahe on siis selles, et vanaisa pärandab maja?

Äkki tõesti jätaks nad natukeseks rahule, las vanaema rahuneb. Tal on ju krapsakas abikaasa olemas, kes tema eest hoolitseb kui vaja. Igasugused ümberkorraldused ja remondid ei ole dementsetele üldse head, muide. Tahaksid vanaemale toetavat ravi peale panna, aga samas tema elukeskkonda muuta?

+8
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.04 23:57; 05.04 00:57; 09.04 15:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oh jah, probleem

Mis sul siis mureks on?

 

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei saa teemast üldse aru.

Kumma tütre laps sina siis oled kui sa vanim lapselaps oma jutu järgi oled?

Kui abi vaja, pöördutakse ju vanema tütre poole? Nüüd siis hoopis palutakse sul ühte koma teist teha?

Mis mõttes distantne tütar, kui suhtlevad tihedalt?

Proovi selgemini kirjutada, siit küll aru ei saa midagi. Kirjavigu on ka palju, ei ole lihtne lugeda seda teksti.

+9
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.04 06:30; 05.04 13:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tohib küsida, mis teil, täiskasvanud inimestel, viga on, et 80+ vanake maksab Sinu laste hariduse ja trennid kinni? Mina panen oma last kord aastas vanaemaga linna jalutama saates isegi jäätiseraha kaasa 🙂 Ja see, kuidas Sa veel justkui halvustad oma ema rahale mõtlemise pärast, kui ta ometi seda kasutab Su laste hüvanguks, on küll veider.

Olgu, see selleks. Mul endal on praegu ka dementne lähedane. Tõeline dementsus on siiski midagi muud kui lihtsalt söögitegemise vähendamine ja mõne asja unustamine. Dementsus on näiteks see, kui Su ema ei tunne enam Sind ka ära ja räägib, et praegu käib II maailmasõda ja hoiab aknaid kinni, kuna sakslased tungisid öösel Tallinnasse.

Antud juhul tasub mõelda, kas ja millal üldse sekkuda. Nagu teisedki siin juba ütlesid, on vanaemal olemas vanaisa, kes tema eest vajadusel hoolitseb. Ja tõesti, see on ikkagi nende kodu ja kui suguvõsas juba tekivad pinged sellest, et keegi viib kellegi kavalusega (st valetades) arsti juurde olukorras, kus tolle elu pole tegelikult ohus ja arstilkäik ei muuda sisuliselt midagi, siis on see märk sellest, et võiksid pisut tagasi tõmbuda ja lasta neil olla.

Ja kui Su emal nüüd diagnoositakse/diagnoositud see dementsus, mis siis nüüd edasi? Ravi ju ei ole. Hooldekodusse panek on kallis ja vaevalt teda seal hooldekodus paremini valvatakse, või tema eest hoolitsetakse kui praegu kodus. Lisaks on hooldekodud eriolukorra tõttu pikaajalises karantiinis, st lähedastega kohtuda ei lubata. Et siis, mida Sa nüüd selle nn dementsuse diagnoosiga siis ka peale hakkad?

Minu lähedane tuli minuga arsti juurde hea meelega, kuna ta oli selleks ajaks juba nii segamini, et hädavaevu sai aru, et mina ta lähedane olen. Tehti uuringuid, MRT jt, öeldi et jah, mingid muutused on näha, ja laiutati käsi et nii lihtsalt on. Tulime koju tagasi ja nüüd lihtsalt valvame teda, tuletame meelde, et ta peab sööma ja oma tavalisi rohtusid (vererõhk, kolesterool jms) võtma. Ja kui meie valvamisest ka enam ei piisa, siis hooldekodusse. See on sisuliselt kõik – seepärast ei saa ma aru, mis häda on Sinul iga hinna eest üritada oma emale dementse pabereid saada, ravi ju pole ja kui talt maja kätte saada tahad, siis pead ta hooldekodusse paigutama, see aga maksab rohkem kui su laste erakool(?) ja trennid.

+14
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 06:57; 05.04 10:12; 05.04 13:20; 05.04 14:15; 05.04 17:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kupplit? käsevad?

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja nüüd siis jälle olen etteheidetest väsinud

Las vanaisa tühistab testamendi ära ja kohe lõppevad ka etteheited.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 08:17; 06.04 07:38; 07.04 07:00; 07.04 08:56; 10.04 20:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks sa selliseid asju vanaema selja taga ajad. Räägi talle otse, et haigust varakult tuvastadeson võimalik kulgu pidurdada ja pikemalt elu nautida. Sa ei saa vanaemale ravi kurku toppida ja oodata, et ta on selle üle rõõmus. Vanaisale ole abiks kus saad. Vanaisal on ka kergem, kui sa ei sunni vanaema nui neljaks diagnoosile, ta ei ole ju laps. Lihtsalt ütled, et sinu valik, mina olen alati abiks. Räägi oma sugulastega, ja selle vähejutuka sugulasega oma siirast murest, et lahendus neile endale pähe tuleks, mitte ära sunni oma lahendust nui neljaks peale.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kerge on arvustada kui ise ei ole olnud olukorras, kus üks lähedane abi palub ja teine selle andmist torpedeerib. Mina saan küll aru, kui vanaisal on tolmuallergia, et siis on tarvis aidata koristamisega. Kui koristamine on aastakümneid olnud vanaema teha, ei ole mõtet elada illusioonid, et nüüd võtab selle meisterlikult üle krapsakas vanaisa. Ta ei tule enamiku tolmukoguvate kohtade pealegi, keskpõranda kraapimine allergikut ei aita.
Vanaemast ja arstilkäigust – dementsed muutuvad paranoiliseks. Muutuste progresseerumist on võimalik ravimitega pidurdada. Mitte ravida või tagasi pöörata. Aga seegi o vanaema (ja teiste) elukvaliteedi osas suur asi. Teine äärmus on jätta ravi otsustamine inimesele endale, teades, et ta ei saa aru ei sellest, et ta haige in ega sellest, et ravi tarvis on ja loota kiiret hääbumist. Et kui unustab süüa, siis ise ei paku ja joomisega sama. Ainult et minu jaoks klassifitseerub see kergemal juhul abita jätmiseks. Ja oma kalliste vanavanematega ma niimoodi käituda ei suudaks. Ja siin ei saa unustada ka seda, et dementsus muudab inimese iseloomu. Ja mitte paremuse suunas. Ehk siis on mõistetav, kui tunded vanaema suhtes pisut kohati jahtuvad. Aga vanaisa tahaks ju ikka aidata. Ja on ebaõiglane ta vanaemaga üksi jätta. Vanaisal on ju veel kõige keerulisem – tema kallis kaasa on muutunud ja muutub edasi ning täiesti ettearvamatus suunas ja kiirusega.
Jaksu sulle, TA!
Katsu suhted selle muidu distantseerunud tädiga korda saada ja selgitada talle ravi vajalikkust. Usun, et perearst võib siin ka abiks olla kui neutraalne osapool.

+31
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 05.04 09:04; 05.04 12:41; 05.04 13:58; 05.04 14:06; 05.04 16:10; 07.04 07:43; 07.04 15:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks siis see tegus ema või distantne tütar ei taha pirni vahetada? Ma lihtsalt mõtlen, et kui on vaja midagis seal majas teha, võiks see ju olla keegi, keda see vanaema rohkem sallib. Muidugi on napakaga raske elada ja eriti, kui veel hakkab seal asju peksma, aga ega sa midagi teha ei saa, dementsust saab ainult pidurdada, nii et ilmselt päris normaalseks see vanaema enam ei muutu ja kuna sa vihastasid ta veel välja ka, siis on ehk mõistlikum need ülesanded kellelegi delegeerida või teine variant on vanaema porinast mitte välja teha, kuni on lootus, et ta ei hakka sinuga ka nagu selle boileriga käituma. Ma saan aru, et vanaisa hala on tüütu, aga võib-olla peaks sotsiaaltöötaja sinna olukorda kaasama, kes aitaks siis tal selle olukorraga toime tulla või oskaks midagi soovitada. Ja need 2 tarka tütart saaks ka aidata. Las vanaema rahuneb maha, kui tal dementsus süveneb, siis ta võib-olla unustab ära, kes sa oled, ja saad jälle ise ka appi minna.

+7
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 05.04 09:04; 05.04 17:05; 05.04 17:10; 07.04 12:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muutuste progresseerumist on võimalik ravimitega pidurdada. Mitte ravida või tagasi pöörata. Aga seegi o vanaema (ja teiste) elukvaliteedi osas suur asi. Teine äärmus on jätta ravi otsustamine inimesele endale, teades, et ta ei saa aru ei sellest, et ta haige in ega sellest, et ravi tarvis on ja loota kiiret hääbumist.

Ole kena ja pane siia selle ravimi nimi, mis aitab dementsust pidurdada? Kui mina oma lähedasega arstide vahet jooksin, siis ütlesid kõik ühest suust, et ravi ei ole olemas ja ka pidurdav ravi on pigem ainult eksperimentaalne ja mitte kuigi tõestatud (toidulisandid, vitamiinid). Jah, oleme ostnud talle koju kõiki vitamiine ja toidulisandeid, millel arvatakse olevat mingisugust dementsust pidurdavat mõju, aga reaalsuses me mingit kasutegurit küll pole täheldanud.

Selle taustal mõjuvad Su jutud, kuidas teised inimesed “jätavad oma eaka ravimitest ilma, keelduvad teda aitamast” ikka väga pahatahtlike süüdistustena. Mitte keegi ei jäta siin vanurit ravist ilma – kui vaid selline ravi (kasvõi natukenegi pidurdav) olemas oleks.

+9
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 06:57; 05.04 10:12; 05.04 13:20; 05.04 14:15; 05.04 17:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kujutan ette, et see “distantne tütar” ei ole mitte sinu ema vaid sinu tädi? Ja tegelikult ongi vist siia koera saba maetud – sinu suhted tädiga. Millegipärast arvab tädi, et sa oled manipulaator – ja tegelikutl on tal ehk õigust arvata. See kõlab ikka tobedalt, et keegi meelitab kellegi arsti juurde tegema testa, mille vajalikkusest see inimene isegi aru ei saa. Saan aru, et vanaduses tekivad ka seniilsus ja isegi skisofreenia (minu isal arvasime, et oli) ja ei saagi inimest sageli arsti juurde. See tähendab, et vanal inimesel ongi raske aru saada, kes soovib sulle head ja kes soovib sult nahka üle kõrvade tõmmata (et saaks vara kallale või misiganes põhjusel…).

Mina sinu asemel esmalt üritaks tädiga oma suhted ära klaarida. Tema vast on ikka veel täie mõistuse juures ja suudaks aru saada. Ehk saab siis tema abiga vanaemaga suhteid ka paremaks.

Vanaisa muidugi üritaks jõudu mööda edasi aidata. Ehk saad kellegi palgata sinna koristama ja aitama? Või saad kuidagi vanaemale selgitatud, et sina käid vanaisal külas ja teed, mis vanaisa palub ja rohkem mõttega, et kui juba suhtlema tulen, siis võin ju selle lambipirni ära vahetada ja põrandad üle tõmmata.. et ei saa ju niisama ka käed rüpes istuda. Või midag…

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen tõesti selle otse ütleja tütre lsps ja distangne on minu tädi. Minu vanaema ei olnud hea ema ja oma tütardega on duhted olnud halvad. Üks om vältinud ja teisega tülitsevad. Minule on ta olnud armas vanaema ja lapsena tasus minu õppemaksu ja trenne. Minu laste asju ta tasuma ei pea, küll annab taskuraha.

Olen rääkinud tädiga, kes ei näe probleemi ja puhtusest pole mõtet temaga rääkida, sest ta on tränikoguja. Minu ema ei suuda palju teha, sest ärritub vanaema peale.

Pärand on neil ammu jagatud kõigile lastele, see ei puutu asjasse.

Vanaemaga olen rääkinud muutustest ja uuringutulemustest, aga ta ägestub ja ähvardab end ära tappa. Ta pole enam 100% toimiv, eksib poodi ära, räägib võõrastega, üksi poes käimisrga hakkama ei sas, kodus sööki teeb veidralt või unustab pliidile. Vanaisa on need üle võtnud. Kodus ta vastab vaid telekat. Riided on mustad, haisevad, on pidamisega probleeme, aga vahendeid ei kasuta. Mitmeid kordi on külalisi vastu võtnud pluusi ja aluspükstega, hommikumantel lahtiselt peal. Ma pole dementsuse ekspert, aga raviarst soovitas ta kavalusega kohale saada. Mõtlesin, et kui uuring tehtud, siis bähemalt on kindlus, et mina ei kujuta neid asju ette. Ja ma ei tea ravist midagi, raviarst mainis toetavat ravi. Lihtsalt mõtlesin, et parem ta arsti juurde saada ja uurida ning välistada kasvajad jms.

Tundub, et tahad parimat ja siis…

Minu jaoks tundub ebainimlik ka vanaisa olukord, kus ta üksi rabeleb majaga ja valvab vanaema ka. Vanal majal vaja uusi aknaid ja soojustust. Vanaema rahaliselt ei panusta ja vanaisal ei jätku. Olengi võtnud järelmaksu peale ja siis vansisa on ise maksnud, sest talle ei anta laenu. Selliste asjadega on ka vaja tegeleda.

Tütred on tal mõlemad töövõimetuspensionärid ja tööl ri käi. Ka rahaliselt pole nad võimelised toetama.

+15
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 04.04 22:58; 05.04 00:11; 05.04 12:06; 05.04 15:45; 05.04 21:26; 06.04 14:20; 07.04 09:55; 10.04 22:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tean mitmeid vanainimesi, kel vanaduses on dementsuse jms probleeme, aga ühegi arst pole selle probleemiga  suutnud imet teha ehk probleemid pole kadunud või olematuks muutunud.  Ei usu, et kõikide arstid eiranud võimaliku abisaamist. Kui tekivad mingid kahtlused või probleemid, siis meil arutavad seda lähedasemad (enamasti laste algatusel või vähemalt lastega kooskõlas, kui algatab ka keegi lapselaps) omavahel läbi, mitte ei tee seda üks salamisi teiste eest varjatult. Loomulikult selline tegutsemine ei tekita just usaldust inimeste vastu (olgugi, et õe laps vms sugulusside) Eks tuleb hakata teiste usaldust tagasi võitma ja teistega (vanainimste lastega, kes vist tegelikult rohkem ja jooksvalt  abistanud on) ka arutama ja kooskõlatama tegemisi, sest praegu tundub ehk tõesti teistele, et sahkerdad salamisi seal ehk võimaliku maja pärast. Tegelikult mina tõstataks päranduse küsimuse ja paluks vanaisal igal juhul pärandada lastele, kes seal vist hetkeseisuga rohkem abistanud või vajaksidki ise tulevikus seda pärandust ka rohkem. Abiks, selstskonnaks, käiks ise võimalusel ikka, sest see ju tuleb sul ka südamest, mitte midagi tulevikus vastu saada lootes (vanaisa, vanaema ilmselt panustanud sinusse su lapsepõlves aja jms).

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vanaema on dementne, siis peaks ju keegi eeskostele võtma ja saaks tema pensioni kasutada elamises vajalike asjade ostmiseks.

Muidugi peaks lapselapsed siis seni rahaliselt panustama st kogutakse raha kokku ja sots.töötaja käib seal nt 2x nädalas süüa viimas. Ka tütred saavad seal käia abis (kui rahaliselt ei saa panustada)

Juhul kui see elamise ülalpidamine käib üle jõu, tuleb maha müüa ja leida väike korter. Vanaema vist tuleb peagi  hooldekodusse panna, sest vanaisast ei ole ka valvajat.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muutuste progresseerumist on võimalik ravimitega pidurdada. Mitte ravida või tagasi pöörata. Aga seegi o vanaema (ja teiste) elukvaliteedi osas suur asi. Teine äärmus on jätta ravi otsustamine inimesele endale, teades, et ta ei saa aru ei sellest, et ta haige in ega sellest, et ravi tarvis on ja loota kiiret hääbumist.

  1. Ole kena ja pane siia selle ravimi nimi, mis aitab dementsust pidurdada? Kui mina oma lähedasega arstide vahet jooksin, siis ütlesid kõik ühest suust, et ravi ei ole olemas ja ka pidurdav ravi on pigem ainult eksperimentaalne ja mitte kuigi tõestatud (toidulisandid, vitamiinid). Jah, oleme ostnud talle koju kõiki vitamiine ja toidulisandeid, millel arvatakse olevat mingisugust dementsust pidurdavat mõju, aga reaalsuses me mingit kasutegurit küll pole täheldanud.

    Selle taustal mõjuvad Su jutud, kuidas teised inimesed “jätavad oma eaka ravimitest ilma, keelduvad teda aitamast” ikka väga pahatahtlike süüdistustena. Mitte keegi ei jäta siin vanurit ravist ilma – kui vaid selline ravi (kasvõi natukenegi pidurdav) olemas oleks.

https://eludementsusega.ee/mis-on-dementsus/
Siin ei taha üks tädi isegi teist korda vanurit arstile lubada, ehk siis ei saa ka välja selgitada, millest dementsus tingitud on ning kas ja kuidas vanurit oleks võimalik ravimitega abistada.
See osa, mida minupoolse pahatahtliku süüdisusena on loetud ei olnud päris nii mõeldud.
Vanaisa ei käi olukorras üle, tütred ei sekku ja üks pigem takistab TA abistamise aktsiooni. Selle takistaja suhtes on küll küsimus, et kas ta teab rohkem, kui teistele räägib ema tervislikust seisukorrast ja midagi ei olegi enam pidurdada või taei tahagi pidurdada, isegi kui saaks. Inimeste motiivid on erinevad.

+4
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 05.04 09:04; 05.04 12:41; 05.04 13:58; 05.04 14:06; 05.04 16:10; 07.04 07:43; 07.04 15:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen tõesti selle otse ütleja tütre lsps ja distangne on minu tädi. Minu vanaema ei olnud hea ema ja oma tütardega on duhted olnud halvad. Üks om vältinud ja teisega tülitsevad. Minule on ta olnud armas vanaema ja lapsena tasus minu õppemaksu ja trenne. Minu laste asju ta tasuma ei pea, küll annab taskuraha.

Olen rääkinud tädiga, kes ei näe probleemi ja puhtusest pole mõtet temaga rääkida, sest ta on tränikoguja. Minu ema ei suuda palju teha, sest ärritub vanaema peale.

Pärand on neil ammu jagatud kõigile lastele, see ei puutu asjasse.

Vanaemaga olen rääkinud muutustest ja uuringutulemustest, aga ta ägestub ja ähvardab end ära tappa. Ta pole enam 100% toimiv, eksib poodi ära, räägib võõrastega, üksi poes käimisrga hakkama ei sas, kodus sööki teeb veidralt või unustab pliidile. Vanaisa on need üle võtnud. Kodus ta vastab vaid telekat. Riided on mustad, haisevad, on pidamisega probleeme, aga vahendeid ei kasuta. Mitmeid kordi on külalisi vastu võtnud pluusi ja aluspükstega, hommikumantel lahtiselt peal. Ma pole dementsuse ekspert, aga raviarst soovitas ta kavalusega kohale saada. Mõtlesin, et kui uuring tehtud, siis bähemalt on kindlus, et mina ei kujuta neid asju ette. Ja ma ei tea ravist midagi, raviarst mainis toetavat ravi. Lihtsalt mõtlesin, et parem ta arsti juurde saada ja uurida ning välistada kasvajad jms.

Tundub, et tahad parimat ja siis…

Minu jaoks tundub ebainimlik ka vanaisa olukord, kus ta üksi rabeleb majaga ja valvab vanaema ka. Vanal majal vaja uusi aknaid ja soojustust. Vanaema rahaliselt ei panusta ja vanaisal ei jätku. Olengi võtnud järelmaksu peale ja siis vansisa on ise maksnud, sest talle ei anta laenu. Selliste asjadega on ka vaja tegeleda.

Tütred on tal mõlemad töövõimetuspensionärid ja tööl ri käi. Ka rahaliselt pole nad võimelised toetama.

Lsps, distangne, sas, vansisa, om, ri, bähemalt jne.

Kas ei saaks oma teksti üle lugeda ja näpuvead parandada, et teistel oleks kergem lugeda?

Kirjelduse järgi võiks vanaema vajada sotsiaaltöötaja abi lisaks vanaisale.

+5
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.04 06:30; 05.04 13:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siin ei taha üks tädi isegi teist korda vanurit arstile lubada, ehk siis ei saa ka välja selgitada, millest dementsus tingitud on ning kas ja kuidas vanurit oleks võimalik ravimitega abistada. See osa, mida minupoolse pahatahtliku süüdisusena on loetud ei olnud päris nii mõeldud. Vanaisa ei käi olukorras üle, tütred ei sekku ja üks pigem takistab TA abistamise aktsiooni. Selle takistaja suhtes on küll küsimus, et kas ta teab rohkem, kui teistele räägib ema tervislikust seisukorrast ja midagi ei olegi enam pidurdada või taei tahagi pidurdada, isegi kui saaks. Inimeste motiivid on erinevad.

Nii et Sul ei olegi välja tuua mitte ühtegi seda müstilist Ravimit, millega dementset vanurit abistada saaks. Selge. Ja see suur väljaselgitamine, millest dementsus tingitud olevat… no vaatasin seda Sinu pandud linki ja arvan, et deliiriumi või HIV-i TA emal ilmselt vast siiski pole 🙂

Lisaks ei lugenud ma TA kirjast mitte kusagilt välja, et üks tütar lausa takistaks abistamise aktsiooni. Jah, teine tütar olla rääkinud asjaosalisele välja tõe, mispärast ta tegelikult TA poolt arstile oli viidud. See ei ole ju takistamine. Sinu kirja viimane lõik oli vastik, see, kus viskasid lõpetuseks õhku enda meelest uhke puäntvihje, et jaa-jaa, küllap see tütar tahabki oma ema võimalikult peatset lahkumist. On inetu sedasi võhivõõra perekonna liikmete kohta oma rikutud oletusi loopida.

+3
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 06:57; 05.04 10:12; 05.04 13:20; 05.04 14:15; 05.04 17:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimeses postituses mainid, et vanaisa plaanib maja sulle jätta. Järgmisel päeval kirjutad, et pärandus juba jagatud ja ei puutu asjasse. Vahepeal kirjutad seda ka, et testament on olemas.
Miski siin ei klapi ju.

Enamik suguvõsatülisid on kaudselt ikkagi pärandiga seotud ja tundub, et siin ka. Kirjutad, et vanapaar plaanis 10 a tagasi lahku minna ja siis jagati varandus pooleks. Huvitav, et nad lahkuminekut varanduse jagamisest alustasid. Ja milles see jagamine seisnes, mis väärtused neil siis peale selle maja veel on, suvila Saaremaal? Mis praegu vanaemale kuulub?

Mul on väga kurb lugeda seda kuidas jälle ühes peres arvatakse, et vanim lapselaps peab pärija olema. Ja kui see lapselaps on niigi kõige enam tähelepanu ja toetust saanud, siis seda enam, miks peab üks teistest enam saama.
Ma elus ei tee seda viga, et jagan oma pärandi ebavõrdselt ja ülejäänud elu on mu järglaste suhted rikutud. Tihti kaasnevad majaga või kodukohaga suured sentimentaalsed väärtused ning vanad soovivad, et see jääb perre. Sellisel juhul peab pärandamise hetkel (mitte aastaid varem) selle ära hindama ja see kes tahab sinna elama jääda, maksab teistele nende osa kinni. Selle peale tuleb tihti protest, et raha ju pole. Aga teised peavad küll ühe kasuks kõigest ilma jääma?

Mingil hetkel oli tavaks see, et vanem generatsioon kirjutas oma pärandi vanima lapselapse nimele, sest nõukaajal oli mingi oht, et muidu läheb riigile.
Pakun, et see maja ongi juba sellele vanimale lapselapsele ära vormistatud ehk kingitud. Sellest ka see tädi distantsus, suhtlemiseisu väheneb pisut kui sind ja su lapsi julmalt pärandusest ilma jäetakse. Sellest ka see, et kui midagi teha vaja, kutsutakse appi vanim tütar ja tema vanim laps. Oleks ikka eriti häbematu jätta varandus ühele, aga teistel selle eest hoolitseda lasta.
Laenu saaks vanaisa ju sellesama vara tagatisel. Kuna laenuvõtjaks on vanim lapselaps, siis ilmselt sellepärast, et ta on renoveeritava objekti omanik vói planeeritud omanik, kel on sissetulek ja saab niisama laenu. Nüüd kui see lapselaps ise on juba nii vana, et tahaks sinna majja sisse kolida, hakkab tasakesi niite tõmbama, et vanem generatsioon, vähemalt vanaema, ära hooldekodusse saada. Distantne õde ei suuda sellist manipuleerimist pealt vaadata ja sekkub.
Võibolla saab seda kinkelepingut veel vaidlustada ja muuta või polegi veel maja vanimale lapselapsele vormistatud. Nii et sel vanimal lapselapsel on nüüd hirm kaotada see, mida ta alati enda omaks on pidanud (laengi võetud).
Loo moraal: Jagage oma varandus võrdselt. Sentimentaalsed väärtused võib pärandisaaja iga kell rahaks muuta (objekt maha müües) ja siis on teised järeltulijad ilma igasuguse sentimentaalsuseta haneks tõmmatud.

Sellist versiooni muidugi TA ise siia välja ei kirjutaks ja see on minu pakkumine, mis ilmselt pole 100% tõsi, aga see oletus põhineb elukogemusel ja juriidiliste õigustega seotud töökogemusel. Eesti on täis rikutud suhetega peresid, kus halvad suhted said alguse ebavõrdsest pärandi jagamisest.

+8
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.04 23:04; 05.04 13:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii et Sul ei olegi välja tuua mitte ühtegi seda müstilist Ravimit, millega dementset vanurit abistada saaks. Selge. Ja see suur väljaselgitamine, millest dementsus tingitud olevat… no vaatasin seda Sinu pandud linki ja arvan, et deliiriumi või HIV-i TA emal ilmselt vast siiski pole ????

Loe veel, vajadusel uuesti. Lihtsalt vaatamine ei olnud piisav. Alajaotusest pöördumatud dementsussündroomid. Kuna tegemist vanuriga siis üsna meelevaldselt eeldan, et ei ole tagasipööratava dementsusega tegemist ja seega sinu sealt jaotusest välja toodud “värvikad” põhjused olid pigem minu kommentaari naeruvääristamiseks. Sellest ei ole ka midagi, meil kõigil on õigus arvamusele.
Puänti ma välja ei toonud, ei salamisi ei otseselt. Tõin ühe tütre kaks võimalikku motiivi. Ja reaalsuses on inimhing palju rohkemateks ja keerulisemateks motiivideks võimeline. Muidugi kolmas, lihtne motiiv on rumalus, et ei saadagi aru ema abivajadusest ja õetütre abivalmidusest.
Me kõik siin spekuleerime, vähem või rohkem. Osaliselt ette antud info põhjal, ise lünki täites. Ja lünki täidame elu jooksul omandatud teadmiste ja kogemuste baasil.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 05.04 09:04; 05.04 12:41; 05.04 13:58; 05.04 14:06; 05.04 16:10; 07.04 07:43; 07.04 15:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tohib küsida, mis teil, täiskasvanud inimestel, viga on, et 80+ vanake maksab Sinu laste hariduse ja trennid kinni? Mina panen oma last kord aastas vanaemaga linna jalutama saates isegi jäätiseraha kaasa ???? Ja see, kuidas Sa veel justkui halvustad oma ema rahale mõtlemise pärast, kui ta ometi seda kasutab Su laste hüvanguks, on küll veider. Olgu, see selleks. Mul endal on praegu ka dementne lähedane. Tõeline dementsus on siiski midagi muud kui lihtsalt söögitegemise vähendamine ja mõne asja unustamine. Dementsus on näiteks see, kui Su ema ei tunne enam Sind ka ära ja räägib, et praegu käib II maailmasõda ja hoiab aknaid kinni, kuna sakslased tungisid öösel Tallinnasse.

See on kaugelearenenud dementsus. Dementsus algab justnimelt sellistest asjadest, et inimene justnagu ei oska enam teha asju, mida ta varem väga hästi oskas. Näiteks on üks dementsuse märke, kui varem väga hea kokk ei oska vanuse lisandudes järsku enam üldse süüa teha. Minu tädi oli selline – tagantjärele vaadates oli just see esimene märk, et kõik pole päris ok enam.
Ka vähenenud hügieen võib väga vabalt olla üks algava dementsuse märk.

Teemaalgataja kirjeldatud vanainimese puhul on arsti juures algav dementsus juba ju tuvastatud. Tänapäeval on selle puhul ravimid, mis aitavad haiguse progresseerumist kontrolli all hoida. Et ta arsti juurde sai, on väga suur ja tubli asi. Väga kahju, kui see pooleli jääb ja ravimiteni ei jõuta.

Minu meelest teemaalgataja küll hoolib vanavanematest, muidu ta ei tegeleks nii suures mahus nende abistamisega, ammugi ei vaevuks kedagi arstile vedama.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.04 14:03; 05.04 14:10; 05.04 16:12;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 76 )


Esileht Pereelu ja suhted Suhted sugulastega pingelised