Esileht Väikelaps Sünnipäevade korraldmisest

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Sünnipäevade korraldmisest

Postitas:

Viimasel ajal on meie lasteaias saanud kombeks kirjutada rühma fb grupi seinale “jou, panin mängutoa kinni, kõik on oodatud, sissepääs kümnekas”. Veidi viisakamas sõnastuses ainult, aga point jääb samaks. Mängutoas visatakse kausitäis krõpsu ja morsikann lauale, hiljem väike tordiring ja linnuke kirjas. Üldjuhul vahelduvad 3-4 mängutuba ja kellelgi pole pärast meeles kelle sünnipäev seekord oli.
Ma tunnen ennast viimase mammutina, kes teeb lapsega koos enne nimekirja, keda kutsuda, siis meisterdame kutseid, öö enne sünnipäeva vorbin torti, pirukaid ja salatit teha. Ja mis veel kõige hullem, kui vähegi kannatab, korraldan peo kodus. Kuigi olen ka paaril korral mängutuba kasutanud. Teen seda, sest minu jaoks tundub nii õige(ja süüa meeldib ka teha). Ma ei ütle, et see kõigi jaoks peab õige olema aga mind hakkas huvitama, et kas tõesti lapsevanemad enam üldse ei viitsi oma lapse sünnipäeva pärast natukenegi pingutada? Isegi mitte nii palju, et trükiks kutsed välja ja paneks lasteaiakaaslaste kappidesse või annaks õpetaja kätte? Kui tegu just lapse hea sõbraga pole, siis ma ei reageerigi sellisele facebooki üleüldisele kutsele.

Teine teema on, et millal üldse läks moodi see terve rühma kutsumine? Minu enda lapsepõlv oli 90-ndatel ja siis selliseid pidusid veel polnud. Sain paar sõpra kutsuda koju ja see tundus nii eriline. 4+ aastastel on ju juba kindlad mängukaaslased tavaliselt välja kujunud. Kas terve rühm kutsutakse seepärast, et rahaliselt on kitsas ja kuna mängutoas pole vahet, mitu last kutsuda, siis saab mängutoale+tordile kulutatud raha tagasi ning kui hästi läheb, ka lapsele kingituse lisaks? Sel juhul saan isegi aru, sest laps tahab ju sünnipäeva ja miks siis mitte talle seda niiviisi võimaldada. Või pole paljudes peredes sünnipäevad olulised, kuid ühiskonna survel peab midagi tegema? Või mingi kolmas põhjus?

+15
-13
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.03 22:53; 19.03 08:14; 19.03 09:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Kiusamisest vabaks” programmis (lillad mõmmid) on ühe põhimõttena näiteks sees, et kui võimalik, võiks lapse sünnipäevale kutsuda kogu rühma.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 07:52; 19.03 16:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Kiusamisest vabaks” programmis (lillad mõmmid) on ühe põhimõttena näiteks sees, et kui võimalik, võiks lapse sünnipäevale kutsuda kogu rühma.

Lillast karust olen ka teadlik, jah. Suurem laps algklassides ja neil see lilla karu teema. Kuid sünnipäeva punkt hääletati õnneks lastevanemate koosolekul kohe maha. Nende klassis terve klassi kutsumist on esinenud paaril üksikul korral ja seda ikka kutsega, mitte facebooki seinale postitusega. Väga hästi saavad omavahel läbi ka ilma selleta, kui kõiki kõigi sünnipäevale ei kutsuta. Lasteaias lilla karu teemat meil ei ole.

Järjest laotakse küll miinuseid aga mind huvitas põhjus. Seda kahjuks miinuste tagant välja ei loe.

+4
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.03 22:53; 19.03 08:14; 19.03 09:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miinustatakse sellepärast, et sa leiad, et sina teed õigesti, oled tubli, keedad ja küpsetad – teised aga panevad vaid FB kutse – jou, panin mängutoa kinni, kõik on oodatud, sissepääs kümnekas”. Ja selle eesmärk on saada võimalikult palju raha.
Igaüks teeb nii nagu soovib, kes kutseub mõned sõbrad, kes kogu rühma. Kui tahad – keeda ja vaarita (nagunii lapsed eriti ei söö). Selline üleolev suhtumine on sinu jutus, sellepärast miinuseid saadki.

+16
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks on imelik ainult see, et kutsutakse fb kaudu (mõni laps jääb kutsest ilma, sest vanem ei ole 24/7 fb-s) ja et mingi sissepääsutasu on nõutud (kümnekas?).

Mis seal sünnipäeval aga toimub, on iga pere enda asi. Väga paljud lasteaialapsed ütlevadki, et kõiki kutsuda. Mängutoas korraldades pole ka suurt vahet, kas on 5 sõpra või kogu rühm. Kogu rühm tuleb vist nagunii harva kohale – pigem sellega välistatakse olukord, et kutsud 5 sõpra, aga siis on kõik haiged või maal ja kedagi ei tule.

Ma ise sel aastal lasin ka lapsel 4-aastaseks saades nimetada mõned sõbrad, samas oli palju meie oma sugulasi ja oleks liiga suureks läinud. Järgmise aasta osas pole veel otsustanud – kas teen jätkuvalt 4-5 sõbraga ja hoopis kodus või siis mängutoas aga minupoolest siis kogu rühmaga (sugulaste lapsed on juba nats suured mängutoa jaoks).

Lapsi üldjuhul ei huvitagi see toit, mis seal on, see on rohkem vanematele.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 08:56; 19.03 10:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miinustatakse sellepärast, et sa leiad, et sina teed õigesti, oled tubli, keedad ja küpsetad – teised aga panevad vaid FB kutse – jou, panin mängutoa kinni, kõik on oodatud, sissepääs kümnekas”. Ja selle eesmärk on saada võimalikult palju raha.

Igaüks teeb nii nagu soovib, kes kutseub mõned sõbrad, kes kogu rühma. Kui tahad – keeda ja vaarita (nagunii lapsed eriti ei söö). Selline üleolev suhtumine on sinu jutus, sellepärast miinuseid saadki.

Ma ju kirjutasin ka, et ma ei ütle, et mina ainuõigesti käitun. Mängutuba ja krõpsukauss on ka ok, ei peagi kõik vaaritama ja oma koju kutsuma. Aga fb seinal üldine kutse tundub küll “linnuke kirja” asjana. Ning kuna hakkasin mõtlema, et miks see nii on ja ma enda peas ei suutnud välja mõelda muid põhjuseid kui raha või ühiskonna surve, siis tekitasingi teema.

P.S. minu kogemuse järgi paljud lapsed söövad küll, kui pakkuda. Eriti, kui satub olema söömise aeg.

+3
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.03 22:53; 19.03 08:14; 19.03 09:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No aga tõstata siis seal fb grupis teema, et kas kutsed võiks ehk meilile saata, et ei jääks tähelepanuta.

PS meil näiteks on lasteaias hoolekogus otsustatud, et lasteaias rühmas personaalsete kutsete jagamist ei toimu. Just seetõttu, et kui osad lapsed jäävad ilma (või on kappi pandud, aga laps ei oska ju hommikul seda lugeda ja lapsevanem ehk ei märka), siis õpetajad on need, kes peavad päeval lapsi lohutama. Seega see sinu meeleheitlik kutsete meisterdamine on hoopis see, mis võib olla teiste jaoks probleem – lapse jaoks on tihti tähtam kutse saamine, kui et peol osalemine (nagunii ei pruugi alati ajad sobida ju)

Samas mingit kohustust muidugi ei saa panna, et kõiki kutsuda (kuigi tean, et osades lasteaedades väidetavalt see on, aga saate ju ise ka aru, et lasteaed ületab siin oma volitusi ja sekkub eraellu sellega)

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 08:56; 19.03 10:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näiteks ei taha oma kodus kahekümne lapse järelt koristada,kui kodus tähistada. Kui on turule toodud selline mugav võimalus,nagu mängutoad,miks siis mitte kasutada? Kingitustega olen nii teinud, et kinkija vaba valik kas mahutab ümbrikku või siis ostetakse midagi. Koha renti ei ole iial tagasi oodanud. Söögi koha pealt ka, ostangi selverist näpu vahelt söödava kraami (juustupulgad, lihapallid, beebiporgandid+dipikaste, magusad küpsised, kõrsikud jms) kokku ja asi ants. Kui sulle meeldib oma lapse sünnipäeva pärast tõmmelda, siis lase käia.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks on igasuguseid, ise eelistan kutseid meiliga saata (kõigil nimelised ja eraldi).
Tervet rühma ei kutsu, kuna kõik kõigiga nagunii ei saa sõbrad olla, seega ei näe mõtet ka kutsuda lapsi, kellega mul laps ei suhtle või kellega probleemid.
Süüa teen nii ise, kui ka tellin, ise eelistan, et pigem olgu laual rohkem, aga ei soovi, et keegi nälga jääb. Olen ise käinud mitmel peol, kus vanematega pole arvestatud, leian, et lasteaialastega võik ikka vanemad veel kohale jääda (tean jah on vanemaid, kes jätavad, ka 4aastased üksi, aga mina pole selline, minu laps, minu vastutus). Seega võiks ka vanematele veidi toitu olla, mitte ainult krõps, küpsis ja tort (kahjuks just need, kus terve rühm, on menüü tavaliselt selline).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No aga tõstata siis seal fb grupis teema, et kas kutsed võiks ehk meilile saata, et ei jääks tähelepanuta.

PS meil näiteks on lasteaias hoolekogus otsustatud, et lasteaias rühmas personaalsete kutsete jagamist ei toimu. Just seetõttu, et kui osad lapsed jäävad ilma (või on kappi pandud, aga laps ei oska ju hommikul seda lugeda ja lapsevanem ehk ei märka), siis õpetajad on need, kes peavad päeval lapsi lohutama. Seega see sinu meeleheitlik kutsete meisterdamine on hoopis see, mis võib olla teiste jaoks probleem – lapse jaoks on tihti tähtam kutse saamine, kui et peol osalemine (nagunii ei pruugi alati ajad sobida ju)

Samas mingit kohustust muidugi ei saa panna, et kõiki kutsuda (kuigi tean, et osades lasteaedades väidetavalt see on, aga saate ju ise ka aru, et lasteaed ületab siin oma volitusi ja sekkub eraellu sellega)

Just sellel põhjusel saatsin ka mina laose sünnipäeva kutsed facebooki vanemale, sest laps tahtis rühmast vaid 2-te kutsuda, et ei tekiks teistes lastes seda kurbust, kui kutse saanud laps hakkab teiste nina all sellega vehkima(pigem elevusest, mitte paha pärast).

Kuna ma teadsin, et need konkreetsed 2 vanemat kasutavad fb mitte vb igapäevaselt aga üsnagi tihti, saatsin kutse igaksjuhuks välja juba 3 nädalat varem.
Palusin ka tulekust märku anda.
Kui poleks tagasisidet saanud, oleks lasteaias vaikselt ja diskreetselt küsinud.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 12:30; 19.03 21:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paberkutsed kappi võib panna, kui kutsutud on kogu rühm. Muidu on ebaviisakas. Samuti on kappi pandud kutsetel kombeks kaotsi minna, kui lapsed neid päeval vaatavad, seega eelistan elektroonilist kutset, või FB infot.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga fb seinal üldine kutse tundub küll “linnuke kirja” asjana. Ning kuna hakkasin mõtlema, et miks see nii on ja ma enda peas ei suutnud välja mõelda muid põhjuseid kui raha või ühiskonna surve, siis tekitasingi teema.

Mis pagana raha, mis surve? Lastele meeldib mängutubades koos hullata. Kui see on nende jaoks lõbus sünnipäev, mis seal halba on? Kas sul on raha vähe, sellepärast teed kodus ja torgib see mängutubades pidamine? Pane tähele, et sinu postitustest käib rahateema korduvalt läbi, mitte teistel.
Ilmselge peaks olema ka see, et kõigil pole kodus suurema peo jaoks ruumi.
Mis puudutab kutsete meisterdamist, siis lisaks sellele, et FB-s edastada võib tõesti efektiivsem olla, pole kõigil sellist annet ja käteosavust, et nunnusid kutseid meisterdada või isegi trükkida. Mingeid käkerdisi pole ka ju mõtet välja jagada.
Aga mingit “piletiraha” küsimist pole ma tõepoolest mitte ühtegi korda näinud. Kas tõesti kuskil on nii, et konkreetse numbriga summat küsitakse ning nii lausa reeglina “kombeks”?

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lastele meeldib möllata, hullata ja seal juures ka kõvasti häälitseda. Enamasti on nii, et lasteaias joosta ja karjuda ei tohi. Kodus ka mitte. Mängutuba ongi see võimalus, kus lapsed võivad ennast oimetuks joosta ja seal juures südamest kilgata ja hõikuda.
Olen ühe korra kodus lapse sünnipäeva pidanud ja enam ei viitsi. Enne korista, keeda ja küpseta, siis talu seda lärmi ja sebimist ja siis pärast jälle korista ja säti. Lasteaiaealised ei mängi ju kodusel sünnipäeval lauamänge ega vaata rahulikult multikat. Ikka joostakse ja kilgatakse. Miks siis mitte sünnipäev mängutoas korraldada, kus võib joosta, kilgata ja rabeleda.
Meil on ka kombeks, et terve rühm kutsutakse, et keegi ei tunneks end tõrjutuna.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

FB ja e-mailid on kaasaeg, kiire, operatiivne ja kiusamisvaba. 90-ndad on möödas, aga keegi ei keela sul vanaviisi toimetada.
Kiired ajad, pole tõesti tahtmist higistada pliidi taga paraku, et sünnipäeva ajal toss väljas.
Mugavus on kaasaja märksõna.

Küll aga ei ole minu meelest ilus küsida sissepääsu eest raha ! See on küll liialt kommertslik.
Oleme ka käinud Gmailis saadud kutsega ja kogu rühm kutsuti, kuid ei mingit sissepääsu.
Sünnipäev peaks olema ikka lapsevanemate loomulik kulu.

Igaüks tegi kingi vastavalt oma soovile, aga ei midagi ulmelist

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on küll õige, et kui kutsutud ei ole terve rühm, siis kappi kutsete panemine on üks suur kiusamise tekitaja. Olen ise olnud rühmas tunnistajaks, kus üks 6-aastane neiu teisele riietusruumis nina peale viskas, et “mina sain X sünnipäeva kutse, näe, siis see on ja sina ei saanud” ning siis teine tüdruk pisarad silmas lihtsalt kuulas seda. Meil peale paari sellist vahejuhtumit on ka õpetajad palunud juhul, kui kõik ei ole kutsutud, kutsed muul viisil saata, kui kappi panemine.

Kui meil oli kutsustud vaid osaliselt rühmakaaslased, siis tegime nii, et laps tegi nimelised kutsed, tegime neist fotod ning iga vanem sai oma lapse nimelise kutse foto kujul endale meilile.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 07:52; 19.03 16:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga palju oleneb ju rühmast, selle õhkkonnast. Kui ikka on kokkuhoidev ja omavahel suhtlev rühm, miks mitte käia sünnipäeval ja kutsuda kõiki sünnipäevale, vahet pole, kus see toimub. Kui aga on selline rühm, kus omavahel mingit suhtlust polegi, heal juhul kuuled ainult tere-head aega, siis ma ei reageeriks mingi Juku sünnipäevale. Selles mõttes keegi ei saa sulle müüa sissepääsu mängutoas toimuvale sünnipäevale 10 euroga. Kingid seda, mida ise tahad. Nt meisterdad midagi sünnipäevalapsele. Kingitus on ikka oma vaba valik.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näiteks ei poolda terve rühma kutsumist, leian, et see kui lapsel on kindlad eelistused ja tahab kutsuda need lapsed, kellega päriselt sõber on, ei ole tingimata kiusamine. Mina enda sünnipäevale kutsun samuti ainult paar töökaaslast, kellega rohkem suhtleme, mitte tervet kollektiivi.

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näiteks ei poolda terve rühma kutsumist, leian, et see kui lapsel on kindlad eelistused ja tahab kutsuda need lapsed, kellega päriselt sõber on, ei ole tingimata kiusamine. Mina enda sünnipäevale kutsun samuti ainult paar töökaaslast, kellega rohkem suhtleme, mitte tervet kollektiivi.

Sa tee ikka vahet lasteaial ja töökollektiivil. Koolis tavaliselt enam ei kutsuta tervet klassi. Lasteaias on need sõprussuhted veel tavaliselt päriselt välja kujunemata ja heitlikud, ka ei saa lapsed veel aru, miks mõni saab pittu ja mõni mitte.

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsel oli nii tore rühm, et ta tahtiski praktiliselt kõiki kutsuda. 2 last jäid kutsumata. Mängutoa oleme alati sellise valinud, et seal saab teha midagi sellist, mida kodus ei saa teha – kõik korraga elektriautoga sõitma, suur ronimislinnak, mustkunstnik vms.
Meie lasteaiarühma lapsed kutsuvad veel praegugi, 2. klassis, enamusi vanu rühmakaaslasi sünnipäevale, kuigi käiakse erinevates klassides.
Teise lapse rühmas aga on imelikud vanemad. Kuigi laps palus kutsuda kõik rühmakaaslased ja nii sai ka FB-sse üles riputatud kutsele kirja, siis tagantjärele kuulsin ikka, kuidas mõni vanem kommenteeris, et “no küllap see kutse on ikka valitud nägudele”…

Kuna minu tavaline töökoormus on 1,3 kohta, siis ma tõesti ei jõua koristada ja kokata, kuigi see viimane tuleb mul hästi välja. Viimane kord sattus sünnipäev olema peale minu öövalvet…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näiteks ei poolda terve rühma kutsumist, leian, et see kui lapsel on kindlad eelistused ja tahab kutsuda need lapsed, kellega päriselt sõber on, ei ole tingimata kiusamine. Mina enda sünnipäevale kutsun samuti ainult paar töökaaslast, kellega rohkem suhtleme, mitte tervet kollektiivi.

Sa tee ikka vahet lasteaial ja töökollektiivil. Koolis tavaliselt enam ei kutsuta tervet klassi. Lasteaias on need sõprussuhted veel tavaliselt päriselt välja kujunemata ja heitlikud, ka ei saa lapsed veel aru, miks mõni saab pittu ja mõni mitte.

Kollektiiv on kollektiiv. 4-5a saavad väga hästi sellest juba aru. Just sellises vanuses hakkavadki sõbrad ja omavahelised mängugrupid tekkima.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 12:30; 19.03 21:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa tee ikka vahet lasteaial ja töökollektiivil. Koolis tavaliselt enam ei kutsuta tervet klassi. Lasteaias on need sõprussuhted veel tavaliselt päriselt välja kujunemata ja heitlikud, ka ei saa lapsed veel aru, miks mõni saab pittu ja mõni mitte.

Veel üks põhjus, miks mulle liitrühm meeldib – ühe aastakäigu omad moodustavad rühmas väiksema grupi, kes omavahel tihedamalt suhtlevad. Sünnipäevale kutsutaksegi need 6-7 last pluss võibolla veel keegi vanematest või noorematest, kellega laps rohkem sõbrustab. Ja kõik saavad väga hästi aru, miks just need selle lapse sünnipäevale kutsuti.
Teemalgatajalt jäi kõige rohkem silma lause, et pärast enam ei mäletatagi, kelle sünnipäev oli. Just see võiks olla argument niisuguste massisünnipäevade vastu. Et laps tunneks oma sünnipäeva ikkagi erilisena ja just tema sündmusena, võiks see olla midagi enamat kui järjekordne rühma ühiskülastus mängutuppa. Teine asi, et ka väiksem grupp lasteaiasõpru pluss nende õed-vennad (meil on just pereti läbikäimine mitmetega väga tihe) pluss oma samavanuste lastega sõbrad pluss sugulased ikkagi koju korraga ära ei mahu. St et koduseid pidusid tuleb teha mitu – loomulikult on üks mängutoa-sünnipäev hulga mugavam. Ise oleme teinud vaheldumisi nii ja naa, samuti rühma teised lapsed (kellel eriti väike kodu, sellel on muidugi ainult mängutoa-sünnipäevad). Aga Tartu linnas on mängutubade valik tohutu, ühes ja samas kohas üle kolme korra küll ei ole käinud. Nii et juba see koht, kus sünnipäev oli, aitab meeles pidada, kes oli sünnipäevalaps.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Väikelaps Sünnipäevade korraldmisest

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.