Esileht Tööelu, raha ja seadused. Sünnitushüvitis

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Sünnitushüvitis

Postitas:
Kägu

Soovin teadjailt küsida:

Kui ma eelmise aasta lõpupoole olin viidud kergemale tööle ning tööandjal ei olnud kergemat tööd anda ning seetõttu olin ma töövõimetuslehel, kas siis sünnitushüvitise arvutamisel vastava valemiga arvutatakse töövõimetuslehel oldud päevad 365st päevast maha? Uurisin Haigekassa lehelt arvutuskäike, kuid sellist näidet sealt kahjuks ei leidnud.

Aitäh vastajale!

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Haigekassa arvutab sünnitushüvitise kindlustatu eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult.

Sünnitushüvitise arvutamiseks tuleb vaadata maksu- ja tolliametist oma eelmise aasta eest arvestatud sotsiaalmaksu.

Kergemale tööle viimise puhul maksab Haigekassa hüvitist, millelt ei arvestata sotsiaalmaksu. Enne kergemale tööle viimist töötasid? Siis selle pealt maksti sotsiaalmaksu, tuleb üle vaadata emta.ee-st ja arvutada selle põhjal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Haigekassa arvutab sünnitushüvitise kindlustatu eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult.

Sünnitushüvitise arvutamiseks tuleb vaadata maksu- ja tolliametist oma eelmise aasta eest arvestatud sotsiaalmaksu.

Kergemale tööle viimise puhul maksab Haigekassa hüvitist, millelt ei arvestata sotsiaalmaksu. Enne kergemale tööle viimist töötasid? Siis selle pealt maksti sotsiaalmaksu, tuleb üle vaadata emta.ee-st ja arvutada selle põhjal.

Tänan, ma sellest saan aru – olen Haigekassa lehel valemi ja EMTAs oma sotsiaalmaksu üle vaadanud. Küsimus tekkis, kas valemis pean kasutama päeva summa arvutamiseks 365 päeva ja siis korrutama 140 päevaga või pean arvutama 365st päevas töövõimetuspäevad maha ja siis selle arvuga jagama.

Mul ei ole lihtsalt varasemat kogemust, olen alati töötanud, kuid töövõimetuslehel pole olnud. Kergemale tööle viimise eelselt kogu ülejäänud aasta töötasin (töövõtuleping on jätkuvalt kehtiv).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Päeva summa tuleb arvutada juhul, kui ei ole töötatud. Kui oled töötanud, siis on ainult aasta sots.maksu vaja teada. Mingit päevatulu pole siis vaja arvestada, kui oled mingi aja enne kergema töö lehte tööl olnud.

Ise jäin sünnituspuhkusele ’21.a jaanuaris, olles ise augustist kergema töö lehel. Aluseks võetigi eelnenud kuude töötatud aja sots.maks. Arvutasin ise samamoodi Haigekassa lehel oleva tehte põhjal välja ja nii oligi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei arvutata enam mingit eelmist aastat, vaid lapse sünnist arvestatakse 9 kuud tagasi ja siis sellele hetkele eelnenud aasta palk võetakse arvestuse aluseks ehk põhimõtteliselt rasestumisest aasta tagasi saadud tulu. See on igasusugste skeemitamiste vältimiseks, mida muidu ära kasutati, kus suurendati oma aasta palk aasta lõpul nt ruttu suureks jne.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1. septembrist 2019 muutus vanemahüvitise arvestamise aluseks olev periood! Vanemahüvitise arvestusperioodi leidmiseks lahutatakse esmalt alati lapse sünnikuust sellele eelnevad 9 kuud ja hüvitise suurus arvestatakse sellele 9 kuule eelneva 12 kuu tulude alusel.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eeldan, et kergemale tööle viiduna olid sa juba sel hetkel siis rase? Üldjuhul rasedad viiakse sellele kergele lehele teatud nõudmistel ning ei, see aeg enam ei mõjuta sinu hüvitisi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja küvib sünnitushüvitise(nn dekreediraha) kohta, teie aga vastate vanemahüvitise arvutamise kohta.

Jah, VH arvutatakse tõesti rasedusele eelnenud 12k keskmisena (lapse sünnist loetakse tagasi 9k, mis ei lähe arvesse, läheb neile 9 kuule eelnenud 12k keskmine).

 

Sünnitushüvitist arvutatakse aga rsp(dekreedi) algusest vaadatuna eelmise kalendriaasta keskmise alusel

st

kui rsp algus on 2022.a siis 2021,a keskmise alusel.

Kas kergemale tööle üle viimise lehe päevad, mis jäid 2021.a lahutatakse 365 päevast samuti kui muud haiguspäevad, täpse vastuse saad Haigekassast:

Haigekassasse saab pöörduda

 

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja küvib sünnitushüvitise(nn dekreediraha) kohta, teie aga vastate vanemahüvitise arvutamise kohta.

Jah, VH arvutatakse tõesti rasedusele eelnenud 12k keskmisena (lapse sünnist loetakse tagasi 9k, mis ei lähe arvesse, läheb neile 9 kuule eelnenud 12k keskmine).

Sünnitushüvitist arvutatakse aga rsp(dekreedi) algusest vaadatuna eelmise kalendriaasta keskmise alusel

st

kui rsp algus on 2022.a siis 2021,a keskmise alusel.

Kas kergemale tööle üle viimise lehe päevad, mis jäid 2021.a lahutatakse 365 päevast samuti kui muud haiguspäevad, täpse vastuse saad Haigekassast:

Haigekassasse saab pöörduda

Oleneb, millal laps sünnib. Uue süsteemi järgi arvutatakse vanemahüvitis ehk vana sünnitushüvitist täpselt samamoodi nagu ka emapuhkust ehk vana vanemaüvitist.

 

Ema vanemahüvitise arvutamise aluseks on õigustatuse periood, milleks on kas lapse eeldatavale sünnitähtajale või lapse sünnile eelnenud üheksa kuud ja sealt alates 12 kuu sotsiaalmaksuga maksustatav tulu (ehk nn referentsperiood), mille järgi arvutatakse hüvitise kuumäär. Kuumäär jagatakse 30-ga, et leida ema vanemahüvitise päevamäär.

Kui seni maksis haigekassa sünnitishüvitist korraga 140 kalendripäeva eest ette, siis nüüd maksab sotsiaalkindlustusamet ema vanemahüvitist sarnaselt vanemahüvitisega ehk kuu kaupa. Seega makstakse ema vanemahüvitist möödunud kuu eest järgneva kuu 8. kuupäeval.

 

Kõik on netis olemas, tehke selgeks asjad endale.

 

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Sünnitushüvitis