Esileht Tööelu, raha ja seadused. Sünnituspuhkus versus lapsehoolduspuhkus

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Sünnituspuhkus versus lapsehoolduspuhkus

Postitas:

Kindlasti on selliseid teemasid on enne juba olnud aga mulle väga ei istu see otsingumootor ehk siis tänan juba ette kui keegi teeb mulle asja arusaadavaks.
Olukord järgmine – mul teine laps sünnib 2,5 nädalat hiljem kui esimene laps saab 2,6k. Teise lapse sünniaeg 17.jaan.2013. Ehk siis arvestuse järgi ei tohiks ma sünnituspuhkusele jääda see aasta, sest 2011a osas puudub mul igasugune sissetulek, 2012a. ma vist saan mingigi sissetuleku, et ma ei saaks päris min.vanemapalka.
Ehk siis selle aasta lõpuni mul on töökoht aga sünnituspuhkusele ma ei tahaks jääda, aga samas rahas ei taha ka palju kaotada.
Tsiteerin ühe tuttava nõuannet, mida see minu jaoks tähendab? Ma ei saa hetkel tema käest seda täpsustada – Te võiksite pigem jääda enne lapse sündi uuesti lapsehoolduspuhkusele ja minna kohe ühelt lapsehoolduspuhkuselt üle teisele, siis võetakse teile vanemahüvitise arvutamisel arvesse teie 2012.aasta keskmine tulu-
Mis alusel mulle makstakse lapsehoolduspuhkuse raha? Ja kui ma selliselt teen siis vanemahüvitise ajaks on 18kuud? Millal ma peakasin siis esimese lapsehoolduspuhkuse peaksin registreerima?
Mul tekitab just segadust asjaolu, et kui ma töötan siis peaksin jääma sünnituspuhkusele maks.1kuu enne uue sündi, muidu kaotan rahas aga millal ma siis selle esimese lapsehoolduspuhkuse peaksin reguistreerima ?
Oehh..segane jutt aga tänan vastajaid juba ette

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 10:26; 27.07 11:14; 27.07 11:16; 27.07 11:38; 27.07 11:55; 27.07 12:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laste vanusevahe üle 2a6k? Sel juhul, tööta või ära tööta vahepeal, vormista rsp või ära vormista, jää töötuks või asu õppima vms, VH saad eelmise aasta st 2012.a alusel.

On 2 varianti:
1.
Jääd uuesti I lapsega lhp-le (avaldus tööandjale 14 p ette) hiljemalt 31p enne sünnituse tähtaega st detsembris, ei vormista rsp. Saad VH lapse sünnist tema 18k saamiseni.
Loomulikult pead siiski tööandjat informeerima teise lapse sünnist st tegema uue lhp avalduse tema andmetega, muidu ooodatakse sind tööle ju I avalduse järgi st I lapse 3a saamisel. Soovitan alati (et ei ununeks) selle avalduse teha KOHE lapse sünni registreerimise järel, kuigi viimane eg teha on 14p enne I lapsega lhp lõppu.

NB!
kui sinu tööleping on siis juba lõppenud siis loomulikult ei saa sa kuidagi olla lhp-l ei I ega II lapsega ega mingit lhp vormistada.
Siis oled lihtsalt riigi poolt ravikindlustatud alla 3a lapse kodune vanem(registreerimata töötu)
2.
Kui töötad, jääd lihtsalt rsp-le 30p enne tähtaega.

Nii saad 140 p sünnitushüvitist +435 p VH, kokku 575p e 19k raha.

Arvamus, et ei tohiks rsp-le jääda on ekslik.
Ikka tohib.
Isegi kasulik on.

Kui rsp algab 2012 ja 2011 puudub töine tulu, maksab Haigekassa sünnitushüvitise miinimumpalga alusel(eeldusel., et töölepingus põhipalga nr on vähemalt miinimum)

Lisaks:
*rsp aja eest teenid puhkusepäevi=puhkusetasu kuni töölepingu lõpuni või lhp alguseni (kumb enne tuleb)
*rsp ajal saab I laps (alla 3a) edasi igakuist lapsehooldustasu
st
saab seda 3,6 k kauem…
kuna lht ei maksta VH ajal: muidu algaks VH sünnist, nüüd algab 3,6 k hiljem.

Kindlasti on kasulikum saada palka kuni detsembri II pooleni, edasi saada 140p miinimumpalgapõhist sünnitushüvitist ja siis 435p VH,

mitte
olla pool detsembrit ja jaanuar(kuni sünnituseni) rahata ja siis saada 18k VH, seda enam kui VH (2012.a keskmine)arvatavalt pole kordi suurem kui miinimumpalk(290)

Kui lõpparve (kasutamata puhkuse komp,) makstakse 2012, läheb see ka VH arvestusse.
Veel kord-kui ka tööleping lõpeb rsp (dekreedi) ajal,, siis see ei muuda midagi, dekreet ikka 140p, pärast seda VH.
küsi

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ma saaksin endist vanemahüvitist siis ei oleks mingi probleem, kirjutasin ka juba alguses et kahjuks laste vahe tuleb suurem, teine laps sünnib 2,5 nädalat hiljem kui mu esimene laps saab 2,6k täis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 10:26; 27.07 11:14; 27.07 11:16; 27.07 11:38; 27.07 11:55; 27.07 12:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga ma sain juba ka vastuse sinu postitusest. tänan.
Mis summa on määratud esimese lapse lapsehoolduspuhkuse ajal?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 10:26; 27.07 11:14; 27.07 11:16; 27.07 11:38; 27.07 11:55; 27.07 12:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Märkasin. Vastasin st muutsin.

Ikka ei sa aru, miks arvad, et rsp kahjulik.

Veelkord: kui töölepingus põhipalga nr vhemalt 290 ja VH (2012.a keskmine) ei ole sellest just kordi suurem,
siis kuidagi ei saa olla kahjulik saada ka sünnitushüvitist

Mis on põhipalga nr?
Millal lõpeb tööleping?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida tähendab küsimus \”mis summa on määratud esimese lapse lhp ajal\”?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Veel kord:

variant I
Töötad viimase võimaluseni st kuni 18.detsember 2012.

Saad palka (palu detsembri palk detsembris ka siis, kui tööleping ei lõpe 31.12, tõstad 2012.a keskmist), kui tööleping lõpeb 2012, saad lõpparve(viimane palk-kasutamata puhkuse komp. ) kindlasti 2012, see tõstab VH

Mine dekreeti. Saad sünnitushüvitise miinimumpalga alusel 140p e 4,6 k eest. Hoolimata, t tööleping lõppes rsp ajal.
Edasi 435 p e 14,4 k VH, 2012.a keskmist

I laps saab edasi lht 38,35 kuni II lapsega VH alguseni st 3,6 k kauem võrreldes variandiga VH II sünnist

Variant II
Esita tööandjale lhp avaldus 14 p varem,jää uuesti lhp-le 31p enne tähtaega st 17.detsember hiljemalt,praeguse alla 3a lapsega.

Jää lhp-le I lapsega.
Tööleping lõpeb ikka tähtajal (eeldan, et sul on tähtaj), lõpparve tuleb jne
Lõpeb ka lhp tegelikult, sest töökoht kaob.
VH aga algab lapse sünnist, eelmise st 2012.a keskmine, 18k
ja
oled registreerimata töötu, ravikindlustus riigi poolt, kuna sünnitasid=oled alla 3a lapsega kodune.

NB!
Tasub teada, et Töötukassasse tuleb pöörduda varem, mitte oodata II lapse 3a saamiseni…töölepingu lõpust alates enne 24k möödumist, juhul kui ikka oled nüüd vähemalt 12k töötanud(sinul ei jää lapsega kodus olemine arvestusest välja, kuna sa pole lhp-l), et saada töötuskindlustushüvitist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selles asi ongi, et ma loodetavasti saan 2012a mingi tulu ikkagi kokku, et mul VH ei hakka olema min. Ehk siis sellisel juhul on mul kasulik ikka võtta LPH enne teise lapse sündi ja seda ma pean vist tegema 1 kuu ette? ehk siis 17.dets. ja ma saan VH, mis hakkab olema loodetavasti suure kui RSP raha. Saan ma õieti aru?

Ma ei tea kas see ka mõjutab aga tööleping on veel pealekauba tähtajaline, selle aasta lõpuni. Ehk siis RSP ajaks mul niikuinii puhkuse arvestust ei toimu ju siis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 10:26; 27.07 11:14; 27.07 11:16; 27.07 11:38; 27.07 11:55; 27.07 12:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas põhipalga nr hetkel on 290 vähemalt?

Ma olen nüüd 3x vastanud, et

kui VH ei ole kordi suurem kui miinimumpalk(palju sa kuus bruto saad ja mitu x aastal 2012 oled palka siiani saanud)?
on
KASULIK
võtta ka dekreet
sest
19 kuud isegi miinimumpalka (kui VH tuleb ka ainult 290) on ju kasulikum kui 18k

lisaks pole tähtsusetu
ka
3, 6 x 38,35
e
138,06 saada?

Selgita veel kord, kust sinu arvates tuleb kasulik võtta VH sünnist?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii, tundub et mul endal on mingi tõke peal.. aga on vahe ju minu meelest, kui ma saan VH 18 kuud nt neto summas 500-600EUR või siis saada 4,6k netos 248 ja siis 14,4 kuud 500-600.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 10:26; 27.07 11:14; 27.07 11:16; 27.07 11:38; 27.07 11:55; 27.07 12:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

olen jälle temaalgataja – ainuke vahe on jah selles, et kui mul nt tööleping lõpebki 17.detsember siis ei saa ma LHP-le jääda, ehk siis ei oleks sisetulekut praktiliselt mul vahemikus 17.dets-u.10.veebr, millal peaks esimene VH laekuma.
Mis selle ajavahemiku lahenduseks oleks?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 10:26; 27.07 11:14; 27.07 11:16; 27.07 11:38; 27.07 11:55; 27.07 12:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nüüd viimaks saan aru, miks.

Kui VH on 500-600(kuidagi ei saa sinu lausest \”natuke üle miinimumi\” välja lugeda, et u 2x miinimum!)
siis
tõesti kasulikum saada VH lapse sünnist.

Miks sa pead töölepingu lõpetama 17.detsember?
Töölepingu lõpp on ikka ettenähtud ajal st ilmselt 31.detsember?

Esialgu räägime ikka lhp-le jäämisest I lapsega alates 17.detsember.

Lhp ajal paraku mingit töise tulu teenimise võimalust nii, et ei peaks dekreeti minema on raske leida.

Lubatud oleks küll töise tulu teenimine FIE-na (FIE ei pea dekreeti minema) aga kas on mõtekas FIE-ks registreeruda ja hiljem (kui ei soovi tita kõrvalt jätkata, taas registrist kustutada ja kas sinu eriala on selline, millel FIE-na tegutseda saab?)või tulu kätte saamine eelneva perioodi töötamise eest

st
teed tööd kuni 16.detsember k a (nii näitavad dokumendid)aga kätte võid tulu saada hiljem…isegi jaanuaris

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Sünnituspuhkus versus lapsehoolduspuhkus

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.