Esileht Kodunurk Supid purki

Näitan 14 postitust - vahemik 31 kuni 44 (kokku 44 )

Teema: Supid purki

Postitas:
Kägu

Ma lihtsalt olen kuulnud, et mis tahes lihaga tooteid ei saa säilitada nii nagu tavalist ämbrisalatit või ilma lihata supipõhja. Moosi ja mahla tegemiseks ja kurkide jne jaoks ma ju kuumutan purgid-kaaned. Ega lihaga nii ei saa ju? See pole ju sama? Halvaksläinud liha-kala söömine on ohtlik, halvaksläinud kurke ja moosiga aga nii ikka asi pole. Võin eksida, aga ma olen ikka arvanud, et see pole nii lihtne. Ok, teed nädalaks, hoiad külmikus ja sööd nädalaga ära. Rohkem mitte. Moosi ja liha tegemine ei saa ju olla seesama meetod.

On ikka täpselt sama meetod. Lihtsalt  peab korralikult purke, kaasi kuumutama ja pärast jahedas säilitama.  Botulism on ohtlik muidugi, aga siis läheb kaas kummi, kogemata ikka roiskunud toitu süüa ei saa.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma lihtsalt olen kuulnud, et mis tahes lihaga tooteid ei saa säilitada nii nagu tavalist ämbrisalatit või ilma lihata supipõhja. Moosi ja mahla tegemiseks ja kurkide jne jaoks ma ju kuumutan purgid-kaaned. Ega lihaga nii ei saa ju? See pole ju sama? Halvaksläinud liha-kala söömine on ohtlik, halvaksläinud kurke ja moosiga aga nii ikka asi pole. Võin eksida, aga ma olen ikka arvanud, et see pole nii lihtne. Ok, teed nädalaks, hoiad külmikus ja sööd nädalaga ära. Rohkem mitte. Moosi ja liha tegemine ei saa ju olla seesama meetod.

On ikka täpselt sama meetod. Lihtsalt peab korralikult purke, kaasi kuumutama ja pärast jahedas säilitama. Botulism on ohtlik muidugi, aga siis läheb kaas kummi, kogemata ikka roiskunud toitu süüa ei saa.

Googeldades tuleb mitmeid õpetusi, kuidas teha, kaua ahjus purkides kuumutada või kaua potis hautada enne purki panemist. Säilivad hästi. Kui sul tekib pidevalt suurem kogus kas ulukiliha või tuuakse mõni siga, siis tasuks muretseda autoklaav, et see kogus kiirelt konserveerida. Aga kui ostad liha, siis ma ei näe erilist põhjust seda sisse teha, et aastaks jaguks. Mulgi kapsaid teen ise ka lihaga, kapsas on hapu ja aitab liha säilitada, botulismiohtu pole. Keedan korralikult läbi, kuumalt purki, säilib ka toatemperatuuril väga kaua, pool aastat kindlalt.

 

 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulgi kapsaid teen ise ka lihaga, kapsas on hapu ja aitab liha säilitada, botulismiohtu pole. Keedan korralikult läbi, kuumalt purki, säilib ka toatemperatuuril väga kaua, pool aastat kindlalt.

Just. Ainult lihakonservi tegemisel on teistsugused moodused (mainitud purkide kuumutamine, liha keedetakse purgis 2-3 tundi, oleneb mis meetodit kasutad). Aga kui sa teed näiteks mulgi kapsaid ja paned need kuumalt purki nagu moosi, siis selle juures hakkab mängima see, et hapukapsas juba ise on säilitava omadusega.

Mulgi kapsastele ma sibulat sisse ei pane, on lihtsalt kapsas, tangud, liha, maitseained. Lihana kasutan peekoni osa.

Säilib rahulikult mitu kuud, ei ole see sugugi vaid paar nädalat.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Botulism on ohtlik muidugi, aga siis läheb kaas kummi, kogemata ikka roiskunud toitu süüa ei saa.

Vale jutt puha. Kummi läheb sul purgi kaas siis kui seal tekivad käärimisprotsessid. Botulismibakteriga nakatunud toit on täpselt sama hea välimuse, lõhna ja maitsega kui ohutu toit.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Botulismibakteriga nakatunud toit on täpselt sama hea välimuse, lõhna ja maitsega kui ohutu toit.

Ja kuidas see botulismibakter sinna tundide kaupa kuumutatud purki sisse peaks saama? See hävib juba 10 minutilisel kuumutamisel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Botulism on ohtlik muidugi, aga siis läheb kaas kummi, kogemata ikka roiskunud toitu süüa ei saa.

Vale jutt puha. Kummi läheb sul purgi kaas siis kui seal tekivad käärimisprotsessid. Botulismibakteriga nakatunud toit on täpselt sama hea välimuse, lõhna ja maitsega kui ohutu toit.

Clostridium botulinum on anaeroobne bakter. Anaeroobid tekitavad elutsükli käigus gaase, seetõttu valesti töödeldud (vähe kuumutatud, vähese suhkru või soolasisaldusega, vähese happega) konservid kummuvad – bakter jääb ellu. Tõsi on, et kui selle kummunud konservi lahti võtad, siis toidul mingit maitse ega värvi muutust ei ole. Seepärast ongi botulism ohtlik – sa ei pruugi teada, et bakteri tekitatud toksiine sööd. Esimene tundemärk ongi kummunud kaas ja tuntav gaasi väljumine avamisel.

Käärimisprotsess vajab õhku ja toimub enamasti halvasti suletud kaante tõttu. Ja muudab toidu maitset.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja kuidas see botulismibakter sinna tundide kaupa kuumutatud purki sisse peaks saama? See hävib juba 10 minutilisel kuumutamisel.

Tihti unustatakse, et purki pandud tooraine (nt lihatükkide) sisetemperatuur ei tõuse 10 minutiga sama kõrgele kui purke ümbritseva vee oma. Võib jääda ka 2 tunnist väheks. Kõige ohutum on liha konserveerida autoklaavis.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tihti unustatakse, et purki pandud tooraine (nt lihatükkide) sisetemperatuur ei tõuse 10 minutiga sama kõrgele kui purke ümbritseva vee oma. Võib jääda ka 2 tunnist väheks. Kõige ohutum on liha konserveerida autoklaavis.

Kuule nüüd, ükski normaalne inimene ei arva, et lihakonservi saab teha 10 minutiga. Ka mulgi kapsaid sa ei keeda kuidagi 10 minutiga valmis 😀

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuule nüüd, ükski normaalne inimene ei arva, et lihakonservi saab teha 10 minutiga. Ka mulgi kapsaid sa ei keeda kuidagi 10 minutiga

Jah, ei arvata, et 10 minutiga muidugi. Aga võidakse arvata, et piisab 2 tunnist ahjus. Ei pruugi piisata. Ja polegi vahet, kes ja kuidas kuumutanud on, kui konserv on kummis, siis lihtsalt ära söö seda kraami.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kui konserv on kummis, siis lihtsalt ära söö seda kraami.

Seda küll, kehtib ka ilma lihata konservide kohta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui vähegi sügavkülmas ruumi või võimalik külmakirst soetada siis supipõhju saab edukalt purgi asemel ka vaakumpakendada ja külmutada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Liha puhul olen teinud hoopis seda, et tükeldan parajateks kuubikuteks, praen ja hautan pehmeks ja siis panen kuumalt purkidesse ja peale jahtumist külmkappi. Hästi mugav on peale pikka tööpäeva tulla, panna kartul/riis/tatar/makaron keema ja samal ajal purgist liha pannile, toidukoor peale ja ongi lihakaste valmis.

Suppe teeb mees ka tavaliselt tohutu koguse, osa süüakse kohe, osa säilitame sügavkülmas parajate portsionitena.

Riisi-tomatihoidist planeerin ka katsetada, kuid üritan õlikogust vähendada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen teinud neid ikka lihaga ja purki pannud. Lihata seljanka pole minu jaoks seljanka, eriti arvestades et see ju seitsmelihasupp (või kui palju keegi seda liha kusagil regioonis paneb). Keldris seisavad mul nad praegu ilusasti reas. Kui kaas kummi ei lähe, peaks olema okei süüa küll.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina teen kogu aeg riisi nii (söömiseks, mitte säilitamiseks), et pikka aega kuumutan enne õlis-maitseainetes-aedviljades ja alles siis vedelik juurde.

Ma siiski väga ei usu seda, et sa riisile iga kord mingi pool pudelit õli peale valad.

Lugesin ka seda retsepti ja imestasin seda õlikogust. Ok jah, sellest saab mitu purgitäit, aga no siiski tundub, et seda õli on tohutu hulk

Ei, ja ma ei ole seda maininudki.
Retseptis jäetakse ütlemata, kas riis on kuiv või pestud/leotatud. Imamisvahe on väga suur. Tegelikult ma ei usu, et keegi pesemata riisi üldse tarvitab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 31 kuni 44 (kokku 44 )


Esileht Kodunurk Supid purki