Esileht Koolilaps Suur tüli teismelisega

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 56 )

Teema: Suur tüli teismelisega

Postitas:

Tüdruk 14a, siiani väga mõistlik ja tore laps, hinded korras, sõbrad toredad, trennis käib. Kõik justkui korras ja ok. Eile avastasin, et on telefoni screentime lahti muukinud ja kui palusin telefoni enda kätte, et uus ja tasuline, minu telefonist kontrollitav äpp sinna laadida, siis hakkas karjuma. Kiskusin talt jõuga telefoni ära, siis süüdistas, et olen vägivaldne ja hull. Ähvardasin telefoni üldse ära võtta ja siis hakkas nutma ja karjuma minu peale, kui nõme inimene ma olen jne. Ütlen ausalt, meil ei ole selliseid olukordi varem olnud. Ma ei suutnud ka end tagasi hoida ja ütlesin talle ka asju, mida kahetsen. Näiteks tema loovtöö teema kohta, mis on täiesti mõttetu minu meelest ja ta valis selle teema vaid sellepärast, et lihtsamini läbi saada. Tal oleks võimeid enamaks. Põhiline probleem on aga ikkagi telefonis passimises. Väidab, et tal on telefonis mingid kooliasjad? Ja et seal siis teeb neid. Ma ei ole kontrollinud kunagi ta telefoni ja ei tea koodigi, aga näen, et tegelikult on instagramis ja snapchatis koguaeg. Olen teda usaldanud ja heaga kasvatanud. Hommikul üles ei saa, hilineb viimasel ajal kooli, mul on nii kõrini, aga olen üritanud olla mõistev lapsevanem. Aga eile mul kadus igasugune mõistmine. Mida edasi teha, kas võtta telefon ära ja asemele nupukas? Ta keeldub mulle telefoni andmast, et saaksin äpi sinna laadida. Ja siis veel üks asi, oleme ikka rääkinud tulevikuplaanidest, mitte otseselt sellest, et kelleks sa saad, aga nii üldiselt, väärtustest ja põhiasjadest nagu ikka. Ja eile ta ütles mulle, et ta vihkab seda, kui ma küsin ta käest selliseid asju, et mida ta tahaks õppima minna. Ma olen just nimelt suunavaid küsimusi küsinud, kuna mu enda emal oli täiesti suva, kunagi ei olnud teemaks, kas ja mis ülikooli minna. Olen oma lapsega tahtnud teistmoodi teha, aga tundub, et talle ei sobi see. Varsti on ju gümnaasiumide katsed, kas siis parem oleks üldse mitte torkida ja las otsustab ise? Aga kui ta liiga hilja avastab, mida ta tahab, siis ei jõua ju ette valmistada? Olen lihtsalt nii mures ja piinlik on enda pärast, kuigi soovin lapsele vaid head, aga tema seda nii ei näe. Vabandan, et nii pikk jutt sai.

+11
-35
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 27.01 12:57; 27.01 15:12; 27.01 19:13; 27.01 20:53; 28.01 07:56; 28.01 17:45; 28.01 19:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma arvan, et sa peaksid vabandama mitte meie, vaid oma lapse ees, ja siis proovige asjad rahulikult selgeks rääkida. sina oled ju täiskasvanu.

+33
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samuti tuleks mõelda sellele, et su laps on juba suur ning ta on teistsugune inimene kui sina. Tõenäoliselt ei hakka ta kunagi kõiki asju tegema nii nagu sina tahaksid ja sellega sa lihtsalt pead leppima. Nii suurt last sa kontrolli ja jõuga enam ei murra, pigem tuleb hakata vabaks laskma ning toetada teda tema teismelise elus. See ongi aeg, kui lapsed kisuvad end vanematest vabaks ja see peabki nii olema. Kogu kasvatustöö on praeguseks tehtud, edaspidi saad panustada ainult sellega, et püüad hoida usalduslikku suhet, ei sekku seal, kus see oleks liigselt kontrolliv ning toetad seal, kus ta ise veel hakkama ei saa. Jõudu! Ka mina arvan, et peaksid alustama vabandusest.

+32
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.01 13:23; 30.01 12:42; 30.01 13:30; 30.01 19:36; 10.02 12:53; 11.02 20:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Telefoni kontrollimiseks on ta küll juba liiga suur. Kui ei taha suhteid täiesti rikkuda, siis parem loobu sellest.

+31
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänapäeva laps istuks pigem telefoniga vangis kui telefonita vabaduses.

Sa reageerisid totaalselt valesti. Ja nii juhtub, kui laps on kuni teismeliseni heakene olnud (mul pojaga oli samamoodi).Ehmatasid ilmselt iseennast ka ära, et niimoodi reageerisid.
Laps tahab ISE olla ja otustsada, mitte mingit nämmutamist kuulata, kuidas õige on.
Pead oskama teda oskuslikumalt ja targemalt suunata, mitte lihtsalt, et sina tahad või arvad.

Palu ilusti lapselt vabandust, seleta ära, et tema suurekssaamine on sinu jaoks ka justkui üleöö toimunud ja mõelge koos, kuidas ilusti edasi minna.
Eespool on hästi öeldud, et saad teda aidata, suunata, toetada, aga mitte väga enam kasvatada.
Edu!

+26
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa läksid lapsega lausa karvupidi kokku. Päris jõhker. Ara vaevle screentime äpiga iga 14 aastane saab sellest jagu. Mõtle natule loogiliselt ja saad ka sina sellest jagu. Sinu telefonis on lihtsalt näha et mängis. Tõhusamaid rakendusi on võimalik seada. Nagu siitki näed laps on liiga suur et midagi ette võtta, seega las mängib edasi. Tänapäeva teema. 18 aastaselt hakkad oma tütart magama õpetama.
Toredad teemad.

+3
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 14:30; 29.01 11:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka 14aastane, kes ainult telefonis istukski. Poiss. Oleme jõudnud sinnamaani, et kooli- ja trenniasjad peavad olema korras ja üldiselt võiks enne koolipäevi hiljemalt kell 23 magama minna. Kui kooliasjad lonkama hakkavad, keeran wifi kinni, kuniks asjad jälle korras. Enne selgitan, miks wifi kinni läheb ja mis tingimustel ta selle tagasi saab. Kui hommikul ärkamised raskeks lähevad, siis kontrollin magamaminekuaega ja samuti vajaduse korral keeran wifi kinni. Saab aru küll, et see on tema enda huvides.

Ah jaa, mingeid kooliasju teeb mu laps telefonis küll. Näiteks vaatab Stuudiumi – tavalist päevikut neil enam polegi. Siis on neil seal mingid rühmatööde chatid jms. Millalgi tegi ka ettekannet nii, et märkmed olid telefonis, mitte paberile kirjutatud.

Gümnaasiumi katsed? Kas su laps läks varem kooli? Üldiselt on 14-aastased ju 7.–8. klassis, nii et katseteni on veel aega.

+14
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 14:49; 27.01 15:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka 14aastane, kes ainult telefonis istukski. Poiss. Oleme jõudnud sinnamaani, et kooli- ja trenniasjad peavad olema korras ja üldiselt võiks enne koolipäevi hiljemalt kell 23 magama minna. Kui kooliasjad lonkama hakkavad, keeran wifi kinni, kuniks asjad jälle korras. Enne selgitan, miks wifi kinni läheb ja mis tingimustel ta selle tagasi saab. Kui hommikul ärkamised raskeks lähevad, siis kontrollin magamaminekuaega ja samuti vajaduse korral keeran wifi kinni. Saab aru küll, et see on tema enda huvides.

Ah jaa, mingeid kooliasju teeb mu laps telefonis küll. Näiteks vaatab Stuudiumi – tavalist päevikut neil enam polegi. Siis on neil seal mingid rühmatööde chatid jms. Millalgi tegi ka ettekannet nii, et märkmed olid telefonis, mitte paberile kirjutatud.

Gümnaasiumi katsed? Kas su laps läks varem kooli? Üldiselt on 14-aastased ju 7.–8. klassis, nii et katseteni on veel aega.

8 klass. Aga kui nt kunstiklassi tahta, siis peaks ju kohe tegelema hakkama.
Mul on lapsel endal telefonis internet, koduwifi kinni keeramine ei muudaks midagi. Aga nagu aru saan, olen liiga kontrolliv ema. Katsun täna õhtul lapsega rääkida.

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 27.01 12:57; 27.01 15:12; 27.01 19:13; 27.01 20:53; 28.01 07:56; 28.01 17:45; 28.01 19:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on lapsel endal telefonis internet, koduwifi kinni keeramine ei muudaks midagi.

Mu lapsel samuti, aga ta netipakett on üsna väikese mahuga ja saab ilma wifita päris kiiresti otsa.
Tema enda valik, kas teeb oma asjad korda ja saab wifi tagasi või kulutab telefonineti lõpuni ja sõltub kuni järgmise kuu alguseni ainult wifist.
Paar korda, kui mõni koolitöö on hapuks minemas ja ta ikkagi kuidagi seda tegema hakata ei suuda, olen telefoni enda kätte küsinud, kuniks töö tehtud. Põhimõtteliselt vedeleb meil kuskil ka üks nuputelefon, kui muudmoodi enam saama ei peaks, ja ta teab seda.

+2
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 14:49; 27.01 15:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teismeline on juba nii suur inimene, et teda tuleb usaldada- kasvatustöö aeg on ammu läbi. Vajadusel nutikalt survestada, arutleda, rääkida ja eelkõige kuulata. Telefonis minu lapsed on küll teadjamad kui mina. Olen öelnud, et kuni alust pole, ei kontrolli ega urgitse ja kooliasju tehakse tõesti ka telefonides.
Teismeline vajab austust, vabadust, armastust, õlatunnet. Liigne tuleviku kallal urgitsemine võib stressi tekitada. Las räägib ise, mida tahab ja siis küsi, kuidas saad abiks olla.

+21
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

PÜHA JUMAL

alustuseks viimase märkuse kohta – kunstiklassi saavad need lapsed, kes on andekad kunstis, eraldi ettevalmistusega pole siin küll vist suurt pistmist 🙂

aga 14-aastasel telefoniaega kontrollida on räme vägivald. eriti räme, kui selleks tegelikult pole mingit põhjust – nagu sa ütlesid õpib hästi, sõbrad on toredad, trennis käib. milles siis küsimus? nii suurt last tuleb vähehaaval vabaks laskma hakata. millal ta vastutust muidu õpib?

minu 14-aastane kasutab lisaks sotsiaalmeediale bussiaegu, kaarti, pangaäppi, e-kooli, suhtleb kirjalikult õpetajatega ja lepib trenniaegu kokku, kuulab muusikat.

loomulikult ta kuritarvitab ka telefoni. aga ma ei näe sellel erilist vahet sellega, kuidas mina salaja pooled ööd raamatut lugesin. 🙂

teisemelisel peab olema mingi konfrontatsiooni võimalus vanemaga, aga päriselt üle sõita lapsest ei tohiks.

+29
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Emotsioonid maha mõlemalt poolt. Ma läheksin sinu asemel tasakesi lapse tuppa ja paluks end audientsile. Tunnistaksin oma eksimust, ütleksin, et läksin üle piiri ja et kahetsen väga.
Usun, et see tõstaks su aktsiaid emana tema silmis – ema, kes eksib ja tunnistab oma eksimust on teismelise jaoks iidol. 14-aastane on juba suur, mõnes kultuuris on eakaaslased juba ise emad 🙂 Oodata, et ta kasutab telefoni pool tundi või tund päevas, on naiivne ja teisalt tõesti piirav.
Püüdke kokku leppida laiemad piirid telefoni kasutamisele. Näiteks see, et kui koolitöö tehtud, trennis-huviringis käidud, võib ta magamaminekuni telefoni kasutada. Ta võiks näiteks anda selle äpi sulle pealelaadimiseks ja telefon sulgub kokkulepitud uneajal.
Mida teismelised telefonis teevad? Mul on laps küll üheteistkümnendik, kuid olen üsna kindel, et tean tema telefonikasutust üsna hästi: ekool, bussiajad, uudised, sotsiaalmeedia, materjalid iseseisvaks tööks, õpetaja poolt üles laetud failid, muusika, videod, suhtlus sõpradega individuaalselt ja gruppides.
Karmimast poolest võiksid aga öelda, et kui õhtul magama ei lähe ja hommikul üles ei saa ning kooli hilineb, siis võtad vanusega kaasnevad privileegid maha. Ehk – koostöö on mõlemapoolne – sina lubad rohkem, sest ta on suurem, tema panustab rohkem samal põhjusel.
14 on minu meelest just selline vanus, kus järgevateks teismeea aastateks koostöö vundamenti laotakse.

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 17:25; 27.01 22:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nagu minu sama vana laps, ainult seni oleme rahumeelselt asju lahendanud. Just teatas, et kool on nõme, ei taha enam sinna minna …

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Erinevalt teemaalgatajast mina jälle vihkasin, kui keegi uuris, et noh kuhu sa õppima lähed või kelleks sa saada tahad. Ja ma olen oma vanematele üüratult tänulik, et nad seda teemat ei torkinud.
Ja üks 14-aastane gümnaasiumikatsetele küll veel ei mõtle. Tal on miljon muud asja peas.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh vastajatele ja nõuandjatele. Käisime kohvikus ja rääkisime, st põhiliselt minu vabanduskõne ja monoloog. Mille peale laps vastas “ahah”. Andis vist andeks. Leppisime kokku, et ma ei suru talle enda arvates häid valikuid peale ja tema istub vähem telefonis. Eks näis. Üllatavalt heitis ta mulle ette, et mul on tema kooliasjadest suva? Et liiga vähe küsin, kuidas koolis läks. Enda meelest küsin iga jumala päev seda. Pean endale selgeks tegema, mida tohib küsida ja mida mitte.

+15
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 27.01 12:57; 27.01 15:12; 27.01 19:13; 27.01 20:53; 28.01 07:56; 28.01 17:45; 28.01 19:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oled liiga kontrolliv ja koleeriline. Oma teismelise aeg on meelest läinud? Mul kodus 15- ja 17-aastased. Ei tuleks selle pealegi et nende telefonides tuhniksin v neid mingite appidega kontrolliksin. Kõik on usalduse küsimus.

+6
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühest küljest kohtled teda nagu titte, püüdes tema telefoni kontrollida ja arvustades, mida loovtöö teemaks valib, teisest küljest kujutad ette, et ta on peaaegu täiskasvanu, kes peab juba nüüd, 14-aastasena, teadma, mida edasi õppima läheb, sest “muidu võib nende asjadega hiljaks jääda”.

Kuna hinded on korras, ei ole minu meelest üldse küsimust, mis edasi saab. Kindlasti läheb gümnaasiumisse ja eks pärast lõpetamist püüab ülikooli sisse saada või võtab hoopis aasta vabaks ja reisib mööda maailma. Hiljaks ei ole ta kohe kindlasti kuskile jäänud.

Telefoni kasutamisest – nutitelefon ongi suures osas ebavajalike asjade jaoks ja ainult väikesel määral vajalike asjade tegemiseks. Sa ise kasutad seda ainult helistamiseks ja sõnumite saatmiseks? Laps on igati tubli, hinded korras, miks ta ei või telefoni meelelahutuseks kasutada? Minu meelest kõlab ema telefonist kontrollitava äpi allalaadimine palju kõhedamalt kui Instagramis surfav laps.

Lase tal ometigi veidi iseseisvuda. Ta on juba suur inimene!

+13
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.01 20:00; 28.01 01:04; 28.01 19:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja üks 14-aastane gümnaasiumikatsetele küll veel ei mõtle. Tal on miljon muud asja peas.

Võivad mõelda küll. Minu 8. klassis käiv laps ja osad tema klassikaaslased näiteks muretsevad selle pärast, et nende eesti keele õpetaja pööravat liiga vähe tähelepanu grammatikale ja õigekirjale ning üldse olevat liiga leebe. Eks osadel lastel ongi muidugi rohkem suva, aga need, kel suur soov kindlasse suure konkursiga gümnaasiumisse saada, kindlasti mõtlevad.

Üllatavalt heitis ta mulle ette, et mul on tema kooliasjadest suva? Et liiga vähe küsin, kuidas koolis läks. Enda meelest küsin iga jumala päev seda. Pean endale selgeks tegema, mida tohib küsida ja mida mitte.

See probleem on mul oma teismelistega ka, et kui küsin nende elu kohta liiga vähe, olen nende meelest ükskõikne, kui küsin liiga palju, olen kontrollifriik. Parasjagu küsimine on paras raketiteadus, sest see sõltub teemast, meeleolust ja veel paljudest asjadest, millest mul pole õrna aimugi.

Aga telefoniaega ma oma teismelistel küll enam piiranud pole, eks muidugi tekib vahel neil aja planeerimisega ka selle tõttu probleeme, aga see on mu meelest just selline asi, mida nad peavad oma negatiivsete kogemuste kaudu ise õppima.
Kaugemate tulevikuplaanidega ma oma teismelisi siiski ei piina, saan väga hästi aru, et selles vanuses neil veel soovid muutuvad ja tegelikult ei pea ju gümnaasiumi astudes veel võimaliku tuleviku erialaga arvestama. Ainus asi, mida ma väga tungivalt olen soovitanud, on õppida laia matemaatikat, kuna siis on võimalike erialade valik laiem (ja matemaatika on mu laste jaoks õnneks lihtne).

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 20:22; 30.01 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja üks 14-aastane gümnaasiumikatsetele küll veel ei mõtle. Tal on miljon muud asja peas.

Miljon muud asja peas küll, aga klassikaaslastega arutatakse seda ikka igapäevaselt, kuna aasta pärast juba ühiskatsed.

Oled liiga kontrolliv ja koleeriline. Oma teismelise aeg on meelest läinud? Mul kodus 15- ja 17-aastased. Ei tuleks selle pealegi et nende telefonides tuhniksin v neid mingite appidega kontrolliksin. Kõik on usalduse küsimus.

Ma ei tuhnigi lapse telefonis, pole seda kunagi teinud ega hakka tegema. Soovisin vaid ajalimiiti peale panna, aga edutult.
Selles asi ongi, et ei ole enda pubekaaeg meelest läinud. Mul oli paraku selline kogemus, et kui mitte mingeid piire ega kontrolli polnud, sai vabalt igasugu lollusi tehtud ja oma lapsele sellist asja ei soovi.

+5
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 27.01 12:57; 27.01 15:12; 27.01 19:13; 27.01 20:53; 28.01 07:56; 28.01 17:45; 28.01 19:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas-läheb-küsimisega on nii, et üle ukse hõigates kõlab see kui ameeriklaste how-do-you-do, millele teistsugust vastust kui ”hästi” ei saagi olla. Lapsest on saamas küll kui mässumeelne teismeline, aga püüa pakkuda talle kõhutundena teadmist kindlast tagalast.
Litsun end vahel talle õhtul voodisse ja uurin humoorikalt, kas ta mäletab, kuidas tema seda väikesena tegi. Siis räägimegi maailma asjadest minevikus, olevikus ja tulevikus. Ma loodan, et meie suhe pakub talle turvatunnet.

+6
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 17:25; 27.01 22:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üllatavalt heitis ta mulle ette, et mul on tema kooliasjadest suva? Et liiga vähe küsin, kuidas koolis läks. Enda meelest küsin iga jumala päev seda. Pean endale selgeks tegema, mida tohib küsida ja mida mitte.

pigem kuidas küsida. see “kuidas-läks?-hästi” ongi see, mida laps vähese huvi all silmas peab.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tüdruk 14a, siiani väga mõistlik ja tore laps, hinded korras, sõbrad toredad, trennis käib. Kõik justkui korras ja ok. Eile avastasin, et on telefoni screentime lahti muukinud ja kui palusin telefoni enda kätte, et uus ja tasuline, minu telefonist kontrollitav äpp sinna laadida, siis hakkas karjuma. Kiskusin talt jõuga telefoni ära, siis süüdistas, et olen vägivaldne ja hull. Ähvardasin telefoni üldse ära võtta ja siis hakkas nutma ja karjuma minu peale, kui nõme inimene ma olen jne. Ütlen ausalt, meil ei ole selliseid olukordi varem olnud. Ma ei suutnud ka end tagasi hoida ja ütlesin talle ka asju, mida kahetsen. Näiteks tema loovtöö teema kohta, mis on täiesti mõttetu minu meelest ja ta valis selle teema vaid sellepärast, et lihtsamini läbi saada. Tal oleks võimeid enamaks. Põhiline probleem on aga ikkagi telefonis passimises. Väidab, et tal on telefonis mingid kooliasjad? Ja et seal siis teeb neid. Ma ei ole kontrollinud kunagi ta telefoni ja ei tea koodigi, aga näen, et tegelikult on instagramis ja snapchatis koguaeg. Olen teda usaldanud ja heaga kasvatanud. Hommikul üles ei saa, hilineb viimasel ajal kooli, mul on nii kõrini, aga olen üritanud olla mõistev lapsevanem. Aga eile mul kadus igasugune mõistmine. Mida edasi teha, kas võtta telefon ära ja asemele nupukas? Ta keeldub mulle telefoni andmast, et saaksin äpi sinna laadida. Ja siis veel üks asi, oleme ikka rääkinud tulevikuplaanidest, mitte otseselt sellest, et kelleks sa saad, aga nii üldiselt, väärtustest ja põhiasjadest nagu ikka. Ja eile ta ütles mulle, et ta vihkab seda, kui ma küsin ta käest selliseid asju, et mida ta tahaks õppima minna. Ma olen just nimelt suunavaid küsimusi küsinud, kuna mu enda emal oli täiesti suva, kunagi ei olnud teemaks, kas ja mis ülikooli minna. Olen oma lapsega tahtnud teistmoodi teha, aga tundub, et talle ei sobi see. Varsti on ju gümnaasiumide katsed, kas siis parem oleks üldse mitte torkida ja las otsustab ise? Aga kui ta liiga hilja avastab, mida ta tahab, siis ei jõua ju ette valmistada? Olen lihtsalt nii mures ja piinlik on enda pärast, kuigi soovin lapsele vaid head, aga tema seda nii ei näe. Vabandan, et nii pikk jutt sai.

Issand, need nutitelefonid on ikka täitsa kohutavad asjad tegelikult ju. Hea, et minu koolipõlves neid ei olnud.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja üks 14-aastane gümnaasiumikatsetele küll veel ei mõtle. Tal on miljon muud asja peas.

Miljon muud asja peas küll, aga klassikaaslastega arutatakse seda ikka igapäevaselt, kuna aasta pärast juba ühiskatsed.

Oled liiga kontrolliv ja koleeriline. Oma teismelise aeg on meelest läinud? Mul kodus 15- ja 17-aastased. Ei tuleks selle pealegi et nende telefonides tuhniksin v neid mingite appidega kontrolliksin. Kõik on usalduse küsimus.

Ma ei tuhnigi lapse telefonis, pole seda kunagi teinud ega hakka tegema. Soovisin vaid ajalimiiti peale panna, aga edutult.

Selles asi ongi, et ei ole enda pubekaaeg meelest läinud. Mul oli paraku selline kogemus, et kui mitte mingeid piire ega kontrolli polnud, sai vabalt igasugu lollusi tehtud ja oma lapsele sellist asja ei soovi.

Aga miks seda sinu telefonist kontrollitavat ajalimiiti vaja on? Hinded on head, koolis ja trennis käib hoolsalt, sõbrad on toredad – miks ta ei võiks vahel telefonis surfata?

+12
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.01 20:00; 28.01 01:04; 28.01 19:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja üks 14-aastane gümnaasiumikatsetele küll veel ei mõtle. Tal on miljon muud asja peas.

Miljon muud asja peas küll, aga klassikaaslastega arutatakse seda ikka igapäevaselt, kuna aasta pärast juba ühiskatsed.

Oled liiga kontrolliv ja koleeriline. Oma teismelise aeg on meelest läinud? Mul kodus 15- ja 17-aastased. Ei tuleks selle pealegi et nende telefonides tuhniksin v neid mingite appidega kontrolliksin. Kõik on usalduse küsimus.

Ma ei tuhnigi lapse telefonis, pole seda kunagi teinud ega hakka tegema. Soovisin vaid ajalimiiti peale panna, aga edutult.

Selles asi ongi, et ei ole enda pubekaaeg meelest läinud. Mul oli paraku selline kogemus, et kui mitte mingeid piire ega kontrolli polnud, sai vabalt igasugu lollusi tehtud ja oma lapsele sellist asja ei soovi.

Aga miks seda sinu telefonist kontrollitavat ajalimiiti vaja on? Hinded on head, koolis ja trennis käib hoolsalt, sõbrad on toredad – miks ta ei võiks vahel telefonis surfata?

Miks, miks, las veedab oma nooruse nutitelefonis passides?
Oleks siis, et vahel surfab. Aga kui ma ei kaagutaks, siis istuks ta seal 24/7 ja kooli ei jõuaks üldse. Ta parimal sõbrannal tegi ema karmi korra, et telefon olgu õhtul kell 21 elutoas laadimas. Mis te arvate, kaua see kestis? Paar päeva, kuna tolle sõbranna rikas sõbranna ostis talle uue telefoni öösel passimiseks. Ema veel ei tea seda ja ma vist ei ütle ka, muidu kuritarvitan oma lapse usaldust. Ikka julgelt 3-4-5 hommikul ollakse öösel seal telefonis ja mingi ime läbi siis jõuatakse kooli ka. Pärast kooli väike lõunauni ja nii ta läheb.

+6
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 27.01 12:57; 27.01 15:12; 27.01 19:13; 27.01 20:53; 28.01 07:56; 28.01 17:45; 28.01 19:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei saa üldse neist vastajatest aru, kes ütlevad, et 14aastane võib ja peabki kogu oma vaba aja nutiseadmes passima. Kui väikeseks jääb sellise lapse silmaring? Mis toimub tema psüühikaga, kui pidevalt vilkuv ekraan nina ees on? Täiesti normaalne on nutiaega piirata. Täiesti normaalne on, et õhtul voodisse minnes on nutivaba aeg. Raamatute lugemisega nutiseadmes olemist küll võrrelda ei saa.
Pidev ekraanis olemine on sõltuvus ja sellega tuleb tegeleda. Eriti kui ekraaniaeg käib millegi arvelt – magamise arvelt, õppimise arvelt, suhtlemise arvelt, hobidega tegelmise arvelt.

+12
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eriti kui ekraaniaeg käib millegi arvelt – magamise arvelt, õppimise arvelt, suhtlemise arvelt, hobidega tegelmise arvelt.

Tead, tänapäeval nad nendes telefonides just nimelt SUHTLEVAD omavahel. Suhtlemine ei pea käima rääkides, selleks on muid rakendusi. Olen nõus, et mingi mõistlikkus peab telefonikasutuse osas säilima, aga vanema seatud kellaaja järgi telefonikasutus paneb lapse isolatsiooni.

+9
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks on hämming, et 14-aastase lapse ema ei ole siiani veel õppinud konkreetsele probleemile keskenduma, vaid tegeleb üleüldise hala ja süüdistamisega. Kui teema saab alguse telefonikasutusest, siis sellega tulebki tegeleda, mitte ajada teemat laiaks ning süüdistada last kõigis surmapattudest alustades ülemaailmsest veeuputusest ja lõpetades loovtöö vale teemaga. Kui mina oleks see teismeline, siis selle loovtöö teema sissetoomine oleks see, millest ma üle ei saakski. Sest selline süüdistamine on lihtsalt väga alatu. Alati kui on probleem tuleb kõigepealt rahuneda, enda jaoks ära sõnastada, kus me praegu oleme, mis olukorras, mis on valesti ja siis lähtuvalt sellest otsida lahendust, kuidas edaspidi paremini saab. Mitte süüdiustusi ja näägutusi, mis kõik valesti tehtud on.

Teismeline on teismeline. Tema asi ongi isesesivuda ja täiskasvanuks saada, piire nihutada. Ses vanuses noorega ei saa enam käksude-keeldude ja võimuvõitlusega. Teemaalgaaja, astu nüüd samm tagasi ja vabanda. Kui sul veab, annab ta andeks (kuigi mina seda loovtöö osa ei annaks).

Teismeline vajab usaldust ja tema aktsepteerimist. Tema järgi ei tohi nuhkida. Samal ajal vajab ta vanema siirast toetust, seda et vanem tema vastu päriselt huvi tunneks, teadmist, et vajadusel on vanem olemas ja aitab. Loomulikult sõltub see kõik veel teismelise tujust, see, mis ühel päeval võib talle tunduda siiras huvi, või teisel päeval olla tema jaoks nuhkimine, aga eks siin peab vanem lihtsalt olema valmis alati ka tagasi tõmbuma, kui ta parajasti suhelda ei soovi. Ja kui teimsline mingis osas ennast avab ja räägib, siis ära vaidle vastu. Isegi kui sulle tundub tema vaimustus ja usk kommunismi või anarhiasse naeruväärne ja rumal, ära vaidle. Kuula ta argumente, tunne huvi. Ära halvusta, ära naeruväärista, ära püüa oma tõdesid peale suruda.

+7
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.01 14:02; 28.01 18:34; 10.02 14:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui mina oleks see teismeline, siis selle loovtöö teema sissetoomine oleks see, millest ma üle ei saakski.

Aga sa ei ole.
Minu laps on väga tark ja hetkel läheb loovtööga alla oma igasugust latti. Tal olid suured plaanid hoopis muul teemal teha uurimustöö, aga kuna klassis kõik teised ajavad läbi a la leiva küpsetamisega, siis ei tahtnud ta silma paista ja valis ka täiesti mõttetu teema ja ta teab seda ise ka. Neil on hetkel vaja olla kõigiga ühtemoodi, ja kui ta näeb, et väikese vaevaga saab lihtsalt läbi, milleks siis pingutada. Võib-olla ongi asi vales koolis, et paljud nende klassist siiski ei ole targad ja motiveeritud õppima ja selline keskkond mõjub pärssivalt. Seda loodangi gümnaasiumiga parandada.

+3
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 27.01 12:57; 27.01 15:12; 27.01 19:13; 27.01 20:53; 28.01 07:56; 28.01 17:45; 28.01 19:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ga sa ei ole.
Minu laps on väga tark ja hetkel läheb loovtööga alla oma igasugust latti. Tal olid suured plaanid hoopis muul teemal teha uurimustöö, aga kuna klassis kõik teised ajavad läbi a la leiva küpsetamisega, siis ei tahtnud ta silma paista ja valis ka täiesti mõttetu teema ja ta teab seda ise ka.

See ei puutu asjasse. Ühe probleemi lahendamise käigus muude teemade ja süüdistuste emotsionaspne üleskiskumine on väga vale. Aga kui tahad ka praegu ainult ennast õigustada teismelisega toimetulekuks lahenduste otsimise asemel siis jätka samas vaimus. Keerad teie suhte päris metsa ja sul kaob igasugune võimalus teda mõjutada. Edu sulle selles.

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.01 14:02; 28.01 18:34; 10.02 14:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Internet on tänapäeva teismelistele vajalik nagu õhk hingamiseks, kui sa tahtsid seda uut äppi tema telefoni laadida, et ta ekraaniaega piirata, siis tema jaoks oli see ilmselt sama nagu sa oleksid öelnud, et mine otsi õuest vits, ma tahan sulle peksa anda. Jaa, liialdus, aga teismelised ongi väga emotsionaalsed.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 56 )


Esileht Koolilaps Suur tüli teismelisega