Esileht Väikelaps Suurem laps lasteaeda või mitte?

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Suurem laps lasteaeda või mitte?

Postitas:
Kägu

Kirjutan selleks, et küsida nõu ja kaasamõtlemist elukogenumatelt emmedelt 🙂 Mul on äsja 4-aastaseks saanud poeg ja 1,5 aastane poeg. Suurem poiss käis alates sügisest lasteaias. Ta on aktiivne ja seltsiv poiss ning kohanes kergesti, jäi lasteaeda ilma nututa ja käis lasteaias üsna hea meelega. Lasteaeda paneku põhjuseks oli ühelt poolt ka tema üsna kehva kõne, mis on nüüd poole aastaga palju paremaks läinud.
Aga enne jõule jäi ta haiguse tõttu koju ja nüüd ei taha ta lasteaeda enam minna. Õigemini juba kojujäämisest alates, kui olen aeg-ajalt rääkinud lasteaeda minekust, siis ta ütleb et ei taha minna, kuna suuremad poisid kiusavad teda ja teevad haiget. Ma arvan, et põhjuseks on tegelikult lihtsalt see, et ta tunneb et kodus on lihtsalt hea olla, sest tõesti siin keegi ei võta ju tema mänguasju ära jne. Väiksema vennaga saab ta minu arvates üsna hästi läbi, nad mängivad üsna palju koos, kuigi on ka aeg-ajalt tülitsemist.
Nüüd mõtlengi, kas panna suurem poiss lasteaeda tagasi või jätta ta üldse koduseks. Plaanin olla kodus veel 1,5 a, kuni väiksem poiss saab kolmeseks. Loomulikult on kahe lapsega kodus raskem ja rohkem mässamist 🙂 aga ega siis kerge ei peagi olema. Samas on lasteaial ka kindlasti omad plussid. Ja minu mees näiteks arvab, et ei ole õige lapsele järgi anda ja jätta ta koju kuna ütleb et ta ei taha lasteaeda minna. Olengi tähele pannud nt seda, et päris paljude inimeste arvates (sh minu tutvusringkonnas) ongi imelik, kui üle 3-aastane laps on kodune ja lasteaias ei käi.
Aga aidake siis palun natuke kaasa mõelda ja jagage kogemust, kellel on olnud sarnane olukord.

Please wait...
Postitas:
birgitl

RE: Suurem laps lasteaeda või mitte?

Mul mõlemad lapsed 2-aastaselt lasteaeda läinud ja kohanesid suhteliselt kiiresti. Kasvatajad räägivad, et mida väiksemad seda paremini kohanevad. Näiteks Saksamaal ja Norras jm. lähevad lapsed 10-kuuselt lasteaeda ja kohanemisraskused peaaegu et puuduvad. Oma esimese klassi kogemusest mäletan kolme last, kes lasteaias ei käinud ja tulid otse kooli. Neil oli veidi raskem alul hakkama saada: suures kollektiivis enda eest seista, kergesti sattusid narrimise objektiks jne. Minu neljaastane vingub ka vahel, et ei taha lasteaeda minna, et suuremad kiusavad jne. Vend, kes on kuuene, aga ütleb, et keegi ei kiusa teda ja tegelikult on minu 4-aastane superluiskaja ning tahab lihtsalt hommikuti kauem magada:)

Please wait...
Postitas:
suveelevant

Mina viiksin sinu asemel aeda. Mul omal poiss 3,5 aastane ja ei taha ka üldse minna. Samas teeme me puhkepäevi lapsele, nt reedeti kodus (ise kodune ja võimalik selline toimetamine). Sest ilmselgelt on näha, et laps väsib sellest lasteaia möllust ikka teiseks pooleks nädalaks ikka hirmsasti ära.
Selle kohta, et laps aeda minna ei taha (meil see igapäevane teema) arvan ma, et on tal seal kokkuvõttes ikkagi super olla: mängivad, käivad õues, söögid õigetel kellaaegadel+ tunnid (liikumine, muusika, õpetlikud). Samamoodi on ka meie lapsel läinud kõne palju palju paremaks.
Ja enamasti kui lapsele järgi lähen siis laps väga rõõmus ja ei taha koju tulla 😀 kuigi hommikul jääb kurvalt, sageli ka nuttes maha ja ise tulen sealt kohutavalt raske südamega ära.

4-aastane laps kodune… ise seda imelikuks ei pea. Aga minu arvamus siiski selline: et vii ikka laps lasteaeda. Küll elab sellesse rütmi uuesti sisse ja talle hakkab seal jälle meeldima.
Arvata on, et siis su oma lapsed ka paremini läbi saavad (kuigi kirjutad, et mängivad koos ilusasti ja saavad läbi) aga ühel hetkel tüdinevad teineteisest ja hakkavad ikka kiskuma.
Lugupidamisega Suve

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minult siis ilmselt enamiku perekoolilugejate arvamustele täpselt vastupidine arvamus 🙂

Ma ilmselt jätaks lapse südametunnistusepiinadeta koduseks. Miks mitte? 4a ju alles ja kui hetkel on olukord, et tal pole tarvis seal käia, siis ma haaraks sellest kinni ja veedaks ise oma lapsega aega. 2 venda saavad ka koos mängides tugevamalt vendadeks kasvada. Mul endal ka 4a tütar ja kui ta sooviks (ei soovi) ning ma saaks (hetkel ei saa), jätaks ta kohe koduseks.

Mina ei leia, et lasteaed oleks mingi hullult paha koht, kus lapsi piinatakse. Päris paljud 4a lähevad sinna hea meelega. Samas ei leia ma ka seda, et lasteaed oleks mingi võluvits, mis lapse elus vältimatu.

Ega su laps ilmselt koolini ikkagi kodus olla ei saa. Hiljemalt 1.5a pärast peab jälle minema, kui vend 3a saab ja sa ise tööle tagasi (?). Võimalik, et nt kuu-paari pärast tahab ise lasteaeda minna. Kas tal seal sõpru pole, ma ise keelama küll ei hakkaks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minul kodus varsti 4a saav tütar ja noorem tütar 1,3 a. Mõlemad kodused:) Mõlemad on väga head suhtlejad ja oskavad enda eest väga hästi seista.Ja teineteisest nad siiani tüdinenud ei ole. Oluline on neile leida eakohaseid tegevusi ja suuremaga käime ka trennis. Oluline on, et laps läheks lasteaeda vähemalt 1 a ennem kooli, seda on öelnud ka spetsialistid:) Seda olen ka kuulunud, et lihtsam on panna 2a ja siis jälle 5a, sest vanus 3 ja 4 pidi kõige raskem olema:))) Kes tahab võib nüüd miinustama hakata. Kõike head teile!:)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kindlasti ei tohi 4 aastasele järgi anda. See tõrge tekibki tihti siis kui ollakse pärast pikka haigust kaua eemal. meil sama teema. Laps läks aeda peale 3. Käib ilusasti väga meeldib. Vahel suvaliselt küsib, et miks ma pean käima.Seletame siis, et see sinu töö ja saab aru. Vahel küsib ise lasteaeda.On olnud juhuseid, et läheb nutuga lausa nädal.Kasvataja ütles, et nagu isa silmapiirilt kaob on superlaps.Kasvataja ütles, et järele ei tohi anda.Sel juhul ta arvabki, et tema sõna jääb peale. Lapsed sageli ka udutavad ja kõike nende poolt öeldut ei maksa tõena võtta. Uuri kasvatajalt kuidas ta teistega käitub ja on. Nii suur laps peaks ikka juba käima aias, sest õpib igasugu asju kohaneb erinevate inimestega. Mina leian, et see on vajalik. Ise olen samuti väiksemaga kodune.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oma 4,5 aastase tütre pealt vaatan, et see areng on ikka meeletu, kui laps lasteaias käib – nii suur vajab juba omaealiste seltsi. Olengi selline ema, kes oma last eluilmas enne 3 a/ 3,5 a aeda ei paneks, aga just sellest east alates, oleks hea panna.
Teil see tõrge kindlasti seetõttu, et oli haiguse pärast pikalt kodune. Proovi ikka ta lasteaeda tagasi meelitada.
Minugi tütar kogu aeg joriseb, et ei taha lasteaeda minna, sest lõunal peab magama, aga tean, et tegelikult on talle lõunaund vaja (kodus ei maga). Ja näen ja kuulen, kui õhinal ta lasteaias asju kaasa teeb ning kui tubli ta seal on. Lisaks on neil ikka konkreetne õppeprogramm, mida järgitakse, ikkagi alusharidus – ise ei suuda nii hästi kõike vajalikku lapsele edasi anda nagu seda teevad väljaõppinud pedagoogid.
Lisaks saad Sa oma tähelepanu 100% suunata pisemale lapsele- ta ju täpselt selles eas, kus tuleb palju rääkida, raamatuid vaadata, muusikat kuulata jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

proovi lapsega kokkuleppele jõuda, et ta läheks lasteaeda, sest ilmselt, kui ta seal juba on, meeldib talle endiselt. lihtsalt harjus koduse olukorraga.
ehk aitab meelitada, kui on mõni teater või muu tore üritus. nüüd kui lumi on, siis on ka õues palju rõõmu, võtke oma kelk nt. kaasa. Ehk sulandub jälle rütmi sisse, tuleb meelde, et sõpradega oli ka tore mängida. võib talle ju puhkepäevi teha, kui ta neid ise endiselt soovib.
Isiklikult arvan, et sellises vanuses lapsel on tegelikult lasteaias toredam mängida, kui kodus vaikselt nokitseda, eriti, kuna sinu lapsele ju ka meeldis lasteaias.
Mul käib ka suurem lasteaias, talle meeldib. Ka kodus meeldib õega mängida ja saavad väga hästi läbi. Samas kui suurem soovim mingit omamängu mängida, siis tekib jälle probleem, et väiksem tuleb segama. lasteaias mängivad rohkem eakohaseid mänge, lisaks muusikatunnid, mis väga meeldivad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]birgitl kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mul mõlemad lapsed 2-aastaselt lasteaeda läinud ja kohanesid suhteliselt kiiresti. Kasvatajad räägivad, et mida väiksemad seda paremini kohanevad. Näiteks Saksamaal ja Norras jm. lähevad lapsed 10-kuuselt lasteaeda ja kohanemisraskused peaaegu et puuduvad. Oma esimese klassi kogemusest mäletan kolme last, kes lasteaias ei käinud ja tulid otse kooli. Neil oli veidi raskem alul hakkama saada: suures kollektiivis enda eest seista, kergesti sattusid narrimise objektiks jne. Minu neljaastane vingub ka vahel, et ei taha lasteaeda minna, et suuremad kiusavad jne. Vend, kes on kuuene, aga ütleb, et keegi ei kiusa teda ja tegelikult on minu 4-aastane superluiskaja ning tahab lihtsalt hommikuti kauem magada:)[/tsitaat]

Minul on nende lasteaias mitte käinud laste kohta täiesti erinevad näited. Mul on kaks klassivenda kes ei käinud 1. klassis ka sest emad kodus õpetasid. Väga targad poisid olid. Keska lõpuni pea viielised. Ei olnud omavahel kuidagi seotud lihtsalt meie klassi tol hetkel sattus 2 sellist poissi. Ehk siis kui emad lastega tegelevad, las see laps olla kasvõi koolini kodus!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui ema on heade pedagoogioskustega, siis muidugi saab last ka kodus piisavalt õpetada. Isiklikult leian, et minu lastele on lasteaed kasuks tulnud.

Kuigi jah, kui ise olin väikesega kodus, siis jätsin ka vanemat last rohkem \”lasteaiapuhkusele\” ja tegin talle lühikesi päevi.

Selline lasteaeda mitte minemise tahtmine kipub tekkima peale iga haigusperioodi, kui laps on olnud pikemalt kodus – kodus ju rohkem \”oma luba\” ja emme (ja ei pea hommikul kuhugi kiirustama).

Otsusta ikka ise oma sisetundest lähtuvalt. Isiklikult ma päris koduseks ei jätaks, lühemaid päevi või \”pikemat nädalavahetust\” teeksin küll – eriti kuna lapsele on varem lasteaed meeldinud ning ta on seal käimisega silmnähtavalt arenenud.

Please wait...
Postitas:
Lady-bird

Mina nõustun 11.03 käoga. Meil hetkel kodus veebruari lõpus 3 seks saav ja juuni alguses 5seks saav tüdruk. Kuigi noorem saab kohe kolm ei kiirusta ma siiski neid sügisest lasteaeda panema. Mängivad päevad läbi koos, käime õues, koos meiega elava vanaemaga õppisid mõlemad selgeks tähed ja numbrid, voolivad, värvivad,joonistavad. Käivad mõlemad lastetrennis ja 2 korda nädalas laulmas. Magame hommikul kaua soovime, käime kinos või ujumas. Vaadates kõrvalt tuttavate lasteaialapsi, siis meie omadel puuduvad lasteaiast õpitud löömis-lükkamis-kaklemisvõtted ja õelus, kogu rumal sõnavara ja mis peamine – aastaringne haigeolemine. Loomulikult on ka nemad vahest haiged, aga mitte nii tihti. Samuti ei saa öelda, et nad pealtnäha millegi poolest vähem arenenud oleks. Kindlasti ei tegele ma nendega nii nagu lasteaias (ei vooli, maali,joonista nii süstemaatiliselt), aga olgem ausad – seda kõike saavad nad kuhjaga alates päevast mil nad kooli lähevad. Mulle tundub, et alates päevast mil me lapse lasteaeda paneme saab otsa ka tema lapsepõlv. Vara üles, päevad läbi kollektiivis, õhtul koju magama ja nii päevast päeva. Kogu päev on ära planeeritud ja käib kasvatajate plaani alusel. Lapsel puudub valikuvõimalus (et praegu joonistan ja siis laulan) ta peab tegema asju nüüd ja kohe. Ma ei protesti üldsegi reeglite ja süsteemsuse vastu – distsipliin peab olema, aga usun, et kõik see kokku on lapse jaoks ikkagi väga kurnav. Ka suured ei suuda ju alati hommikul lauluga tööle minna, on päevi kui lihtsalt ei jaksa mitte kui midagi teha. Meie oleme suured ja suudame end sundida. Laps on aga väike – talle on see hulka raskem. Ja minu meelest on see veidi kurb. Ma ei mõista hukka vanemaid, kes on sunnitud oma lapsi varakult aeda viima ja kui peres on üks laps, siis kindlasti on tal omaealistega koos ehk huvitavam kui kodus vaid emaga. Aga kui peres on rohkem kui üks enam-vähem üheealine laps, siis ma ei näe põhjust miks peaks muretsema, et nad omaealistega piisavalt suhelda ei saa. Samuti on kahel kodus tunduvalt lõbusam kui ühel (seega on ka sinul endal siis kergem). Samuti ei arva ma, et see on väga suur kuritegu kui sa lapsele \”järele annad\” ja ta koju jätad. Võid seda ju talle esitleda kui enda otsust (ja siis mingi põhjenduse tuua), mitte järeleandmist lapse soovidele. Pika jutu lõpuks – mina jätaksin ta praegu koju vähemalt kevadeni. Ja kui siis selgub, et ta ikka üldse kodus ei taha olla ja aeda kipub – las siis läheb ja jääb. Aga usun, et ka talle endale sobib kodusolemine väga hästi. Ja vendki ju kasvab iga päevaga suuremaks ja asjalikumaks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]birgitl kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mul mõlemad lapsed 2-aastaselt lasteaeda läinud ja kohanesid suhteliselt kiiresti. Kasvatajad räägivad, et mida väiksemad seda paremini kohanevad. Näiteks Saksamaal ja Norras jm. lähevad lapsed 10-kuuselt lasteaeda ja kohanemisraskused peaaegu et puuduvad. Oma esimese klassi kogemusest mäletan kolme last, kes lasteaias ei käinud ja tulid otse kooli. Neil oli veidi raskem alul hakkama saada: suures kollektiivis enda eest seista, kergesti sattusid narrimise objektiks jne. Minu neljaastane vingub ka vahel, et ei taha lasteaeda minna, et suuremad kiusavad jne. Vend, kes on kuuene, aga ütleb, et keegi ei kiusa teda ja tegelikult on minu 4-aastane superluiskaja ning tahab lihtsalt hommikuti kauem magada:)[/tsitaat]

Veel paremini kohaneb vastsündinu. Peaksd kohe peale sündi sõime panema?

Please wait...
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Esileht Väikelaps Suurem laps lasteaeda või mitte?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.