Esileht Koolilaps Suveks antud lugemine

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 48 )

Teema: Suveks antud lugemine

Postitas:

Kuidas te suhtute sellesse, kui eesti keele õpetaja annab suveks näiteks 5 raamatut lugeda. Mina isiklikult oleks rõõmus ja loeks suvel hea meelega. Mulle lugemine meeldib ja meeldis ka lapsena. Aga hoopis teine lugu on meie 13-aastase poisiga, kes vihkab lugemist. Mul on lausa kahju temast. Ma tean, et lugemine on kasulik ja tore, aga see peab ka meeldima. Laps sai selle teate õpetajalt ja alguses arvas, et õpetaja teeb nalja. See pole võimalik. Kool on ju läbi, aga ei. Ikka peab mingi vastiku tegevusega tegelema, raamatuid mööda raamatukogusid otsima jne. Tulemuseks on see, et raamatuid otsin mina, mina sunnin ja sunnin. Topin raamatu kätte. Ma olen isegi suurtele lastele raamatuid ette lugenud, sest muidu lihtsalt see ei saa tehtud. Teine laps on samasugune, kes vihkab raamatuid. Tema ei pea suvel midagi lugema. Mul aga on lisatöö suveks, närvide mäng, riiud vanema lapsega. Kas see kõik on tõesti seda väärt?

+5
-16
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.06 12:45; 18.06 15:40; 18.06 16:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas see kõik on tõesti seda väärt?

Jah, on. Lugemus on alates põhikooli lõpust niiiii oluline tegur, et selle mõju on võimatu alahinnata. Varsti hakkab ta kirjandeid kirjutama, lugemuse ja silmaringita on see võimatu. Sõnavara – mittelugejad ei tea tänapäeval lihtsamaidki metafoore ega haruldasemaid sõnu. Rääkimata lauseehitusest – mittelugejad suudavad põhikooli lõpuks moodustada vaid lihtlauseid. Ja no õigekiri nagunii.

+25
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lugeda anti kohustuslikku kirjandust või võib raamatud ise valida? Meil on peres kolm 9-16 aastast poissi ja on mõned sarjad, mille järgmisi osi ei jõua nad ära oodata 🙂 Oma poiste pealt julgen väita, et selleks, et tekiks lugemishuvi, on vaja alustuseks leida õige raamat 😉

+18
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 13:00; 18.06 15:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu poisile õnneks veel meeldib lugeda ja loeb suvel vabatahtlikult mingeid raamatuid, aga nende suviste kohustuslike raamatute lugemise kasulikus on mõnel juhul minu jaoks küsimärgi all.
Kas ja kuidas nende lugemist hiljem kontrollitakse ja kas on hiljem konkreetse raamatu nüansse vaja teada koolis teema läbivõtmisel. Kui nö järgmisel õppeaastal läbivõetavad raamatud, siis suvine lugemine võib olla üsna “kasutu”, sest jaanuariks niikuinii selle konkreetse raamatu pisidetaile ei mäleta ehk tuleb eelnevalt uuesti kasvõi kiirendatud korras lugeda. Meil tuleb enamasti sügisel (algklassides anti mõnikord ka kevadel juba teada) nimekiri kuude kaupa läbivõetavatest raamatutest ja siis loetakse sisuliselt kuu enne. Keegi ei keela ka eelnevalt läbi lugeda, aga tead vähemalt millal pead teadma sellest raamatust rohkem.
Aga on olnud ka viide, et suvel lugeda läbi mingi raamat (vabal valikul või teemaga/kirjanikuga piiritletud) ja teha kokkuvõte. Selle saab ju peale raamatu lugemist ära teha, kui värskelt meeles, ja siis sügisel lihtsalt ära anda. Selline lähenemine on minu jaoks mõistlikum, sest lapsed suunatud midagi lugema (iseenesest kasulik just neile, kes ise lugemiseni ei jõuagi) ja antud ka valikuvabadus, sest konreetsetel kohustuslikel raamatute puhul on nii, et mõnele üleüldse raamat ei meeldi ja siis ei kutsugi ka lugema ja suvel ju koos arutelu niivõinaa ei toimu.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 13:15; 18.06 16:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Mulle jälle ei meeldi suvelugemine mittelugejate pärast. Oma laps peab kuid mäletama raamatute sisu, sest kuna x last klassist suve jooksul läbi ei loe, hakkab sügisel venitamine ja tähtaegade lõputu edasinihkumine.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 14:00; 19.06 16:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei juhtu nende lastega midagi, kui peavad 30 min mõnel suvepäeval lugema. Suhtun positiivselt. Sellises vanuses laps võiks juba aru saada, et see on tema enda huvides.

+18
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu ühel lapsel on suvel vaja lugeda üks raamat kuus. Kaks raamatut tuleb valida ette antud variantide hulgast, kolmas on vaba valik. Suvelugemise eest saadakse hinne kohe septembri alguses ja kooliaasta jooksul on samuti igas kuus vaja üks raamat lugeda.
Eelmisel suvel jättis ta kolme raamatu lugemise augusti viimasele nädalale. Läbi jõudis kaks. Kuna selgus, et tema kaks raamatut andsid kokku rohkem lehekülgi kui teiste kolm (eelmisel suvel sai kõik kolm raamatut vabalt valida), siis kolmandat raamatut talt nõudma ei hakatud.

Teine laps (algklassid) peaks suve jooksul läbi lugema 300 lk ja ka lugemispäevikut pidama. Lugemisega probleeme pole, aga lugemispäeviku täitmisega võib neid küll tekkida.

Kolmandale (samuti algklassid) ei öeldud suvelugemise kohta midagi, aga küll ma ta lugema panen. Loeb ise ka, ent peamiselt koomikseid.

Mis lugemiseks aja leidmist puudutab, siis kogu aeg nad ju õues nagunii pole. Toas istuksid nad hea meelega arvutis – no selle arvelt võiksid nad lugemiseks aega leida küll.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga sulle endale meeldib lugeda? Laps kipub olema meie enda peegel. Ei maksa solvuda.

+4
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.06 14:38; 18.06 14:41; 18.06 16:33; 19.06 10:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lugeda anti kohustuslikku kirjandust või võib raamatud ise valida? Meil on peres kolm 9-16 aastast poissi ja on mõned sarjad, mille järgmisi osi ei jõua nad ära oodata ???? Oma poiste pealt julgen väita, et selleks, et tekiks lugemishuvi, on vaja alustuseks leida õige raamat ????

Jaga palun pealkirju, mida anda lugeda.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.06 14:38; 18.06 14:41; 18.06 16:33; 19.06 10:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas te suhtute sellesse, kui eesti keele õpetaja annab suveks näiteks 5 raamatut lugeda. Mina isiklikult oleks rõõmus ja loeks suvel hea meelega. Mulle lugemine meeldib ja meeldis ka lapsena. Aga hoopis teine lugu on meie 13-aastase poisiga, kes vihkab lugemist. Mul on lausa kahju temast. Ma tean, et lugemine on kasulik ja tore, aga see peab ka meeldima. Laps sai selle teate õpetajalt ja alguses arvas, et õpetaja teeb nalja. See pole võimalik. Kool on ju läbi, aga ei. Ikka peab mingi vastiku tegevusega tegelema, raamatuid mööda raamatukogusid otsima jne. Tulemuseks on see, et raamatuid otsin mina, mina sunnin ja sunnin. Topin raamatu kätte. Ma olen isegi suurtele lastele raamatuid ette lugenud, sest muidu lihtsalt see ei saa tehtud. Teine laps on samasugune, kes vihkab raamatuid. Tema ei pea suvel midagi lugema. Mul aga on lisatöö suveks, närvide mäng, riiud vanema lapsega. Kas see kõik on tõesti seda väärt?

Miks sa seda teed? See on ju samasugune lapse kohustus ja vastutus nagu muu õppimine, seal sa ka ei aja 13-aastasel näpuga enam järge. Lapse oma vastutus, millal ta seda loeb, kas suvel või vahetult enne seda, kui koolis raamatut käsitlema hakatakse.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu laps küll alles algkoolis, aga neil anti suveks vabal valikul 5 raamatut, millest tuleb kokkuvõte kirjutada. 5 raamatut oli juba esimese nädalaga loetud, sest talle väga meeldib lugeda. ühielt kohustuslikke raamatud loetakse kooli ajal.

minu laps loeb niikuinii kohutavalt palju, aga kui ei loeks, siis õpetaja antud lugemine ehk paneks lugema.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lugeda anti kohustuslikku kirjandust või võib raamatud ise valida? Meil on peres kolm 9-16 aastast poissi ja on mõned sarjad, mille järgmisi osi ei jõua nad ära oodata ???? Oma poiste pealt julgen väita, et selleks, et tekiks lugemishuvi, on vaja alustuseks leida õige raamat ????

Jaga palun pealkirju, mida anda lugeda.

Rick Riordan, Percy Jacksoni sari (5 osa). 1. osa “Välguvaras”. See on sari poisist, kes avastab, et ka tänapäeval elavad meie seas Vana-Kreeka jumalad ja pooljumalad ja et ta ise on üks viimastest 🙂
Bobbie Peers, William Wentoni sari (hetkel ilmunud 5. osa). 1. osa “Lüriidumi varas”. See on sari poisist, kes murrab koode ja päästab maailma 🙂

Aga usun, et alustamiseks (lugemishuvi tekitamiseks) sobib Peersi sari ehk pisut paremini.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 13:00; 18.06 15:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu oma sai suveks 3 raamatut (raamat kuus) päris pikast nimekirjast, mistõttu on, mida valida. Lapsel huvi puudub. Mida aasta edasi, seda vähem soovib lugeda (on 12). Nagu keegi siin eespool, siis ka mina ise jooksen raamatukogusse ja toon talle valikut koju. Loeb peaaegu iga õhtu kindla arvu lehekülgi või ühe peatüki, vabatahtlikult edasi ei lähe. Kui räägin, et nii sul ei tekigi raamatust mingit ettekujutust, ei hooli. Kahjuks ei aita ka enda eeskuju, olen ise lugemisest sõltuv, laps on näinud sünnist saati, kuidas ema õhtuti midagi loeb, lisaks lugesin talle juba väga varakult iga jumala õhtu midagi ette. Ei midagi. See kõik on youtube ja Xboxi, tiktoki ja intsa ja jumal teab veel, mille tulemus… 🙁

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lugeda anti kohustuslikku kirjandust või võib raamatud ise valida? Meil on peres kolm 9-16 aastast poissi ja on mõned sarjad, mille järgmisi osi ei jõua nad ära oodata ???? Oma poiste pealt julgen väita, et selleks, et tekiks lugemishuvi, on vaja alustuseks leida õige raamat ????

Jaga palun pealkirju, mida anda lugeda.

Rick Riordan, Percy Jacksoni sari (5 osa). 1. osa “Välguvaras”. See on sari poisist, kes avastab, et ka tänapäeval elavad meie seas Vana-Kreeka jumalad ja pooljumalad ja et ta ise on üks viimastest ????

Bobbie Peers, William Wentoni sari (hetkel ilmunud 5. osa). 1. osa “Lüriidumi varas”. See on sari poisist, kes murrab koode ja päästab maailma ????

Aga usun, et alustamiseks (lugemishuvi tekitamiseks) sobib Peersi sari ehk pisut paremini.

Minu 13 aastane loeb Bobbie Peersi raamatuid väga meeleldi. Praegu ongi viies osa käsil. Muidu väga vilets lugeja vot ei meeldi lugeda talle.
temale kohustusliku kirjandust ei anta suveks lugeda. Kohustuslike raamatuid jagub nei täpselt igale kuule 1. Palju keerulisem ju muu õppetöö ja huvialaringide kõrvalt veel mitte huvitavat raamatut lugeda.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 15:38; 19.06 10:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks te mulle räägite lastest, kes armastavad lugeda. See on umbes sama, kui ema kurdab, et 7-aastane ei oska veel lugeda ja siis lendab käoparv peale, kes kõik seletavad, kuidas nende 5-aastased juba soravalt loevad. Mul ei ole kahjuks selliseid lapsi. Mis ma siis nüüd teen? Ei ole see poiss just kõige teravam pliiats. Tema suust ikka tuleb selliseid pärleid, et anna olla. Abikaasaga ainult kergitame kulmu selle peale ja mõte liigub sinna poole, kas sünnitusel miskit juhtus. Äkki tekkis hapnikupuudus. Ma pean nüüd kuidagi selle lapsega, kes ütleb, kui mõttetu ja igav on lugemine, kui mõttetu on õppimine ja kuidas tema hakkab arvutimänge mängides raha teenima, hakkama saama ja talle mõistust pähe panema, aga see ei õnnestu. Peale arvuti tema jaoks muud maailma ei eksisteeri. Mis vastutust ta võtab? Ta isegi ei tea, mis see sõna tähendab. Kohusetundest pole ta ammugi kuulnud. Ma olen lihtsalt väsinud sellest jamast ja tahaks suvelgi natuke sellest puhata, aga ei.
Ei ole olemas sellist raamatut, mis talle huvi pakuks. Ma olen juba ammu kõik läbi proovinud. Ostnud koomikseid, ostnud Minecrafti raamatud. Ma olen üldse päris palju lasteraamatuid ostnud, aga ma võin neid ise lugeda. Need koguvad vaid tolmu riiulil.
Kusjuures lastele väiksena ei meeldinud, et ma raamatuid ette lugesin. Nad absoluutselt ei kuulanud, hakkasid lollitama. Hiljem sain aru, et poiss ei saa eriti arugi sellest, mis ma loen. Ta ei osanud küsimustele vastata ega arutleda raamatu teemal. Teda lihtsalt ei huvita see maailm. Näiteks ta ei vaata absoluutselt telekat, mitte ühtegi filmi ega saadet. Ta üldse ei teagi, mis maailmas toimub.

+5
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.06 12:45; 18.06 15:40; 18.06 16:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poistel pole kunagi olnud tohutut lugemishuvi. Aga meie peres on lastel lisaks hüvedele ka kohustused ja mingid kindlad asjad, mida lihtsalt peab tegema. Muuhulgas kuulub sinna ka koolipäevadel 30 minutit, vaheaegadel tund lugemist. Kuna see on neil juba paar aastat, siis nüüd on lõpuks ka vanemad lapsed sellega harjunud (kellel teismeeas igasugune huvi kadus). Loomulikult on ka erandeid, aga nt praegu on meil peale lõunasööki nn vaikne tund, kui kõik jätavad nutiseadmed köögilauale ja lähevad oma tubadesse lugema (mina k.a). Stopperiga aega ei võta, et kas oli nüüd 40 minuti või 60, aga kui on põnev raamat, unustavad vahel ka pikemalt lugema.

Vanem poeg sai nüüd 16 ja millalgi tuli see jutuks ja ütles, et tal on hea meel. Et alguses vihkas, siis sai aru, et ok, 1 tunni terve päeva jooksul võib ju “ohverdada” ja lõpuks oli väga rahul.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 15:52; 18.06 15:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole olemas sellist raamatut, mis talle huvi pakuks. Ma olen juba ammu kõik läbi proovinud. Ostnud koomikseid, ostnud Minecrafti raamatud. Ma olen üldse päris palju lasteraamatuid ostnud, aga ma võin neid ise lugeda. Need koguvad vaid tolmu riiulil.

Aga arvutimänge lubad meelsasti terve päeva mängida?

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 15:52; 18.06 15:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole olemas sellist raamatut, mis talle huvi pakuks. Ma olen juba ammu kõik läbi proovinud. Ostnud koomikseid, ostnud Minecrafti raamatud. Ma olen üldse päris palju lasteraamatuid ostnud, aga ma võin neid ise lugeda. Need koguvad vaid tolmu riiulil.

Aga arvutimänge lubad meelsasti terve päeva mängida?

Ei luba või õigemini ma teen nii, et poiss pole üldse koduski. Ta on maal isal abiks ja seal netti pole. Oi, kuidas ta seal olla ei taha ja nii kui korterisse saab, sukeldub arvutisse. Maal vähemalt ta midagi toimetab, ehitab basseini laudadest, sõidab motikaga või ATVga, niidab muru. Ühesõnaga üritame teda suunata tegema päris asju ja mitte logelema niisama.
Ma ise teen tema arvuti taga päeval tööd. Aga kui poiss kodus, siis ega keelata ei saa. Siis peab lihtsalt füüsiliselt juhtmed küljest ära võtma. Siis ta istub telefonis ja võib nii terve päeva lösutada voodil. Ühesõnaga tema puhul tuleb kõik vägisi käest ära võtta ja vajalikud asjad vägisi pihku pista. Ise ta ei tee midagi.
Aga aitäh soovituse eest. Seda vaikse tunni asja peab katsetama. Lihtsalt minu probleem on see, et ma ei oska end kehtestada. Ma pole kunagi suutnud mingeid reegleid paika panna. Ja kui hetkeks seda ka suudan, siis varsti valitseb endine kaos. Ma väga tahaks, et laps ise saaks asjadest aru, saaks aru, kui tähtis on lugemine, õppimine. Et ta areneks, sest praegu on see areng küll väga aeglane olnud. Nii on alati olnud. Juba lapse lasteaeda minnes ma mõtlesin, et kuidas ta hakkama saab. Teised olid temast arengus ees.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.06 12:45; 18.06 15:40; 18.06 16:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Anna siis nuppudega telefon. Minu kümnesel on nuppudega, pole kunagi nutikat olnud. Raamatuid ei jõua talle ette ära tassida, loeb palju. Selle aasta loetud lehekülgi just arvutasime eile kokku ja sai üle 3000. Lemmiktegevus on pugeda peale hambapesu minu juurde teki alla oma raamatuga ja siis me loeme kahekesi kumbki enda oma. Lugemine hakkas talle meeldima, kui avastas Harry Potter sarja.

Minul suurem loeb vägisi ja ainult kohustuslikku kirjandust. Vanus 16. Istub telefonis, arvutis. Minu viga, et sai nutitelefoni esimesest klassist kätte. Temaga tuleb mul homme jutuajamine. Peab aru saama, et tuleb lugeda kas või 30min päevas.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.06 14:38; 18.06 14:41; 18.06 16:33; 19.06 10:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paku siis x kogus arvutiaega vahetuskaubaks iga loetud peatüki + arutelu kohta?

Arvutimaailm ongi meeletult põnev, justkui narkootikum stimulatsiooni otsivale noorele ajule. Sellel põhjusel on lapsel väga raske ise muid valikuid teha. (Ja loomulikult on lapsi erinevaid)

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul aga on lisatöö suveks, närvide mäng, riiud vanema lapsega. Kas see kõik on tõesti seda väärt?

Miks te mulle räägite lastest, kes armastavad lugeda. ….. Ma pean nüüd kuidagi selle lapsega, kes ütleb, kui mõttetu ja igav on lugemine, kui mõttetu on õppimine ja kuidas tema hakkab arvutimänge mängides raha teenima, hakkama saama ja talle mõistust pähe panema, aga see ei õnnestu. Peale arvuti tema jaoks muud maailma ei eksisteeri. Mis vastutust ta võtab? Ta isegi ei tea, mis see sõna tähendab. Kohusetundest pole ta ammugi kuulnud. Ma olen lihtsalt väsinud sellest jamast ja tahaks suvelgi natuke sellest puhata, aga ei.
.

Mis vastust sa siis ootad, et õpetajad pahad ja lugemist/õppimist ei peaks üleüldse koolis olema. Terve suve jooksul ühe raamatu vaevalisem lugemine ka kohustusena on ilmselt natukenegi lihtsam (nii lapsele kui sulle), kui õppeperioodil kõikide muude õppimistele veel lisaks. Lugejal lapsel ei näegi ma suveraamatu kohutuslikul lugemisel erilist mõtet, sest nemad loevad niigi. Kes muidu üleüldse ei loe, neil ongi see ilmselt hädavajalik, et natukenegi treenida sõnavara, loetust arusaamist jne. Kui teda ei huvita miski, midagi meelde ei jää, ongi koolis ka raske. Kui laps tõsiselt ei sobi tavakooli (lugemise, õppimise võimete poolest), siis peaks leidma teised variandid, mitte tavakooli ei pea kohanduma teie lapse järgi.
Arvutimängud ei pea ju igal ajahetkel lapsele kättesaadavad olema, enne kui päevas, kuus mingeid kohustusi ei ole. Vaevalisemate lugejatega tehaksegi nii, et iga päev loeb mingid leheküljed ja alles siis on võimalik arvutis olla vms. 13 aastased teevad suvel ka tööd. Või on ta praegu suuteline oma aruvutimängudega endale söögi(elamis)raha teenima, et ta kindel, et ta oma tasemega tulevikus rikkaks saab.
Ma arvan, et minu laps loebki selle pärast, et tal polnud arvuti ja telefon väikelapsena tegevusteks ning ka praegu on ekraanid osa päevast lihtsalt puhkamas ning siis võtab ka raamatu kätte. Tihti on maakodud sellised head variandid, kus interneti pole, ekraane kaasa ei võta ning seal siis sobib ajaviiteks ka natuke lugemine.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 13:15; 18.06 16:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvel VÕIB laps lugeda, aga ei pea seda tegema, eriti kohustuslikku kirjandust.
Kooliasjadest peaks saama laps puhata ikkagi terve suve.
/eesti keele ja kirjanduse õpetaja/

+1
-14
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.06 19:23; 19.06 16:14; 22.06 17:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvel VÕIB laps lugeda, aga ei pea seda tegema, eriti kohustuslikku kirjandust.

Kooliasjadest peaks saama laps puhata ikkagi terve suve.

/eesti keele ja kirjanduse õpetaja/

Vau! Sa töökohta pole mõelnud vahetada?

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvelugemiseks antakse sageli neid raamatuid, millest järgmisel õppeaastal juttu tuleb või kohustuslikud on. Kui laps on kiire lugeja, võib suvel midagi muud lugeda. Kui lapsele on lugemine raske töö, siis ei jõua ta kooli ajal vajaliku kiirusega loetud, järelikult oleks hea, kui ta lugemise suvekuudele jaotab.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen veidi teemaalgatajaga samas paadis, selle vahega, et mu lastele on kogu aeg meeldinud ettelugemine. Olen neile aastatega täiesti arvestatavas mahus mitmekülgse lektüüri ette lugenud, kusjuures mulle endale meeldib see tegevus ka. Nüüdki veel 10- ja 12-aastased poisid kuulavad hea meelega, omavahel tekib neil/meil väga elavaid arutelusid raamatu põhjal jne. Aga ise vabatahtlikult ja vabal ajal nad ei loe. Kooli kohustusliku kirjanduse loevad siiski läbi, vanem laps ise suurest kohusetundest (alustab enamasti umbes eelviimasel õhtul enne lugemiskontrolli ja siis loeb tunde jutti), noorem laps minu suure sunni ja suunamise saatel. Mõnikord loen talle osaliselt ise ette, et kuidagi järje peale saada. See nõuab endalt tohutult energiat ja sihikindlust, mõnikord lihtsalt ei jaksa. Ise olen eluaeg olnud suur lugeja, raamatuid on kodus palju, eeskujus pole üldse mingit küsimust. Aga lapsele peab raamatu tõesti sõna otseses mõttes kätte toppima, õige lehekülje avama ja siis veel vahepeal valvama ka, et ta ikka loeks. Mõnikord haruharva olen näinud nooremat last lehitsemas-lugemas seda raamatut, mis meil parajasti õhtulugemisel pooleli on – eks sageli ongi meil käsil põnev ja köitev raamat. Nendel hetkedel proovin teda üldse mitte segada ja seda habrast momenti kuidagi kinni hoida :). See on ka üks põhjus, miks olen ettelugemisega ikka veel jätkanud. Mulle tundub, et see on ainus, mis neid kuidagigi raamatumaailmaga siduda aitab. Olen samuti kehv kehtestaja ja pole suutnud mingit kohustuslikku lugemisrutiini sisse seada. Tunnistan, et mul pole lihtsalt nii palju energiat, et suuta seda pidevalt nõuda ja piisavalt järjepidev olla.

Nooremale lapsele ei meeldi ka üldse mingite loovjuttude vms kirjutamine, kusjuures ma ise armastasin jälle väga kirjandeid kirjutada. Tunnen juba ette, kui palju vaeva tuleb selle kõigega veel näha… Jah, lihtsalt kade meel on lugeda, kuidas osad lapsed ise, ilma käskimata ja vabatahtlikult hunnikute kaupa raamatuid neelavad…

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Anna siis nuppudega telefon. Minu kümnesel on nuppudega, pole kunagi nutikat olnud. Raamatuid ei jõua talle ette ära tassida, loeb palju. Selle aasta loetud lehekülgi just arvutasime eile kokku ja sai üle 3000. Lemmiktegevus on pugeda peale hambapesu minu juurde teki alla oma raamatuga ja siis me loeme kahekesi kumbki enda oma. Lugemine hakkas talle meeldima, kui avastas Harry Potter sarja.

Minul suurem loeb vägisi ja ainult kohustuslikku kirjandust. Vanus 16. Istub telefonis, arvutis. Minu viga, et sai nutitelefoni esimesest klassist kätte. Temaga tuleb mul homme jutuajamine. Peab aru saama, et tuleb lugeda kas või 30min päevas.

Sul on tubli laps, aga su jutt teemaalgatajat ei aita kuidagi. Lapsed on väga erinevad ja seda sa ei soovi kuidagi aru saada. Kõigil lastel vot ei ole huvi raamatute ja lugemise vastu, see võib olla lausa ühe pere lastel väga erinev. Mina ei annaks 10 aastasele nuppudega telefoni enam kätte, nii suur laps võiks ka jagada midagi nutimaailmast.
Selle jutuajamise asemel16 aastasega parem otsi mingi raamat mida huvitab või mingi teema. Kasvatama hakata 16 aastast on väheke hilja, et nüüd sa pead lugema 30 min igal päeval. Kus sa varem sellise tekstiga või mõttega olid?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 15:38; 19.06 10:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hahahaaa … selle 16 aastasega on vestlused lugemise olulisuse teemal kestnud 16 aastat 🙂 Nagu näha, pole kasvatustöö kaugele jõudnud. Eks need vestlused täna pole enam toonil mina kasvatan või loen moraali, aga ühe coaching stiilis sessiooni eesmärkide teemal võtan ette küll.

Siin oli juttu eespool ka ette lugemise teemal. Mina lugesin oma lastele ette umbes ajani kuni väiksem sai 8 enam vähem iga päev. Vahepeal enam ei lugenud. Nüüd hiljuti lugesin väiksemale ette Osolini eluloo raamatut veel, kui õhtul kaissu puges 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.06 14:38; 18.06 14:41; 18.06 16:33; 19.06 10:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvel VÕIB laps lugeda, aga ei pea seda tegema, eriti kohustuslikku kirjandust.

Kooliasjadest peaks saama laps puhata ikkagi terve suve.

/eesti keele ja kirjanduse õpetaja/

Lugemine kui kooliasi? Minu meelest on see üks parimatest puhkamise viisidest…

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poiss vihkas lugemist. Südamest! Ühel hetkel turgatas, et kuigi mina ise olen suur lugeja, siis lasteraamatuid ei ole ma mitte kunagi lugenud. Siirdusin kohe vanemate raamaturiiuli juurde ja sealt sai küll kõik otsast otsani läbi loetud. Koolis sai kohustusliku kirjanduse jaoks kellegi käest kokkuvõte küsitud ja hinde kirja. Mingisugused Pipid ja Karlssonid ajavad siiani külmavärinad peale.
Oma poisiga otsustasin hakata etteütlusi tegema, valisin nimme mõne huvitavama lõigu mõnest täiskasvanute või vanema kooliea fantaasia või ulmeraamatust. Tekkis huvi, hakkas ise lugema 🙂
Hetkel on noormees teemaalgataja lapsega sama vana ja loeb kõike alates ulmesarjadest kuni populaarteadusliku kirjanduseni. Lemmikuteks ajalugu, füüsika, sekka juba ka veidi filosoofiat jms. Ja muidugi kõik need popimad ulme- ja fantaasiasarjad. Tavaliselt on tükk tegu laps õhtul magama saata, vahel loeb öösel salaja.
Kohustusliku kirjandusega saab palju paremini hakkama kui mina omal ajal, õnneks päris titekaid enam lugema ei pea.
Nuti ja netiaeg on meil siin programmeerijate peres rangelt piiratud. Niisama videote vahtimiseks ja mängimiseks maksimaalselt tunnike päevas, progemiseks saab mõne tunni lisaks.
Soovitaks mõne põnevama raamatuga proovida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvel VÕIB laps lugeda, aga ei pea seda tegema, eriti kohustuslikku kirjandust.

Kooliasjadest peaks saama laps puhata ikkagi terve suve.

/eesti keele ja kirjanduse õpetaja/

Vau! Sa töökohta pole mõelnud vahetada?

Pole veel nende aastate jooksul jätnud lastele suvelugemist ning ei tunne endal süükoormat.
Mõeldes ennast tagasi lapsepõlve, siis olgugi, et ma olin lugeja laps, jälestasin ma neid teoseid, mida PIDI suvel kooli jaoks läbi lugema.
Mul on kõikides õpetatavates klassides mingi kohustusliku kirjandusega seotud asi – poolaastas korra on teater, proovime ära käia uue Eesti filmi seansil, käime muuseumis ja loomulikult ka loeme. Vajalikud tegevused saavad nad teada tavaliselt esimese septembri õhtul, seega on neil üsna piisavalt kogu kooliaasta peale ette teada, millal ja mis tulemas on (tavaliselt tuleb välja aasta peale kaks teatrietendust, kino, üks õppekäik muuseumisse – kirjanduskeskusesse ja kuus teost)
Kooliaasta lõppedes soovitan alati lastele, et nad palju looduses viibiksid, ujumas käiksid, peal puhata laseksid ja ennast uueks klassiks häälestaksid.

+3
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.06 19:23; 19.06 16:14; 22.06 17:39;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 48 )


Esileht Koolilaps Suveks antud lugemine