Esileht Kodunurk Talvekartul – millal soodsaim osta?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Teema: Talvekartul – millal soodsaim osta?

Postitas:
Kägu

Millal olete kartulit talveks ostnud? Kas kotiga ostes müüakse soodsamalt või läheb ikka kilohinna järgi? Ja kas on vahet ka, milline sort paremini säilib? Millise hinnaga praegu müüakse?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Millise hinnaga praegu müüakse?

Praegu ja täna.
12€ 25kg kott, näiteks Laura, Eesti kartul.

Müüakse seal, kus sinagi hetkel asud, ehk siis kohas nimega Eiteavere.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Millise hinnaga praegu müüakse?

Müüakse seal, kus sinagi hetkel asud, ehk siis kohas nimega Eiteavere.

Hind ei sõltu vast asukohast? Pole küll kuulnud, et mõnes Eesti osas kartul rohkem maksaks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegelikult on hinnavahe. Piirkondades kus pooltel või enamatel klientidel on oma põllud ja aiamaad on hind odavam kui linna ja kortermajade piirkondades.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et ma olen ainuke, kes talvekartulid ostab, ülejäänud kõik kasvatavad ise või ostavad poest pisikestes kottides? Kommenteerige veel hindasid!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et ma olen ainuke, kes talvekartulid ostab

Ka oled ainuke, kel veel ostmata.
Enamusel juba keldris ja kuna tegu ei ole suure väljaminekuga, siis hindki meelest läinud.
Ja lõppude lõpuks polegi vahet, tähtsam on, et hea kartul oleks.
Ok, leiad 5 senti kg odavama, aga talv läbi sööd seda väetisejahu, kas siis oled õnnelik? Seda poolat võid ju Rimist ka osta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et ma olen ainuke, kes talvekartulid ostab, ülejäänud kõik kasvatavad ise või ostavad poest pisikestes kottides? Kommenteerige veel hindasid!

Ei varu kartulit terveks talveks. Kui vaja, lähen turule ja valin täpselt seda, mida parasjagu vaja, olgu siis pudru- või salatikartul näiteks. Vahel ostan poest lahtist, kui on näha, et ilusad. Saan ka valida sobiva suurusega.
Mõned aastad tagasi tuttav kasvataja pakkus, et toob koti koju, ostsingi. No pärast selgus, et kõik see 25 kilo oli nii silmi täis, täielik tüütus, viska või minema.
Aga kui turul ringi käid, siis suhtle kasvatajatega, pea igaüks on nõus kotiga müüma ja kojugi tooma, kui samas linnas elad.
Kui elad maal, siis kas kohalikus poes pole müügikuulutusi teadetetahvlil? Või tee ääres silte? Praegu tundub neid küll igal pool olevat.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kasvatan kartulit ise. Septembri esimestel päevadel võtsime üles, sorteerisime ja panime keldrisse. Nüüd sorteerisin läbi ja mõned mädanikuga mugulad sain kätte, mille eemaldasin teiste hulgast.

Mis puutub sellesse, et millal tasub talvekartulit osta – kas kohe pärast koristust varasügisel või veidi hiljem – siis mina ütleks, et pigem hiljem. Viivitada ostmisega näiteks kuu, veel parem, kui kaks kuud. Mida hiljem ostad, seda kindlam on. Aga ma ei ütle seda hinna, vaid võimalike mädanikuga mugulate ilmsikstuleku võimaluse pärast.

Hind oleneb ilmselt piirkonnast. Suurtest linnadest kaugel pakuvad kohalikud kartulikasvatajad suurt kartulikotti soodsamalt kui maksujõulisema elanikkonnaga Harjumaal. Eks sa pead ise hindu uurima ja otsustama, kas tasub autoga kartulikasvataja (kes kuulutab näit. kuskil valla lehes) kodust tooma minna või arvestad ainult selliste pakkujatega, kes transpordivad sulle ise koju.

Ok, leiad 5 senti kg odavama, aga talv läbi sööd seda väetisejahu,

Väetakse ikka kõiki müügiks kasvatatavaid kartuleid. Ilma väetamata (ainult mulla toitainetevarude arvel) kartulit kasvatades jääb maa muudkui kehvemaks ja saak muudkui väiksemaks, seega müügikartuli kasvatajal ei tasu kindlasti nii kasvatada. Väetatakse mineraalväetisega või orgaanilise (sõnnik, kompost või neil põhinevad bioväetisetooted) väetisega, kui on ökokasvataja, aga ökoviljeluse kartuli puhul ei saa kindlasti odavamat hinda tahta.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ja kas on vahet ka, milline sort paremini säilib?

Ega halva säilivusega sorte ei käibigi enam eriti, aga mille säilivus on kohe eriti hea? Võtsin Luule Tartlani kartulisortide raamatu ette.

Nii, säilivus on hinde “väga hea” saanud järgmistel sortidel: “Anuchka”, “Elfe”, “Marabel”, “Princess”, “Solist”, “Viviana”, “Agria”, “Red Baron”, “Red Fantasy”, “Salome”, “Granola” ja “Ants”.

Enamuse levinud sortide säilivus on saanud hinde “hea”.

Sortidel “Maret”, “Piret”, “Reet” on säilivus “keskmine kuni hea”, sortidel “Jõgeva kollane”, “Väike verev” – “keskmine”, sordil “Ando” – “rahuldav”. Ehk siis need võiks, ütleme, vabariigi aastapäevaks juba nahka pandud olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nii, säilivus on hinde “väga hea” saanud järgmistel sortidel: “Anuchka”, “Elfe”, “Marabel”, “Princess”, “Solist”, “Viviana”, “Agria”, “Red Baron”, “Red Fantasy”, “Salome”, “Granola” ja “Ants”.

solist? ma olen kogu aeg teadnud, et solist on varajane kartul?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

solist? ma olen kogu aeg teadnud, et solist on varajane kartul?

Uuemate sortide puhul ei käi varajasus (lühem kasvuaeg mahapanekust saagini) tingimata paaris kehvema säilivusega. Viimast mõjutab näit. mugulate puhkeperioodi pikkus ja see on uuematel välismaa sortidel, varajastest hilisteni, püütud aretusega ajada ikka sinna pikema poole (et oleks parem säilitada). Näit. “Salome” ja “Princess”i (varajased mõlemad) mugulate puhkeperioodi kohta on öeldud, et see on “väga pikk”.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Väetakse ikka kõiki müügiks kasvatatavaid kartuleid. Ilma väetamata (ainult mulla toitainetevarude arvel) kartulit kasvatades jääb maa muudkui kehvemaks ja saak muudkui väiksemaks, seega müügikartuli kasvatajal ei tasu kindlasti nii kasvatada.

Jah, ma tean seda. Minu talvekartulikasvataja rääkis sama juttu, et ilma väetiseta pole see tegelikult võimalik. (aga lumehelvestele kannatab muidugi rääkida ja need usuvad vabalt)

AGA miks tema (ja olen kindel, et ka sinu omakasvatatud) kartul on siiski tunduvalt kvaliteetsem kui VÄGA kõikuva kvaliteediga poekettide kartul? Ehk siis ma nimetasin poekartulit väetisejahuks. (on muidugi ka neil sekka erandeid)
Millest see vahe tuleb?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina just ostsin viis kotti “Laura” kartuleid, 15 kg kotid, 10 eurot kott.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Issand, võrreldes väljatoodud hindadega, siis Viljandimaal antakse kartuleid poolmuidu. Mu vanemad just ostsid ühelt kohalikult suurkasvatajalt, 25kg kotitäis maksis 6 eurot. Tundub, et nüüd ongi hind tõusnud. Paar aastat tagasi tõin ise samast kohast, siis maksis kott veel 4 eurot. Nüüd eelistan vajadusel poest vähehaaval tuua, peale friikate meil eriti kartuleid ei taheta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, ma tean seda. Minu talvekartulikasvataja rääkis sama juttu, et ilma väetiseta pole see tegelikult võimalik. (aga lumehelvestele kannatab muidugi rääkida ja need usuvad vabalt)

AGA miks tema (ja olen kindel, et ka sinu omakasvatatud) kartul on siiski tunduvalt kvaliteetsem kui VÄGA kõikuva kvaliteediga poekettide kartul? Ehk siis ma nimetasin poekartulit väetisejahuks. (on muidugi ka neil sekka erandeid)
Millest see vahe tuleb?

Ei tea täpselt, aga üks põhjus võib olla hoidmine. Pestud ja kilekotti pakendatud kartul lihtsalt kaotab oma kvaliteedi, kui teda niimoodi liiga kaua liiga soojas laos/müügisaalis hoitakse. Ma ei tea, kas hulgiladudel/suurpoodidel on üldse mingeid nõudeid selles osas? Kui hoitakse veel valges, siis läheb rohekaks kah – rohekat kartulit suurpoodides olen igatahes korduvalt silmanud. Isegi gurmeekartul on olnud rohekaks läinud (no mis gurmee see niimoodi äralörtsituna enam on?).

Pesemata, jahedas, pimedas hoitu on hoopis parem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et ma olen ainuke, kes talvekartulid ostab, ülejäänud kõik kasvatavad ise või ostavad poest pisikestes kottides?

Ma ei näe mingit pointi koorem kartulit valmis osta. Varajast kasvatan ise paar-kolm vagu, ülejäänu ostan jah “pisikeste kottidega” poest. Sööme kartulit väga harva, ehk korra nädalas kuskil salati või kastme sees, seega puudub point kotte kuskile hiirtele keldrisse valmis osta.
Meie kohaliku supermarketi infotahvlil oli aga mõni nädal tagasi teade, et kott (25kg) 9€. Hind jäi silma, kuna ta müüs ka sibulat ja seda läheb meil ulme palju.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tänan hindasid nimetamast! Peab vist tõesti loobuma ette ostmisest, lootsin, et hulgi ostes saab odavamalt, tegelikult aga hoopis kirved hinnad. Poes maksab kartulikilo hetkel 0.24€, samas maitse pole suurem asi ja talvel ja sealt edasi veel hullem. Aga et lausa topelt hinda tuleks maksta, et maitsvat kartulit saada, selleks ma küll valmis ei olnud. 😔

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga et lausa topelt hinda tuleks maksta, et maitsvat kartulit saada, selleks ma küll valmis ei olnud. 😔

Seda oleks võinud ju kohe öelda, mitte salamisi loota, et sa saad hea asja odavamalt, kui Poola kartuli.

Selge see, et Peipsi küüsluk on kallim, kui Hiina oma; isekasvatatud jalopenoga tehtud tortilla kallim, kui Hesburgeri oma; Saarema seppade käsitöö grill on kallim, kui K-Raua hiinakas jne.

Kas selle teadasaamiseks pidi tõesti keegi inimene teema tegema?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga et lausa topelt hinda tuleks maksta, et maitsvat kartulit saada, selleks ma küll valmis ei olnud. 😔

Seda oleks võinud ju kohe öelda, mitte salamisi loota, et sa saad hea asja odavamalt, kui Poola kartuli.

Selge see, et Peipsi küüsluk on kallim, kui Hiina oma; isekasvatatud jalopenoga tehtud tortilla kallim, kui Hesburgeri oma; Saarema seppade käsitöö grill on kallim, kui K-Raua hiinakas jne.

Kas selle teadasaamiseks pidi tõesti keegi inimene teema tegema?

No ära nüüd ole irooniline. Siit saab ju alailma lugeda, kuidas talunikelt saavat ainult korjamisvaeva eest kottide viisi juurikaid-kartuleid-marju-õunu. Loogiline, et inimene, kes asjaga kursis ei ole arvabki, et talunik jagab niisama oma kraami vasakule ja paremale. Ma kunagi siin vaidlesin kellegagi, et hea ja kvaliteetne liha ei ole see 3.99 Hispaania kaelakarbonaad, aga mulle tehti selgeks, et olen snoob ja tegelikult HÄSTI tehtuna (loe: see Perekooli kuulus HEA vein) ei saavat arugi, et üks maksab teisest 3 x rohkem. Poe eestimaist ülehinnatud kraami ma pole nõus ostma, aga väiketootja või erakasvataja toodangut ostan silmagi pilgutamata kallima raha eest.

* just käisin kohalikus poes, kus kõrvuti Hispaania mugulsibul -.49€ ja Peipsi ääre mugulsibul (miskipärast kilosesse plastvõrku pakendatud) hinnaga 4.49€/kg. Vot ei osta, liiga lolliks läinud sellise hinnaga. Kohalike käest 3-3.50€/kg olen ostnud küll ja veel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei olnud poola, eesti kartul on see, mis on poes 0.24 hinnaga müügil.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ette osta tasub siis, kui on väga head säilitustingimused.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei olnud poola, eesti kartul on see, mis on poes 0.24 hinnaga müügil.

Jah, loomulikult.
Nagu selle teatud Eesti talu maasikagagi suvel oli, et turgudel müüdi, taimekaitsevahendeid avastati, aga kui seal konkreetse talu ladudes ja põldudel seda kontrolliti, siis polnud vahendist jälgegi.

Poodides on müügil ka “Eesti” banaan ja “Eesti” ananass. Sinu asi on seda uskuda.

P.S. Kes rääkis Peipsi sibulast: miskipärast see võtab pisara sõna otseses mõttes silma, kui lõikad, aga Hispaania oma (6X odavm!) ei võta.
Vat ei tea, milles asi, eksole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täna keskturult mingi “taluniku” käest ostsin Calat. 25kg kott ja hinnaks 10€. Väidetavalt hea pudru jaoks ja keetmisel tuleb peale passida. Seal olid muud sordid a 0.70€/kg. Küll aga Baltijaama turul oli lausa 1.60€/kg hinnaks välja pandud. Vōi oli see äkki kaks kilo. Kurat teab. Igatahes silms jäi suur arv ja ei hakanud rohkem lähemalt uurima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tarvastus pakutakse läbi FB 25 kg kott Laurat 7.-, s.o 28 senti kilo, minu meelest ülisoodne. Kui see kant Sulle kuidagi sobib, siis ma võin siia telefoninumbri lisada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jagan ka teistega facebookist leitud (hea hinnaga) kartulimüügi kuulutust:

Facebooki kuulutuse juures veel selline info (Tuleb kirjutada nende facebooki- Kaarlimõisa aiasaadused) :
Tellimusi võtame vastu kuni reede õhtuni, ÄRA JÄÄ HILJAKS

Kartul Laura 25 kg võrk 9 eur, alates 2 võrgust on võrgu hind 7 eur

Kartul Gala 25 kg võrk 9 eur, alates 2 võrgust on võrgu hind 7 eur

Punapeet 1.5 eur/ kg

Valge peakapsas 1,0 eur/kg

Sõnumisse palun lisada aadress ning kontakttelefon. Suuremate koguste korral küsi hinnapakkumist.

Sinu Kaarlimõisa Aiasaadused

*Lisaks on facebookis (sama sisuga) kuulutus , et nad toovad kartuleid, peete ja kapsaid:
*27 oktoober Viljandimaale
*24 november Raplamaale ja Järvamaale (Paide, Türi, Koeru, Kehtna, Keava , Rapla,Kaiu, Kuimetsa, Kohila jne)
*Tartus ja Tartu lähiümbruses

Ehk kuhugi veel, aga hetkel rohkem kuulutusi ei näinud. (Need kuulutused võetud facebooki marketplace’sist).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tartu turul täna 25 kg kott Laura 10 euri, väga ilus ja maitsev kartul.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tartu turul täna 25 kg kott Laura 10 euri, väga ilus ja maitsev kartul.

nojah, nõmme turul pole vist kellelgi enam alla 1€/kg hinda. ei lähe ka kotiga ostes eriti odavamaks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina sain talvekartuli 20 senti kg. Suur kogus!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis te selle kartuliga nii hirmsasti teete et seda peab lausa extra ette ostma. Minu 5 liikmelisel perel läheb 7 kilo aastas. Ma ei kujuta küll ette et sööks hommikust õhtuni. Toiduaine mis ei anna suht midagi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis te selle kartuliga nii hirmsasti teete et seda peab lausa extra ette ostma. Minu 5 liikmelisel perel läheb 7 kilo aastas. Ma ei kujuta küll ette et sööks hommikust õhtuni. Toiduaine mis ei anna suht midagi.

Odav toiduaine ju.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Esileht Kodunurk Talvekartul – millal soodsaim osta?