Esileht Kodunurk Tammeparkett, kas lakkida või õlitada?

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Tammeparkett, kas lakkida või õlitada?

Postitas:

Korteris tammeparkett. Eelmistel omanikel lakitud. Tundub, et nad on seda aja jooksul uuesti lakkinud, kuid ainult sealt pinnalt, kus mööbel pole ees olnud. Lasen selle põranda ära lihvida, kuid mõtlen, kas pärast lihvimist peaks selle õlitama või lakkima? Kuidas teil kodus? Mis on kummagi variandi eelised ja puudused?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis on kummagi variandi eelised ja puudused?

See teema on vanem kui sina ja mina kokku. Otsingut siis üldse ei viitsi kasutada? (ei oska?)
Loe need kõigepealt
https://moodnekodu.delfi.ee/news/ehitus/oli-voi-lakk-molemal-on-oma-koht-porandal?id=78015042
https://foorum.perekool.ee/teema/lakitud-voi-olitatud-laudparkett/
https://www.ehitusuudised.ee/sisuturundus/2017/09/18/lakk-oli-voi-vaha–millega-viimistleda-puitporand

jaaniiedasi 100 linki lausa maakeeles. Lisaks inglise keeles 1000 lehekülge.
Ja ega lakk ega õli pole viimase 10 aasta jooksul muutunud.

+3
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 08:28; 21.09 17:52; 22.09 07:52; 22.09 11:42; 22.09 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina lakiksin, lihtsam hooldada.

Mul endal kodus lakitud põrand, sõbranna lasi õlitada, pärast kirus, et ei iial enam.
Ma oma lakitud põranda kohta nii mõelnud ei ole.

Laki puhul võib olla see hirm, et alguses haiseb, jääb jube paks kiht ja kuivab hirmus kaua.

Minu põrandalakil oli õrn maasikalõhna meenutav lõhn, kahe tunniga kuivas niisuguseks, et võis sokkis üle põranda minna ja pind ei paista kuidagi suurelt erinev ntx õlitatud põrandapinnast (st et ei läigi hullult), on olemas matid ja ultramatid lakid, kui ei soovi läikivat.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 10:01; 21.09 18:46; 22.09 10:52; 22.09 11:54; 22.09 18:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

sõbranna lasi õlitada, pärast kirus, et ei iial enam.

Miks kirus, kas seda ei taha siis siia kirja panna?
Kellegi tundmatu kuskil “iial enam” pole ju mingi arvestatav argumnet, isegi perekoolikale mitte.

Ma olen mõlemaid teinud, lakk on jah, lihtsam hooldada, aga õli on jälle mõnusam ja soojem paljajalu käia ja astuda.
Lakiga on see teema, et kui pealt vigastad, siis on ta läinud, aga õli on puu sisse imbunud “lakk”, ehk, kui vigastad, siis tuleb alt uus õli välja.
Edaspidi jään küll vaid õli juurde.
Lakk on kahtlaselt lähedane ka laminaatparketile (vs. õlipõrand) ja see on juba suht halb omadus.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 08:28; 21.09 17:52; 22.09 07:52; 22.09 11:42; 22.09 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lakki ei võtaks, kui miskit vaja parandada siis pead pmts jälle laki maha lihvima, et ilus jääks. Lisaks õlitamisele on veel vahatamine ka samuti peaks ka looduslik seebitamine(vmt vahend olema) – kord aastas uus kiht lapiga/mopiga nagu põrandaid peseks peale.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on esimesel korrusel õlitatud ja teisel lakitud põrandad. Õlitatud on palju ilusam ja jala all mõnusam. Nagu eespool mainitud, siis õlitatud põrandal on väga lihtne täkkeid peita (lastel ikka aegajalt õnnestub kriipse ja kraapse tekitada). Lakitud põrand sai üles korrusele magamistubadesse pandud, sest see oli lihtsalt oluliselt odavam. Meil tulid mõlemad põrandad eeltöödelduna. Õlitatud põrand vahatati peale paigaldamist üle. Ma usun, et kui praegu olemasolevat põrandat lihvida, siis ei tule hinnavahe õlitamise ja lakkimise vahel nii suur. Mina õlitaksin. Kui kunagi peaks teisel korrusel põrand nii ära kuluna, et uuesti lihvida vaja, siis õlitaksin.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks kirus, kas seda ei taha siis siia kirja panna?

kirjutasin, miks – raske hooldada. Tema oskaks ilmselt detailsemalt kirjeldada, miks. Mul on lihtsalt meeles see, et ta ütles, et õlitamine oli viga ja iial enam ei soovi ühtegi õlitatud põrandat.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 10:01; 21.09 18:46; 22.09 10:52; 22.09 11:54; 22.09 18:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kirjutasin, miks – raske hooldada.

Selles see point ongi. Korralikku õlipõrandat ju polegi vaja kuidagi teisiti hooldada.
(seda ikks teate, et õli on nagu tavaline toonitud lakk, mis kuivab ära; selle vahega, et imbub enne puidu sisse ja siis alles kuivab. Lihtsalt nimi on õli)

Raske hooldada:
– järelikult kasutas mingit ebakvaliteetset õli (mis ei imbunud puidu sisse VÕI lõpuni ära ei kuivanudki)
– õlitas eelnevalt lakitud ja korralikult lihvimata põrandat
– põrand oli juba enne millegagi töödeldud. (vahatataud, poonitud vms)
– jne

Nii need naised saunas rääkisid, et õli on sitt jutud tekivad ja hoolega ka levitatakse.
Sama laki kohta – mõni suudab ka sellega kindlasti mingi käki kokku keerata.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 08:28; 21.09 17:52; 22.09 07:52; 22.09 11:42; 22.09 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õlitatud põranda häda, mida sõbrants kurtis, on see, et seda peabki pidevalt üle õlitama. Loeme artiklistki: “Õlitatud põrandate kulumiskindlus tagatakse perioodiliste hooldusõlitustega.”

Läheb aasta-paar mööda, jälle hakka õlitama. protsess ise on pikk.

See on fakt, et lakitud põrandaga ei pea nii palju mässama kui õlitamisega, selle vastu pole mõtet vaielda. Juba lakkimise protsess on lihtsam ja seda sa ei pea iga 1-3 aasta tagant üle lakkima, mingit seepi kuskil leotama jne.

Kui MEELDIB õlitatud põrand rohkem, see on iseasi. Tollele mu sõbrannale ka alguses meeldis ja tundus, et väga öko ja tore. Tänapäeval on siiski ka põrandalakid väga meeldivad ja toredad, vesialusel, ei haise, ei pea nädal aega kuivama ja saab ka mati pinna teha. Mu meelest need, kes lakki maha teevad on pigem kinni mingis 40-aasta taguses ajas, kui lakid olid jube haisvad ja kaugelt oli näha, et põrand lakitud ja läikiv.

Üldiselt, maitse asi. Kuid mina jään enda juurde, et õlitatud põrandaga on rohkem mässamist, kui sa tahad, et see püsivalt ilus oleks. Ja juba alguses selle õli pealekandmine ja vahatamine on vaevalisem protsess.

+2
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 10:01; 21.09 18:46; 22.09 10:52; 22.09 11:54; 22.09 18:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on fakt, et lakitud põrandaga ei pea nii palju mässama kui õlitamisega, selle vastu pole mõtet vaielda.

Sinu soovitatud nimega artiklist loen, et Samas tuleb koheselt kummutada müüt, et lakitud põrand ei vaja hooldust. Saavutamaks, et lakitud põrand seisaks kaua ilusana nõuab ka tema vastavaid kindlaid hooldus ja pesemisvahendeid.

Ma ei vaidlegi, SINA vaidled.??? Link

Ja 40-aasta taguses ajas on pigem kinni need, kes soiuvad mingist õlipõranda metsikust hooldusest või vahatamisest jne.
Kui sa TÄNA lähed poodi, ostad hea ja kalli õli, siis pole seal peale õlitamise rohkem midagi teha; aeg on juba nii palju edasi läinud, et need hooldusõlituse jutud on kaotanud sügava mõtte.
See põrand, mille mina isegi juba paar a tagasi tuttavale tegin, ei ole ta seal midagi vahatanud ega hooldanud ja väga hea on.

PS. Vesialusel lakk on küll pehme möga ja sellega pole absoluutselt mingit mõtet oma põrandat lakkida. KUI siis ikka korraliku, lahustipõhisega, mida siis vastavalt maitsele on matistatud ja mis ikka korralikult ära kivistub.
Vesialuseline lakk kulub sealt veel kiiremini, kui see õli. (sest õli ju ei ole vesialuseline)
Aga eks see on maitseküsimus.

Mingist haisust rääkida pole koroona ajastul mõtet, pea igal matsil on juba 3M-i kahe söefiltriga FFP3 kodus olemas…:D

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 08:28; 21.09 17:52; 22.09 07:52; 22.09 11:42; 22.09 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma ei saa ausaltöeldes aru, mida sa räuskad, eelpoolkirjutaja? Mine rahune veidike. Ma saan aru, et sa oled põranda õlitamise tulihingeline fanaatik ja sinu jaoks on igasugune muu asi “pehme möga” aga no nii pööraseks ei tasu ka minna nagu sina siin.

Minul on see vesialusel lakitud põrand kodus olemas, ma ütlen, et see on jumala normaalne. Tsiteerisin ma siin ülalpool oleva Käo kõige esimesel lingil olevat artiklit, kus on ehituspoodide info ja jagasin nii enda kui ka sõbranna isiklikku kogemust.

Sina satud sellest aga täielikku raevu. Endal ei ole imelik või?

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 10:01; 21.09 18:46; 22.09 10:52; 22.09 11:54; 22.09 18:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

meil on lakitud.
esimene kord lihviti-lakiti maja ehitamisel, ca 1960a, teine ring siis, kui meie selle ostsime, 2001a.
nii et iga 35-40a tagant vaja uuesti üle käia umbes.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õlitatud põranda häda, mida sõbrants kurtis, on see, et seda peabki pidevalt üle õlitama. Loeme artiklistki: “Õlitatud põrandate kulumiskindlus tagatakse perioodiliste hooldusõlitustega.”

Läheb aasta-paar mööda, jälle hakka õlitama. protsess ise on pikk.

Minul on ca 20a tagasi õlitatud põrandad, üks tuba umbes 5a tagasi. Mõnest kohast on õlikiht küll kuluma hakanud, tuleks üle lihvida ja uuesti õlitada. Uuemal põrandal pole mingeid kulumise märke. Ainuke, kus selline põrand tihedamat hooldust vajaks oleks ilmselt köögis kraanikausi ja pliidi ümbruses ning esikus, samas kui sinna puitpõrandat sooviks, siis ega lakk ka paremini vastu ei peaks, pigem valiks ikka õli või vahatamise vms.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sina satud sellest aga täielikku raevu. Endal ei ole imelik või?

Sul on vist mingid luulud?
Või on taas see perekooli tavaline teema, et kuna sa ise oled juba raevus, siis kõige mõistlikum oleks selles oponenti süüdistada, siis “ehk keegi ei saa aru”.
Miks sa raevus siis oled?
Ära ole, lihtsalt pane oma nina ette kaks parketilippi kõrvuti, üks vesilakitud, teine vanakool. Katsu küünega, küllap siis saad aru.
Ja rahune maha, see on kõigest tühipaljas parketilakk.
Sest mitte keegi ei käsi sul oma parketti uuesti maha lihvida, las ta olla.
Kui juba kord on tehtud. Koera vist pidada pole väga mõtet, need ju käivad kõps kõps mööda kõva põrandat…

+1
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 08:28; 21.09 17:52; 22.09 07:52; 22.09 11:42; 22.09 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Koera vist pidada pole väga mõtet, need ju käivad kõps kõps mööda kõva põrandat…

Koera küüsi tuleb aeg-ajalt lühemaks lõigata, sest kui ta juba kõps-kõps käib, siis onküüned liiga pikaks kasvanud. Minu koera küüsi lõikab sama inimene, kes käib koera pügamas. Saab teha ka veterinaari juures, kui ise ei julge.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.09 10:01; 21.09 18:46; 22.09 10:52; 22.09 11:54; 22.09 18:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on mõlemad variandid kodus olemas ja meeldivad mõlemad. Õlitatud parketti saab hooldada üsna lihtsalt, ostes vastavat vahendit mille saab mopi külge kinnitada. Lakitud parkett läheb järgmisel aastastal lihvimisse ja siis otsustame kumma variandi sinna paneme, kas õli või lakime. Kuna tegu on tumeda põrandaga kaldun arvama, et õlitame, see on ilusam minu kui võhiku arvates. Aga kui spetsialist soovitab konkreetset põrandat siiski lakkida siis teeme nii.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan osmo õlivaha. See on kallis, aga väga ilus jääb ja kui paari aasta pärast uuesti teha, jääb väga tugev ka.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Kodunurk Tammeparkett, kas lakkida või õlitada?