Esileht Ajaviite- ja muud jutud Tänane dokfilm prügikastisukeldujatest Eestis

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 98 )

Teema: Tänane dokfilm prügikastisukeldujatest Eestis

Postitas:
Kägu

Mis mulje jättis? Pean tunnistama, et mul on raske mõista seda, et vanemad toovad oma lastele koju supermarketi prügikastist toitu. Arvan, et inimesel on õigus ise toituda nagu ta heaks arvab (olgu veganlus või prügikorilus, see on tema keha). Aga lastele seda peale suruda ei tundu õige. Pealegi nad ise ütlesid, et teevad seda salaja, et tööandja või tuttavad teada ei saaks. Filmist ei selgunud, kas nad lastele õpetavad ka seda salgama, et kodus nii käitutakse või võivad lapsed sellest rääkida, mis kodus toimub. Ja nad ei tee seda ju vaesuse või rahapuuduse pärast, vaid väidavad, et soovivad nii võidelda toiduraiskamise vastu. Samas on see tegevus ebaseaduslik ja Eestiski on pretsedent, kus seda tegevust on karistatud tingimisi lühivangistusega. Mul isiklikult tekkisid filmi vaadates segased, pigem negatiivsed tunded. Kui seda oleks tehtud vaesuse ja nälja sunnil, suhtuksin ilmselt teisiti. Kuidas suhtute?

+14
-45
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei tea, on ju kena, et keegi selle muidu raiskumineva toidu ära tarbib? Ja nende saates näidatud laste toidualud paistis küll väga hea ja mitmekesine olevat, ma arvan, et enamus pereemasid nii hästi ja mitmekesiselt ei jaksa. Kas seal pereema tööl ei käi, kogu ta aeg kulub lastele ja toidule? Muidu ma küll ei kujuta ette, et niimoodi pidevalt mässata jaksaks ja lapsi ju ka palju.

Aga mulle jäi arusaamatuks, et täiskasvanud seal filmis olid kõik varjatud, ei olnud äratuntavad. Aga lapsed kepslesid rõõmsalt oma nägudega ringi.

+54
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Suhtun väga positiivselt.

+28
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Minu arust on see kohutav, kui palju söödavat kraami lihtsalt ära visatakse, ja ometi saaks sellest  inimesed söönuks. Kõik see resurss, mis on kulutatud, et see toit poodi jõuaks, ja siis lihtsalt ära visata… Mõttetu.

Nii et suhtun igati positiivselt. Toit on toit, miks siis lapsed ei tohiks nii toituda?

+71
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

olen sinuga nõus.

+3
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mis saade ja mis kanalilt? Tahaks vaadata aga ei leia kavast.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis film see oli ja kus kanalil?

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

ETV ja “Eesti lood”, näeb ka siit –

https://jupiter.err.ee/1229758/eesti-lood-homme-saabub-paradiis

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Nii ilus dokumentaal!

Ma arvan, et need söögid olid tehtud spetsiaalselt selle filmimise jaoks. Iga päev ju nii palju ei vaarita.

+22
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul tekitas see uudishimu, mis mu lähima coopi prügikastis võib olla. Vaatama ja sukemduma ei lähe.

+22
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

On nii palju probleeme millega tegeleda, näiteks see toiduraiskamine ja meie poliitikud tegelevad peamiselt kooseluseadusega. Miks???

+41
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nii palju toitu lihtsalt raisus. Tore,et keegi võtnud vaevaks tegeleda sellega. Siiski peaks asi olema süsteemsem juba poodide poolt, kahjuks seadused piiravad.

Kes ütleb, et see nõme kui viia lastele seda toitu siis…kuidas see banaan nt on kehvem kui see mille eest makstud!?! Näha ju oli, et võetakse vaid väga korralikku kaupa. Ära ole nii mulli sees.

+40
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga mulle jäi arusaamatuks, et täiskasvanud seal filmis olid kõik varjatud, ei olnud äratuntavad. Aga lapsed kepslesid rõõmsalt oma nägudega ringi

Lapsed olid ehk nö testigrupp, kes lihtsalt filmi kutsutud osalema. Ei olnud ju öeldud, et konkreetselt nende vanemad sukeldumas olid käinud.

+8
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Kui nii tahta toiduraiskamisega võidelda, miks siis ei osta allahinnatud viimase kuupäevaga kaupu? Igas poes on need letinugad olemas! Hoiab kokku ja samas väldib, et need asjad oleksid homme prügikastis. (Nt üle kõlblik kuni asju- piim ja liha- ei tohi seaduse järgi isegi tasuta anda, nt oma kaupluse töötajatelegi, sest neid ei tohi lihtsalt sellest kuupäevast edasi müüa ega anda mingil viisil, seega ongi need prügikastis ja ei pruugi olla tervisele ohutud, ammugi lastele sissesöötmiseks).

Minul ei ole rahamuret, aga ma võtan hea meelega sealt -30% kaupade hulgast midagi, eriti nt samal õhtul söögitegemiseks.

+19
-13
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mulle meeldivad julged inimesed. Suhtun filmitegelastesse positiivselt. Toitu visatakse tõesti tohututes kogustes ära. Ostan kõrvalmajas asuvast Selverist tihti viimase kuupäevaga allahinnatud toitu ja valmistan sellest samal õhtul midagi. Kui on ikka väga hea kraam alla hinnatud, ostan rohkem, panen sügavkülma ja vastavalt vajadusele sulatan. Praegu talvisel ajal säilib enamus toidukraami mitu päeva üle säilivustähtaja.

Pooldan toiduraiskamise vähendamist. Kahju, et sellega riigi tasandil ei tegeleta ja mingeid viisakaid lahendusi ei ole välja töötatud.

+36
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prügisukeldumine on küllaltki rõve tõesti (mitte et toidu utiliseerimine oleks tervitatav, aga probleemiga võiks tegeleda süsteemi poolt – annetamine, väga kõrged aled enne sulgemist).

Aga “lastele peale surumise” seisukohast on küll siin kaksikmoraal – kui lapsele liha ei maitse, siis on alatasa uurijaid, et kuhu ja kuidas seda söögi sisse ära peita.

+6
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga mulle jäi arusaamatuks, et täiskasvanud seal filmis olid kõik varjatud, ei olnud äratuntavad. Aga lapsed kepslesid rõõmsalt oma nägudega ringi

Lapsed olid ehk nö testigrupp, kes lihtsalt filmi kutsutud osalema. Ei olnud ju öeldud, et konkreetselt nende vanemad sukeldumas olid käinud.

No üks laps lauas oli ju küll sukelduja laps, ema veel ütles talle, et sa sööd iga päev päästetud toitu.
Mulje jäi, et tegemist on kommuunielu elavate inimestega, miks muidu oli laua taga nii palju lapsi, kes ka pärast mängisid koos.

+9
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nii mõneski riigis on toiduraiskamine kuritegu, st korraliku ja söödava toidu äraviskamine (Prantsusmaal nt võivad supermarketid korraliku toidu äraviskamise eest trahvigi saada). Selline toit läheb sellistes riikides poodidest ja turgudelt supiköökidesse jmt abivajajatele.

Soovitan vaadata ka “Lugu toidu raiskamisest”:

https://jupiter.err.ee/1094154/lugu-toidu-raiskamisest

Nii et kui Eestis keegi kasvõi pimeduse varjus ja salaja täiesti söögikõlbliku toidu oma pere tarbeks sealt prügikastist välja toob, siis asi seegi.

Muidugi peakski olema süsteem, kuidas poed saaksid toidu, mis tegelikult võiks veel kellegi söögilauale jõuda, ise edasi toimetada. Tean ka Eestis ühte poodi, mis näiteks õhtul ei viska sööki prügikonteinerisse, vaid tarvitamiseks kõlbulik kraam lükatakse kõigepealt ostukärudega poe taha, juba väljakujunenud seltskond teeb need kärud kiiresti tühjaks. Igal juhul inimlikum, kui see, et needsamad inimesed peaks pea ees prügikastist neidsamu sööke otsima. Ja selle poe taga ei käi kõlbulikku kraami otsimas mitte noored ökoperekonnad põhimõtte pärast, vaid pensionärid ja inimesed, kelle rahakott alati ei kannatagi poes käimist.

Raiskamine on minu jaoks suurem probleem, kui teadmine, et mõne pere söögilaual olevad banaanid jmt on pärit poodide prügikonteineritest (kui see on veel täiesti söögikõlbulik ega põhjusta mingeid tervisehädasid).

+36
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

On kuritegu lastele peale suruda riknenud toitu.

Ei ole kuritegu valmistada lastele toitu, mis on saadud -25%, -50%, -75% hinnaga või tasuta omandatud toorainetest ja/või realiseerimistähtaja ületanud toorainetest, seni kuni toit pole riknenud. Kõik, kes on süüa valmistanud, teavad, et sinna vahele jääb veel “hall ala”, mil toit pole enam kõlblik söömiseks värskelt, aga kõlbab läbikuumutatuna.

Keskkonna seisukohast on need, kes võimaldavad meil sellist toiduraiskamist (äraviskamine massilises koguses), moraalsed värdjad. Arenenud riikides on variantideks supiköögid, toidupangad, sügavkülma ja -90% müüki ja muud võimalused. Hinnatakse asja sisu (välimuse ja lõhna järgi), mitte kuupäeva. Ja muidugi eelnevad allahindlused on ka vastavalt veenvad.

Ise ei käi prügi seest toitu sorteerimas seetõttu, et mul pole aega ja ma ei soovi end määrida. Kui on tasuta võtmiseks ja tundub, et söödaks ära, võtan alati. On päevi, kus ma ei osta midagi, mis pole vähemalt -50% soodustusega. Aga see nõuab mitmes poes käimist ja sõltub väga ajast, mõnikord on vähe soodustusi, mõnikord aga uskumatult palju. Lapsi on mitu ja kõik süüakse ära.

Dokfilmi ei ole näinud.

+15
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui nii tahta toiduraiskamisega võidelda, miks siis ei osta allahinnatud viimase kuupäevaga kaupu? Igas poes on need letinugad olemas! Hoiab kokku ja samas väldib, et need asjad oleksid homme prügikastis. (Nt üle kõlblik kuni asju- piim ja liha- ei tohi seaduse järgi isegi tasuta anda, nt oma kaupluse töötajatelegi, sest neid ei tohi lihtsalt sellest kuupäevast edasi kasutada mingil viisil, seega ongi need prügikastis ja ei pruugi olla tervisele ohutud, ammugi lastele sissesöötmiseks).

Minul ei ole rahamuret, aga ma võtan hea meelega sealt -30% kaupade hulgast midagi, eriti nt samal õhtul söögitegemiseks.

Ei ole ju .RIMI näiteks ei hinda põhimõtte pärast midagi alla .Nüüd ei tea ,aga kui Säästukas veel nende oma oli ,siis ju teles näitas ,et enne äraviskamist tegid nad kauba veel kasutuskõlbmatuks ,et keegi sorida  ei saaks.Üks suuremaid toidu äraviskajaid on kuuldavasti  muide kaitsevägi .Tuttav oli  prügiauto peal mis Tapal neid teenindab ja räägib kuidas “liitlased” toiduga ringi käivad.

+24
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Olen vana aja maalaps ja ostetud poesööki sain harva. Kas mu vanemad siis kuidagi kuritarvitasid mind, sest kogu toit oli katse-eksitus meetodil? Kusagil kuupäeva ei olnud.

Oma munad – vahel juhtus, et muna lahti lüües oli jube hais – no siis ei söönud seda.

Oma õunad – ikka plekilised, nagu need eesti pussakad on.

Oma kartulid – kui hakkasid roheliseks minema, ei söönud enam, seni mugisime.

Oma liha – vahel nuusutades oli lõhn kahevahel, siis sai see läbi praetud ja kui maitse sobis, läks kaubaks.

Oma piim – kui hakkas hapnema, siis lasime meelega hapuks minna ja sõime hapupiima.

Kõhuhaigusi ei mäleta, et oleksime saanud. Kuupäev kukub-prügikasti on ikka jube toiduraiskamine mu meelest.

+39
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma loodan, et kõik toiduraiskamise vastased väldivad ka aktiivselt Rimi kauplusi. Ainus kauplusekett, mis ei hinda alla viimase kuupäevaga toitu, et seda ära viskama ei peaks, seega ilmselt ka kõige suurem toiduraiskaja.

+34
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olen vana aja maalaps ja ostetud poesööki sain harva. Kas mu vanemad siis kuidagi kuritarvitasid mind, sest kogu toit oli katse-eksitus meetodil? Kusagil kuupäeva ei olnud.

Oma munad – vahel juhtus, et muna lahti lüües oli jube hais – no siis ei söönud seda.

Oma õunad – ikka plekilised, nagu need eesti pussakad on.

Oma kartulid – kui hakkasid roheliseks minema, ei söönud enam, seni mugisime.

Oma liha – vahel nuusutades oli lõhn kahevahel, siis sai see läbi praetud ja kui maitse sobis, läks kaubaks.

Oma piim – kui hakkas hapnema, siis lasime meelega hapuks minna ja sõime hapupiima.

Kõhuhaigusi ei mäleta, et oleksime saanud. Kuupäev kukub-prügikasti on ikka jube toiduraiskamine mu meelest.

Organism harjub ju.Meie kui  näiteks Indiasse reisime teeme kaitsesüste jne Kohalikel pole midagi viga.Kadund vanaisa oli venemaal vangilaagris 15 aastat .Organism kohastus.Elu lõpuni ei olnud tal mingit lõhnataju ega maitsemeelt .Elas veel 30 aastat üksinda .See oli ikka jube mida ta sõi.

+7
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Selle asemel, et toitu suures koguses minema visata ja karta prügisorteerijaid tagahoovis, aitaks korraliku allahindlusega tühjendusmüük. Kõik ei hakka nagunii ostma kiiresti riknevat toitu, et poed peaksid paaniliselt kartma käibelangust. Suur vahe, kas müüakse nt kulinaariatooteid, piimatooteid, tangaineid jne, mille tähtaeg kohe möödumas või möödunud -30%-ga (nagu Prismas ja nüüd ka paljudes Coopi kauplustes) või -50%-ga (Selver, Maxima) ja -70%-ga. Rimi vist põhimõtteliselt lõppeva kuupäevaga kaubale allahindusi ei tee. Osa inimesi, teatud tooteid ei ostagi täishinnaga või väikese allahindlusprotsendiga nt kondiitritooteid, aga suurema allahindlusprotsendiga (-50%) vahel tarbiksid. Mis mõte on toit ära visata ja isegi mitte ühte, kahte eurot selle eest saada, kui leiduks inimesi, kes suurema soodushinnaga need tooted ära ostaksid? Tõsiselt kahju, et nii tehakse.

+30
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Organism harjub ju.Meie kui näiteks Indiasse reisime teeme kaitsesüste jne Kohalikel pole midagi viga.Kadund vanaisa oli venemaal vangilaagris 15 aastat .Organism kohastus.Elu lõpuni ei olnud tal mingit lõhnataju ega maitsemeelt .Elas veel 30 aastat üksinda .See oli ikka jube mida ta sõi.

Tore võrdlus – minu lapsepõlv Tartumaal ja Sinu vanaisa elu Siberis.

Minu lapsed kasvasid sarnase põhimõtte peal kui mina, üldse mitte nii ammu, ja kui klassikaaslased või naabrilapsed külla tulid, said ka nemad sama toitu – kui neil peale meil käiku ikka pasanteeria oleks olnud, siis ei usu, et nende vanemad neid uuesti ja uuesti meile oleks lubanud lõunat sööma.

See on tõsi, et maitsemeel võib harjuda kergelt riknenud toidu maitsega ja meie mikrofloora bakterid on erinevad – Indias võttis mul ka kraanivesi kõhu lahti. Aga otsesõnu riknenud toit (munad, liha, piim) – see niidab ikka enamusi inimesi samaväärselt.

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nad ise ka rääksiid ju osad, et söövad päästetud toitu iga päev.

Ühel neiul olid hirmmustad küünealused seal söögilauas.

+3
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prismades on väga kiire allahindamine silma jäänud, väga palju korraliku kaupa on -30% seal valmisletides alati. Ma ostan neid hea meelega alati. Prügikastist otsima siiski ei läheks. Kas pige ei võiks õhtuti seda toitu lihtsalt välja panna või näiteks mingi varjupaigaga teha koostööd ja nendele tasuta ära anda vms.

+17
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Käin õhtul peale 20 Sevleris – siis on saiakesed ja soojaleti toit 50% odavamad, ka salatid ja kulinaartooted hinnatakse 30%-50% alla.  Selleks ajaks on ka enamik juba läbimüüdud ja raisku läheb seal vähe – ka enda töötajad, turvamehed ostavad õhtul odavat sööki kaasa.

+16
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prismades on väga kiire allahindamine silma jäänud, väga palju korraliku kaupa on -30% seal valmisletides alati. Ma ostan neid hea meelega alati. Prügikastist otsima siiski ei läheks. Kas pige ei võiks õhtuti seda toitu lihtsalt välja panna või näiteks mingi varjupaigaga teha koostööd ja nendele tasuta ära anda vms.

Prismas on alates kella 21-st kuni 23.55-ni see -30% toit koguni -60%.

Aga olen märganud, et Prisma hindab rohkem külmleti kaupa alla, leiba-saia aga väga vähe. Coop ja Selver hindavad mõlemat alla, Coop ka kuivaineid.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja selle poe taga ei käi kõlbulikku kraami otsimas mitte noored ökoperekonnad põhimõtte pärast, vaid pensionärid ja inimesed, kelle rahakott alati ei kannatagi poes käimist.

Dokist seda ei selgunudki, et miks puudustkannatajad, lausa tänavaelanikud juba seal prügikastides puhast tööd ei tee, vaid just need ökoemmed. Mingi hipide maffia või? Vahepeal läkski väikseks actioniks seal omavahel mingi autotagaajamisega.

+11
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 98 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Tänane dokfilm prügikastisukeldujatest Eestis