Esileht Ajaviite- ja muud jutud Tänane dokfilm prügikastisukeldujatest Eestis

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 98 )

Teema: Tänane dokfilm prügikastisukeldujatest Eestis

Postitas:
Kägu

Pigem jätan järglased saamata.

Tee teene ja jäta tõesti saamata, nii mürgised inimesed ei peakski paljunema.

+15
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mina filmi ei vaadanud, aga ma ei usu, et seda aegunut igal poel päevast päeva just tonnide kaupa oleks, et meeletu kahju tekiks. Miks seda päev varem allahinnatuna maha müüa ei saa? Kasulikum on prügiks visata?

+8
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Väga hea film.

+15
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu arust on see kohutav, kui palju söödavat kraami lihtsalt ära visatakse, ja ometi saaks sellest  inimesed söönuks. Kõik see resurss, mis on kulutatud, et see toit poodi jõuaks, ja siis lihtsalt ära visata… Mõttetu. Nii et suhtun igati positiivselt. Toit on toit, miks siis lapsed ei tohiks nii toituda?

Loen ja vaatan ning ei saa aru. Shokeeriv on lugeda, et julgelt pooled perekoolikad oleksid vaimustusega nõus toituma rämpsust. Mina kunagi mäletan kui Viru keskust veel ei olnud ja platsil olid marsade peatused. Selle osa keskel oli mingi hamburgeri moodi putka. Putka taga oli megasuur jäätmete konteiner. Ma südaöö paiku sattusin sinna luusima ja vaatan. Naine oli all maas ja üleval aeg-ajalt sukeldus sisse üks poisiohtu tegelane. Lampi tal polnud, käsikaudu kobas aelle lasu keskel, mis “restoranis” sees kandikute pealt  koos pakenditega prügikasti valati. Nagu tänapäeval Hesburgeris või mäkis. Nagu poiss alt seest mõne suurema paberist ümbriku kanakontide ja majoneesiga leidis, nii pea luugist välja pistis ja noosi emale alla viskas. Poisil endal üleval lõuad koguaeg liikusid. Ütles, et täna küllaltki palju head kraami ära visatud. Ma ei tea kas tasub sellist asja ohjeldamatult kiita? Minule küll see vaatepilt söögiisu ei tekitanud

+5
-26
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu arust on see kohutav, kui palju söödavat kraami lihtsalt ära visatakse, ja ometi saaks sellest inimesed söönuks. Kõik see resurss, mis on kulutatud, et see toit poodi jõuaks, ja siis lihtsalt ära visata… Mõttetu. Nii et suhtun igati positiivselt. Toit on toit, miks siis lapsed ei tohiks nii toituda?

Loen ja vaatan ning ei saa aru. Shokeeriv on lugeda, et julgelt pooled perekoolikad oleksid vaimustusega nõus toituma rämpsust. Mina kunagi mäletan kui Viru keskust veel ei olnud ja platsil olid marsade peatused. Selle osa keskel oli mingi hamburgeri moodi putka. Putka taga oli megasuur jäätmete konteiner. Ma südaöö paiku sattusin sinna luusima ja vaatan. Naine oli all maas ja üleval aeg-ajalt sukeldus sisse üks poisiohtu tegelane. Lampi tal polnud, käsikaudu kobas aelle lasu keskel, mis “restoranis” sees kandikute pealt koos pakenditega prügikasti valati. Nagu tänapäeval Hesburgeris või mäkis. Nagu poiss alt seest mõne suurema paberist ümbriku kanakontide ja majoneesiga leidis, nii pea luugist välja pistis ja noosi emale alla viskas. Poisil endal üleval lõuad koguaeg liikusid. Ütles, et täna küllaltki palju head kraami ära visatud. Ma ei tea kas tasub sellist asja ohjeldamatult kiita? Minule küll see vaatepilt söögiisu ei tekitanud

Seal filmis ei käidud söögikoha jäätmetünnis.

+18
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Minu arust on see kohutav, kui palju söödavat kraami lihtsalt ära visatakse, ja ometi saaks sellest inimesed söönuks. Kõik see resurss, mis on kulutatud, et see toit poodi jõuaks, ja siis lihtsalt ära visata… Mõttetu. Nii et suhtun igati positiivselt. Toit on toit, miks siis lapsed ei tohiks nii toituda?

Loen ja vaatan ning ei saa aru. Shokeeriv on lugeda, et julgelt pooled perekoolikad oleksid vaimustusega nõus toituma rämpsust. Mina kunagi mäletan kui Viru keskust veel ei olnud ja platsil olid marsade peatused. Selle osa keskel oli mingi hamburgeri moodi putka. Putka taga oli megasuur jäätmete konteiner. Ma südaöö paiku sattusin sinna luusima ja vaatan. Naine oli all maas ja üleval aeg-ajalt sukeldus sisse üks poisiohtu tegelane. Lampi tal polnud, käsikaudu kobas aelle lasu keskel, mis “restoranis” sees kandikute pealt koos pakenditega prügikasti valati. Nagu tänapäeval Hesburgeris või mäkis. Nagu poiss alt seest mõne suurema paberist ümbriku kanakontide ja majoneesiga leidis, nii pea luugist välja pistis ja noosi emale alla viskas. Poisil endal üleval lõuad koguaeg liikusid. Ütles, et täna küllaltki palju head kraami ära visatud. Ma ei tea kas tasub sellist asja ohjeldamatult kiita? Minule küll see vaatepilt söögiisu ei tekitanud

Sedasama “rämpsu” ostad sa ka poest. Konteineritesse ei panda ainult üle aja läinud kaupa, vaid  ka kahjustatud etiketiga, pakendiga (piisab kui konservipurk korra maha on kukkunud) jne kaup. Samuti kõverad porgandid jne, küpsed avokaadod ja banaanid jne. Oma valik, kas osta sama asja täishinnaga poest. Seda enam, et tihtipeale näevad prügikastist leitud puuviljad välja oluliselt paremad ja värskemad kui letis olevad. Rimi ja Selver eriti torkavad sellega silma, et müüvad aeg-ajalt täishinnaga otseses mõttes prügi värske kraami letis. Ja inimesed ostavad!  Prügisukelduja selliseid kaasa ei võtaks. Tasub veidi enda mõtlemisvõimet laiendada.

Prügisukeldumine ei võrdu asotsiaalsuse ja vaesusega. Nt filmis oma näoga esinenud naist tean ja tegu on täiesti keskmise eestlasega. Ise samuti vaesuse üle kurta ei saa – natukene üle keskmine sissetulek, mehel ca kahekordne keskmine, mõlemad kontoritööl, kaks last ja väike maja Tallinnas. Elame kenasti, säästa saame ka, aga selline veider hobi on ka. Ei tea ühtki inimest, kes seda vaesuse pärast teeks. Välja arvatud need puudustkannatavad, kellest suurem osa pensionärid. Nooremad teevad kõik pigem ideoloogilistel põhjustel. Filmis oli ka näha, et suurem osa toidust antakse ära ja selle osa ostmine tuleks poest odavam, mis endale jäi. Küte, auto amortisatsioon  ja oma aeg tuleb ju ka sisse arvestada.

+14
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Loodan, et pärast seda filmi saavad rohkem inimesi teada sellisest võimalusest ja kasutavad seda tihedamini. Kahju ära visatud toidust 🙁

+13
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina filmi ei vaadanud, aga ma ei usu, et seda aegunut igal poel päevast päeva just tonnide kaupa oleks, et meeletu kahju tekiks.

Mitte iga päev igal poel tonnide viisi, aga probleem on ikka hoomamatult suur ja reaalne. Euroopas visatakse igal aastal ära 100 miljonit tonni toitu FAO andmetel (rahvusvaheline toidu- ja põllumajandusorganisatsioon)

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ma ostan poest allahinnatud kaupa hea meelega.

Aga prügikastist mina võtmas ei käiks. Esiteks oleks mul piinlik. Ei kujuta ette, et pimeduse varjus lähen prügikastidesse tuhlama ja veel teiste samasugustega jagelema, nagu seal filmis oli.  Ja kas minu poolt tekitatud keskkonnajälg sellest väiksem oleks arvestades, et muidu käin autoga töölt tulles tee peale jäävast poest läbi ning laon ostud ilma pakendeid pesemata kappi?

Teiseks häirib mind ikkagi see, et raudselt on need prügikastid ka rottide lemmikud. Rääkimata teistest bakteritest ning parasiitidest.

Ja üldse seda filmi vaadates tunduski mulle, et ka teised – ja kindlasti just vaesed, kellel pole raha poest osta – otsivad toitu nendestsamadest prügikastidest. Filmis näidati seda põgusalt, aga ei imesta, kui tegelikult ongi piirkonnad juba jaotatud umbes nagu pudelite korjamisega oli. Ühesõnaga – toit ju raisku ei läheks sel juhul ning miks siis ostujõuline peaks tõeliselt vaese inimese eest selle toidu ära võtma?

+9
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

oled RIMIS käinud? Viimane pood kuhu minna!Isegi juurvilja kilekoti eest tahavad raha saada!

See on ometi üks asi, mille eest RIMI-t just tunnustada võiks. Ma arvan 100%, et puuviljasid (ka köögiviljasid) ei pea niipalju kilekottidesse toppima, nagu inimesed poes seda teevad. Ise kasutan korduvkasutatavaid puuviljakotte või ostan lahtiselt kui vähegi võimalik.
Muidugi leidub alati selliseid, kes toovad näiteks, et kilekott läheb neil pärast väiksesse prügikasti prügikotiks, aga enamikul lendab see kodus otse prügikasti.
Kohutav plastiksaast jälle tekkinud.

+12
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui see toit on poest väljas, siis ei vastuta ka keegi selle eest, kui keegi riknenud kaupa sööb.

Kahjuks ei ole see juriidiliselt nii.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui see toit on poest väljas, siis ei vastuta ka keegi selle eest, kui keegi riknenud kaupa sööb.

Kahjuks ei ole see juriidiliselt nii.

Keegi võiks adekvaatse juriidilise taustaselgituse panna, et kuidas sellega siis päriselt on. Tahaks väga teada saada.

Mul on raske ette kujutada, et kellelgi läheb tasuta saadud kaubast kõht lahti ja ta pöördub selle pärast kohtusse. Ma ei ole Eestis küll ainsastki juhtumist kuulnud, kuigi neid, kel isegi raha eest poest ostetud kaubast on seda juhtunud, on kindlasti tuhandeid. Mul endal on ka seda ette tulnud. Olen poest ostnud täishinnaga praetüki ja õhtul pärast ahjustvõtmist ja maitsmist selle ära visanud. Kas mul oleks olnud õigust mingile kompensatsioonile (peale selle, et pood hüvitas mulle kauba maksumuse)? Raske uskuda. Kuidas siis ühtäkki need nõuded ja õigused siis tekivad, kui pood tasuta midagi ära annab?

Need toidukapid tegutsevad ju mitmes linnas ja juba mitmeid aastaid. Kas keegi on sealt saadud kaubast saanud terviserikke ja hakanud mingit hüvitist nõudma? Ei ole ju? Ometi on tihti ju lihtne tuvastada, kust poest kaup pärit oli. Ons keegi poodi pöördunud ja kohtukeisiga ähvardanud? Miks seda siis nii hirmsasti kardetakse?

Kas meil isegi listeeriaohvrid on saanud mingit hüvitist või kompensatsiooni? Järjekordselt, ei ole?

Misasja me õigupoolest muretseme või kardame, kui tegelikult kaupade ringlus vähemalt mingil määral ju toimib juba pikka aega ja mitte midagi pole juhtunud? Või kui ka on esinenud terviserikkeid, neid tuleb ette ka poest ostetud toidu puhul, siis pole sellest sündinud ühtegi kohtukaasust?

Sellele, kes ütles, et viimase hetke kaup ei oma maitse- ja toiteväärtust: filmis leiti prügikastist suur hunnik rohelisi banaane. Kas need on kuidagi kehvemad kui poes müüdavad banaanid, samuti on poes tihti rohelisi müügil? Kas nende toiteväärtus muutub kuidagi sellest?

Sellele, kes arvas, et pole ilus teiste eest prügikastist kaupa ära võtta: see on nii vahva sinisilmne arvamus, oleks selliseid naiivitare meil ometi rohkem 🙂 See on sama hea seisukoht, kui et ma parem ei vii oma ostukäru poodi tagasi, vaid jätan selle keset parklat vedelema, kuna muidu ei ole käruvedajatel tööd 🙂 Kallis inimene, see on ainult murdosa, mida prügisukeldujad suudavad päästa, võibolla 1% kogu sellest toidust, mida võiks päästa. Mingit muret, et kelleltki eest ära võtad, ei saa küll olla 🙂

Muidugi, ega ma ei propageerigi, et kõik peaksid pea eest prügikasti hüppama, seda mitte. Peaks hoopis probleemi teadvustama ja tarbijana rohkem võitlema selle eest, et poed ei viskaks kõlblikku toitu ära ja võimaldaksid seda mingil inimväärsemal viisil võtta.

+19
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ons keegi poodi pöördunud ja kohtukeisiga ähvardanud? Miks seda siis nii hirmsasti kardetakse?

oleks selliseid naiivitare meil ometi rohkem 🙂

Sinu jutt on jällegi ärilisest seisukohast veidi naiivne. Pood on juriidiline organisatsioon ja peab oma tegevusest lähtuma seadusest ja potentsiaalsetest riskidest. Siin pole küsimus inimlikus hirmus, kartuses vm
Mis siis, et/kui ükski listeeriaohver pole hüvitist saanud (ma pole kindel, kas see su väide on õige) – oled sa midagi kuulnud Eesti suure kalafirma (perefirma) majanduslikust kokkukukkumisest kogu selle teema tõttu? Asi pole üksikutes kohtukeissides.

+1
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Elan kaupluse kõrval. Käin poes iga päev, ei tegele mingi nädala menüüga. Pood on Selver, selline väike Selver. See pood hindab tavaliselt kuskil kella viie ajal õhtul viimase kuupäeva kauba alla. Kuid seda ei tehta iga päev. Mõnel päeval on leivad ja saiad ja piimad ka 50% allahinnatud, teisel päeval ei ole 10 eurosed praed ja näksikandikud jm kallid asjad mitte üks alla hinnatud. Kui on eriti hoolikalt alla hinnatud ja minna enne sulgemist poodi, siis on näha, kui paljudel kaupadel on allahindluskleepsud peal ja on selge, et need jäävad müümata. Ja seda on ikka tohututes kogustes. Muidugi mitte iga päev, sest mõnel päeval ei kukugi ükski tähtaeg või on kõik ilusti läbi müüdud. Olen mõelnud, et näiteks tund enne sulgemist võiks see allahindlus veel suureneda, ikka lihtsam oleks ära müüa, kui pärast utiliseerimisega tegeleda. Sest see Selver teeb kõik karbid ja pakendid tühjaks ja kallab kõik konteinerisse kokku nagu pudru. Mõelda vaid milline töö seda müümata kaupa karpidest välja kraapida, lihtsam oleks see veel odavamalt enne sulgemist ära müüa või viisakalt ära annetada. Sest ega inimesed eriti innukalt seda 50 % kaupa ei osta, vaevalt, et mingi 70% pärast ka nüüd mingiks löömaks läheb.

+20
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ons keegi poodi pöördunud ja kohtukeisiga ähvardanud? Miks seda siis nii hirmsasti kardetakse?

oleks selliseid naiivitare meil ometi rohkem 🙂

Sinu jutt on jällegi ärilisest seisukohast veidi naiivne. Pood on juriidiline organisatsioon ja peab oma tegevusest lähtuma seadusest ja potentsiaalsetest riskidest. Siin pole küsimus inimlikus hirmus, kartuses vm

Mis siis, et/kui ükski listeeriaohver pole hüvitist saanud (ma pole kindel, kas see su väide on õige) – oled sa midagi kuulnud Eesti suure kalafirma (perefirma) majanduslikust kokkukukkumisest kogu selle teema tõttu? Asi pole üksikutes kohtukeissides.

Täiesti nõus ja ei mõelnudki, et asi on inimlikus hirmus, ikka seaduslikku tausta mõtlen.

Ehk viitad siis ka, millele tuginedes ei ole poel õigust parim enne/kõlblik kuni kaupa, mis viimasel päeval müümata jääb, ära anda? Kuidas on võimalik, et kell 21 on sama kuupäevaga toodet müüa lubatud, aga kell 21.30 (kui see jäänud müümata) ära anda mitte? Mis seadus seda keelab? Seaduseid peab järgima kohe kindlasti, aga mis seadust siin puhul siis õigupoolest rikutakse?

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Miks rohelised sellega ei tegele? Greta Thunberg üldse kadunud, sai oma kuulsuseannuse kätte või?

Kes see meie esindusroheline oligi, Aunaste või Saagim?

+1
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Miks rohelised sellega ei tegele? Greta Thunberg üldse kadunud, sai oma kuulsuseannuse kätte või?

Kes see meie esindusroheline oligi, Aunaste või Saagim?

Greta käib nüüd koolis kuna kõik teised “streigivad” 🙂

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ehk viitad siis ka, millele tuginedes ei ole poel õigust parim enne/kõlblik kuni kaupa, mis viimasel päeval müümata jääb, ära anda? Kuidas on võimalik, et kell 21 on sama kuupäevaga toodet müüa lubatud, aga kell 21.30 (kui see jäänud müümata) ära anda mitte? Mis seadus seda keelab? Seaduseid peab järgima kohe kindlasti, aga mis seadust siin puhul siis õigupoolest rikutakse?

Mina ei ole öelnud, et see ebaseaduslik on. Utreerid nimelt või kogemata eksisid?
Mina ütlesin, et juriidiliselt pole päris nii, et kui poe prügikastist söödud toidu pärast kellegagi midagi juhtub, siis “keegi ei vastuta”, nagu siin öeldi.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Poodidel võik olla asi kuidagi regelementeeritud, et tähtaja ületanud toit võiks olla tasuta abivajajatele jagatud. Sedasi prügikastist muu sodi seest sorteerida ei ole minu jaoks ok. Lausa vastik oli vaadata

Aga ei ole ju, selles see point ongi, miks need inimesed seda toitu päästavad ja laiali jagavad. Ei meeldi kellelegi seal prügikastis sobrada, aga hullem veel on vaadata, kuidas täiesti korralik toit prügimäel lõpetab.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prügikastist ei võtaks midagi iial. Kui keegi on toidu juba prügikasti viinud siis on seda katsunud käed, mis näiteks hoidsid enne wc-st toodud prügikotti. Igatahes on seda juba koheldud kui prügi.

Seda ei karda, et inimesed, kes peale wc-d käsi ei pese äkki käperdavad seda toitu just enne kui sa ostsid selle?

Kui see toit seal prügikastis pole tahtlikult rikutud, siis pole ta kuidagi rohkem saastunud, kui enne poeriiulitel. Pakendid on ju kinnised kõik.

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

mul tekkis filmi vaadates küsimus, kas siis poed ei peagi prügi sorteerima? toit on ju kõik biojäätmed. miks nad viskavad kilekottides puu- ja köögivilja tavaprügisse?

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mulle läks saade väga hinge, sest olen igasuguse ületarbinise ja äraviskamise vastane.

Ometi ei meeldinud mulle, et naised prügikasti pidid minema,  rase naine ka. Sel moel toidu päästmine on veidi kole, kuigi idee on hea.

Mina kirjutan Kaja Kallasele (kui tema kontakti leian) ja palun tal saadet vaadata ning selleks pisikese töögrupi moodustada ja ära lahendada. Kujutlen, et see on poole päeva töö, see otsus vastu võtta. Reformarite (eelmise valitsusaja tegemata töö, hoolimatus!)

Ei mõista, kuidas ei tohi seda toitu õhtul kirikusse, või kuhu iganes lauale laduda, kust nimesed võiks väärikalt valida/võtta mida tarvis (oma vastutusel).

Linnad võiks ju kappe paigaldada, asi see 1 koristajagi võtta, kes rämpsu pärast kokku korjab – vaevalt seda tekikski.

Huvitav kas kaubanduskeskus ei tohi sinna kappi, kuhu toidupäästjad viivad, anonüümselt oma kaupa viia?

Linnal võiks palgaline olla, kes kogub kaubanduskeskuselt ja ise paigutab kappi… (tundub, et see vastutamise probleem on nii ületamatu hetkel, et kes on süüdi kui mina vana vorsti söön…). Ja vot toidupanga juhi ega ühegi spetsialistiga koostöös sellest takistusest üle pole saadud.

Ei tea kas reformarid nüüd natuke muutuvad ja hakkavad selliste, nende jaoks pseudoprobleemidega tegelema?
<p style=”text-align: left;”>Mul näiteks polnud halli aimugi, et kaubanduskeskuste tagused prügikastid võivad toitu täis olla, eks ma olin kuulnud, aga ennem nagu ei adu kui päriselt näed.</p>

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu arust võiks viia need söögid (või siis tuleb KOV transport järgi) kodutute öömajja, seal saaksid kodutud oma kõhud täis.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

KÕLBLIK KUNI ei tohi müüa ega ka ära anda peale tähtaja kukkumist, saate aru!

«Kõlblik kuni» tekst viitab kiirestiriknevale toidule, nt piim, liha, kala ja paljud tooted nendest, salatid jne. Need on toidud, mis ettenähtud säilimisaja möödudes võivad muutuda ohtlikuks inimese tervisele, sest need toidud on oma koostise tõttu soodsaks keskkonnaks riknemist põhjustavate mikroorganismide kasvuks ja paljunemiseks.
«Kõlblik kuni» näitab aega toidu realiseerimise ja tarvitamise lõpptähtpäevani, mille on määranud valmistaja või pakendaja. «Kõlblik kuni» tähtpäeva ületanud toitu ei tohi turustada, müüa ega ka tasuta üle anda. 

https://tarbija24.postimees.ee/953568/lugeja-kusib-kas-sailivusaja-uletanud-toitu-voib-poes-muua

+2
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Lihtsalt infoks, et kõik kaupmehed siiski sellised ei ole õnneks.

Töötasin kunagi Grossis ja seal ei käibud mitte midagi prügikasti. Kõik riknenud kaup läks tagasi Rakverre, kus väidetavalt toit läks sigalasse. Grossil on oma lihakarn ja sigala.

Ma muidugi ei julge väita, et see 100% nii on aga poe prügikasti igatahes midagi ei visatud ja meile räägiti, et riknenud puu ja köögivili läheb sinna. Muu samuti.

Samas oli see ka umbes 6a tagasi.  Mulle endale meeldib uskuda, et kõik ettevõtted pole siiski nii ükskõiksed nagu Rimi ja Selver.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Pean tunnistama, et mina ei sööks ega pakuks prügikastist pärit toitu oma perele. Aga kui nemad tahavad nii elada, siis see on nende asi ja mina neile viltu ka ei vaata.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

KÕLBLIK KUNI ei tohi müüa ega ka ära anda peale tähtaja kukkumist, saate aru!

«Kõlblik kuni» tekst viitab kiirestiriknevale toidule, nt piim, liha, kala ja paljud tooted nendest, salatid jne. Need on toidud, mis ettenähtud säilimisaja möödudes võivad muutuda ohtlikuks inimese tervisele, sest need toidud on oma koostise tõttu soodsaks keskkonnaks riknemist põhjustavate mikroorganismide kasvuks ja paljunemiseks.

«Kõlblik kuni» näitab aega toidu realiseerimise ja tarvitamise lõpptähtpäevani, mille on määranud valmistaja või pakendaja. «Kõlblik kuni» tähtpäeva ületanud toitu ei tohi turustada, müüa ega ka tasuta üle anda.

https://tarbija24.postimees.ee/953568/lugeja-kusib-kas-sailivusaja-uletanud-toitu-voib-poes-muua

Loomsete jäätmete käitlemine peaks olema tõesti eraldi st kauplused ei tohils neid kättesaadavasse kohta isegi visata. Paljud kauplused rikuvad seda reeglit. Prügi sorteerimisega pole neil ammugi aega tegeleda.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja selle poe taga ei käi kõlbulikku kraami otsimas mitte noored ökoperekonnad põhimõtte pärast, vaid pensionärid ja inimesed, kelle rahakott alati ei kannatagi poes käimist.

Dokist seda ei selgunudki, et miks puudustkannatajad, lausa tänavaelanikud juba seal prügikastides puhast tööd ei tee, vaid just need ökoemmed. Mingi hipide maffia või? Vahepeal läkski väikseks actioniks seal omavahel mingi autotagaajamisega.

Käivad puudustkannatavad ka. Kogus prügikonteinerites on lihtsalt niivõrd suur, et jagub kõigile.

Ise käin ka, aga Tallinnas. Kaks last kodus söövad päästetud toitu, aga suurem osa läheb laiali jagamiseks. Prügisukeldumine ei ole nii räpane, kõik on eraldi lettidelt korjatud ja pakitud, prügikaste pestakse regulaarselt ja neil on alati puhas kott sees. Tallinnas on kaks räpast kohta, kus käivad peaasjalikult asotsiaalid, kes ei pea puhtust ja neisse lihtsalt ise ei lähe. Muidu aga võta nagu letist. Tavaline pilt on avada konteiner ja leida üksteise peale laotud karpides koogid ja tordid või konservid. Sellist jahukogust pole veel leidnud. Aasta alguses leidsin konteineritäie maitsestatud ahjupraade, mille kõlblik kuni oli alles päeva pärast. Väga paljud pered said sealt konteinerist endale praeguseks raskeks ajaks ilusa õhtusöögi, mida jõuludel lubada ei saadud. Mina teengi seda kolmel põhjusel: protest toiduraiskamise vastu, põnevus ja soov aidata vähekindlustatuid. Kunagi toidu päritolu ei varja.

Tahaks Sinuga mõnikord aktsioonil liituda. Olen mõelnud selle peale, kuid esimesed korrad sooviks kellegagi koos.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Loen ja vaatan ning ei saa aru. Shokeeriv on lugeda, et julgelt pooled perekoolikad oleksid vaimustusega nõus toituma rämpsust.

Häda on selles, et kaasaja “haritud” inimene on hakanud mõtlema binaarselt:

hea toit vs rämps

parim enne möödas – prügikasti

hea inimene vs halb inimene

õige mõte vs vale mõte.

Ometi on olemas ka vahepealsed “varjundid”. Inimestel on kadunud lisaks mõtlemisvõimele ka usaldus oma meelte suhtes. Kui toit on värske, siis ei oma  erilist tähtsust, kas võtad ta poeletilt või kusagilt kastist.

Mina ei mõista neid prügisukeldujaid hukka. Ise ei viitsiks ja vajadust ka pole.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lihtsalt infoks, et kõik kaupmehed siiski sellised ei ole õnneks.

Töötasin kunagi Grossis ja seal ei käibud mitte midagi prügikasti. Kõik riknenud kaup läks tagasi Rakverre, kus väidetavalt toit läks sigalasse. Grossil on oma lihakarn ja sigala.

Ma muidugi ei julge väita, et see 100% nii on aga poe prügikasti igatahes midagi ei visatud ja meile räägiti, et riknenud puu ja köögivili läheb sinna. Muu samuti.

Samas oli see ka umbes 6a tagasi. Mulle endale meeldib uskuda, et kõik ettevõtted pole siiski nii ükskõiksed nagu Rimi ja Selver.

Ei läinud sigalasse, libedad vorstid pesti üle ja läksid kartulisalati sisse.

+3
-2
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 98 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Tänane dokfilm prügikastisukeldujatest Eestis