Esileht Hobinurk Tänane Pealtnägija Sünnitusvägivallast

Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 165 )

Teema: Tänane Pealtnägija Sünnitusvägivallast

Postitas:

Ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed need hädaldajad.

No sellist sõnavara kasutava juhi all ei tahaks eales töötada. Õige juht tabab ära, kuna ja millal on õige aeg veidi karmimalt öelda ja tead, see tuleb sulle nüüd küll üllatuaena, aga seda saab viisakalt ka teha! Ja sellisel juhul vaevalt, et kellegil midagi rahulolematut öelda on.

Siin ei ole ilmselt praegu ühtegi “haavatavas olekus sünnitajat”, et ei võiks otse öelda. Oma alluvatega suhtlen täiesti adekvaatselt ja viisakalt. Muide, ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed on antud juhul lihtsalt fakti konstateerimine, ei mingi eriline sõnavara. Mis siis mittesolvav on -kahjuks ei olnud võimalust arendada lihaseid ja emotsionaalselt väga õrn ja haavatav? Läila ju!

+2
-17
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 04.03 11:41; 04.03 12:38; 04.03 12:56; 04.03 13:15; 04.03 14:31; 04.03 14:34; 04.03 14:54; 04.03 15:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed need hädaldajad.

No sellist sõnavara kasutava juhi all ei tahaks eales töötada. Õige juht tabab ära, kuna ja millal on õige aeg veidi karmimalt öelda ja tead, see tuleb sulle nüüd küll üllatuaena, aga seda saab viisakalt ka teha! Ja sellisel juhul vaevalt, et kellegil midagi rahulolematut öelda on.

Siin ei ole ilmselt praegu ühtegi “haavatavas olekus sünnitajat”, et ei võiks otse öelda. Oma alluvatega suhtlen täiesti adekvaatselt ja viisakalt. Muide, ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed on antud juhul lihtsalt fakti konstateerimine, ei mingi eriline sõnavara. Mis siis mittesolvav on -kahjuks ei olnud võimalust arendada lihaseid ja emotsionaalselt väga õrn ja haavatav? Läila ju!

Vaevalt, et suhtled. Nii oleks läila ju!

+8
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 03.03 22:13; 04.03 06:58; 04.03 10:41; 04.03 11:49; 04.03 13:23; 04.03 13:45; 04.03 14:00; 04.03 14:48; 04.03 15:00; 04.03 15:07; 06.03 13:51; 07.03 12:54; 08.03 08:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed need hädaldajad.

No sellist sõnavara kasutava juhi all ei tahaks eales töötada. Õige juht tabab ära, kuna ja millal on õige aeg veidi karmimalt öelda ja tead, see tuleb sulle nüüd küll üllatuaena, aga seda saab viisakalt ka teha! Ja sellisel juhul vaevalt, et kellegil midagi rahulolematut öelda on.

Siin ei ole ilmselt praegu ühtegi “haavatavas olekus sünnitajat”, et ei võiks otse öelda. Oma alluvatega suhtlen täiesti adekvaatselt ja viisakalt. Muide, ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed on antud juhul lihtsalt fakti konstateerimine, ei mingi eriline sõnavara. Mis siis mittesolvav on -kahjuks ei olnud võimalust arendada lihaseid ja emotsionaalselt väga õrn ja haavatav? Läila ju!

Vaevalt, et suhtled. Nii oleks läila ju!

Kes nüüd hinnanguid annab, aga läilalt tõesti ei suhtle. Empaatiline suhtlemine ei ole läiluse sünonüüm.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 04.03 11:41; 04.03 12:38; 04.03 12:56; 04.03 13:15; 04.03 14:31; 04.03 14:34; 04.03 14:54; 04.03 15:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige suurem viga ongi just see, et sünnitusest tahetakse teha midagi, mida see ei ole. See tekitab ka valed ootused ja lootused. Üritatakse maalida pilt sellest, et sünnitus on midagi ürgset, enneolematult ilusat, võimast, kuidas naine küünlavalgusel, lemmikmuusika saatel oma lapse välja hingab. Paraku selliseid sünnitusi on vähe, enamus on siiski valusad, verised, koledad. Tihti on vajalik meditsiinipersonali sekkumine protseduurid, mis on ebamugavad ja/või valusad.

Täpselt. See doula saates rääkis, kuidas kõik naised peaksid sünnitust jube vingeks kogemuseks ja nii äge ja läheks kohe veel ja veel sünnitama. See on täiesti idiootlik jutt. Toredat sünnituskogemust ei ole olemas üldse, sünnitus on just see, mis sa ütlesid: sada protsenti verine, valus ja kole. No kui just mõnele sitt, veri ja punnitamine haiglasel kombel meeldivad tunduvad.

Mingi paralleelmaailm.

Mul on sinust kahju, et sa ühtegi ilusat sünnitust kogenud pole. Minul on neli last ja kolm sünnitust on olnud väga ilusad. Küünlavalgel ja oma muusikaga.

+4
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 03.03 19:48; 03.03 22:29; 04.03 15:04; 04.03 16:44; 05.03 13:15; 05.03 14:16; 05.03 20:41; 08.03 11:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed need hädaldajad.

No sellist sõnavara kasutava juhi all ei tahaks eales töötada. Õige juht tabab ära, kuna ja millal on õige aeg veidi karmimalt öelda ja tead, see tuleb sulle nüüd küll üllatuaena, aga seda saab viisakalt ka teha! Ja sellisel juhul vaevalt, et kellegil midagi rahulolematut öelda on.

Siin ei ole ilmselt praegu ühtegi “haavatavas olekus sünnitajat”, et ei võiks otse öelda. Oma alluvatega suhtlen täiesti adekvaatselt ja viisakalt. Muide, ilma lihasteta ja emotsionaalselt labiilsed on antud juhul lihtsalt fakti konstateerimine, ei mingi eriline sõnavara. Mis siis mittesolvav on -kahjuks ei olnud võimalust arendada lihaseid ja emotsionaalselt väga õrn ja haavatav? Läila ju!

Vaevalt, et suhtled. Nii oleks läila ju!

Kes nüüd hinnanguid annab, aga läilalt tõesti ei suhtle. Empaatiline suhtlemine ei ole läiluse sünonüüm.

Vot, nüüd mine peegli ette ja ütle see viimane lause iseendale ka.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 13 korda. Täpsemalt 03.03 22:13; 04.03 06:58; 04.03 10:41; 04.03 11:49; 04.03 13:23; 04.03 13:45; 04.03 14:00; 04.03 14:48; 04.03 15:00; 04.03 15:07; 06.03 13:51; 07.03 12:54; 08.03 08:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mõnikord aitab mõnevõrra järsem ütlemine inimesel ennast emotsionaalselt “kokku korjata” ja normaalselt edasi tegutseda.

Muide, ei tea, kas tohib jagada saladust, aga kriitilises olukorras paanitsejate peale on absoluutselt kohane käratada. Ja mitte kuidagi poole suuga, vaid täiega. Näiteks kui on tulekahju ja kõik tuleb evakueerida rahulikult ja korralikult. Kui keegi kukub lõugama ja paanitsema ning see ähvardab nakatada kogu inimhulka, siis on kaose vältimiseks näidustatud paniköörile peale kärgatada, nii et ta ehmatab ja vait jääb. Isegi kui tegemist on lapsega.

Vot nii, helbed.

Vahel tuleb hullema ärahoidmiseks teha kergemat vägivalda. Eks sa siis pärast kirjuta kaebusi, kuidas tuletõrjujad kasutasid vaimset vägivalda ja sul on nüüd eluaegne trauma. Pärast on aega.

Tulekahjuga võrdlus ei ole sobiv.

+10
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.03 11:06; 04.03 11:46; 04.03 15:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jessas. Iga anonüümse organisatsiooni (st Sind ei toeta/ravi/teeninda Sinu valitud inimene, vaid see, kes graafiku järgi tööl on) kohta saaks samasuguse nutulaulu kokku keerata. Sest kõik inimesed omavahel ei sobi, klappi ei teki, teenindaja on stressis või halb suhtleja, suhtlemisstiilid ei sobi jne. Jah, selle vastu aitab professionaalne suhtlemiskoolitus (teatud piirini), aga kunagi ei hakka kõik 100% kõigi jaoks ilus olema, eriti oludes, kus kõrvuti palatites on inimestel väga erineva ohtlikkuse astmega probleemid, aga igaühe jaoks on tema probleem ainus ja kõige tähtsam.

Mitte üks kirjeldatud näidetest ei olnud vägivald – ebaviisakus ja ebaprofessionaalsus kahtlemata, aga mitte vägivald. Vägivallaks nimetavad seda inimesed, kellel on sünnitusest mingi roosamanna reklaamfilmist päris pilt. Päris elus ongi võõraste inimestega koostöö tegemine stressirikas ja emotsionaalselt haavatavale inimesele ebameeldiv. Doulad pakuvad ennast välja personaalse ja emotsionaalselt toetava alternatiivina, aga jätavad sujuvalt mainimata, et nemad ei taga professionaalset meditsiiniabi: ma ei pea isegi silmas ämmaemandaoskusi, vaid elupäästmisvõimekust. Selle tagab see masinlik, graafiku järgi vahetuvate inimeste ja opisaaliga haiglamaja, mille seljatagusega neil on hea ja lihtne mitte millegi eest vastutada. Nagu elus alati – you win some, you lose some.

4 x sünnitanud kägu, elanud kahes Lääne-Euroopa riigis ja Eestis, 1 vaakum, 1 vereülekanne, 3 x imetamisraskusi, 1 väga kurb lugu. Meie sünnitushaiglad on Euroopas ühed kõige inimsõbralikumad ja parema meditsiinilise kvaliteediga (loe: meil on suhteliselt inimsõbralikus süsteemis targad arstid ja ämmaemandad, kes tabavad väga kiiresti ära, kas ja mis toimub ja reageerimist vajab).

Ma arvan, et siin on mõeldud vägivalla all vaimset vägivalda…..

No aga mitte ainult ju, isegi nägin ja kuulsin sõnapaari finger rape ! Kuidas peaks günekoloog (üks kõik kas sünnitusmajas või günekoloogi vastuvõtul) sind läbi vaatama kui ta ei tohi sind tupesiseselt katsuda ? Ja see oli vaesekesel nii valus kui katsuti, lapse tegemisel ei olnud valus ? Või oli lapse isal 1 cm läbimööduga 2 cm pikk peenis ? Ja eesnääret kontrollitakse ka mehel läbi päraku . kas nad peaks ka kõik karjuma hakkama ‘finger rape’ ?

+17
-16
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.03 15:42; 04.03 16:30; 04.03 17:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mõnikord aitab mõnevõrra järsem ütlemine inimesel ennast emotsionaalselt “kokku korjata” ja normaalselt edasi tegutseda.

Muide, ei tea, kas tohib jagada saladust, aga kriitilises olukorras paanitsejate peale on absoluutselt kohane käratada. Ja mitte kuidagi poole suuga, vaid täiega. Näiteks kui on tulekahju ja kõik tuleb evakueerida rahulikult ja korralikult. Kui keegi kukub lõugama ja paanitsema ning see ähvardab nakatada kogu inimhulka, siis on kaose vältimiseks näidustatud paniköörile peale kärgatada, nii et ta ehmatab ja vait jääb. Isegi kui tegemist on lapsega.

Vot nii, helbed.

Vahel tuleb hullema ärahoidmiseks teha kergemat vägivalda. Eks sa siis pärast kirjuta kaebusi, kuidas tuletõrjujad kasutasid vaimset vägivalda ja sul on nüüd eluaegne trauma. Pärast on aega.

See ei ole mingi imepärane saladus vaid väga vana ja väga kahjulik eksiarvamus, samast ooperist nagu soovitus hüsteeritsevale inimesele vastu nägu laksata.

Kriitilises olukorras KÕVEMA HÄÄLE tegemine EI VÕRDU peale käratamisega. HALVASTI ÜTLEMINE ei ole sama, mis KONKREETSE KORRALDUSE ANDMINE. Need on täiesti kardinaalselt erinevad asjad. Vaimse vägivalla instrumentide hulka kuuluvad muu hulgas: süüdistamine, segadusse ajamine, süütunde tekitamine, halvustamine ja mure pisendamine.

Ma kordan, kui meedikud raiskavad oma aega ja hingeõhku selliste tegevuste peale, siis mitte mingit soovitavat konstruktiivset tulemust see ei anna.

Konkreetsed soovitused nagu: nüüd tee seda, nüüd aga hoopis seda – on hoopis midagi muud. On väga oluline vahe, kas sulle röögitakse kõva häälega kõrva: pressi,  pressi, PRESSI, või tänitatakse: miks sa ei pressi, nõrk oled, vilets oled.

Need, kes siin vägivalda kiidavad, ei saa sellest vahest aru. Arusaamine ilmselt ei ole ka oma teha, nii et neile jääb vaid kaasa tunda.

 

+22
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 04.03 11:31; 04.03 11:50; 04.03 12:42; 04.03 13:09; 04.03 13:16; 04.03 13:19; 04.03 15:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas inimesed ei saa aru, et see Anni Voog soovib ainult rohkem raha enda taskusse ajada, mitte ei ajenda teda suur mure kellegi tervise pärast. See tegevus, millega ta praegu tegeleb, on ju täiesti läbinähtav: õõnestada usaldust haiglate vastu ja kõik mittemõtlevad tibuemmed enda juurde värvata. Tal puudub igasugune meditsiinialane haridus, ta ei suuda teid ühegi probleemi korral aidata. Samahästi võib teie juures olla sõbranna, kellele pole vaja maksta. Kaevake meditsiinitöötajate peale õigesse kohta ja õigel ajal, aga ärge sattuge diletantide õnge, kes teid meditsiiniliste probleemide korral aidata ei oska ja ühtki ohuolukorda ära ei tunne. Kas tõesti peab enne mõni traagiline sündmus juhtuma, kus beebi või ema asjatundmatu abi tõttu elu kaotab, enne kui inimesed mõtlema hakkavad.

+20
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.03 12:20; 04.03 13:51; 04.03 14:03; 04.03 15:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sünnitasin 11a tagasi, ootamatult ja enneaegse lapse 6l kuul.  ITK personal oli lihtsalt super.  Päevane ämmaemand tõi mulle isegi kommi talle  kingitud kommikarbist, et veresuhkrut tõsta (ma süüa ei tohtinud, sest keisri võimalus rippus pea kohal).  Kahjuks läks päevane ämmaemand ära ja see, kes tuli selleks ajaks  kui laps sündis- sellega mul nii head sidet ei tekkinud, ta oli tõsine inimene.    Eilse saate naine loeks selle kindalsti mingi vägivalla  alla.

 

Tegelikult on sünnitusteemad naiste jaoks ikka huvitavad, aga eile keerasin küll poole pealt terve PN ära, nii piinlik ja vastik oli seda  süüdistamist vaadata.

 

 

+15
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige suurem viga ongi just see, et sünnitusest tahetakse teha midagi, mida see ei ole. See tekitab ka valed ootused ja lootused. Üritatakse maalida pilt sellest, et sünnitus on midagi ürgset, enneolematult ilusat, võimast, kuidas naine küünlavalgusel, lemmikmuusika saatel oma lapse välja hingab. Paraku selliseid sünnitusi on vähe, enamus on siiski valusad, verised, koledad. Tihti on vajalik meditsiinipersonali sekkumine protseduurid, mis on ebamugavad ja/või valusad.

Täpselt. See doula saates rääkis, kuidas kõik naised peaksid sünnitust jube vingeks kogemuseks ja nii äge ja läheks kohe veel ja veel sünnitama. See on täiesti idiootlik jutt. Toredat sünnituskogemust ei ole olemas üldse, sünnitus on just see, mis sa ütlesid: sada protsenti verine, valus ja kole. No kui just mõnele sitt, veri ja punnitamine haiglasel kombel meeldivad tunduvad.

Mingi paralleelmaailm.

Minu meelest (sünnitanud 3 last) ei ole jama see, mis see doula rääkis.

Mina justnimelt tundsin peale esimese lapse sünnitamist sünnitusjärgse palati voodil istudes: “Nii äge! No natuke ma vahepeal olin rabe ja pabistasin üle, seda poleks vaja olnud, aga – nojah, esimene sünnitus, mis teha, polnud ju kogemust… Aga kindlasti tahan sünnitada vähemalt veel ühe lapse ja siis olen rahulikum ja ilmselt on veel ägedam ja endaga rahulolevam tunne pärast!” Ehk siis mina enne sünnitust polnud kindel, kas ma tahan saada üle ühe lapse. Aga kohe peale esimese lapse sündi olin kindel, et jah, kindlasti teen kõik selle veel vähemalt üks kord läbi (tegelikult tegin isegi 2 korda ehk sain kolmanda lapse ka).

Kusjuures – oli täiesti tavaline haiglasünnitus, ei mänginud mingit muusikat (mulle pole see oluline). Mul oli väheke rebendeid, neid õmbles noor praktikant. Muidugi oli õmblemine füüsiliselt ebamugav.

Aga kogu personal oli kena. Kui ma vahetult peale sünnitust  väsinuma sünnitustoas lamasin – siis meeleolu oli kõigil ülev ja rõõmus, minuga visati sõbralikult nalja jne. Mul endal oli ka tuju väsimusest hoolimata väga hea.

Ehk siis jah, sünnitus on verine, energiat nõudev. Aga see ei pea kulgema masendusmeeleolus sellest, et keegi ebasõbralikult kähvab ja nähvab.

+14
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.03 16:27; 04.03 17:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei võtnud endale tasulist ämmaemandat ega uuhhuuu duulat. Kogu sünnitus kestis 16 h ja ainuke mida ma ämmaemandale ette heita saan on see, et iga natukese aja tagant ta koputas uksele ja küsis kuidas mul läheb ja kas ma vajan midagi, ise kogu aeg rõõmus, särav ja rahulik. Ei olnud küünalaid, kristalle, muusikat ega haldjaid aga see meeletult tore ämmaemand tegi kogu protsessi helgemaks ja kergemaks. Ta jäi minuga kuni sünnituse lõpuni kuigi tema vahetus oli juba lõppenud. Ja järgmisel päeval kui ta uuesti tööle tuli käis mind ja last perepalatis vaatamas ja tervitamas. Lastearst (vist ?) õpetas ääretult meeldivalt suhtudes ja järjekindlalt imetama ja last pesema. Ja seda 2 päeva järjest kuna ma ei võtnud piisavalt kiiresti õppust :). Unustasin mainimata, et sünnituse eelsel ajal käis ka meesarst avatust kontrollimas oma NÄPPUDEGA – kujutage ette ei olnud valus ega piinlik, ta on ju arst mitte mingi suvaline pervo. Ja sellest, et enamus sünnitusabi arstid tegelevad pidevalt eriti jõhkra finger rape’iga kuulen ma esimest korda.

10 aastat tagasi ITK.

Lihtsalt vahelduseks siia lumehelbekeste hala vahele midagi positiivset.

+16
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.03 15:42; 04.03 16:30; 04.03 17:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu esimes lapse sünd ITK-s oli igati positiivne kogemus. Esilekutsutud sünnitus, sain hakkama ilma ühegi valuleevendajata. Ämmaemand oli sünnituse kestel vahel ka konkreetsema ja karmima ütlemisega, kuid tegelikult igati meeldiv, toetav ja tore. Hiljem, kui ta rebendeid õmbles, viskasime veel omavahel nalja selle üle, kuidas vahel peab ka karmimat häält tegema, sest sünnitajale ei jõua läbi udu korraldused alati kohale. Teine sünnitus (samuti esilekutsutud) ITK-s on selline, mida siiani ei soovi meenutada. Kui sooviksin veel lapsi, siis uuesti sünnitamist ma ei kardaks, aga ilmselt väldiksin haiglat, kus töötab ämmaemand, kelle otsa sattusin viimasel sünnitusel. See nimi käis kuskilt eespoolt siin läbi ka, keegi mainis ära. Mõnitava hääletooni ja suhtlusstiiliga, väga jõhkra käega (järsud, rapsivad liigutused, ma kahtlustasin, et tema soov oli meelega haiget teha iga liigutusega). kogu aeg kiirustas takka, kuigi laps oli õiges asendis, südametöö hea ja kõik oleks loomulikultki läinud nii, nagu peab. Põhimõtteliselt mul oligi tunne, nagu mind oleks vägistatud. St keegi väärkohtles mu keha ajal, kus mul ei olnud jõudu ega võimalust olukorrast lahkuda. See ei ole otseses mõttes mõeldud (st ei mõtle vägistamist seksuaalses mõttes, abistaja peab loomulikult puutuma ka intiimpiirkondi abistades), vaid üleüldiselt. Ma olin abitus olukorras selili surutud, tõusta ei lubatud, mind togiti, minu peale karjuti põhjuseta (ma ei teinud midagi sellist, mille peale mind peaks karjudes korrale kutsuma), sakutati nagu jahukotti, ei lubatud tõusta, rebiti ja käristati. Nt kohe, kui laps oli sündinud, tahtis ämmaemand hakata platsentat välja rebima. Ma palusin natuke oodata, sest teadsin esimese lapse ajast, et platsenta tuleb välja üldjuhul suht varsti peale last. Palusin, et ootame kasvõi 15 minutitki, aga ei, ikka oli vaja sekkuda. Ma olin füüsiliselt täiesti abitu, sest kogu keha oli haaratud mingist ülitugevast vibratsioonist ja käed-jalad ei kuulanud sõna. Ja nii ta siis rebis ja surus mu kallal, kuni sai platsenta lõpuks kätte. Ma küsisin, kas see on terve, selle peale nähvati, et loomulikult, milline ta siis olema peab. Hiljem selgus, et päris suur tükk jäi sisse koos lootekestadega. Ma olen täiesti kindel, et seda poleks juhtunud, kui minu soovi rahulikult platsenta väljumist kasvõi natukegi oodata oleks arvesse võetud. Õmblemine toimus ilma tuimestuseta ja pisted nägid välja nii, nagu keegi virutaks hanguga heinakuhja – raks ja raks. Jah, ma nägin, et ei pihustatud mingit tuimestavat spreid, ei tehtud süsti ega midagi. Ja kõigele lisaks, kui ma ennast korraks puhkeasendisse lasin, lõi ta mulle ilma igasuguse hoiatuseta jalgevahele kateetri, sellise järsu raksakaga. Ma olen väga palju kateteriseerimist näinud, aga mitte kunagi pole näinud sellist töövõtet, et keegi selle niisugusesse õrna kohta lihtsalt ilma ette hoiatamata raksataks. Küsisin, miks ta mulle ei öelnud ja milleks seda vaja oli üldse. Noh, et ÄKKI ei tule uriin välja pärast. Ma ei tea, peale esimest sünnitust polnud mingit probleemi uriini väljumisega, polnud mingit kateetrit. Ah jaa, toon mõned näited ka suhtlusstiilist. Oksendasin tuhude ajal, vajutasin kellanuppu, et abi kutsuda, sest olin KTG küljes kinni. Ämmakas astus palatisse ja küsis hästi üleoleva hääletooniga, et noh, mis sul siis nüüd häda on, õhtusöök maitses liiga hästi ja nüüd on tagajärjed käes või? Küsis, kus on mu vanem laps. Ütlesin, et vanaemaga, siis sain kuulda,et kogu aeg te ekspluateerite neid vanaemasid. Nabanöör pidi mu lapsel olema oiappi kui imelik, vahi, sihuke lötakas ja kole, öeldi mulle. Nojah, vabandust, et ei osanud oma kõhus ilusamat kasvatada 🙂 Mul õnneks ei ole kõik meeles, aga kogu suhtlus toimuski sellise mõnitava tooniga. Teisel ämmaemandal, kes samuti juures viibis, oli piinlik, oli näha, et ta püüdis kolleegi halba käitumist igati leevendada ja pehmendada. Aitäh talle selle eest! Ah jaa, kui mees lõpuks kodust kohale jõudis, muutus ämmaemanda toon kardinaalselt. Oli selline sõbralik, tore ja mesimagus.

+19
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Finger rape on see kui ilma luba küsimata minnakse avatust katsuma. Mingis sünnitusloos oli seal näide ka toodud ja ma olen ise ka seda kogenud sünnieelses osakonnas. Suur vahe on kas kontrollitakse avatust siis kui sa oled selleks valmis ja lõdvestunud või topitakse pinges olekus sulle lihtsalt näpud sisse. Kes kogenud on, teab hästi.

Tasub lugeda läbi ka see: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2920649/

+10
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 03.03 19:48; 03.03 22:29; 04.03 15:04; 04.03 16:44; 05.03 13:15; 05.03 14:16; 05.03 20:41; 08.03 11:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Raseda kaartil seisis:

RasedakaarDil. Ja nüüd oled kõrgharidusega? 🙂 Kes neid diplomeid väljastab…?

+4
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.03 19:52; 04.03 16:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Appi. Minul, kui ma hakkasin peale sünnitustoas kohustusliku lamamise aega püsti tõusma ja astusin varbaidpidi loiku (sest maas oli palju lootevett) ja tegin mingi hääle, et oh, pööras toas olnud töötaja ringi ja ütles lõbusa häälega, et uputus, jah – ah, see on meil nii tavaline siin, ärge laske häirida, minge teie ilusti palatisse, küll kõik kuivatatakse.

Sellel on tohutu vahe sellega, kui töötaja oleks hoopis pahaselt käratanud, et loomulikult on märg, mida te siis tahate või et vaadake ka, kuhu te astute või midagi sellist.

Imelik küll – aga sellised väiksed asjad kujundavad õhkkonna.

+17
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.03 16:27; 04.03 17:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ilma luba küsimata. Suur vahe on kas kontrollitakse avatust siis kui sa oled selleks valmis ja lõdvestunud või topitakse pinges olekus sulle lihtsalt näpud sisse.

Ei usu, et keegi magajale sõrmed sisselõi. Tartu Ülikooli ja Meditsiinikooli tase ei ole nii nõrk. Sündiv laps ei ole nagu mittemidagi, ainult MINA tundis ennast ebamugavalt ja solvatuna.  Nüüd on küll midagi väga valesti. Meil on Eesti sünnitushaigla, kuid Ameerika patsiendid ja Ameerika vanad, aegunud küsitlused.  See nagu ei sobi kohe mitte kuidagi.

+8
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 03.03 21:01; 04.03 11:01; 04.03 17:26; 06.03 13:28; 06.03 13:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Finger rape on see kui ilma luba küsimata minnakse avatust katsuma. Mingis sünnitusloos oli seal näide ka toodud ja ma olen ise ka seda kogenud sünnieelses osakonnas. Suur vahe on kas kontrollitakse avatust siis kui sa oled selleks valmis ja lõdvestunud või topitakse pinges olekus sulle lihtsalt näpud sisse. Kes kogenud on, teab hästi.

Tasub lugeda läbi ka see: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2920649/

Et siis arst tormas palatisse keeras käised üles ja sõnagi lausumata rammis jõhkralt jõudu kasutades oma näpud naise tuppe ????

+11
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.03 15:42; 04.03 16:30; 04.03 17:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Finger rape on see kui ilma luba küsimata minnakse avatust katsuma. Mingis sünnitusloos oli seal näide ka toodud ja ma olen ise ka seda kogenud sünnieelses osakonnas. Suur vahe on kas kontrollitakse avatust siis kui sa oled selleks valmis ja lõdvestunud või topitakse pinges olekus sulle lihtsalt näpud sisse. Kes kogenud on, teab hästi.

Mul oli ka see kogemus. Karjatasin, siis ehmatas ära. Ei öelnud  see arst eelnevalt, et kontrollin, et see võib olla ka valulik. Lihtsalt sõrmed raksti sisse ja kõik. Ma olen nõus valu kannatama kui peab, ja mulle ette öeldakse, et nüüd võib valus olla. Selline ilma hoiatuseta sisse rammimine ongi nagu vägistamine. Jube!

+9
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

sünnitustegevus käis täie hooga, aga vesi ei tulnud lahti. Selles suhtes olen optimistlikum, küllap ka 19.sajandil oleks lõpuks leidunud mingi vanamoor, kes oleks selle sukanõelaga läbi torganud.

Selles küll midagi ohtlikku pole, et lootekott ei purune. Vastupidi, lapse sünd on tema jaoks pehmem. Vanasti nimetati seda õnnesärgis sündimiseks.

Ohtlik olnuks hoopis, kui mõni vanamoor lootekotti sukanõelaga torkama oleks lastud – ilmselge infektsioonioht.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.03 14:39; 04.03 19:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul küll positiivsed kogemused   Pelgulinna sünnitusmajas .Siiani olen tänulik ,et nende kiire tegutsemine päästis  mu lapse hapnikupuudusest  . Mulle tehti  lahklihalõige ja ilma tuimestuseta . Ei tea küll,et see oleks vägivald .Õmmeldi ,siis tehti tuimestus .Suheldi väga kenasti ja sõbralikult .Kuna hiljem minestasin ,siis toibutati ja soovitati lausa veidike šokolaadi süüa . Abistati päris palju ja anti head nõu  .  Kõik ikka ei ole halvad ja sellist üldistavat inetut süüdistamist oli  lausa paha vaadata .

+9
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu esimes lapse sünd ITK-s oli igati positiivne kogemus. Esilekutsutud sünnitus, sain hakkama ilma ühegi valuleevendajata. Ämmaemand oli sünnituse kestel vahel ka konkreetsema ja karmima ütlemisega, kuid tegelikult igati meeldiv, toetav ja tore. Hiljem, kui ta rebendeid õmbles, viskasime veel omavahel nalja selle üle, kuidas vahel peab ka karmimat häält tegema, sest sünnitajale ei jõua läbi udu korraldused alati kohale. Teine sünnitus (samuti esilekutsutud) ITK-s on selline, mida siiani ei soovi meenutada. Kui sooviksin veel lapsi, siis uuesti sünnitamist ma ei kardaks, aga ilmselt väldiksin haiglat, kus töötab ämmaemand, kelle otsa sattusin viimasel sünnitusel. See nimi käis kuskilt eespoolt siin läbi ka, keegi mainis ära. Mõnitava hääletooni ja suhtlusstiiliga, väga jõhkra käega (järsud, rapsivad liigutused, ma kahtlustasin, et tema soov oli meelega haiget teha iga liigutusega). kogu aeg kiirustas takka, kuigi laps oli õiges asendis, südametöö hea ja kõik oleks loomulikultki läinud nii, nagu peab. Põhimõtteliselt mul oligi tunne, nagu mind oleks vägistatud. St keegi väärkohtles mu keha ajal, kus mul ei olnud jõudu ega võimalust olukorrast lahkuda. See ei ole otseses mõttes mõeldud (st ei mõtle vägistamist seksuaalses mõttes, abistaja peab loomulikult puutuma ka intiimpiirkondi abistades), vaid üleüldiselt. Ma olin abitus olukorras selili surutud, tõusta ei lubatud, mind togiti, minu peale karjuti põhjuseta (ma ei teinud midagi sellist, mille peale mind peaks karjudes korrale kutsuma), sakutati nagu jahukotti, ei lubatud tõusta, rebiti ja käristati. Nt kohe, kui laps oli sündinud, tahtis ämmaemand hakata platsentat välja rebima. Ma palusin natuke oodata, sest teadsin esimese lapse ajast, et platsenta tuleb välja üldjuhul suht varsti peale last. Palusin, et ootame kasvõi 15 minutitki, aga ei, ikka oli vaja sekkuda. Ma olin füüsiliselt täiesti abitu, sest kogu keha oli haaratud mingist ülitugevast vibratsioonist ja käed-jalad ei kuulanud sõna. Ja nii ta siis rebis ja surus mu kallal, kuni sai platsenta lõpuks kätte. Ma küsisin, kas see on terve, selle peale nähvati, et loomulikult, milline ta siis olema peab. Hiljem selgus, et päris suur tükk jäi sisse koos lootekestadega. Ma olen täiesti kindel, et seda poleks juhtunud, kui minu soovi rahulikult platsenta väljumist kasvõi natukegi oodata oleks arvesse võetud. Õmblemine toimus ilma tuimestuseta ja pisted nägid välja nii, nagu keegi virutaks hanguga heinakuhja – raks ja raks. Jah, ma nägin, et ei pihustatud mingit tuimestavat spreid, ei tehtud süsti ega midagi. Ja kõigele lisaks, kui ma ennast korraks puhkeasendisse lasin, lõi ta mulle ilma igasuguse hoiatuseta jalgevahele kateetri, sellise järsu raksakaga. Ma olen väga palju kateteriseerimist näinud, aga mitte kunagi pole näinud sellist töövõtet, et keegi selle niisugusesse õrna kohta lihtsalt ilma ette hoiatamata raksataks. Küsisin, miks ta mulle ei öelnud ja milleks seda vaja oli üldse. Noh, et ÄKKI ei tule uriin välja pärast. Ma ei tea, peale esimest sünnitust polnud mingit probleemi uriini väljumisega, polnud mingit kateetrit. Ah jaa, toon mõned näited ka suhtlusstiilist. Oksendasin tuhude ajal, vajutasin kellanuppu, et abi kutsuda, sest olin KTG küljes kinni. Ämmakas astus palatisse ja küsis hästi üleoleva hääletooniga, et noh, mis sul siis nüüd häda on, õhtusöök maitses liiga hästi ja nüüd on tagajärjed käes või? Küsis, kus on mu vanem laps. Ütlesin, et vanaemaga, siis sain kuulda,et kogu aeg te ekspluateerite neid vanaemasid. Nabanöör pidi mu lapsel olema oiappi kui imelik, vahi, sihuke lötakas ja kole, öeldi mulle. Nojah, vabandust, et ei osanud oma kõhus ilusamat kasvatada ???? Mul õnneks ei ole kõik meeles, aga kogu suhtlus toimuski sellise mõnitava tooniga. Teisel ämmaemandal, kes samuti juures viibis, oli piinlik, oli näha, et ta püüdis kolleegi halba käitumist igati leevendada ja pehmendada. Aitäh talle selle eest! Ah jaa, kui mees lõpuks kodust kohale jõudis, muutus ämmaemanda toon kardinaalselt. Oli sellinmae sõbralik, tore ja mesimagus.

Maie Kalliver. Ilma igasuguse kahtluseta.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.03 23:15; 04.03 21:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige olulisem on aga siiski, et sünnitav naine ise positiivselt suhtub (kui vähegi võimalik) ja ise enda sünnitusprotsessiga rahul on. Kellel siis kuidas…  Palju õnne sulle, et premat tahta ei osanud ja positiivselt suhtud!

Ja nii ongi. Elukutselisi vingatseid ei suudagi keegi rahuldada, nende elus on kõiges süüdi teised.

+3
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 17 korda. Täpsemalt 04.03 14:12; 04.03 14:19; 04.03 14:46; 04.03 21:58; 04.03 22:02; 04.03 22:08; 05.03 09:59; 05.03 14:03; 05.03 14:09; 05.03 14:27; 05.03 14:57; 05.03 15:14; 05.03 17:57; 06.03 15:47; 06.03 16:01; 07.03 13:09; 08.03 09:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on neli last ja kolm sünnitust on olnud väga ilusad. Küünlavalgel ja oma muusikaga.

Ja ei mingeid vaevusi ja linad jäid valgeks ja tärgeldatuks, roosilõhnad hõljusid, palged õhetasid naudingust ning sa tundsid end seitsmendas taevas. Jaa, me usume! Sünnitus on väga ilus kogemus. Ma arvan, et sa oled ingel taevas, kuigi ma pole kursis, kas need sünnitavad. Aga kui sünnitavad, siis just niimoodi.

+8
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 17 korda. Täpsemalt 04.03 14:12; 04.03 14:19; 04.03 14:46; 04.03 21:58; 04.03 22:02; 04.03 22:08; 05.03 09:59; 05.03 14:03; 05.03 14:09; 05.03 14:27; 05.03 14:57; 05.03 15:14; 05.03 17:57; 06.03 15:47; 06.03 16:01; 07.03 13:09; 08.03 09:41;
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Kas inimesed ei saa aru, et see Anni Voog soovib ainult rohkem raha enda taskusse ajada, mitte ei ajenda teda suur mure kellegi tervise pärast. See tegevus, millega ta praegu tegeleb, on ju täiesti läbinähtav: õõnestada usaldust haiglate vastu ja kõik mittemõtlevad tibuemmed enda juurde värvata. Tal puudub igasugune meditsiinialane haridus, ta ei suuda teid ühegi probleemi korral aidata. Samahästi võib teie juures olla sõbranna, kellele pole vaja maksta. Kaevake meditsiinitöötajate peale õigesse kohta ja õigel ajal, aga ärge sattuge diletantide õnge, kes teid meditsiiniliste probleemide korral aidata ei oska ja ühtki ohuolukorda ära ei tunne. Kas tõesti peab enne mõni traagiline sündmus juhtuma, kus beebi või ema asjatundmatu abi tõttu elu kaotab, enne kui inimesed mõtlema hakkavad.

Mis jama sa ajad? Mis traagiline sündmus? Kuidas? Doulad ongi sünnitusel ainult kätt hoidmas ja selga mudimas, iga sünnituse juures peab olema meditsiiniharidusega ämmaemand ja kui teda ei ole õigel ajal õigeid asju tegemas, siis on juba kivi konkreetse sünnitusmaja kapsaaeda. Sama lugu kehtib kodusünnitusega, nt Tallinnas on ainult 2 sellise litsentsiga ämmaemandat, selleks iga suvaline ämmaemand end registreerida ei saa, vajalik on ikka korralik vilumus sellel alal. Ainult kahe ämmakaga Tallinnas ja kui mu mälu ei peta  siis neljaga Tartus saad teha kodusünnituse lepingu, mitte mingi doulaga. Ükski doula ei hakka oma karjääri niimoodi riski alla panema, et salaja sularaha eest hakkab kellegi last kodus vastu võtma.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kordan, kui meedikud raiskavad oma aega ja hingeõhku selliste tegevuste peale, siis mitte mingit soovitavat konstruktiivset tulemust see ei anna. Konkreetsed soovitused nagu: nüüd tee seda, nüüd aga hoopis seda – on hoopis midagi muud. On väga oluline vahe, kas sulle röögitakse kõva häälega kõrva: pressi,  pressi, PRESSI, või tänitatakse: miks sa ei pressi, nõrk oled, vilets oled.

See on ju õigus, aga kas te tõesti aru ei saa, et selliseid õelusekotte on vähemus. Teie aga korjate õuduslugusid kokku, et jääks mulje, nagu töötaksidki ämmakatena ainult mingid vanakuradi vanaemad.
Te tõesti aru ei saa, kui kahjulik see on?
Õpetajatest on juba ammu tehtud mingid sadistlikud monstrumid. Politseinikud on peaaegu mõrtsukad. Nüüd on järg ämmakate käes, vaja need ka maa sisse tampida. Ja kui teil ükskord kedagi vaja on, siis polegi teil kedagi. Sina ja su doula. Loodan, et teil on koos hea nüüd ja igavesti.

+9
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 17 korda. Täpsemalt 04.03 14:12; 04.03 14:19; 04.03 14:46; 04.03 21:58; 04.03 22:02; 04.03 22:08; 05.03 09:59; 05.03 14:03; 05.03 14:09; 05.03 14:27; 05.03 14:57; 05.03 15:14; 05.03 17:57; 06.03 15:47; 06.03 16:01; 07.03 13:09; 08.03 09:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kordan, kui meedikud raiskavad oma aega ja hingeõhku selliste tegevuste peale, siis mitte mingit soovitavat konstruktiivset tulemust see ei anna. Konkreetsed soovitused nagu: nüüd tee seda, nüüd aga hoopis seda – on hoopis midagi muud. On väga oluline vahe, kas sulle röögitakse kõva häälega kõrva: pressi, pressi, PRESSI, või tänitatakse: miks sa ei pressi, nõrk oled, vilets oled.

See on ju õigus, aga kas te tõesti aru ei saa, et selliseid õelusekotte on vähemus. Teie aga korjate õuduslugusid kokku, et jääks mulje, nagu töötaksidki ämmakatena ainult mingid vanakuradi vanaemad.

Te tõesti aru ei saa, kui kahjulik see on?

Õpetajatest on juba ammu tehtud mingid sadistlikud monstrumid. Politseinikud on peaaegu mõrtsukad. Nüüd on järg ämmakate käes, vaja need ka maa sisse tampida. Ja kui teil ükskord kedagi vaja on, siis polegi teil kedagi. Sina ja su doula. Loodan, et teil on koos hea nüüd ja igavesti.

 

Mina olen siis vist kampaaniast valesti aru saanud…

Endal on olnud 2 sünnitust, mis olid nagu öö ja päev. Raskema puhul esines ka selliseid nõmedamaid ütlemisi. Ja kergem oli tõepoolest ilus kogemus, kuigi esines suurem rebend, kehavedelikud ja lõpuks ka röökimine (aga minu, mitte ämmaka poolt!), siis tegelikult pole kellelegi midagi ette heita, ämmaemand avas lootekoti ainult viimases hädas, mitte varem, sest nii oleks kiirem jne. Ja siis ei kiskunud keegi mind ootamatult nibudest ja mis kõik esimese sünnitusjärgse ajaga meenub. See, et on väga valus, ei pruugi veel olla asi, mis sünnituse väga ebameeldivaks ja hirmsaks muudab…

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õpetajatest on juba ammu tehtud mingid sadistlikud monstrumid. Politseinikud on peaaegu mõrtsukad. Nüüd on järg ämmakate käes, vaja need ka maa sisse tampida.

Täiendan – ka emadest-isadest on tehtud sadistlikud monstrumid ja mõrtsukad. Kui keegi peaks meedias avaldatavate artiklite üle arvet pidama, et keda seal kõige rohkem negatiivses valguses kujutatakse, saaksid esikoha ilmselt lapsevanemad. Kõik on inimesed ja mädaõunu leidub igal pool.

+7
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.03 12:53; 05.03 08:35; 07.03 15:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Postitas: Kägu 04.03.2021 22:02 #3701151: Minul on neli last ja kolm sünnitust on olnud väga ilusad. Küünlavalgel ja oma muusikaga. Ja ei mingeid vaevusi ja linad jäid valgeks ja tärgeldatuks, roosilõhnad hõljusid, palged õhetasid naudingust ning sa tundsid end seitsmendas taevas. Jaa, me usume! Sünnitus on väga ilus kogemus. Ma arvan, et sa oled ingel taevas, kuigi ma pole kursis, kas need sünnitavad. Aga kui sünnitavad, siis just niimoodi.

Ilus kogemus ja seitsmendas taevas olemise tunne võib olla ka veriste linade ja valu puhul. Mina oma isikliku napi kogemuse baasil (1 laps) vaidlen ka vastu käole, kes ütleb, et toredat sünnituskogemust ei ole olemas ja ei saagi olla. Jah, sada protsenti verine ja valus (nii üht kui teist ilmselt kas rohkem või vähem), aga miks siis kohe sada protsenti kole? Selle vere ja valu põhjuseks ei ole ju midagi koledat, haigus või õnnetus, vaid midagi väga ilusat. Koledaks ilmselt võib sünnituse teha tõesti ainult personali halb suhtumine – või siis see, kui ema või lapsega peaks midagi halba juhtuma. Õnneks kogesin mina ainult väga hea suhtumisega personali (TÜ Kliinikumis).

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on ju õigus, aga kas te tõesti aru ei saa, et selliseid õelusekotte on vähemus. Teie aga korjate õuduslugusid kokku, et jääks mulje, nagu töötaksidki ämmakatena ainult mingid vanakuradi vanaemad.

Eee… Üks esimesi lauseid saates intervjuu andnute suust oli see, et neid juhtumeid on ülivähe, kuid see ei tähenda, et need maha peaks vaikima. Kõlab pigem nagu sinupoolne probleem, et tähelepanelikkus on puudulik.

+5
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.03 13:24; 05.03 09:10;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 165 )


Esileht Hobinurk Tänane Pealtnägija Sünnitusvägivallast