Esileht Tööelu, raha ja seadused. Tarbija käitumine ja hinnatõusud

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 277 )

Teema: Tarbija käitumine ja hinnatõusud

Postitas:
Kägu

Kas ja kuidas oled oma tarbija käitumist muutnud seoses hindade tõusuga ja tuleviku prognoosidega?

+5
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Toidupoes käin nimekirjaga ja mõtlen läbi, mida sööme. Enne oli päris palju emotsioonioste ja toidu raiskamist.

Suitsetamise jätsin maha, kui kuu aega e-sigarette mitte pahvida, säästab terve autoliisingu kulu.

Autoga enam igal pool ei käi. Linnas liigun rohkem jalgsi ning kui varem sõitsime tihti nädalavahetusel teise Eesti otsa matkarajale vms, siis nüüd valin kodulähedasemaid sihtkohti.

Kodus jälgime elektrihinda rohkem ja planeerime rohkem elektrit tarbivaid tegevusi selle järgi.

Millestki elulisest pole seni pidanud õnneks loobuma, aga tühja ei larista ka enam. Püüan rohkem toimetada nii, et raha jääks ka säästmiseks. Kui jätkaks puhtalt vanade harjunustega, siis kuluks see enamjaolt ära.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole tarbijat, kelle käitumise kohta oleks midagi öelda. Küll aga olen ise tarbija, ja enda tarbijakäitumises pole midagi muutnud peale selle, et panen rohkem tähele, kui palju asjade eest maksan.

+18
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olen teinud rohkem tööd, et saaks rohkem raha. Ega midagi muud eriti muuta ei anna. Autot nagunii mul pole ega ka mitte muid ülemääraseid luksasju.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Toidulisandite tarbimist olen piiranud ja eelistan neid tellida nüüd Saksa Amazonist, saab suurema purgi ja palju odavamalt. Tekitan ka harjumust käia paar korda kuus Lidlis. Tööd püüan ka rohkem teha.

+6
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas ja kuidas oled oma tarbija käitumist muutnud seoses hindade tõusuga ja tuleviku prognoosidega?

Peab ütlema, et väga hästi on see kõik mõjunud. Eriti kehakaalule, sest näksid ja ajaviitetoidud on jäänud poodi. Tuleviku osas peab kõigepealt see tulevik kohale jõudma. Hirm ei ole hea nõuandja. Vajadusel olen valmis endale toidu ise kasvatama ( maa selleks olemas). Kas see vajadus ka tekib, ei oska mina küll praegu arvata.  Minu vaade on hetkel selline, et kui hinnad tõusevad, tuleb ka oma sissetulekut suurendada.  Olen mänginud  vahel mängu, et “mis siis saab kui…:”  – nende sisuks on võimaluste otsimine. Inimesed on kohanemisvõimelised, nii et küll me hakkama saame.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma täna ei olnud nõus kohvikus ostma 9-eurost magustoitu, aga abikaasa ütles selle peale, et mis me siis siia üldse tulime ja nii see läks…

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtne ja loogiline: tarbin vähem. Nii mõnestki asjast/teenusest saab üldse loobuda, mõned soodsamate alternatiivide vastu välja vahetada.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muud poed olen vahetanud lidli vastu, ainult paari asja ostmisel käin mõnes teises poes. Muudes toidupoodides käin enne allahinnatud toodete leti läbi, kus sama kuupäevaga tooted, lihakraami täishinnaga osta ei tahagi. Ei ole suuremad laristajad enne ka olnud. VH saab varsti läbi, lasteaiakohta pole ja hirm on suur, mis saama hakkab.

+12
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen ka tarbmist kõvasti vähendanud. Söön vähem, põhitoit on Lidlist ostetud vikerforell, meriahven, kana või kalkun, mida ostan soodukatega, köögiviljad, salat, kodujuust ja muna. Need ostan kõik Lidlist. Sealt saab soodsalt ka täisterakaerahelbeid, tatart, riisi. Mõnikord harva ostan ka mujalt midagi. Nii olen toidule minevat raha pigem kokku tõmmanud, mitte see pole tõusnud. Enne läks toidule umbes 300 eurot, nüüd 200. Bensiini hoian ka kokku, niisama ikka ringi ei sõida enam. Varem käisin teises linnas teatris, rannas vms lihtsalt vahelduse mõttes, nüüd enam mitte. Eelmisel suvel oli palju konditsioneer sees, nüüd enam praktiliselt mitte, ainult siis, kui elekter on väga odav, alla 10 sendi. Kui midagi hakkan tegema, pesu pesema või kuivatama, ahjus kooki vms, siis vaatan, mis elektri hind on, vahel lükkan mõned päevad edasi. Igal suvel olen reisimas käinud, ka koroona ajal, nüüd jätsin ära. Ütleks, et elukvaliteet langeb kogu aeg, olen juba sellise piirini jõudnud, kust ei ole midagi enam alla tõmmata.

+16
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma vist ei ole tarbimisharjumusi oluliselt muutnud. Elektrihinda jälgin küll ja planeerin võimalusel kodumasinate kasutust (nt (nõude)pesumasin). Toidupoes olen hakanud rohkem jälgima sooduspakkumisi. Kilohinda olen samaväärsete toodete puhul alati jälginud – nt või, mille puhul mul ei ole tõesti vahet, kas see on Tere või Alma, aga kuna nüüd on toiduainete hinnatõus märkimisväärne, siis mõnikord on mõni asi ostmata jäänud küll. Nt Rakvere babyback searibi, mida ma aeg-ajalt ostan, kilohind on tõusnud 5-6 euro pealt peaaegu 11 euroni, seega selliseid asju olen hakanud pigem ostma siis kui on sooduspakkumine.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Igal suvel olen reisimas käinud, ka koroona ajal, nüüd jätsin ära. Ütleks, et elukvaliteet langeb kogu aeg, olen juba sellise piirini jõudnud, kust ei ole midagi enam alla tõmmata.

Kuidas saab elukvaliteet langeda, kui raha jääb rohkem alles? Miks reisimise ära jätsid?

+3
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab elukvaliteet langeda, kui raha jääb rohkem alles? Miks reisimise ära jätsid?

Raha ei jää ju rohkem alles, kui see kulub arvete maksmisele. Elektriarve oli mul talvel 800 eurot varasema 300 euro asemel. Ei ole ette näha, et sellel talvel midagi paraneks. Reisimise jätsingi ära, et talv üle elada. Selle 4000 euroga saan talvel küttearved ära maksta. Kuidas siis elukvaliteet ei lange, kui minu sissetulekust piisab vaid arvete maksmiseks, igasugune meelelahutus, elu nautimine, reisimine jne jääb ära. Mis elu see siis on, kui ei saa väljas söömas käia, reisida, ainult istud kodus kogu aeg. Käid selleks tööl, et kuidagi minimaalselt oma elu ära hingitseda. Ma pole elus sellepärast jätnud kana ahju panemata, suppi keetmata või kooki küpsetamata, et elekter on liiga kallis. Või palavas higistanud, sest konditsioneeri ei saa panna, elekter maksab ka öösel 50 senti kW. See ongi elukvaliteedi langus.

+22
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Suitsetamist vähendasin 90%, kuumal ajal on see kuidagi lihtsam.

Loobusin autost, 20+ aastat olin autoinimene; elan Talinna piiril, kuhu käivad linnaliinibussid, on rongipeatus ning Citibee ja Bolt Drive autod.

Keegi poliitik soovitas aknatihendeid osta, ostsin, kuigi mitte tema soovituse peale; korteri välisuksele ostsin ka, põleva tikuga kontrollides selgus, et ka sealt puhub natuke midagi.
Paksud kardinad tellisin eBayst, väidetavalt, kui need on akna ees, nii et radiaatorid on vabad/katmata, on toas oluliselt väiksem soojakadu.

Elekter on veel odav ja fiks.

Läksin ebastabiilse tuluga mikroettevõtluse kõrvalt osalise ajaga kodulähedasse kauplusse tööle; see, et ise ei maksa oma ravikindlustust on (minu jaoks) suur võit ning lisaks saan märkimisväärse osa toidust poole odavamalt – viimasel või eelviimasel müügipäeval allahinnatud liha- ja kalatooted, puu- ja juurvilja allahindlused, ainult personalile müüdavad “olematu” hinnaga “parim enne” ületanud kuivained, pähklid, maiustused jms. Samuti suudan nüüd paremini planeerida kampaaniakaupade oste: majapidamistooted, loomatoit, kuivained, hoidised.

Ja miks ma kõike seda ometi palju varem ei ole teinud – alealisi lapsi, keda transportida, mul ei ole, toitu ostsin varem kodulähedasest Selverist, mis ei ole just odavaim pood ja mul on olnud valehäbi allahinnatud toidu ostmisel. Napakas.

+20
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mul on olnud valehäbi allahinnatud toidu ostmisel.

Oi, seda on perekoolikad suureks häbiks pidanud.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oi, seda on perekoolikad suureks häbiks pidanud.

Räägi enda eest. Mina olengi peamiselt allahinnatud tooteid alati ostnudki, täishinnaga ostsin juba enne asju harva, mõnda kaubagruppi mitte kunagi: kohv, juust, WC paber, pesugeel, nõudepesumasina tabletid.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Räägi enda eest. Mina olengi peamiselt allahinnatud tooteid alati ostnudki, täishinnaga ostsin juba enne asju harva, mõnda kaubagruppi mitte kunagi: kohv, juust, WC paber, pesugeel, nõudepesumasina tabletid.

Ta ei pidanud silmas sooduspakkumisi vaid allahindlust, mis tehakse toote aegumisel.

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab elukvaliteet langeda, kui raha jääb rohkem alles? Miks reisimise ära jätsid?

Raha ei jää ju rohkem alles, kui see kulub arvete maksmisele. Elektriarve oli mul talvel 800 eurot varasema 300 euro asemel. Ei ole ette näha, et sellel talvel midagi paraneks. Reisimise jätsingi ära, et talv üle elada. Selle 4000 euroga saan talvel küttearved ära maksta. Kuidas siis elukvaliteet ei lange, kui minu sissetulekust piisab vaid arvete maksmiseks, igasugune meelelahutus, elu nautimine, reisimine jne jääb ära. Mis elu see siis on, kui ei saa väljas söömas käia, reisida, ainult istud kodus kogu aeg. Käid selleks tööl, et kuidagi minimaalselt oma elu ära hingitseda. Ma pole elus sellepärast jätnud kana ahju panemata, suppi keetmata või kooki küpsetamata, et elekter on liiga kallis. Või palavas higistanud, sest konditsioneeri ei saa panna, elekter maksab ka öösel 50 senti kW. See ongi elukvaliteedi langus.

Sellega annaks kõvasti kokku hoida. Viimased 24h on väga odav elekter olnud,  pesin 4 masinatäit pesu kuivatiga,  tegin ette kooki, küpsiseid, ahjuliha, aedviljahautist. Ja elektri hinna tipu ajal keerasin korgist tarbimise kinni. Vaatasin küünlavalgel telefoni 🙂

Konditsioneeri asemel saab panna päiksepoolsetele akendele katted ette ja akende õigel ajal avamise ja sulgemisega reguleerida temperatuuri. 21peale just tuba ei saa,  aga viimase nädala üle 27 mu toas polnud ja 27gi oli vaid ühel päeval.

Mis auasi see on, et perekoolikas peab kõige kallima elektriga oma ahjuparti tegema. Külmik selleks ongi,  et säilitada toitu. Kuumutatud ja hermeetiliselt suletud toit säilib kaua. Pesu pesemisega sama moodi. Kapp riideid täis enamikul aga kindlasti peab pesu pesema selle esmaspäevase hinnatipu ajal. Koguge kokku pesu,  nii pikka hinnatipu pole veel olnud,  et riided otsa saaks.

+3
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma näen seda iga päev, kuidas inimestel on tasuta toidu võtmisega valehäbi – nimelt töötan cateringides. Ennem visatakse ülejäänud toit prükkarisse, kuna väidetavalt on üks ja sama liha/kala/sai kopa ette visanud, ja siis halatakse Facebookis avalikult, kuidas toit ikka nii kallis ja raha ei jätku. Ise teevad metsikult ületunde, et toitu koju osta ja peret toita, aga et võtta cateringist liha, mis niikuinii prügikasti lendab ja saaks kodus midagi leiutada, seda ka ei tehta. Seega, vahel mõtlen, et mõnedele on see majanduskriis hea, hakkavad jälle asku väärtustama. Elatakse lihtsalt liiga hästi!

+16
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muud poed olen vahetanud lidli vastu, ainult paari asja ostmisel käin mõnes teises poes. Muudes toidupoodides käin enne allahinnatud toodete leti läbi, kus sama kuupäevaga tooted, lihakraami täishinnaga osta ei tahagi. Ei ole suuremad laristajad enne ka olnud. VH saab varsti läbi, lasteaiakohta pole ja hirm on suur, mis saama hakkab.

Kahju muidugi, aga kuidas siis see totaalsesse vaesusesse kukkumine ikka nii ootamatult tuli?

Äsja otsustasid ju ise lapse saada, eeldan, et siis on sul ju abikaasa, kes töötab.

Mismoodi pole lasteaiakohta? Panid kohe sündides järjekorda?

Vanemahyvitise kulutasid iga kuu tilgatumaks, nagu homset ei oleks? Lisaks juba vanemahyvitise ajal, õhtuti, kui abikaasa kodus lapse juures, lisatööd ei teinud, ei viitsinud? Head koduabilised-koristajad teenivad väga hästi.

0
-15
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Mul ei ole tarbijat, kelle käitumise kohta oleks midagi öelda. Küll aga olen ise tarbija, ja enda tarbijakäitumises pole midagi muutnud peale selle, et panen rohkem tähele, kui palju asjade eest maksan.

Aga kas tulevikul prognoos on, see on ka küsimus nagu tarbija käituminegi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah. Küttepuid pole nõus 2-3x kõrgema hinnaga ostma. Selle asemel hankisin raieloa ja võtan koduõuel hoopis ühe suure vana puu maha. Kahju on, aga ta on niikuinii seest mäda ja seega ohtlik.

Muus osas olen kogu aeg kokkuhoidlik olnud ja jätkan sama liini.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellega annaks kõvasti kokku hoida. Viimased 24h on väga odav elekter olnud,  pesin 4 masinatäit pesu kuivatiga,  tegin ette kooki, küpsiseid, ahjuliha, aedviljahautist. Ja elektri hinna tipu ajal keerasin korgist tarbimise kinni. Vaatasin küünlavalgel telefoni ???? Konditsioneeri asemel saab panna päiksepoolsetele akendele katted ette ja akende õigel ajal avamise ja sulgemisega reguleerida temperatuuri. 21peale just tuba ei saa,  aga viimase nädala üle 27 mu toas polnud ja 27gi oli vaid ühel päeval. Mis auasi see on, et perekoolikas peab kõige kallima elektriga oma ahjuparti tegema. Külmik selleks ongi,  et säilitada toitu. Kuumutatud ja hermeetiliselt suletud toit säilib kaua. Pesu pesemisega sama moodi. Kapp riideid täis enamikul aga kindlasti peab pesu pesema selle esmaspäevase hinnatipu ajal. Koguge kokku pesu,  nii pikka hinnatipu pole veel olnud,  et riided otsa saaks.

Minu elukvaliteeti langetaks oluliselt asjaolu, kui ma hakkaksin elektrihinda jälgima ja selle järgi elama. See tõmblemine ja vangerdamine on minu jaoks hullem elukvaliteedi halvendaja kui kõrgemad elektriarved.

+6
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellega annaks kõvasti kokku hoida. Viimased 24h on väga odav elekter olnud,  pesin 4 masinatäit pesu kuivatiga,  tegin ette kooki, küpsiseid, ahjuliha, aedviljahautist. Ja elektri hinna tipu ajal keerasin korgist tarbimise kinni. Vaatasin küünlavalgel telefoni ???? Konditsioneeri asemel saab panna päiksepoolsetele akendele katted ette ja akende õigel ajal avamise ja sulgemisega reguleerida temperatuuri. 21peale just tuba ei saa,  aga viimase nädala üle 27 mu toas polnud ja 27gi oli vaid ühel päeval. Mis auasi see on, et perekoolikas peab kõige kallima elektriga oma ahjuparti tegema. Külmik selleks ongi,  et säilitada toitu. Kuumutatud ja hermeetiliselt suletud toit säilib kaua. Pesu pesemisega sama moodi. Kapp riideid täis enamikul aga kindlasti peab pesu pesema selle esmaspäevase hinnatipu ajal. Koguge kokku pesu,  nii pikka hinnatipu pole veel olnud,  et riided otsa saaks.

Ei säili seal külmikus midagi kui korgid välja keerata.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muud poed olen vahetanud lidli vastu, ainult paari asja ostmisel käin mõnes teises poes. Muudes toidupoodides käin enne allahinnatud toodete leti läbi, kus sama kuupäevaga tooted, lihakraami täishinnaga osta ei tahagi. Ei ole suuremad laristajad enne ka olnud. VH saab varsti läbi, lasteaiakohta pole ja hirm on suur, mis saama hakkab.

Kahju muidugi, aga kuidas siis see totaalsesse vaesusesse kukkumine ikka nii ootamatult tuli?

Äsja otsustasid ju ise lapse saada, eeldan, et siis on sul ju abikaasa, kes töötab.

Mismoodi pole lasteaiakohta? Panid kohe sündides järjekorda?

Vanemahyvitise kulutasid iga kuu tilgatumaks, nagu homset ei oleks? Lisaks juba vanemahyvitise ajal, õhtuti, kui abikaasa kodus lapse juures, lisatööd ei teinud, ei viitsinud? Head koduabilised-koristajad teenivad väga hästi.

Tallinnas on järjekorrad 3 aastat. Laps tuleks enne rasedust järjekorda saada , kahjuks pole see võimalik.

Erahoiu tasu on kõrgem kui miinimumpalk, osakoormusega lisatöö või natuke säästmine ei aita.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis auasi see on, et perekoolikas peab kõige kallima elektriga oma ahjuparti tegema.

Said täiesti vastupidiselt aru, võib-olla väljendusin segaselt. Ma ütlesin, et varem minu elus pole kunagi juhtunud, et jätan kana, koogi, supi vms tegemata, sest elekter on liiga kallis, nüüd on asjad muutunud. Ütlesingi, et nüüd jälgin kogu aeg elektrihinda. Viimased paar päeva olengi pesnud ja süüa teinud, elekter oli päeval tükk aega 4 skW. Minu arust pole see kuigi tore elu. Eluaeg rabad, et oma elujärge parandada ja siis juhtub selline asi nagu praegu, et elad hullemini kui nõuka ajal.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muud poed olen vahetanud lidli vastu, ainult paari asja ostmisel käin mõnes teises poes. Muudes toidupoodides käin enne allahinnatud toodete leti läbi, kus sama kuupäevaga tooted, lihakraami täishinnaga osta ei tahagi. Ei ole suuremad laristajad enne ka olnud. VH saab varsti läbi, lasteaiakohta pole ja hirm on suur, mis saama hakkab.

Kahju muidugi, aga kuidas siis see totaalsesse vaesusesse kukkumine ikka nii ootamatult tuli?

Äsja otsustasid ju ise lapse saada, eeldan, et siis on sul ju abikaasa, kes töötab.

Mismoodi pole lasteaiakohta? Panid kohe sündides järjekorda?

Vanemahyvitise kulutasid iga kuu tilgatumaks, nagu homset ei oleks? Lisaks juba vanemahyvitise ajal, õhtuti, kui abikaasa kodus lapse juures, lisatööd ei teinud, ei viitsinud? Head koduabilised-koristajad teenivad väga hästi.

Hea on öelda, aga palun vaata, milline on hindade tõus. Sääste on, aga kui gaasi arve on varasema max 100€ asemel 400-500€ kuus või veel enam, elektriarve 30€ asemel 100€, toidu hinnad tõusnud meeletult, siis ei jätku nendest säästudest just eriti kauaks. Niimoodi sai säästa ja nende kasutust planeerida nö headel aegadel.

Laps on sünnist saadik järjekorras ja ei ela isegi mingis suures asulas, ühtki hoiukohta terves vallas pole. Koha mittesaamine tuli tõesti üllatusena, sest esimene laps sai koha, aga nüüd on lasteaed “täis” ja öeldakse, et meil tahtjaid rohkem kui kohti, sorry.

Mees teeb õhtuti lisatööd nii palju kui võimalik. Minu isiklik prognoos on, et sellise olukorra jätkudes ei ole ka varsti enam väga paljusid, kes koristajaid-koduabilisi endale lubada saavad.

+20
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleme hakanud kulutama vähem. Me ei ole nüüd käinud piletitega kinos, teatris ega kontserdil, piisavalt on suvel olnud tasuta üritusi, neid oleme külastanud. Samuti pole plaanis minna selliste hindade juures spaasse.  Reisidest pole suutnud loobuda, kuid planeerime neid nüüd eelnevalt rohkem, kasutades erinevaid sooduspakkumisi. Toidule kulutame vähem, jälgime sooduspakkumisi, emotsioonioste oleme püüdnud mitte teha, mistõttu on meil vähenenud toiduraiskamine. Tööstus- ja riidekaupu ostame vaid vajaduspõhiselt (enamasti on siiani olnud need emotsiooniostud või siis see, et tahan uut ja paremat). Sporditreeningud saalis  vahetasime juba koroona algusaastal välja õuetreeningute vastu (kõndimine, jooks,  rulluisutamine, suusatamine, uisutamine, jalgrattasõit). 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Punase kala söömist olen märkimisväärselt piiranud … lihtsalt ei tundu kuigi mõistlik SELLIST hinda maksta selle eest. No ja kui ikka meedias taaskord teemaks, et mingi päeval elektri hind rekordiline, siis ikka liha tundideks ahju ei pane. Üldse püüan igasugu raiskamist ja laristamist piirata, mis on ju iseenesest igati teretulnud 🙂

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma täna ei olnud nõus kohvikus ostma 9-eurost magustoitu, aga abikaasa ütles selle peale, et mis me siis siia üldse tulime ja nii see läks…

Millises kohvikus ja mis magustoit maksab 9 €?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 277 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Tarbija käitumine ja hinnatõusud