Esileht Koolilaps Teater ja riided

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 39 )

Teema: Teater ja riided

Postitas:
Kägu

Käisime sõbranna ja ta lapsega teatris. Mina oma lapsele ei suutnud midagi viisakat selga saada. Tema tahtis lõhkiseid
laiu teksasid ja kapuutsiga pusa. Nii nagu koolis käib. Vaidlesime sobivuse üle.
Sõbranna laps oli pidulikult riides. Nii ilus.
Küsisin siis et kas laps ise pani nii ilusad riided. Oh ei! Nad olid ikka tülitsenud. Aga sõbranna ütles et nutad ja paned ja jutul lõpp.
Kas nii on õige?
Kas peab vahet tegema riietusel ja pidulikkusel erinevates kohtades?
Kas seda peaks nõudma ja õpetama? Ja kuidas õpetama?

+6
-27
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ah?

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loogiline ju, et peab õpetama. Lapsel võiks endal ka paha olla, kui tema on nagu mingi paadialune ja teised on pidulikult. Minul küll omal ajal oli, kui vahel juhtus, et jäin infosulgu või unustasin ära end pidulikumalt panna ja oli pidulik riietus ette nähtud (pildistamine, mingi teatrikülastus vms). Muidugi, eks seal teatris näe ka igasuguses riietuses isikuid, mõni laps on ehk dressidegagi, aga ega ma ei mõtle teda nähes, et oh kui lahe tüüp, ei allu ühiskonna reeglitele ja kõnnib oma rada. Pigem mõtlen, et sel lapsel võib-olla polegi paremaid riideid või vanemaid, kes tema riietusele tähelepanu pööraks. Ja teismeliste puhul on muidugi teada, et mõni vahel on lihtsalt mässumeelne ja peab just maailma kõige lõhkisemad teksad kasvõi polaarekspeditsioonile selga panema ja ega ema ei jõua ka sellistel kogu aeg kätt hoida.

+20
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan et tegelikult see pole teema, millega suuri sõdasid pidada (üritasin ka millalgi “kakelda”, aga suht tulutult – lihtsalt tekkis riid ja trots). Käib mõned korrad “kaltsakana” teatris ja küllap ta ennast seal ikka veidi ebamugavalt tunneb, isegi kui ei tunnista seda.  Vähemalt meil on viimasel ajal trend sinnapoole, et päris igapäevariietega enam teatrisse ega vanaema juubelile ei kiputa, kuigi “vanainimeste mõttes” peoriideid ei tunnistata. Lõhkiste teksade asemel pidulikumad püksid (vähemalt praeguses faasis tütrele kleiti selga ei saa), t-särgi asemel mõni viisakam pluus või top.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma mingi vanuseni (u 11-12 ehk) üritasin kompromisse leida, st lõhkiste teksade asemel korralikud mustad teksad ja dressika asemel dzemper, triiksärk vms. – st et laps tundis end veel enam-vähem hästi ja väga silma ka ei riivanud. Päris paduteismelistega see vahepeal ei õnnestunud ka, aga see oligi selline periood, et ma väga valisin oma võitlusi ja sellisest pisiasjast ei hakanud mingit teemat tegema. Nad ju teavad tegelikult selle aja peale küll, kus milliste riietega käiakse, küllap nad hiljem jälle normaalselt riidesse panevad (kui aju uuesti normaalselt funktsioneerima hakkab).

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas nii on õige?

Minu meelest küll. Ega ta siis päriselt käsi ei väänanud ja last nutma ei ajanud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas su laps käis esimest korda teatris? Siis küll võib tekkida selline vastasseis, et mis nüüd. Kui vanema pojaga üle tüki aja teatrisse läksime, siis üritas ka kummalise riietuse kasuks, õnneks suutsin veenda, et tumedad püksid ja sviiter on kohasemad. Väiksena   käisime ikka kord aastas teatris, siis oli harjumus. Nüüd oli 4 aasta vahe sees ja kohe mõjus.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No ilmselgelt peab lapsele selliseid asju õpetama. Ei saa ju eeldada, et ta ise teab, kui ema ei suuna.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei käinud esimest korda teatris. Väiksena polnud probleemi ilusaid ja pidulikke riideid selga panna.
Nüüd on nagu mingi trots. Ega paremaid riideid tahtnud panna ka sõbranna laps. Aga ta ei lase lapsel endale vastu rääkida. See tähendabki seda et nutad ja paned.
Mulle küll ei meeldi endale kuidas mu laps teatrisse tuli. Vast see läheb üle. Lootus on, tegu ju tüdrukuga. Muidu poiste puhul võin saad tulevase minia kriitika alla kui ta hiljem ka riietuses vahet ei tee. Kivi ema kapsaaeda, et see pole pojale selgeks teinud kus mida kanda. On ju naistel selliseid probleeme meestega küll.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ka ei lase lapsel endale vastu rääkida. Olen nagu see sõbranna. Laps peab tegema minu tahtmist, sest mina olen vanem. Arvan, et see tuleb ka elus kasuks, kui juba varakult on selgeks tehtud, et on alluvusvahekorrad. Nendest lastest, kellele on kõiges alati järele antud, saavad hellikud lumehelbekesed, kes ühtegi raskemat tööülesannet tehtud ei saa.

+7
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ka ei lase lapsel endale vastu rääkida. Olen nagu see sõbranna. Laps peab tegema minu tahtmist, sest mina olen vanem. Arvan, et see tuleb ka elus kasuks, kui juba varakult on selgeks tehtud, et on alluvusvahekorrad. Nendest lastest, kellele on kõiges alati järele antud, saavad hellikud lumehelbekesed, kes ühtegi raskemat tööülesannet tehtud ei saa.

Mul tekib selle peale kohe küsimus – kui vana Su laps on?

Aga sõbranna ütles et nutad ja paned ja jutul lõpp.
Kas nii on õige?

Minu meelest ei ole. Oleneb muidugi, kui suur see tüli seal tegelikult oli – kui lihtsalt pahase häälega tungiv soovitus ja see “nutad” oli seal pigem kujundlik või huumoriga öeldud, siis pole ehk probleemi. Aga ma tean omast käest, kui jaburalt olulised teismelistele mõnikord mingid asjad on, nad on nagu kolmeaastased uuesti kohati oma kinnisideede ja jonniga. See on arenguetapp ju tegelikult, vajalik pealegi, ning teatriskäik peaks olema tore ja vabatahtlik üritus, mitte ebameeldiv tööülesanne, mis tuleb tööandja etteantud riietust kandes hambad risti ära teha. Nii et ei, ma ehk soovitaksin riietust, aga kindlasti ei hakkaks mingeid nõudmisi esitama ja naudiksin lapsega koosolemist olenemata sellest, mis tal seljas on.

Kas peab vahet tegema riietusel ja pidulikkusel erinevates kohtades?
Kas seda peaks nõudma ja õpetama? Ja kuidas õpetama?

No seda on enamus inimesi oma lastele ju niikuinii lapsest saadik õpetanud, et kui on pidu, aktus, teater vms, siis pannakse pidulik riietus, nad on seda aastaid praktiseerinud ja meie generatsiooni vaadetega väga hästi kursis. Praegu on see minu meelest järjest vabamaks muutumas, päris dressides ja teksades veel presidendi vastuvõtul ei käida, aga tossudes juba küll. Nii et ma võtaks vabalt ja keskenduks pigem etendusele. Aga kui see ikka väga hirmus tundub, siis võiks üritada last moosida, et ta soetaks endale selliste ürituste jaoks mingi korralikuma riietuse, mis talle ka vastuvõetav on ja pole vähemalt dressid ega lõhkised teksad.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muidu poiste puhul võin saad tulevase minia kriitika alla kui ta hiljem ka riietuses vahet ei tee. Kivi ema kapsaaeda, et see pole pojale selgeks teinud kus mida kanda. On ju naistel selliseid probleeme meestega küll.

Sul on ikka mingi hoopis erilise nurga alt see mure. Kas kombeid peab lapsele kellegi teise pärast õpetama? Viisakas välimus, olukorda sobiv stiil annab isiksusele endale väga palju juurde.
Aga mis variandid üldse olnud oleks lapsel veel riietuse osas selga panna? Mida sa ise kandsid?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on pubekaga (tüdruk) kokkulepe, et tal peab kogu aeg kapis olema üks viisakam komplekt aga ta võib selle ise valida. Ei sunni selga igavaid musti teksaseid vms. Praegu nt on üks stiilne jumpsuit.

Loomulikult on sünnist saati seletatud, et nt teatrisse või (vana)vanavanemate sünnipäevale ei minda samade riietega, kui sõbrannadega shoppama.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Piduliku ja lõhkiste teksade vahele jääb palju võimalusi. Ma ei suru lastele pidulikke riideid peale, kui teatrisse vmt minek, aga neil on sellisteks puhkudeks olemas neutraalsed riided, mis ei torka silma ja mis minu arust sobivad ka teatrisse, paljud käivad teatris tavaliste riietega. Minu laste neutraalne riietus on peenekoelisem lihtne sviiter + püksid. Mõnikord harva on nad nõus selge panema ka musta seeliku + pluusi/sviitri (kooli pidulike ürituste jaoks on must seelik niikuinii olemas). Oleme kokku leppinud, et teatri vmt kohtades kantavatel riietel ei ole mingeid kirjasid, ei ole liiga tolknevad seljas.

Ma ei tea, mis oli teemaalgataja sõbranna lapse pidulik riietus, üle võlli ei maksa minna sellega. Aga kui vaadata sellistes poodides ringi, kust noored riideid ostavad, siis leiab ka midagi sellist, mida nad on nõus selga panema ja saab ka teatrisse. See ühe põlvkonna “pidulik riietus” ei pruugi seda enam olla järgmise põlvkonna arvates ja  noorest ei maksa teha tädikest.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust on üritusele riiete valik austus kutsuja vastu.
Minu teismelisel lapsel on koolis koolivorm, üritustel pidulik koolivorm. Lõhkised teksad ja kapuutsiga pusad on keelatud.  Kool on ametiasutus. Kontorisse ju ka ei lähe spordiriietega.
Ta on nii harjunud sellega, et riietuse valik sõltub ikka kohast kuhu minnakse. Kui läheme teatrisse, kontserdile või sünnipäevale paneb ise pidulikud riided. Aegajalt küsib minu arvamust riiete valiku osas, et kas sellisele üritusele sobib see riietus. Arvatavasti oleme temaga ka keskmisest rohkem teatris ja erinevatel ūritustel käinud.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu teismeline korra üle pika aja käis teatris  suhteliselt ebasobivates riietes. Õnneks sai kohapeal ise ka aru, et seekord läks midagi valesti. Nüüd paneb teatriskäimiseks ka  korralikumad riided. Päris pidulik praegusel eluperioodil on palju nõutud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teismelisele muidugi enam ei selgita, mis on pidulik ja mis mitte. Mina oleks siin ka ilmselt su sõbranna teed läinud, kuigi see võinuks lõppeda ka nii, et teismeline teatab, et ta siis ei tule teatrisse. No eks lahendaks jooksvalt, aga lõhkiste teksadega minu laps teatrisse koos minuga ei tuleks. Ülikonda – pitskleiti ka ei nõuaks, aga vähemalt tumedad teksad, soliidne kampsun või pluus, ühetoonilised kingad või äärmisel juhul tagasihoidlikud tennised oleks minu kompromissvariant, millest rohkem ma järele ei annaks.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on kaks erinevat küsimust, mida peaks arutama. Kas teatris peaks käima pidulikult? Mina arvan, et ei pea. Kui just ei ole ooperi esikas vms. Aga teatris võiks käia korrektselt. Pidulikul ja korrektsel on vahe. Piduliku all mõtlen ma valget pluusi, vesti ja kikilipsu ning see on täielik overkill mu jaoks lihtsalt teatrietendusel. Kui ise näen teatris mingeid noori tüdrukuid, kes on ülespandud soengu ja pika, lahtise seljaosaga kleidiga, siis on kindel see, et nad on maalt. Noh, elus esimest korda Tallinnas teatris. Las nad muidugi olla nii nagu nad on – see minu vaatamist ei sega. Küll aga võiks teatris olla seljas poisil näiteks tumedad püksid (võivad olla ka tumedad teksad) ja sviiter või ilma kirjadeta puuvillane särk + kampsun.

Kui aga teater on Krahlis või Kanuti Gildis, STL-s, Genialistide Klubis (või muu taoline koht), siis on teksad ja kapuutsiga dressikas ok.

Muide, TA – miks su laps kapuutsiga dressikaga koolis käib? Minu arvates see ei ole ok. Koolis ikka ka kampsun või “pidulik dress” 🙂 (ma mõtlen selle all lihtsat, kapuutsita, peenema koega, mitte nii dressipluusiliku välimusega dressipluusi) – ikka viisakas riietus.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siis tuleb uus küsimus et laps käib ja tahab käia pusaga ja lõhkiste teksadega koolis. Tema ise arvaks et tema võib käia nii nagu tahab. Tuleks tüli kui ma seda keelaks või sobimatuks peaks-sulle ei sobi miski,ainult kritiseerid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Käisime sõbranna ja ta lapsega teatris. Mina oma lapsele ei suutnud midagi viisakat selga saada. Tema tahtis lõhkiseid

laiu teksasid ja kapuutsiga pusa. Nii nagu koolis käib. Vaidlesime sobivuse üle.

Sõbranna laps oli pidulikult riides. Nii ilus.

Küsisin siis et kas laps ise pani nii ilusad riided. Oh ei! Nad olid ikka tülitsenud. Aga sõbranna ütles et nutad ja paned ja jutul lõpp.

Kas nii on õige?

Kas peab vahet tegema riietusel ja pidulikkusel erinevates kohtades?

Kas seda peaks nõudma ja õpetama? Ja kuidas õpetama?

Aga kes veel kui mitte sina ei õpeta last? Loomulikult nõuad korraliku riietust.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siis tuleb uus küsimus et laps käib ja tahab käia pusaga ja lõhkiste teksadega koolis. Tema ise arvaks et tema võib käia nii nagu tahab. Tuleks tüli kui ma seda keelaks või sobimatuks peaks-sulle ei sobi miski,ainult kritiseerid.

Mul on ka poeg, kellel on koolis pidevad tülid pusade pärast. Lubatud on üks trikotaažese – ilma kapuutsita pusa. Lubatud ei ole teine samast materjalist ese – kapuutsiga pusa. Mina ka, ausalt öeldes, sellest vahest aru ei saa. Arvestades hoodie’de staatust tänapäeval (igapäevane casual riideese, mitte mingi dressi komponent) on kooli poolt jabur välistada kapuutsiga pusad. Need näevad ju nii normaalsed välja tänapäeval. Kampsuneid ei kanna keegi ja miks peaks? Saan aru piduliku ja tavalise kooliriietuse vahest, saan aru, et otseselt sportimiseks mõeldud asju ei kanna – aga ei saa aru, miks kvalifitseeritakse hoodie’d spordiriietuseks ning samasugused ilma kapuutsita pusad mitte.

+6
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Imestan, et perekoolis lapsevanemate lapsed käivad alati akadeemiliste riietega koolis, elan ühe Tallinna piirkonnakooli lähedal. Mu arust ainult algklasside riietus on enamvähem korrektne, sealt edasi on ikka dressid-lõhkised teksad-kapuutsiga pusad, mõnel tüdrukul ka üsna eriline juuksevärv ja tugev meik….

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Need, kes puuvillaseid pusasid- pükse spordiriietuseks peavad, ei ole ilmselt kunagi sporti teinud.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üritaks ikka suunata, aga tülini asja ei viiks kohe kindlasti, ammugi mingi sunni või lapse nutuni. Nagu… riietus. Lihtsalt riietus. Mis ei tee mitte midagi halba mitte kellelegi, võib-olla pälvib paar imestunud pilku või muiet.
Täiesti ebaoluline asi maailma mastaabis, mille pärast oma lähedase inimesega sõdida, panna kedagi end halvasti tundma või rikkuda toredat teatriskäiku!

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan et tegelikult see pole teema, millega suuri sõdasid pidada (üritasin ka millalgi “kakelda”, aga suht tulutult – lihtsalt tekkis riid ja trots). Käib mõned korrad “kaltsakana” teatris ja küllap ta ennast seal ikka veidi ebamugavalt tunneb, isegi kui ei tunnista seda. Vähemalt meil on viimasel ajal trend sinnapoole, et päris igapäevariietega enam teatrisse ega vanaema juubelile ei kiputa, kuigi “vanainimeste mõttes” peoriideid ei tunnistata. Lõhkiste teksade asemel pidulikumad püksid (vähemalt praeguses faasis tütrele kleiti selga ei saa), t-särgi asemel mõni viisakam pluus või top.

Kas teik lubatakse kooli ilmuda lõhkistes teksades? Meil õnneks ei lubata. M ei kujuta ette et laps läheb kapuutsiga pusaga teatrisse.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siis tuleb uus küsimus et laps käib ja tahab käia pusaga ja lõhkiste teksadega koolis. Tema ise arvaks et tema võib käia nii nagu tahab. Tuleks tüli kui ma seda keelaks või sobimatuks peaks-sulle ei sobi miski,ainult kritiseerid.

Äkki loed mõne raamatu läbi enesekehtestamisest, teismeliste haldamisest vm
Sa nagu kardad oma last või siis konfliktsituatsiooni? Nn tüli ei ole miskit, mida iga hinna eest vältida vaja. Sinu ülesanne ongi ju lapsele neid asju õpetada, selgitada, põhjendada.
Ja ära kritiseeri ainult, vaid kiida ka, kui selleks alust. Sa ei räägu oma lapsega ometi ainult siis, kui teda noomida vaja?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siis tuleb uus küsimus et laps käib ja tahab käia pusaga ja lõhkiste teksadega koolis. Tema ise arvaks et tema võib käia nii nagu tahab. Tuleks tüli kui ma seda keelaks või sobimatuks peaks-sulle ei sobi miski,ainult kritiseerid.

Äkki loed mõne raamatu läbi enesekehtestamisest, teismeliste haldamisest vm

Sa nagu kardad oma last või siis konfliktsituatsiooni? Nn tüli ei ole miskit, mida iga hinna eest vältida vaja. Sinu ülesanne ongi ju lapsele neid asju õpetada, selgitada, põhjendada.

Ja ära kritiseeri ainult, vaid kiida ka, kui selleks alust. Sa ei räägu oma lapsega ometi ainult siis, kui teda noomida vaja?

Aga kui lapse koolis polegi riietuse osas rangeid reegleid ja lõhkised teksad ongi lubatud, siis minu meelest ei ole ka lapsevanemal siin alust õiendama hakata. Tal on oma nägemus sobivatest kooliriietest, lapsel oma nägemus, ma ei näe küll põhjust siin ennast kehtestama hakata. Rääkida ju võib, aga teismeline võib seda muidugi tajuda põhjendamatu kriitikana oma stiili suhtes (mida see ka on, juhul, kui koolil pole vastavat reeglit mustvalgel kirjas).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kui lapse koolis polegi riietuse osas rangeid reegleid ja lõhkised teksad ongi lubatud, siis minu meelest ei ole ka lapsevanemal siin alust õiendama hakata.

On ikka küll, mina kasvatan oma last oma tõekspidamiste järgi ja sinna alla kuulub ka arusaam, millise riietusega erinevates kohtades käia. Minu poolest võib kool kasvõi bikiine lubada, minu laps niimoodi kodunt välja ei lähe. (Sellisest koolist, kus lubatakse lõhkiste teksadega käia, hoiaksin muidugi ka kaugele.)

Ja kui keegi hakkab nüüd targutama, kuidas mu lapsed lahkuvad esimesel võimalusel kodunt ja ei tunne mind enam ära pärast seda, kui ise teenima on hakanud, siis nii see ei ole. Lapsed on kõik juba täiskavsnud v hilisteismelised ja suhted on suurepärased. Pole ka kunagi probleeme olnud, et nad ei teaks, milliste riietega sobib minna kooli või teatrisse.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on aga teemaalgatajale küsimus, et kas oled ka analüüsinud, millist eeskuju sa ise lapsele näitad? Kas dress-toss kõikjal seljas või on riietus ikka vastavalt olukorrale? Nt. kooli koosolekule ikkagi viisakalt riides (seelik-püksid, ametlikum sviiter, pluus-pintsak) või lähed kohale dressis/teksas-tossudes? Tööle viisakalt riides? Kuidas sa ise teatrisse kohale lähed? Usun, et isiklik eeskuju aitab palju ära teha, sest minu paduteismelisel ei tule teatud olukordades mingeid küsimusi, kuidas ennast riietada. Kooli nabapluusiga-lõhkiste teksastega ei minda, teatrisse mineku eel on sõbrannadega outfitid selgeks räägitud (seelik vs. kleit), ainus minus õudu tekitav osa on vaba aja riietus (dressid-tossud-lõhkised teksad-nabapluusid). Asjad on maast madalast selgeks räägitud, ise eeskuju näidatud,  ainult pojaga tuli mingi hetk selgitada, miks mina nõuan koolis käies minimaalselt teksaste kandmist, mitte nagu X ja Y vanemad, kelle arust on dressid täiesti sobivad. Sina ise saad lapsevanemana juhtida lapse riietumist, esitades nõudmisi ainult oma lastele, halvustamata seejuures teisi.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei tea, mul ei ole üldse dressipükse, kuid mu teismeline eelistab ka neid. Ilmselt eakaaslaste eeskujul. Ses vanuses tihti vanemate eeskuju jaoks on juba veidi hilja…

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 39 )


Esileht Koolilaps Teater ja riided