Esileht Koolilaps Teismeliste jututeemad

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )

Teema: Teismeliste jututeemad

Postitas:
Kägu

Millised teemad teie teismelisi kõnetavad? Millistel teemadel neile meeldib arutleda? Pean silmas just selliseid sügavamaid ja mõtlemapanevamaid diskussioone, kus avaldatakse oma arvamust ja põhjendatakse oma seisukohti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis vanuses teismelistest me räägime? väga suur erinevus on, et kas vestlus käib vanematega või kõrvaliste isikutega. Lisaks siis noore huvid. Kas on pigem oivik, olümpiaadidele suunatud laps või on chill ja grill pigem olulisemad.
Kodus pojaga räägime erinevatest mängudest, koolis toimuvast, maailmas toimuvast. Tütardega räägime ka teadusmaailmas toimuvast, suhetest, koolis toimuvast.
Noortega koos tööd tehes on teemaks suhted eakaaslastega- mõni tahab oma peiksi, pruuti näidata. Nädala pärast on juba uus. Räägime mõnuainetest, õpetajatest, pinnakatest jne.
Pärispalju räägivad noored ka oma peredest, suhetest vanematega. Majanduslikust seisust, oma unistustest.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tänan sisuka vastuse eest! Pean silmas 14-15 aastaseid.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie 15-aastane tütar huvitub poliitikast. Ta võib pikalt diskuteerida USA presidendi isikuomaduste üle või tuua välja praeguse valitsuse puudujäägid. Ma ise poliitikat väga ei jaga, sestap on keeruline temaga sel teemal vestelda.

Teine jututeema on suhted. Vahel ta räägib sellest, mida on sotsiaalmeedias lugenud. Ka nt Pärnu tüdruku peksmisest tõttas mulle rääkima, et selline õudne lugu juhtus, ja siis arutlesime vägivalla teema üle.

Üldiselt võivad noortel olla küllaltki  erinevad huvipakkuvad teemad, täpselt nagu  täiskasvanutelgi. Ei ole sellist ühte ja universaalset “noorte” teemat.

+10
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ühistranspordis sõites kuulen teismelisi põhiliselt ropendamas ja kõva häälega naermas. Neljatähelised sõnad on paljudel sidesõnade eest. Vaevalt et nad kodus või koolis niimoodi räägivad, aga omavahel olles küll mingeid sügavmõttelisi vestlusi ei toimu.

+10
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ühistranspordis sõites kuulen teismelisi põhiliselt ropendamas ja kõva häälega naermas. Neljatähelised sõnad on paljudel sidesõnade eest. Vaevalt et nad kodus või koolis niimoodi räägivad, aga omavahel olles küll mingeid sügavmõttelisi vestlusi ei toimu.

Vaevalt sa isegi täistopitud liinibussis eriti sügavmõttelisi filosoofilisi vestlusi pead. Igaks asjaks on aeg ja koht.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

14-15-aastasega ikkagi sisuliselt kõigest mis ümberringi toimus, mida kuulsime, nägime mis häiris, mis rõõmustas (tava elu rõõmud-mured, lisaks lõbustused, polliika, sõda, sport, muusika, ajalugu, teadus, autod jne) Selles vanuses andis veel hästi palju enda arvamust ka söödavaks teha, seetõttu lisaks  ka palju ennetavalt  (noori) puudutavaid  probleemteemasid iga kandi pealt  (pruudid, peigmehed,    varajane kooselu/ versus ehk silmarõõmud, seks, peod, alkohol, narkootikum, hulljulgus, autosõidud, vägistamised, raha, võimalused, praegu ka palju ahistamised või “ahistamised “5 aastat tagasi  peol  kokkuleppelise seksi puhul  jne).

17-aastane on ikka palju vähem nõus nö täiskasvanutega ühisüritustega, aga õnneks veel aeg-ajalt liitub ja  siiski nö jagab meile palju oma tegemistest, arusaamistest, sõpradest ja sekkub kodustest jutuajamistes oma (juba üsna kindlate) arvamustega aruteludesse. Endiselt kõik teemad mida kuuleme, näeme, millega kokku puutume ja mis meid kõnetavad ja mitte ainult probleemid vaid, ka positiivsed tegemised. Eks on ka temalt (koos sõpradega) sõpradega koosolemistel kosta  vängemaid sõnu, vahel ka enda/minu/mehe/jne jaoks “mõttetut sõnamulinat”, aga tihti väga  arukat infot ja konkreetseid arvusaamasid kõigest, mis maailmas toimb.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, aga ma ei ropenda bussis valjuhäälselt.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ühistranspordis sõites kuulen teismelisi põhiliselt ropendamas ja kõva häälega naermas. Neljatähelised sõnad on paljudel sidesõnade eest. Vaevalt et nad kodus või koolis niimoodi räägivad, aga omavahel olles küll mingeid sügavmõttelisi vestlusi ei toimu.

Ropuseid tuleb siiski ka koolis.  Teed märkuse ja homme samad sõnad. Kõige jubedam on minu arust kuulata täiskasvanud jõmmide arutelu, kus keegi jõi, kes oksendas ja keda pandi.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige olulisemat teemat, mille pärast  tuhanded murelikud teismelised end seina külge kleebivad, lõiguvad, tapavad ja supiga üle valavad polegi veel keegi maininud. Kliima loomulikult! Või ei olegi teema?

+4
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemad on seinast seina. Kodus eri soost 15aastased.
Suhted muidugi,seda siis klassikaaslaste omavahelised, aga ka esimesed meeldimised.
Vahel arutlemised, miks keegi midagi tegi, ütles, arvas.
Õpetajad on teemaks.

Pärnu kiusajad, koolis toimuv, nt veipimine, kiusamine.

Igapäevateemad, nt koolitoit, käitumine. jne jne. Need siis teemad, mida lapsed meiega räägivad.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sama hästi võiks ju teha postituse pealkirjaga näiteks “40-aastaste jututeemad”, et küsida, millest 40-aastased räägivad. Ja loota, et saab mingeid üldistatavaid vastuseid. Teismelised on ikka juba üsna suured inimesed ja kui kaks suvalist teismelist kokku saavad, siis võib juhtuda ka seda, et neil pole mitte millestki omavahel rääkida, sest huvid ja jututeemad on nii erinevad. Kõigile ühised teemad on vast tõesti vaid kooliga seotud. Mina saan oma 16-aastasega rääkida nii loodusest, poliitikast, filmidest, spordist, muusikast kui ka paljust muust.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegu siis 14 -aastase pojaga, vahest ajab sellist lapsikut jama suust, et imesta. Selline mõttetu ja totter jama, mis tema arust on naljakas. Siis jälle räägib näiteks kosmosest ja teab selliseid asju, et ma ei ole kuulnudki, mine või WC-sse telefonist uurima. Silmaring on selline kummaline – mõnda asja teab üllatavalt hästi, et isegi imestad, kui tark on, samas võib sellise lolluse suust välja käia, et imestad teistpidi. Mis on häda – loeb küll aimekirjandust (seda juba väikesest peale), aga ilukirjandust vaid koolis nõutavas piires, seega on eesti keel kehv, kasutab inglisekeelseid sõnu ja hääldusi.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Instagramis on leht “parimad_m2rkused” ja mida ajuvabam või feigim märkus postitatakse, seda rohkem nalja teismelistele pakub. Vaimuvaesed pubekate vastuplõksimised on täitsa huumori tippklass.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Raske on, sest enamus teemasid tekitab ebameeldivaid vaidluseid e erinevaid seisukohti. Sealt edasi meeleheidet me mõlemad poolt. Lapsel meeleheide, et ema ei mõista ja on jäik oma arvamuses. Minu poolt ahastust, et kuidas selline arvamus tal kujunenud on.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Millised teemad teie teismelisi kõnetavad? Millistel teemadel neile meeldib arutleda? Pean silmas just selliseid sügavamaid ja mõtlemapanevamaid diskussioone, kus avaldatakse oma arvamust ja põhjendatakse oma seisukohti.

Suguvõsa pärimus, töö, poliitika, ajalugu, õppimine, erinevad uskumused, tervis jms.

Poegade kasvuaastatel kujunes meil kuidagi nii välja, et kord nädalas istusime õhtul köögis, jõime teed ja arutasime maailmaasju- nüüd täiskasvanud mehed, üliõpilased ja vägagi kaine elukäsitlusega inimesed tulnud neist välja.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rääkimise teema on ka huvitav põlvkondade vahel. Nt mu vanemad on väga jäigad homoteemas. Ja seda on ka mu lapsed. Ühed arvavad et see on haige, ebanormaalne. Teine põlvkond on selle suhtes tolerantne. Aga mõlemad on oma arvamuses kindlad. Kuidas te oma peredes räägite ilma tülli minemata eri arvamustest ja seisukohtadest? Praegu ma siin küll loen et te arutate maailmailmaasju ja olete ilmselt ühel meelel. Aga kui pole? Kui arvamused on nii  erinevad, et pererahu säilimiseks on parem mõnd teemat üldse vältida

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

pinnakatest

Vist väga eluvõõras küsimus, aga mis see on?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vist väga eluvõõras küsimus, aga mis see on?

Pinnapidu, ehk pidu, mis toimub kellegi kodus (renditud peokoha või baari vastand). Tuleb ütlusest “mul on täna vaba pind”.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rääkimise teema on ka huvitav põlvkondade vahel. Nt mu vanemad on väga jäigad homoteemas. Ja seda on ka mu lapsed. Ühed arvavad et see on haige, ebanormaalne. Teine põlvkond on selle suhtes tolerantne. Aga mõlemad on oma arvamuses kindlad. Kuidas te oma peredes räägite ilma tülli minemata eri arvamustest ja seisukohtadest? Praegu ma siin küll loen et te arutate maailmailmaasju ja olete ilmselt ühel meelel. Aga kui pole? Kui arvamused on nii erinevad, et pererahu säilimiseks on parem mõnd teemat üldse vältida

Mul ema on konservatiiv. Ja vahest lastelaste a rääkides tulevad ka homo ja neegri teemad. Mul lapsed 18 nüüd aga juba varem neile ei meeldinud, kui kasutati sõna neeger. No ja kui nad vanemaga poliitikast jne rääkima hakkavad, siis mingi hetk ms küll ütlen, et kuulge, vahetage teemat.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rääkimise teema on ka huvitav põlvkondade vahel. Nt mu vanemad on väga jäigad homoteemas. Ja seda on ka mu lapsed. Ühed arvavad et see on haige, ebanormaalne. Teine põlvkond on selle suhtes tolerantne. Aga mõlemad on oma arvamuses kindlad. Kuidas te oma peredes räägite ilma tülli minemata eri arvamustest ja seisukohtadest? Praegu ma siin küll loen et te arutate maailmailmaasju ja olete ilmselt ühel meelel. Aga kui pole? Kui arvamused on nii erinevad, et pererahu säilimiseks on parem mõnd teemat üldse vältida

Mul ema on konservatiiv. Ja vahest lastelaste a rääkides tulevad ka homo ja neegri teemad. Mul lapsed 18 nüüd aga juba varem neile ei meeldinud, kui kasutati sõna neeger. No ja kui nad vanemaga poliitikast jne rääkima hakkavad, siis mingi hetk ms küll ütlen, et kuulge, vahetage teemat.

Selle homoteemaga on ka meie peres nii, et vanavanemad (70+) suhtuvad põlastuse ja hukkamõistuga. Meie (50 kandis) suhtume küll tolerantselt, aga kohati ka huumoriga – st teeme vahel ka lolli nalja sel teemal. Aga noored, st meie laste põlvkond, võtavad seda väga tõsiselt ja nende kuuldes ei saa ka nalja teha.

 

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Silmaring on selline kummaline – mõnda asja teab üllatavalt hästi, et isegi imestad, kui tark on, samas võib sellise lolluse suust välja käia, et imestad teistpidi.

Just! Meil sama lugu. Kõikjal räägitakse, et tänapäeva lapsed olevat “jube targad, meist targemad”. Tegelikkuses näikse tarkuse määr olema umbes sama mis meilgi meie samas vanuses oli, ainult et ühed teadmised on lihtsalt vahetatud teiste teadmiste vastu ümber. Muud vahet pole.

Vahel on tajuda ka globaliseerumise pahupoolt – noored muretsevad pisarateni selle pärast, kuidas USAs olevat keegi mustanahaline inimene korra trammist välja tõstetud (näide pärineb oma laste juttudest). Samas aga omaenda lähiümbruse vastu  Tallinnas nii suurt huvi ega muret küll ei tunta, koolis lokkab koolikiusamine ja kiusatavale ei paku abi keegi jne.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahel on tajuda ka globaliseerumise pahupoolt – noored muretsevad pisarateni selle pärast, kuidas USAs olevat keegi mustanahaline inimene korra trammist välja tõstetud (näide pärineb oma laste juttudest). Samas aga omaenda lähiümbruse vastu Tallinnas nii suurt huvi ega muret küll ei tunta, koolis lokkab koolikiusamine ja kiusatavale ei paku abi keegi jne.

Sõltub ilmselt kui palju eelnevalt on last ka suunatud märkama ja tähele panema lähiümbrust ja lähedasi . Tean, et mu laps ja lapse varasemad klassikaaslased ja ka uuemad klassikaalsased  levitasid infot Tln poisi kadumisest (ja minu laps on  alati juba kuulnud, kui meil mingist teemast juttu tuleb) ja otsingutest ning loodeti, et Tln kadunud poiss siiski kiirelt ja elusalt leitaks. Ja see Noblessneri piirkonda otsingute kandumine  info peale oli neil juba selge arusaam, et nüüd hakatakse ka veest otsima.

Abi pakkumise suhtes  tean samuti , et kui mu oma lapsel oli väikemana väiksem probleem koolis, siis sõpruskond oli kohe   kõrval  ja sekkumas. Samamoodi ta ise sekkunud. Sekkunud ka   looma/linnu piinamistesse  tänaval või lihtsalt kadunud lemmikooma otsida aitamisele piirkonnas jne. Oma maja trepikojas märganud õnnetut esimese klassi last (kes abi paluda isegi ise ei tihanud), kel võtmed telefon kadunud ja kutsunud  niikauaks meile, kui oma koju saab ja aitas ka vanematega kontaktisaamiseks leida telefoni numbrit. Märkab ka seda,  kui ma koju jõudes rohkem väsinud või õnnetum või rõõmsam või märkab küsida, mis päeval tegid vms.

Kuna ma ise üritan mitte leppida lihtsa sõnapaariga, et  kõik hästi, siis ka ise ei pääse lihtsa vastusega kõik hästi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma näiteks oma Tallinnas õppivatel lastelt ka küsisin, et kas nad kadunud poissi tunnevad.

Neil ntx on kogemus, et mõni klassikaaslane jääb ööseks nende juurde, viimane telo asukoht on Nõmme mets (käiakse enne magamist jalutamas) ja koju jõutakse järgmine päev kl 15.

Aga Simoni puhul pere sai ikka öösel mingi segase kõne vist.

 

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma näiteks oma Tallinnas õppivatel lastelt ka küsisin, et kas nad kadunud poissi tunnevad.

Aga Simoni puhul pere sai ikka öösel mingi segase kõne vist.

Pere ka? Sõbrad said tõesti häälsõnumi öösel.

Simoniga seoses olid ka meie kodus nii nädalavahetusel kui ka täna pikad vestlused. Kolme noore inimese emana olen ma selliseid muidugi varemgi pidanud, rõhk sellel, et sõpra ei jäeta pärast pidu üksi, aga siin ei olnudki see peateema. Paraku minu üks laps tundis seda poissi…

Väga paljud noored saavad läbi selliste kurbade juhtumite teravalt aru, kui habras on elu – ühel hetkel on sõber su kõrval ja järgmisel enam mitte… ja nii keeruline on neid sellel hetkel toetada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rääkimise teema on ka huvitav põlvkondade vahel. Nt mu vanemad on väga jäigad homoteemas. Ja seda on ka mu lapsed. Ühed arvavad et see on haige, ebanormaalne. Teine põlvkond on selle suhtes tolerantne. Aga mõlemad on oma arvamuses kindlad. Kuidas te oma peredes räägite ilma tülli minemata eri arvamustest ja seisukohtadest? Praegu ma siin küll loen et te arutate maailmailmaasju ja olete ilmselt ühel meelel. Aga kui pole? Kui arvamused on nii erinevad, et pererahu säilimiseks on parem mõnd teemat üldse vältida

Nooruk võiks ju aru saada, et eriarvamused on normaalne ja hädavajalik osa elust. Samas tema roll munana on siiski kana austada. Jää oma arvamuse juurde, aga ära mine vanema ja kogenuma juurde oma tarkustega hüppama. Sõnade tonaalsus ja tähendus muutub ajas ning laps võib ju kasutada neid sõnu, mida tahab, aga vanemale inimesele sõnu suhu  toppida on igal juhul nõme. Kui laps ise on  homoseksuaal, siis võibolla läheneks  teisiti. Homoteema aktuaalsus vist olneb seltskonnast, meil on vanem generatsioon pigem tolerantne, meie nüüd pigem konservatiivsed  (väga poooldava minevikuga) ja teismelised ise on pigem neutraalsed, aga arvamusel, et  ega see päris normaalne eluviis ikka pole, aga neid see ei puuduta. Targutada armastakse muudel teemade. Simoni teema oli meiegi peres jutuks, kuna elame samas kandis ja lapsed liiguvad selles piirkonnas pidevalt. Lausa imestan, et alles nüüd mingi õnnetus juhtus. Kogu see kõrge mereäär on üsna ohtlik algusest peale tundnud. Mingit väikelast ei saaks sekundikski lennusamadas silmist lasta, sest kohe on ilma piirdeta kai ja meri. Samas on ju seal pidevalt massiüritusi korraldatud ja õnnetusi pole justkui olnud …

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nooruk võiks ju aru saada, et eriarvamused on normaalne ja hädavajalik osa elust. Samas tema roll munana on siiski kana austada. Jää oma arvamuse juurde, aga ära mine vanema ja kogenuma juurde oma tarkustega hüppama.

Ka vanem võib aru saada, et noore inimese teistsugune arvamus on normaalne osa elust. Kõik võivad vabalt oma arvamust avaldada, keegi ei pea teise oma “hüppamiseks”,  muna võtab arvesse kana arvamuse, aga ka kana mõtleb läbi muna arvamuse. Kumbki ei pea teineteisega kohe nõustuma, aga juttu ja  argumente kaaluvad mõlemad pooled.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on normaalne osa elust ja ära kuulama peab kõiki, aga kaal ja autoriteet on neil arvamustel ikkagi teine ja sellest võiks laps ikka aru saada. Laps argumenteerib oma teadmiste, meeldimiste ja intuitsiooni baasil, vanematel on sellele lisaks palju muud, mis (isegi siis, kui nad ei ole kõige intelligentsemad) kaasneb puhtalt lapsevanemaks olemise ja elukogemusega. Arvamuste võrdsus saabub täiskasvanuks saamisel, kui on täielik vastutus enda elu ja tegevuse eest võetud. Niikaua, kuni mamma ja papa kõige eest hoolt kannavad ja ka vastutavad, pole teismelise argument kindlasti sama kaaluga, mis vanavanemate oma, kel endal on peaelegi ka nooreks olemise kogemus olemas.

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arvamuste võrdsus saabub täiskasvanuks saamisel, kui on täielik vastutus enda elu ja tegevuse eest võetud. Niikaua, kuni mamma ja papa kõige eest hoolt kannavad ja ka vastutavad, pole teismelise argument kindlasti sama kaaluga, mis vanavanemate oma, kel endal on peaelegi ka nooreks olemise kogemus olemas.

Nii et ikkagi “kuni jalad on minu söögilaua all, tuleb suu kinni hoida”?

Ma ei ütle, et teismeliste arvamuse järgi peaks igapäevast elu korraldama, aga ma pean nende seisukohtade ja tõekspidamiste ärakuulamist äärmiselt oluliseks. Enda arvamuse õigeks pidamine puhtalt seepärast, et ma olen kauem elanud, on küll väga vale.

Ma 50-aastasena leian siiski, et minu elukogemused on saadud sootuks teistsugustel aegadel ja teises kontekstis, nii et paljudel puhkudel pole sellega kaasajas suurt midagi pihta hakata. Maailm on lihtsalt nii palju muutunud.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arvamuste võrdsus saabub täiskasvanuks saamisel, kui on täielik vastutus enda elu ja tegevuse eest võetud. Niikaua, kuni mamma ja papa kõige eest hoolt kannavad ja ka vastutavad, pole teismelise argument kindlasti sama kaaluga, mis vanavanemate oma, kel endal on peaelegi ka nooreks olemise kogemus olemas.

Nii et ikkagi “kuni jalad on minu söögilaua all, tuleb suu kinni hoida”?

Ma ei ütle, et teismeliste arvamuse järgi peaks igapäevast elu korraldama, aga ma pean nende seisukohtade ja tõekspidamiste ärakuulamist äärmiselt oluliseks. Enda arvamuse õigeks pidamine puhtalt seepärast, et ma olen kauem elanud, on küll väga vale.

Ma 50-aastasena leian siiski, et minu elukogemused on saadud sootuks teistsugustel aegadel ja teises kontekstis, nii et paljudel puhkudel pole sellega kaasajas suurt midagi pihta hakata. Maailm on lihtsalt nii palju muutunud.

Ma olen sellega väga nõus. Lastega rääkimine võib ühe 50-aastase (ma isegi veidi üle 50) jaoks olla väga hariv ja silmaringi avardav, kui neid ainult mõttega kuulata. Kõigega ei pea loomulikult nõus olema, aga mida aeg edasi, seda raskem on mul vastata küsimusele, et kas lapsed õpivad rohkem minult või hoopis mina neilt.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )


Esileht Koolilaps Teismeliste jututeemad