Esileht Ajaviite- ja muud jutud Terviseameti infokiri ja vead

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )

Teema: Terviseameti infokiri ja vead

Postitas:
Kägu

“Selleks, et kaitsta viiruse eest ennast, oma pere ja sugulasi, sõpru ning kolleege, saame ise teha lihtsaid asju, mille mõju on väga suur…”

Kaitsta mida?/keda? – kaitsta peret.

“Niiviisi on väiksem tõenäosus, et haigestunud inimeselt jõuavad piisknakkuse nähtamatud osakesed sinuni .

“Äpp hoiatab sind …”

“Hoolitse, et ka sinu teistel pereliikmetel…”

jne.

Pole otseslt kirjaviga (nagu teie/Teie puhul), aga “sina” väikse tähega ametlikus kirjas on lugupidamatu.
Lisaks räägitakse HOIA! äpist, mis kord on ja kord mitte hüüumärgiga. Minu teada – aga targemad võivad vastu vaielda! – ei võeta nimede juurest midagi ära kui neist kirjutatakse. Äpi nimi on HOIA!, ja nii peaks see tekstis ko kogu aeg olema (“Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA!”. “Turvakaalutlustel on HOIA kasutamine piiratud…”).

+19
-30
Please wait...

Postitas:
Kägu

Täiesti nõus, et ametlik kiri võiks olla keeleliselt korrektne. Ja kui norida, siis võiks olla ka lühem ja lihtsamas keeles, et sellest oleks rohkem kasu. Tüüpiline inimene laseb silmad üle, mitte ei loe põhjalikult selliseid kirju.

+28
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Viimane nende pressiteade oli ka kohutavalt vigane. Mu enda ortograafia on ka pigem kehvake, aga kui juba mina aru sain, et palju vigu… Selle jaoks on neil küll raha, et PR-inimesi palgata, aga selle jaoks ei ole, et tekstid, mida sajad tuhanded loevad, korra keeletoimetajale saata…

+22
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei oska teha kõne, et kurta oma mure sellest, et ma vihkan oma pere.

On terve hulk inimesi, kelle meelest selles lauses pole ühtki viga. Nende peas on kõne-sõnatüüp nihkunud pesa-tüübi alla. See on muidugi viga, aga nende keelekasutuses on vähemalt mingi loogika. Ja on inimesi, kelle meelest see lause pole veatu, aga selles lauses on vähem kui 3 viga, nende inimeste keelekasutuses loogika ilmselt puudub.

+14
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Lisaks räägitakse HOIA! äpist, mis kord on ja kord mitte hüüumärgiga

Äpi nimi on HOIA ja hüüumärk on selle taga ainult seal, kus on tegu üleskutsega. Ka teiste punktide esimene lause on paksus kirjas ja lõpeb hüüumärgiga.

“Pere” pesastumine toimub juba ammu ja riivab tõesti väga silma.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei riiva. Keel ongi pidevas muutumises ja arenemises. Keel on palju muutunud ajast, mil sündis Lydia Emilie Florentine Jannsen.

+1
-24
Please wait...

Postitas:
Kägu

“Selleks, et kaitsta viiruse eest ennast, oma pere ja sugulasi, sõpru ning kolleege, saame ise teha lihtsaid asju, mille mõju on väga suur…”

Kaitsta mida?/keda? – kaitsta peret.

“Niiviisi on väiksem tõenäosus, et haigestunud inimeselt jõuavad piisknakkuse nähtamatud osakesed sinuni .

“Äpp hoiatab sind …”

“Hoolitse, et ka sinu teistel pereliikmetel…”

jne.

Pole otseslt kirjaviga (nagu teie/Teie puhul), aga “sina” väikse tähega ametlikus kirjas on lugupidamatu.

Lisaks räägitakse HOIA! äpist, mis kord on ja kord mitte hüüumärgiga. Minu teada – aga targemad võivad vastu vaielda! – ei võeta nimede juurest midagi ära kui neist kirjutatakse. Äpi nimi on HOIA!, ja nii peaks see tekstis ko kogu aeg olema (“Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA!”. “Turvakaalutlustel on HOIA kasutamine piiratud…”).

Äkki annad oma kontakti kuhu inimesed saaksid sulle vanu ajalehti jm üleliigseid trükiseid tuua?

Saaksid trükivigu otsida.

Samuti mul paar suht tulutoovat nigeeri kirja laekunud. Kui lubad, et raha jääb mulle saaksid vigade parandused teha.

Diil?

Siin neid komapedesid veel, kui endal jõud üle ei käi siis jagad äkki?

Paluks postitusest ka vead välja tuua.

+8
-16
Please wait...

Postitas:
Kägu

On terve hulk inimesi, kelle meelest selles lauses pole ühtki viga. Nende peas on kõne-sõnatüüp nihkunud pesa-tüübi alla. See on muidugi viga, aga nende keelekasutuses on vähemalt mingi loogika. Ja on inimesi, kelle meelest see lause pole veatu, aga selles lauses on vähem kui 3 viga, nende inimeste keelekasutuses loogika ilmselt puudub.

Inglise keel

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Äpp hoiatab sind …” “Hoolitse, et ka sinu teistel pereliikmetel…” jne. Pole otseslt kirjaviga (nagu teie/Teie puhul), aga “sina” väikse tähega ametlikus kirjas on lugupidamatu.

Teie kirjutatakse suure algustähega juhul kui pöördutakse ühe inimese poole, keda teietatakse. Ehk et teie tähendab mitmust, Teie ainsust. Infokiri on mõeldud tuhandetele, see ei ole personaalne pöördumine.
Suure algustähega Sina ei kasutata eesti keeles üldse. See tuleb saksa keele grammatikast, kus oli (enam ei ole ka saksa keeles) kasutusel nn viisakus-sina.

Keeletoimetaja

+15
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei saanud selle infokirja mõttest üldse aru. Avades mõtlesin, et teavitatakse uutest piirangutest, väga hea, et kiri saadetakse. Aga mitte midagi, ikka seesama jutt mida juba pool aastat kõikjal leierdatud. Kas leidub üksainuski inimene, kes sellest targemaks sai?

+16
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

HOIA äpi turundus

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei saanud selle infokirja mõttest üldse aru. Avades mõtlesin, et teavitatakse uutest piirangutest, väga hea, et kiri saadetakse. Aga mitte midagi, ikka seesama jutt mida juba pool aastat kõikjal leierdatud. Kas leidub üksainuski inimene, kes sellest targemaks sai?

Mina mõtlesin et see on petukiri ja kustutasin kohe ära, ei avanudki. Alles siit perekoolist nüüd loen.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina mõtlesin et see on petukiri ja kustutasin kohe ära, ei avanudki. Alles siit perekoolist nüüd loen.

Kusjuures ma mõtlesin sama (vigane translaator) ja blokeerisin saatja.

+9
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kusjuures ma mõtlesin sama (vigane translaator) ja blokeerisin saatja.

Mina ehmatasin selle kirja peale ära, mõtlesin, et äkki keegi lähikondsetest on haigeks jäänud ja mul kästakse nüüd koju jääda. Käin koolis, kus avastati keegi koroonahaige ja just saadeti kiri, et kui terviseametilt kirja saate, siis tuleb koduseks jääda. Õnneks oli mingi niisama mõttetu jutuke.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Siin neid komapedesid veel, kui endal jõud üle ei käi siis jagad äkki?

Mina oleks küll nõus, et sellised ignoreerivad nii Terviseametit kui üldse kõiki hügieenireegleid.
Isegi käsa pole neil vaja pesta.
Ja kui paar komapedet selle tagajärjel ka maha sureb, ega keegi vast ei kurvasta.
Sest nad lihtsalt ei oska vahet teha olulistel ja mitteolulistel asjadel elus.

+1
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

See sina-jutt küll paika ei pea, ei pea olema seal suurtähte.

+9
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ei riiva. Keel ongi pidevas muutumises ja arenemises. Keel on palju muutunud ajast, mil sündis Lydia Emilie Florentine Jannsen.

Alles 90ndatel oli vastupidi, mõned tervitasid oma emat ja isat. Iga muutus ei lähe läbi. Muutus, mis pole läbi läinud, on viga.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui mõnele nende veale Terviseameti FB lehel tähelepanu juhite, siis järgneb kiirelt blokeering ja kirjutis kustutatakse. Seda ametit ei tohi kritiseerida!

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nad võtavad parem ühe õlu 😀

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See muutumine toimub vähe koolis käinute hulgas ja arenguks seda nimetada küll ei saa.

+15
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nad võtavad parem ühe õlu 😀

Eksid, joodikutel on igas käändes õlle.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eksid, joodikutel on igas käändes õlle.

Ei ole. On nii: õlle -> õlle -> õllet

Õlle on maitsev.

Jõin ära mehe õlle.

Joon õllet.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Väga riivab. Peaagu füüsiliselt valus on. Ja see “pere” ja paljude teiste lühikeste e-ga lõppevate sõnade vale käänamine on 100% emakeeleõpetajate töö, kes tampisid, et ei käänata “emat” ja “isat” ning nüüd inimesed arvavadki, et kõik lühikesed kahesilbilised sõnad on nimetavas, omastavas ja osastavas ühesugused.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Punkt üks: iga viisakas inimene kirjutab sellises kirjas Sina suure tähega.

Punkt kaks: ükski viisakas inimene ei sinata võõrast inimest. See on häbematu ja familiaarne.

+5
-12
Please wait...

Postitas:
Kägu

Punkt üks: iga viisakas inimene kirjutab sellises kirjas Sina suure tähega.

Punkt kaks: ükski viisakas inimene ei sinata võõrast inimest. See on häbematu ja familiaarne.

Adressaatide suurtähte kasutatakse kirjades. Teie kirjutatakse suure tähega juhul, kui adressaate on üks. Kui neid, kelle poole kirjas korraga pöördutakse, on mitu, kirjutatakse teie väiketähega. Sina puhul pole tähenduslikku vahet, kas kirjutada suure tähega Sina või väikese tähega sina. (https://keeleabi.eki.ee/viki/Algustaheortograafia.html)

+8
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Teie kirjutatakse suure algustähega juhul kui pöördutakse ühe inimese poole, keda teietatakse. Ehk et teie tähendab mitmust, Teie ainsust. Infokiri on mõeldud tuhandetele, see ei ole personaalne pöördumine.
Suure algustähega Sina ei kasutata eesti keeles üldse. See tuleb saksa keele grammatikast, kus oli (enam ei ole ka saksa keeles) kasutusel nn viisakus-sina.

Keeletoimetaja

Oled sa ikka päriselt keeletoimetajaks õppinud?

Siin lingitud artiklis ei mõelda teie/Teie puhul ju üldse seda, mida sina kirjutad.

Jah, artiklis on täiesti korrektne lause, et /…/Teie kirjutatakse suure tähega juhul, kui adressaate on üks. Kui neid, kelle poole kirjas korraga pöördutakse, on mitu, kirjutatakse teie väiketähega. Sina puhul pole tähenduslikku vahet, kas kirjutada suure tähega Sina või väikese tähega sina – kuid selle all mõeldakse ju, et kui ma kirjutangi mitmele inimesele, kelle poole pöördun, korraga (nt “Kallid ema ja isa, kirjutan teile, et…”, siis ei ole korrektne kirjutada “kirjutan Teile, et…”. Kui ma aga kopeerin kirja küll kahele (või miljonile) inimesele korraga, kuid pöördun nende poole ainsuses (nt “Lugupeetud lapsevanem, ootan sind klassikoosolekule neljapäeval kell 18.00”), siis, kui tahaksin kasutada viisakusvormi “Teie”, võiks selle loomulikult ikka suure tähega kirjutada ka siis, kui kopeerin kirja kõigile klassi laste vanematele korraga (“Lugupeetud lapsevanem, ootan Teid klassikoosolekule sel neljapäeval kell 18.00!”).

Sama lugu on ka äsjase Terviseameti kirjaga – ehkki see kopiti tuhandetele inimestele korraga, on see sisult siiski personaalne, pöördutud on konkreetselt ja ainsuses minu poole (“Hea Eesti inimene!”) ja kui nad oleksid otsustanud mind seejuures teietada, siis oleks suure tähega Teie kasutamine olnud korrektne.

Samuti pole õige, et suure tähega “Sina” eesti keeles ei kasutata – pole vaja kasutada, jah, aga võib, see pole vale ja kuigi vahel ülearu peenutsev, võib vahel olla stiililiselt isegi parem (sest ei mõju nii familiaarselt) kui väikese tähega kirjutatud pöördumine.

+4
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oled sa ikka päriselt keeletoimetajaks õppinud? Siin lingitud artiklis ei mõelda teie/Teie puhul ju üldse seda, mida sina kirjutad.

Olen õppinud ja mõeldakse küll. Kui sa mind ei usu, helista EKI keelenõu telefonile ja küsi üle.

+6
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Inimesed võiksid üldse oma sinatamise-hirmust üle saada.

Peab ikka väga ebakindel olema iseendas, kui see, et keegi sina-vormis pöördub, nii endast välja viib.

+8
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Äpp hoiatab sind …” “Hoolitse, et ka sinu teistel pereliikmetel…” jne. Pole otseslt kirjaviga (nagu teie/Teie puhul), aga “sina” väikse tähega ametlikus kirjas on lugupidamatu.

Keeletoimetaja

Koma, aga kuhu koma jäi?

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See kõne ja pere jama algas vähemalt 10 a tagasi (mina märkasin siis). Nüüd see nii massiline, et muud eeskuju raske saadagi. Jätab kehva mulje kasutaja haridusest, ei muud.

+9
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Terviseameti infokiri ja vead