Esileht Tööelu, raha ja seadused. Töötu isa lapsepuhkusele?

Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )

Teema: Töötu isa lapsepuhkusele?

Postitas:
Kägu

Tere!
Kas targemad oskavad öelda, et kui abikaasa on töölt koondatud ja töötuna arvel, kas ta saab jääda lapsehoolduspuhkusele ja saab vanemahüvitist. Mina muidugi läheksin tööle. Või ei saa töötuna vanemahüvitist kasutada? Seadustest ei leia kuidagi seda.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Lapsehoolduspuhkusele loomulikult jääda ei saa, sest puudub töökoht, kust seda vormistada.
Lhp on inimese õigus töökohast mitte töötada aga töökoht säilib.

Loomulikult saab ta VH taotluse esitada, sest VH saamine pole mitte kuidagi seotud nõudega, et peaks olema lapsehoolduspuhkusel.
St
VH saaja võib jätkata töötamist ja ikka saab VH,
võib olla kodune või õpilane või üldse enne seda töötu vms ja ikka saada VH.

Ainus reegel on, et kui üks vanematest (st ema või isa) ON lhp-l, siis saab VH tema ehk siis lhp-l olijal on eesõigus saada VH.
Kui kumbki pole lhp-l siis valite vabalt kumb saab VH.

Ja seaduses on väga ilusasti kõik kirjas, lihtsalt tuleb loogiliselt mõelda: kui EI OLE kirjas, et töötu VH ei saa, siis järelikult saab.
Kuidas muidu saaks VH need emad, kes sünnitavad kohe pärast kooli st pole jõudnudki tööle minna? Või naised, kes on jäänud töötuks enne lapse sündi? Need kes alles õpivad n kõrgkoolis?

https://www.riigiteataja.ee/akt/126102018003
§ 33. Vanemahüvitist saama õigustatud isik
(1) Vanemahüvitise saamise õigus on last Eestis kasvataval vanemal, lapsendajal, vanema abikaasal, eestkostjal või hoolduspere vanemal, arvestades käesoleva seaduse §-s 4 sätestatud tingimusi.
[RT I, 28.11.2017, 2 – jõust. 01.01.2018]

(2) Enne lapse 70 päeva vanuseks saamist on õigus vanemahüvitisele last kasvataval emal, välja arvatud juhul, kui lapse ema on surnud või ei täida perekonnaseadusest tulenevat kohustust last kasvatada ja tema eest hoolitseda või kui hüvitisele on õigus lapsendajal, eestkostjal või hoolduspere vanemal.
[RT I, 28.11.2017, 2 – jõust. 01.01.2018]

(3) Kui üks vanematest on lapsehoolduspuhkusel pärast lapse 70 päeva vanuseks saamist, on õigus vanemahüvitisele sellel vanemal.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-ja-pere/perehuvitiste-liigid#Vanemah%C3%BCvitis

Hüvitisele on õigus korraga ühel lapsevanemal. Kuni lapse 70 päeva vanuseks saamiseni võib vanemahüvitist saada üldjuhul ainult ema. Pärast seda võivad vanemad ise otsustada, kumb hüvitist saab. Kui lapse isa soovib hakata saama vanemahüvitist järgmisest päevast, pärast lapse 70-päevaseks saamist, peab ta taotlema vanemahüvitist esimesena.

Pane ka tähele, et kui üks vanematest on oma töölt lapsehoolduspuhkusel, on ka vanemahüvitise saamise õigus just temal. Ka ravikindlustus on tagatud sellele vanemale, kes saab hüvitisi. Oluline on tähele panna, et näiteks lapsega reaalselt kodus olev ema ei jääks ravikindlustuseta! Loe ravikindlustusest pikemalt http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-pered/kogumispensioni-taiendavad-sissemaksed-ja-ravikindlustus#Riigipoolne%20sotsiaalmaksu%20maksmine .

Vanemahüvitise saajat saab soovi korral vahetada. Loe pikemalt vanemahüvitise saaja vahetamisest https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-ja-pere/perehuvitiste-saajale#Pereh%C3%BCvitiste%20saaja%20vahetamine .

Korraga saab perekond saada vaid üht vanemahüvitist. Kui sina ise või sinu lapse teine vanem juba saab vanemahüvitist ja järgmine laps sünnib enne, kui eelmise lapsega seoses on hüvitise maksmise aeg lõppenud, saate valida, kumma lapse sünniga seoses välja arvestatud hüvitist soovite. Hüvitise suurus ei sõltu laste arvust.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Aitäh vasruste eest!
Nüüd on asi selgem.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Töötu isa lapsepuhkusele?