Esileht Pereelu ja suhted töövõimetu vanema ülalpidamine

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: töövõimetu vanema ülalpidamine

Postitas:

palun natuke nõu, eriti neilt, kel sellekohane isiklik kogemus olemas.

mul on töövõimetuspensionärist ema, kes nüüd paar aastat lesestaatuses. majanduslik olukord teadagi kehvake, sest ravimitele kulub omajagu (paarikümnest mõnekümne euroni kuus) ja pension on väike, 250 ¤ kandis. maksame vendadega ema kommunaalarved ja anname natuke lisaraha, ca 60-80 ¤ kuus, aga ta on ikkagi kroonilises rahahädas, kuigi väidab, et praktiliselt ei kuluta midagi. no ja selle rahahäda pealt võtab ta salaja kiirlaenu… ja paraku on ta ka ahelsuitsetaja.

siit minu dilemma. kas meie abi on liiga väike, et toime tulla? ilmselt ignoreerin ma tema kulutusi tubakale, mulle on üsna vastumeelne tema sõltuvust finantseerida. meil on endal kolm last, ehitusjärgus uus kodu ja pangalaen, nii et üleliigset raha ei ole, aga puudust ka mitte ja tuleme enamvähem kenasti välja. kuidas olukorda korrigeerida nii, et keegi põhjendamatult ei kannataks?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.03 12:13; 19.03 14:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas see ütleme, et 330 euri jääb puhtalt tema kulutada. Mingeid makse enam maha ei lähe. Kui nii, siis sellega peaks üksik inimene nagu kuninga kass ära elama. Endal 290 töövõimetus, sealt siis telefon, internet, digiTV maks maha ja saan ka hakkama. Ja suitsetan ka veel. Kasutan ka ravimeid. Niiet ma ei teagi. Mina saan hakkama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

oi ,oi kui head lapsed .No sellest abist on ikka maa ja ilm. meil 6- liikmeline pere ja 2 talvekuud jäi kumbki kuu kätte 200¤ kuu peale. ja elasime ka ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kiirlaenud on paha asi, tehke emale selgeks, et tema kiirlaene te ei maksa ja punkt.
kui ise oma elu majandamisega toime ei tule, andke talle valida, kas tahab mõne lapse juurde kolida – taskuraha siis saama ei hakka

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui kommunaalarved ära makstate, siis on ülejäänud summa täiesti piisav Eesti mõistes keskmiselt (mitte halvasti) ära elamiseks. Enamusel KOV-idel on mingi süsteem kasvõi osaliseks ravimite kompenseerimiseks.

Teemalgataja võiks lihtsalt mõelda, kas tema enda leibkonnal jääb peale laenumaksete ja kommunaalmaksete sama suur summa iga leibkonnaliikme kohta ?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küllap ta tegelikult ongi hädas – kui ta on tõesti ahelsuitsetaja, siis kulub tal vast 100-150¤ ainuüksi tubakale. Ravimid on ka pööraselt kallid – pole mingi kunst krooniliselt haigel inimesel isegi kõige odavamaid geneerikuid ostes 100¤ huugama panna.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

suitsetamine tuleb maha jätta, sest see on tervisele niikuinii kahjulik. miks ta on töövõimetu? on see suitsetamisega seotud? kui suitsetamise maha jätab, siis tulgu ütlema, et raha ei jätku.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

suitsetamine ongi ju paljude haiguse alguspunkt! lõpetage toetamine, sest praegu te finantseerite ema enesehävitamist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest peaks ta selle rahaga ikka väga hästi ära elama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tuleb emaga tõsiselt rääkida ja tema pangakaardid enda kätte võtta. Kui ta ei tule iseendaga toime, siis temal enam poodi asja ei tohiks olla. Ehk siis kord nädalas käite ise tema nimekirja alusel ja ostate mis seal kirjas. Kahtlustaks ise veel millegi olemasolu, mis seda raha niimoodi kulutama paneb. Kas tal internet on? Kasutab mingeid tasulisi teenuseid? mängib kasiinos ? Alkohol? Kui tema elus on mingi rahaneelav auk, siis raha andmise suurendamisega see auk ainult suureneb. Nii et tuleb väljamõelda moodus, kuidas tema kulutamisi piirata ja kui ta pole ise võimeline, siis tuleb temaga käituda nagu lapsega. Et niikaua kui kasutab meie vahendeid, PEAB sõnakuulama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Su ema peaks selle rahaga toime tulema. Mõni aga on nii tumba, et ei oska ega tahagi end ära majandada. Laristab raha tühja-tähja peale ära ja teeb siis nukra näo pähe, et oi-oi elu on nii kallis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Tuleb emaga tõsiselt rääkida ja tema pangakaardid enda kätte võtta. Kui ta ei tule iseendaga toime, siis temal enam poodi asja ei tohiks olla. Ehk siis kord nädalas käite ise tema nimekirja alusel ja ostate mis seal kirjas.[/tsitaat]No kuule, ole nüüd. Ma kujutan ette et see ema on heal juhul 60, kui sedagi. Tõsiselt mõtled tema pangakaartide äravõtmisele? Muide, see on ebaseaduslik, ja pangakontorist saab ta niikuinii sularaha kätte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen natukene sarnases seisus.

Meil ka ema töövõimetuspensionär, aga tal on lisaks kommunaalkuludele maksta ka korterilaen (õnneks pole väga suur ja saab aasta pärast läbi) ning omavahenditest ta välja ei tule. Ei suitseta ega tarbi alkoholi, täiesti tavaline kuuekümnele lähenev inimene, ainult tervis ei võimalda tööl käia, muidu saab endaga ise hakkama.
Aitan tal ka kommunaalmakse maksta ja annan natukene niisamagi raha juurde, aga ikka saan üllatusi stiilis, et kaks kuud on telefoniarve maksmata ja raha pole 🙁 Natukene teeb trotsi, et emal kaks last veel aga nende jaoks nagu probleemi ei eksisteerikski, sul vähemalt vennad on ka oma osa kanda võtnud.

Kui tal rohkem suuri püsikulusid peale kommunaalarve (mida maksate teie) ei ole, siis peaks selle 250 euroga hakkama saama küll. Ilmselt ongi probleem suitsudele kuluvas rahas, mis pole odav lõbu.
Ja millest ta neid kiirlaene finantseerib? Uue laenuga eelmist? Siis oleks vaja ta esmalt sellest ringist välja saada ja kui vanal inimesel omal tõesti mõistust pole, siis tulebki radikaalseid samme astuda.

Meil ema ei laena, aga ta on põlvkonnast, kes ei oska internetis valitsevate ohtudega silmitsi seista ja teebki vahel lollusi stiilis, et ostab kuskil Nigeerias nälgivatele lastele sandaale, ehk kannab rõõmsalt raha selleks, et e-mailis lubatud võidetud miljonid kätte saada 🙂 Ja kuigi me oleme korduvalt sellest rääkinud, siis ega ta ei õppinud ka ämbrisse astumistest – uskus, et järgmine kord läheb paremini.

Pärast viimast suuremat pauku (mille jälle sain mina kinni maksta), mis ta lõpuks enda ka korralikult rivist välja viis, kahtestasimegi talle isikliku raha kasutamisel ranged piirangud – internetipanga pinkalkulaator on minu käes, vajalikud maksud maksame koos arvuti taga istudes ja tal on võimalik vaid kaardiga sularaha välja võtta. Internetikasutamist olime ka sunnitud piirama, et enam nt internetilotosid ei mängitaks. Õnneks oli viimane kogemus tõesti nii valus, et ta ei puigelnud ka reeglite kehtestamisel.

Ühelt poolt ajab vihale, et vanust piisavalt, et mõistust ka võiks olla, teisalt nagu ütlesin, siis igasugused internetid-kiirlaenud ja muud lollused on sellele põlvkonnale nii uus asi, ei osatagi riske hinnata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

teemaalgataja olen. aitäh, et kaasa olete aidanud mõelda. tundub, et me vähemalt ei ole ebaõiglased oma ootuses, et ta selle summaga välja võiks tulla.

selge on, et ema pangakaarte me ära ei võta ja toetamist ka ei lõpeta. sellises vanuses inimest vastu tema tahtmist ümber ei õpeta (mis puutub suitsetamise mahajätmisse; pealegi näen ma, et tal ei ole selleks tahtejõudu nagunii). ja isegi kui ta majandada ei oska (mida ta õigupoolest pole kunagi eeskujulikult teinud), pole ta ju teovõimetu eestkostealune ja tal on õigus oma otsuseid ise teha, olgu osa neist või lollid otsused. aga tundub küll, et raha juurdeandmisega me lihtsalt võimendaksime omaenese perede arvelt tema võimalust mitte just ülemäära arukaid valikuid teha. proovime pigem vajalike asjade soetamise kaudu aidata, kui vaja.

veelkord, aitäh; siin on peaaegu et ebaperekoolilikult empaatilised ja teemasse süvenevad sõnavõtud olnud. 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.03 12:13; 19.03 14:38;
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Pereelu ja suhted töövõimetu vanema ülalpidamine

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.