Esileht Ajaviite- ja muud jutud Traditsioonid ja reeglid, mida te lapsena ei mõistnud

Näitan 17 postitust - vahemik 121 kuni 137 (kokku 137 )

Teema: Traditsioonid ja reeglid, mida te lapsena ei mõistnud

Postitas:
Kägu

Mulle tundus ja tundub siiani hästi kummaline arusaam, et kui väikelaste juukseid iga sygise alguses hästi lyhikeseks lõigata, siis hakkavad need paremini kasvama. Mäletan, et emal oli vanaemaga ikka suur sõda, kui viimane otsustas mulle sellise väikese kriminaali soengu lõigata. Klassis oli veel paar õnnetut saatusekaaslast , kes iga kooliaasta alguses peaaegu kiilaks oli aetud. Olgu veel öeldud, et juuksed sellest mitte grammigi paksemaks ei kasvanud.

Sul isegi vedas! Mind aetigi umbes viie-kuueaastasena täiesti kiilakaks, sest ema oli kuulnud et nii kasvavad uued ja hästi paksud ja ilusad juuksed! Mäletan nagu eilset päeva, kuidas peale seda lasteaias ennast häbenesin ja kasvataja ahhetas, et miks nii ilusad lokkis juuksed tüdrukul ära lõigati ja veel kiilakaks! Väga raske on sellist lollust mõista ja andeks anda.
Ps. Nii ema kui isa olid kõrgharidusega spetsialistid, korralikud inimesed.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui midagi maha ununeb, siis sellel käin ukselt tagasi järel reeglina mina. Pole nagu märganud, et midagi kehvasti oleks läinud, aga see teda ei veena 😀

Venelastel on selline tore ebausk, et kui pead ukselt tagasi minema tuppa, siis tuleb peeglisse vaadata, siis ei juhtu halba.
Minul õpetas vanaema, et kui lähed tuppa tagasi, võtma midagi, mis maha ununes, siis kui selgub, et see asi ikka oligi kaasas, tuleb võtta midagi muud, et poleks ilmaasjata käidud. Ka selline ebausk.
Eks seal mingi mõte ikka on, nt see, et kui oled nii hajameelne, et asju maha unustad, siis tõenäoliselt oled ka edasisel teekonnal hajameelne ja võid sattuda õnnetustesse – aga see venelaste komme on selline tore, mis aitab nagu iseendaga uuesti kontakti leida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vene sõbranna ema sundis meid enne välja minemist ” maha istuma”. Siis pidi kõik hästi minema.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
kitah

Vene sõbranna ema sundis meid enne välja minemist ” maha istuma”. Siis pidi kõik hästi minema.

see on väga ilus komme.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et mul “vedanud”, polnud imelikke traditsioone, suht vabameelne olukord. Sõid mis tahtsid, vanemad peale ei surunud. Mingit traumeerivat koristuspäeva polnud, ema ei sundinud ja koristas ka siis kui aega oli või vajadus, alati oli puhtus. Pesupäev oli ikka nädalavahetusel, siis tehti sauna jne aga mõistsin juba siis, et nii on kõige mõistlikum. Kui tahtsin muul ajal sauna – aga palun, küta ise. Vaadati küll viltu, et siiberdan paljajalu, aga keegi pahaseks ei saanud, et sokke/susse ei kanna. Selgitasin et mul pole külm ja öeldi küll, et pane sokid jalga, aga keegi ei sundinud. Minu soovi midagi mitte teha austati. Soovi korral sain uhke peolaua toite ka tavalisel päeval. Vanemad olid mentaliteediga, et oled laps ja naudi lapsepõlve, küll jõuad terve elu tööd teha ja rabada. Eks see mõnes mõttes hammustas p*rsest – oma elu peale sain, elasin esimesed aastad nagu põrsas, ei osanud enda järgi koristada, istusin emaga pidevalt telefoni otsas, et küsida kuidas lihtsamaid asju süüa teha. Ja ei, ma ei olnud täiesti laisk ja kasutu laps, tegin lihtsalt palumata meelepäraseid asju – hirmsasti meeldis aeda korrastada, istutada, isa kõrval autot putitada, puid lõhkuda ja riita laduda. Tubased perenaise tegevused läksid lihtsalt ringiga mööda. Eks kui ema oleks sundinud teha neid tegevusi, poleks võibolla ka alguses nii saamatu olnud 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

see on väga ilus komme.

See tuli vist vanast ajast, kui kuskile kaugele minnes istuti maha, et läbi mõelda, ega midagi maha ei jäänud. Reis (hobuse ja vankriga) kestis ju päevi ja ega midagi maha tohtinud unustada, sest tee peal polnud midagi tasuta võtta ja raha ülemäära kellelgi polnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu mehel on siiani ilmselt siis vanematekodust kaasa saadud kiiksud – laupäevane koristamine, sussid, koduriided, uute riiete mittekandmine, toidu (isegi hommikupudru) pidev soojendamine ja mitte ära viskamine, vana ja kuivanud leiva söömine😀 Meie peres ei ole selliseid kombeid olnud ja need tunduvad mulle nii veidrad ja naljakad. Samas tänu neile veidratele kommetele on ilmselt mu mehest kasvanud korraarmastusega ja säästliku eluviisiga inimene, kes hoiab kodu korras ja oskab hästi majandada. Mina olen tema kõrval ikka paras bohheem, kes tolmurulle taga ei aja, vanad asjad viskan minema, söön ja kannan seljas seda, mis meeldib mitte seda mis peab jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siin räägitakse, et ei triigita tänapäeval, sest riided peale pesu sirged. Minu ema triikis kõike ja rääkis sinna juurde, et ega ainult siledaks saamise eesmärgil riideid ei triigita. Triikimine hävitab ka pisikud ja talvel on nii mõnus peale triikimist soe riie selga panna (muidugi kõike ei pane kohe selga, aga mõnikord oli vaja kohe mingit riideeset, siis see oli boonuseks, et oli soe).
Triigin ise ka kõike, olen nii harjunud ja teisiti oleks nagu riietel midagi puudu. Pere on mul väike, mees ja üks laps, seetõttu jõuan ka seda teha.Võib-olla suure perega oleks keerulisem, aga arvan ikka, et leiaks selle aja triikimiseks. Mul võivad enne tolmurullid riiulitel olla, aga triigitud peab saama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuivatist tulevad riided ka ju kuumana. Miks neid üle triikida? Kui triikimine kui tegevuis meeldib, siis on muidugi iseasi. A näiteks mu ämm triigib absoluutselt kõike ja muudkui hädaldab, kui kiire ja raske elu tal on.

Minule lapsena nädalavahetused väga meeldisid. Laupäeva hommikul koristasime terve perega, peale seda läksime alati linna ja seejärel oli selline vaikne pärastlõuna – lesimine, lugemine jne. Pühapäeva hommikul olid alati pannkoogid ja pühapäeva pärastlõunal pidulikum lõuna. 1. septembril käisime alati kohvikus söömas ja nääride ajal alati linnas vanaema juures, ööl vastu 1. maid käisime alati maal tuld tegemas.
Kahjuks pole ma ise oma peres suutnud mitte ühtegi traditsiooni luua – teema seda, mis parasjagu pähe tuleb. Lapsed on juba suured, nüüd on juba kahju sellest, lastel endal ka.
Ühtegi ebameeldivat traditsiooni ma kodust ei mäleta. Häiris see, et olin alati poisipeaga. Samas täiskasvanuna sain aru, et lisaks tollastele moevooludele olid mul juba lapsena pikemaks soenguks liiga hõredad juuksed. Külas olles ei saanud susside sundimisest aru. Mul pole vist elu jooksul ühtegi paari susse olnud. Kodus olen tavaliselt paljajalu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Triikimine hävitab ka pisikud

Mis müstilised pisikud teil kodus levivad?

Please wait...
Postitas:
Kägu

60 kraadiga pesemine hävitab kõik “pisikud” nagunii ja kuum kuivati veel otsa.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tolmulesta hävitamiseks tuleb pesta tund aega vähemalt 60 kraadiga.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mina triigin voodipesu. Mitte küll põhjalikult ja püüdlikult, vaid voldin enne mõned korrad kokku ning siuhti üle. Lihtalt meeldib triigitud pesu lõhn ja natsa sirgem ikka ka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks lapsena ole kõigest raske aru saada. Miks ei tohi mustade jalgadega magama minna. Miks ei tohi süüa seda, mis laualt kõige rohkem isu tekitab. Miks täiskasvanud puu otsas ronida ei taha. Miks mees ja naine koos peavad elama. Miks ei võiks lemmik sõbrantsi ja tema vanematega ühe kogukonnana koos elada. Miks täiskasvanud multikatest ei huvitu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tolmulesta hävitamiseks tuleb pesta tund aega vähemalt 60 kraadiga.

No selle tolmulesta saad sa sinna kohe esimese diivani, tugitooli, voodi või vaiba pealt. Mantli ja jope küljest. Õhust. Igalt poolt!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Koduriided on minu jaoks hügieeni küsimus, kuidagi ebameeldiv on samade riietega kodus diivanil vedeleda, millega päeval avalikes kohtades on viibitud. Ja lisaks muidugi mugavus. Minu jaoks on elementaarne, et koju jõudes nn õueriided koduste vastu vahetan.

Laste puhul soovin, et kooliriideid nt toiduga öra ei määritaks, sest igaks päevaks ei jaksa uut puhast komplekti orgunnida. See pole nagu traditsiooni küsimus, vaid lihtsalt praktiline vajadus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mina ka triigin, aga siis kui aega või kohe vaja on, mulle kohe meeldib, kui triigitud riie on seljas või külje all

Please wait...
Näitan 17 postitust - vahemik 121 kuni 137 (kokku 137 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Traditsioonid ja reeglid, mida te lapsena ei mõistnud