Esileht Ajaviite- ja muud jutud Tudengielu Tartus

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )

Teema: Tudengielu Tartus

Postitas:
k2guk2guk2gu

Poeg läheb sügisest Tartusse ülikooli ja on nii Tartu Ülikooli kui Eesti Maaülikooli ühiselamust saanud vaid teate, et kohti ei ole ning ta on lisatud ootelisti. Kuna elame peaaegu teises Eesti otsas ning perekonna majanduslik olukord pole kiita (arvestades mh elukalliduse tõusu), ei ole mul talle võimalik eraldi korterit või tuba üürida. Kuna õppekava nõuab palju pingutamist-õppimist, oleks raske tal ka poole kohaga tööl käia. Iga päev kahe linna vahelt sõitmine pole ka kuigi odav (150 km) ning on piisavalt ajakulukas ja transpordi ajagraafikus kinni, et seltsielu – mis oli vähemalt minu ülikooli ajal väga oluline – jääks olematuks. Seega uurin siit, kellel hiljutisemat kogemust tudengieluga Tartus – millal oleks realistlik oodata, et mõnda ühiselamusse koha saab? Kooliaasta algab kohe ning kõrvalt on teda kurb vaadata, eriti kui ise rohkem aidata ei oska

+19
-4
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
crissu25

Kahjuks ei oska hetkeseisu kommenteerida aga minu ülikooliajal oli võimalik teha taotlus toimetulekutoetuse saamiseks (mida me ka kasutasime)- uuri, kuidas see hetkel on. Paljud võtsid õppelaenu, et õppemaksu või elamiskulusid tasuda. Mingi elamispinna pead talle leidma kuid praeguseks oled sellega väga hilja peale jäänud. Ehk kooli alates keegi kursakaaslastest otsib kaasüürilist.

+18
-1
Please wait...

Postitas:
monic77

Uuri ka Tartu kutsekast ühikaid.  Esimene puhastus peaks olema oktoobris.  Te vähemalt olete kohalikud,  välismaalased ei saa ka üürikortereid lihtsalt.

+7
0
Please wait...

Postitas:
suur lind

Kahjuks ei oska hetkeseisu kommenteerida aga minu ülikooliajal oli võimalik teha taotlus toimetulekutoetuse saamiseks (mida me ka kasutasime)- uuri, kuidas see hetkel on.

Noor tudeng loetakse ühiseks leibkonnaks oma vanematega, kui ta just abielus pole, st toimetulekutoetust saavad taotleda vaid vanemad, kui neil eriti madal sissetulek on.

Soovitan siiski uurida tubade üürimisvõimalusi ja kohe ka kaasüliõpilastelt aktiivselt küsida, mõned ehk otsivad korterikaaslast või pakuvad vähemalt ajutist ööbimisvõimalust.

+18
-1
Please wait...

Postitas:
crissu25

Huvi pärast otsisin toetuste kohta ja õppetoetus on ka variant

https://www.hm.ee/et/tegevused/korgharidus/oppetoetus

Meil toimetulekutoetuse puhul luges sissekirjutus. Vanemate sissetulek ei lugenud. Aga see oli ammu, võibolla on muutunud vahepeal.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kaegu887

Õppelaen on 3000 eurot, selle najal elab ehk 3-4 kuud ära. Samuti saate teie, vanemad, väikelaenu võtta. Või kui sissetulek väike, siis toimetulekutoetust taodelda.

+8
-13
Please wait...

Postitas:
ArjuLoogiline

Toa saab kusagile ikka, alustage kohe. Muuhulgas sotsiaalmeedia ja poja tutvuskond kaasata.

+18
0
Please wait...

Postitas:
Tervist

Poeg läheb sügisest Tartusse ülikooli ja on nii Tartu Ülikooli kui Eesti Maaülikooli ühiselamust saanud vaid teate, et kohti ei ole ning ta on lisatud ootelisti. Kuna elame peaaegu teises Eesti otsas ning perekonna majanduslik olukord pole kiita (arvestades mh elukalliduse tõusu), ei ole mul talle võimalik eraldi korterit või tuba üürida. Kuna õppekava nõuab palju pingutamist-õppimist, oleks raske tal ka poole kohaga tööl käia. Iga päev kahe linna vahelt sõitmine pole ka kuigi odav (150 km) ning on piisavalt ajakulukas ja transpordi ajagraafikus kinni, et seltsielu – mis oli vähemalt minu ülikooli ajal väga oluline – jääks olematuks. Seega uurin siit, kellel hiljutisemat kogemust tudengieluga Tartus – millal oleks realistlik oodata, et mõnda ühiselamusse koha saab? Kooliaasta algab kohe ning kõrvalt on teda kurb vaadata, eriti kui ise rohkem aidata ei oska

Selles osas, mis on seadusega ettenähtud, peate ikkagi last toetama. Te ei taha ometi, et laps kohtu kaudu endale kuuluva raha välja nõuaks.  Ja selle raha piires, mis koguneb, peab laps ise otsustama, mis ta teeb.

+6
-21
Please wait...

Postitas:
mrspresley

Ühikakoha suhtes- oleneb, kuhu ühiselamusse on taotlus esitatud. Mõni aasta tagasi sai valida, millisesse majja ja millisesse tuppa soovid kohta, ja mõne valiku järjekord ei jõua sinuni ka lõpetamise ajaks. Taotlus tuleks teha igale poole, siis on lootust, et üldse kuhugi saate, kas siis 2 kuu või 2 aasta pärast.

Kooliminekuks tuleks proovida leida kiirelt tuba korterist. Variant ka, et läheb tööle ja kogub enne õpingute alustamist mõned aastad raha, kui vanematel ei ole võimalik majanduslikult üldse toetada. Päris telgis ei saa ju ööbida. Ning 1. septembriks seda ühiselamukohta kuskilt tulemas ei ole.

+17
0
Please wait...

Postitas:
kat78

Uuri sugulastelt tuttavatelt, äkki on kellelgi mõni tuba vaba ja rahaliselt kitsas periood. Jah on tülikas ja piinlik ja aastateks taolist olukorda ei taluks aga kui ikka viisakas noor inimene, kes sugulane või tuttav on, paluks, siis arvatavasti leiad ajutise lahenduse.

Teine variant on kodunt käia, kui on rongi võimalus siis kuukaardi vms. saab üsna normaalse hinna, mu oma laps käis niiviisi Tallinna kooli seni kuni ühika koha sai. Ajakulu on jah suur aga mis siis hädaga teha. Minu meelest tekib esimestel kuudel üksjagu neid noori, kellele ühikaelu ei sobi või kes arvasid ülikoolis käimisest hoopis midagi muud ja neid vabu tube ikka tekib. Me elame Tartule lähemal ja kui mu noorem laps paari aasta pärast Ülikooli läheb loodetavasti, olen mõelnud, et kuni ühikakohani lihtsalt käib kodunt, plaan on autojuhiluba kätte saada ja anname talle selleks ajaks auto. Kui ühikas hakkab elama, siis jääb auto koju, Tartus pole tudengil auto omamine üldse mitte vajalik. Meie kodu jääb ühistranspordipeatustest liiga kaugele ja üürikat ei kavatse ma ka talle muretseda, sest tudengielu, sõbrad ja kõik muu info liigub ühikas. Sealt leitakse sõbrad elu lõpuni, seal sõlmitakse olulised suhted, mõnel minu kursakaaslasel õnnestus ka elu armastus leida.

+10
-9
Please wait...

Postitas:
Kaegu887

Ühikakoha suhtes- oleneb, kuhu ühiselamusse on taotlus esitatud. Mõni aasta tagasi sai valida, millisesse majja ja millisesse tuppa soovid kohta, ja mõne valiku järjekord ei jõua sinuni ka lõpetamise ajaks. Taotlus tuleks teha igale poole, siis on lootust, et üldse kuhugi saate, kas siis 2 kuu või 2 aasta pärast.

Kooliminekuks tuleks proovida leida kiirelt tuba korterist. Variant ka, et läheb tööle ja kogub enne õpingute alustamist mõned aastad raha, kui vanematel ei ole võimalik majanduslikult üldse toetada. Päris telgis ei saa ju ööbida. Ning 1. septembriks seda ühiselamukohta kuskilt tulemas ei ole.

Akadeemilist ei saa võtta esimesel semestril. See tähendaks ülikoolikoha kaotamist.
Ja tõepoolest- vanematel on kohustus ülal pidada õppivat täisealist last.

+9
-5
Please wait...

Postitas:
Peggy_Bundy

Minu lapsele pakuti ühikakohta mäletamist mööda alles järgmise õppeaasta alguses.  Temal vedas, kuna leidsid koos samuti  Tartusse õppima asunud klassikaaslasega normaalse hinnaga üürikorteri, mille üür ja kommunaalid kaheks jagatuna ei tulnud väga palju kõrgemad kui ühikas maksma oleks läinud.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Vinguviiul

Praegu on ka üürikatega kitsas,  igasügisene teema. Tuleb võtta see, mis võtta on üüriturul.

Võib ka sugulased ja tuttavad läbi mõelda,  tartus on palju vanu pensionäre kes elavad üksi majades,  mõni võib olla nõus üht tuba välja üürima.

+13
-1
Please wait...

Postitas:
nelz

Kutseka ja teiste kõrgkoolide ühikad (Tervishoiu kõrgkool nt) helista läbi. Kas avaldus ülikooli ühikate kõigisse hoonetesse?

+8
0
Please wait...

Postitas:
mng pojaga

Esimesel nädalal läheb kooli ja tõuseb püsti ja ütleb oma kursakaaslastele, et kas kellegi korteris on ruumi?
Midagi ikka leitakse.

Issand, ma olen maganud sõprade köögis ja ühika köögis ka (kui toavõtmed ära kaotasin)- keegi ikka aitab. Sellist asja, et Tartus normaalne noor inimene jääks tänavale- ei ole juhtunud.

Suhelgu, otsigu ja midagi ikka leiab!

+24
-5
Please wait...

Postitas:
eiteakes

Mul läks laps 2a tagasi Tartusse, ühikakoha taotluse tegi kohe kui vastuvõetute nimekirja sai. Ühikale minegid nõudmisi ei esitanud ja toakaaslasele ka mitte ja sai kohe koha Narva mnt algusesse, toakaaslasega läheb juba kolmas aasta koos. Enamus loenguid tal Delta hoones, sinna vaid paar minutit jalutada. Kõrvalboksis olid üliõpilane Maaülikoolist ja (ma võin nüüd mööda panna, aga õpetajaks või lasteaiaõpetajaks ta õppis) mingist pedagoogilisest õppeasutusest. Seega väga suurt ühikakohtade puudust ei saanud olla, kui teistelegi kõrgkoolidele jagada sai. Esmakursuslased on eelisjärjekorras ka. Suveks pole ta ühikakohta ära andnud, on siis rohkem või vähem Tartus olnud, muidu peaks vist jälle üldjärjekorras taotlema hakkama.

Ühikatasu on küll igal aastal tõusnud, aga seal on kõik hinnas (küte, elekter, vesi, internet, pesumasina kasutamine), seega üürikaga võrrelda kuidagi ei anna.

Seltsielu ühikas vist tänapäeval väga ei toimu, minu laps suhtleb oma toakaaslasega põhiliselt ja esimese aasta boksinaabritega suhtles ka, aga sellist õhe kursuse tudengid samas toas ja samal korrusel nagu vanasti ilmselt pole.

+25
-1
Please wait...

Postitas:
felis_catus

Kui palju on üür või tasu ühikas? Tuba (korterist, majast) saab kinnisvaraportaali andmetel ka 150 euro eest üürida, üks pakkus isegi 100 euro eest, aga seal pidavat talvel ahju kütta aitama.
Üldiselt üürivad tudengid omale kortereid kamba peale. Kas pojal pole Tartus sõpru või tuttavaid, kes samuti elukohta otsivad või äkki juba otsivadki kaasüürilist?
Kui sõpradega koos üürida ei saa või ei taha, siis üüritakse ka võhivõõrastega. Olen näinud õppehoonete teadetetahvlil kuulutusi, et otsitakse kaasüürilist, samuti olen näinud selliseid kuulutusi sotsiaalmeedias ja meililistides.

+16
-1
Please wait...

Postitas:
tellis

Nõus viimase kommentaatoriga. Kui ühikasse ei mahu ja rahakott puuga seljas ka pole -siis peab Tartu tudengihakatis läbi kammima kōik üüritubade pakkumised, haarama kinni kõigist “otsin korterikaaslast” kuulutustest.                                                         Muide, tubade üürimine ja kamba peale üürimine on Tartus pika traditsiooniga. Häbeneda , et “oh, ma olen nii vaene, otsin odavat elukohta” Tartus absoluutselt ei maksa!                                                                                                 Kui saab mingi kehva, koleda ja külma üüritoagi – seegi on alustuseks parem kui mitte midagi. Ja eks siis saab edasi otsida ja kuhugi paremasse üürikasse edasi kolida või avaneb võimalus ühikasse saada.

+16
-1
Please wait...

Postitas:
silesale

Kas see võib olla probleem, kui keegi hea kaasõpilane pakub küll oma juures elamist, aga tema üürile andja peab ka seda teadma ja nõus olema. Muidu ju üürijs valib üürilise, ühe viisaka poisi, aga pärast elab seal mitu inimest, millega tema pole arvestanud.

+8
0
Please wait...

Postitas:
mlkmlk

Ma ei kujuta ette, mis eriala nõuab nii suurt pingutust, et ei saa tööd teha. Ise õppisin keskmiselt rasket eriala, olin ka ülivaene, vaevu sain üürid tasutud, toimetulekutoetuse abil virelesin, tagantjärgi kahetsen, et mingit lihtsat tööd ei teinud kasvõi üürikulu katmiseks. Aega oleks küll olnud niisama passimise ja seltsielu arvelt. Ühesõnaga ma ei kritiseeri kedagi peale iseenda, vaid ärgitan siiski ka töövariantide peale mõtlema.
Vt ka õpetamisevariante, veebis tehtavaid töid, valvuri- jms passimistööd (kus saab õppida), füüsilist tööd, mis hoiab keha virge jm.

+11
-10
Please wait...

Postitas:
pildursokk

Ma ei kujuta ette, mis eriala nõuab nii suurt pingutust, et ei saa tööd teha

Meditsiin äkki?

+14
-2
Please wait...

Postitas:
Lihtne elu

Meditsiin äkki?

No meditsiinitudengid on esimesed, kes haiglatesse hooldajate (ja hiljem abiõdedena ) tööle lähevad, sest haiglas töötamine annab ülihea praktika ja on edasises õppetöös kasulik. Ja haiglad on reeglina paindlikud osalise tööaja ja graafiku osas ja 2-3 vahetust kuus on igale üliõpilasele jõukohane. Iseasi, kas selle eest saab piisavalt tasu, et eluasemekulusid katta, aga abiks ikka.

+22
-1
Please wait...

Postitas:
kurimoor

Meditsiin äkki?

võimalik. samas on justnimelt medistiinitudengite hulgas töötamine laialt levinud. lisaks palgarahale annab haigemajas töötamine ka vajalikke kogemusi.

+7
0
Please wait...

Postitas:
piret005

Selles osas, mis on seadusega ettenähtud, peate ikkagi last toetama. Te ei taha ometi, et laps kohtu kaudu endale kuuluva raha välja nõuaks. Ja selle raha piires, mis koguneb, peab laps ise otsustama, mis ta teeb.

Mis jura sa jälle ajad. Selle paarisaja euroga ei ela ju laps nagunii ära ja mingit korterit ei üüri. Vanemad toetavad ju niigi palju suurema summaga, kui see elatis on, muidu poleks üldse võimalik kuskil õppida ka ühiselamus elades.

+9
-7
Please wait...

Postitas:
wamphiir

Meditsiin äkki?

No meditsiinitudengid on esimesed, kes haiglatesse hooldajate (ja hiljem abiõdedena ) tööle lähevad, sest haiglas töötamine annab ülihea praktika ja on edasises õppetöös kasulik. Ja haiglad on reeglina paindlikud osalise tööaja ja graafiku osas ja 2-3 vahetust kuus on igale üliõpilasele jõukohane. Iseasi, kas selle eest saab piisavalt tasu, et eluasemekulusid katta, aga abiks ikka.

Abitöötajana esmakursuslasena max 6,5eur/h, pakud välja kolm vahetust kuus (12h kestvusega) 6,5*36=234eur bruto.. 😀  maksud veel maha, selle eest vb saab ainult kommunaalid ära maksta praeguste hindade juures.

+9
-10
Please wait...

Postitas:
nodzu2007

Abitöötajana esmakursuslasena max 6,5eur/h, pakud välja kolm vahetust kuus (12h kestvusega) 6,5*36=234eur bruto.. 😀  maksud veel maha, selle eest vb saab ainult kommunaalid ära maksta praeguste hindade juures.

Ja see on sinu meelest tähtsusetu või väike asi?

+22
-4
Please wait...

Postitas:
mann3

Minu meelest on see ikka sügavalt tahtmises kinni. Kui tõsiselt tahta on kõik võimalik. Vaatasin, odavamad toad, korterid hakkavad Tartus suuremates kinnisvaraportaalides 150 eurost. Kui kuhugi minna ei ole, siis alustaks sellest, niikaua kui midagi odavamat leiab.
Mina isiklikult helistaksin läbi kõik ühiselamud sh ka kutsekate omad. Vaataks läbi kõik suuremad ja väiksemad kinnisvaraportaalid. Otsiks kortereid/tube ka Tartule lähematest linnadest-valdadest, kuhu näiteks Tartust mugavalt rongiga saab (a’la Elva). Postitaks FB-i jne palve, et äkki kellelgi on midagi üürida odavalt. Laseks lapsel rääkida sõpradega, ehk saab mitmekesi üürida.

Loomulikult kui perel ei ole võimalik last piisavalt toetada läheb laps kooli kõrvalt tööle. Noor inimene, jaksab küll. Isegi nii õppinud, polnud hullu midagi. Tööle minek on tunduvalt mõistlikum ja tervislikum kui kooli kõrvalt nälgida ja pargipingil magada.

+16
-4
Please wait...

Postitas:
felis_catus

Kas see võib olla probleem, kui keegi hea kaasõpilane pakub küll oma juures elamist, aga tema üürile andja peab ka seda teadma ja nõus olema. Muidu ju üürijs valib üürilise, ühe viisaka poisi, aga pärast elab seal mitu inimest, millega tema pole arvestanud.

Jah, tavaliselt on üürilepingus kirjas, et allüürnikke või muid isikuid ei tohi korterisse elama võtta. Kui üürnik lapse saab või abiellub, on iseasi, seda ikka võib. Kui on soov keegi kaasüüriliseks võtta, siis tuleks üürileandjaga ühendust võtta. Tavaliselt, kui korterit toa kaupa välja üüritakse, siis teeb korteriomanik või esindaja iga toa üürilisega eraldi lepingu.

+7
0
Please wait...

Postitas:
k2guk2guk2gu

Aitäh kõigile vastajatele! Tartus sugulasi-tuttavaid kahjuks pole, kuid lasen tal kutsekooli ja tervishoiu kõrgkooli ühiselamusse helistada.

+9
0
Please wait...

Postitas:
erinev

Paljud kirjutavad, et nemad otsiks, helistaks ja räägiks või soovitavad teemaalgatajal otsida, helistada ja rääkida.

Ma arvan, et mõistlik oleks, kui tulevane innukas tudeng ise oma asju ajaks, aitab paremini iseseisvuda. Mina nii talitasin, kuigi ema oli olemas ja suhted head, aga rahaline seis polnud kiita. Taotlesin elukohajärgsest kohalikust omavalitsusest endale toimetulekutoetust. See tähendab, et üüri ja kommunaalid maksab kohalik omavalitsus ja kätte jääb mingi summa elamiseks, hetkel vist on see summa 200 eurot: https://www.sm.ee/toimetulekutoetus

Olin eraldi leibkond üksi, elasin ühikas. Ametlik üürileping läheb ka arvesse, tol ajal oli vaja esitada igakuiselt eelneva kuu konto väljavõte ja arved vist, või olid ainult arved, ei mäleta.

Võtsin ka õppelaenu, et endale nt läpakas ja korralikud talvesaapad vms osta, kahjuks ei jäänud muud üle, eriala oli väga kurnav, pidev projektide, kursusetööde jms kirjutamine ja kohal arvutamine.

+15
-1
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Tudengielu Tartus