Esileht Pereelu ja suhted Tulin nüüd ära, aga ei suuda edasi

Näitan 4 postitust - vahemik 121 kuni 124 (kokku 124 )

Teema: Tulin nüüd ära, aga ei suuda edasi

Postitas:
Kägu

Paljud kommenteerijad, kes teemaalgatajat halvustavad ja kritiseerivad, ei tea paraku lähisuhtevägivalla olemusest eriti midagi. Ja on muidugi hea, et pole kokkupuudet ja elu on hoidnud, aga ilma kogemuste ja teadmisteta võiks oma hukkamõistu küll vähem kergekäeliselt jagada. Ohvri süüdistamine annab vaid vastupidise tulemuse ja tal on veel raskem ära tulla.

Teemaalgataja, see võibki võtta aega, enne kui oled valmis päriselt ära tulema. Põhjuseid on erinevaid, aga oluline on kuskil eespool kirjutatu – püüa valmistuda selleks, kui ühel päeval oled valmis. Kas või mõtle läbi, kuidas ja mida, kellele saad toetuda, kuhu lähed, tee plaan.

Mina tulin ära siis, kui tundsin, et ma olin teinud kõik, mida ma oskasin ja suutsin selle pere säilitamiseks. See ei olnud sugugi pärast esimest või ka teist korda, olin inimvare, kui lõpuks lahkusin – ja sealjuures olin kogenud oluliselt rohkem vaimset kui füüsilist vägivalda.

Soovitan ka veidi lugemist kahe tugikeskuse kodulehtedelt, mida pean Eesti parimateks:
– vägivalla tsüklilisusest: https://naistetugi.ee/vagivallast/vagivalla-tsukliteooria/ (seal on muud kasulikku lugemist veel)
– naiste kogemuslood, kes on vägivaldsest suhtest lahkunud: http://naistevarjupaik.ee/naiste-lood/

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sellest nädalast on avatud telefoniliin meestele ja naistele, kes soovivad loobuda vägivallast oma suhtes ja muuta oma käitumist turvalisemaks. Numbrile oodatakse helistama ka lähedasi, kes soovivad vägivallast loobujat toetada. Tugiliinil hakkab kõnesid vastu võtma Tõnis Palgi, kes on aastaid toetanud sõltuvus- ja vägivallaprobleemidega inimesi.
Vägivallast loobumise tugiliin 6606 077 on avatud esmaspäevast reedeni, kella 10-16ni, nõu saab küsida ka e-posti teel tugiliin@sotsiaalkindlustusamet.ee.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minu meelest päris õudne oli lugeda, kuidas teemaalgataja n-ö õiget käitumist verbaalselt premeeriti, tekitati illusioon tohutust toetusest – aga nii kui teemaalgataja tagasi oma sõltuvussuhte tsüklisse kukkus, mis kahjuks oli ootuspärane, kuna vägivaldsest lähisuhtest välja astumine ongi sageli väga korduv edasi-tagasi pendeldamine, enne kui olukord muutub nõrgemale osapoolele nii talumatuks, et ellujäämisinstinkt (sageli viimasel hetkel) aktiveerub ja aitab suhte lõpetamise otsusele kindlaks jääda – muututi siin tema vastu vaimselt vägivaldseks. Ja kurb oli lugeda, kuidas teemaalgataja juba teadis, et nii juhtub, teadis, mida tal oodata on – sest vägivaldne suhe oli seda ju oivaliselt õpetanud! Kui ei vasta teise osapoole ootustele, siis on teisel poolel õigus sind mutta trampida. (Tegelikult ei ole!)

Loomulikult tuleks suhe lõpetada, kui üks osapool ütleb, et mis tahes põhjustel on tal teise ees hirm. Terves suhtes ei kardeta oma paarilist, ükskõik, mis olukord ka poleks.
Loomulikult tuleks esimeste alandamiste, esimese füüsilise haigettegemise järel suhtest lahkuda.
Loomulikult mõjub sellise dünaamikaga peres elamine lastele traumeerivalt ning sellest õpivad nad ka oma tulevasi suhtemustreid.
Loomulikult on lahkumine seda raskem, mida kauem suhe kestnud on.
Loomulikult saab mees üksnes õigust juurde, kui näeb, et naine ähvardab, aga tegelikult maha ei jäta teda.
Ja loomulikult teab teemaalgataja seda kõike. Te ei saa talle öelda tema enda või ta käitumise kohta mitte midagi halba, mida ta juba nagunii oma mehelt kuulnud poleks ja enda kohta ei usuks. Te teete seda lootuses, et need karmid sõnad äratavad ta – täpselt nagu ta vägivaldne paariline usub, et raputamine, käte väänamine või alandamine paneb teemaalgataja mingil muul, teisele osapoolele soovitud moel käituma. Aga vägivalla ohver ja vägivaldse suhte katkestamine ausõna ei “tööta” nii. Halvustamine, iroonia, parastamine, süütunde tekitamine lastele viidates, ükskõiksus – see kõik kärbib ohvri isiksust veelgi, surub teda veelgi enam kokku, võtab pisikesi ampsukesi tema niigi äärmiselt väikesest tahtejõust, muserdab, lükkab päriselt äratulekut – kui see kunagi juhtub, ma väga loodan, et juhtub – veelgi edasi.

Ehk siis, teemaalgataja, seekord sa ei jaksanud, võib-olla järgmine kord ka ei jaksa veel, aga ükskõik kui mitu korda sa tagasi lähed, see ei tähenda, et oledki end igaveseks määranud vägivalda taluma ega tohi enam kunagi lahkuda proovida. Tohid. Peadki. Mida varem, seda parem, aga ükskõik millal on parem kui üldse mitte, ükskõik, mitmendal korral see toimub, on see parem lõplikult allaandmisest. Saad aru?
Ja tal ei ole õigust sind alandada, hirmutada ega sulle haiget teha, ükskõik, kui halvasti ta ütleb sind (või sina usud end) käitunud olevat. Tal oleks õigus sind maha jätta, kui su käitumine või isiksus talle ei sobi, aga mitte kellelgi pole õigust sinule teha asju, mis sulle ei meeldi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu meelest päris õudne oli lugeda, kuidas teemaalgataja n-ö õiget käitumist verbaalselt premeeriti, tekitati illusioon tohutust toetusest – aga nii kui teemaalgataja tagasi oma sõltuvussuhte tsüklisse kukkus, mis kahjuks oli ootuspärane, kuna vägivaldsest lähisuhtest välja astumine ongi sageli väga korduv edasi-tagasi pendeldamine, enne kui olukord muutub nõrgemale osapoolele nii talumatuks, et ellujäämisinstinkt (sageli viimasel hetkel) aktiveerub ja aitab suhte lõpetamise otsusele kindlaks jääda – muututi siin tema vastu vaimselt vägivaldseks. Ja kurb oli lugeda, kuidas teemaalgataja juba teadis, et nii juhtub, teadis, mida tal oodata on – sest vägivaldne suhe oli seda ju oivaliselt õpetanud! Kui ei vasta teise osapoole ootustele, siis on teisel poolel õigus sind mutta trampida. (Tegelikult ei ole!)

Loomulikult tuleks suhe lõpetada, kui üks osapool ütleb, et mis tahes põhjustel on tal teise ees hirm. Terves suhtes ei kardeta oma paarilist, ükskõik, mis olukord ka poleks.

Loomulikult tuleks esimeste alandamiste, esimese füüsilise haigettegemise järel suhtest lahkuda.

Loomulikult mõjub sellise dünaamikaga peres elamine lastele traumeerivalt ning sellest õpivad nad ka oma tulevasi suhtemustreid.

Loomulikult on lahkumine seda raskem, mida kauem suhe kestnud on.

Loomulikult saab mees üksnes õigust juurde, kui näeb, et naine ähvardab, aga tegelikult maha ei jäta teda.

Ja loomulikult teab teemaalgataja seda kõike. Te ei saa talle öelda tema enda või ta käitumise kohta mitte midagi halba, mida ta juba nagunii oma mehelt kuulnud poleks ja enda kohta ei usuks. Te teete seda lootuses, et need karmid sõnad äratavad ta – täpselt nagu ta vägivaldne paariline usub, et raputamine, käte väänamine või alandamine paneb teemaalgataja mingil muul, teisele osapoolele soovitud moel käituma. Aga vägivalla ohver ja vägivaldse suhte katkestamine ausõna ei “tööta” nii. Halvustamine, iroonia, parastamine, süütunde tekitamine lastele viidates, ükskõiksus – see kõik kärbib ohvri isiksust veelgi, surub teda veelgi enam kokku, võtab pisikesi ampsukesi tema niigi äärmiselt väikesest tahtejõust, muserdab, lükkab päriselt äratulekut – kui see kunagi juhtub, ma väga loodan, et juhtub – veelgi edasi.

Ehk siis, teemaalgataja, seekord sa ei jaksanud, võib-olla järgmine kord ka ei jaksa veel, aga ükskõik kui mitu korda sa tagasi lähed, see ei tähenda, et oledki end igaveseks määranud vägivalda taluma ega tohi enam kunagi lahkuda proovida. Tohid. Peadki. Mida varem, seda parem, aga ükskõik millal on parem kui üldse mitte, ükskõik, mitmendal korral see toimub, on see parem lõplikult allaandmisest. Saad aru?

Ja tal ei ole õigust sind alandada, hirmutada ega sulle haiget teha, ükskõik, kui halvasti ta ütleb sind (või sina usud end) käitunud olevat. Tal oleks õigus sind maha jätta, kui su käitumine või isiksus talle ei sobi, aga mitte kellelgi pole õigust sinule teha asju, mis sulle ei meeldi.

Aitäh! See sõnavõtt tõi mulle pisarad silma, siirad tänud! Ma tõesti tean seda kõike. Ma lihtsalt ei suuda uskuda, et see kõik juhtub minu ja mu lastega. Minu prints hobusel on tegelikult koletis Ja ma püüan veel kinni hoida lootusest, et see ei ole tõsi, et seda saab parandada või meest ravida. Aga samas ma ka võtsin kuulda nõuandeid ja tegutsen. Ma ei istu enam käed rüppes, ma juba tegutsen ja planeerin. Ma ei oota enam uut plahvatust, mille käigus lahkuda, vaid teen ise otsuse, millal on asjad valmis lahkumiseks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt
Näitan 4 postitust - vahemik 121 kuni 124 (kokku 124 )

Esileht Pereelu ja suhted Tulin nüüd ära, aga ei suuda edasi